برجام؛ ترامپ و توافق جدید

محمد صفری،   3980301034 ۵۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
برجام؛ ترامپ و توافق جدید

بین اوباما و ترامپ نمی‌توان تفاوتی در رفتار و سیاست‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران قائل شد، ساختار حکومتی در آمریکا خط مشی را روشن کرده است. اگر تصور شود که میان رؤسای جمهور در آمریکا تفاوت وجود دارد و برخی از آنها سیاست‌های درستی اتخاذ می‌کنند و برخی دیگر نه، یک اشتباه بزرگ است که ادامه چنین تصور و خیالی تبعات زیادی نیز درپی خواهد داشت. 

هر رئیس‌جمهوری از هر یک از احزاب با نفوذ در آمریکا بر سر کار باشد، تغییر در سیاست‌ها و رفتارهای آنها در مسائل سیاست خارجی و نوع برخورد با کشورهای دنیا ایجاد نخواهد شد، سیاست‌ها تبیین شده و به همه رؤسای جمهور در آمریکا دیکته می‌شود و هیچ‌یک از آنها حق نادیده گرفتن آن را ندارد. جمهوری اسلامی ایران در طول عمر چهل ساله خود تاکنون چندین رئیس‌جمهور و دولت در آمریکا را به خود دیده و نمیتوان تفاوتی بین آنها یافت. همه رؤسای جمهور در آمریکا خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی و نابودی ایران بوده و هستند، از جیمی کارتر تا دونالد ترامپ، یک دولت و رئیس‌جمهور را نمی‌توان یافت که دست به توطئه، دشمنی و تهدید علیه ایران نزده باشد. 

پس از آن که توافق هسته ای در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به امضا رسید، با روی کار آمدن دونالد ترامپ این توافق که از ابتدا متزلزل بود، نابود شد، خروج آمریکا از برجام که ۱۸ اردیبهشت سال گذشته اتفاق افتاد هیچ تغییری در نوع رفتار آمریکا علیه ایران ایجاد نکرد. 

تحریم‌های اقتصادی و تهدیدات، همیشه از سوی آمریکا علیه ایران وجود داشته است و چنین سیاستی در میان همه رؤسای جمهوری آمریکا بوده است. تنها تفاوتی که می‌توان در میان رؤسای جمهوری آمریکا و دو حزب جمهوری خواه و دموکرات دید، تفاوت در نوع اجرای آن سیاست‌ها است، یکی با رفتار تند و افراطی سعی دارد تا طرف مقابل را تحت فشار قرار دهد و دیگری با روش‌های به ظاهر دوستانه و با پنبه سر بریدن. نتیجه هر دو روش یکی است، تحت فشار قرار دادن ایران و وادار کردن به تمکین در مقابل خواسته‌های آمریکا که در ادبیات آمریکایی، نرمال کردن جمهوری اسلامی ایران گفته می‌شود.

توافق هسته‌ای که میان ایران و ۱+۵ به امضا رسید، توافقی بود که همه خواسته‌های ایالات متحده را برآورده می‌کرد. متن و محتوای آن پیش از آن که مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ به پایان برسد، در اندیشکده‌های آمریکا آماده شده بود. وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای دولت باراک اوباما رئیس‌جمهور پیشین آمریکا گفته بود؛ «وقتی ما تصمیم به مذاکره با ایران گرفتیم، قبل از آنکه مذاکرات را شروع کنیم، یک توافقنامه کامل ۱۰۰ صفحه‌ای نوشتیم؛ بنابراین [از قبل] می‌دانستیم به چه چیز‌هایی می‌خواهیم برسیم. این توافقنامه به طرز باورنکردنی، مفصل و فنی بود.» 

آمریکا در زمان دولت کنونی با خروج خود از برجام، بدون توجه به تعهداتی که برای اجرای آنها داده بود، اکنون علاوه بر فشارهای سیاسی و اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران، عنوان می‌کند که قصد دارد تا یک توافق تازه با ایران داشته باشد. پایگاه خبری «میدل‌ ایست‌‌آی» مدعی شده وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به عراق از طریق نخست ‌وزیر این کشور برای تهران پیام فرستاده و در این پیام گفته که خواستار جنگ با ایران نیست بلکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد یک توافق هسته‌ای جدید با ایران امضا کند تا بتواند آن را توافق خودش بنامد.

اما همه اقداماتی که علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد تنها یک هدف را دنبال می‌کند و آن هم تضعیف ایران در راستای اهداف و سیاست‌های آمریکا است. توافق در حال حاضر وجود دارد، توافقی که دولت چند سال از عمر خود را صرف آن کرد اما نتیجه ای که باید به دست می‌آمد، حاصل نشد. چرایی آن هم، غیر قابل اعتماد بودن آمریکا است، که اگر دولت تدبیر و امید چنین اعتمادی به آمریکا نداشت، مذاکرات به توافق نمی‌رسید و اگر اکنون فشارهای اقتصادی و سیاسی علیه ایران افزایش یافته و ادامه دارد و ادعا می‌شود تأثیرگذار است، به خاطر کم‌توجهی و بی‌توجهی به داخل است. 

فرض کنیم که ایران به پیام پومپئو وزیر خارجه آمریکا پاسخ مثبت داد و یک توافق تازه هسته‌ای با آمریکا امضا کرد. چه تضمینی وجود دارد که دولت بعدی آمریکا با این توافق، موافق باشد؟! 

آیا دولتی که از توافق هسته‌ای خارج شده و دیگران را نیز وادار به همراهی با خود میکند، میتواند قابل اعتماد باشد تا یک توافق تازه با او امضا شود؟ 

آیا با روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید در ایالات متحده پس از ترامپ، نمی‌توان تصور داشت که او نیز همچون ترامپ توافق دوران او را زیر پا بگذارد و خواهان یک توافق جدید دیگر با ایران باشد؟ 

این دور تسلسل تا چه زمانی می‌تواند ادامه داشته باشد؟ آمریکا توافق هسته‌ای نیاز ندارد چراکه توافق هسته‌ای وجود دارد، کاخ سفید به دنبال توافقات دیگری همچون موشکی و منطقه‌ای است. خواسته‌های آمریکا از ایران را نمی‌توان نقطه پایانی برای آن در نظر داشت، در هر دوره و زمان، این خواسته‌ها افزایش می‌یابد، در حالی که در قبال تعهداتی که باید از سوی ایران اجرا شود، هیچ اقدام مثبتی از سوی آمریکا دیده نمی‌شود.

حتی اگر در زمان اوباما توافق و پیمان‌های محکمتری از برجام به امضا رسیده بود، باز هم رئیس‌جمهور بعدی آمریکا آنها را نقض می‌کرد. مشکل اکنون نگاهی است که برخی در داخل به آمریکا دارند و مذاکره و مصالحه را تنها راه‌حل می‌دانند در حالی که این راه‌حل نیست بلکه سمی است که می‌خواهد به رگ جمهوری اسلامی ایران تزریق شود. 

منبع: سیاست‌روز

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۶۹۸۱۰۹:۲۴:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۱
آقای بعیدی‌نژاد سفیر کشورمان در انگلیس در مورد برجام اظهارنظر کرده و به دولتمردان انگلیسی که دشمنان قسم‌خورده نظام محسوب می‌شوند اطمینان داده که ایران تحت هیچ شرایطی از برجام خارج نخواهد شد. ایشان چرا و با چه مجوزی ایران و ایرانیان را در مقابل دشمن ناتوان جلوه داده است.
ناشناس۹۱۷۳۰۷۱۲:۱۱:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۱
انگلیسیا دشمن قسم خورده ملت و هستند.
ناشناس۹۱۷۳۳۹۱۲:۲۳:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱
چه کسانی باعث نابودی برجام شدند.
ناشناس۹۱۷۵۸۸۱۴:۲۵:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۱
آن کسانی که به امضاء جان کری اعتماد کردند و تضامین لازم رو از دشمن نگرفتن باعث شکست برجام شدند.
دیبا۹۱۷۷۱۲۱۵:۳۲:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۱
و جاسوسهای نفوذ کرده از نایاک و... که مانع اخذ تضمین شدند
ناشناس۹۱۷۷۲۸۱۵:۴۵:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱
چرا فرافکنی میکنی شما یک طرفه برجام اجرا کردید وقتی نوبت اجرای وعده های طرف مقابل از برجام کنار کشید کره شمالی هم مفهمه که باید توافق گام به گام انجام بده
ناشناس۹۱۷۳۶۸۱۲:۳۵:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۱
نگفته ایران تحت هیچ شرایطی از برجام خارج نمیشه، گفته فعلا واکنش ها در چارچوب برجام هست.
ناشناس۹۱۷۷۱۵۱۵:۳۵:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۱
توجیه ذیگه کافیه !
ناشناس۹۱۷۴۹۵۱۳:۳۶:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱
قول روحانی به موگرینی برای ماندن در برجام باعث شد تا ترامپ با خیال راحت از برجام خارج شود.
ناشناس۹۱۶۹۸۴۰۹:۲۷:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱
وقتی آمریکا از برجام خارج شده و اروپایی‌ها هم به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند باقی‌ماندن ایران در برجام چه‌معنایی دارد؟
ناشناس۹۱۷۱۱۲۱۰:۳۰:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۱
ایران پیشنهاد بدهد اول مجلس امریکا یک قانون تصویب کند که روسای جمعوری نتوانند معاهدات بیت المللی را نقض کنند سپس برای مذاکره ببینند نظرات اولیه انان چیست اگر صلاح بود وارد گفتگو شوند
فرشید۹۱۷۴۲۸۱۳:۰۴:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱
برادر عزیز کسی نمی تواند آمریکا را از معاهدات بین المللی خارج کند. ترامپ فقط از توافقاتی خارج شد که اوباما به آنها پیوسته بود که اغلب آنها به رغم مخالفت های شدید کنگره که در آن زمان جمهوری خواهان اکثریت داشتند توسط اوباما آنهم بیشتر جهت کسب وجهه و اعتبار شخصی آنها را امضا کرده بود. حال ترامپ آمده و توافقات قبلی من جمله برجام را ملغی اعلام کرده است.
ناشناس۹۱۶۹۸۶۰۹:۲۸:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۱
رهبر معظم انقلاب با استدلال قوی فرمودند که هیچ ایرانی باشعوری دنبال مذاکره با آمریکا نیست. بنابراین باید در عقل و شعور آن مدیر و مسئولی که راه‌حل مشکلات را مذاکره با آمریکا می‌داند شک کرد.
ناشناس۹۱۷۱۲۵۱۰:۳۵:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۱
شک !!؟؟ برای چی شک کنیم!؟ شما یقین داشته باش شعور ندارند. البته شاید هم ما رو .... فرض کردن میخوان با مذاکره دوباره یه مقدار نفت فروخته بشه و دوباره از دلار 4200 استفاده کنن.
سلام۹۱۶۹۸۹۰۹:۲۸:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱
خوب ظاهرا دولت تدبیر و امید پیامهای ترامپ و خود دریافت کرده که اصرار داره اختیتاراتش بیشتر بشه تا بتونه مشکلاتو حل کنه؟!! آقای روحانی باز هم دتبال مذاکره است به نظر میرسه که برجام درس عبرت نشده
حمید۹۱۶۹۹۹۰۹:۳۴:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۱
سلام باید اول تکلیف برجام روشن بشه بعد برجام های بعدی طرح بشه تازه، نه این که بخایم بر سر موضوعات بعدی توافق کنیم. این گوشاله برجام پس از 6 سال که وقت دولت رو گرفت هنوز گاو نشده
مسعود۹۱۷۰۰۳۰۹:۳۶:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۱
بی دقتی در نگارش و ضعف شدید متن برجام باعث سواستفاده ترامپ و ضربات مهلک به ایران شد ظاهرا این ضعف نگارش، متن ماموریت اصلی جاسوسها بود
بستانی۹۱۷۰۱۱۰۹:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۱
اروپا هم با یک کلمه متاسفم جا زد و عملا خارج شد این لجاجت و معطلی و مرگ تدریجی اقتصاد را تمام کنید
مهرداد رجبی۹۱۷۰۱۷۰۹:۴۴:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۱
ما فقط یک راه برای مقابله با سیاست های تجاوزکارانه آمریکا علیه ایران داریم؛ به خاطر سربلندی و استقلال ایران فقط و فقط روی افزایش تقویت توان داخلی: براساس نیروهای انسانی، منابع خدادادی طبیعی و استعدادهای ناشاخته و پنهان کشور تمرکز و توجه کنیم. همه ما فارغ از هر گرایش دینی، مذهبی و اندیشه ای که داشته باشیم باید با اتحاد ملی " برای مردم و برای استقلال ایران بزرگ تلاش های در حد فدارکاری جان داشته باشیم". نه آمریکا، نه چین و نه روسیه و نه هیچ کشور دیگری به فکر مردم و کشور ما نیست و هر کشوری به دنبال منافع ملی خودش است. باید دست از شعار و هیا و هو و سود جویی و منفعت طلبی فردی برداریم و هرشب را با این فکر که برای بهتر شدن اوضاع مردم و بهبودی شرایط کشور؛ فردا را چگونه باید آغاز کنم. با این تفکر ما یک ملت مستقل و آزاد و کشوری آباد و سربلند خواهیم داشت. مهرداد رجبی - دکترای انرژی
ناشناس۹۱۷۳۲۱۱۲:۱۸:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱
با این مسئولینی که هر روز اختلاسی از اطرافیانشان به گوش می رسد مگر می شود پیشرفتی کرد دلت خوش است.
ناشناس۹۱۷۵۷۹۱۴:۲۰:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۱
شما انتظار داری آمریکا برای شما کاری کند؟
مهرداد رجبی۹۱۷۷۷۷۱۶:۲۷:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۱
من و شما و دیگران اگر در انجام وظیفه ای که بر عهده داریم درست باشیم مطمئن باش مسئولین ما درست می شوند. باید از خودمان شروع کنیم و اولین گام این است که دروغ نگوییم. فقط یک کار ساده که تمرین دروغ نگفتن باشد را همه رعایت کنیم مطمئن باش که 90% مشکلات مردم و کشور حل می شود. مهرداد رجبی
نخود هر آش۹۱۷۳۳۶۱۲:۲۲:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۱
درسته برادر ، فرمايشات شما عين صوابه ... اتفاقاً مردم كشور آفتاب تابان ... يعني مردم ژاپن هم در مورد كشورشان همين نظر دارند و سال هاست كه از كوچك و بزرگ به آن عمل مي كنند !!
ناشناس۹۱۷۰۲۰۰۹:۴۵:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۱
ما به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی نباید با آمریکا مذاکره کنیم ما باید قدرت خود را به آمریکا نشان دهیم
ناشناس۹۱۷۰۳۱۰۹:۴۹:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۱
هرگونه مذاکره و چانه زنی بر سرقدرت دفاعی و موشکی باعث گسترده شدن سایه جنگ بر سر کشور می شود و به صلاح مملکت نیست .
ناشناس۹۱۷۰۳۲۰۹:۴۹:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۱
امتیازدهی جدید به اسم برجام توهین بزرگیست مگر تا الان در برابر نقدهای ما چه دادند به ما؟ اول صورتحساب مرحله قبل را کاملا نه با شکولات تحقیرامیز اینستکس تسویه کنید بعد
ناشناس۹۱۷۰۳۵۰۹:۴۹:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۱
با چاقوکش مذاکره نخواهیم کرد.
ناشناس۹۱۷۰۳۹۰۹:۵۰:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۱
بحث موشکی بحث امنیت ملی ماست و قابل مذاکره و معامله نیست .
پریسا۹۱۷۲۷۲۱۱:۴۶:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۱
منفی ها نشان میدهد بعضی مخاطبان سایتهای فارسی اصلا خواهان امنیت ایران نیستند اینها از کدام کشورها به اخبار ما سرک میکشند و نظر و نمره میدهند
ناشناس۹۱۷۰۵۹۱۰:۰۴:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱
شما هم به مردم آدرس غلط می دهید. اساساً برجام یک آدرس غلط است که بود و نبودش مساله واقعی و موثر کشور نیست و کسانی که بر برجام می تازند نیز فریب این بازی کثیف را خورده اند. مساله اول مملکت فساد داخلی است. عفونتی که نظامهای مالی، اداری و اجتماعی را فراگرفته
سعید۹۱۷۰۶۲۱۰:۰۵:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۱
حدود یک سال ونیم زمان ریاست اوباماکه برجام هم امضا شده بود عملا از برجام هم ارتباطات بانکی و صنعتی قابل توجهی از برجام منافعی عاید ایران شده بود؟ پس صبر کنیم ببینم که فرضا دور بعد ترامپ انتخاب نشود و به فرض محال همان دولت اوباما هم سر کار بیاید باز هم چیزی گیر ما نمی آید.
امیر۹۱۷۰۶۶۱۰:۰۷:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱
ترامپ خودش هم مونده چی میخاد یه روز میگه شماره دادم یه روز میگه ایران تا آمادگی نداره تماس نگیره، یه روز دیگه هم میگه جنگ میکنیم، ثبات عقلی نداره یا جنگ روانی راه انداخته ما هم که مسئولین عزیز در خواب.
سیاوش۹۱۷۰۸۰۱۰:۱۷:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۱
یانکی بی ادب از یک توافق که به امضای رئیس جمهور کشورش رسیده رفته بیرون اونوقت میخاد یه توافق دیگه با ایران امضا کنه.
ناشناس۹۱۷۰۸۱۱۰:۱۷:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱
اگر تفاوتی میان اوباما و ترامپ نیست،چرا اوباما با ایران به توافق برجام می رسد و ترامپ از برجام خارج می شود؟!
ناشناس۹۱۷۲۰۰۱۱:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۱
ادامه ماموریت اوباما را ترامپ انجامک داد و فنر گرانی را که به شکل مسکنی فشرده شد را رها کرد
ناشناس۹۱۷۵۰۰۱۳:۳۹:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۱
برجام چالش هسته ای ایران با غرب را به چالش موشکی و منطقه ای تعمیم و گسترش داد و ترامپ برای امتیازگیری در این دو مبحث از برجام خارج و تحریم ها را تشدید کرد.
ناشناس۹۱۷۷۹۳۱۶:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱
استاد!چالش هسته ای که با برجام در دوره اوباما پایان یافت و به تصویب ۶ کشور بزرگ و شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم رسید تا اینکه ترامپ آمد و همه چیز را بصورت یک جانبه برهم زد...
ناشناس۹۱۷۱۷۳۱۰:۵۵:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱
اگه ظریف و روحانی هستن که میرن واسه مذاکره. جمع اصلاح طلبان همینطورین
ناشناس۹۱۷۲۱۷۱۱:۱۵:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۱
نفس مذاکره خوب است اما با کی؟ توسط کی؟ توسط تیم مردود؟ از تجربیات استفاده کنیم
ناشناس۹۱۷۴۸۹۱۳:۳۳:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۱
امریکا و اروپا در مذاکرات اهداف خود را دنبال می کنند و بدنبال لغو تحریم ها و تامین منافع ایران نیستن .
ناشناس۹۱۷۵۵۶۱۴:۰۸:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۱
نفس مذاکره به طور کلی خوب است اما در مواردی که خود قبول مذاکره نشانه ضعف و شکست باشه، خوب نیست
ناشناس۹۱۷۱۹۹۱۱:۰۶:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۱
تصمیم خود را بگیریم یا بریم سمت جنگ یا با همه کشورها صلح کنیم
ناشناس۹۱۷۲۳۹۱۱:۳۰:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۱
خودت هم میدونی جنگ نمیشه الکی جو نده فقط دلالهای دلار و کالا از این جنگ هراسی سود میبرند
ناشناس۹۱۷۴۹۳۱۳:۳۵:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۱
با دشمن بدعهد و پیمان شکن مذاکره نخواهیم کرد جنگ هم نخواهد شد.
ناشناس۹۱۷۵۵۸۱۴:۰۹:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱
چرا ذهنتان بین این دوگانه گرفتار شده؟ ترفند رسانه‌های دشمن روی بسیاری از مخاطبین اثر گذاشته
کاوه۹۱۷۳۴۰۱۲:۲۳:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۱
سلام متاسفانه دولت محترم انگار مزه شکست برجام به دهنش شیرین اومده که میخاد باز هم مذاکره کنه اونم با کی ترانپ
ناشناس۹۱۷۳۴۴۱۲:۲۴:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۱
چه کسانی باعث نابودی برجام شدند.
سلام۹۱۷۵۲۰۱۳:۵۳:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱
بقال سر کوچه برجام قرار نبود که به ایران بهره ای برسونه . اگر اطلاع داشته باشید جان کری وزیر خارجه دولت اوباما چند روز پیش گفته بود در زمان اوباما هم قرار نبود برجام ادامه داشته باشه، گفته میخاستیم از برجام خارج بشیم تا به ایران فشار بیاریم تا برجامهای بعدی رو هم بپذیره.
ناشناس۹۱۷۵۵۹۱۴:۱۰:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۱
برجام از ابتدا ناقص الخلقه متولد شد وقتی از فردای امضای آن، اوباما قوانین تحریمی جدید وضع کرد و کسی نتوانست اعتراض کند همه چیز روشن شد
ناشناس۹۱۷۵۹۰۱۴:۲۹:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۱
نوزاد برجام از روز اول مرده بدنیا آمد زیرا امضاء جان کری تضمین بود و دیگر هیچ !
ناشناس۹۱۷۳۸۱۱۲:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۱
به جای این قدر قیل و قال کردن و تکرار و تاکید و اصرار بر استدلال های یک طرفه یه همه پرسی برگزار کنید ببینید نظر مردم چیه.
حامد۹۱۷۵۱۳۱۳:۵۰:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۱
پس تلاشای آقای روحانی داره خودشو نشون میده همین چند روز پیش بود گفت همه پرسی برگزار بشه. بازم انگار تبلیغات و سخنانی که در ظاهرخوشایند مردم هستش اثر گذار شده
ناشناس۹۱۷۵۹۳۱۴:۳۱:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۱
بشرطی که اگر نظر مردم عدم مذاکره بود سطل زباله آتش نزنید !
ناشناس۹۱۷۴۸۴۱۳:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۱
یا ما یا امریکا روی زمین جنگ جنگ تا رفع فتنه از جهان
ناشناس۹۱۷۵۶۱۱۴:۱۱:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۱
سالها است که این جنگ برقراره و ادامه داره تا نابودی دشمنان اما جنگ از نوع نظامی نیست
مهرداد رجبی۹۱۷۵۸۹۱۴:۲۶:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱
الان مطئمن شدم که اخبار و رسانه های ما چقدر توسط منافقین, وطن فروشان و خائنین کنترل و دنبال می شود. اولین کاری که باید در کشور کرد ایجاد یک شبکه اینترنت داخلی است که برای وصل شدن به فقط از طریق کد ملی و اثر انگشت ممکن باشد. مهرداد رجبی
ناشناس۹۱۷۷۶۱۱۶:۱۵:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۱
امر دیگه ای باشه؟ نظارت مستقیم جهت ایجاد ترس در مردم و جلوگیری از بیان نظرات مخالف. احسنت به این همه درایت شما جناب اقای دکترای انرژی!!!
باهر۹۱۷۸۸۲۱۸:۱۷:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱
سگ زرد برادر شغاله. یهود و نصار از تو راضی نمیشوندمگر اینکه کاملا تسلیم آنها شوی وازعقیده خود دست برداری!! فقط تسلیم محض در برابر کدخدایان غربی میخواهند وبس!!!

پربحث‌های اخیر

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 3. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 4. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 5. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 6. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 7. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 8. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 9. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 10. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 11. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 12. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 13. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 14. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 15. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 16. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 17. خواستگار ناکام خانواده دختر مورد علاقه را به گلوله بست

 18. عضو سابق سیا: روزهای حضور بولتون در دولت آمریکا به شماره افتاده است

 19. تاخیر چند ساعته پروازها در فرودگاه مهرآباد/ سرگردانی و اعتراض ۳۰۰ مسافر و عدم پاسخگویی مسئولین+ عکس

 20. توضیح سفارت بریتانیا درباره برگزاری جشن جنجالی

 21. آخرین وضعیت مصدومیت سعید معروف

 22. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 23. سفیر انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

 24. معروف: با حمایت پرشور هواداران پیروز شدیم/سرمربی لهستان: بازی را به سعید معروف باختیم

 25. ایران خودرو روزی چند خودرو تحویل مردم می‌دهد؟

پربحث‌های دیروز

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 4. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 5. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 6. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 7. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 8. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 9. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 10. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 11. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 12. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 13. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 14. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 15. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 16. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 17. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 18. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 19. آمریکا: علیه ایران، ائتلاف جهانی می‎‌سازیم

 20. گرانی ۵۱۱ درصدی پیاز! /جدول  

 21. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 24. ترامپ تحقیر و خاک شد

 25. خواستگار ناکام خانواده دختر مورد علاقه را به گلوله بست

پربحث‌های هفته

 1. موج حمایت از راننده قانونمدار اسنپ چگونه به‌راه افتاد؟ + عکس

 2. تولد فرزند رامبد جوان در کانادا با دلار ۱۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟

 3. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 4. طبق دستور قرآن مثل سایر مسلمان، مهریه را زمان عقد بگیرید و جوانان را نجات دهید

 5. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 6. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 7. به آبه امیدی نیست

 8. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 9. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 10. پرستو یا آشیانه!؟

 11. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 12. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 13. مسافر هنجارشکن یا راننده متخلف

 14. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 15. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 16. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 17. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 18. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 19. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 20. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 21. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 22. ورشکستگی بیمه‌ها و افزایش هزینه‌های مردم تبعات افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی

 23. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 24. پرونده نجفی و اصلاح طلبان

 25. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

پربحث‌های اخیر

 1. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 2. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 3. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 4. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 5. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 6. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 7. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 8. حاجی‌بابایی: باید برای مردم شغل ایجاد کرد

 9. راز وقار ایران و استراگیجی آمریکا

 10. "ظریف" کی به مجلس می‌آید؟

 11. ابلاغ پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز

 12. مجلس دهم در موضوع رسیدگی به اموال مسئولان، نمره منفی می‌گیرد

 13. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 14. دیدار رئیس‌جمهور با تولیت آستان قدس رضوی +عکس  

 15. لاریجانی: تحریم باعث توجه به تولید داخل شد

 16. مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان تغییر کرد

 17. رئیس جمهور در سفر غیر رسمی به مشهد سفر کرد

 18. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور منصوب شد

 19. توضیحات معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار گلستان

 20. روحانی تاجیکستان را به مقصد کشورمان ترک کرد

 21. واکنش مشاور دولت احمدی‌نژاد به شایعه خودکشی   

 22. جلالی: راهبرد ایران در مقابل آمریکا، مقاومت است

 23. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 24. معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد: آمریکا به دنبال تجزیه ایران است  

 25. دیدار و رایزنی روحانی و اردوغان + u;s

پربحث‌های دیروز

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 3. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 4. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 5. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 6. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 7. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 8. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 9. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 10. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 11. ترامپ تحقیر و خاک شد

 12. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 13. حاجی‌بابایی: باید برای مردم شغل ایجاد کرد

 14. راز وقار ایران و استراگیجی آمریکا

 15. دیدار رئیس‌جمهور با تولیت آستان قدس رضوی +عکس  

 16. لاریجانی: تحریم باعث توجه به تولید داخل شد

 17. مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان تغییر کرد

 18. رئیس جمهور در سفر غیر رسمی به مشهد سفر کرد

 19. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور منصوب شد

 20. توضیحات معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار گلستان

 21. روحانی تاجیکستان را به مقصد کشورمان ترک کرد

 22. واکنش مشاور دولت احمدی‌نژاد به شایعه خودکشی   

 23. جلالی: راهبرد ایران در مقابل آمریکا، مقاومت است

 24. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 25. معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد: آمریکا به دنبال تجزیه ایران است  

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 3. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. پرونده نجفی و اصلاح طلبان

 9. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 10. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 11. واکنش کاربران به اظهارنظر وزیر نیرو/ تو مثل دولت چین کار کن، من همون تک وعده غذا هم نمی‌خورم

 12. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 13. عقب نشینی مطهری در ماجرای نجفی/ توافق عجیب بر سر ریاست کمیسیون امنیت/ تشدید اختلافات درباره حقوق کارمندان

 14. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 15. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 16. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 17. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 18. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 19. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 20. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 21. ظریف: امید مردم باید به خدا و توان خودشان باشد

 22. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 23. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 24. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 25. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

آخرین عناوین