وزیر بهداشت: ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به پرفشاری خون داریم

گروه سلامت الف،   3980311179

وزیر بهداشت گفت: درصدد هستیم با مشارکت های بین بخشی، مردم را با عامل خطر فشارخون آشنا کرده و در خصوص شیوه های کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری، آگاه کنیم.

وزیر بهداشت: ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به پرفشاری خون داریم

به گزارش مهر، سعید نمکی، روز شنبه در نشست شورای هماهنگی رؤسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه‌های اجرایی کشور، با اشاره به دستاوردهای بسیار مطلوب حوزه سلامت بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در آن زمان، با پوشش واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، ترویج تغذیه نوزاد با شیر مادر، توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ایجاد زیرساخت‌های آن، به شاخص‌های خوبی در حوزه سلامت دست یافتیم، تا جایی که مرگ و میرنوزادان، کودکان زیر یک سال و زیر پنج سال، مادران باردار و زنان به دلیل عوارض بارداری و زایمان، به یک دهم سال‌های قبل از انقلاب رسید؛ همچنین، پوشش شبکه بهداشتی و درمانی در اقصی نقاط کشور، به ۹۸ درصد و پوشش واکسیناسیون نیز به ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.

وی بیان کرد: در سال‌های بعداز پیروزی انقلاب اسلامی تعداد دانشگاه‌های علوم پزشکی، اساتید و همچنین، پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه سلامت با افزایش کیفی و کمی مطلوبی مواجه شد، به طوری که در عرصه بین المللی نیز درخشید.

نمکی گفت: در دولت دکتر روحانی، با تلاش دست اندکاران حوزه سلامت، یک دستاورد بسیار مهم تحت عنوان طرح تحول نظام سلامت شکل گرفت، این دستاورد در چند عرصه تحولات بیشتری را ایجاد کرد که کاهش پرداختی از جیب بیمار به خصوص در هزینه‌های بستری، توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت، افزایش تخت‌های بیمارستانی و توسعه بخش‌های تخصصی و فوق تخصصی در فاز اول طرح، از جمله آن است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در فاز اول اجرای طرح تحول نظام سلامت، به تقویت و توسعه بخش درمان توجه قابل توجهی شد، گفت: آنچه نیاز بود به آن بپردازیم، اولویت پیشگیری بر درمان و اولویت درمان سرپایی بر درمان بستری بود که در فاز دوم طرح تحول سلامت به آن می‌پردازیم.

نمکی خاطرنشان کرد: اگر در سال‌های بعداز پیروزی انقلاب اسلامی توانستیم بر درمان بیماری‌های واگیردار، که عامل اصلی مرگ و میر کودکان و گروه‌های آسیب پذیر بود، توفیق حاصل کنیم، به این دلیل بود که ۶ بیماری مهلک مسریقابل پیشگیری با واکسن را با صرف هزینه ۵ دلار به ازای یک دوره کامل واکسیناسیون در گران‌ترین شرایط، مدیریت کردیم. اما امروزه، گرفتار بیماری‌های غیرواگیر هستیم که درمان آنها، هزینه‌های هنگفتی را به کشور و نظام سلامت وارد می‌کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در مقابله با بیماری‌های واگیردار، پروسه واکسیناسیون، کنترل و مراقبت، همگی توسط وزارت بهداشت انجام می‌شد، اما در مورد بیماری‌های غیر واگیر، وزارت بهداشت ایفاگر گستره محدودی از اقدامات است. بنابراین در حوزه مقابله با بیماری‌های غیرواگیر، نیازمند مشارکت بین بخشی وسیعی هستیم تا شیوه زندگی مردم را اصلاح کنیم، اصلاح سبک زندگی مردم نیز باید از مدارس و از سنین پایین آغاز شود. لذا، نقش تمامی دستگاه‌ها و رسانه‌ها بسیار تأثیرگذار است.

نمکی عنوان کرد: طبق آمار، از ۳۸۰ هزار مرگ در سال ۹۶، حدود ۳۱۳ هزار مرگ به بیماری‌های غیر واگیر و ۱۶۱ هزار مرگ نیز به دلیل فشارخون بالا یا بیماری‌های ناشی از فشارخون، رخ داده است.

وزیر بهداشت فشارخون را قاتل خاموش توصیف کرد و افزود: قاتلی خاموش‌تر و مهلک تر از فشارخون بالا وجود ندارد و این در شرایطی است که حداقل ۴۰ درصد از مبتلایان به فشارخون بالا، از این موضوع اطلاعی ندارند و زمانی که دچار بیماری مزمن کلیوی یا سکته مغزی و قلبی می‌شوند، اطلاع پیدا می‌کنند که دیر است. به همین دلیل، کنترل فشارخون را به عنوان نخستین اولویت مقابله با بیماری‌های غیرواگیر معرفی کردیم.

نمکی با بیان اینکه ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به فشارخون بالا، تحت کنترل و درمان مناسب قرار ندارند، گفت: طبق برآوردها، در حال حاضر، حدود ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به پرفشاری خون در کشور داریم.

وی با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور، تصریح کرد: در بسیج ملی کنترل فشارخون، درصدد هستیم که با مشارکت‌های بین بخشی، مردم را با عامل خطر فشارخون آشنا کرده و با شناسایی موارد جدید مبتلا به فشارخون، مردم را درخصوص شیوه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلاء به فشارخون آگاه کنیم.

نمکی با بیان اینکه انتظار می‌رود در بسیج ملی کنترل فشارخون حدود ۲ میلیون بیمار مبتلا به فشارخون بالا شناسایی شود، اظهار کرد: میزان مصرف نمک در ایران، دو برابر کشورهای دیگر است. در ایران حدود ۱۱ گرم و میانگین مصرف نمک کشورهای دیگر، حدود ۵ گرم است. البته ذائقه هر کشوری، بستگی به تاریخچه آن ملت دارد. ایران، کشوری پرآفتاب است و بالطبع، مردم تعریق بیشتری دارند، بنابراین با از دست دادن سدیم، برای تأمین آن، بدن نیازمند مصرف نمک و خوراکی‌های شور می‌شود که در گذشته پدران ما با مصرف غذاهای شور آن را جبران می‌کردند؛ این در شرایطی است که امروزه، فرزندان سایه نشین ما ذائقه نیاکان خود را آموخته‌اند.

وزیر بهداشت بیان کرد: نمی‌توان گفت که مردم نمکدان‌ها را از سفره خود حذف کنند، بلکه باید سعی کنند، فقط ۳۰ درصد از نمک مصرفی خود را کاهش دهند. در این راستا، توجه و مساعدت زنان خانه دار، رستوران‌ها و نانوایی‌ها بسیار راهگشا خواهد بود.

نمکی خطاب به رؤسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه‌های اجرایی کشور، گفت: از شما می‌خواهیم در دستگاه‌ها و در سطح ملی، کمک کنید که بتوانیم این قاتل خاموش را مغلوب کرده و در این زمینه، به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم.

وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: بعداز برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون، مبحث سلامت روان، دیابت، بهداشت سالمندان و سایر موضوعات در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد. درواقع به دنبال کیفی کردن خدمات در نظام سلامت و تمرکز بر مقوله پیشگیری با اولویت بیماری‌های غیرواگیر، هستیم. امیدوارم این نشست آغازی مبارک از یک همکاری بین بخشی باشد. تاکید می‌کنم، بنده وزیر بهداشت تمام مردم ایران هستم و هدفی جز برقراری عدالت در سلامت و دسترسی تمام مردم ایران به امکانات سلامت، ندارم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

  4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

  10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

  14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

  16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

  20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

  22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  24. تركيه چه مي‌كند؟

  25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  آخرین عناوین