دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

سجاد طاهری،   3980303030 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

قوه قضاییه برای حل مشکلات خود نیازمند یک نگاه ساختاری و اصلاح رویکردی است. در همین راستا ابراهیم رئیسی معتقد است که یکی از مشکلات ساختاری قوه قضاییه، بحث اعتبار معاملات غیررسمی (قولنامه‎ای) است. وی حل این مشکل را در همکاری مشترک قوه قضاییه و مجلس برای اعتباری این معاملات می‌داند.

از مهمترین فعالیت‌هایی که مدیران عالی کشور باید مد نظر داشته باشند، توجه به ناکارآمدی‌های هر ارگان و به تبع آن شناسایی و رفع آن مشکلات است. هر چقدر که این ارگان بزرگتر و ارتباط آن با مردم بیشتر شود، لزوم بازیابی و تغییرات جهت بهبود بازده مجموعه، بیشتر احساس می‌شود.

یکی از نهاد‌های بسیار بزرگ کشور که تحول در آن بیش از بیش احساس می‌شود، قوه قضاییه است. با توجه به اقدامات و صحبت‌هایی که ریاست جدید قوه قضاییه در ارتباط با مشکلات ساختاری ایجاد شده در عدالتخانه کرده‌اند، می‌توان انتظار تغییر ساختاری را از قوه‌قضاییه انتظار داشت. برای مثال ابراهیم رئیسی در دیداری که با تشکل‌های دانشجویی داشت، معاملات غیررسمی (قولنامه‎ای) را یکی از مهمترین مشکلات حال حاظر قوه قضاییه خواند.

اعتبارمعاملات غیررسمی، درد سر بزرگ قوه قضاییه

در همین راستا ریاست جدید قوه قضاییه معتقد است: «بسیاری از پرونده‌ها که در دادگستری‌ها ورود می‌یابد محصول همین موضوع است که اسناد عادی جای اسناد رسمی را می‌گیرند و موجب مشکلات جدی برای طرفین معامله می‌شوند. این اسناد غیررسمی (عادی) در زمینه‌های مختلف مورد معامله متعدد هستند. حال آنکه اگر سند رسمی باشد اتفاقاتی نظیر فروش یک آپارتمان به چند نفر کمتر اتفاق می‌افتد».

همچنین آملی لاریجانی، ریاست سابق قوه قضاییه پرامون مشکل آفرینی معاملات غیررسمی برای قوه قضاییه گفته بود: «بسیاری از دعواهای کلان و خرد در جامعه که به عنوان پرونده وارد دستگاه قضایی می شود ناشی از عدم ثبت رسمی اسناد است».

این اولین بار نیست که یک مسئول از مشکل آفرینی این معاملات سخن می‌گوید. پیش از این نیز برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان، مشکل سازی معاملات غیررسمی بیان کرده بودند. برای مثال ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد بر این باور است که: «ما پیش از این مواد 21، 22، 47، 48 و 49 قانون ثبت راداشتیم که سندهای رسمی ملاک عمل بود و سندهای غیررسمی (عادی) قابلیت طرح در محاکم را نداشت. متأسفانه با تفسیری که شورای نگهبان کرد همه چیز به هم ریخت و مالکیت در کشور دچار مشکل شد. بنابراین بیشترین پرونده­هایی که در دادگستری داریم، در حال حاضر پرونده­هایی است که مرتبط با سندهای غیررسمی است».

محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز  با اشاره به اسناد غیررسمی به عنوان ابزاری مناسب برای کلاهبرداران گفت: «سندهای غیررسمی سبب گم شدن خط سیر پرونده‌ها می‌شود، با این شرایط پرونده‌ها قابل پیگیری نیست و توان مقابله با متصرفین و متجاوزین از ما سلب می‌شود».

علاوه براین ذبیح الله خداییان معاون سابق حقوقی قوه قضاییه و رئیس جدید سازمان ثبت نیز معتقد است: «سند عادی در کشور ما دارای اعتبار است و همین اعتبار اسناد عادی، خود منشأ بسیاری از دعاوی مطرح شده در دادگاه‌ها است؛ زیرا سند عادی فقط آن نیست که در دفاتر معاملات ملکی تنظیم شده باشد بلکه دو نفر هم می‌توانند در خانه خود اقدام به معامله و تنظیم سندی عادی کنند».

راه حل برخورد با معاملات غیررسمی چیست؟

همانطور که ملاحظه شد طبق گفته آیت الله رئیسی و مسئولین قضایی، معاملات غیررسمی برای قوه دردسرهای بسیاری را موجب شده‌اند. با این حال راهکار حل مشکل معاملات غیررسمی چیست؟ برای پاسخ به این سوال به اظهار نظر مسئولین مراجعه می‌کنیم. برای مثال آقای رئیسی ریاست قوه قضاییه معتقد است: «ما (قوه قضاییه) باید با همکاری مجلس تکلیف سند‌های عادی را مشخص کنیم و رسمیت بخشیدن به اسناد رسمی جزو برنامه‌های کاری ماست».

ذبیح الله خداییان نیز با اشاره به مشکل ساز بودن معاملات غیررسمی و همچنین توجه هر چه بیشتر نهادهای حکومتی به سمت معاملات رسمی، گفت:« تعرض‌پذیری سند عادی نسبت به سند رسمی بیشتر است، یعنی نسبت به سند رسمی تنها می‌شود ادعای جعل داشت و ادعای انکار و تردید نسبت به آن پذیرفته نیست؛ در حالی که در سند عادی هم می‌شود ادعای انکار کرد و هم تردید و جعل. نکته دیگر آنکه سند رسمی لازم‌الاجرا است؛ به این معنا که می‌شود علاوه بر مراجعه به دستگاه قضایی در اجرای احکام ثبت اسناد و املاک هم تقاضای اجرای مفاد آن را داد و این امتیاز باعث می‌شود از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی جلوگیری شود؛ حتی در اجرای ثبت، موضوع سریع به اجرا گذاشته می‌شود».

محمد باقر الفت معاون پیشگیری از جرم قوه قضاییه نیز با اشاره به بی اعتباری معاملات غیررسمی در جهت کاهش پرونده‌های قوه قضاییه گفت: «تا زمانی که معاملاتی که مستند آن اسناد عادی یا غیررسمی است مورد رد تصمیمات قرار ندهیم، اختلافات و دعاوی را در دادگاه خواهیم داشت. بنابراین تا زمانی که به اسناد عادی اعتبار می دهیم از این دسته مشکلات نمی توان رها شد. برای ایجاد انضباط در دادگاه‌ها، نه چنین معاملاتی پذیرفته شود و نه اسناد را به عنوان دلیل مالکیت قبول کنند و مبتنی بر آنها رای دهند».

با توجه به مجموعه اظهار نظرات بالا می‌توان اینگونه برداشت که برای حل مشکل معاملات غیررسمی در قدم اول باید به لغو اعتبار این اسناد در دادگاه‌ها توجه داشت. این نکته نیز بدون توجه به اصلاح قانون ثبت مصوب 1310 امکان پذیر نیست. همانطور که رئیس قوه قضاییه نیز پیشنهاد داد، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی در جهت حل این مشکل، می‌توانند با همفکری و ارائه پیشنهادهایی نوین، قانون ثبت را اصلاح و معاملات غیررسمی را بی‌اعتبار کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۹۴۸۸۰۹:۲۶:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۳
بعضی از قراردادهای شرعی را دفاتر اسناد ثبت نمی کنند. بسیاری از املاک ایران هنوز سند رسمی ندارند و .... به نظر می اید بعضی تنها به بر طرف کردن مشکلات خود می اندیشند، همچنان که پیش از این با الزام به داشتن وکیل در دادگاه، مشکلی را به مشکلات قشر مستضعف جامعه افزودند.
ناشناس۹۱۹۴۹۵۰۹:۳۳:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۳
باید اداره ای مخصوص تشکیل شود و بساط دلالان و دفاتر اسناد رسمی جمع شود تا جلوی کلاه برداری گرفته شود
ناشناس۹۲۰۲۷۴۲۲:۴۹:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۳
متاسفانه قوه قضاییه با کد رهگیری قولنامه مخالفت کرد تنها بخاطر منافع دفاتر ثبت اسناد البته باید به کارهای دلال و آژانسهای مسکن نظارت درستی انجام داد مردم حالا مانده اند بین اختلاف دو صنف
ناشناس۹۱۹۵۲۳۱۰:۱۵:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۳
باید هر چه زودتر نسبت به قانونی شدن بی اعتباری معاملات غیر رسمی اقدام بشه و هر روز تاخیر در این زمینه متاسفانه منجر به کلاهبرداری های بیشتر، فرار مالیاتی و افزایش مراجعات مردم به دادگاه ها خواهد شد.
ناشناس۹۱۹۵۲۸۱۰:۲۳:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۳
دولت طرحی را پیشنهاد دهد که کلا خرید فروش مسکن از حیطه بنگاه های املاک خارج شود بنگاه های املاک شده مرکز قنطوره بندی و بالا بردندقیمت ها
ناشناس۹۱۹۵۵۵۱۰:۵۱:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۳
یعنی چه که لغو اعتبار شوند. توافق طرفین است و قوه قضائیه هم مربوط به همه مردم است و این یکی هم یکی از وظایفش است. حق توافق طرفین را نمی شود نادیده گرفت.
ناشناس۹۲۰۱۷۱۲۰:۲۰:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۳
عزیزم حق مردم وقتی در معاملات غیر رسمی ضایع میشود بهتر است که لغو اعتبار شود
ناشناس۹۱۹۵۵۹۱۰:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۳
املاک قولنامه ای با نپرداختن مالیات، عوارض شهرداری ، عوارض نوسازی و حقوق ثبت باعث پسرفت زندگی اجتماعی بخصوص زندگی شهری شده و بنوعی سربار جامعه میباشد. استفاده از مصالح درجه چندم و بعضا" دست دوم فاقد کیفیت و ایمنی، تهدید بسیار جدی برای جان و مال مردم محسوب میشود.
ناشناس۹۱۹۵۸۲۱۱:۱۳:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳
يكي از مشكلات در دادگاه ها رشوه است. در پرونده اي كه ما در دادگاه داشتيم، دادگاه پرونده را براي كارشناسي ، به كارشناس ارجاع داد و كارشناس مربوطه، شش برابر هزينه اي كه دادگاه تعيين كرده بود از ما وجه طلب ميكرد.
علی۹۱۹۶۱۲۱۱:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۳
واقعا درسته باید برای ریشه مشکل چاره اندیشی کرد تا از اتفاقاتی نظیر فروش ملک به چند نفر جلوگیری نمود البته بنگاه ها وطیفه دارن سند قولنامه شده رو از تاریخ قوالنامه نزد خود نگه دارن مرسی
ناشناس۹۱۹۶۳۰۱۱:۴۰:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۳
چرا در مورد هزینه های سنگینی که دفاتر ثبت دریافت می‌کنند حرف نمیزنید؟
ناشناس۹۱۹۶۴۷۱۱:۴۷:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۳
قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی وآییین نامه اجرایی آن مانع بزرگ در صدور سند است بده فضاییه باید با همکاری مجلس آن را لغو کند وگرنه میلیون ها پرونده با فوت مالکیت زمین ها بین وراث پدید می آید
ناشناس۹۱۹۷۲۱۱۲:۴۳:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۳
سلام ما خونه ای خریدیم با سند شش دانگ بعدا شهرسازی گفته ما هم سند داریم. الان باید چکار کنیم؟ شاید حدود 20 سال پیش خریدیم و به سند ثبت اسناد اعتماد کردیم. مردم چه کردن که گیر چنین بازی هایی بی افتن؟ ثبت اسناد باید اعتبار داشته باشه. وقتی من سند را میبینم و بر اساسش ملکی می خرم دیگه ثبت اسناد باید متعهد باشه و اگر خسارتی باشه اون بده نه من نوعی.
سند۹۱۹۸۴۷۱۴:۲۰:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۳
این بازیها برای این است که دفاتر اسناد رسمی پول زیادی از مردم بگیرند وگرنه هزار ساله در این مملکت اسناد عادی وجود داشته و قانون هم اسناد عادی را قبول دارد و هیچ مشکلی هم نبوده
احسان۹۲۰۶۱۵۰۹:۱۵:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۴
هیچ مشکلی پیش نیامده را خوب اومدی!!!
ناشناس۹۱۹۸۹۹۱۵:۰۵:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳
کاریتون بکار خودرو نباشه کارت سبز سند محسوب میشه کلاه سرمردم نزارین با پول یامفت سند رسمی
ناشناس۹۱۹۹۱۸۱۵:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۳
با تشکر لطفا قانون سرقفلی که مشکلات عدیده و بی ضابطه ایجاد کرد هم بازیابی کنید
ناشناس۹۱۹۹۷۴۱۶:۳۲:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۳
راه حل قولنامه ارزان و واقعی کردن قیمت حق ثبت اسناد رسمی دفترداران است
ناشناس۹۲۰۲۴۳۲۲:۱۸:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۳
طبق قانون جدید سند هم در مقابل دو شاهد بی اعتبار است ماده 1309 مشکل قوانین جدیداست که شورا نگهبان تایید میکند
ناشناس۹۲۰۳۷۴۰۱:۰۰:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۴
اصلا اگر قول نامه برچیده شود آنوقت میتوان بر دلالان خودرو و املاک و غیره نظارت کرد و از آنها کسب مالیات کرد

پربحث‌های اخیر

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 3. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 4. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 5. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 6. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 7. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 8. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 9. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 10. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 11. بی قانونی موتورسیکلت سواران  

 12. هنگامی که فساد می‌بینید، تماشاگر نباشید!  

 13. واکنش کاربران توییتر به فینال برنامه استعدادیابی عصر جدید  

 14. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 15. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 16. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 17. حمله سگ خانگی به زن باردار

 18. حضور دو نماینده بازداشت شده، در صحن مجلس  

 19. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 20. وزیر دادگستری: برای مقابله با زمین‌خواری و باستی‌هیلز وظیفه ای نداریم.  

 21. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 22. معاون مسکن وزیر راه برکنار شد

 23. پگاه آهنگرانی ممنوع‌الخروجی شد

 24. ۳ تا ۱۰ سال حبس در انتظار "نجفی"

 25. آغاز فروش اینترنتی ۵ محصول سایپا از ۴ شهریور

پربحث‌های دیروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 3. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 4. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 13. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 14. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 15. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 16. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 17. بی قانونی موتورسیکلت سواران  

 18. هنگامی که فساد می‌بینید، تماشاگر نباشید!  

 19. واکنش کاربران توییتر به فینال برنامه استعدادیابی عصر جدید  

 20. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 21. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 22. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 23. حمله سگ خانگی به زن باردار

 24. حضور دو نماینده بازداشت شده، در صحن مجلس  

 25. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

پربحث‌های هفته

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 3. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 4. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 5. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 6. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 7. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 8. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 9. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 10. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 11. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 12. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 13. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 14. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 15. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 16. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 17. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 18. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 19. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 20. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 21. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 22. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 23. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 24. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 25. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

پربحث‌های اخیر

 1. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 2. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 3. راه‌اندازی اتوبوس‌های ویژه مدرسه از مهر

 4. دستور حجت‌الاسلام شهیدی برای پیگیری علت درگذشت یک فرزند شهید

 5. دولت با تشکیل مرکز ملی مالکیت فکری موافقت کرد

 6. آخرین «دورهمی» با داریوش اسدزاده

 7. لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی در کمیسیون قضایی اصلاح شد

 8. پیش بینی باران در ۱۱ استان تا ۷ شهریور

 9. آیت‌الله رئیسی: مشکل جذب پذیرفته‌شدگان در آزمون قوه قضائیه تا پایان سال رفع می‌شود

 10. حکم قصاص قاتل امام جمعه کازرون در دیوان عالی تایید شد

 11. بازسازی ۱۱ هزار خانه سیل‌زده توسط بسیج

 12. هوای تهران در وضعیت سالم

 13. اصلاح رویه ها در حوزه پرونده الکترو‌نیک و نظام ارجاع با جدیت پیگیری می شود

 14. اعطا سخنگوی شورای شهر تهران ماند

 15. امینی نایب رئیس شورای شهر تهران ماند

 16. تحویل ۹ میلیون کارت هوشمند ملی تا پایان سال

 17. هاشمی رئیس شورای شهر تهران ماند

 18. سردار اشتری: امنیت اخلاقی باید از اولویت‌های ناجا باشد/ با بدحجابی برخورد جدی صورت بگیرد

 19. با انواع تیپ های پژو 206 بیشتر آشنا شوید

 20. ۱۶ خانوار در باستی‌هیلز ساکن هستند/ اول تا آخر باستی‌هیلز تخلف بوده است

 21. استقبال چشمگیر از هفتمین دوره جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک اقتصادنوین

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 2. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 3. دستور حجت‌الاسلام شهیدی برای پیگیری علت درگذشت یک فرزند شهید

 4. دولت با تشکیل مرکز ملی مالکیت فکری موافقت کرد

 5. آخرین «دورهمی» با داریوش اسدزاده

 6. لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی در کمیسیون قضایی اصلاح شد

 7. پیش بینی باران در ۱۱ استان تا ۷ شهریور

 8. آیت‌الله رئیسی: مشکل جذب پذیرفته‌شدگان در آزمون قوه قضائیه تا پایان سال رفع می‌شود

 9. حکم قصاص قاتل امام جمعه کازرون در دیوان عالی تایید شد

 10. بازسازی ۱۱ هزار خانه سیل‌زده توسط بسیج

 11. هوای تهران در وضعیت سالم

 12. اصلاح رویه ها در حوزه پرونده الکترو‌نیک و نظام ارجاع با جدیت پیگیری می شود

 13. اعطا سخنگوی شورای شهر تهران ماند

 14. امینی نایب رئیس شورای شهر تهران ماند

 15. تحویل ۹ میلیون کارت هوشمند ملی تا پایان سال

 16. هاشمی رئیس شورای شهر تهران ماند

 17. سردار اشتری: امنیت اخلاقی باید از اولویت‌های ناجا باشد/ با بدحجابی برخورد جدی صورت بگیرد

 18. با انواع تیپ های پژو 206 بیشتر آشنا شوید

 19. ۱۶ خانوار در باستی‌هیلز ساکن هستند/ اول تا آخر باستی‌هیلز تخلف بوده است

 20. استقبال چشمگیر از هفتمین دوره جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک اقتصادنوین

 21. وزیر بهداشت: حریم و حرمت جامعه پزشکی را نباید بشکنیم/ فرار مالیاتی فقط مختص جامعه پزشکی نیست

 22. روایتی از تحصیل زیرسقف‌های لرزان و گرمای سوزان در بلوچستان/ مدارس کپری بلوچستان کی حذف می‌شود؟+ فیلم

 23. نماینده کلیمیان: عملکرد رئیسی در مبارزه با فساد موجب دلگرمی مردم شده است

پربحث‌های هفته

 1. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 2. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 3. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 4. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 5. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 6. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 7. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 8. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 9. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 10. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 11. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 12. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 13. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 14. چند در صد از پزشکان به این توصیه دکتر فرهود عمل می‌کنند؟  

 15. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 16. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 17. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 18. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 19. جریمه هیات مدیره شرکت زیرساخت به خاطر اختلال اینترنت  

 20. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 21. پلیس: پیگیر پول کثیف در هنر هستیم/ بعضی قسمت‌های فیلم «متری شیش و نیم» غیرواقعی بود

 22. چند هزار پزشک در ایران طبابت می کنند؟

 23. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

 24. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 25. جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس  

آخرین عناوین