کلکسیونی از تخلفات در فینال جام حذفی فوتبال

گروه ورزشی الف،   3980314119 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سال ۱۳۶۲ بین دو نیمه بازی پرسپولیس - شاهین سنگ‌پرانی از روی سکو باعث شد نیمه دوم بازی با ۴۰ دقیقه تأخیر برگزار شود...

به گزارش ایسنا، امیرحسن خدیر در عصر ایران نوشت: «بازی پرسپولیس - داماش (فینال جام حذفی در شامگاه ۱۲ خرداد ۹۸) را فارغ از بحث‌های فنی می‌توان نشان دیگری از مدیریت ایرانی دانست با فقدان یا نقصان فهم درست از قوانین و درک نکردن جوهرۀ فوتبال که همانا لذت انسان دنیای مدرن است نه برگزاری مسابقه به هر قیمت.

بگذارید در ابتدا بخواهم این مقاله را رنگی نبینید. چون مطلقاً بحث آبی و قرمز در میان نیست؛ کمااین‌که اگر به جای پرسپولیس، استقلال یا سپاهان در فینال بودند و این اتفاقات رخ داده بود باز قصه همین بود. بحث بر سر قانون و لذت از فوتبال است و این که یا باید بازی را حداکثر ۱۵ دقیقه بعد سه بر صفر به سود تیم حاضر اعلام می‌کردند و سوت پایان بازی را به صدا درمی‌آوردند یا به خاطر شرایط غیر عادی ۴۸ ساعت بعد برگزار می‌شد. هیچ‌یک از این دو اتفاق اما نیفتاد و اصرار تنها بر این بود که به هر قیمت برگزار شود و کار خلاف دقیقاً همین بود: برگزاری بازی به هر قیمت.

آقای فتاحی، مسئول معلق شده سازمان لیگ فوتبال البته می‌گوید: «به او ارتباطی ندارد.» در حالی که خوب می‌داند بلیت را برای فروش باید در اختیار باشگاه قرار می‌داد. این نحوه بلیت‌فروشی مضحک است و سال‌های سال است که منسوخ شده است.

داستان اما منحصر به فوتبال هم نیست. همین تازگی‌ها در مسابقات کشتی، کشتی‌گیر ایرانی با تی‌شرت به روی سکو می‌رود تا مدال بگیرد و وقتی او را «دیسکوالیفه» می‌کنند، اعتراض می‌کند و می‌گوید حق مرا ضایع کردند؛ در حالی که قانون به صراحت می‌گوید برای دریافت مدال باید با لباس رسمی ورزشی یعنی گرمکن به روی سکو رفت و نمی‌توان فیلا را در این قضیه ظالم خواند.

فینال جام حذفی هم کلکسیونی از موارد متعدد رعایت نکردن قوانین بود. از جمله و مهم‌تر از همه این که داور بعد از این که یک تیم طبق قوانین ۱۵ دقیقه حاضر به بازی نشده باید سوت بزند و زمین را ترک کند.

در نظر داشته باشید در این مسابقه خاص چنانچه تیم داماش امتناع می‌کرد، نمی‌شد بازی را سه بر صفر به نفع پرسپولیس اعلام کنند. چرا؟ چون طبق قانون فیفا وقتی شرایط عادی نیست باید ۴۸ ساعت بعد برگزار می‌شد اما همه مسئولین گفتند نه! باید به هر قیمتی حتی بعد از ۱۰ بار گرم کردن بازیکنان که احتمال مصدومیت را افزایش می‌دهد برگزار شود. چون نفس برگزاری برای آنها مهم است و این که خود را خلاص کنند. چون اطلاعات برخی محدود به عصر اینترنت است به دوران پیشااینترنت می‌روم و مثالی می‌آورم: سال ۱۳۶۲ بهروز صحابه، رئیس فدراسیون فوتبال بود. ا‌و تصمیمی گرفت که ۳۶ سال بعد می‌بینیم فدراسیون کنونی جرأت یا دانش اتخاذ آن را ندارد.

در این سال در بازی پرسپولیس - شاهین به داوری محمد صالحی‌، تیم شاهین یک بر صفر نیمه اول پیش افتاد‌. در بین دو نیمه اما برخی از روی سکوها سنگ‌پرانی کردند و باعث شدند نیمه دوم با ۴۰ دقیقه تأخیر برگزار شود. نیمه دوم انجام شد و پرسپولیس هم بازی را ۵ بر ۲ برد اما پس از شکایت باشگاه شاهین، فدراسیون فوتبال، طبق قوانین اعلام کرد: بازی در شرایط عادی انجام نشده و باید تکرار و در واقع مجدداً برگزار شود و این بار در ورزشگاه اکباتان.

علی پروین البته زیر بار نرفت و بازی ۳-۰ به سود شاهین اعلام شد و جالب این که هواداران پرسپولیس هم در بازی بعد این رأی را پذیرفتند و با آرامش به طرفداری تیم خود در در آن بازی و نیز باقی بازی‌های جام باشگاه‌های تهران پرداختند.

از مثال‌های خارجی می‌توان به بازی رئال مادرید و سویا اشاره کرد. رِئال تا دقیقه ۸۵ بازی ۲-۰ جلو بود اما یکی از طرفداران که حالت عادی نداشت با بطری به سر کمک داور کوفت و او را به زمین انداخت. بازی از شرایط عادی خارج شد و بعداً رأی به تکرار بازی دادند و رئال هم به قانون احترام گذاشت.

چند مثال و نکته دیگر نیز می آورم تا گمان نشود از استثناها صحبت می‌کنیم بلکه سخن از یک قاعده است:

در بازی معروف سال ۱۳۶۲ پرسپولیس و استقلال که بازی را استقلال ۱-۰ برد تا کنار زمین تماشاگر نشسته بود که وقتی از حجازی و پروین خواستند بگویند تعدادی از طرفداران بروند ناصر حجازی اما گفت به او ارتباطی ندارد. می‌خواستید از تلویزیون مستقیم پخش کنید ولی علی پروین گفت به لطف خدا بازی می‌کنیم و اتفافی هم نمی‌افتد و البته اتفاقی هم نیفتاد چون فرهنگ تماشاگران بسیار بالاتر و فضای کلی جامعه نیز متفاوت بود ولی باز قانون رعایت نشد. چون «به هر قیمت» نباید برگزار می‌شد و جان انسان‌هایی که از پلکان‌های پروژکتورها بالا رفته بودند مهم‌تر بود.

ریشه مشکل البته در بلیت‌فروشی است. بلیت‌فروشی همیشه با میزبان است. در بازی‌های زمین بی‌طرف نیز در اختیار باشگاه‌ها با کارت و گیت مخصوص است.

جالب است بدانید در انگلیس یک سیک هندی از زمان سر الکس فرگوسن که بازی‌ها به صورت مسقیم پخش می‌شد بلیت پشت سر فرگوسن را خریده است (در انگلیس مربی در صندلی بالاتر می‌نشیند) و همیشه در کادرهای زمین فرگوسن حضور دارد بی‌این‌که نگران باشد یک نفر لحظه‌ای بتواند صندلی او را اشغال کند!

در آغاز نوشتم این نوشتار را رنگی نبینید. پس به این نکته هم می‌پردازم که وقتی سه بازیکن بزرگ استقلال به راحتی در اینستاگرام به هم فحاشی می‌کنند، چرا باشگاه طبق قانون برخورد نمی‌کند؟

کار کمیته انضباطی و اخلاق همین است که بازی در شرایط غیر عادی را رصد کند و با حرف‌های بی‌اساس و غیر قانونی برخورد جدی کند تا همه به قانون احترام بگذارند.

آقای بیرانوند می‌گوید اگر تماشاگران پرسپولیس نیایند من هم بازی نمی‌کنم اما مگر در حیطه اوست؟

آقای نبی می‌گوید پرسپولیس هم‌اکنون قهرمان سوپرجام هم شده است؛ در حالی که در این موارد که تیمی دبل کرده بازی سوپرجام بین تیم اول و دوم لیگ برتر برگزار می‌شود. وقتی یک عضو هیأت‌مدیره قانون نمی‌خواند از هوادار عادی چه توقعی می‌توان داشت؟

در بازی فینال جام حذفی البته هواداران پرسولیس هم متضرر شدند چون احساس می‌شد بازی به طور مشخص مدیریت شده تا ۱-۰ تمام شود؛ در حالی که پرسپولیس این توان را داشت که بازی را با ۴ یا ۵ گل اختلاف ببرد و تماشاگران را از یک بازی زیبا و یک طرفه سیراب کند. مانند منچسترسیتی امسال که با این که دو جام را برده بود ولی در فینال حذفی ۶-۰ واتفورد را برد و لذت فوتبال را برای هوادارانش کامل کرد.

اما اینجا به هر قیمتی باید برگزار شود. تیم داماشی که مدتهاست بازی‌هایش تمام شده و باید در استراحت مطلق باشد باید با تیمی که در کوران مسابقات است بازی کند؛ در حالی که همه جای دنیا دسته‌های مختلف در یک زمان مساوی به پایان می‌رسد و هفته بعد فینال جام حذفی … چرا؟ چون می‌خواهند لذت فوتبال بیشتر شود اما اینجا فقط می‌خواهند برگزار شود و فقط برگزاری است که مهم است! اگر این وقفه در جریان بازی می‌بود نمی‌توانست بیش از ۳۰ دقیقه باشد و طبق قانون هر بازی را بیش از دو بار نمی‌توان قطع کرد و وقفه نباید از سی دقیقه بیشتر باشد. مهم‌ترین وظیفه داور نیز حفظ سلامت بازیکن و حتی هوادار است و در وضعیتی که امنیت احساس نمی‌شود داور نباید اجازه بازی را صادر کند هر چند به نظر می‌رسید عملاً داور دیگر نقشی نداشت و تصمیم در بیرون گرفته می‌شد.

شاید بگویید چرا بازی لیورپول - یوونتوس سال ۱۹۸۵ و فاجعه هیسل با آن همه کشته بازی برگزار شد؟ پاسخ این است که حادثه یک ساعت قبل رخ داد و ۳۹ کشته - غالباً ایتالیایی - و ۶۰۰ مصدوم هم بر جای گذاشت اما بازی رأس ساعت برگزار شد نه با تأخیر و داور شرایط را در زمان شروع بازی عادی دانست.

بحث ما بر سر این است که یا سر ساعت برگزار کند یا غیر عادی اعلام کند نه با این همه تأخیر و دو ساعت بعد! اگر عادی بود چرا سر ساعت برگزار نکردید یا تأخیر مجاز و اگر عادی نبود چرا دو ساعت بعد؟

ضمن این که بعد بازی کمیته انضباطی یوفا باشگاه لیورپول و انگلیسی‌ها را مقصر تشخیص داد و آنها را نقره‌داغ کرد و تا سال ۱۹۹۰ اجازه شرکت به هیچ تیم انگلیسی - بله هیچ تیم انگلیسی – نداد نه فقط لیورپول. لیورپول را تازه سه سال بیشتر از تیم‌های دیگر انگلیسی محروم کرد. آنها هم با همه نفوذی که داشتند به قانون تمکین کردند و اکنون ثمره‌اش را می‌بینند‌: لذت از نمایش فوتبال‌. آیا کمیته انضباطی فوتبال ایران جرأت دارد رأی به تکرار بازی بدهد برای لذت فوتبال که هواداران پرسپولیس را هم شامل می‌شود؟

در پایان از این نکته هم نمی‌توان گذشت که در امور انسانی، یک نفر هم یک نفر است. حال آن که علیرضا بیرانوند یا محسن خلیلی گفتند به خاطر ۵۰۰ نفر یا دویست سیصد نفر نمی‌توان ۴۰ هزار نفر را معطل کرد!

وقتی بحث حق در میان باشد یا سلامت و جان انسان‌ها اما نفر هم یک نفر است و درصد و عدد تعیین نمی‌کنند. آن هم درباره هوادارانی که رنج سفر از شمال ایران به جنوب کشور را در روز غیر تعطیل بر خود هموار کرده بودند تا از تیم خود حمایت کنند و «حق» آنها بود که بازی را ببینند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۷۷۵۹۰۸:۵۶:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
در اين تفسيرهای متعدد و اکثرا به حق، کسی معضل از ديوار بالا رفتن تماشاگران رامورد توجه قرار نميدهد.
ناشناس۹۳۷۹۹۱۱۳:۳۰:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
آقای خطیر مثالهای دیگری هم می توان زد که شما از کنار آنها به راحتی گذشتی ، متاسفم ولی نمی توانم این نوشته شما را بی طرفانه بدانم . در مورد حکمیت قانون نوشته اید اما چه بسیار اقدامات غیرقانونی را نادیده گرفته اید تا با ظاهر بی طرفی ، مقصود خودتان را دنبال کنید .
غلام۹۳۸۰۸۱۱۴:۵۶:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
چرا قانون 50 50 که در بازی سپاهان پرسپولیس اجرا و باعث شد نیمی از ورزشگاه که متعلق به پرسپولیسیها بود خالی بماند با این که سپاهان میزبان بود اما در فینال اجرا نشد؟ زیرا ..
ناشناس۹۳۸۳۱۴۱۸:۴۷:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
این چند ساله مشکل اصلی ، اعمال نفوذ وزارت و فدراسیون به نفع تیم محبوب ...ه
ناشناس۹۳۸۳۶۳۱۹:۳۸:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۱۵
به مورد اصلی اشاره نکردید مورد اصلی این است که هر وقت پرسپولیس و استقلال به شهرستان میروند سنگ پرانی حبس شدن در رختکن حمله به هتل سکونت آنها وجود دارد در واقع کمتر شده این دو تیم به شهرستانی بروند و در واقع شرایط بازی عادی باشد. چرا؟ پاسخ ساده است کمیته انضباطی و فدراسیون از بعضی نماینده های شهرستانی میترسند. بعد شما از قانون صحبت میکنید؟ البته این مختص فوتبال نیست ...

پربحث‌های امروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 5. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 6. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 7. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 8. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 11. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 12. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 13. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 14. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 15. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 19. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 20. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 21. عمامه گذاری طلاب   

 22. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 23. روسیه حمایت قاطع خود را از دولت ونزوئلا اعلام کرد

 24. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 25. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 3. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 4. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 5. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 6. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 7. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 8. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 9. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 10. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 13. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 14. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 15. طبخ ۱۴۰۰۰ پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز  

 16. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 17. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 18. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 19. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 20. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. پویش مردمی فقط به عشق علی(ع)   

 25. ۱۱ دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 7. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 8. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 9. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 10. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 14. چرخش ظریفانه از برجام!...

 15. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 16. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 19. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 20. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 24. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 25. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

پربحث‌های هفته

 1. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 2. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 3. افشاگری بنگر از مرگ هادی نوروزی

 4. رئیس کمیته ملی المپیک: حضور زنان در ورزشگاه یک نیاز اجتماعی است/ ورزشگاه فاسد است، کنسرت نه؟

 5. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 6. مدیرعامل پرسپولیس استعفا کرد

 7. قلعه‌نویی: فحش ۱۰۰ هزار نفری تقدیم به حسن‌زاده!

 8. چالش جادوگر برای چهره‌ها!

 9. ایران ۳ - هنگ‌کنگ صفر/ صعود بانوان والیبالیست ایران به جمع ۸ تیم

 10. AFC دنبال پایان اختلاف فوتبالی ایران و عربستان

 11. فهرست دست‌آوردهای ورزش ایران در زمان دولت روحانی

 12. نیمار فوتبال زنان ایران را بشناسید

 13. زشتی های فوتبال در غیاب برنامه نود

 14. عصبانیت ستاره الاهلی از رفتار برانکو

 15. دلیل اختلافات اخیر فدراسیون فوتبال چه بود؟

 16. تاج: امیدوارم چرخ اقتصاد فوتبال بچرخد

 17. خبر خوش باشگاه استقلال درمورد حواشی اخیر

 18. الاهلی با برانکو از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد

 19. اولین غایب بزرگ دربی مشخص شد

 20. نامه اعتراض آمیز آل‌شپورت به پرسپولیس/ همکاری تعلیق شد؟

 21. مربی ذوب‌آهن: تیم سایپا جوان است و خطرناک

 22. توافق ستاره سابق استقلال با شهرخودرو

 23. تیرانداز ایرانی به فنلاند رفت ولی مسابقه نداد

 24. تاج: به ورزشگاهی که آماده برگزاری لیگ نباشد، مجوز داده نمی‌شود

 25. بازگشت یوز ایرانی به پیراهن تیم ملی

آخرین عناوین