قانون جزایی کشور درباره دیدار سپاهان - پرسپولیس چه می‌گوید؟

گروه ورزشی الف،   3980315042 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
قانون جزایی کشور درباره دیدار سپاهان - پرسپولیس چه می‌گوید؟

در فاصله زمانی یک هفته‌ای و برگزاری دیدار پرسپولیس مقابل تیم‌های سپاهان و داماش در دو ورزشگاه نقش جهان و شهدای فولاد خوزستان جرایم متعددی رخ داد که از جنبه کیفری قابل توجه است.

به گزارش تسنیم، نمی‌داند نگران بینایی از دست رفته‌اش باشد یا سوغاتی تلخی که از اصفهان به آمستردام برای دختر سه ساله‌اش می‌برد. دخترکی که بی‌صبرانه منتظر بازگشت پدر است تا برگردد و از خاطره‌های خوش، شادی و هیجانش در ورزشگاه بگوید. دخترک منتظر پدری است که می‌خواهد برایش از بازی بزرگ ایران بگوید اما او فقط یک چشم از دست رفته و صورتی متلاشی شده پدر را خواهد دید. حالا تصور کنید که تصویر این کودک در هلند، از اصفهان و ایران و سوغاتی‌اش از خاک سرزمین پدری‌اش است، تا پایان عمر چه خواهد بود؟ چه تصویری از ایران در ذهن او نقش می‌بندد؟

شاید شنیده باشید داستان مردی را که به عنوان هوادار دو آتشه پرسپولیس از هلند به تهران و اصفهان رفت تا شاهد حضور تیمش در فینال جام حذفی باشد اما مورد حمله و ضرب و شتم هواداران منتسب به سپاهان اصفهان قرار گرفت، هر چند حالا مدیران باشگاه سپاهان به راحتی از زیر مسئولیت فرار می‌کنند. جامعه و عوام هم متصور می‌شوند که این شانه خالی کردن، راه فراری است برای کج شدن ترازوی عدالت.

مرد کتک خورده و صدمه‌دیده‌ای که بینایی‌اش را به حداقل رسیده است. چنین آسیبی در قوانین جزایی مجازات سنگینی دارد، البته که این، تمام اتفاقات رخ داده در بازی دو تیم پرسپولیس و سپاهان نبود. دیداری که در فاصله زمانی دو سه ساعته با جرایم متعددی روبه‌رو شد. جرایمی که اگر محل وقوع آنها را ندانیم و نگویند که همه اینها در یک ورزشگاه فوتبال رخ داده، نخستین تصویری که در ذهن متبادر می‌شود، فضایی خاکستری و مافیایی است با افرادی قانون‌شکن و مجرم؛ اما این جرایم در فضای ورزشگاه نقش جهان اصفهان رخ داده است. جرایمی شامل؛ تخریب، نقص عضو، ضرب و جرح، حمل سلاح سرد، استفاده از سلاح سرد، تهدید، توهین، اخلال در نظم و امنیت و گران‌فروشی!

جزای چنین اعمالی چه در ورزشگاه فوتبال باشد، چه در خیابان‌های شهر متفاوت نیست. قوانین جزا در مورد این اعمال به یک شکل صدق می‌کند.

* تخریب

در ماده 677 قانون مجازات اسلامی عنوان شده است؛ «هر شخص که عمداً اشیای منقول یا غیرمنقول متعلق به دیگری را تخریب نماید یا به هر نحو کلاً یا بعضاً تلف نماید و یا از کار اندازد به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد».

خبرنگاران و عکاسانی که از تهران راهی اصفهان شده بودند و هواداران منتسب به باشگاه پرسپولیس که در این بازی متضرر شده‌اند، شاید نباید تمام امید خود را به فدراسیون فوتبال -که تا امروز در قبال تمامی این هنجارشکنی‌ها سکوت کرده‌اند- ببندند. شکایت به مراجع قضایی می‌تواند نخستین و بهترین راه حل ممکن باشد. باشگاه سپاهان به عنوان متولی ورزشگاه نقش‌جهان و سامان‌دهنده بلیت‌فروشی این بازی موظف به پاسخگویی در قبال رفتار تک تک تماشاگران این باشگاه است که با بلیت یا کارت هواداری این باشگاه وارد ورزشگاه‌ها می‌شوند.

* نقص عضو چشم

 ماده 404 قانون مجازات اسلامی؛ «قصاصی را که به خاطر از بین رفتن بینایی چشم انجام می‌شود، از قصاصی که برای آسیب خوردن به حدقه چشم انجام می‌گیرد، تفکیک کرده است. مطابق این ماده اگر شخصی بدون آسیب رساندن به حدقه چشم دیگری بینایی آن را از بین ببرد، فقط بینایی چشم مرتکب قصاص می‌شود. چنانچه بدون آسیب به حدقه چشم مرتکب قصاص ممکن نباشد، تبدیل به دیه می‌شود».

به این ترتیب کودک خردسال و هوادار پرسپولیس که در این بازی بینایی خود را از دست دادند، می‌توانند با طرح دعوی کیفری در دادسرا، علیه کانون هواداران باشگاه سپاهان یا مدیریت این باشگاه که متولی حضور هواداران هستند، طرح شکایت کند. در صورتی که مضروبین، ضاربان را شناسایی کرده‌اند، می‌توانند از همین افراد شکایت کنند. باشگاه سپاهان می‌تواند برای کمک به اجرای دادرسی، با استفاده از دوربین‌های مداربسته و سر لیدرهایی که در ورزشگاه داشته به شناسایی این افراد کمک کند.

* حمل سلاح سرد

براساس ماده 617 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی؛ «هر کس به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، در صورتی که از مصادیق محارب نباشد، به حبس از 6 ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد و چنانچه محارب شناخته شود، محکوم به حد خواهد شد».

در تصاویری که پیش از بازی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، برخی از هواداران باشگاه سپاهان در صفحات اجتماعی خود مبادرت به انتشار تصاویر قمه و سلاح‌های سردی کردند که با خود به ورزشگاه نقش‌جهان می‌بردند. هوادارانی که با ضربات قمه مورد حمله قرار گرفتند و همین‌طور باشگاه پرسپولیس به عنوان مدعی‌العموم می‌توانند با طرح شکایت و کمک از پلیس فتا اقدام به شناسایی آنها کنند.

* درگیری و ضرب و جرح

«ضرب» در واقع صدماتی است که بدون شکستگی یا خونریزی بر اعضای بدن وارد شود و آثاری مانند کوفتگی، سرخی، کبودی، سیاه شدن و پیچ خوردن ایجاد کند. در قانون، برای هریک از این موارد دیه‌ای مقرر شده است که ضارب باید آن را به فرد مضروب پرداخت کند.

* اخلال در نظم و امنیت

طبق قوانین مجازات اسلامی، هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دائمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه شود، در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد، چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم، صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران باشد، به 2 تا 5 سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه، مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود. بنابراین، یکی از فرض‌هایی که مرتکب ضرب و جرح علاوه بر دیه به تعزیر نیز محکوم می‌شود، وقتی است که به تشخیص قاضی، اقدام او نظم و امنیت جامعه را مختل کرده باشد.

* توهین

این جرم در ماده 608 قانون تعزیرات (1375) پیش‌بینی شده است؛ این ماده مقرر می‌دارد «توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود».

در همین بازی پرسپولیس و سپاهان، بارها شاهد توهین و اخلال در نظم عمومی بودیم. به نظر می‌رسد چه مدعی‌العموم و چه افرادی که در این بین متضرر شده‌اند می‌توانند با توسل به همین قوانین جزایی، احقاق حق کنند.

این جرایم در شرایطی دیدار دو تیم سپاهان و پرسپولیس را به یکی از بازی‌های پرحاشیه در لیگ برتر تبدیل کرده است که شاید پررنگ‌تر یا کم رنگ‌تر از آن در لیگ‌های خارجی نیز رخ داده است. هرچند که هوادار مصدوم پرسپولیس مدعی است نمونه این درگیری‌ها حتی در انگلیس نیز رخ نمی‌دهد.

پرده‌ای جدید از اتفاقات تلخ و زشت در فوتبال ایران

چرایی به وجود آمدن حواشی تلخ دیدار دو تیم سپاهان و پرسپولیس هنوز پیدا نشده بود که حاشیه‌ای جدید این بار در فینال جام حذفی و در دیدار تیم‌های پرسپولیس و داماش گیلانیان رقم خورد. اتفاقی که از نظر اهالی فوتبال تاکنون دیده نشده بود. اگرچه در فوتبال بی در و پیکری که هوادارانش با چوب و چماق به ورزشگاه می‌روند، تاخیر چند ساعته در برگزاری بازی فینال، چندان تعجب برانگیز نخواهد بود. دیداری که بازهم با تخریب اموال عمومی و ضرب و جرح بین تماشاگران همراه بود.

اموالی که از پول همین مردم و برای رفاه آنها ساخته می‌شود، اما با رفتارهای خشونت آمیز و غیر منطقی برخی به اصطلاح هوادار تخریب می‌شود. خشم نداشتن جایگاه را با از بین بردن صندلی ورزشگاه نشان می‌دهند. گویا این افراد زبان اعتراض مسالمت‌آمیز را نیز نیاموخته‌اند، در مقابل دست به ویرانی می‌زنند.

* تخریب اموال عمومی

در قانون، تخریب، ویران و نابود کردن و تحریق سوزاندن و آتش زدن تعریف شده است. اعمالی که غالباً ترس و وحشت عمومی به همراه دارد و به دلیل ایجاد همین ترس است که در قوانین جزایی مورد تأکید و توجه قرار گرفته است و برای آن نیز مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته‌اند.

جرم تخریب عبارت است از «نابود کردن یا ایراد خسارت به مال غیر که این ورود خسارت یا نابودی می‌تواند به شیوه‌های مختلفی باشد از قبیل شکستن‌، خراب کردن‌، آتش زدن و...» جرایمی که با مجازات سنگین جزایی همراه است. باشگاه فولاد خوزستان با توجه به تخریب ورزشگاه خانگی‌اش که میزبان فینال جام حذفی بود، می‌تواند در این خصوص مدعی شود.

* ضرب و جرح مأمور نیروی انتظامی

بر اساس ماده 607 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات)‌ مصوب 1375 «هرگونه حمله یا مقاومتی که با علم و آگاهی نسبت به مأمورین دولت در حین انجام وظیفه آنان به عمل آید، تمرد محسوب می‌شود».

قوانین جزایی مجازات «تمرد از مأمورین دولتی» را اعلام کرده که بر اساس آن «1- هرگاه متمرد به قصد تهدید اسلحه خود را نشان دهد، حبس از شش ماه تا دو سال، 2- هرگاه متمرد در حین اقدام دست به اسلحه برد حبس از یک تا سه سال. 3- در سایر موارد حبس از سه ماه تا یک سال» محکوم خواهد شد.

از آنجایی که تمرد از دستور مأموران ممکن است با جرایم دیگری نظیر توهین یا ضرب و جرح مأمور همراه شود،‌ قانونگذار در تبصره ماده 607 قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی کرده است که «اگر متمرد در هنگام تمرد مرتکب جرم دیگری هم بشود، به مجازات هر دو جرم محکوم خواهد شد». و این در حالی است که در قاب تصاویر تلخ دیدار فینال جام حذفی میان تیم‌های پرسپولیس و داماش، تصویر مأمور مضروب که برای ایجاد نظم در ورزشگاه حضور داشته نیز به ثبت رسیده است.

این جرایم سنگین در شرایطی در یک هفته گذشته فوتبال ایران را زیر سؤال می‌برد که ای کاش برای عدم مدیریت  برخی از مدیران نیز مجازاتی تعریف می‌شد. مدیرانی که در پی به وجود آمدن این حجم از حاشیه تنها به دنبال تبرئه کردن خود هستند و در این میان از یک عذرخواهی ساده نیز شانه خالی می‌کنند. البته عذرخواهی آنها دردی را دوا نمی‌کند، اما حداقل جسارت آنها را در پذیرش مسئولیت‌شان نشان می‌دهد؛ اما از گفتن آن هم پرهیز می‌کنند.

در  طی چند روز گذشته و در پی اتفاقات پیش آمده در فوتبال با کلمه فرهنگ سازی نیز روبرو بودیم. فرهنگی که دم از آن می‌زنیم، اما فقط با آن جمله سازی می‌کنیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۸۴۲۳۲۱:۱۳:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
اگر یکبار سیاسی کاری نکنن و اعمال فشار روشون اثر نگذاره و تیم خاطی را دو دسته پایین بفرستن یعنی تیم خاطی مجبور باشه فصل بعد در فصل دو بازی کنه مطمئن باشید دیگه از این کارا نمیکنن. ولی باز هم سیاسی کاری و اعمال نفوذ و ماستمالی میشه...
ناشناس۹۳۸۶۴۳۰۱:۲۶:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
اون عکس آخر مربوط به بازی داماش و پرسپولیس بوده... قشنگ معلومه جانبدارانه این نوشته تنظیم شده... جای تاسفه... توی آزادی چقدر سپاهانی ها آسیب دیدن؟ اون موقع چرا هیچی نگفتین؟

پربحث‌های امروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 3. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 4. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 5. راز یک شعف

 6. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 7. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 8. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 9. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 10. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 11. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 12. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 13. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 14. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 15. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 16. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 17. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 18. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 19. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 20. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 21. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 22. سارق با حوصله   

 23. انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های مجلس/ تکیه حضرتی بر ریاست کمیسیون اقتصادی/ زاهدی جایگزین عارف شد

 24. صحبت‌های تند نماینده مجلس خطاب به مهدی تاج: کاش نیم ساعت روی حرفت می‌ماندی

 25. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

پربحث‌های دیروز

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 4. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 5. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 6. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 7. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 8. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 13. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 14. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 15. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 16. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 17. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 18. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 19. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 20. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 21. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 22. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 23. ناگفته‌هایی از درگیری مسئولان وقت دانشگاه آزاد با خانواده «هادوی»  

 24. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 25. تصویری از حضور غیرمنتظره حسن روحانی در حرم امام رضا (ع)  

پربحث‌های هفته

 1. موج حمایت از راننده قانونمدار اسنپ چگونه به‌راه افتاد؟ + عکس

 2. تولد فرزند رامبد جوان در کانادا با دلار ۱۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟

 3. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 4. طبق دستور قرآن مثل سایر مسلمان، مهریه را زمان عقد بگیرید و جوانان را نجات دهید

 5. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 6. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 7. به آبه امیدی نیست

 8. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 9. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 10. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 11. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 12. پرستو یا آشیانه!؟

 13. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 14. مسافر هنجارشکن یا راننده متخلف

 15. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 16. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 17. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 18. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 19. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 20. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 21. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 22. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 23. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 24. ورشکستگی بیمه‌ها و افزایش هزینه‌های مردم تبعات افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی

 25. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

پربحث‌های امروز

 1. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 2. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 3. صحبت‌های تند نماینده مجلس خطاب به مهدی تاج: کاش نیم ساعت روی حرفت می‌ماندی

 4. طارمی آب پاکی را روی دست پرسپولیس ریخت

 5. نامه جدایی برانکو به پرسپولیس رسید

 6. پرسپولیس قهرمان سوپرجام شد

 7. زنده از سالن پرهیاهوی غدیر؛ ایران 0 – روسیه 0 

 8. الاهلی عربستان در آستانه اعلام رسمی توافق با برانکو

 9. سالن غدیر ارومیه پر شد/داورزنی تماشاگر بازی ایران با روسیه

 10. پرتاب سنگ به ساختمان باشگاه استقلال در حضور ماجدی!

 11. رسن به یک شرط در پرسپولیس می‌ماند/تیم ترکیه‌ای مشتری هافبک عراقی

 12. بایرن مونیخ مشتری جدید بیل

 13. زمان ورود دنیزلی و آغاز تمرینات تراکتورسازی مشخص شد

 14. برومند: حسرت می‌خورم چرا به پرسپولیس نرفتم!/ امسال هم می‌بینید استقلال چندم می‌شود

 15. قرارداد رحمتی با پدیده شهرخودرو امضا شد+ عکس

 16. اعتراف پوگبا به تمایلش به ترک منچستر

 17. برانکو: پولم را با یک چمدان به کرواسی می‌آورم!

 18. دعوت ۵ بازیکن دیگر به تیم ملی فوتبال امید

 19. واکنش صلاح به پیشنهاد نجومی یوونتوس و رئال

 20. دستور عراقچی برای حل مشکل پرسپولیس

 21. سرباز فراری فوتبال ایران دوباره آفتابی شد!

 22. علیپور از پرسپولیس رفتنی شد

 23. هازارد: به خاطر زیدان، عاشق فوتبال شدم

 24. نظر رضا عناینی درباره مربیگری فرهاد مجیدی

 25. ایران - روسیه/ کار سخت سرو قامتان مقابل تزار‌های پر افتخار

پربحث‌های دیروز

 1. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 2. آخرین وضعیت مصدومیت سعید معروف

 3. معروف: با حمایت پرشور هواداران پیروز شدیم/سرمربی لهستان: بازی را به سعید معروف باختیم

 4. دستیاران فرهاد مجیدی در تیم فوتبال امید مشخص شدند

 5. ایران 3 – لهستان 2؛ پرواز دوباره والیبال ایران به صدر با شکار عقاب‌ها  

 6. علی پروین در اورژانس بستری شد

 7. جدی‌ترین گزینه دستیاری استراماچونی

 8. استقلال و پرسپولیس جریمه شدند

 9. عقاب به عیادت علی پروین رفت/عکس  

 10. اوکراین با شکست یک آسیایی قهرمان جام جهانی فوتبال جوانان شد

 11. هینن: قول دادم در صورت شکست معروف را به کافی‌شاپ ببرم

 12. کولاکوویچ:بعد از یک جنگ تمام عیار، والیبال زیبایی را دیدیم

 13. جدول لیگ ملت‌های والیبال 2019؛ ایران در صدر   

 14. صالحی امیری: حضور زنان در ورزشگاه چالش برانگیز نیست

 15. غفور امتیازآورترین بازیکن دیدار ایران و لهستان شد

 16. عرب: از وزارت امور خارجه کمک می‌گیریم/برانکو در پرسپولیس ماندنی است

 17. مخابره پیام صلح و‌ دوستی ایرانیان در والیبال لیگ ملت‌های جهان

 18. رسانه‌های سوریه از وقوع انفجار شدید در دمشق خبر دادند  

 19. فرهاد مجیدی: بی‌تجربه هستم اما با مربیان بزرگی کار کردم

 20. فدراسیون والیبال لهستان به دلیل رفتار کوبیاک عذرخواهی کرد

 21. غوغایی دیگر در سالن غدیر ارومیه/ تشویق تیم ملی والیبال ایران قطع نمی‌شود

 22. انتشار فایل غافل‌گیرکننده از فرهاد مجیدی

 23. تیم ملی والیبال کانادا مغلوب روسیه شد

 24. رسول خطیبی سرمربی جدید ماشین سازی تبریز   

 25. چراغپور: تیم ملی فوتبال بهتر و بهتر خواهد شد

پربحث‌های هفته

 1. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 2. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 3. کشتی‌گیر اوکراینی خطاب به رهبر انقلاب: جانیم سنه قربان اولسون/ عاشق حججی هستم/ آرزوی دیدن آقا را دارم

 4. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 5. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 6. درسی که فدراسیون جهانی والیبال با مجازات کوبیاک به ورزش ایران داد/ مثل بخاری «داغ» باشید!

 7. صحبت‌های تند نماینده مجلس خطاب به مهدی تاج: کاش نیم ساعت روی حرفت می‌ماندی

 8. طارمی آب پاکی را روی دست پرسپولیس ریخت

 9. آخرین وضعیت مصدومیت سعید معروف

 10. طعنه شیث رضایی به علی دایی در حمایت از برانکو/عکس  

 11. نامه جدایی برانکو به پرسپولیس رسید

 12. پرسپولیس قهرمان سوپرجام شد

 13. معروف: با حمایت پرشور هواداران پیروز شدیم/سرمربی لهستان: بازی را به سعید معروف باختیم

 14. دستیاران فرهاد مجیدی در تیم فوتبال امید مشخص شدند

 15. ایران 3 – لهستان 2؛ پرواز دوباره والیبال ایران به صدر با شکار عقاب‌ها  

 16. علی پروین در اورژانس بستری شد

 17. جدی‌ترین گزینه دستیاری استراماچونی

 18. استقلال و پرسپولیس جریمه شدند

 19. بلندقامتان ایران،کانادا را طلسم کردند/ ایران ۳ - کانادا ۰

 20. شانس این سه نفر برای اینکه زبان ویلموتس را می‌فهمند

 21. ناگفته های قوچان نژاد درباره تیم ملی و درگیری‌هایش

 22. مصطفی دنیزلی سرمربی تیم ایرانی شد  

 23. پیام استراماچونی خطاب به هواداران استقلال

 24. پاتوسی به استقلال بر نمی‌گردد

 25. طعنه رسانه‌های آلمان به نحوه پرداخت پول برانکو توسط پرسپولیس

آخرین عناوین