عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

گروه جهان الف،   3980301046 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پس از حوادث اخیر بندر فجیره و حمله پهپادهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان، پادشاه سعودی از سران کشورهای اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج‌فارس خواست که برای بحث و بررسی محرمانه تحولات منطقه، کمتر از 10 روز دیگر در مکه حضور به هم رسانند. این اجلاس در چارچوب جریان سازی آل سعود علیه ایران و انصار الله یمن قابل تجزیه‌وتحلیل است چراکه تجربه نشان داده هرگاه قارون‌های ریاض دچار بن‌بست سیاسی و نظامی می‌شوند، سران کشورهای عربی – اسلامی را مستمسکی برای برون‌رفت از بحران‌های خود قرار می‌دهند. اما جالب اینجاست که نتیجه همه نشست‌های عربی به رهبری عربستان یک خروجی مشترک به نام «ایران» داشته است. در گذشته هم مواردی ازاین‌دست را شاهد بوده‌ایم که ریاض در بحران‌های منطقه‌ای، انگشت اتهام ثبات زدایی را به‌سوی ایران گرفته و ادعا کرده است که جمهوری اسلامی در مسائل منطقه دخالت می‌کند.

این در حالی است که آل سعود که حدود نیم دهه قبل ادعا می‌کرد ظرف سه هفته یمن را تصرف می‌کند، چهار سال است که آنها در باتلاق این کشور به دام افتاده‌اند، با حملات پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی بندر ینبوع و فرودگاه نظامی نجران بیش از پیش احساس ضعف و شکست می‌کنند و می‌توان گفت که ترتیب دادن نشست‌های این‌چنینی به‌نوعی پناه بردن به آغوش کشورهایی است که با پرداخت رشوه حاضر می‌شوند در یک اجلاس ضد ایرانی شرکت کنند.

از طرفی، سعودی‌ها تصور می‌کردند که با همراهی امارات و رژیم صهیونیستی می‌توانند آمریکا را به هجمه نظامی علیه ایران متقاعد کنند اما با توصیه‌هایی که فرماندهان و مسئولین فعلی و پیشین این کشور به ترامپ، بولتون و پمپئو داشته‌اند، کاخ سفید از ادبیات تهاجمی و ضد ایرانی خود کاسته است. آمریکایی‌ها حتی به سوئیس، عراق و پادشاهی عمان متوسل شده‌اند تا بین واشنگتن و ایران میانجیگری کنند. این اتفاق برای عربستان که هزینه‌های سنگینی برای همراهی با سیاست‌های آمریکا پرداخت کرده است، قابل‌هضم نیست و در نتیجه می‌کوشد تا با اجماع سازی علیه ایران، کشورمان را به‌اصطلاح به گوشه رینگ ببرد و بگوید که خطر ایران شاید برای آمریکا کاهش یافته باشد اما تهران همچنان تهدیدی بزرگ برای صلح و ثبات در منطقه به شمار می‌آید و باید در برابر آن آماده و محتاط بود.

ازاین‌رو، منظور سعودی‌ها از برگزاری دو اجلاس به‌اصطلاح محرمانه، بیش از آنکه تهاجمی و از صبغه امنیتی – نظامی برخوردار باشد، حرکتی است تا در سطح کشورهای عربی هماهنگی و آرایش دفاعی شکل دهند. نکته ظریف این توطئه دیپلماتیک اینجاست که مهمانان نشست‌های مکه همان‌هایی هستند که دو سال پیش برای بحث پیرامون ناتوی عربی که ماهیتی تهاجمی دارد، دعوت‌شده بودند اما این بار ورق برگشته و قرار است گارد تدافعی علیه ایران اتخاذ کنند.

موضوع دیگر این است که با توجه به شکافی که در میان کشورهای عربی وجود دارد، احتمال دستیابی به یک اجماع قوی علیه جمهوری اسلامی تقریباً صفر است. عربستان از دو سال پیش به این‌سو به دلیل مواضع جانب‌دارانه قطر از ایران و حماس، این کشور را به همراه امارات، بحرین و مصر تحریم کرده است. این در حالی است که تماس تلفنی اخیر «بن سلمان آل خلیفه» نخست‌وزیر بحرین با «شیخ تمیم بن حمد» امیر قطر، شکاف در این ائتلاف تحریمی را آشکار ساخته است. علاوه بر این، چندی پیش شاهد خروج مصر از ناتوی عربی به رهبری عربستان بودیم. این اختلافات عمیق حاکی از آن است که این جریان سازی و اجماع سازی در سطح کشورهای عربی و حاشیه خلیج‌فارس که دارای اشتراکات قومی، مذهبی و سیاسی هستند نیز با شکست روبه‌رو خواهد شد.

عربستان افزون بر دو سطح کشورهای عربی و عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، در سطح جهان اسلام نیز نمی‌تواند حرکتی قابل‌اعتنا در برابر انقلاب اسلامی شکل دهد. نگاه عربستان این است که ابتدا این دو مجموعه را علیه ایران با خود همراه کند و سپس به سراغ کشورهای مسلمان آسیایی و آفریقایی برود اما همان‌گونه که گفته شد، عدم موفقیت ناتوی عربی که متشکل از بازیگران عربی - اسلامی بود و همچنین ائتلاف خود خوانده علیه تروریسم در سال 2016، باعث خواهد شد که اجماع سازی مدنظر عربستان سعودی است عملاً راه به جایی نبرد. به قول «ناصر الدویله» عضو سابق پارلمان کویت و مشاور سابق وزیر دفاع این کشور: «دو نشست طی ده روز آینده در مکه برگزار می‌شود و متأسفانه تجارب نشست‌های پیشین نشان داد که هیچ خیری در این‌گونه نشست‌ها وجود ندارد... ایران کشوری بزرگ و وسعتش دو برابر افغانستان است و همه غرب ۱۸ سال است که با طالبان جنگیدند اما اخیراً شروع به گفت‌وگو با آن‌ها کرده‌اند.»

حتی اگر آنچه آل سعود در رؤیا و خیال می‌پردازند به واقعیت نزدیک شده و فضا به‌صورتی شکل گیرد که آمریکا با کمک آن‌ها و امارات وارد جنگی علیه ایران شود، جمهوری اسلامی اهرم‌ها و ابزارهای بسیار مهمی در سطح منطقه دارد که می‌تواند به کمک آن‌ها ضربات مهلک و مرگباری به حریف وارد کند. به‌عنوان نمونه، شیعیان استان الشرقیه که در مجاورت تأسیسات مهم نفتی عربستان قرار دارند، خطر بزرگی برای آل سعود به شمار می‌آیند، چراکه از تبعیض‌های رژیم کودک کش سعودی به تنگ آمده‌اند و می‌توانند به خطری بسیار بالقوه برای آن‌ها تبدیل شوند. ضمن اینکه ریاض همیشه از تبدیل شدن جمعیت شیعیان منطقه قطیف به یک جنبش فراگیر وحشت داشته است.

جنبش‌های مقاومت همه توان خود را در معرکه جنگ برای شکستن کمر متجاوزین بکار خواهند گرفت. لذا چنانچه سعودی‌ها به سمت جنگ حرکت کنند، متضرر اصلی و اولین بازنده آن خواهند بود. قبیله سعودی البته از ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالقوه ایران آگاه است و همان‌گونه که مقامات سعودی اعلام کرده‌اند، تمایلی به وارد شدن به جنگ و سوق دادن بقیه بازیگران به این مهلکه ندارند و این نشان می‌دهد که عربستان ظرفیت‌های راهبردی جمهوری اسلامی را محاسبه کرده و می‌داند که ایران در شرایط بحرانی می‌تواند از همه ابزارهای خود به‌صورت نامتقارن استفاده کند . و بالاخره اینکه موقعیت عربستان و ارتجاع منطقه متزلزل‌تر از آن است که بخواهند خطری را متوجه ایران اسلامی کنند.

این کشورها در هر فرصتی ازجمله جنگ تحمیلی هشت‌ساله علیه ایران دست به اجماع زدند و هر از گاهی به‌صورت دوره‌ای و مقطعی نشست‌هایی برگزار کردند اما پیروز همیشه میدان چه در جنگ تحمیلی و چه در نبرد تحریمی همیشه ایران بوده و خواهد بود و لذا این گام به‌اصطلاح دیپلماتیک هم سرانجامی بهتر از جلسات ناکام حکام رسوا و خائن برخی کشورهای عربی در سال‌های گذشته نخواهد داشت.

منبع: حمایت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۷۱۲۶۱۰:۳۶:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱
کمر ائتلاف سعودی شکسته شده است و حالا ترس در کشورهای ائتلاف سعودی از حمله پهپادها و موشک‌های انصارالله یمن هر لحظه بیشتر می‌شود.
ناشناس۹۱۷۱۲۹۱۰:۳۶:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۱
نبردهای انصارالله یمن با حمله به تاسیسات نفتی آل‌سعود به وسیله پهپادهای خود ثابت کردند در این جنگ نابرابر دست برتر را دارند و هرگاه اراده‌کنند گلوی عربستان را فشار خواهند داد.
ناشناس۹۱۷۱۶۰۱۰:۴۹:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۱
کشورهای عربی و اسلامی هیچ غلطی نمیتوانند بکنند جلو ایران انقلاب ایران در همه کشورها نفوذ دارد
اسد۹۱۷۱۹۴۱۱:۰۵:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۱
علت این که ایران رامتهم میکنند چیست اگر دروغ بگویند جامعه بین اللمل جلوش میگره اگر راست بگویند که وای برایران
ناشناس۹۱۷۲۹۷۱۲:۰۶:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۱
اگر ما بخواهیم باچند کشور متحد شویم بفرمایید کدام کشور باما خواهند بود
عدالت۹۱۷۳۰۴۱۲:۱۱:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱
(ین کشورها در هر فرصتی ازجمله جنگ تحمیلی هشت‌ساله علیه ایران دست به اجماع زدند و هر از گاهی به‌صورت دوره‌ای و مقطعی نشست‌هایی برگزار کردند اما پیروز همیشه میدان چه در جنگ تحمیلی و چه در نبرد تحریمی همیشه ایران بوده و خواهد بود و لذا این گام به‌اصطلاح دیپلماتیک هم سرانجامی بهتر از جلسات ناکام حکام رسوا و خائن برخی کشورهای عربی در سال‌های گذشته نخواهد داشت) ان شالله فقط جلوی افزایش قیمت ها رو بگیرید مابقی پیش کش

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. بهای دروغ‌ها چیست؟

 3. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 4. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 5. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 6. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 7. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 8. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 9. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 10. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 11. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 12. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 13. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 14. اجرای طرح «ناظر» برای برخورد با بی‌حجابی

 15. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 16. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 17. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 18. حاجی‌دلیگانی: چرا عده‌ای با رفاه عموم مردم مخالف هستند؟/ تعطیلات دو هفته‌ای مجلس کنسل شود

 19. رونمایی از ثروت مسئولان و آقازاده‌­ها

 20. راهبرد اقتدار ایران و بی اعتباری ترامپ

 21. کریم باقری: قرار نیست که تا ابد در پرسپولیس بمانم

 22. سعید طوسی، ادعای صادقی را تکذیب کرد

 23. تلگرام در ایران محدودتر می‌شود؟

 24. عکس‌هایی از ایران جزء برترین تصاویر نجومی جهان   

 25. محمود صادقی: رئیسی دستور رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی را صادر کرده است

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 13. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 14. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 15. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 16. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 17. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 18. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 19. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 20. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 21. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 22. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 23. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

 24. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 25. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

پربحث‌های اخیر

 1. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 2. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 3. عراقچی: اروپا برای حفظ برجام حاضر به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست

 4. حرکت‌های بعدی تهران و واشنگتن بعد از ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی چه خواهد بود؟

 5. ترامپ به کره جنوبی می‌رود

 6. تحلیل عبدالباری عطوان از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط ایران

 7. وزیر خارجه آلمان: ایران، آمریکا و منطقه خواهان جنگ نیستند

 8. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 9. عربستان و امارات از ترامپ عصبانی هستند

 10. ترامپ: به شرکای اروپایی برجام اهمیتی نمی‌دهم

 11. انگلیس: ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد

 12. ترامپ: بولتون اگر اختیار داشت با کل دنیا در می‌افتاد

 13. واکنش تازه ترامپ به احتمال استیضاحش

 14. خبر بد اقتصادی برای دولت ترامپ!

 15. ادعاهای رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا علیه ایران

 16. انتقاد وزیر دفاع اسبق آمریکا از تصمیم‌های آبکی ترامپ

 17. هشدار سفارت ایران به اروپا؛ توافق نامتوازن داوم نخواهد داشت

 18. چرا صهیونیست‌ها نگران سرنگونی پهپاد گرانقیمت و پیشرفته آمریکا به دست ایرانی‌ها هستند؟

 19. بیانیه ضد ایرانی کمیته چهارجانبه آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان سعودی

 20. پمپئو: اطلاعاتی که ایران منتشر می‌کند درست نیست، ما راست می‌گوییم!

 21. اردوغان پیروزی «امام‌اوغلو» در انتخابات استانبول را تبریک گفت

 22. کوبا: تحت فشار و تهدید با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

 23. امام‌اوغلو: امیدوارم نتایج انتخابات برای استانبول خیر باشد

 24. اندرو موریسون: ایران به برجام پایبند بماند

 25. حملات پهپادی یمن به 2 فرودگاه سعودی

پربحث‌های دیروز

 1. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 2. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 3. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 4. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 5. عربستان عضو کامل FATF شد

 6. برایان هوک: با متحدان آمریکا برای انزوای دیپلماتیک ایران تلاش می‌کنیم

 7. بعیدی‌نژاد: اگر در ورودی سفارت دیگری مسدود می‌شد، دولت انگلیس چه کار می‌کرد؟

 8. عراقچی: اروپا برای حفظ برجام حاضر به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست

 9. ۱۰ دقیقه‌ای که ترامپ برای خود خرید

 10. مالزی: این آمریکا است که اقدامات تحریک‌آمیز در خلیج‌فارس انجام می‌دهد

 11. ادعاهای تکراری علیه ایران در کنفرانس خبری نتانیاهو و بولتون

 12. بیانیه ضد ایرانی کمیته چهارجانبه آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان سعودی

 13. پمپئو: اطلاعاتی که ایران منتشر می‌کند درست نیست، ما راست می‌گوییم!

 14. اردوغان پیروزی «امام‌اوغلو» در انتخابات استانبول را تبریک گفت

 15. کوبا: تحت فشار و تهدید با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

 16. امام‌اوغلو: امیدوارم نتایج انتخابات برای استانبول خیر باشد

 17. اندرو موریسون: ایران به برجام پایبند بماند

 18. حملات پهپادی یمن به 2 فرودگاه سعودی

 19. سناتور آمریکایی: واشنگتن در برابر ایران در موضع ضعف قرار دارد

 20. پامپئو به عربستان و امارات سفر می‌کند

 21. پیروزی «امام اوغلو» در انتخابات شهرداری استانبول

 22. واشنگتن، ادامه مواضع پاندولی و انتقام جویی سایبری

 23. کمالوندی: دوره ديپلماسی قايق‌های توپدار به سر آمده است

 24. تلاش برای بمبگذاری در آرامگاه سلطان محمود غزنوی ناکام ماند

 25. کشته شدن ۸ نظامی سعودی در مرز یمن

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 3. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 4. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 5. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 6. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 7. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 8. چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

 9. واکنش جدید ترامپ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی: احتمالا یک نفر اشتباه کرده است

 10. ترامپ: از اینکه ایران هواپیمای سرنشین‌دار آمریکایی را سرنگون نکرد قدردانی می‌کنیم

 11. بازتاب سرنگونی پهپاد آمریکایی در رسانه‌های عربی؛ رأی الیوم: پنتاگون در شوک فرو برده شد/ الجزیره: آمریکا جرات زدن ایران را ندارد + تصاویر

 12. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 13. ادعای پیام ترامپ ازطریق عمان به ایران: یا مذاکره یا جنگ

 14. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 15. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 16. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 17. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 18. ایران پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکا بر فراز آسمان خود را ممنوع کرد

 19. واکنش روسیه به سرنگونی پهپاد آمریکایی

 20. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 21. درخواست عربستان از انگلیس: به ایران حمله کنید

 22. جزئیاتی از تصمیم ترامپ درباره حمله به ایران و صحبت‌های رد و بدل شده با ژنرال آمریکایی

 23. توازن بین المللی جدیدی که دیپلماسی ایرانی محقق کرد

 24. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 25. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

آخرین عناوین