هشدار مدیر تلگرام: واتس‌اپ اپلیکیشنی ناامن است

مهتاب جهاندار، گروه فناوری الف،   3980231085 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

اخیرا گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد واتس اپ از یک باگ امنیتی رنج می‌برد که موجب می‌شود هکرها به راحتی اطلاعات کاربران را بدست آورند. دوروف درباره این باگ امنیتی واتس اپ واکنشی نشان داد و این اپلیکیشن پیام رسان را ایمن ندانسته است.

هشدار مدیر تلگرام: واتس‌اپ اپلیکیشنی ناامن است

سروریس فناوری الف - این روزها پیام رسان هایی چون وات اپ، تلگرام و برخی دیگر توانستند محبوبیت بسیاری کسب کنند. بخصوص واتس اپ که توانست به بیش از 1 میلیارد کاربر دست یابد و در حال حاضر نیز زیرمجموعه فیسبوک به شمار می رود.

اخیرا گزارشی منتشر شد که نشان می داد واتس اپ از یک باگ امنیتی رنج می برد که موجب می شود هکرها به راحتی اطلاعات کاربران را بدست آورند. اما مدتی بعد واتس اپ با انتشار بروزرسانی این مشکل را برطرف کرده است. با این مسئله به وجود آمده همچنان بسیاری از کارشناسان معتقدند این پیام رسان هیچ گاه امن نخواهد شد. یکی از آنها پاول دوروف موسس پرحاشیه تلگرام است. دوروف درباره این باگ امنیتی واتس اپ واکنشی نشان داده و این اپ پیام رسان ایمن ندانسته است.

دوروف سعی کرده که در طول سال های گذشته با تلگرام اثبات کند که پیام رسان ها هم می توانند کاملا امن باشند و غیرقابل نفوذ. این همان چیزیست که در تلگرام مشاهده کردیم و حتی جوایز بزرگی هم برای این اپ در نظر گرفته شد. در ابتدا واتس اپ به دلیل نبود سیستم رمزنگاری راه شنود هر پیامی را برای هکرها باز می کرد. دوروف افزود با افزوده شدن سیستم رمزنگاری واتس اپ همچنان امن نیست و ممکن نخواهد بود در آینده نیز امن شود.

او افزود که واتس اپ همزمان با راه اندازی سیستم پشتیبان‌گیری کلود، این قابلیت امنیتی را به کار گرفت. مدیران واتس اپ به کاربران این پیام رسان اطلاع ندادند که داده های ذخیره سازی شده در فضای ابری رمزنگاری شده نیستند. این یعنی هر هکری می تواند به این داده ها دسترسی پیدا کنند و به سرقت اطلاعات بپردازند. با وجود افزایش روزافزون عملیات هکرها در این زمینه، جالب است که واتس اپ برنامه خاصی را اتخاذ نکرده است.

با این حساب از نگاه دوروف، واتس اپ پیام رسان خوبی است اما در بحث امنیتی نمی توان چندان حرفی برای گفتن داشته باشد. مدیران واتس اپ نتوانستند زیرساخت امنیتی خوبی در این پیام رسان پیاده سازی کرده تا امنیت این پیام رسان دچار خلل نشود. با باگ اخیرا کشف شده که به دنبال آن واتس اپ مسئله را به سرعت برطرف کرد، این موضوع آشکار شد که شرکت فیسبوک در بحث امنیت نتوانسته چندان موفق عمل کند.

واتس اپ به عنوان پیام رسان فیسبوک محسوب شده و تصمیمات آن نیز زیرنظر همین شرکت است. واتس اپ معتقد است که کاربران آن باید برای امنیت بیشتر، پیام رسان را روی هر سیستم عاملی به روز نگه داشته تا جدیدترین تغییرات را بدست آورند. از آنجایی که حمله نرم افزاری پیچیده بوده، کاربران محدودی تحت تاثیر آن قرار گرفتند و گفته می شود این بدافزار در 45 کشور مشاهده شد. 

اگر شما نیز اکانت واتس اپ دارید سعی کنید این پیام رسان را به نسخه جدید بروزرسانی کنید تا مشکلات امنیتی موجود برطرف شود. انتظار می رود این پیام رسان برای آینده سطح امنیتی خود را افزایش دهد و تنها به مشکل فعلی بسنده نکند.