۱۰ سوالی که محمدرضا خاتمی باید در دادگاه به آنها پاسخ دهد

گروه سیاسی الف،   3980311010 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

افراد متعددی از جریان متبوع شما به اتهام‌های مشابهی چون وارد آوردن تهمت بزرگ به نظام اسلامی و تشویش اذهان عمومی در دادگاه‌های پس از حوادث سال ۸۸ محاکمه و مجازات شده‌اند. چرا در همه این سال‌ها مدارک و مستنداتی که می‌گویید موید تقلب ۸ میلیونی در انتخابات است را نزد خود نگه داشتید؟

۱۰ سوالی که محمدرضا خاتمی باید در دادگاه به آنها پاسخ دهد

به گزارش الف، عبدالمطهر محمدخانی‌ فعال رسانه، در آستانه دومین جلسه دادگاه «محمدرضا خاتمی» طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود به طرح چند سوال از وی پرداخته است:

امروز دومین جلسه رسیدگی به اتهام محمدرضا خاتمی از اعضای حزب منحل شده مشارکت، برای طرح مجدد اتهام تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ برگزار می‌شود.

خاتمی در یک گفت‌وگوی ویدیویی در برابر سوال مجری درباره تبعات و خسارات فتنه سال ۸۸ گفته بود، همچنان اصرار دارد در انتخابات سال ۸۸ تقلب شده و در وزارت کشور ۸ میلیون رای جابجا شده است.

محمدرضا خاتمی چند روز پیش در آستانه برگزاری جلسه دوم دادگاه خود به رسانه‌های اصلاح‌طلب گفته بود که اسناد خود را برای اثبات «فساد» در انتخابات سال ۸۸ به دادگاه ارائه خواهد داد.

فارغ از تغییر زیرکانه عنوان «تقلب ۸ میلیونی» در انتخابات به «فساد در انتخابات» در اظهارات اخیر خاتمی، باید دید آیا اسناد و مدارک مورد ادعای وی می‌تواند به همه سوالات و تبعات حقوقی اتهام تقلب در برگزاری انتخابات توسط نهادهای قانونی جمهوری اسلامی ایران پاسخ دهد.

با این مقدمه چند سوال روشن و صریح که محمدرضا خاتمی باید در محضر افکار عمومی به آن‌ها پاسخ بدهد را در زیر می‌خوانید:

۱. به گواه رسانه‌ها بیش از ۴۶۰ هزار نفر در سراسر کشور که بخش قابل توجهی از آن‌ها را نیروهای داوطلب تشکیل می‌دانند از پایین‌ترین سطوح یعنی معتمدان محلی، مسئولان شمارش آرا، ناظران صندوق‌ها و نمایندگان وزارت کشور و شورای نگهبان تا مجریان و ناظران ارشد به عنوان دست‌اندرکار برگزاری در انتخابات حضور داشتند. چطور جابجایی و تغییر آرای مردم در گستره میلیونی به چشم و گوش این نیم میلیون نفر نرسیده است؟ چرا بعد از گذشت ده سال از آن انتخابات، حتی یک نفر از این جمعیت چندصد هزارنفری پرده از این راز سرنوشت‌ساز برنداشته است؟ در مستندات خود به شهادت چند نفر از این‌ داوطلبان مردمی استناد کرده‌اید؟

۲. یکی دیگر از کاندیدهای همان انتخابات، یعنی آقای محسن رضایی نیز مانند دو کاندیدای اصلاح‌طلب در ابتدا به نحوه برگزاری انتخابات و نتایج اعتراض داشت. اعتراض خود را رسماً به نهاد ناظر انتخابات یعنی شورای نگهبان ارایه کرد و پس از پیگیری اولیه، باز کردن تصادفی چند صندوق و بازشماری آرا اعتراض خود را پس گرفت. چرا در همان زمان و با توجه به ادعای شما در خصوص وجود اسناد زیاد در اثبات تقلب، مشابه همین رفتار قانونی آقای محسن رضایی از سوی کاندیداهای معترض شما صورت نگرفت؟ و مهمتر اینکه چرا اسناد و مدارک خود را در اختیار آقای رضایی قرار ندادید؟

۳. در اظهارات خود بر خلاف همه چهره‌های اصلاح‌طلب در تمام این سال‌ها که از اعلام عدد تخمینی ادعای تقلب هم طفره رفتند؛ صراحتا از عدد عجیب ۸ میلیون رای پرده‌برداری کردید. اولین سوال این است که به فرض صحت ادعا، با احتساب همین تغییر ۸ میلیونی هم تفاوتی در نتیجه انتخابات و کاندیدای پیروز پدید نخواهد آمد. کم کردن ۸ میلیون از رای ۲۴ میلیونی آقای احمدی‌نژاد(۱۶ میلیون)، یا به جای آن افزودن همین تعداد به آرای ۱۳ میلیونی آقای موسوی(۲۱ میلیون) و یا حتی تقسیم برابر این عدد به هر دو کاندیدا و کاهش و افزایش ۴ میلیونی آرا با نتیجه ۲۰ در برابر ۱۷ باز هم موجب پیروزی قطعی آقای احمدی‌نژاد در همان دور اول و شکست آقای موسوی خواهد شد. با این حال چرا کاندیدای مورد حمایت شما در همان شام انتخابات اصرار داشت که برنده قطعی و نهایی با فاصله بسیار زیاد شده است؟

۴. از انتخابات سال ۸۸ و طرح تهمت تقلب در شام برگزاری انتخابات، یعنی ۲۲ خرداد، ده سال می‌گذرد. در روزها و ماه‌های پس از طرح این تهمت علیه نهادهای قانونی نظام، پایتخت کشور روزهای تلخ و ناآرام زیادی به خود دید، تعداد قابل توجهی از شهروندان آسیب‌های جسمی و روحی دیدند و چند ده نفر نیز در این حوادث جان خود را از دست دادند، خسارت چندهزار میلیاردی به اقتصاد کشور وارد شد، از سوی رسانه‌های بزرگ غربی تصویر بسیار زشت و بدی از جمهوری اسلامی به عنوان دولتی که به رای مردم خود خیانت می‌کند به دنیا مخابره شد و فشارهای دیپلماتیک فراوانی از سوی دشمنان به همین بهانه به ایران وارد گردید که در نهایت منجر به وضع سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی علیه ملت ایران شد. در همه این سال‌ها سران اصلاحات و به خصوص دو کاندیدای معترض به نتایج انتخابات از ارائه هرگونه ادله و مستندات به مراجع قانونی و صاحب صلاحیت سر باز زدند و تقریبا «هیچ» مستنداتی ارایه نکردند. با این حال در همه این ده سال ظاهراً شما اسناد و مدارک دال بر تقلب در انتخابات را نزد خود مخفی نگه داشته بودید. چرا این اسناد ادعایی را زودتر منتشر نکردید تا با مشخص شدن حقیقت ماجرا جلوی همه عواقب و حوادث پس از انتخابات گرفته شود؟

۵. یکی از خبرگزاری‌ها چند سال قبل یک فایل صوتی از اظهارات سیدمحمد خاتمی منتشر کرد که در آن وی صراحتا احتمال تقلب در انتخابات ۸۸ را تکذیب می‌کند. بعدها افراد حاضر در آن جلسه نیز با انتشار نامه‌ای تکذیب آقای خاتمی را تایید کردند. آیا این اسناد و مدارک را در همه این سال‌ها به برادر خود هم ارایه نکرده‌اید؟ یا این مدارک و مستندات نتوانسته وی را برای اتهام تقلب قانع کند؟

۶. کاندیدای مورد حمایت شما در سال ۸۸ در برابر اصرار مشفقانه بسیاری از صاحب‌کسوتان و دلسوزان نظام با این دلیل که نهادهای نظارتی و قضائی را بی‌طرف نمی‌داند از طرح هرگونه اعتراض و شکایتی استنکاف کرد. آیا در این ده سال تغییر معناداری در ماهیت این نهادها ایجاد شده است که شما از طرح مستندات ادعایی خود در دادگاه استقبال کرده‌اید؟ 

۷. یکی از پرتکرارترین انتقادات به آقایان موسوی و کروبی در انتخابات سال ۸۸ این بود که، چرا وقتی نهادهای قانونی مجری و ناظر انتخابات را قبول نداشتید و آن‌ها را بی‌طرف نمی‌دانستید اساساً در چنین انتخاباتی شرکت کردید و اگر با پذیرش مرجعیت این نهادها در انتخابات حضور یافتید چرا شکایت خود را از طریق همین مراجع پیگیری نمی‌کنید. حال همین سوال در مورد جنابعالی نیز مطرح است؛ در صورتی که دادگاه مستندات شما را برای طرح چنین تهمت بزرگی به نهادهای قانونی جمهوری اسلامی ایران کافی و معتبر ارزیابی نکند و رای بر علیه شما بدهد آیا ممکن است رفتار کاندیدای مورد حمایتتان را تکرار کنید؟ اساساً از نظر شما اینگونه نیست که نهادهای اجرایی، تقنینی و قضایی کشور تنها وقتی قانونی عمل می‌کنند که به نفع شما عمل کنند؟

۸. برادر بزرگتر شما آقای خاتمی به عنوان لیدر و قاطبه جریان اصلاح‌طلب به عنوان حامی در انتخابات سال ۹۲ شرکت کردند. انتخاباتی که توسط همان مجری، یعنی وزارت کشور دولت آقای احمدی‌نژاد و با نظارت همان ترکیب شورای نگهبان، به دبیری آیت‌الله جنتی برگزار شد. از قضا کاندیدای مورد حمایت جریان شما با اختلاف کمتر از ۲۵۰ هزار رای از حد نصاب آرا، یعنی ۷ دهم درصد بیش از نصف کل شرکت‌کنندگان برنده انتخابات شدند.
آیا هرگز این سوال برایتان پیش نیامد که نهاد ناظر و مجری که به ادعای شما ۸ میلیون رای کاندیدای یک جریان قوی و فعال در صحنه را در سال ۸۸ به سادگی جابجا می‌کند، چطور به یکباره در انتخابات بعدی از جابجایی ۲۰۰-۳۰۰ هزار رای عاجز می‌شود؟ 

آن هم در انتخاباتی که بر خلاف چهار سال قبل، اتفاقا جریان اصلاحات به دلیل تبعات حقوقی و کیفری عملکرد خود در سال ۸۸ در محاق است و توان کمتری برای فضاسازی و عملیات گسترده بر آمار عمومی دارد.

۹. افراد متعددی از جریان متبوع شما به اتهام‌های مشابهی چون وارد آوردن تهمت بزرگ به نظام اسلامی و تشویش اذهان عمومی در دادگاه‌های پس از حوادث سال ۸۸ محاکمه و مجازات شده‌اند. چرا در همه این سال‌ها مدارک و مستنداتی که می‌گویید موید تقلب ۸ میلیونی در انتخابات است را نزد خود نگه داشتید؟ چرا آن‌ها را برای دفاع در اختیار هم‌فکران خود قرار نداده‌اید تا از مجازات آن‌‌ها جلوگیری کنید؟

۱۰. در پایان یک سوال روشن و بی‌پرده: حداقل یک احتمال این است که قاضی پس از بررسی ادعاها، مستندات و مدارک تقدیمی شما به دادگاه، آن‌ها را برای اثبات تهمت بزرگ خیانت جمهوری اسلامی در امانت اعتماد و باور ملت ایران یعنی اثبات تقلب در انتخابات کافی نداند و حکم به محکومیت شما بدهد. آیا از وکلا و دوستان حقوقدانتان پرسیده‌اید که مجازات عادلانه برای ایراد اتهامی به این بزرگی با آن تبعات جانی، مالی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و دیپلماتیک برای ایران و ایرانی چه خواهد بود؟ به نظر شما چه مجازاتی با چنین جرم بزرگی برابری خواهد کرد؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۱۸۰۲۰۹:۱۷:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۱۱
امكان داره
ناشناس۹۳۱۸۲۲۰۹:۲۹:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۱۱
انتخابات ۸۸ را نمیشه به این سادگی واسه مردم توجیه کرد.
ناشناس۹۳۲۰۵۴۱۰:۴۹:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۱۱
اگر آقای خاتمی به این سوالات جواب بده اجازه انتشارش را داری یا نه؟
ناشناس۹۳۲۱۲۶۱۱:۲۳:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱۱
حداقل بزارین علنی از خودش دفاع کنه....
ناشناس۹۳۲۲۸۰۱۲:۱۷:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۱۱
خیلیها به خیلی سوالات باید جواب بدهند. الان ندهند به وقتش باید بدهند!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

  2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

  3. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

  4. رستوران‌های عربستان مختلط شد

  5. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

  6. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

  7. آقا ایرج، آزاد مرد ۵۰۰ میلیون تومانی!

  8. قتل عجیب دختر جوان در کوی اندرزگو

  9. واکنش آذری‌جهرمی به ادعای نزار زکا علیه وی: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است/ دفع حمله بزرگ سایبری علیه زیرساخت‌ها

  10. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

  11. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: آثار تورمی بنزین نگران کننده است

  12. گزارشی تکان‌دهنده از کانکس‌نشینی در مناطق زلزله‌زده: دو سال پس از زلزله کرمانشاه، هنوز در کانکس زندگی می‌کنیم

  13. مردم مالیات بدهند تا سلبریتی‌ها بهتر زندگی کنند!

  14. نمی‌توانید ماهی ۲ میلیون قسط بدهید در طرح ملی مسکن ثبت‌نام نکنید

  15. کارخانه واگن سازی در سوئیس

  16. کاریکاتور/ واکنش مردم به سورپرایز آقای وزیر

  17. حکم نجفی صادر شد/ قتل عمد ثابت شد

  18. برایان هوک: امیدواریم تبادل زندانی با ایران، گام نخست باشد

  19. رئیس جمهور: کمک‌های معیشتی به مردم قطع نخواهد شد

  20. بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد

  21. پامپئو: دنبال آزادی سایر زندانیان از ایران هستیم

  22. آمریکا ۵ نهاد، ۲ فروند کِشتی و یک فرد حقیقی ایرانی را تحریم کرد

  23. فرشاد مومنی: ۱۰ سال اول انقلاب، درخشان‌ترین دوران تاریخ اقتصاد ایران است

  24. همه خسارت‌هایی که «ب.ز» دولتی‌ها به کشور تحمیل کرد

  25. شورای اقتصادی سران سه قوه فراقانونی نیست/ در ماهشهر تعداد زیادی کشته شده‌اند که می‌دانیم چه کسانی بوده‌اند

  پربحث‌های هفته

  1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

  2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

  3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

  4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

  5. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

  6. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

  7. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

  8. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

  9. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

  10. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

  11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

  12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

  13. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

  14. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

  15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

  16. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

  17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

  18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

  19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

  20. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

  21. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

  22. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

  23. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

  24. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

  25. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

   2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

   3. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

   4. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

   5. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

   6. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

   7. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

   8. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

   9. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

   10. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

   11. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

   12. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

   13. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

   14. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

   15. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

   16. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

   17. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

   18. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

   19. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

   20. آخرین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره‌هایی که برای ثبت‌نام آمدند/ حاشیه‌ها و تصاویر

   21. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

   22. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

   23. چرا وزیر کشور باید پاسخگو باشد؟

   24. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

   25. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

   آخرین عناوین