در گفت‌وگو با الف مطرح شد؛ افقه: تعریف توسعه و صادرات غیرنفتی از همان ابتدا غلط بود/ اسم کشور را درحال‌توسعه گذاشتیم!/ چرا استقلال از اقتصاد نفتی محقق نشد؟

گروه اقتصادی الف،   3980310024 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
افقه: تعریف توسعه و صادرات غیرنفتی از همان ابتدا غلط بود/ اسم کشور را درحال‌توسعه گذاشتیم!/ چرا استقلال از اقتصاد نفتی محقق نشد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد اقتصاد ایران به نفت وابسته است، می‌گوید: متاسفانه تعریف توسعه را به دست افرادی سپردیم که یا اقتصاد نخوانده بودند و یا اقتصاد خوانده‌هایی که ساختارهای اقتصادی و اجتماعی را نمی‌شناختند و توسعه را فقط محدود به رشدی کردند که از فروش نفت حاصل می‌شد. تمامی این سه دهه به فروش نفت وابسته بودیم و اسم کشور را در حال توسعه گذاشتیم.

به گزارش الف، ایران یکی از کشورهای سرشار از ذخایر نفت است که اقتصاد را دچار بیماری اقتصاد نفتی کرده، گرچه در این سال‌ها سعی بر این شده که سبد اقتصادی کشور را متنوع کنند؛ اما توفیق چندانی نصیب نشده و متنوع سازی اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت همچنان بی نتیجه مانده است.

حال همین اقتصاد نفتی به اهرم فشاری از سوی آمریکا و متحدانش برای تهدید ایران تبدیل شده و با اعمال تحریم ها و افزایش فشارها، خریداران نفتی ایران که بیشتر از کشورهای آسیایی بودند از خرید نفت ایران انصراف می دهند یا خرید آن را به شدت کاهش داده اند و همین امر می تواند اقتصاد ایران را به شدت دچار مشکل کند.

گرچه آمارهای دقیقی از میزان صادرات و فروش نفت ایران طی ماه های اخیر وجود ندارد اما اخبار نشان می دهد که فروش نفت ایران به کمترین میزان در سال‌های اخیر رسیده و فروش نفت ایران بیشتر با کمک دور زدن تحریم‌ها صورت می گیرد.

نفت در دهه های گذشته هم سنگین ترین وزنه بودجه های سالیانه کشور بوده و هم دلیل اول بروز کسری بودجه و ناتوانی دولت در تکمیل پروژه ها و رفع نیازهای کشور را شاهد بودیم.

* صادرات غیرنفتی هم به نفت وابسته است/ ۹۰درصد اقتصاد ایران به نفت وابسته است

مرتضی افقه در گفت‌وگو با خبرنگار الف درباره اقتصاد نفتی و در پاسخ به این سوال که با افزایش تحریم ها و فشارهای آمریکا، برخی کشورها خرید نفت از ایران را متوقف کردند و گفته می شود که فروش نفت ایران به یک پنجم کاهش یافته است، این وضعیت چه مشکلاتی را برای اقتصاد کشور به وجود می آورد و پیامدهای کاهش فروش نفت چیست؟ گفت: از همان ابتدای انقلاب بنا بر این بود که نقطه ضعف اقتصادمان که همان وابستگی به فروش نفت خام بود را رفع کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: در ۳۰ سال گذشته و بعد از جنگ، با وجود تصویب و اجرای شعارها، برنامه های پنج ساله توسعه، چشم انداز و غیره که با هدف کاهش وابستگی اقتصاد به نفت بود، موفقیتی به دست نیاوردیم؛ به طوری که در حال حاضر اقتصادمان بیش از ۹۰ درصد به صورت مستقیم و غیرمستقیم به نفت وابسته است. صادرات غیرنفتی مان هم که به آن تفاخر داریم بر اساس آمارها در سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار با کاهش فروش مواجه بوده که نشان می دهد صادرات غیرنفتی مان هم به نفت وابسته بوده است.

وی با اظهار تاسف از اینکه راهکار استقلال از اقتصاد نفتی و فروش نفت را بلد نبوده‌ایم، تصریح کرد: نتیجه این است که کشور به شدت به روابط سیاسی خود وابسته است و این روابط مشکلاتی را ایجاد کرده که نتیجه آن هم مشخص است. در حال حاضر درآمدهای ارزی نداریم و یا اینکه به شدت کاهش یافته است، دریافتی هایمان هم به میزان دور زدن تحریم ها وابسته است؛ تنها مختصری از راه های دیگر مانند صنعت توریسم یا صادرات غیرنفتی به دست می آید که آن هم با مشکلات تحریم های بانکی و نظایر آن مواجه است.

البته اقتصاد منهای نفت برای ایران سخنی کاملا اشتباه است. نفت اصلی ترین مزیت فعلی اقتصاد ایران است که باید به آن توجه صحیح شود و به آن وابسته نباشیم، موضوعی که الان بودجه و اقتصاد ایران به نفت و درآمدهای آن وابسته است با تکانه‌ای در این محصول دچار چالش‌خواهیم شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهارداشت: بخش تولیدی و اقتصادی کشور نیاز به کالاهایی دارند که باید از خارج وارد شود که در نبود ارز این کالاها وارد نمی‌شود؛ نتیجه این می‌شود که متاسفانه اقتصاد به سمت رکود می رود؛ از سوی دیگر تولید به دلیل نرسیدن مواد واسطه ای منجر به کاهش عرضه خواهد شد که از آن طرف تورم ایجاد می کند که با تشدید آن مواجه می شویم و حداقل باعث افزایش بیکاری خواهد شد یا اگر نشود بیکاری کاهش نمی یابد که تبعات اجتماعی و سیاسی به دنبال دارد؛ مگر اینکه تحولی در روابط سیاسی ایجاد شود در غیر اینصورت تمامی این موارد متحمل است.

* صادرات غیرنفتی محصولات خام هستند که ارزش چندانی ندارند

افقه در پاسخ به این مطلب که طی سال های گذشته هر دولتی که بر سر کار آمده وعده اقتصاد و بودجه بدون نفت را داده، ولی موفق نشده است، به نظر شما این مدار بسته و این کلاف سردرگم اقتصاد نفتی چگونه باز می شود؟، عنوان کرد: کلاف سردرگم اقتصاد نفتی در کوتاه مدت باز نمی شود و کاهش وابستگی به فروش نفت، کار مدت داری است. تعریف توسعه و صادرات غیرنفتی از همان ابتدا غلط بود که باعث شده مسیری به اشتباه از مسیر توسعه حرکت کنیم.

* توسعه استفاده از نیروهای فکری و انسانی داخلی است

وی ادامه داد: گفته شده بود که صادرات غیرنفتی می خواهیم در حالی که باید می گفتیم صادرات محصول فکر و اندیشه می خواهیم. در حال حاضر صادرات غیرنفتی مان محصولات خام هستند که ارزش چندانی ندارند و وابسته به محصولات نفتی هستند. متاسفانه تعریف توسعه را به دست افرادی سپردیم که یا اقتصاد نخوانده بودند و یا اقتصاد خوانده هایی که ساختارهای اقتصادی و اجتماعی را نمی شناختند و توسعه را فقط محدود به رشدی کردند که از فروش نفت حاصل می شد. تمامی این سه دهه به فروش نفت وابسته بودیم و اسم کشور را در حال توسعه گذاشتیم؛ در حالی که توسعه استفاده از نیروهای فکری و انسانی داخلی است، یعنی ثروتی که منزوی شان کرده ایم یا زمینه مهاجرت آن را به خارج فراهم کرده ایم.

* از کلاف سردرگم اقتصاد نفتی رهایی پیدا نخواهیم کرد، زیرا..

این استاد دانشگاه اضافه کرد: این کلاف سردرگم زمانی باز می شود که تعریف توسعه از انسان ها نشات گرفته باشد، مادامی که کشور را در حال توسعه می دانیم و توسعه از طریق فروش نفت حاصل می شود، این کلاف سردرگم باز نمی شود و همواره مشاهده می کنیم و مواجه هستیم با اینکه انبوه نیروهای انسانی که خود ثروت محسوب می شوند و می توانند تولید ثروت کنند ولی برایمان مهم نیستند و هیچکس نسبت به آنها حساس نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: مادامی که نیروهای انسانی را به این راحتی از دست می دهیم و حتی در اختیار همان کشوری قرار می دهیم که به آن دشمن می گوییم، کشور از این کلاف سردرگم اقتصاد نفتی رهایی پیدا نخواهد کرد.

افقه در پاسخ به این سوال که هر فشار و تحریمی در وهله اول نفت را نشانه می رود و کشور را دچار چالش می کند، راهکار فوری برای رهایی از این معضل چیست؟ عنوان کرد: این معضل راهکار فوری ندارد، ولی اگر این وضعیت ادامه یابد کشور را فلج می کند. البته ما تحریم ها را دور می زنیم تا راه باریکه‌ای برای کسب درآمدهای ارزی داشته باشیم. شاید هم بتوانیم بخشی از درآمدهای نفتی که حاصل نمی شود را از طریق جذب توریسم به دست آوریم که هم بسیار مختصر است؛ به هر حال کشور را نمی‌توانیم بدون نفت در شرایط فعلی اداره کنیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۰۷۶۵۱۰:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۱۰
کنار گذاشتن نفت یعنی بسته شدن چاه برای همیشه که غیر ممکن است.مشکل ما اینه که وقتی رابطه جهانی داریم وارد کننده میشیم وقتی هم که رابطه نداریم منزوی میشیم و امکان صادرات نداریم.
ناشناس۹۳۰۷۷۵۱۰:۲۱:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۱۰
این مطلب برسد بدست افراد مدعی پیشرفت کشور
ناشناس۹۳۰۷۸۰۱۰:۲۷:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۱۰
اگر نفت نبود، اکنون در سطح یمن و سومالی زندگی می کردیم. این یک کم رفاهی هم که داریم از صدقه سر فروش نفت است.
ناشناس۹۳۰۷۸۲۱۰:۲۹:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۱۰
کلا ما مردمی تنبل و تن پرور هستیم.
ناشناس۹۳۰۷۸۴۱۰:۳۲:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱۰
آدم تا سختی نکشد قدر خوشی را نمی فهمد. بهتر، بگذارید یک کم درآمدهای کشور کم شود و گرانی و سختی در جامعه غالب شود، بلکه به خودمان بیاییم و بیشتر تلاش کنیم.
نسل سوخته قبلی۹۳۰۸۰۷۱۱:۰۰:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱۰
یک قانون نانوشته هست که؛ منابع کشورها ربطی به ساکنینش نداره، بلکه متعلق به قدرتهایی هست که بهتر بتونند بهره برداری کنند. و دیگر این که؛ مهم نیست بتونی بنز بسازی، مهم اینه که اجازه فروشش رو داشته باشی!
ناشناس۹۳۰۸۷۶۱۲:۰۳:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۱۰
مشکل از سیاستهای کلان اقتصادیه. مشکل از رانت سازیه. مشکل از ارز چند نرخیه. مشکل از سیاستهای ضد تولیده.
ناشناس۹۳۱۰۰۴۱۳:۵۴:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱۰
اونهایی که شعار می دادند با تحریم نفت ایران . قیمت نفت میشه 200 دلار کجا هستن ؟
ناشناس۹۳۱۰۸۳۱۴:۴۴:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۱۰
هنوز هم اقتصاد وسياست گذاري براي صنعت كشور دست افراد صالح وكار بلد نيست وهمچنان صنعت كاملا وابسته وبدون بومي داريم ساخت قطعات ويا خودرو وكارنجات مختلف كشور همگي وارداتي واكثرا وابسته به خارج مي باشد حتي مرغ ودام كشور به علوفه ودان وارداتي وابسته است وشعار خودكفايي در بعضي اقلام صنعتي مانند لوازم خانگي توخالي است وبا كوچكترين تحريم همه چيز كمياب وگران شد
ناشناس۹۳۱۱۰۰۱۴:۵۴:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۱۰
این جمله «در حالی که توسعه استفاده از نیروهای فکری و انسانی داخلی است، یعنی ثروتی که منزوی شان کرده ایم یا زمینه مهاجرت آن را به خارج فراهم کرده ایم» درست است. ولی بعید میدانم کسی آنرا نداند. سوال اینجاست نیرویی که مانع رشد بهره وری کل منابع، مقاومتی شدن اقتصاد و رونق تولید شده (بجز کاهش سرمایه ای که از تحریم نفت ایجاد شده) چیست و چرا ۴۰ سال است پایدار مانده؟ کلید توسعه شناسایی و حذف این عامل یا عوامل است.
ناشناس۹۳۱۳۷۹۱۹:۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۱۰
حالا به غیر از نفت و گاز و پتروشیمی چی می خواهیم صادر کنیم ، بقیه صادرات هم خام هستند فرش زعفران و خاویار و معدن ، همه منابع خدادادی و طبیعی هستند ، متاسفانه تحریمها از اول انقلاب نگذاشتند تکنولوژی ها به صورت بومی نهادینه شوند.
علی۹۳۱۳۸۲۱۹:۲۳:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۱۰
صنعت توریسم هم با توجه به اجباری بودن حجاب و عدم زیرساختهای لازم غیر ممکن است ، صنعت هم که نداریم ، می مونه فقط منابع طبیعی

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 3. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 4. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 5. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 6. جلسه محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد + تصاویر

 7. تاکید ظریف و هانت بر یافتن راه حل های قانونی و پرهیز از افزایش تنش

 8. توقیف نفتکش انگلیسی نشانه اقتدار نظامی ایران است

 9. چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل/ تامین سوخت یک کشتی از منابع نامعلوم

 10. حمله ناجوانمردانه ۹ نفره به یک طلبه جوان + عکس

 11. کشتی ایرانی توقیف شده در عربستان آزاد شد

 12. قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار امروز

 14. رسانه‌های جهان درباره توقیف نفتکش انگلیسی چه گفتند؟

 15. انگلیس کاردار ایران را احضار کرد

 16. ادعای جرمی هانت در رابطه با توقیف نفتکش انگلیسی

 17. نرخ بیکاری در استان تهران به زیر 9 درصد رسیده است

 18. مشروح جلسه بیستم دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه

 19. واکنش فرانسه به توقیف نفتکش انگلیسی

 20. عبور و مرور نفتکش‌ها در تنگه هرمز  

 21. جرمی کوربین: ترامپ مسئول تنش‌های خلیج فارس است

 22. کشتی انگلیسی آخرین بار کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟

 23. حامیان ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا به خیابان آمدند  

 24. درخواست سخنگوی موگرینی از ایران و انگلیس

 25. جزئیات جدیدی از توقیف نفتکش انگلیسی/ در اعمال قانون قاطعانه عمل می‌کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 2. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 3. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 4. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 5. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 6. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 7. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 8. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 9. چرا ایرانیان به استانبول سفر می‌کنند

 10. تابستان به سبک دهه ۶۰  

 11. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 12. ماجرای استندآپ جنجالی علیرضا خمسه در کانادا

 13. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 14. رهامی: اصلاحات «مانیفست» می خواهد/ مخالفان قانون اساسی اصلاح‌طلب نیستند

 15. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 16. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 17. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 18. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 19. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 20. پامپئو: ترامپ آماده دیدار با مقامات ایرانی بدون هیچگونه پیش‌شرطی است

 21. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 22. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 23. استیضاح حجتی منتفی شد

 24. پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفتکش انگلیسی  

 25. واکنش وزیر خارجه انگلیس به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 4. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 9. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 10. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 11. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 12. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 13. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 14. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 15. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 16. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 17. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 18. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 19. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 20. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 21. توانا بود هرکه با ما بود!

 22. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 23. بی مهری دولت به رسانه ملی

 24. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 25. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

 3. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار امروز

 4. نرخ بیکاری در استان تهران به زیر 9 درصد رسیده است

 5. تشکیل وزارت بازرگانی در دستور کار دولت قرار گرفت

 6. كشف 2 تن سنگ طلا در شبستر

 7. قیمت‌ها در بازار خودرو کاهش یافت

 8. وضعیت قطعات و هزینه نگهداری هوندا آکورد

 9. سوئیفت به آمریکا در ایجاد فشار بر ایران کمک کرد/پیام مثبت تصویب طرح پیام رسان جایگزین در مجلس

 10. یارانه‌های آشکار و پنهان 5 برابر درآمد نفتی در بودجه است

 11. مجلس پیگیر فساد موجود در بخش خودروسازی است؟

 12. برق چند اداره پرمصرف پایتخت قطع شد؟

 13. فضای کسب و کار از عدم ثبات در قوانین رنج می‌برد

 14. برخی خوش‌نشینان تا یک میلیارد تومان در دماوند ویلاسازی کرده بودند

 15. بنیاد مستضعفان مال‌سازی را ممنوع کرد

 16. وضعیت زرد و قرمز مصرف برق در جنوب کشور/ خاموشی در کمین است

 17. افت ۳۵۳ واحدی شاخص بورس

 18. شرط برگزاری مجامع بانک‌ها اعلام شد

 19. ریزش ۳۵۳ واحدی شاخص بورس تهران

 20. ترخیص کالا از گمرکات سرعت خواهد گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 3. اسلامی: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم

 4. وزیر صنعت: اجازه نمی‌دهیم خودروسازان قطعه‌سازی کنند

 5. آیا «قیمت آب» بازهم گران می‌شود؟

 6. قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

 7. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار امروز

 8. سیب زمینی ۱۰۰۰ تومان ارزان شد + جدول

 9. نرخ بیکاری در استان تهران به زیر 9 درصد رسیده است

 10. فروشگاه شهروند محکوم شد

 11. حفظ امنیت ۱۷ هزار نفتکش در تنگه هرمز از سوی ایران

 12. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار  

 13. تشکیل وزارت بازرگانی در دستور کار دولت قرار گرفت

 14. كشف 2 تن سنگ طلا در شبستر

 15. قیمت‌ها در بازار خودرو کاهش یافت

 16. وضعیت قطعات و هزینه نگهداری هوندا آکورد

 17. یارانه دهک‌های پایین افزایش می‌یابد؟

 18. برخی خوش‌نشینان تا یک میلیارد تومان در دماوند ویلاسازی کرده بودند

 19. بنیاد مستضعفان مال‌سازی را ممنوع کرد

 20. وضعیت زرد و قرمز مصرف برق در جنوب کشور/ خاموشی در کمین است

 21. افت ۳۵۳ واحدی شاخص بورس

 22. شرط برگزاری مجامع بانک‌ها اعلام شد

 23. ریزش ۳۵۳ واحدی شاخص بورس تهران

 24. ترخیص کالا از گمرکات سرعت خواهد گرفت

 25. آخرین قیمت ارز مسافرتی

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 3. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 4. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 5. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 6. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 7. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 8. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 9. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 10. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 11. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 12. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 13. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 14. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 15. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 16. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 17. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 18. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 19. اسلامی: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم

 20. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 21. وزیر صنعت: اجازه نمی‌دهیم خودروسازان قطعه‌سازی کنند

 22. آیا «قیمت آب» بازهم گران می‌شود؟

 23. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 24. مسکن از دلار جلو زد

 25. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

آخرین عناوین