همه چیز درباره اعتبار و جایگاه مقالات بین‌المللی و داخلی

گزارش بازرگانی،   3980312052

در سطح بین‌الملل، مؤسسات و مجلات زیادی در زمینۀ چاپ و ارائه مقالات علمی و تحقیقاتی فعالیت دارند که از میزان اعتبار و جایگاه مختلفی برخوردارند؛ شاید بتوان معروف‌ترین و معتبرترین مؤسساتی که در حوزه ایندکس‌‌کردن (نمایه) مجلات علمی فعالیت دارند را به 4 مؤسسه زیر محدود کرد:

 

 • مؤسسه علمی PubMed، فعال در زمینه پزشکی
 • پایگاه علمی ISC، مرجع استنادی علوم جهان اسلام
 • پایگاه Scopus، یکی از بهترین مراجع کتاب‌شناختی
 • مجله Thomson Reuters، یکی از قوی‌ترین فعالان و مراجع استنادی علوم

مجلات PubMed

موتور جستجوی رایگان PubMed مشخصاً به پایگاه اطلاعاتی MEDLINE که منبع غنی‌ای از منابع مربوط به علوم پزشکی و زیست‌شناسی است، دسترسی دارد. کتابخانۀ ملی بهداشت ایالات متحده، این پایگاه داده را به عنوان بخشی از سیستم اطلاعاتی خود به رسمیت می‌شناسد. این مرجع پژوهشی از سال 1996 میلادی در حوزه سلامت فعال است. این مجله از لحاظ اعتبار و از میان سه نمره کیفی A، B و C، امتیاز A را کسب می‌کند.

لازمۀ ترجمۀ این مقالات، داشتن تخصص در رشتۀ مورد نظر است. شاید سایتی مانند سایت ترجمه تخصصی ترنسیس – transis.me  بتواند شما را در این مسیر کمک کند.

برای بررسی ایندکس بودن یا نبودن یک مجله در پاب مد (PubMed) می‌توان از طریق لینک زیر اقدام کرد:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog

مرجع استنادی علوم جهان اسلام (ISC) این مرجع اولین نظام رتبه‌بندی استنادی در ایران با تمرکز بر تجزیه و تحلیل مجلات پژوهشی و علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم‌سنجی معتبر اسلامی است که بالغ بر 57 کشور در آن فعالیت دارند. این پایگاه امتیازC  را کسب کرده است.

برای بررسی وضعیت اینکدس بودن یک مقاله می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

http://mjl.isc.gov.ir/Default.aspx?lan=en

 

مجلات شرکت تامسون (Thomson Reuters)

شرکت Thomson Reuters مؤسسه‌ای چندملیتی است که چندین زیرمجموعه مانند Web of Science دارد و به جرأت می‌توان آن را بهترین مرجع علمی استنادی نامید. به صورت عامیانه، مقالات ایندکس‌شده در این پایگاه، به مقالات ISI  شهرت یافته اند.

به‌طور کلی می‌توان مجلات این پایگاه را به دو نوع «دارای ایمپکت» و «فاقد ایمپکت» تقسیم کرد؛ به مورد اول JCR گفته می‌شود و نوع دوم را مجلات ISI Listed گویند. سطح کیفی مقاله‌های دارای ایمپکت A و مقاله‌های فاقد ایمپکت، B خواهد بود.

آدرس زیر می‌تواند برای بررسی ایندکس بودن یک مقاله مفید باشد:

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/#journal_lists

مجلات اسکوپوس(Scopus)

اسکوپوس یک پایگاه استنادی معتبر که اطلاعات کتاب‌شناختی بیش از 30 میلیون سند را در خود جمع‌آوری کرده است و اطلاعات حدود 5 هزار ناشر علمی را ایندکس کرده ‌است. اسکوپوس را می‌توان محصولی از الزویر (Elsevier) دانست که البته استفاده از آن نیاز به خرید اشتراک دارد و رایگان نیست. در این مجله، اطلاعات بیش از 17 هزار مجله علمی و پژوهشی ایندکس شده است. سطح B، امتیازی است که این مجله کسب کرده است.

لینک بررسی وضعیت ایندکس در Scopus: ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

 اعتبارسنجی مجلات داخلی

بعد از بررسی پایگاه‌های معتبر بین‌المللی، لازم است تا با ارزش و اعتبار این ایندکس‌ها در ایران آشنا شویم، در ادامه به تفصیل به این موارد اشاره خواهیم کرد.

در ایران، مجلات ممکن است از سوی یکی از ارگان‌های وزارت علوم، حوزه علمیه و یا وزارت بهداشت اعتبارسنجی شوند و درجه علمی آن‌ها تعیین شود. مجلات علمی در ایران را می‌توان به سه بخش تخصصی، پژوهشی و ترویجی تقسیم کرد. با ما همراه باشید تا با جزییات هر یک از این موارد آشنا شویم.

مجلات تخصصی: تنها تخصص نیاز است!

در مجلات علمی تخصصی، صرفاً مقاله‌های تخصصی چاپ می‌شوند و موارد پژوهشی دخیل نیستند. این مجلات معمولاً به نهادهای علمی وابسته هستند و هیچ‌گونه اعتبار و مجوز علمی از وزارت بهداشت یا وزارت علوم ندارند و هر شخص با داشتن اطلاعات لازم می‌تواند مقاله‌اش را منتشر کند. هدف از انتشار این نوع مقالات بالابردن سطح آگاهی قشر خاصی است و جنبه عمومی ندارند.

مجلات پژوهشی: به استدلال نیازمندیم!‌ ‌ ‌ ‌

هر مقاله‌ای که تحقیق یا جستجویی علمی برای بیان یک اندیشه یا حل یک مشکل باشد، یک مقالۀ علمی پژوهشی به حساب می‌آید. این نوع مقالات روی مشاهدات و آزمایشات بنا نهاده شده‌اند و در صورت موفقیت ممکن است به پیشبرد مرزهای علمی و فناوری منجر شود. در واقع هدف مقالات علمی پژوهشی خلق یک استدلال است و معمولاً دانشگاهیان، پژوهشگران و تولیدکنندگان مخاطبین اصلی آن هستند.

تکلیف همایش‌ها و کنفرانس‌ها چه می‌شود؟!

اگر بخواهیم همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی پژوهشی را از نظر سطح برگزاری تقسیم‌بندی کنیم، می‌توانیم سطوح مختلفی مانند منطقه‌ای، ملی، بین‌المللی و دانشجویی را متصور شویم. یک همایش متشکل از افراد با تجربه و متخصص است که در مورد پژوهش‌ها و تحقیقات تازۀ علمی و یا نتایج تحقیقات انجام‌شدۀ قبلی بحث، تبادل نظر و سخنرانی می‌کنند.

همایش‌ها سخنرانان متعددی دارند و ممکن است بصورت دوره‌ای از 1 تا 5 سال یکبار تکرار می‌شوند. طول مدت این رویداد معمولاً از 3 روز بیشتر است. همایش را با واژگان مختلفی مانند کنفرانس، کنگره، سمینار، سمپوزیوم و کنگره نیز جایگزین می‌کنند.

    چگونه در ایران همایش و کنفرانس بین‌المللی برگزار کنیم؟

برای بین‌المللی شدن یک همایش، رعایت موارد زیر الزامیست:

 • آگهی کنفرانس در نشریات معتبر بین‌المللی درج شود.
 • تمرکز محورهای کنفرانس روی معضلات بین‌المللی باشد.
 • گروه‌ها و انجمن‌های بین‌المللی در همایش حضور داشته باشند.
 • زبان رسمی و کتاب مجموعه مقالات همایش به زبان انگلیسی باشد.
 • اگر همایش نیاز به داوری دارد، داوران بین‌المللی باشند.
 • کارگاه‌‌های آموزشی مورد نیاز توسط متخصصان خارجی ارائه گردد.
 • بخشی از مقالات از خارج از کشور ارسال شده باشند.
 • همایش، شرکت‌کننده غیرایرانی داشته باشد.
 • همایش‌ها و کنفرانس‌های ملی

  در این باره توضیح زیادی نیاز نیست! فقط در همین حد بدانیم که ارزش و اعتبار کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی بیشتر از همایش‌ها و کنفرانس‌های داخلی است، کافیست!

  مجلات ترویجی: ارزش بالای مقالات مروری!

  این نوع مقاله‌های علمی، مقاله‌هایی به صورت مروری هستند که در آن دستاوردها و ایده‌های دیگران و نتایج آن بیان شده است. این گونه مقالات، سازماندهی خاص خود را دارند و با در نظر گرفتن نتایج، اطلاعات را در ساختاری جدید ارائه می‌دهند.

مقاله علمی ترویجی این امکان را دارد تا تفسیری نو از مقالات و پژوهش‌های قبلی ارائه دهد و یا اطلاعات قدیمی و جدید را در هم آمیزد و مباحثات مربوط به آن را ترسیم کند. این نوع مقالات دید خوبی به محققین برای پیداکردن بهترین و مرتبط‌ترین منابع می‌دهند. همچنین از لحاظ اعتبار علمی در بین مقالات معرفی‌شده، این نوع مقالات ارزش بسیار بالایی دارند.

حالا چطور مقاله خود را در پایگاه‌های علمی ثبت کنیم؟

هر مؤسسه علمی و مجله‌ای دستور‌العملی دارد که نویسندۀ مقاله باید نگارش و اصول نوشتاری خود را براساس آن دستور‌العمل تنظیم کند و مطمئن شود که این مقاله حرفی برای گفتن دارد.

 

ابتدا باید ببینیم چه نوع مقاله‌ای به کدام مجله باید بفرستیم. چراکه هر مجله تنها مقالات مخصوص‌به‌خود را می‌پذیرد. پس از اطمینان از انتخاب مجله مورد نظر، نویسنده باید قسمت راهنمای نویسندگان را با دقت بخواند. در واقع مقاله‌ای که ارائه می‌دهید باید در چارچوب مدنظر آن مجله تنظیم شده باشد، در غیر این صورت از جانب سردبیر مجله برگشت می‌خورد و یا در صورت پذیرش اولیه، مراحل بررسی طولانی‌تر می‌شود؛ هرچه توجه بیشتری به این قسمت داشته باشید، سردبیر نسبت به مقالۀ شما دید مثبت‌تری پیدا می‌کند.

پس از آن، روند داوری به جریان می‌افتد و طی بررسی‌های صورت‌گرفته توسط گروه داوری به نویسنده اعلام می‌شود تا اصلاحاتی بر روی این مقالات صورت گیرد تا مقاله به مرحله پذیرش برسد. در ادامه و پس از پذیرش مقاله، ویراستاری نهایی بر روی آن صورت می‌گیرد و مؤلف ویراستاری را اعمال و تایید می‌کند تا بعد از آن به مرحله چاپ برسد.

برای نوشتن یک مقالۀ باکیفیت، نیازمند یک ترجمه اصولی و استاندارد هستید. سایت ترجمه ترنسیس تجربه زیادی در ترجمه مقاله isi فارسی به انگلیسی و بالعکس دارد و با اشراف کامل بر چالش‌های رایج، پذیرش و چاپ مقاله را تضمین می‌کند و خیال شما را از این بابت راحت می‌کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 2. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 5. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 6. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 9. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 10. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 11. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 12. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 15. واکنش سفیر ایران در انگلیس به گرانی بنزین

 16. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 17. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 3. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 4. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 5. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 6. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 7. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 8. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 9. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 10. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 11. آخرین وضعیت اعتراضات بنزینی در کشور/ افزایش خشونت در برخی استانها + فیلم و عکس

 12. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 13. تهیه یک طرح دو فوریتی برای مخالفت با گران شدن بنزین در مجلس

 14. واکنش روزنامه‌های اصلاح‌طلب به گرانی بنزین

 15. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 17. نائب رئیس مجلس: ۸۰ هزار تن برنج وارداتی در انبارهای دولت فاسد شد/ بدون اطلاع مجلس درب بانک مرکزی را باز کرده و ۶۰ تن سکه را حراج کردند

 18. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 19. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 20. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 21. بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین

 22. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 23. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 24. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 25. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 9. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 10. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 11. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 12. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 13. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 14. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 15. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 16. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 17. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 18. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 19. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 20. جرم حداد عادل چیست؟

 21. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 22. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 25. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

آخرین عناوین