جاده ‌های ایران بوی مرگ می‌دهند

گروه حوادث الف،   3980302085
جاده ‌های ایران بوی مرگ می‌دهند

جاده ‌های ایران هر سال بیشتر از سال قبل بوی مرگ می‌دهند. آمارها نیز بر مرگ‌آفرین بودن جاده‌های کشور صحه می‌گذارند. تازه‌ترین آمار از حوادث جاده‌ای افزایش 6.7درصدی مرگ و میر سال 97 را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. دیروز «انوشیروان محسنی بندپی»، استاندار تهران، در جلسه شورای هماهنگی ترافیک استان تهران با اشاره به رشد 6.7درصدی مرگ و میر تصادفات در سال 97 نسبت به سال 96 آن را یک فاجعه دانست.

دیروز محسنی بندپی مرگ و میر جاده‌ای را سالیانه قریب به 16 هزار اعلام کرد، اگر میانگین افرادی که آخرین برگ زندگی‌شان در جاده‌ها رقم می‌خورد با میانگین زخمی‌های حوادث جاده‌ای را در نظر بگیریم، گویا هر سال در ایران یک جنگ تمام عیار یا یک زلزله بزرگ اتفاق می‌افتد. البته در مواردی تلفات جاده‌ای ایران حتی بسیار بیشتر از حوادث غیرمترقبه‌ای مانند زلزله یا سیل و حتی جنگ است.

ناامنی جاده‌ها، خودروهای بی‌کیفیت و خطای انسانی سه مولفه‌ای است که بسیاری از کارشناسان تصادفات جاده‌ای را به آن گره می‌زنند. وضعیت نامناسب حوادث جاده‌ای کشور باعث شده بانک جهانی در بررسی و مطالعات خود، وضعیت حوادث جاده‌ای ایران را بحرانی عنوان کند. براساس اعلام پژوهشکده بیمه مرکزی، ایران از نظر تصادفات ناایمن رانندگی در بین 190 کشور جهان، رتبه 189 را به‌ خود اختصاص داده و از این جهت، فقط کشور سیرالئون در غرب قاره آفریقاست که وضعیت نامناسب‌تری نسبت به ایران دارد.

اگر چه نمی‌توان نقش کیفیت خودروها - از جمله خودروهایی نظیر «پراید» که به قاتل جاده‌ها معروف است- و همچنین عدم امنیت جاده‌ها را از نظر دور داشت، اما براساس اعلام پلیس راه بیشتر حوادث جاده‌ای در اثر بی‌احتیاطی و عدم توجه عامل انسانی به وقوع می‌پیوندد. پلیس راهور و کارشناسان سوانح رانندگی معتقدند که 70درصد از حوادث جاده‌ای به عوامل انسانی برمی‌گردند. البته به همین سادگی نمی‌توان درباره این آمار سخن گفت، چرا که بسیاری از کارشناسان دیگر نیز بر این باورند که این 70 درصد عوامل انسانی به طور غیرمستقیم متاثر از عوامل غیرانسانی مانند ایمنی جاده و خودرو است.

صرفنظر از ناامنی جاده‌ها و خودرو های بی‌کیفیت، راننده‌های ایرانی نیز نقش پررنگی در حوادث جاده‌ای دارند. در سطح دنیا رانندگان کشور ما به‌عنوان رانندگانی شتاب‌زده و علاقه‌مند به سبقت‌های خطرناک شناخته شده‌اند. در برخی از تصادفات آن‌ها حتی عابران در پیاده‌رو را هم زیر گرفته‌اند! توئیت یک توریست آمریکایی بعد از سفر به ایران نیز موید این مطلب است. «جان» اهل پورتوریکو بعد از سفر به ایران در صفحه اینستاگرامش نوشت: « ایرانی‌ها تروریست نیستند، اما وحشتناک رانندگی می‌کنند».

از نظر تصادفات منجر به فوت نیز در دنیا سرآمد هستیم. مرگ‌ومیر بر اثر حوادث رانندگی در جهان از هر 100 هزار نفر، چیزی در حدود 14 تا 15 نفر است. اما در ایران این نسبت به 30نفر در هر 100 هزار نفر می‌رسد؛ یعنی 2 برابر میانگین جهانی! سازمان ملل نیز در همین رابطه تا سالِ 2020 را سال‌های اقدام برای امنیت جاده‌ها نامگذاری کرده است.

در حالی‌که سازمان بهداشت جهانی تصادفات رانندگی را تا 2020 از مهم‌ترین دلایل مرگ و میر در کشورهایی با درآمد سرانه پایین دانسته است. لازم است این را هم اضافه کنیم که با اینکه ایران 1.1درصد از جمعیت کره زمین را دارد، 1.45درصد از سوانح رانندگی را نیز دارد که بسیار زیاد است و همین میزان منجر شده تا خسارت‌ها به اقتصاد به دلیل سوانح رانندگی در ایران 7 درصد از تولید ناخالص ملی بیشتر باشد.

بد نیست نگاهی هم به ابعاد انسانی ماجرا بیندازیم؛ به گفته رئیس پلیس راهور افرادی که در تلفات جاده‌ای جانشان را از دست می‌دهند بیشترشان جوان هستند. دیروز نیز محسنی‌بندپی گفت که بیشترین آمار فوت شدگان در حوادث جاده‌ای میانگین سنی 33 سال دارند، دو سال پیش نیز سید حسن هاشمی - وزیر بهداشت وقت- تصادفات را عامل نخست مرگ جوانان 15 تا 29 و سومین عامل مرگ و میر دانست، در حالیکه در جهان، این عامل رتبه نهم را دارد.

یکی دیگر از مشکلات جاده‌ای در کشور ما که شمار قربانیان جاده‌ای را افزایش داده است، وضعیت نامطلوب جاده‌های روستایی است. بیش‌تر جاده‌های فرعی روستایی نیازمند تسطیح و شن‌پاشی است و راه‌های اصلی روستایی نیازمند عملیات بهسازی و آسفالت است. جاده‌های بخش قابل‌توجهی از راه‌های روستایی و حتی برخی از شهرهای کوچک کشور نامناسب و دسترسی به آنها بر اثر تغییرات محیطی و آب و هوایی از جمله بارندگی، سرما، توفان و باد شدید یا مه‌گرفتگی امکان‌پذیر نیست. به گونه‌ای که در فصل‌های مختلف سال ارتباط این مناطق با جاده‌ها و شهرهای بزرگ کشور قطع می‌شود و افراد در حال تردد در این جاده‌ها در راه می‌مانند.

حوادث جاده‌ای عمدتاً به چند عامل بستگی دارد، عواملی که با راهکارهای مناسب قابل کنترل هستند، به قول محسنی بندپی 17.5 درصد مرگ و میر ناشی از حوادث جاده‌ای می‌توان با راهکارهای مناسب کاهش یابد. راهکاری که کارشناسان این حوزه بارها به آن تاکید دارند، موضوع آموزش و فرهنگ سازی مناسب است. موضوعی که به نظر می‌رسد حلقه مفقوده این جریان است.

واقعیت این است مبحث «آموزش» در زمینه رانندگی در کشور نادیده گرفته شده است و آن‌طور که باید روی آموزش به رانندگان در ایران کار نمی‌شود، افرادی که می‌خواهند گواهی‌نامه بگیرند صرفِ یادگیری چند تکنیک و امتحانی مکانیکی و بی‌فایده به گواهی‌نامه دست پیدا می‌کنند و خیلی زود همان آموزش‌های قبلی را هم فراموش خواهند کرد.

بنابراین با توجه به روند رو به رشد تصادفات منجر به مرگ در کشور، وقت آن فرا رسیده است که ضمن این که به راننده‌ها آموزش داده شود که چگونه در جاده‌ها رانندگی کنند تا سفرهای جاده‌ای تلفات کمتری داشته باشند، دولت‌ها نیز با بالا بردن استانداردهای جاده ای، ایجاد قوانین ایمنی خودرو و فرهنگ سازی بخش بزرگی از عوامل تصادفات جاده‌ای را از میان بردارند.

منبع: روزنامه همدلی

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 3. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 4. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 5. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 6. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 7. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. خواستگار ناکام خانواده دختر مورد علاقه را به گلوله بست

 10. عضو سابق سیا: روزهای حضور بولتون در دولت آمریکا به شماره افتاده است

 11. تاخیر چند ساعته پروازها در فرودگاه مهرآباد/ سرگردانی و اعتراض ۳۰۰ مسافر و عدم پاسخگویی مسئولین+ عکس

 12. توضیح سفارت بریتانیا درباره برگزاری جشن جنجالی

 13. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 14. سفیر انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

 15. معروف: با حمایت پرشور هواداران پیروز شدیم/سرمربی لهستان: بازی را به سعید معروف باختیم

 16. ایران خودرو روزی چند خودرو تحویل مردم می‌دهد؟

 17. دستیاران فرهاد مجیدی در تیم فوتبال امید مشخص شدند

 18. ایران 3 – لهستان 2؛ پرواز دوباره والیبال ایران به صدر با شکار عقاب‌ها  

 19. موافقت واشنگتن با تمدید معافیت عراق از تحریم ها علیه ایران

 20. راز فارسی نبودن و ناخوانا بودن نسخه‌های اکثر پزشکان ایرانی

 21. ابلاغیه دولت درباره مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم

 22. علی پروین در اورژانس بستری شد

 23. اولتیماتوم به سایت دیوار به خاطر آگهی ضداخلاقی

 24. بی خانمان‌ها  

 25. جزئیات بسته ارزی و بودجه‌ای وزارت اقتصاد برای "رونق تولید"

پربحث‌های دیروز

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 4. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 5. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 6. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 7. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 8. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 9. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 10. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 11. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 12. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 13. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 14. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 15. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 16. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 17. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 18. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 19. آمریکا: علیه ایران، ائتلاف جهانی می‎‌سازیم

 20. گرانی ۵۱۱ درصدی پیاز! /جدول  

 21. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 24. ترامپ تحقیر و خاک شد

 25. خواستگار ناکام خانواده دختر مورد علاقه را به گلوله بست

پربحث‌های هفته

 1. موج حمایت از راننده قانونمدار اسنپ چگونه به‌راه افتاد؟ + عکس

 2. تولد فرزند رامبد جوان در کانادا با دلار ۱۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟

 3. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 4. طبق دستور قرآن مثل سایر مسلمان، مهریه را زمان عقد بگیرید و جوانان را نجات دهید

 5. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 6. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 7. به آبه امیدی نیست

 8. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 9. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 10. پرستو یا آشیانه!؟

 11. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 12. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 13. مسافر هنجارشکن یا راننده متخلف

 14. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 15. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 16. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 17. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 18. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 19. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 20. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 21. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 22. ورشکستگی بیمه‌ها و افزایش هزینه‌های مردم تبعات افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی

 23. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 24. پرونده نجفی و اصلاح طلبان

 25. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

پربحث‌های هفته

 1. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 2. ماجرای خودروی مشکوکی که روز حادثه وارد خانه نجفی شد چه بود؟

 3. جنایت شبانه در زندان تهران

 4. جزئیاتی از قتل یک زندانی در ندامتگاه فشافویه

 5. دستگیری راننده تاکسی قبل از آزار دختران

 6. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 7. تعرض به دختران جوان به بهانه تست بازیگری

 8. قاتلانی که کیفرخواست پرونده‌شان به سرعت صادر شد؛ از «نجفی» تا «اهورای سه ساله»

 9. خواستگار ناکام خانواده دختر مورد علاقه را به گلوله بست

 10. نجات 44 ‌دریانورد خارجی ‌حادثه آتش سوزی ‌دو نفتکش در دریای عمان

 11. مرگ ۵ عضو یک خانواده در استخر

 12. مرد شیشه‌ای، همسر و دختر ۲ ساله‌اش را کشت

 13. توقیف خودروی ۲۶ میلیاردی قاچاق در میناب + عکس

 14. قتل در اتوبوس شهری به دلیل اختلافات خانوادگی

 15. مرگ چوپان در برخورد با قطار مسافربری

 16. محاکمه پرستار خانگی به اتهام قتل پیرمرد

 17. اتوبوس حامل سربازان وظیفه در آتش سوخت

 18. ماجرای دختری که قربانی «شکلات داغ» شد

 19. اعتراف مرد جوان به قتل همسرش در هتل

 20. آتش سوزی مزارع در ایلام یک قربانی گرفت

 21. ریزش دیوار در دلفان یک کشته و 3 مجروح بر جای گذاشت

 22. حمله خرس به یک زن در چهارمحال و بختیاری

 23. دستگیری خواستگار قلابی دختر جوان

 24. ارواح با چه شماره‌ای با زنده‌ها تماس می‌گیرند؟!

 25. فروش چک بلامحل؛ برگی ۴ میلیون

آخرین عناوین