چرا عربستان برای اجرای معامله قرن مثل اسفند روی آتش است؟

گروه جهان الف،   3980303025

عربستان مجموعه‌ای از اقدامات داخلی و منطقه‌ای برای زمینه‌سازی اجرای معامله قرن را در دستور کار خود قرار داده است.

تسنیم نوشت: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از طریق برگزاری کنفرانس بین‌المللی در منامه پایتخت بحرین از بخش اقتصادی معامله قرن قبل از جنبه‌های سیاسی آن رونمایی کرد، معامله‌ای که دولت آمریکا به فلسطینیان و عرب‌ها پیشنهاد و دیکته کرده است، نادیده گرفتن بخش اعظمی از اراضی اشغالی فلسطین در مقابل یک مشت دلار است که شاید بتواند به‌عنوان مُسکّنی موقت برای کشور‌هایی به‌کار رود که از بحران‌های اقتصادی و اجتماعی رنج می‌برند.

دولت آمریکا انگیزه‌های زیادی برای پیشبرد طرح خود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به جانبداری شخصیت‌های مطرح این کشور نظیر جارد کوشنر داماد و مشاور ترامپ و جیسون گرینبلات فرستاده آمریکا در منطقه از رویکرد‌های اعتقادی و ایدئولوژیک رژیم صهیونیستی اشاره کرد. از سوی دیگر نسل جدیدی از حاکمان در منطقه خلیج فارس روی کار آمده‌اند که شخصیت‌هایی نظیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و محمد بن زاید ولیعهد امارات یا عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر هستند که اجرای معامله قرن را پذیرفته‌اند. البته ارزیابی دقیقی از آستانه تحمل رهبران فلسطین در خصوص موافقت با معامله قرن یا میزان توانایی محور مقاومت برای ایستادگی و مانع‌تراشی در برابر این توطئه وجود ندارد.

نکته قطعی در زمینه کنفرانس منامه این است که این کنفرانس در بهترین شرایط خود نمی‌تواند اقدامی بیش از عادی‌سازی روابط برخی شخصیت‌های حاشیه‌ای کشور‌های خلیج فارس با رژیم صهیونیستی داشته باشد.

«تامارا کوفمن ویتس» تحلیلگر مرکز سیاست خاورمیانه در آکادمی بروکینگز در رابطه با برگزاری کنفرانس منامه در گفتگو با روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید که این موضوع بیشتر شبیه فروش آپارتمان در یک برج بزرگ است که هنوز نقشه مهندسی آن تنظیم نشده است. اعلام چشم‌انداز اقتصادی بدون توجه به رویکرد‌های سیاسی متلازم با آن می‌تواند مصیبت‌های زیادی برای فلسطینیان و دیگر کشور‌های منطقه داشته باشد و مطالبات و آرمان‌های اساسی آن‌ها را نادیده گرفته و فضای منفی برای آن‌ها ایجاد کند.

آنچه که از اظهارات مسئولان آمریکایی و درز اطلاعات در رابطه با مضمون سیاسی معامله قرن مشخص شده است، این است که این معامله تلاشی برای رشوه دادن به فلسطینیان و عرب‌ها برای نادیده گرفتن اراضی و حقوق آن‌ها به نفع اسرائیل است.

دولت آمریکا با الحاق قدس اشغالی و جولان به رژیم صهیونیستی موافقت کرده و همین موضوع زمینه‌ساز عزم جدی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل می‌شود تا الحاق بخش بیشتری از کرانه باختری را خواستار شود. آمریکا در همین راستا تامین مالی سازمان آنروا را متوقف کرده تا حق بازگشت آوارگان را از فلسطینیان بگیرد. به این ترتیب مشخص می‌شود معامله قرن اعطای نوعی خودمختاری در مناطق بسیار پر جمعیت است که ارتباط جغرافیایی با یکدیگر ندارند و البته اهرم‌های اقتصادی نیز به این طرف تحمیل می‌شود تا به ابزاری برای جلوگیری از انتفاضه‌های مردمی در این مناطق تبدیل شود. این اتفاق نوع جدیدی از اشغالگری به شمار می‌رود.

تشکیلات خودگردان فلسطین برگزاری کنفرانس بحرین را رد کرده و شرکت در آن را نوعی خیانت ارزیابی کرده است. گروه‌های مقاومت فلسطین نیز چنین مواضعی را اتخاذ کرده‌اند. آمریکایی‌ها حتی یک فلسطینی را پیدا نمی‌کنند که موضع مثبتی نسبت به معامله قرن داشته باشد. این موضوع تبعات مهمی برای طرف‌های منطقه‌ای دوست آمریکا خواهد داشت که از جمله آن‌ها عربستان سعودی است.

ریاض در برابر چشم‌پوشی از اراضی اشغالی عربی به دنبال عادی سازی کامل روابط خود با رژیم صهیونیستی است. سوالی که اینجا مطرح است، این است که چرا جارد کوشنر و جیسون گرینبلات با وجود سرسپردگی کامل محمد بن سلمان و روابط خوبی که با او دارند، او و سران مصر را برای شرکت در این اجلاس دعوت نکرده‌اند.

پاسخ کاملا مشخص است، چرا که این دو کشور نمی‌توانند تا زمانی که طرف فلسطینی معامله قرن را نپذیرد، آن را به اجرا بگذارند. به همین علت آمریکا پیشبرد ابعاد اقتصادی این طرح را در پیش گرفته و اجرای آن را به شیخ‌نشین‌های منزوی در منطقه سپرده است تا بتواند ابعاد طرح خود را به صورت مرحله‌ای پیش ببرد.

زمینه‌سازی عربستان برای اجرای معامله قرن؛ برگزاری روز قدس ممنوع

عربستان سعودی از مدت‌ها پیش تحرکات دیپلماتیک خود را در کشور‌های اسلامی آغاز کرده تا بتواند جلوی هر نوع تجمع اعتراض‌آمیز گسترده در افکار عمومی عربی و اسلامی را که می‌تواند در چارچوب واکنش‌های احتمالی نسبت به اعلام طرح معامله قرن دولت آمریکا به شمار برود را بگیرد.

ریاض در همین رابطه مذاکرات گسترده‌ای را با دولت‌های عربی و اسلامی آغاز کرده تا بتواند زمینه‌ای مناسب با طرح سازش آمریکا در منطقه ایجاد کند.

بر اساس اطلاعاتی که روزنامه الاخبار لبنان به آن دست پیدا کرده، دفتر پادشاهی عربستان دستوراتی را به نمایندگان و سفرای این کشور در کشور‌های اسلامی داده مبنی بر اینکه مقامات این کشور‌ها را تشویق کند تا مانع برگزاری مراسم روز جهانی قدس شوند. عربستان به کشور‌های مذکور وعد داده که در صورتی که با درخواست‌های ریاض موافقت کنند، سهمیه حج آن‌ها اضافه می‌شود.

بازداشت فلسطینیان در عربستان برای جلوگیری از اعتراض‌های احتمالی

بر اساس این گزارش، تحرکات دفتر پادشاهی عربستان سعودی توسط محمد بن سلمان مدیریت می‌شود و بخشی از زمینه‌سازی این کشور برای اعلام طرح معامله قرن از سوی دولت آمریکا است که قرار است در پایان ماه مبارک رمضان اعلام شود.

تحرکات عربستان همچنین شامل بازداشت‌ها و تحت تعقیب قرار دادن فلسطینی‌های مقیم این کشور نیز شده است و بالغ بر ۶۰ فلسطینی در این مدت بازداشت شده‌اند. این بازداشت‌ها برای ترساندن فلسطینیان صورت می‌گیرد، چرا که ریاض نگران واکنش‌های احتمالی مردمی در پی اعلام اجرای معامله قرن در اراضی این کشور است.

این منابع می‌افزایند که ریاض از کشور‌های متحد خود نیز خواسته است تا اقدامات مشابهی را در میان اقلیت‌های فلسطینی مستقر در این کشور‌ها انجام دهند تا مانع از اعتراضات و تحرکات آن‌ها شوند. به همین علت امارات نیز همین اقدام را در پیش گرفته است.

منابع فلسطینی به رسانه‌های عربی اعلام کرده‌اند که سرویس‌های امنیتی امارات نیز از چند هفته پیش مجموعه‌ای از بازداشت‌ها را ضد افراد فلسطینی مستقر در اراضی این کشور در دستور کار خود قرار داده‌اند.

پروژه سعودی «اقامت ویژه» برای اسکان آوارگان فلسطینی

با وجود این که طرح معامله قرن شانس کمی برای موفقیت دارد و حتی از سوی هم پیمانان ایالات متحده نیز رد شده، آمریکا هم چنان تلاش خودرا برای تحمیل این طرح ادامه می‌دهد. از منامه خبر می‌رسد که گام‌های عادی سازی با رژیم صهیونیستی آزموده شده و واشنگتن مسیر جدیدی با نام صلح اقتصادی باز می‌کند، مسیری که عربستان توسط آن در یک سری پروژه‌ها فعالیت می‌کند. به نظر می‌رسد که پروژه سعودی اعطای «اقامت ویژه» به فلسطینیان یکی از این پروژه‌هاست که رسانه‌های عبری زبان اعلام کرده اند هدف این پروژه جذب فلسطینیان ساکن مرز‌ها در سال ۱۹۴۸ برای کار و تملک در کشور‌های دیگر است.

سه ماه تا تکمیل لایحه اجرایی بند‌های طرح اقامت ویژه که در نهایت در مجلس شورای ریاض و پس از آن در شورای وزیران تصویب شد باقی مانده وانتظار می‌رود که شروط و اقدامات برای اقامت ویژه برای اتباع کشور‌هایی غیر از عربستان مشخص شود، این شروط دارای دو مسیر است: اول، اقامت دائم برای مدت زمان نا معلوم که به ساکنین اجازه دیدار با خویشاوندان، داشتن اموال و ماشین و ... را می‌دهد. دوم، اقامت موقت برای یک سال که شامل برخی مزایا می‌شود، مانند اجازه تجارت و کسب و کار بر اساس شروط معین.

نقش فعال عربستان و امارات در کنفرانس منامه

همچنان که کشور‌های بحرین و عربستان و امارات نقش خود را در اعمال طرح معامله قرن تکمیل می‌کنند، آمریکا فشار خود را برای موفقیت در پروژه کارگاه اقتصادی بیشتر می‌کند. مواضع امان و قاهره و حتی مقر تشکیلات خودگردان در رابطه با این پروژه هنوز مشخص و روشن نیست.

صائب عریقات دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین دیروز اعلام کرد که مقامات این جنبش در هیچ صورت در این کارگاه شرکت نمی‌کنند و هرکس به دنبال دفاع از منافع ملت فلسطین است باید از موضع رئیس کمیته اجرایی حمایت کند.

جیسون گرینبلات نماینده ویژه ایالات متحده در خاورمیانه در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت درباره مسائل خاورمیانه ادعا کرد که عدم مشارکت فلسطینیان در کنفرانس بحرین اشتباه است، اما این انتخاب آنهاست.

از سوی دیگر نیکولای ملادینوف هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای روند صلح در خاورمیانه دیروز طی نشستی مدعی شد که حل مسئله فسطین و رژیم صهیونیستی در اصل یک فرآیند سیاسی است و هدف از برگزاری این کارگاه بحث درباره پتانسیل‌های سرمایه گذاری اقتصادی و اقداماتی است که به بهبود روابط فلسطین و رژیم صهیونیستی کمک می‌کند.

بیشتر گروه‌های فلسطینی، کارگاه اقتصادی را که آمریکا و بحرین آن را در روز‌های ۲۵ و ۲۶ ماه آینده در منامه برگزار خواهند کرد، رد کردند. هدف این کارگاه راه اندازی مرحله اول معامله قرن است. آمریکا قصد دارد تا با قانع کردن کشور‌های عربی و غربی به منظور سرمایه گذاری در فلسطین اشغالی و کشور‌های حاشیه آن مانند لبنان، اردن و مصر؛ فلسطین را به معنای واقعی کلمه به قیمت ۶۸ میلیارد دلار خریداری کند.

در مقابل، تشکیلات خودگردان فلسطین این اقدام را رد و اعلان کرد که هیچکس حق مشورت ویا دعوت به این طرح را ندارد و مقامات سیاسی و تاجران نیز شرکت در این کارگاه را نپذیرفتند. در حالی که همه آن‌ها بر عدم حضور در این نشست تاکید دارند، نبیل ابوردینه سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که تصمیم گیری دراین مورد بر عهده محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان است.

خالد البطش عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی میزبانی بحرین را در مورد یک کارگاه آمریکایی – صهیونیستی تحت عنوان صلح برای شکوفایی را با هدف گشودن راه تحقق هدف معامله قرن به منظور از بین بردن مسئله اصلی مردم فلسطین دانست. خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین پس از اعلام تصمیم اکثریت مقامات فلسطینی مبنی بر عدم حضور در کنفرانس آمریکا در منامه، اعلام کرد که هیچ انگیزه پنهانی پشت این نشست وجود ندارد. منامه به دنبال تقویت اقتصادی فلسطین است و هدف این کنفرانس تقویت توانایی‌های مردم فلسطین و منابع این کشور است.

امارات متحده عربی نیز وارد این طرح شده و دیروز به شرکت در این کارگاه تشویق و تاکید کرد که یک هیئت از امارات برای حضور در این نشست اعزام می‌شود. عبدالله بن زاید وزیر امورخارجه امارات طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ابوظبی از تمام تلاش‌های بین المللی با هدف شکوفایی منطقه و تقویت فرصت رشد اقتصادی و کاهش شرایط دشواری که مردم منطقه به ویژه مردم فلسطین تجربه کرده اند، حمایت می‌کند.

شبکه ۱۳ تلویزیون عبری زبان اعلام کرد که رژیم صهیونیستی بنا به دعوت آمریکا برای شرکت در کنفرانس اقتصادی که در چارچوب معامله قرن در پایتخت بحرین برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 3. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 4. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 5. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 6. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 7. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 8. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 9. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 10. بی قانونی موتورسیکلت سواران  

 11. هنگامی که فساد می‌بینید، تماشاگر نباشید!  

 12. واکنش کاربران توییتر به فینال برنامه استعدادیابی عصر جدید  

 13. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 14. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 15. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 16. حمله سگ خانگی به زن باردار

 17. حضور دو نماینده بازداشت شده، در صحن مجلس  

 18. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 19. وزیر دادگستری: برای مقابله با زمین‌خواری و باستی‌هیلز وظیفه ای نداریم.  

 20. معاون مسکن وزیر راه برکنار شد

 21. پگاه آهنگرانی ممنوع‌الخروجی شد

 22. ۳ تا ۱۰ سال حبس در انتظار "نجفی"

 23. آغاز فروش اینترنتی ۵ محصول سایپا از ۴ شهریور

 24. ظریف پس از انتشار تصاویر دیدارش با ماکرون: مسیر پیش رو دشوار است، اما به امتحان کردنش می‌ارزد  

 25. رویترز؛ ایران هرگز درباره برنامه موشکی خود مذاکره نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 3. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 4. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 13. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 14. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 15. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 16. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 17. بی قانونی موتورسیکلت سواران  

 18. هنگامی که فساد می‌بینید، تماشاگر نباشید!  

 19. واکنش کاربران توییتر به فینال برنامه استعدادیابی عصر جدید  

 20. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 21. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 22. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 23. حمله سگ خانگی به زن باردار

 24. حضور دو نماینده بازداشت شده، در صحن مجلس  

 25. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

پربحث‌های هفته

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 3. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 4. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 5. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 6. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 7. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 8. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 9. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 10. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 11. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 12. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 13. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 14. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 15. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 16. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 17. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 18. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 19. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 20. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 21. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 22. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 23. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 24. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 25. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

پربحث‌های اخیر

 1. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 2. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 3. ظریف پس از انتشار تصاویر دیدارش با ماکرون: مسیر پیش رو دشوار است، اما به امتحان کردنش می‌ارزد  

 4. رویترز؛ ایران هرگز درباره برنامه موشکی خود مذاکره نمی‌کند

 5. منوچین: ترامپ آماده مذاکره با ایران است

 6. ظریف بیاریتز را به مقصد تهران ترک کرد

 7. نصرالله: حضور گسترده شما اولین واکنش به تجاوز شب گذشته اسرائیل است

 8. رویترز: ترامپ مخالفتی با دعوت ظریف به جی ۷ نداشته است

 9. جانسون: تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم

 10. دیپلمات اروپایی از مخالفت ترامپ با تمدید معافیت‌های نفتی خبر داد

 11. فرانسه: دعوت از ظریف با توافق و هماهنگی کامل آمریکا انجام شد

 12. نتانیاهو: حمله‌ به اسرائیل با عواقب همراه خواهد بود!

 13. "دولت در سایه" در عراق؛ پروژه تخریب یا حرکتی اصلاح گرانه؟

 14. بیانیه حشد شعبی درباره حملات پهپادی به مواضع خود

 15. گفت‌وگوی تلفنی پامپئو و حریری درباره تحولات لبنان

 16. ارتش یمن، از شلیک 10 موشک به فرودگاه جیزان عربستان خبر داد

 17. یادمان نمی‌رود روزی را که یک شانزدهم پول نفت را به خودمان می‌دادند

 18. واکنش منتقد آمریکایی‌ ترامپ به حضور ظریف در فرانسه: او بی‌جهت جایی نمی‌رود!

 19. پامپئو در تماس با نتانیاهو از اقدامات تجاوزکارانه تل‌آویو حمایت کرد

 20. پهپادهای یمنی پایگاه «خمیس مشیط» عربستان را هدف قرار دادند

 21. فرانسه: مذاکرات با ظریف مثبت بود

 22. سناتور آمریکایی: دعوت از ظریف به فرانسه ضعف نشان دادن در برابر ایران است

 23. نخستین واکنش کاخ سفید به حضور ظریف در نشست جی ۷

 24. ترامپ اجلاس جی هفت را به تنش کشاند

 25. توییت دستیار ظریف درباره انزوای آمریکا در مواجهه با تهران

پربحث‌های دیروز

 1. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 2. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 3. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 4. ظریف پس از انتشار تصاویر دیدارش با ماکرون: مسیر پیش رو دشوار است، اما به امتحان کردنش می‌ارزد  

 5. رویترز؛ ایران هرگز درباره برنامه موشکی خود مذاکره نمی‌کند

 6. منوچین: ترامپ آماده مذاکره با ایران است

 7. ظریف بیاریتز را به مقصد تهران ترک کرد

 8. نصرالله: حضور گسترده شما اولین واکنش به تجاوز شب گذشته اسرائیل است

 9. رویترز: ترامپ مخالفتی با دعوت ظریف به جی ۷ نداشته است

 10. جانسون: تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم

 11. ارتش یمن، از شلیک 10 موشک به فرودگاه جیزان عربستان خبر داد

 12. یادمان نمی‌رود روزی را که یک شانزدهم پول نفت را به خودمان می‌دادند

 13. واکنش منتقد آمریکایی‌ ترامپ به حضور ظریف در فرانسه: او بی‌جهت جایی نمی‌رود!

 14. پامپئو در تماس با نتانیاهو از اقدامات تجاوزکارانه تل‌آویو حمایت کرد

 15. پهپادهای یمنی پایگاه «خمیس مشیط» عربستان را هدف قرار دادند

 16. فرانسه: مذاکرات با ظریف مثبت بود

 17. سناتور آمریکایی: دعوت از ظریف به فرانسه ضعف نشان دادن در برابر ایران است

 18. نخستین واکنش کاخ سفید به حضور ظریف در نشست جی ۷

 19. ترامپ اجلاس جی هفت را به تنش کشاند

 20. توییت دستیار ظریف درباره انزوای آمریکا در مواجهه با تهران

 21. مرکل: دیدار ظریف و لودریان ارتباطی با نشست گروه ۷ ندارد

 22. ترامپ از توافق تجاری ۷ میلیارد دلاری با ژاپن خبر داد

 23. پهپاد ناشناس 2 خودروی حشدشعبی را هدف قرار داد

 24. گراهام: اگر افغانستان را ترک کنیم، ۱۱ سپتامبر دیگری ایجاد می شود!

 25. برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و آ.سه.آن همزمان با تنش با چین

پربحث‌های هفته

 1. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 2. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 5. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. روایت المانیتور از جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

 8. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 9. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 10. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 11. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 12. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 13. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 14. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 15. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 16. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 17. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 18. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 19. ماکرون: هدف مشترک فرانسه و آمریکا دست‌نیافتن ایران به سلاح اتمی است

 20. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 21. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 22. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 23. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 24. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 25. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

آخرین عناوین