عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

گروه جهان الف،   3980301046 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پس از حوادث اخیر بندر فجیره و حمله پهپادهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان، پادشاه سعودی از سران کشورهای اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج‌فارس خواست که برای بحث و بررسی محرمانه تحولات منطقه، کمتر از 10 روز دیگر در مکه حضور به هم رسانند. این اجلاس در چارچوب جریان سازی آل سعود علیه ایران و انصار الله یمن قابل تجزیه‌وتحلیل است چراکه تجربه نشان داده هرگاه قارون‌های ریاض دچار بن‌بست سیاسی و نظامی می‌شوند، سران کشورهای عربی – اسلامی را مستمسکی برای برون‌رفت از بحران‌های خود قرار می‌دهند. اما جالب اینجاست که نتیجه همه نشست‌های عربی به رهبری عربستان یک خروجی مشترک به نام «ایران» داشته است. در گذشته هم مواردی ازاین‌دست را شاهد بوده‌ایم که ریاض در بحران‌های منطقه‌ای، انگشت اتهام ثبات زدایی را به‌سوی ایران گرفته و ادعا کرده است که جمهوری اسلامی در مسائل منطقه دخالت می‌کند.

این در حالی است که آل سعود که حدود نیم دهه قبل ادعا می‌کرد ظرف سه هفته یمن را تصرف می‌کند، چهار سال است که آنها در باتلاق این کشور به دام افتاده‌اند، با حملات پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی بندر ینبوع و فرودگاه نظامی نجران بیش از پیش احساس ضعف و شکست می‌کنند و می‌توان گفت که ترتیب دادن نشست‌های این‌چنینی به‌نوعی پناه بردن به آغوش کشورهایی است که با پرداخت رشوه حاضر می‌شوند در یک اجلاس ضد ایرانی شرکت کنند.

از طرفی، سعودی‌ها تصور می‌کردند که با همراهی امارات و رژیم صهیونیستی می‌توانند آمریکا را به هجمه نظامی علیه ایران متقاعد کنند اما با توصیه‌هایی که فرماندهان و مسئولین فعلی و پیشین این کشور به ترامپ، بولتون و پمپئو داشته‌اند، کاخ سفید از ادبیات تهاجمی و ضد ایرانی خود کاسته است. آمریکایی‌ها حتی به سوئیس، عراق و پادشاهی عمان متوسل شده‌اند تا بین واشنگتن و ایران میانجیگری کنند. این اتفاق برای عربستان که هزینه‌های سنگینی برای همراهی با سیاست‌های آمریکا پرداخت کرده است، قابل‌هضم نیست و در نتیجه می‌کوشد تا با اجماع سازی علیه ایران، کشورمان را به‌اصطلاح به گوشه رینگ ببرد و بگوید که خطر ایران شاید برای آمریکا کاهش یافته باشد اما تهران همچنان تهدیدی بزرگ برای صلح و ثبات در منطقه به شمار می‌آید و باید در برابر آن آماده و محتاط بود.

ازاین‌رو، منظور سعودی‌ها از برگزاری دو اجلاس به‌اصطلاح محرمانه، بیش از آنکه تهاجمی و از صبغه امنیتی – نظامی برخوردار باشد، حرکتی است تا در سطح کشورهای عربی هماهنگی و آرایش دفاعی شکل دهند. نکته ظریف این توطئه دیپلماتیک اینجاست که مهمانان نشست‌های مکه همان‌هایی هستند که دو سال پیش برای بحث پیرامون ناتوی عربی که ماهیتی تهاجمی دارد، دعوت‌شده بودند اما این بار ورق برگشته و قرار است گارد تدافعی علیه ایران اتخاذ کنند.

موضوع دیگر این است که با توجه به شکافی که در میان کشورهای عربی وجود دارد، احتمال دستیابی به یک اجماع قوی علیه جمهوری اسلامی تقریباً صفر است. عربستان از دو سال پیش به این‌سو به دلیل مواضع جانب‌دارانه قطر از ایران و حماس، این کشور را به همراه امارات، بحرین و مصر تحریم کرده است. این در حالی است که تماس تلفنی اخیر «بن سلمان آل خلیفه» نخست‌وزیر بحرین با «شیخ تمیم بن حمد» امیر قطر، شکاف در این ائتلاف تحریمی را آشکار ساخته است. علاوه بر این، چندی پیش شاهد خروج مصر از ناتوی عربی به رهبری عربستان بودیم. این اختلافات عمیق حاکی از آن است که این جریان سازی و اجماع سازی در سطح کشورهای عربی و حاشیه خلیج‌فارس که دارای اشتراکات قومی، مذهبی و سیاسی هستند نیز با شکست روبه‌رو خواهد شد.

عربستان افزون بر دو سطح کشورهای عربی و عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، در سطح جهان اسلام نیز نمی‌تواند حرکتی قابل‌اعتنا در برابر انقلاب اسلامی شکل دهد. نگاه عربستان این است که ابتدا این دو مجموعه را علیه ایران با خود همراه کند و سپس به سراغ کشورهای مسلمان آسیایی و آفریقایی برود اما همان‌گونه که گفته شد، عدم موفقیت ناتوی عربی که متشکل از بازیگران عربی - اسلامی بود و همچنین ائتلاف خود خوانده علیه تروریسم در سال 2016، باعث خواهد شد که اجماع سازی مدنظر عربستان سعودی است عملاً راه به جایی نبرد. به قول «ناصر الدویله» عضو سابق پارلمان کویت و مشاور سابق وزیر دفاع این کشور: «دو نشست طی ده روز آینده در مکه برگزار می‌شود و متأسفانه تجارب نشست‌های پیشین نشان داد که هیچ خیری در این‌گونه نشست‌ها وجود ندارد... ایران کشوری بزرگ و وسعتش دو برابر افغانستان است و همه غرب ۱۸ سال است که با طالبان جنگیدند اما اخیراً شروع به گفت‌وگو با آن‌ها کرده‌اند.»

حتی اگر آنچه آل سعود در رؤیا و خیال می‌پردازند به واقعیت نزدیک شده و فضا به‌صورتی شکل گیرد که آمریکا با کمک آن‌ها و امارات وارد جنگی علیه ایران شود، جمهوری اسلامی اهرم‌ها و ابزارهای بسیار مهمی در سطح منطقه دارد که می‌تواند به کمک آن‌ها ضربات مهلک و مرگباری به حریف وارد کند. به‌عنوان نمونه، شیعیان استان الشرقیه که در مجاورت تأسیسات مهم نفتی عربستان قرار دارند، خطر بزرگی برای آل سعود به شمار می‌آیند، چراکه از تبعیض‌های رژیم کودک کش سعودی به تنگ آمده‌اند و می‌توانند به خطری بسیار بالقوه برای آن‌ها تبدیل شوند. ضمن اینکه ریاض همیشه از تبدیل شدن جمعیت شیعیان منطقه قطیف به یک جنبش فراگیر وحشت داشته است.

جنبش‌های مقاومت همه توان خود را در معرکه جنگ برای شکستن کمر متجاوزین بکار خواهند گرفت. لذا چنانچه سعودی‌ها به سمت جنگ حرکت کنند، متضرر اصلی و اولین بازنده آن خواهند بود. قبیله سعودی البته از ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالقوه ایران آگاه است و همان‌گونه که مقامات سعودی اعلام کرده‌اند، تمایلی به وارد شدن به جنگ و سوق دادن بقیه بازیگران به این مهلکه ندارند و این نشان می‌دهد که عربستان ظرفیت‌های راهبردی جمهوری اسلامی را محاسبه کرده و می‌داند که ایران در شرایط بحرانی می‌تواند از همه ابزارهای خود به‌صورت نامتقارن استفاده کند . و بالاخره اینکه موقعیت عربستان و ارتجاع منطقه متزلزل‌تر از آن است که بخواهند خطری را متوجه ایران اسلامی کنند.

این کشورها در هر فرصتی ازجمله جنگ تحمیلی هشت‌ساله علیه ایران دست به اجماع زدند و هر از گاهی به‌صورت دوره‌ای و مقطعی نشست‌هایی برگزار کردند اما پیروز همیشه میدان چه در جنگ تحمیلی و چه در نبرد تحریمی همیشه ایران بوده و خواهد بود و لذا این گام به‌اصطلاح دیپلماتیک هم سرانجامی بهتر از جلسات ناکام حکام رسوا و خائن برخی کشورهای عربی در سال‌های گذشته نخواهد داشت.

منبع: حمایت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۷۱۲۶۱۰:۳۶:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱
کمر ائتلاف سعودی شکسته شده است و حالا ترس در کشورهای ائتلاف سعودی از حمله پهپادها و موشک‌های انصارالله یمن هر لحظه بیشتر می‌شود.
ناشناس۹۱۷۱۲۹۱۰:۳۶:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۱
نبردهای انصارالله یمن با حمله به تاسیسات نفتی آل‌سعود به وسیله پهپادهای خود ثابت کردند در این جنگ نابرابر دست برتر را دارند و هرگاه اراده‌کنند گلوی عربستان را فشار خواهند داد.
ناشناس۹۱۷۱۶۰۱۰:۴۹:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۱
کشورهای عربی و اسلامی هیچ غلطی نمیتوانند بکنند جلو ایران انقلاب ایران در همه کشورها نفوذ دارد
اسد۹۱۷۱۹۴۱۱:۰۵:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۱
علت این که ایران رامتهم میکنند چیست اگر دروغ بگویند جامعه بین اللمل جلوش میگره اگر راست بگویند که وای برایران
ناشناس۹۱۷۲۹۷۱۲:۰۶:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۱
اگر ما بخواهیم باچند کشور متحد شویم بفرمایید کدام کشور باما خواهند بود
عدالت۹۱۷۳۰۴۱۲:۱۱:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱
(ین کشورها در هر فرصتی ازجمله جنگ تحمیلی هشت‌ساله علیه ایران دست به اجماع زدند و هر از گاهی به‌صورت دوره‌ای و مقطعی نشست‌هایی برگزار کردند اما پیروز همیشه میدان چه در جنگ تحمیلی و چه در نبرد تحریمی همیشه ایران بوده و خواهد بود و لذا این گام به‌اصطلاح دیپلماتیک هم سرانجامی بهتر از جلسات ناکام حکام رسوا و خائن برخی کشورهای عربی در سال‌های گذشته نخواهد داشت) ان شالله فقط جلوی افزایش قیمت ها رو بگیرید مابقی پیش کش

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 3. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 4. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 5. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 6. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 8. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 9. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 10. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 11. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 12. واکنش عطاءالله مهاجرانی به دستگیری روح الله زم

 13. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 14. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 15. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 16. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 17. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 18. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 19. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 20. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 21. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 22. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 23. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 24. متین ستوده به دادسرای ارشاد تهران احضار شد

 25. ادعای همسر زم: روح‌الله به بغداد رفته بود!

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 23. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 24. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 25. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

پربحث‌های هفته

 1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 3. مسکو: خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

 4. روایت طنزآمیز روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی از واکنش ترامپ به اعراب بعد از حمله به آرامکو 

 5. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 6. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

 7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 8. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 9. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 10. تنها دولتمرد عرب که در دفاع مقدس به ما خیانت نکرد

 11. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 12. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 13. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 14. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

 15. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 16. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 17. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

 18. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

 19. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

 20. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

 21. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 22. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 23. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 24. پنتاگون: توپخانه ترکیه نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد

 25. ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

آخرین عناوین