پیتر جنکینز: طرف‌های برجام باید برای رفع نارضایتی‌های ایران چاره‌جویی کنند

گروه جهان الف،   3980302158

«پیتر جنکینز» سفیر سابق انگلیس در سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقد است کاهش تعهدات برجامی ایران قابل درک است و طرف‌های مقابل ایران برای حفظ برجام به تعهدات برجامی خود عمل کنند.

به گزارش فارس، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه هشتم ماه مه 2019  با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می‌کند. فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه روز چهارشنبه ساعتی پس از اعلام تصمیم تازه تهران گفت اروپا خواهان حفظ برجام است، اما اگر ایران اقدام به نقض توافق اتمی کند، مساله وضع تحریم‌های اروپایی قابل‌طرح خواهند بود.

در گفت‌وگوی اختصاصی با «پیتر جنکینز» دیپلمات بریتانیایی به بررسی این تصمیم ایران پرداخته شده است.

«جنکینز» دانش آموخته دانشگاههای کمبریج و هاروارد است و دو بار در وین حضور داشته است و مأموریتهای دیپلماتیک در آمریکا، فرانسه، برزیل و اتریش داشته است.

وی سفیر بریتانیا در سازمان ملل (مقر اروپایی) و آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده و در حال حاضر عضو ارشد مرکز سیاست امنیتی ژنو است.

به دلیل این که برجام نتوانست به ایران در برآورده کردن نیازهایش کمک کند و در نتیجه با توجه به اینکه ترامپ امریکا را از این توافق خارج کرده است و اروپا نیز در انجام تعهداتش جدیت از خود نشان نمی دهد آقای روحانی اعلام کرد فروش مازاد اورانیوم و آب سنگین برای دو ماه تعلیق شده است. این اقدام در جهت آوردن طرف اروپایی پای میز مذاکره بوده است. شما چگونه این مسأله را ارزیابی می کنید؟

وضعیت کنونی نگران کننده است. کار و مهارت دیپلماتیک بسیار زیادی به کار گرفته شده تا به توافقی دست یافته شود که تعادل عادلانه بین منافع همه طرف‌ها برقرار شود و این توافق یک کالای عمومی جهانی است. اکنون آینده برجام در ابهام است. من از اینکه دولت آقای روحانی از نظر استراتژیک صبر خود را از دست داده است بسیار ناراحتم البته برایم قابل درک است چرا این گونه شده است. ولی نقض مکرر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مصوب بیست جولای ۲۰۱۵ از سوی آمریکا و امید به اینکه در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا رئیس جمهوری بر سر کار آید که قادر باشد تعهدات بین المللی را مورد شناسایی قرار دهد و آنها را اجرا کند سیاست عملی بود. ولی گفتن این برای شخصی مثل من که از پیامدهای این نقض‌ها به دور هستم راحت است نه برای اکثر ایرانیان.

سوالی که اکنون مطرح می‌شود این است که آیا به خطر انداختن توافق هسته‌ای به منظور اعمال فشار دیپلماتیک بر اروپا و چین برای جبران این پیامدها سیاست درستی است؟ قرار بوده این کشورها برای کاهش مشکلات اقتصادی که ایالات متحده به ایران تحمیل کرده اقداماتی انجام دهند. اما برای من حداقل مشخص نیست که چه اقداماتی انجام شده است. دولت های اروپایی نمی توانند از شرکت‌های غیر دولتی بخواهند به منظور احترام به تعهد اروپا به عادی سازی روابط تجاری و سرمایه گذاری در ایران تن به مجازات های بزرگ ایالات متحده بدهند و حتی شرکت های بخش دولتی، که تعداد اندکی از آنها در اروپا وجود دارد، برای عدم رعایت این موضوع دلایل خود را دارند.

یک گزینه وجود دارد که مورد امتحان قرار نگرفته و آن تهدید به عمل متقابل در ازای هر تحریم اعمال شده علیه شرکت‌های اروپایی از سوی آمریکا است. با این حال، مشخص نیست که آیا تهدید تلافی‌جویانه، از مجازات‌های ایالات متحده جلوگیری می‌کند یا نه، و اگر جلوگیری نکند اصلاح فرم‌های تلافی جویانه که منجر به آسیب‌های جانبی به منافع اقتصادی اروپا می شود، بسیار سخت خواهد بود.

شفافیت و تعهد دوجانبه اساس برجام بوده است. هرچند آمریکا علیرغم نقش مهم خود به برجام پایبند نماند و با وجود واکنش منفعلانه اروپا به این اقدام آمریکا، ایران همچنان به تعهدات خود پایبند است. نظرتان درباره آینده این توافق چیست؟

در آینده‌ای نزدیک، ضروری است که تمام طرف‌های باقی مانده در توافق هسته ای با یکدیگر هماهنگ شوند. آنها باید علل نارضایتی های ایران را بررسی و در صورت ناتوانی برای حل آن، دست کم برای کم کردن این نارضایتی‌ها چاره جویی کنند. اگر ایران بتواند پیشنهادات سازنده را برای این منظور ارائه دهد، خیلی بهتر است. شاید در تهران افرادی باشند که روش هایی را برای دور زدن تحریم های ایالات متحده که اروپا و چین را ترسانده، شناسایی کرده اند. اما اگر این اقدام نتواند نتایج مثبتی را به بار آورد، به خطر افتادن آینده توافقنامه هسته ای شروع خواهد شد.

رئیس جمهور روحانی تهدید کرده است که ایران بعد از 60 روز در صورتی که پاسخ های مناسب به خواسته این کشور در تاریخ 8 مه داده نشود، اجرای تعهدات برجامی اش را متوقف می کند. آیا این شروع یک فرآیند تشدید کننده است؟ آیا تعلیق بیشتر ادامه خواهد یافت؟ هر تعلیق ارزش توافق را کاهش می دهد و برخی از تعلیق ها این تاثیر را بیشتر ازبقیه خواهند داشت. تصور این که به مرحله ای برسیم که توافقنامه کاملا متوقف شود، دور از ذهن نیست. این خطر نیز وجود دارد که دولت های اروپایی بردباری خود را از دست داده و با واکنشی غیرسازنده باعث تشدید شرایط شوند.

البته، اروپا و چین می توانند نه تنها با یافتن راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده (اگر چنین راه هایی وجود دارد)، بلکه با متقاعد کردن دولت ترامپ برای صدور مجوز برای خرید نفت ایران و ارائه خدمات مالی مربوط به ایران از چنین پیشامدی جلوگیری کنند، هر چند احتمال وقوع آن بسیار کم است. نزدیکترین مشاوران رئیس جمهور ترامپ، جان بولتون و مایک پامپئو، مایلند ایران را به زانو درآورند و ترامپ می‌خواهد در یک مذاکره با ایران پیروز شود که رئیس‌جمهور روحانی مایل به پذیرفتن آن نیست.

به نظر می‌رسد کودتای نافرجام در ونزوئلا نقش جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ در تصمیم گیری‌های دولت او را تضعیف کرده است. آیا شکست اقدامات جنگ طلبانه بولتون می تواند منجر به کاهش نفوذ جناح جنگ طلب در دولت ترامپ شود؟

من شنیده‌ام کودتای نافرجام ونزوئلا از نفوذ جان بولتون کاسته است اما نمی‌دانم حقیقت دارد یا نه. حتی اگر حقیقت نیز داشته باشد او تنها عضو کابینه ترامپ نیست که طرفدار اتخاذ رویکردی تهاجمی نسبت به ایران است.

به نظر شما منظور حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران از نامیدن برجام با نام بازی برد-برد یا باخت-باخت چه بوده است؟

نکته این پیام به نظر می‌رسد این باشد که اگر برجام از بین برود این نه تنها برای طرف های دیگر بلکه برای ایران نیز یک باخت است (مشخصا برای بولتون، پامپئو و دوستانشان در اسرائیل و عربستان سعودی یک پیروزی بزرگ است!). من امیدوارم آقای روحانی و دولتش در هفته ها و ماه های پیش رو این را به خاطر داشته باشند. طرف های دیگر هم باید تلاش خود را برای حل مشکلاتی که آمریکا به وجود آورده است چند برابر کند. ولی اگر ایران می‌خواهد با آوردن فشار دیپلماتیک با طرف‌های دیگر در حفظ توافقی که در ابتدا آن را یک رفتار صحیح جهانی خواندم به آشتی برسد باید بسیار با احتیاط پیش رود و همه مهارت دیپلماسی خود را به کار بگیرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 6. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 7. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 10. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 11. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 12. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 13. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 14. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 15. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 16. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 17. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 18. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 19. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 22. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 23. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 24. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 25. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 7. راز یک شعف

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 10. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 11. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 12. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 13. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 14. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 15. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 16. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 17. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 18. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 19. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 20. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 21. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 22. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 23. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 24. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 25. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 9. پرستو یا آشیانه!؟

 10. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 11. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 12. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 13. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 14. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 15. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 16. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 17. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 18. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 19. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 20. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 21. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 22. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 23. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 24. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 25. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

پربحث‌های امروز

 1. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 2. ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» از دفترش بیرون کرد+ فیلم

 3. اولین حضور علنی عمر البشیر از زمان برکناری‌اش/ جزئیاتی از شرایط زندان رئیس‌جمهوری مخلوع+ عکس

 4. مقام شورای امنیت روسیه: برجام جایگزینی ندارد/ منافع ایران در سوریه در نظر گرفته شود

 5. انصارالله: کشورهای متخاصم و جهان را با سلاحی که طرفی در منطقه ندارد، غافلگیر می‌کنیم

 6. مقام ژاپنی: توکیو از مدارک آمریکا علیه ایران در حمله به نفتکش‌ها قانع نشده‌ است

 7. حمله شدید اللحن اردوغان به مکرون

 8. نتانیاهو یک منطقه در جولان اشغالی را به اسم ترامپ زد

 9. سناتور ارشد آمریکایی: ترامپ دنبال آغاز جنگ با ایران نیست

 10. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: تسلیم اخاذی هسته‌ای ایران نمی‌شویم

 11. مقام سابق ایران در مصر؛ آمریکا و سعودی از پشت به مرسی خنجر زدند

 12. کرملین: باوجود حمله‌های سایبری، شبکه تامین برق روسیه امن است

 13. ‌ فرونشست ٢٩ سانتیمتری استان البرز

 14. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 15. ترامپ به دور جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران واکنش نشان داد/عکس

 16. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 17. ماس: تنها با متعهد ماندن تمام طرف ها به برجام توافق ادامه می یابد

 18. واکنش چین به اتهام‌زنی آمریکا علیه ایران در حادثه نفت‌کش‌ها

 19. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 20. توافق اروپا با ایران درباره برنامه زمانی تسهیل تجارت

 21. جرمی کوربن: «مدرک معتبری» دال بر نقش ایران در حمله به نفتکش ها وجود ندارد

 22. لاریجانی: دخالت آمریکا در منطقه مسئله‌ساز است

 23. قدرت های هسته ای زرادخانه های خود را به روز کرده اند

 24. بسته شدن مرکز اسلامی سعودی در اتریش

 25. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

پربحث‌های دیروز

 1. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 2. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 3. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 4. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 5. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

 6. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 7. ترامپ، شهردار لندن را "فاجعه" خواند

 8. یمن: سلاحی داریم که هیچ کشوری در منطقه عربی ندارد

 9. ترکیه: ایران و روسیه جلوی نیروهای بشار اسد را بگیرند

 10. اتهام‌زنی نتانیاهو علیه ایران درباره حادثه دریای عمان

 11. آنچه پوتین خطاب به امیر کویت نوشت

 12. پاپ خواستار خویشتنداری در حادثه نفتکش‌ها شد

 13. ادعای دوباره انگلیس درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌های دریای عمان

 14. افت ۳۰ درصدی صنعت خودروسازی در آمریکا

 15. وزیر انرژی عربستان: طرف واحدی در پس حمله به فرودگاه أبها و حادثه دریای عمان است

 16. ترامپ: رسانه‌های خبری فاسد آمریکا دشمن مردم هستند

 17. چرا نتانیاهو این روزها سکوت کرده است؟

 18. گذری بر مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا؛ رابطه‌‌ای که همچنان قطع است

 19. بیانیه اتحادیه اروپا درباره سفر هلگا اشمید به ایران: برجام باید حفظ شود

 20. اظهارات «چاووش‌اوغلو» علیه ارتش سوریه

 21. «سنتکام»: ایران پهپاد آمریکائی را در حادثه نفت‌کش‌ها هدف قرار داد!

 22. ترامپ برای نابودی نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پُست زمان تعیین کرد

 23. برگزاری «50 هزار تظاهرات» توسط جلیقه زردها در فرانسه

 24. سفیر ایران در کابل: طالبان می‌تواند در قدرت مشارکت داشته باشد

 25. اولین حضور البشیر در انظار عمومی پس از سرنگونی حکومتش

پربحث‌های هفته

 1. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 2. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 3. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 4. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 5. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 6. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 7. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 8. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 9. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 10. ادعای رویترز مبنی بر اصابت اژدر به نفتکش نروژی

 11. واکنش آمریکا به دیدار نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهور ایران

 12. هدیه دانشجویان ایرانی به نخست‌وزیر ژاپن

 13. واشنگتن: تنها راه پایان بحران با ایران دستیابی به توافق هسته‌ا‌ی جدید است

 14. مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

 15. خبرهایی درباره حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان

 16. لاوروف: تقصیرات را به گردن ایران می‌اندازند تا مسئله فلسطین فراموش شود

 17. وزیر خارجه آلمان: تلاش می‌کنیم به تعهدات خود در برجام عمل کرده ولی نمی‌توانیم معجزه کنیم

 18. ترامپ: اگر بتوانیم با ایران کنار بیاییم عالی است

 19. روحانی: آمریکا به جای تغییر لحن به دنبال تغییر عمل باشد/آبه: قدردان ایران بخاطر پایبندی به برجام هستیم

 20. سفری پس از چهار دهه؛ تهران میزبان «آبه»

 21. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان وارد تهران شد

 24. پسر نتانیاهو ترامپ را با کوروش مقایسه کرد!

 25. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

آخرین عناوین