دلیل سفر غیرمنتظره دیپلمات‌ها به ایران

گروه سیاسی الف،   3980302062

کمرنگ شدن سایه درگیری نظامی بین ایران و آمریکا از یکسو و ابراز تمایل چندباره دونالد ترامپ برای مذاکره با ایران، دیپلمات‌های کشورهای منطقه را به جنب‌وجوش برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن واداشته است

پس از اخبار تاییدنشده از سفر وزیر خارجه قطر به ایران، وزیرخارجه عمان، در سفری غیرمنتظره به تهران آمد و برخی منابع خارجی ادعا کردند پیامی از جانب آمریکا به همتای ایرانی خود تحویل داده است. پس از آن نیز نخست‌وزیر عراق گفت که نمایندگانی را برای مذاکره با هدف «توقف تنش‌ها» میان ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن می‌فرستد.
 
همزمان با فروکش کردن نسبی نگرانی‌ها از وقوع جنگ بین ایران و آمریکا، برخی کشورها عزم خود را برای میانجیگری بین دو کشور جزم کرده‌اند که در بین کشورهای منطقه و فرامنطقه «عمان، عراق و قطر» به‌دلیل پیوندها و ارتباطاتی که با ایران دارند بیش از دیگر بازیگران تمایل برای نقش‌آفرینی در این عرصه از خود بروز داده‌اند.

همچنین این سه کشور در منطقه‌ای قرار دارند که حوزه فعالیت ایران و ایالات‌متحده به‌شمار می‌رود. در این رابطه سه‌شنبه ‌شب عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، گفت نمایندگانی را برای مذاکره با هدف «توقف تنش‌ها» میان ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن می‌فرستد.

همچنین یوسف بن‌علوی، وزیرخارجه عمان، در سفری غیرمنتظره روز دوشنبه به تهران آمد و ظاهرا پیامی از جانب آمریکا به همتای ایرانی خود تحویل داده است. روزنامه فرامنطقه‌ای «العرب» که به دولت قطر نزدیک است، به نقل از دیپلمات‌های غربی، مدعی شد بن‌علوی واقعا از جانب آمریکا به ایران پیامی آورده که در آن واشنگتن برای مذاکره با تهران ابراز تمایل کرده است.

منابع العرب در این‌باره مدعی شدند که هفته گذشته، یک فرستاده قطری در سفری سری به تهران، پیام مشابهی از جانب آمریکا به مقامات ایرانی داده است. اما ایران به قطر اعتماد زیادی ندارد و ترجیح داد همین پیام را از عمان دریافت کند. چراکه ایران در توانمندی عمان در ایفای نقش واسطه میان تهران و واشنگتن شکی ندارد. پیش‌تر در تاریخ دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه اخباری مبنی بر سفر شیخ محمدبن‌عبدالرحمان الثانی، وزیرخارجه قطر به ایران منتشر شد و الجزیره در این رابطه نوشت که وزیرخارجه قطر طی این سفر در دیدار با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف در تلاش برای باز کردن مسیری با هدف حل بحران فزاینده بین تهران و واشنگتن و کاستن از التهاب‌ها در منطقه بوده است.

هیات عراقی به ایران می‌آید
پیشنهاد میانجیگری عراق همزمان با بالا گرفتن جنگ لفظی و تنش میان ایران و آمریکا مطرح شده است. عادل عبدالمهدی روز سه‌شنبه (۳۱ اردیبهشت) گفت هیچ گروهی در عراق خواهان حرکت به سوی جنگ نیست و اعلام کرد که عراق در مرحله اعزام دو هیات به تهران و واشنگتن به منظور کاهش تنش میان دو کشور است.

همزمان یک رسانه عراقی به نقل از منبع آگاه اعلام کرد که رئیس پارلمان عراق به زودی به تهران سفر می‌کند و با همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

پایگاه خبری بغداد الیوم به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق روز چهارشنبه یا پنج‌شنبه به منظور دیدار با مسوولان ایرانی در رأس هیاتی بلندپایه عازم تهران خواهد شد. این منبع اعلام کرد که الحلبوسی در این سفر با علی لاریجانی، همتای ایرانی خود دیدار و در رابطه با روابط دوجانبه و راه‌های تقویت همکاری‌های پارلمانی بحث و تبادل‌نظر خواهد کرد. این منبع عراقی همچنین اعلام کرده است که رئیس پارلمان عراق در رابطه با آخرین تحولات منطقه نیز با علی لاریجانی و دیگر مسوولان ایرانی گفت‌وگو خواهد کرد. در روزهای اخیر بارها پیشنهاد یا درخواست میانجیگری میان ایران و آمریکا از سوی مقام‌های کشورهایی مانند عراق و عمان مطرح شده است.

تاکید حکیم بر میانجیگری عراق
از جمله عمار حکیم رهبر، رهبر جریان حکمت ملی عراق گفته است که عراق به‌دلیل روابط نزدیکش با هر دو طرف (ایران و آمریکا) می‌تواند و باید نقش میانجی را ایفا کند. عمار حکیم در دیدارهایی جداگانه با رئیس پارلمان عراق و هیاتی از جریان صدر تاکید کرد عراق باید برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن تلاش کند و نقشی فعال در میانجیگری ایفا کند. به گزارش «ایسنا» عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق در دیدار با محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان این کشور تاکید کرد که تنش میان آمریکا و ایران امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند و عراق برای حل و کاهش این تنش باید نقشی محوری ایفا کند و میان دو طرف میانجیگری کند.

رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق همچنین تاکید کرد که عراق باید از روابط خوب خود با ایران و آمریکا بهره ببرد و از طریق تمام طرف‌های رسمی از جمله دولت، پارلمان و دیگر نیروهای سیاسی این نقش حساس را ایفا کند. براساس این گزارش، عمار حکیم با یک هیات از جریان صدر نیز دیدار و تاکید کرده است که عراق باید برای کاهش تنش میان آمریکا و ایران تلاش کند زیرا اگر جنگی رخ دهد آسیب‌های زیادی به عراق وارد خواهد شد.

اظهارات نخست‌وزیر عراق درباره وساطت میان ایران و آمریکا دو روز پس از پرتاب یک راکت و فرود آن در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد بیان شد.

این حادثه که هیچ گروهی مسوولیت آن را نپذیرفت تازه‌ترین مورد از حملاتی است که در منطقه رخ می‌دهد و آمریکا مدعی است ایران مسوول آن است. ایران این اتهام را رد کرده است. حمله به نفتکش‌های امارات و عربستان و خط لوله سعودی از جمله دیگر اتفاقاتی بود که باعث بالا رفتن تنش در منطقه شد. روز یکشنبه اکسون موبیل، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی جهان کار کنان غیربومی خود را از عراق به دبی منتقل کرد. این اقدام با انتقاد و اعتراض عراق روبه‌رو شد. پیش از آن هم وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرده بود که کارکنان غیر‌ضروری خود را از عراق خارج می‌کند. دستور خروج این کارکنان پس از آن صادر شد که آمریکا، ایران یا گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در منطقه را به برنامه‌ریزی برای هدف گرفتن منافع ایالات‌متحده در منطقه متهم کرد. اتهامی که ایران در همان زمان آن را رد کرد.

باوجود تحریم مذاکره معنا ندارد
در رابطه با بحث میانجیگری عراق، روز گذشته محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا میانجیگری بغداد برای روابط میان ایران و آمریکا موثر است، گفت: «پس از خروج آمریکا از برجام کشور‌ها و شخصیت‌های مختلف به‌دنبال حفظ برجام هستند و اینکه در منطقه درگیری به وجود نیاید، اما با توجه به اهمیت برجام آنها به‌دنبال جلب نظر و رضایت ایران هستند، اما این به معنای مذاکره میان ایران و آمریکا نیست.»  وی افزود: «تا زمانی که مسوولان و دولت آمریکا با تحریم و عهدشکنی رفتار می‌کنند مذاکره معنا ندارد.»

تلاش‌های مسقط
روز دوشنبه هم یوسف بن‌علوی، وزیرخارجه عمان، در سفری غیرمنتظره وارد تهران شد تا با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار کند. جزئیات مذاکرات دو طرف منتشر نشد اما عمان تاکنون در چند مقطع حساس و پرتنش نقش میانجی بین ایران و آمریکا را ایفا کرده است. در این رابطه وزارت امورخارجه ایران اعلام کرده است که دو طرف درباره روابط دوجانبه و مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‎وگو کرده‌اند.

عمان پیش‌تر به ایران پیشنهاد کرده بود نقش میانجی را در تنش فزاینده میان تهران و واشنگتن بر عهده بگیرد. حنینه مغیری،‌ سفیر عمان در آمریکا چندی پیش در مصاحبه با سایت المانیتور گفته بود که کشورش آماده است بار دیگر در حل تنش میان دو کشور ایران و آمریکا نقش داشته باشد.

خانم مغیری در آن زمان گفت که در حال حاضر درخواستی درباره میانجیگری از عمان نشده است اما در صورتی که چنین درخواستی مطرح شود این کشور از این نقش استقبال می‌کند. عمان به‌دلیل روابط نزدیک با ایران و آمریکا، پس از قطع رابطه واشنگتن و تهران در سال ۱۳۵۸، در مقاطعی نقش میانجی را بین دو کشور بازی کرده است. از جمله در سال ۲۰۰۹ میانجی آزادی کوهنوردان آمریکایی از ایران شد و چهار سال بعد در سال ۲۰۱۳ بخشی از مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا در عمان برگزار شد. با این حال، هنوز نه عمان و نه ایران و آمریکا تایید نکرده‌اند که هدف از سفر میانجیگری بین ایران و آمریکا بوده است.

مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا نیز اخیرا در یک تماس تلفنی با سلطان قابوس، پادشاه عمان رایزنی کرده بود. وزارت‌خارجه آمریکا مدعی شده دو طرف در این گفت‌وگو درباره آخرین وضعیت یمن و آنچه تهدیدهای ایران در منطقه خلیج‌فارس می‌خوانند به تبادل‌نظر پرداخته‌اند.

هدف از میانجیگری
به‌دنبال تلاش برخی کشورهای منطقه با هدف میانجیگری بین ایران و آمریکا این پرسش مطرح است که هدف کشورهایی چون عراق، عمان و قطر برای کاهش تنش بین تهران و واشنگتن چیست، آیا آنها صرفا نقش یک پیام‌رسان را ایفا می‌کنند یا می‌خواهند به‌عنوان میانجی بهبود روابط ایران و آمریکا عمل کنند؟ سناریوی دیگری هم که در این خصوص مطرح است اینکه آیا این کشورها به‌دلیل نگرانی از به خطر افتادن منافع خود، وارد این کارزار شده‌اند؟

شاید برای رسیدن به پاسخی درباره هدف این کشورها از پیش‌قدم شدن برای میانجیگری بین تهران و آمریکا باید هر سه مقوله را در کنار هم قرار داد. زیرا تمام این کشورهایی که نام برده شدند هم با ایران و هم با آمریکا ارتباطات نسبتا نزدیکی دارند که البته یکی از شروط میانجیگری کردن نیز داشتن روابط خوب با هر دو طرف است.

در عین حال بدون‌شک هر کشوری در راستای حفظ منافع ملی‌اش اقدام می‌کند و برای عراق، قطر و عمان نیز که منافع مشترکی با تهران و واشنگتن دارند و همچنین در منطقه خاورمیانه قرار دارند، افزایش تنش بین ایران و آمریکا مطلوب نیست.

پیوندهای استراتژیک تهران-بغداد
در این میان عراق کشوری است که پیوندهای استراتژیک با تهران دارد و بدون شک نمی‌خواهد سطح تخاصم بین ایران و آمریکا افزایش پیدا کند. چراکه در صورت تشدید تنش‌ها آثار آن در منطقه گریبان دیگر کشورها را نیز می‌گیرد. در عین حال از آنجا که عراق به تازگی از بند نیروهای تروریستی از جمله داعش خلاص شده و در راستای ایجاد ثبات و امنیت درحال گام برداشتن است، هرگونه ناامنی در منطقه را به زیان خود می‌بیند.

در این رابطه در پی سایه افکندن تنش‌های بین ایران و آمریکا بر اوضاع در عراق، از جمله حمله راکتی به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد و دستور دولت آمریکا درباره خروج «کارمندان غیرضروری» از بغداد و اربیل، شماری از شخصیت‌ها و گروه‌های شیعی عراق ضمن تاکید بر مخالفت با وقوع جنگ بین آمریکا و ایران، درباره تبدیل شدن عراق به عرصه چنین جنگی هشدار دادند. از مناسبات اقتصادی بین ایران و عراق نیز نباید غافل بود؛ چراکه عراق که تازه از جنگ داخلی رهایی یافته اکنون به‌شدت به کالاهای ایرانی نیازمند است و این در شرایطی است که درگیر شدن ایران در جنگ با آمریکا، عراق را از این نظر در شرایط دشواری قرار خواهد داد.

نگرانی‌های عمان
در رابطه با دلایل میانجیگری عمان بین ایران و آمریکا در ابتدا می‌توان به سابقه این کشور در این خصوص اشاره کرد زیرا پیش‌تر عمان تجربه مثبتی درباره میانجیگری بین ایران و آمریکا داشته است. از دیگر سو از آنجا که ایران تهدید کرده اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شود اقدام به بستن آن خواهد کرد، نگرانی‌هایی برای عمان ایجاد شده است و نمی‌خواهد سطح تنش بین ایران و آمریکا بیش از این افزایش پیدا کند. زیرا یکی از محورهای همکاری ایران و عمان در منطقه حضور مستقیم دو کشور در تنگه هرمز است، عمان در جنوب و ایران در شمال تنگه هرمز حضور دارند. دولت مسقط همواره خواهان آرامش در این تنگه بوده و از وقوع درگیری در این منطقه استقبال نمی‌کند و در همین راستا همواره تلاش کرده که در راستای ایجاد امنیت در این منطقه با ایران همکاری جدی داشته باشد.

باید به این نکته نیز توجه داشت که اقتصاد عمان وابسته به نفت است، نفتی که سهل‌الوصول نیست. برای حل این مشکل، عمان به‌دنبال ایجاد تنوع اقتصادی است که بخشی از این تنوع اقتصادی از طریق توریسم و گردشگری تامین می‌شود. این کشور برای تعمیق و بسط این صنعت در کشورش، نیازمند وجود امنیت در منطقه است، لذا به این مساله به خوبی واقف است که وقوع کوچک‌ترین بحران در منطقه تاثیر مستقیمی بر صنعت توریسم این کشور می‌گذارد، بنابراین تلاش دارد با همکاری ایران یک امنیت نسبی در این منطقه ایجاد کند، از دیگر سو عمان به‌دنبال صنعتی شدن است و در همین راستا به گاز، دانش و خدمات، کالا و حتی نیروی کار ایران احتیاج دارد و در جریان رقابت با عربستان سعودی ترجیح می‌دهد که تعامل نزدیک‌تری با ایران داشته باشد. از دیگر سو نقش ایران در یمن و همسایگی یمن با عمان با توجه به تجارب دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ این کشور، دولتمردان عمانی را در برخورد با ایران بسیار محتاط کرده است. به‌طور کلی سیاست‌مداران عمانی سیاست‌مداران متساهل و مصالحه‌جویی هستند و به خوبی می‌دانند روابط نزدیک با ایران یعنی آرامش و توسعه این کشور.

قطر به‌دنبال افزایش نقش دیپلماتیک
قطر، دومین کشور کوچک خاورمیانه نیز از جمله کشورهایی است که چند ماهی است برای کاهش تنش بین ایران و ایالات‌متحده در تلاش است. پیش‌تر در آذرماه سال ۹۷ وزیرخارجه قطر ضمن اعلام آمادگی کشورش برای میانجیگری بین ایران و آمریکا گفته بود که مناقشه بین ایران و آمریکا، قطر را در موقعیت دشواری قرار داده است. وی تاکید کرده بود در این شرایط قوی‌ترین هم‌پیمان و همسایه آن کشور با یکدیگر اختلاف دارند.

از جمله دلایلی که قطر می‌خواهد نقش میانجی را بین ایران و آمریکا ایفا کند می‌توان به افزایش نقش دیپلماتیک این کشور و نگرانی از به خطر افتادن قطر به‌دلیل حضور پایگاه آمریکایی العدید در آنجا در صورت جنگ نظامی بین تهران و واشنگتن اشاره کرد. عربستان سعودی و سه متحد عربی‌اش، بحرین، امارات‌متحده‌عربی و مصر، از تابستان سال ۹۶ با متهم کردن قطر به «حمایت از ایران» و «تروریسم» و «تلاش برای ایجاد شکاف بین کشورهای عربی»، روابط خود را با این کشور قطع کردند. از این رو قطر که اکنون در مقابل این جبهه عربی قرار گرفته تمایل دارد با میانجیگری بین ایران و آمریکا، وزن دیپلماتیک خود را میان کشورهای عربی بالا ببرد. همچنین شاید یکی دیگر از دلایل تلاش قطر برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا، کمک‌های جمهوری اسلامی به دوحه در دوران محاصره این کشور توسط عربستان و سه کشور دیگر باشد.

از سوی دیگر باید توجه داشت که حدود ۱۰ هزار نظامی آمریکایی در قطر حضور دارند و پایگاه هوایی آمریکا در العُدید، در نزدیکی دوحه، بخشی از کارزار آمریکا علیه گروه حکومت اسلامی، داعش بوده است. این در حالی است که در صورت درگیری نظامی بین ایران و آمریکا و هدف قرار دادن ایران از سمت پایگاه العدید، قطر نیز ممکن است در معرض آسیب‌ها و خطراتی قرار بگیرد و از این رو دوحه نمی‌خواهد شاهد درگیری در منطقه باشد. در عین حال یکی دیگر از نگرانی‌های قطر از افزایش تنش ایران و آمریکا به تمایل عربستان و امارات برای خارج کردن پایگاه هوایی العدید آمریکا از دوحه بر می‌گردد.

در واقع قطر بیم آن را دارد که این اقدام باعث شود تا ضمن از دست رفتن حمایت واشنگتن از دوحه، زمینه برای مداخله آزادتر دولت‌های عربی به رهبری عربستان فراهم شود. چون در بحران سال ۲۰۱۷ یکی از دلایلی که باعث شد عربستان نتواند در این کشور مداخله کند یا قطر را اشغال کند یا کودتایی را علیه خاندان آل ثانی رقم بزند، حضور آمریکا در صحنه قطر بود.

آرامش بعد از توفان!
اکنون در شرایطی بحث میانجیگری بین تهران و واشنگتن مطرح است که پس از گذشت چند هفته توفانی بین طرفین اکنون رهبران ایران و آمریکا هر دو گفته‌اند که به‌دنبال جنگ نیستند. طی یکی دو هفته اخیر به‌دنبال تشدید تنش بین ایران و آمریکا شاهد اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های بی- ۵۲ آمریکا به خلیج‌فارس بودیم. همچنین طی روزهای گذشته دو اتفاق در خلیج‌فارس و عربستان سعودی باعث افزایش بیش از پیش نگرانی‌ها در باره جنگ شده بود.

روز سه‌شنبه (۲۴ اردیبهشت) لوله‌های انتقال نفت در عربستان سعودی منفجر شد که خالد بن‌سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی و عادل الجبیر، وزیر مشاور در امورخارجی این کشور، با طرح ادعاهایی ایران را بانی حمله به تاسیسات نفتی عربستان خواندند. روز یکشنبه (۲۲ اردیبهشت ماه) نیز چهار کشتی تجاری در نزدیکی بندر فجیره در خلیج‌فارس هدف «عملیات خرابکارانه» قرار گرفتند.  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید آماده مذاکره با ایران برای رسیدن به توافقی تازه است اما مقام‌های ارشد ایران دولت آمریکا را قابل اعتماد نمی‌دانند. 

آنها می‌گویند خروج ایالات‌متحده از توافق هسته‌ای درحالی‌که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمام گزارش‌های خود پایبندی ایران به توافق را تایید کرده بود، نشان می‌دهد که نمی‌توان به دولتمردان آمریکا اعتماد کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 6. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 7. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 10. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 11. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 12. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 13. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 14. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 15. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 16. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 17. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 18. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 19. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 22. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 23. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 24. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 25. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 7. راز یک شعف

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 10. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 11. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 12. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 13. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 14. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 15. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 16. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 17. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 18. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 19. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 20. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 21. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 22. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 23. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 24. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 25. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 9. پرستو یا آشیانه!؟

 10. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 11. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 12. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 13. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 14. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 15. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 16. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 17. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 18. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 19. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 20. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 21. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 22. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 23. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 24. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 25. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

پربحث‌های امروز

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 4. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 5. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 6. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 7. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 8. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 9. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 10. موسوی: انفجار نفتکش‌های ژاپنی می‌تواند کار تیم B باشد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محکم‌تر خواهد بود

 11. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 12. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 13. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 14. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 15. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 16. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 17. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 18. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 19. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 22. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 23. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 24. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

 25. واکنش سردار باقری به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان: اگر کار ایران بود با شجاعت قبول می‌کردیم

پربحث‌های دیروز

 1. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 2. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 3. راز یک شعف

 4. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 5. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 6. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 7. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 8. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 9. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 10. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 11. تاج‌زاده و باز هم توجیه مذاکره با آمریکا

 12. صفار هرندی: کسی حق دارد از «خط امامی» بودن بگوید که از خط امام(ره) تبعیت می‌کند

 13. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 14. انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های مجلس/ تکیه حضرتی بر ریاست کمیسیون اقتصادی/ زاهدی جایگزین عارف شد

 15. ورودی سفارت ایران در لندن توسط چند معترض مسدود شد + عکس

 16. پیرهادی: هدف قالیباف سرلیستی در انتخابات نیست

 17. مطهری: اموال و دارایی خود را با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای» اعلام می‌کنم

 18. شلیک به خود

 19. بادامچیان: موتلفه هیچگاه درگیر موضوعات سیاسی نشد

 20. آرایش نهایی کمیسیون‌های پارلمان در آخرین سال مجلس دهم + جدول

 21. انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی به هفته آینده موکول شد

 22. دیدار هیئت بلندپایه حماس با وزیر اطلاعات کشورمان

 23. آخرین خبر از تجمع مقابل سفارت ایران در لندن

 24. آخرین اقدامات تداوم کاهش تعهدات برجامی فردا اعلام می‌شود

 25. ۱۱ سوال اعضای مجمع تشخیص از رئیس‌جمهور درباره CFT و پالرمو

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 9. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 10. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 11. واکنش کاربران به اظهارنظر وزیر نیرو/ تو مثل دولت چین کار کن، من همون تک وعده غذا هم نمی‌خورم

 12. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 13. عقب نشینی مطهری در ماجرای نجفی/ توافق عجیب بر سر ریاست کمیسیون امنیت/ تشدید اختلافات درباره حقوق کارمندان

 14. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 15. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 16. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 17. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 18. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 19. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 20. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 21. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 22. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 23. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 24. ظریف: امید مردم باید به خدا و توان خودشان باشد

 25. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

آخرین عناوین