هدف دموکرات‌ها از مخالفت جنگ با ایران، حمایت از ایران است؟

حسین معروف، گروه تعاملی الف،   3980308071 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
هدف دموکرات‌ها از مخالفت جنگ با ایران، حمایت از ایران است؟

داستان از اینجا آغاز شد که آقای ترامپ در شعارهای انتخاباتی خود وعده ی خروج از توافق نامه هسته ای را داد، شاید در آن زمان آنقدر پخته نبود تا درک درستی از جریانات سیاسی و لابی های قدرت در واشینگتن داشته باشد و یا شاید موضوع ایران را سهل تر از این می‌پنداشت. لابی ها و جریان‌های سیاسی خصوصا در مقوله سیاست خارجی در واشینگتن آنچنان هوشمندانه و چابک عمل میکنند که ترامپ فکر آن را هم نمیکرد این شعار به پاشنه آشیل او در انتخابات 2020 تبدیل شود، بله همچون انتخابات 1980 که منجر به پیروزی رونالد ریگان و حذف جیمی کارتر پس از یک دوره 4 ساله گردید!

برخلاف تحلیل های سنتی، که جمهوری خواهان برای موفقیت در دور دوم ریاست جمهوری خود نیاز به جنگ افروزی دارند، این استراتژی درمورد ریاست جمهوری ترامپ قابلیت انطباق ندارد. شاید بهترین و ساده ترین جواب در قبال توئیت سرشار از عصبانیت ترامپ "اگر ایران جنگ را آغاز کند، رسما کارش تمام است" این باشد:

"اگر به هر دلیلی جنگ شود، ترامپ و جمهوریخواهان رسما کلید کاخ سفید را به دموکرات‌ها خواهند داد" برخلاف تصور معمول که سوسیال/ لیبرال/ دموکرات‌ها در نظام حاکم جهان بخصوص در اروپا و آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیستند تصوری غلط است، چرا که انیبار این لابی ها با نئوکان‌های سنتی حاکم بر آمریکا سروکار ندارند آنها با یک جریان حاکمی در واشینگتن طرف هستن که بیستر شبیه یک مافیای روسی، اسرائیلی (صهیونیستی)، نیویورکی (صهیونیستی آمیریکایی) است، که یک سر آن حتی به هندوستان نیز می‌رسد.

سوسیال/ لیبرال دموکرات‌ها بعد از شکست های سنگین در مقوله های تبانی ترامپ با روسیه، افشای رسوایی های اخلاقی و موضوعات مالیاتی با توجه به نزدیکی انتخابات و شروع آرایش بندی های سیاسی و کارزارهای انتخاباتی به شدت نیازمند متوقف کردن ماشین مافیای حاکم بر کاخ سفید خواهند بود، چرا که ادعای نظم نوین جهانی را دارند و تفکر حاکم بر کاخ سفید را بعنوان یک کانون قدرتمند در مقابل خود می بینند و آن را برنمی تابند.

به نظر می‌رسد هر دو گروه در واشینگتن این موضوع را به خوبی متوجه شده اند، اینکه دموکرات‌ها در کنگره و سنا و نامزدهای آنها در انتخابات 2020 به شدت به ترامپ توصیه و اخطار عدم رویارویی نظامی را میدهند از سر حب علی نیست و بلکه از سر بغظ معاویه است، صرفا در حال بالابردن هزینه این حماقت برای ترامپ در دور بعدی اتنخابات هستند و معالا" بالابردن ضریب احتمال پیروزی خود!

بنابراین میتوان به این نتیجه رسید که در صورت بروز جنگ بدون شک سوسیال/ لیبرال دموکراتها در آمریکا و اروپا از این آب گلالود ماهی گرفته پیروز و ترامپ و مافیای حامی او بازنده اصلی خواهند بود و آغازی زود هنگام بر پایان دوره آنها خواهد شد. دموکراتها خوب میدانند که اگر در این مقطع زمانی چنین نشود این جریان پایگاه های اجتماعی و سیاسی خود را در آمریکا و سایر کشورها مستحکم تر خواهند کرد و زدن آنها به مراتب پرهزینه تر خواهد بود.

در داخل چه میگذرد؟
اول اینکه این اقتدار ایران اسلامی و فرزندان این مرز و بوم بود که با ایستادگی خود و عدم تسلیم در مقابل فشارها موضوعات و جریانهای مورد اشاره ی فوق را نمایان کرد، که در نوبه خود ستودنی است.

دوم اینکه اثباتی بود بر مواضع رهبری در طول سال‌های اخیر که نمیتوان به آمریکا اعتماد کرد نه به فیل قرمز جمهوری خواهان نه به خر آبی دموکراتها و نه به اروپاییان.

سوم سوالی است مربوط به آینده: آیا مردم ایران را صرفا باید به خاطر مقاومتشان ستود و آیا این مردم هستند که باید همواره برای نظام و دولت هزینه دهند؟ آیا وظیفه و نوبت مسئولین نیست که آنها هم با درایت و درک درست از جریان‌های حاکم بر دنیا و بازی های سیاسی منافع مردم و کشور را دنبال نمایند؟ قبل از تشنج های اخیر میان تهران و واشینگتن، براساس ملاقات‌ها و سیگنال‌های دموکرات‌ها تمام آمال و آرزوهای بنفش بر آن بود که ترامپ یا به پایان دوره خود نخواهد رسید یا در انتخابات بعدی رای نخواهد آورد و دفتر خود در کاخ سفید را به دموکرات‌ها تحویل خواهد داد حال با شکست برنامه ها یا عدم امید دموکرات‌ها به موفقیت آنها، در حوزه سیاست داخلی آمریکا، کاملا روشن است که تیم دولت بنفش کانال تبلیغاتی خود را عوض کرده، که بازهم نه از حب علی است بلکه از بغظ معاویه، پرچم مقاومت را بدست گرفته و به اصطلاح کاسه داغ تر از آش شده و یکصدا نوای انقلابی گری مینوازند و به نظر میرسد از جنگ هم ابایی ندارند، و اینجاست که باید پرسید از جیب کی؟!

چگونه شد که ريیس دولت تدبیر و امید در سخنرانی های انتخاباتی خود دم از تخصص و حرفه ای بودن خود در مذاکره در مقابل رقیب خود میزد و الان تمایلی به مذاکره از خود نشان نمیدهد! آیا بخاطر نهی رهبری از مذاکره است؟ چرا دولت در همه حوزه ها حتی پیروی از فرمایشات رهبری بصورت گزینشی عمل مینماید؟ نظرات و تاکیدات ایشان را در زمان برجام مبنی بر ملاحظات مربوط به مذاکره را نادیده گرفته ولی در حال حاضر بدون چون و چرا یکصدا بر طبل عدم مذاکره می‌کوبد؟

شکی نیست که از همان ابتدای روی کارآمدن ترامپ در کاخ سفید معلوم بود که عناد و دشمنی او با ایران همچون دموکرات‌ها به پشتیبانان صهیونیست آنها برمیگردد، البته دراتاق‌های فکر و در مقابله با اصل تفکر جمهوری اسلامی. ولی این تقابل نیازمند پخته شدن و خوراندن به مخاطب داخل آمریکا داشت ( به عبارتی نیاز به سیستم عامل) و همچون سایر موارد دیگر: بیمه درمانی، مالیات و خروج از کنوانسیون‌های بین المللی و سایر استراتژی های ترامپ، لباس ناسیونالیستی به خود پوشید و در دعواهای دو حزب نمایان شد و پس از دوسال از اتاق‌های فکر به یکی از عملیاتی ترین برنامه های دولت ترامپ تبدیل شد و در این زمان هر آنکس که در تیم دولت و امنیت ملی ترامپ بر سر راه آن قرار داشت یا اندک زاویه ای داشت با عناصر همسوتر جایگزین شد.

بنابراین در روش اجرا بیشتر تقابل و عناد او با دموکرات‌ها، خصوصا تیم هیلاری، جان کری و اوباما ظهور کرد و موضوع توافق هسته ای به یکی از برگ‌های اصلی و مهم او در این بازی تبدیل شد. چرا که با این هدف گیری هم اکنون این موضوع هم در داخل خریدار پیدا کرده و هم سعودی و صهیونیست مشتریان خارجی آن بودند. در این میان ارتباط تیم نیویورکی ها با دموکرات‌ها و سیگنال‌های رد و بدل شده بین آنها از چشم ترامپ پوشیده نماند و صراحتا پیغام خود را مبنی برعلاقه به مذاکره مستقیم، البته با چنگ و دندان نشان دادن جانیان معلوم الحال، بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ایران فرستاد که از طرف دولت ایران با پاسخ منفی مواجه شد.

فارغ از اینکه خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای تا حدود بسیار زیادی اعتماد به مذاکره مجدد با این کشور را صلب میکند، نگاه ساده ولی دقیق به روندهای مورد اشاره این موضوع را به خوبی نشان میدهد که به نظر میرسد دولت بنفش به هر قیمتی به پای حزب دموکرات ایستاده تا آنها در دوره بعد انتخابات آمریکا پیروز شوند و ایشان برای خود همچون گذشته اعتباری در داخل بخرند، حال آنکه این وفاداری به قربانی شدن مردم ایران ختم خواهد شد.

دموکراتها و جمهوری خواهان هر ساله میلیون‌ها دلار هزینه تبلیغات خود برای پیروزی در انتخابات میکنند تا برگ برنده ای ولو ناچیز برای یکدیگر رو کنند. این برگ‌ها در بعضی موارد اینقدر ضعیف است که حتی بردی کمتر از یک روز تبلیغات برای آنها به ارمغان نمی آورد ومعمولا آنچنان تضمینی برای جذب رای نیز ندارند، همچون مقوله سقط جنین، آزادی اسلحه، قوانین مالیاتی و سایر موارد.

مقوله ایران بسیار برگ مهمی برای دموکرات‌ها خواهد بود، چراکه هرچه احتمال جنگ میان آمریکا و ایران بیشتر شود آنها یک گام بیشتر به کاخ سفید نزدیکتر می‌شوند و در صورت جنگ حضور آنها در کاخ سفید در سال 2020 قطعی خواهد بود. این برنده شدن برای آنها بسیار شیرین خواهد بود چرا که اینبار هزینه آن را ایران پرداخت خواهد کرد.

تصور واکنش نیویورکی ها و بنفش ها بعد از حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید در آن زمان برخلاف گذشته تصویری است روشن برای مردم ایران! بعنوان قهرمانان مذاکره همچون گذشته خود را به مردم ایران معرفی خواهند کرد و باز هم هزینه جنگ و عدم مذاکره را به گردن رهبری خواهند انداخت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۲۸۰۳۹۱۱:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۸
همانطور که ما دشمن امریکا هستیم آنها هم دشمن ما هستند اما آیا دولت احمدی نژاد با روحانی فرقی ندارد؟! هر دو مربوط به دولت این نظام هستند و بودند. موضع دمکرات ها در آن کشور متعادل تر از جمهوری خواه ها است و این دلیل بر دوست داشتن ما نیست. روش آنها در برخورد با جهان معقولانه تر است و این برخورد شامل کل دنیا می شود. بی انصافی است ترامپ را با اوباما یکی بدانیم . راه پیشرفت کشور تعامل با دنیاست.
ناشناس۹۲۸۰۸۶۱۲:۰۷:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۸
دموکرات ها خوب هستند.
ناشناس۹۲۸۶۱۵۱۵:۳۶:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۸
بدترین تحریم ها و اجماع های بین المللی زمان دموکرات ها بود
ناشناس۹۲۸۰۴۲۱۱:۴۷:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۸
جان کری اینگونه گفته بود: ما باید در برجام بمانیم و ایران را برای برنامه موشکی پایه میز مذاکره بیاوریم و اگر نیامد مجبور می شود از برجام خارج شود که آنگاه می توانیم قطعنامه های تحریمی را برگردانیم. خلاصه سگ جمهوریخواهها شرف داره به دمکراتها!
ناشناس۹۲۸۴۷۷۱۴:۲۹:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۸
تنها نتیجه برجام این بود که چالش هسته ای ایران با غرب را به چالش موشکی و منطقه ای تعمیم و گسترش داد !
ناشناس۹۲۸۰۴۷۱۱:۴۸:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۸
خداوند در قرآن وعده داده که در دل دشمنان شما وحشت می اندازیم و اینگونه وعده خداوند محقق شده که یانکی ها از جنگ با ایران ترس دارند.
ناشناس۹۲۸۲۰۷۱۲:۵۲:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۸
بهمان خيال باش
ناشناس۹۲۸۴۹۳۱۴:۳۶:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۸
کاملا مشخصه که نه دموکرات ها میخوان معضل ایران بدست اونها در آینده حل بشه نه جمهوری خواه ها

پربحث‌های امروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 3. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 4. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 5. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 6. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 7. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 8. ۲ مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند

 9. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 10. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 11. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 12. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

 13. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 14. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 15. رئیسی: خسارت توقیف نفتکش ایرانی باید دریافت شود/ یقه‌سفیدها برای خود خط قرمز قائل نباشند

 16. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 17. واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان: دشمنان طمع نکنند؛ اعضای شورا با هم برادرند

 18. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 19. تولید گاز خاورمیانه از روسیه فراتر می‌رود

 20. همه چیز درباره خارج‌نشینی فرزندان شهردار قم

 21. دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگ‌ها در تهران

 22. بخشنامه «شورای حل اختلاف» از سوی رئیس قوه‌قضائیه ابلاغ شد

 23. لژیونر فوتبال ایران با باشگاه سپاهان به توافق نهایی رسید

 24. ظریف: اقدامات یکجانبه آمریکا محدود به ایران‌ نخواهد ماند و شرکای اروپایی را نیز هدف گرفته است

 25. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 10. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 11. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 12. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 13. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 14. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 15. دستگیری سه شرور شمشیری   

 16. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 17. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 18. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 19. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 20. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 21. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 22. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 23. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 24. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 25. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 5. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 6. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 7. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 8. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 9. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 10. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 14. چرخش ظریفانه از برجام!...

 15. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 16. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 17. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 18. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 19. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 20. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 21. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 22. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 25. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

آخرین عناوین