خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

گروه سیاسی الف،   3980304189 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

به گزارش الف، امروز انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. از چند روز قبل فراکسیون‌های مجلس مشغول رایزنی برای نهایی شدن لیست خود جهت انتخابات هیئت رئیسه مجلس بوده اند. بررسی و جمع بندی موضع گیری اعضای فراکسیون امید مبنی بر این است آنها برای تمام کرسی‌ها نامزد معرفی می کنند. درباره فراکسیون ولایی، جمع بندی این است قصدی برای رقابت برای کرسی ریاست مجلس ندارند. گزینه های فراکسیون مستقلین نیز تقریباً از قبل مشخص بوده است. البته زمزمه هایی مبنی بر احتمال ائتلاف آنها با فراکسیون ولایی مطرح است که در صورت پایبندی به ائتلاف حتماً کرسی های هیئت رئیسه دچار تغییر خواهند شد.

فراکسیون امید؛ تلاش برای کسب کرسی ریاست مجلس

فراکسیون امید برای تمامی کرسی های هیات رئیسه قرار است نامزد معرفی کند. این خبر دیروز توسط بسیاری از اعضای این فراکسیون در راهروهای بهارستان مطرح شد.

بر اساس گفته های نمایندگان عضو این فراکسیون، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید به عنوان نامزد ریاست مجلس و پزشکیان و مطهری نیز به عنوان گزینه‌های فراکسیون امید برای نایب رئیسی مجلس معرفی می‌شوند. برای دبیری هیئت‌رئیسه محمدعلی وکیلی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، علیرضا رحیمی‌، بهروز بنیادی و فاطمه سعیدی انتخاب شده اند. عبدالکریم حسین زاده، مهدی مقدسی و محمود صادقی نیز به عنوان گزینه‌های فراکسیون جهت کارپردازی هیئت‌رئیسه مجلس انتخاب شدند.

فراکسیون مستقلین؛ تلاش برای حفظ لاریجانی/ موضع مبهم در قبال نائب رئیس

فراکسیون مستقلین به ریاست کاظم جلالی طرفدار جدی علی لاریجانی هستند. بدون شک این فراکسیون برای حفظ علی لاریجانی بر کرسی ریاست مجلس می باید با یکی از فراکسیون ها دیگر مجلس ائتلاف کند. اگر فراکسیون امید، محمدرضا عارف را برای کرسی ریاست معرفی کند تنها راه حل آنها، ائتلاف با فراکسیون اصولگرایان است. اتفاقی که در مجلس دهم تا کنون چند بار رخ داده و قرار بود در ازای حمایت از ریاست لاریجانی، یکی از گزینه های فراکسیون اصولگرایان به کرسی نائب رئیسی مجلس برسند اما عملا خلاف این موضوع رخ داد.

امسال نیز این فراکسیون حامی ادامه ریاست علی لاریجانی بر کرسی ریاست مجلس است. مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلین عنوان کرده این فراکسیون در مورد کاندیداهای نایب رئیسی هنوز تصمیم گیری نکرده است. لاهوتی در ادامه عنوان می کند: اعضای فراکسیون مستقلین به هیأت رئیسه اختیار دادند تا هر فراکسیونی حوزه مشترکی با ما در مورد ریاست مجلس داشت با او ائتلاف کنیم.

اعضای فراکسیون مستقلین بارها اعلام کرده اند خط قرمز آنها در انتخابات هیئت رئیسه، کرسی ریاست مجلس است و اصلاً تمایلی ندارند غیر از علی لاریجانی، نماینده ای برای آن نامزد شود.

بیشتر بخوانید:

اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

عارف کاندیدای ریاست مجلس شد

 بر اساس آخرین اخبار، این فراکسیون هنوز گزینه ای برای جایگاه نواب رئیس تعیین نکرده اما از بهروز نعمتی و محمد آشوری تازیانی به عنوان نامزدهای کارپردازی و غلامرضا کاتب، رسول خضری و سمیه محمودی برای دبیری هیئت رئیسه نام برده می شود.

فراکسیون اصولگرایان؛ پیگیر کسب کرسی نائب رئیسی

در سال آخر مجلس دهم، ظاهراً فراکسیون اصولگرایی تمایلی برای معرفی نامزد جهت ریاست ندارد. بنابر اخبار منتشر شده قرار بوده حمیدرضا حاج بابایی به عنوان نامزد کرسی ریاست مجلس معرفی شود اما بعد از رای گیری درون فراکسیونی این تصمیم تغییر پیدا می کند.

همچنین سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون ولایی در واکنش به خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر ائتلاف فراکسیون ولایی و مستقلان گفته است: فراکسیون ولایی به صورت مستقل فهرست نامزدهای خود برای جایگاه‌های هیأت رئیسه را اعلام خواهد کرد. نقوی حسینی افزود: مقرر شد در انتخابات هیئت رئیسه اعضای فراکسیون به هر کاندیدایی که خودشان خواستند{برای پست ریاست مجلس} رای بدهند.

از محمدحسین فرهنگی و عبدالرضا مصری به عنوان نامزدهای فراکسیون اصولگرایان برای انتخابات هئیت رئیسه نام برده می شود. از اسدالله عباسی به عنوان گزینه کارپردازی و احمد امیرآبادی، سیدامیرحسین قاضی زاده و اکبر رنجبرزاده به عنوان نامزدهای دبیری هیئت رئیسه نام برده می شود.

برخی اعضای فراکسیون اصولگرایان عنوان کرده اند سیاست آنها حفظ کرسی های خود در هیئت رئیسه است.