دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

سجاد طاهری،   3980303030 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

قوه قضاییه برای حل مشکلات خود نیازمند یک نگاه ساختاری و اصلاح رویکردی است. در همین راستا ابراهیم رئیسی معتقد است که یکی از مشکلات ساختاری قوه قضاییه، بحث اعتبار معاملات غیررسمی (قولنامه‎ای) است. وی حل این مشکل را در همکاری مشترک قوه قضاییه و مجلس برای اعتباری این معاملات می‌داند.

از مهمترین فعالیت‌هایی که مدیران عالی کشور باید مد نظر داشته باشند، توجه به ناکارآمدی‌های هر ارگان و به تبع آن شناسایی و رفع آن مشکلات است. هر چقدر که این ارگان بزرگتر و ارتباط آن با مردم بیشتر شود، لزوم بازیابی و تغییرات جهت بهبود بازده مجموعه، بیشتر احساس می‌شود.

یکی از نهاد‌های بسیار بزرگ کشور که تحول در آن بیش از بیش احساس می‌شود، قوه قضاییه است. با توجه به اقدامات و صحبت‌هایی که ریاست جدید قوه قضاییه در ارتباط با مشکلات ساختاری ایجاد شده در عدالتخانه کرده‌اند، می‌توان انتظار تغییر ساختاری را از قوه‌قضاییه انتظار داشت. برای مثال ابراهیم رئیسی در دیداری که با تشکل‌های دانشجویی داشت، معاملات غیررسمی (قولنامه‎ای) را یکی از مهمترین مشکلات حال حاظر قوه قضاییه خواند.

اعتبارمعاملات غیررسمی، درد سر بزرگ قوه قضاییه

در همین راستا ریاست جدید قوه قضاییه معتقد است: «بسیاری از پرونده‌ها که در دادگستری‌ها ورود می‌یابد محصول همین موضوع است که اسناد عادی جای اسناد رسمی را می‌گیرند و موجب مشکلات جدی برای طرفین معامله می‌شوند. این اسناد غیررسمی (عادی) در زمینه‌های مختلف مورد معامله متعدد هستند. حال آنکه اگر سند رسمی باشد اتفاقاتی نظیر فروش یک آپارتمان به چند نفر کمتر اتفاق می‌افتد».

همچنین آملی لاریجانی، ریاست سابق قوه قضاییه پرامون مشکل آفرینی معاملات غیررسمی برای قوه قضاییه گفته بود: «بسیاری از دعواهای کلان و خرد در جامعه که به عنوان پرونده وارد دستگاه قضایی می شود ناشی از عدم ثبت رسمی اسناد است».

این اولین بار نیست که یک مسئول از مشکل آفرینی این معاملات سخن می‌گوید. پیش از این نیز برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان، مشکل سازی معاملات غیررسمی بیان کرده بودند. برای مثال ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد بر این باور است که: «ما پیش از این مواد 21، 22، 47، 48 و 49 قانون ثبت راداشتیم که سندهای رسمی ملاک عمل بود و سندهای غیررسمی (عادی) قابلیت طرح در محاکم را نداشت. متأسفانه با تفسیری که شورای نگهبان کرد همه چیز به هم ریخت و مالکیت در کشور دچار مشکل شد. بنابراین بیشترین پرونده­هایی که در دادگستری داریم، در حال حاضر پرونده­هایی است که مرتبط با سندهای غیررسمی است».

محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز  با اشاره به اسناد غیررسمی به عنوان ابزاری مناسب برای کلاهبرداران گفت: «سندهای غیررسمی سبب گم شدن خط سیر پرونده‌ها می‌شود، با این شرایط پرونده‌ها قابل پیگیری نیست و توان مقابله با متصرفین و متجاوزین از ما سلب می‌شود».

علاوه براین ذبیح الله خداییان معاون سابق حقوقی قوه قضاییه و رئیس جدید سازمان ثبت نیز معتقد است: «سند عادی در کشور ما دارای اعتبار است و همین اعتبار اسناد عادی، خود منشأ بسیاری از دعاوی مطرح شده در دادگاه‌ها است؛ زیرا سند عادی فقط آن نیست که در دفاتر معاملات ملکی تنظیم شده باشد بلکه دو نفر هم می‌توانند در خانه خود اقدام به معامله و تنظیم سندی عادی کنند».

راه حل برخورد با معاملات غیررسمی چیست؟

همانطور که ملاحظه شد طبق گفته آیت الله رئیسی و مسئولین قضایی، معاملات غیررسمی برای قوه دردسرهای بسیاری را موجب شده‌اند. با این حال راهکار حل مشکل معاملات غیررسمی چیست؟ برای پاسخ به این سوال به اظهار نظر مسئولین مراجعه می‌کنیم. برای مثال آقای رئیسی ریاست قوه قضاییه معتقد است: «ما (قوه قضاییه) باید با همکاری مجلس تکلیف سند‌های عادی را مشخص کنیم و رسمیت بخشیدن به اسناد رسمی جزو برنامه‌های کاری ماست».

ذبیح الله خداییان نیز با اشاره به مشکل ساز بودن معاملات غیررسمی و همچنین توجه هر چه بیشتر نهادهای حکومتی به سمت معاملات رسمی، گفت:« تعرض‌پذیری سند عادی نسبت به سند رسمی بیشتر است، یعنی نسبت به سند رسمی تنها می‌شود ادعای جعل داشت و ادعای انکار و تردید نسبت به آن پذیرفته نیست؛ در حالی که در سند عادی هم می‌شود ادعای انکار کرد و هم تردید و جعل. نکته دیگر آنکه سند رسمی لازم‌الاجرا است؛ به این معنا که می‌شود علاوه بر مراجعه به دستگاه قضایی در اجرای احکام ثبت اسناد و املاک هم تقاضای اجرای مفاد آن را داد و این امتیاز باعث می‌شود از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی جلوگیری شود؛ حتی در اجرای ثبت، موضوع سریع به اجرا گذاشته می‌شود».

محمد باقر الفت معاون پیشگیری از جرم قوه قضاییه نیز با اشاره به بی اعتباری معاملات غیررسمی در جهت کاهش پرونده‌های قوه قضاییه گفت: «تا زمانی که معاملاتی که مستند آن اسناد عادی یا غیررسمی است مورد رد تصمیمات قرار ندهیم، اختلافات و دعاوی را در دادگاه خواهیم داشت. بنابراین تا زمانی که به اسناد عادی اعتبار می دهیم از این دسته مشکلات نمی توان رها شد. برای ایجاد انضباط در دادگاه‌ها، نه چنین معاملاتی پذیرفته شود و نه اسناد را به عنوان دلیل مالکیت قبول کنند و مبتنی بر آنها رای دهند».

با توجه به مجموعه اظهار نظرات بالا می‌توان اینگونه برداشت که برای حل مشکل معاملات غیررسمی در قدم اول باید به لغو اعتبار این اسناد در دادگاه‌ها توجه داشت. این نکته نیز بدون توجه به اصلاح قانون ثبت مصوب 1310 امکان پذیر نیست. همانطور که رئیس قوه قضاییه نیز پیشنهاد داد، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی در جهت حل این مشکل، می‌توانند با همفکری و ارائه پیشنهادهایی نوین، قانون ثبت را اصلاح و معاملات غیررسمی را بی‌اعتبار کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۹۴۸۸۰۹:۲۶:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۳
بعضی از قراردادهای شرعی را دفاتر اسناد ثبت نمی کنند. بسیاری از املاک ایران هنوز سند رسمی ندارند و .... به نظر می اید بعضی تنها به بر طرف کردن مشکلات خود می اندیشند، همچنان که پیش از این با الزام به داشتن وکیل در دادگاه، مشکلی را به مشکلات قشر مستضعف جامعه افزودند.
ناشناس۹۱۹۴۹۵۰۹:۳۳:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۳
باید اداره ای مخصوص تشکیل شود و بساط دلالان و دفاتر اسناد رسمی جمع شود تا جلوی کلاه برداری گرفته شود
ناشناس۹۲۰۲۷۴۲۲:۴۹:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۳
متاسفانه قوه قضاییه با کد رهگیری قولنامه مخالفت کرد تنها بخاطر منافع دفاتر ثبت اسناد البته باید به کارهای دلال و آژانسهای مسکن نظارت درستی انجام داد مردم حالا مانده اند بین اختلاف دو صنف
ناشناس۹۱۹۵۲۳۱۰:۱۵:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۳
باید هر چه زودتر نسبت به قانونی شدن بی اعتباری معاملات غیر رسمی اقدام بشه و هر روز تاخیر در این زمینه متاسفانه منجر به کلاهبرداری های بیشتر، فرار مالیاتی و افزایش مراجعات مردم به دادگاه ها خواهد شد.
ناشناس۹۱۹۵۲۸۱۰:۲۳:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۳
دولت طرحی را پیشنهاد دهد که کلا خرید فروش مسکن از حیطه بنگاه های املاک خارج شود بنگاه های املاک شده مرکز قنطوره بندی و بالا بردندقیمت ها
ناشناس۹۱۹۵۵۵۱۰:۵۱:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۳
یعنی چه که لغو اعتبار شوند. توافق طرفین است و قوه قضائیه هم مربوط به همه مردم است و این یکی هم یکی از وظایفش است. حق توافق طرفین را نمی شود نادیده گرفت.
ناشناس۹۲۰۱۷۱۲۰:۲۰:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۳
عزیزم حق مردم وقتی در معاملات غیر رسمی ضایع میشود بهتر است که لغو اعتبار شود
ناشناس۹۱۹۵۵۹۱۰:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۳
املاک قولنامه ای با نپرداختن مالیات، عوارض شهرداری ، عوارض نوسازی و حقوق ثبت باعث پسرفت زندگی اجتماعی بخصوص زندگی شهری شده و بنوعی سربار جامعه میباشد. استفاده از مصالح درجه چندم و بعضا" دست دوم فاقد کیفیت و ایمنی، تهدید بسیار جدی برای جان و مال مردم محسوب میشود.
ناشناس۹۱۹۵۸۲۱۱:۱۳:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳
يكي از مشكلات در دادگاه ها رشوه است. در پرونده اي كه ما در دادگاه داشتيم، دادگاه پرونده را براي كارشناسي ، به كارشناس ارجاع داد و كارشناس مربوطه، شش برابر هزينه اي كه دادگاه تعيين كرده بود از ما وجه طلب ميكرد.
علی۹۱۹۶۱۲۱۱:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۳
واقعا درسته باید برای ریشه مشکل چاره اندیشی کرد تا از اتفاقاتی نظیر فروش ملک به چند نفر جلوگیری نمود البته بنگاه ها وطیفه دارن سند قولنامه شده رو از تاریخ قوالنامه نزد خود نگه دارن مرسی
ناشناس۹۱۹۶۳۰۱۱:۴۰:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۳
چرا در مورد هزینه های سنگینی که دفاتر ثبت دریافت می‌کنند حرف نمیزنید؟
ناشناس۹۱۹۶۴۷۱۱:۴۷:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۳
قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی وآییین نامه اجرایی آن مانع بزرگ در صدور سند است بده فضاییه باید با همکاری مجلس آن را لغو کند وگرنه میلیون ها پرونده با فوت مالکیت زمین ها بین وراث پدید می آید
ناشناس۹۱۹۷۲۱۱۲:۴۳:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۳
سلام ما خونه ای خریدیم با سند شش دانگ بعدا شهرسازی گفته ما هم سند داریم. الان باید چکار کنیم؟ شاید حدود 20 سال پیش خریدیم و به سند ثبت اسناد اعتماد کردیم. مردم چه کردن که گیر چنین بازی هایی بی افتن؟ ثبت اسناد باید اعتبار داشته باشه. وقتی من سند را میبینم و بر اساسش ملکی می خرم دیگه ثبت اسناد باید متعهد باشه و اگر خسارتی باشه اون بده نه من نوعی.
سند۹۱۹۸۴۷۱۴:۲۰:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۳
این بازیها برای این است که دفاتر اسناد رسمی پول زیادی از مردم بگیرند وگرنه هزار ساله در این مملکت اسناد عادی وجود داشته و قانون هم اسناد عادی را قبول دارد و هیچ مشکلی هم نبوده
احسان۹۲۰۶۱۵۰۹:۱۵:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۴
هیچ مشکلی پیش نیامده را خوب اومدی!!!
ناشناس۹۱۹۸۹۹۱۵:۰۵:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳
کاریتون بکار خودرو نباشه کارت سبز سند محسوب میشه کلاه سرمردم نزارین با پول یامفت سند رسمی
ناشناس۹۱۹۹۱۸۱۵:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۳
با تشکر لطفا قانون سرقفلی که مشکلات عدیده و بی ضابطه ایجاد کرد هم بازیابی کنید
ناشناس۹۱۹۹۷۴۱۶:۳۲:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۳
راه حل قولنامه ارزان و واقعی کردن قیمت حق ثبت اسناد رسمی دفترداران است
ناشناس۹۲۰۲۴۳۲۲:۱۸:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۳
طبق قانون جدید سند هم در مقابل دو شاهد بی اعتبار است ماده 1309 مشکل قوانین جدیداست که شورا نگهبان تایید میکند
ناشناس۹۲۰۳۷۴۰۱:۰۰:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۴
اصلا اگر قول نامه برچیده شود آنوقت میتوان بر دلالان خودرو و املاک و غیره نظارت کرد و از آنها کسب مالیات کرد

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 3. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 4. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 5. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 6. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 7. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 8. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 9. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 10. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 11. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 12. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 13. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 14. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 15. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 16. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

 17. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 18. هواداران پرسپولیس مقابل ساختمان باشگاه تجمع کردند/حضور خلیلی بین معترضان

 19. کمال تبریزی: فراستی ام‌الفساد حوزه منتقدان است

 20. وزیر ارتباطات در مجلس: ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند

 21. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 22. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 23. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 24. آیا امسال در خوزستان خاموشی نداریم؟  

 25. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 6. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 7. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 10. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 11. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 12. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 13. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 14. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 15. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 16. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 17. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 18. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 19. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 22. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 23. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 24. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 25. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 18. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 19. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 24. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 25. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

پربحث‌های اخیر

 1. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 2. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 3. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 4. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 5. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 6. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 7. سردار رحیمی: به هیچ وجه در بحث امنیت اخلاقی کوتاه نمی‌آییم

 8. وزیر علوم خبر داد: مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان متخلف باطل می‌شود/ نحوه تشخیص تخلف در پایان‌نامه‌های محرمانه

 9. واکنش توئیتری استاندار تهران به مسابقات پرحاشیه کیش

 10. تخلیه و پلمپ مدارس استیجاری پایتخت  

 11. سامانه جامع فرزند خواندگی راه اندازی شد

 12. تاریخ محاکمه محمدعلی نجفی معلوم شد

 13. کشف پیکر۴۰ هزار شهید مفقودالاثر/ تفحص برای یافتن ۳ هزار شهید دیگر

 14. کشورهای خاورمیانه آزارگران جنسی را چگونه مجازات می‌کند؟

 15. بازیکن برزیلی به دین اسلام مشرف شد+عکس

 16. حاجی دلیگانی: سرپرستی سازمان تامین اجتماعی فاقد وجاهت قانونی است

 17. سالانه ۱۲.۵ میلیارد دلار قاچاق در کشور انجام می‌شود

 18. واکنش پلیس به انتشار تصاویر هنجارشکنانه سرنشینان پراید

 19. دستور ویژه روحانی برای رسیدگی به مشکلات پلیس مرزبانی در کنترل مرزها

 20. رئیس قوه‌ قضائیه: با متعرضان به حریم خصوصی و امنیت اخلاقی برخورد جدی می‌کنیم

 21. جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه

 22. «گُل» جایگزین «شیشه» شد/چه نوع مواد مخدری در تهران بیشتر مصرف می‌شود؟

 23. محمد حسن زدا: تامین اجتماعی ایران در خاورمیانه یک الگو خواهد شد

 24. درآمدهای نجومی بازار کنکور در ایران به روایت آمار

 25. واکنش سازمان غذا و دارو به مالکیت شرکت دارویی توسط «پسر ۵ ساله»

پربحث‌های دیروز

 1. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 2. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 3. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 4. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 5. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 6. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 7. سردار رحیمی: به هیچ وجه در بحث امنیت اخلاقی کوتاه نمی‌آییم

 8. واکنش توئیتری استاندار تهران به مسابقات پرحاشیه کیش

 9. تخلیه و پلمپ مدارس استیجاری پایتخت  

 10. سامانه جامع فرزند خواندگی راه اندازی شد

 11. تاریخ محاکمه محمدعلی نجفی معلوم شد

 12. کشف پیکر۴۰ هزار شهید مفقودالاثر/ تفحص برای یافتن ۳ هزار شهید دیگر

 13. کشورهای خاورمیانه آزارگران جنسی را چگونه مجازات می‌کند؟

 14. بازیکن برزیلی به دین اسلام مشرف شد+عکس

 15. حاجی دلیگانی: سرپرستی سازمان تامین اجتماعی فاقد وجاهت قانونی است

 16. سالانه ۱۲.۵ میلیارد دلار قاچاق در کشور انجام می‌شود

 17. واکنش پلیس به انتشار تصاویر هنجارشکنانه سرنشینان پراید

 18. دستور ویژه روحانی برای رسیدگی به مشکلات پلیس مرزبانی در کنترل مرزها

 19. رئیس قوه‌ قضائیه: با متعرضان به حریم خصوصی و امنیت اخلاقی برخورد جدی می‌کنیم

 20. جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه

 21. «گُل» جایگزین «شیشه» شد/چه نوع مواد مخدری در تهران بیشتر مصرف می‌شود؟

 22. محمد حسن زدا: تامین اجتماعی ایران در خاورمیانه یک الگو خواهد شد

 23. درآمدهای نجومی بازار کنکور در ایران به روایت آمار

 24. واکنش سازمان غذا و دارو به مالکیت شرکت دارویی توسط «پسر ۵ ساله»

 25. افزایش ازن و ذرات معلق در هوای پایتخت

پربحث‌های هفته

 1. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 2. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 3. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 4. مسافر و راننده اسنپ دیدار کردند  

 5. تازه‌ترین پست اینستاگرامی رامبد جوان/ عکس  

 6. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 7. دفاع تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» از سفر رامبد جوان و همسرش

 8. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 9. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 10. ۵۰ میلیون وجه رایج مملکت در یک تصویر   

 11. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 12. جزئیات تردد در محدوده زوج یا فرد+ قیمت‌ها

 13. اسماعیلی: اقدام یک راننده برای امر به معروف اثربخش بود/ توضیحات درباره آزادی زکا، پیامک‌های کشف حجاب و بازداشت‌شدگان روز کارگر

 14. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 15. مهناز افشار: نه من به این پول‌ها نیاز دارم و نه مولاوردی به این توییت‌ها!

 16. واکنش مدل اینستاگرامی به ماجرای سد لفور

 17. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 18. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 19. پورمحمدی: قبرستان باید در شهر باشد تا یاد مرگ را حفظ کنیم

 20. عصبانیت مدیر روابط عمومی صداوسیما از انتشار خبر حذف علی‌فروغی

 21. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 22. حکم ممنوع‌التصویری رامبد جوان ابلاغ شد؟

 23. جانشین فرماندهی ناجا: زیر بار حیات شبانه در شهر نمی رویم

 24. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 25. بارگیری محموله ۶۰ تنی دارو برای حج ۹۸

آخرین عناوین