شورای عالی انقلاب فرهنگی در بن بست

گروه سیاسی الف،   3980231084 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

شورای عالی انقلاب فرهنگی چند ماه است که تشکیل جلسه نداده این در حالی است که بر اساس ماده5 آئین نامه داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی «جلسات شورای عالی حداقل هر دو هفته یک بار تشکیل می‌شود».

شورای عالی انقلاب فرهنگی در بن بست

به گزارش الف، در سال 1398 قرار بوده جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در 27 فروردین و 10 اردیبهشت برگزار شود اما هر دو بار جلسات لغو شده است. آخرین مصوبه شورا به دی ماه سال گذشته برمی گردد که سعید رضا عاملی جایگزین محمدرضا مخبر دزفولی در منصب دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.

ماجرای عدم برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به انتقادات دو عضو شورا، یعنی عزت‌الله ضرغامی و حسن رحیم‌پور‌ازغدی از رئیس جمهور برمی گردد.

امروز صبح نو گفت و گویی با دکتر مهدی گلشنی، عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته که وی درباره عدم تشکیل جلسات می گوید: برداشت من این است که رییس‌جمهوری شورا را مطابق میل خود نمی‌بینند، وگرنه درصورت مسافرت یا امور ضروری دیگر، وقتی نمی‌توانستند در جلسه شورا شرکت کنند، مطابق قانون، اداره آن را برعهده رییس قوه مقننه یا رییس قوه ‌قضاییه می‌گذاشتند، چنان‌که در زمان رؤسای جمهوری قبلی چنین عمل می‌شد.

بیشتر بخوانید:

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: رهبری دستور داده‌اند جلسات شورا بدون حضور روحانی هم برگزار شود

آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی در لغو جلسات هتریک می‌کند؟

گلشنی البته انتقادات دیگری نیز به روحانی وارد می کند. مثلا می گوید: « دکترروحانی هر مصوبه شورا را که نپسندند، ابلاغ نمی‌کنند».

دیروز حسن رحیم‌پور ازغدی هم در این باره گفته بود: حرف این است که رؤسای جمهور مخصوصاً آقای روحانی چرا بخش مهمی از مصوبات شورا را امضا یا ابلاغ نمی‌کنند، یا اینکه چرا ابلاغ می‌کنند و اجرا نمی‌کنند؟ یا اینکه چرا بسیاری از جلسات شورا تعطیل است؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:‌ عملکرد من در شورا به گونه‌ای بوده که می‌خواهند من را بیرون کنند! خیلی از اعضای شورا معترض و منتقد هستند و به صورت مختلف این را بیان کردند.

با این شرایطی که پیش آمده مشخص نیست جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در آینده ای نزدیک برگزار خواهد شد یا خیر.

مهدی گلشنی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره می گوید: بنده تشکیل‌نشدن شورا در غیاب رییس‌جمهوری به ریاست یکی از دو قوه دیگر را خلاف قانون و مصلحت کشور و بی‌حرمتی به نظام می‌دانم. البته، مقام معظم رهبری بر تشکیل جلسات شورا با یکی از نواب رییس (یکی از رؤسای دو قوه دیگر) تأکید کرده‌اند؛ اما متأسفانه این اجرا نشده است.

گلشنی در ادامه عنوان می کند: انتظار من دست‌کم از اعضای حقیقی شورا این بوده که دربرابر خلاف رخ‌داده باید عکس‌العمل نشان می‌دادند. متأسفانه جز عده معدودی دراین‌زمینه کوتاهی کرده‌اند؛ در‌حالی‌که رعایت مصالح و حرمت نظام ضروری است

چند روز قبل، عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم افطاری انجمن اسلامی فارغ‌التحصیلان ایتالیا با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی مدتی بی‌صاحب است، گفت: شورای عالی انقلاب  فرهنگی که باید حداقل یک هفته در میان جلسه تشکیل دهد و بزرگ‌ترین نهاد سیاست‌گذاری فرهنگی کشور است، متأسفانه در این دولت کلاً بی‌صاحب است.

ضرغامی گفت: رییس‌جمهوری می‌گوید من به‌دلیل اینکه از دو نفر (ضرغامی و حسن رحیم‌پور‌ازغدی) خوشم نمی‌آید و این‌ها در جلسه تند و صریح صحبت می‌کنند، جلسات را تشکیل نمی‌دهم. فعلا به‌دلیل لج‌و‌لجبازی، این جلسات تشکیل نمی‌شود و مشخص نیست صاحب این شورا چه کسی است؟ البته، اخیرا رهبر معظم انقلاب تذکر جدی فرمودند که طبق آیین‌نامه، اگر رییس‌جمهوری نخواهد جلسه را تشکیل دهد، نایب‌رییس باید جلسه را برگزار کند.

بیشتر بخوانید:

آیا روحانی چنین اختیاری دارد؟

به گزارش الف، قبلاً احمد مازنی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفته بود: تا جایی که من اطلاع دارم بعضی گفت‌وگوها بین برخی اعضای این دو شورا با آقای رئیس‌جمهوری به وجود آمد که باعث کدورت‌‌هایی شد و از آن به بعد دیگر جلسات تشکیل نشد.

همچنین محمد ایمانی، عضو شورای سردبیر روزنامه کیهان در اوایل بهمن ماه سال گذشته خبر از مشاجره لفظی عزت‌الله ضرغامی، عضو شورای عالی فضای مجازی با حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه آن شورا خبر داد. ایمانی نوشت: «آقای ضرغامی در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی به برخی هنجارشکنی ها توسط آقای روحانی اعتراض کرده است. ضرغامی گفته این حرف ها چی بود که شما درباره حجاب و فضای مجازی و فیلترینگ در وزارت ارتباطات گفتید؛ بعضی از این سخنان غیر واقعی و برخی دیگر معارض ارزش های اسلامی و انقلابی است؟»