کلاه‌شرعی اقتصاد بازار بر سر اقتصاد ایران

احسان سلطانی*،   3980315024 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
کلاه‌شرعی اقتصاد بازار بر سر اقتصاد ایران

قیمت کالاهای اساسی صنعتی (مانند محصولات پتروشیمی و فولادی) و همچنین خودرو توسط بنگاه‌های خصولتی (با انحصار بازار) گران می‌شود. توجیه همیشگی آن‌ها برای گران کردن چیست؟

چون دلالان دارند استفاده می‌کنند.

دلالان که هستند؟

عوامل همان بنگاه‌های خصولتی هستند. کیست که نداند دلالان پیرامون این بنگاه‌ها وابستگان این‌ها هستند و «شریک دزدند و رفیق قافله»

این بنگاه‌ها با احتکار ارز صادراتی، بهای آن را بالا می‌برند. سؤال این است که پس چگونه مخارج ریالی خود را تأمین می‌کنند؟

این بنگاه‌های خصولتی به بانک‌های به‌اصطلاح خصوصی متصل هستند و با بهره بالا از این بانک‌ها استقراض می‌کنند تا سرمایه در گردش (خارج‌شده توسط ارز) را تأمین کنند.

ارز آن‌ها چه می‌شود؟

بخشی از آن با بازار سازی به قیمت بالا توسط این بانک‌ها در بازار آزاد فروخته می‌شود؛ یعنی بانک‌های خصوصی دوسره بار می‌کنند، هم بهره بالا می‌گیرند و هم از فروش ارز به قیمت بالا سود می‌کنند.

برنده اصلی شوک ارزی و گرانی‌ها چه گروهی هستند؟

بنگاه‌های صنعتی خصولتی و بانک‌های خصوصی

چرا باید نرخ ارز بیش از ۳ برابر شود و گرانی امان مردم را ببرد؟

نئولیبرال‌های داخلی استدلال می‌کنند چون نقدینگی چندین برابر شده است.

چرا نقدینگی چند برابر شده است؟

۷۰ درصد نقدینگی در ۵ سال اخیر ایجادشده و علت اصلی آن استقراض بانک‌های خصوصی از بانک مرکزی و خلق پول توسط این بانک‌ها است. یکی از عوامل اصلی افزایش نقدینگی ناترازی بانک‌های خصوصی در اثر پرداخت سود سپرده‌های بالا در طول سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ بود که نئولیبرال‌های داخلی مروج و پشتیبان آن بودند!.

نحله اقتصادی و دار و دسته رسانه‌ای وابسته بنگاه‌های خصولتی و بانک‌های خصوصی برای توجیه و استمرار سیکل غارت اقتصاد و گذاشتن کلاه‌شرعی اقتصاد بازار بر سر آن، از کلیشه‌های سطحی زیر به‌صورت ابزاری استفاده می‌کنند،

اقتصاد آزاد؛

اقتصاد بازار؛

آزادی کسب‌وکار؛

آزادی قیمت‌ها؛

کشف قیمت در بازار؛

رقابت در بازار؛

دست نامرئی بازار؛

بخش خصوصی و پارلمان بخش خصوصی!

چون کسی زحمت این را به خود نمی‌دهد که مثلاً برود کتاب «ثروت ملل» آدام اسمیت را حداقل یک‌بار بخواند (که برای فهم و درکش باید بارها و بارها آن را مطالعه کرد)، چون با مهندسی افکار عمومی نگاه سطحی و ابزاری به اقتصاد حاکم است، چون مردم کشورهای توسعه‌نیافته فکر می‌کنند هر چه بر آن نام آزادی نهند مقدس است! چون قرن‌ها این مردم استبداد را تجربه کرده‌اند و اصولاً آزادی را با هرج‌ومرج و چپاول اشتباه می‌گیرند، چون ملت ما اصولاً به نقالی علاقه دارند و مهم‌تر از همه چون دار و دسته رانت‌خورها، دلالان، سفته‌بازان و نزول‌خورها باید استفاده ببرند و پای منافع کلان در بین است، درنتیجه بساط فریبکاری و تبهکاری به نام علم اقتصاد، محفلش در ایران بسی گرم است.

در اقتصادی که دارای فساد بالا (شاخص‌های ادراک و کنترل فساد)، رتبه اول ریسک پول‌شویی در جهان، حاکمیت قانون ضعیف، فقدان شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات، انحصار بازار ارز و کالاهای اساسی و سلطه بخش خصولتی بر اقتصاد است و مهم‌تر از همه بی‌ثبات‌ترین شرایط اقتصاد کلان و تضعیف پول ملی تاریخی خود را تجربه می‌کند، سؤال کلیدی این است که با توجه به این شرایط و در غیاب همه ساختارها و نهادهای پشتیبان اقتصاد بازار، چگونه صرف آزادی قیمت‌ها می‌تواند نجات‌دهنده اقتصاد ایران باشد؟ هرچند که آزادی و بی بند و باری قیمت‌ها از ارز گرفته تا هرگونه کالاها و خدمات است که اقتصاد ایران را به روزگار امروز کشانیده است.

تعریف آزادی قیمت‌ها ازنظر مدافعان آن در ایران این است که منابع (نفت، گاز، معادن و انرژی) کشور به قیمت‌های ارزان دستوری به بنگاه‌های شبه‌دولتی و وابستگان داده شود و در سوی دیگر این بنگاه‌ها درفروش تولیدات خود یا ارز حاصله از صادرات به هر قیمت کاملاً آزاد باشند. نحله‌های نئولیبرال در شرایطی از واقعی سازی قیمت‌ها سخن میگویند که قیمت (دستمزد) نیروی کار به‌شدت سرکوب‌شده است. همین نحله که از بازار آزاد و آزادسازی قیمت‌ها دفاع می‌کند، در برابر بازار بسته و انحصاری خودرو و فولاد سکوت می‌کند.

عصای بازاری که موسی ... از آن صحبت می‌کند، عصای موسی کلیم نیست، بساطی شبیه همان رمالی و مارگیری جادوگران عصر موسی کلیم است که برای تأمین منافع ائتلاف حاکم و غارت مردم با مالیات تورمی برپاشده است.

 

*پژوهشگر اقتصادی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۷۸۹۷۱۱:۴۷:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
بازی با کلمات و دیگر هیچ
mostafa.kamali95@yahoo.com۹۳۸۱۱۶۱۵:۳۳:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۱۵
نجات بانک ها از ورشکستگی با دستکاری نرخ ارز و تامین کسری بودجه دولت اگر اینکار صورت نمی گرفت تبعات ورشکستگی بانک ها بنیان اقتصاد کشور را از هم می پاشید دیدیم که با ورشکسته شدن چند موسسه چه وضعی پیش آمد حال فرض کنید ورشکستگی پنهان بانک ها علنی شود
ناشناس۹۳۸۱۲۰۱۵:۳۵:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
من نمی دانم .. از یک کشور پیشرو در خاورمیانه که همه چشمشان به ما بود تبدیل به کشوری شدیم که از نظر اقتصادی آرزویش نه رسیدن به آلمان و... است بلکه رسیدن به ترکیه است ، جوانانمان پشت در سفارتخانه ها صف می کشند ، بیشترین آمار تلفات در جاده ها را داریم و دور نمایی هم دیده نمی شود .
ناشناس۹۳۸۱۳۱۱۵:۴۶:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مطالبش به نفع شما و دارو دسته نبود؟!!!!!!!!
ناشناس۹۳۸۱۵۹۱۶:۱۲:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱۵
نکنه سکه یا ارز خریدی می خواهی سود کنی اون از جیب یک سری ادم ضعیف این پولها خوردن نداره
بازنشسته۹۳۸۲۳۰۱۷:۲۱:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
خدایی بهترین مطلبی بود که درباره اوضاع اسفبار اقتصادی امروزجامعه وفقری که توسط سیستم ناکارآمد به توده مردم تحمیل شده خوندم پشت سرهم خبر گرونی مغز مارو ازکار انداخته اونم بواسطه یه دولت اشرافی که به بهانه حاشیه بازار ومبارزه با دلال وکشف قیمت واین قبیل گزافات مارو به فنا داد یعنی هر روز کار ماجماعت بادرآمد ثابت شده غصه خودردن براچی باید این اوضاع تحمل بشه .
ناشناس۹۳۸۵۴۴۲۳:۴۹:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۱۵
ظاهرا شما دیرآموزی وگرنه یکی از دقیقترین تحلیلهای آسیب شناسی اقتصاد فلج کشور بود کاش همه ملت متوجه میشدن
ناشناس۹۳۸۷۸۷۱۰:۰۰:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
آیا میدانید یک پزشک عمومی متولد 1374 که معادل یک فوق لیسانس (بدون دادن دو کنکور اضافه) می باشد (و بدون دادن آزمون استخدامی استخدام میشود) در تامین اجتماعی درآمد 21 میلیون تومانی دارد؟
ناشناس۹۳۷۸۹۸۱۱:۴۷:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۱۵
حالا که چی ؟
ناشناس۹۳۷۸۹۹۱۱:۴۸:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۱۵
حرف های منطقی و بدون جواب فکر کنم ملت ایران یک بار دیگر نفت و گاز و پتروشیمی را باید ملی کند و این اتفاق خواهد افتاد یا با قانون و یا با قوه قهریه مردم
ناشناس۹۳۸۱۶۰۱۶:۱۲:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
اونهایی که منفی زدن حتی تاجران هستن
اكبر۹۳۸۳۰۵۱۸:۳۸:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
واقعا حرف بسيار درست و منطقي است.مردم بايد نفت و گاز و پتروشیمی را مجدد ملي كرده و دست غارتكران را از اموال عمومي قطع كنيم. با اصلاح مجلس و انتخاب نماينده آزاد مستقل و سالم و متخصص ، دزدان بيت المال را سرجايشان بنشانيم و از تخصيص بودجه عمومي به خانواده ها ممانعت كنيم
ناشناس۹۳۷۹۲۱۱۲:۱۲:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۱۵
نقدینگی دست بعضی از افراد و ژنهای خوب است.نقدینگی دست مروم عادی که جواب نخود و لوبیا را هم نمیدهد
ناشناس۹۳۷۹۳۲۱۲:۳۰:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
نرخ ارز را ترامپ بالا می برد.
ناشناس۹۳۷۹۳۴۱۲:۳۲:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
شما طرفدار اقتصاد دولتی هستید. همین چند تا بانک خصوصی را هم ببندید تا همه چیز تکمیل شود.
ناشناس۹۳۸۲۰۹۱۷:۰۸:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۱۵
هر چی میکشیم از بخش خصوصی است .حالا وای به حال بنک خصوصی که در چپاول مردم دستش اینقدر باز است.
ناشناس۹۳۷۹۴۰۱۲:۳۶:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
همه تو این کشور پژوهشگر اقتصادی شده اند!!!!!
ناشناس۹۳۷۹۴۶۱۲:۴۵:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۱۵
قوانین اقتصادی کشور درب و داغونه تازه همینها هم به درستی اجرا نمیشه و یک عده لایی می روند!
ناشناس۹۳۸۰۰۴۱۳:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۱۵
خود آقایان ارزش پول ملی را یکشبه به یک چهارم تقلیل داده اندو حدود 20 درصد به حقوقها اضافه کرده اند و آنوقت دم از آزاد سازی قیمتها میزنند. قیمت کود کشاورزی و فراوردههای پتروشیمی حداقل چهار برابر شده است و آنوقت طلب مالیات از کسیکه خواسته است ارزش پولش را با خرید سکه حفظ کند میکنند.!! سودها به جیب رانتی ها میرود و مردم باید جواب هزینه های دولت را با مالیاتهای من درآوردی بپردازند.واقعا که تحریم برای بعضیها نعمت است.بیچاره مردم که رنج و مشقت وتاوان ندانم کاری سهوی یا عمدی برنامه ریزان را باید بدهند.
ناشناس۹۳۸۰۴۰۱۴:۲۱:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۱۵
دوباره الکی دارید تقصیر بانکها می اندازید؟ ..
مجيد۹۳۸۰۴۹۱۴:۲۹:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
تا بساط ربا خواري بانك ها با الفاظ ... بازار اسلامي داير و پابرجاست راه به جايي نخواهيم برد الا اينكه همه ي تقصير ها را گردن امريكا و دشمن انداخته - پولدار روز به روز پولدارتر و فقرا روز به روز فقيرتر
خودش۹۳۸۰۹۷۱۵:۲۱:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مقاله خوبی بود! زمانشو بیشتر کنید لطفا!
ناشناس۹۳۸۱۶۱۱۶:۱۴:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
خیلی عالی اقتصاد آزاد یا همان بازار را نوشته در ایران برخی میگن باید بازار برای مردم تصمیم بگیره برای همینه که جلوی رشد قیمت ها گرفته نمیشه مثلا پراید شد 50 و 60 میلیونی اصلا براشون مهم نبود
ناشناس۹۳۸۱۶۴۱۶:۱۴:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
آفرین از جیب فقرا به جیب ژن های خوب آقازاده ها مدیران
ناشناس۹۳۸۲۹۱۱۸:۲۱:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
وقتی زیرساختهای اقتصادی مانند زیرساختهای سرمایه گذاری در تولید، ابزار نظارتی و مالیاتی، ابزار توزیع متوازن ثروت عمومی، دانش و فناوری تولید، و... وجود ندارد شک نکنید که شعار آزادسازی اقتصاد نتیجه ای جز غارت و چپاول ثروت کشور ندارد و همین شده که در این اقتصاد ولنگار یک نفر یک شبه میلیاردر میشود بدون آنکه کاری کرده باشد یا تولیدی انجام داده باشد و یک نفر دیگر یکشبه ورشکست شده و به خاک سیاه می نشیند بدون آنکه تقصیری داشته باشد. تحریم فقط میتوانست سی درصد قیمتها را بالا ببرد . اینکه یک دفعه قیمتها چهار برابر شده قطعا یک کودتای اقتصادی است و کسانی دارند از این وضع سودهای افسانه ای به جیب می زنند و از کشور خارج میکنند.
داود۹۳۸۳۶۴۱۹:۳۹:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱۵
دیدگاه فوق درباره اقتصاد از نظر اکثر مردم شناخته شده است ولی دولتهایی که تاکنون سر کار آمدن راه خودشان را می روند .چون به طور جدی حسابرسی وجود ندارد .
ناشناس۹۳۸۴۱۵۲۱:۰۳:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
چرا مطبوعات كشور عوامل فساد ودلالي وشيوهاي عملكرد آنها را افشا نمي كنند اتقاقا بايد اين گونه فسادها..
ناشناس۹۳۸۴۲۲۲۱:۱۱:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
ديگه با بهره بانكي اسمي ١٨٪ و واقعي حداقل ٢٦٪ ديگه كلاه شرعي نميخواد اين خودش خلاف شرع و دين هست جنگ نظامي با خداست
ناشناس۹۳۸۵۰۴۲۲:۲۲:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۱۵
حرف درستی است. اقتصاد بازار قدیمی با دلالی خود را متصل به پولهای بیحساب کرده. اما بسیاری از مشاغل مثل دلالی باید مالیات پلکانی بدهند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته برای دلالی ماشین یا مسکن یا کالاهای اساسی دیگر باید دوره بگذرانید و مجوز کسب کنید. علت آن مشکل کردن ورود افراد غیر به دلالی و نظارت بیشتر دولت مالیات به این افراد است.
امیر۹۳۸۵۱۷۲۲:۴۵:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
یک سری واقعیت مطرح شده است. یک سری هم با نحوه جواب دادن . دارند نشان می دهند که گویا هیچ جوابی ندارند.
ناشناس۹۳۸۶۲۱۰۰:۴۷:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
همه صحبت ها فقط بیانگر این موضوع بود. عدم وجود نظارت!!!!!!!!!
ناشناس۹۳۹۱۰۹۱۵:۱۶:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
بر عکس! نظارت فوق العاده خوبی هست که این طوری باشه.
ناشناس۹۳۸۶۵۷۰۱:۵۹:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
این مسیر تا کی باید ادامه یابد؟ افزایش نقدینگی، تورم، بالا رفتن ارز، بی ارزشی پول کشور، افزایش فاصله طبقاتی، افزایش فلاکت در جامعه
حسن۹۳۸۶۸۷۰۶:۱۷:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
تمام قدرت های اقتصادی دنیا از اقتصاد آزاد پیروی می کنند. ناتوانی خود را به گردن اقتصاد آزاد نگذارید.
ناشناس۹۳۸۷۸۳۰۹:۵۵:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
حرفای تکراری و بی نتیجه! کو عمل؟!!!!!
ص۹۳۸۸۸۴۱۱:۲۵:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
لازم به ذکره که بگم این آقا پیش بینی کرده بود اسفند سال پیش دلار به 40 هزار تومن می رسه!
ناشناس۹۳۹۰۷۲۱۴:۴۵:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
البته، ناگفته نمونه که الان بدهکارترين بانک کشور بانک.. هست که اتفاقا، برخلاف اظهارات مهندس سلطانی خصوصی نیست!
ناشناس۹۳۹۶۳۵۱۰:۲۱:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اقتصاد بازار و اقتصاد ازاد در کشورهای ازاد است و دمکراتیک
ناشناس۹۳۹۷۷۵۱۳:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
همت مردانه میخواهد گذشتن از جهان یوسفی خواهد که بازار ذلیخا بشکند وقتی بیشتر مسـٔولین خودشان یا اقوامشان مشغول کار اقتصادی هستند چگونه میشود جلو دلالی ومافیا را گرفت انصافا کدام مسـٔول یا نماینده مجلس سوار پراید میشود مگه حضرت علی ع مثل فقیر ترین افراد جامعه زندگی نمیکرد شما چرا جلو افتادید باید مجلسی داشته باشیم که تصویب کند نمایندگان باید خودروی داخلی سوار شوند اگر واقعا در شان شما نیست مردم ولی نعمتان شما هستند در شأن مردم هم نبینید

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 2. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 3. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 4. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 5. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 6. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 7. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 8. جانِ انجیر  

 9. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 10. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 11. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 14. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 15. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 16. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 17. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 18. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 19. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 20. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غ ذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 21. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 22. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 23. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 24. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

 25. تخلفات بزرگی در واگذاری "اردوگاه شهید باهنر" انجام شده است + جزییات

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 3. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 4. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 5. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 8. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 9. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 10. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 13. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 14. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 15. طبخ ۱۴۰۰۰ پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز  

 16. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 17. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 18. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 19. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 20. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. پویش مردمی فقط به عشق علی(ع)   

 25. ۱۱ دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 3. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 4. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 5. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 6. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 7. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 8. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 9. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 10. وضعیت اقتصاد شبیه دوران مصدق است

 11. دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به تخلفات خودروسازان  

 12. افزایش قیمت نفت به بالای ۶۰ دلار

 13. افزایش موقتی غلظت ازن در هوای تهران

 14. تداوم خیزش گرد و خاک در نوار شرقی کشور

 15. پیش‌بینی کاهش بیشتر قیمت مسکن/افزایش وام خرید مسکن فعلا به صلاح نیست

 16. رکورد بیشترین رشد تولید نفت و گاز متعلق به کدام کشور است؟

 17. تاثیر کاهش ارز در قیمت تلفن همراه/ بازار گوشی در روزهای آینده آرام خواهد شد

 18. عضو دیده‌بان شفافیت: متولیان سامانه تی‌تک، مسئولیت تخلفات احتمالی آن را می‌پذیرند؟

 19. الزامات اصلاح یارانه‌های انرژی با وارد شدن کمترین فشار به مردم

 20. جوان گرایی مدیران درکار نبود؛ اشتباه اطلاع رسانی "دولت"، حداکثر سن مدیران ارشد را ۵۰ سال کرد

 21. عرضه سهام عدالت در بورس منتظر مصوبه مجلس است

پربحث‌های هفته

 1. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 4. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 5. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 6. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 7. ناکارآمدی طرح‌های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!

 8. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 9. وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

 10. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 11. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 12. استعفای پوری‌حسینی پذیرفته شد

 13. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 14. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 15. معاون سابق وزیر نفت: خسارت ۳۴ هزار میلیارد تومانی کشور از حذف کارت سوخت/ مسئولیت با زنگنه است

 16. ملت منتظر گزارش خصوصی‌سازی

 17. پشت پرده خصوصی‌سازی‌ها با محاکمه علنی آشکار می‌شود

 18. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 19. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 20. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 21. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 22. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 23. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 24. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 25. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

آخرین عناوین