نجم‌الدین شریعتی: شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!

گروه فرهنگی الف،   3980230093 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!

من چارچوب برنامه‌های معارفی تلویزیون را پذیرفتم و احساس می‌کنم مجری باید به مخاطب خودش وفادار باشد؛ به همین‌خاطر مجری هر برنامه‌ای نمی‌شوم.

تسنیم نوشت: اولین گام برنامه‌سازی شبکه سه برای سحرِ رمضان با «ماه من» کلید خورد که محمدرضا رضاییان تهیه‌کننده این برنامه زنده تلویزیونی است. برنامه‌ای که از محتوا، مجری و عواملش پیداست که به دنبال برنامه رمضانی جوان‌پسند هستند. نگاه جوانانه «ماه من» در دیگر بخش‌ها همچون متن و دکور هم به رخ مخاطب کشیده می‌شود. چرا که سحر زمان خوبی برای انتقال معارف و عمق مفاهیم دینی خصوصاً به جوانان است و زمان‌های دیگر شبانه‌روز هنگام فعالیت‌های اجتماعی سر مخاطب شلوغ است.

شاید یکی از ابعاد جذاب و قابل توجه مخاطب، حضور نجم‌الدین شریعتی به عنوان مجری این برنامه است که 10 سال در ساختار محتوای معارفی و شکل و شمایل «سمت خدا» کار کرده و بیشتر در آن قالب شناخته شده است. اما این برنامه فرصتی جدید برای بروز توانمندی‌های دیگر او خصوصاً در حفظ متن برنامه فراهم شد.

در لا به لای برنامه زمانی که نجم‌الدین شریعتی پلاتوی قبل از اذان صبح را جلوی دوربین اجرا می‌کرد به سراغ او رفتیم تا لحظاتی هرچند کوتاه به گپ و گفت بنشینیم. این اتفاق افتاد و این مجری با سابقه تلویزیون به نکات قابل توجهی اشاره کرد که مشروح آن در ادامه آمده است:

مخاطب سحرگاه تلویزیون باید به یک نکته تازه‌ای برسد

نجم‌الدین شریعتی مجری «سمت خدا» در پاسخ به این سوال که اجرای برنامه سحرگاهی «ماه من» قدری مخاطب را شگفت‌زده کرد، چرا که مدت‌ها شما را در جامه یک مستمع و شنونده دیده بود و حالا یک مجری تمام عیار با پلاتوهای جذاب و شنیدنی، تصریح کرد: حقیقتاً قبلا هم گفته‌ام می‌ترسیدم اجرای قالب جدیدی از برنامه را بپذیرم. به خاطر اینکه یک تفاوت کاملاً جدی به چشم مخاطب نیاید که آیا این شریعتی آن شریعتی است که ما می‌دیدیم؟ بنابراین باید یک طوری اجرا می‌کردم که هم خودم باشم و هم نباشم. این تفاوت به لحاظ وقت و مخاطب سحر است. ولی از آنجائیکه مخاطب سحر را به شدت دوست دارم؛ چون کسی در دل شب تلویزیون را برای تماشا انتخاب می‌کند که قطعاً به دنبال یک آرامشی است و هم به یک محتوا و مطلبی دست پیدا کند. در واقع یک نکته تازه و جدیدی را بشنود یا ببیند.

تلاش می‌کنم پلاتوها پُرمفهوم، جدی و لطیف باشند

وی افزود: خیلی مطالعه بهترین محتواها و غنی‌ترین مطالب برای این لحظه‌های روحانی و نورانی، زمان‌بر است و خیلی تلاش می‌کنم پلاتوها پُرمفهوم، جدی و لطیف باشند و به دل و جان مخاطب بنشینند و اثرگذار باشند. از طرف دیگر وقتی در دل شب با یک نفر همراه می‌شوی، به او دل می‌دهی و این زلف گره می‌خورد این خودش یک حسّ غرور ایجاد می‌کند. بحمدالله تا به امروز بازتاب‌های خوبی گرفتم؛ یک سوم راه را رفته‌ایم و در دوران باقی‌مانده ان‌شاالله بتوانیم «ماه من» را به کمال برسانیم. اشکالات و نقاط ضعف را رفع کنیم و ان‌شاالله مردم این برنامه را دوست داشته باشند که دلمان به دعای مردم عزیزمان خوش است.

همیشه تلاش می‌کنم مخاطب را برای شنیدن حرف‌ها، آزاد بگذارم

شریعتی در پاسخ به این سوال که جزو مجریانی هستید برای مباحث شنونده و مستمع پروپاقرصی هستید و از طرفی سوار بر مباحث، سوالات و نکات مهمی را مطرح می‌کنید این‌ موارد همان تحلیلی است که رهبر معظم انقلاب از اجرای شما داشته‌اند؛ این قابلیت‌ها از کجا می‌آید، خاطرنشان کرد: قطعاً‌ یک بخش عمده آن از مطالعه می‌آید. یک بخشی هم بر اثر فکر کردن و شنیدن همین حرف‌هاست که برای خود من کلاس درسی است و خوشبختانه هر چند یک بار هم برایم تکرار می شود. قطعاً این راه و روش بی‌تأثیر نیست. اما بسته به نوع اجرا حتی در گفتگوها چه در این برنامه و «سمت خدا» سعی کردم مراعات کنم. همیشه تلاش می‌کنم مخاطب را برای شنیدن حرف‌ها، آزاد بگذارم. چرا که بحث‌ها آرام، نرم و طمئنینه  پیش می‌رود و در واقع به مخاطب یک فرصتی می‌دهیم.

بسیاری به من می‌گویند چرا چالش نمی‌کنید!

این مجری با سابقه تلویزیون افزود: بسیاری به من می‌گویند چرا چالش نمی‌کنید چون تعریف برنامه چالشی، این نیست! من خودم سَرم برای چالش، بگومگو و پیدا کردن سوالاتی که در ذهنم است، درد می‌کند. در سحر دوست داشتم چنین اتفاقی بیفتد اما دیدم فضا اقتضا نمی‌کند؛ با دوستان مشورت کردیم و به این نتیجه رسیدیم همان شیوه را باید ادامه داد و مخاطب باید مجال و فرصتی برای شنیدن این حرف‌ها داشته باشد. اگر قرار است چنین اتفاقی بیفتد یک برنامه دیگر طراحی بشود و وارد آن حوزه‌ها و قالب‌ها بشویم.

از اول دنبال این نبودم که دیده شوم

وی با اشاره به اینکه مجری نباید دیده شود بلکه باید از پَسِ مسئولیت و تکلیفش بربیاید، خاطرنشان کرد: به نظرمن فضای چالش هم در اجرا لازم است اما نه تیم ما بلکه افراد دیگری هستند که باید به این عرصه ورود کنند. ولی آن چیزی که شخصاً از اول نگاهم بوده این است که مجری نباید دیده شود. مجری باید از پَسِ مسئولیت و تکلیفی که به او واگذار شده درست بربیاید. ممکن است این مجری دیده نشود ولی کارش را درست انجام می‌دهد. لذا از اول دنبال این نبودم که دیده شوم. به من می‌گفتند باید در «سمت خدا» بنشینی مستمع باشی و یک لحظاتی هم اجرا کنی. اما «ماه من» به طور کل طراحی متفاوت‌تری داشت که مجالی برای پلاتو و گفتگوهای صمیمانه‌تری بود.

به استیج و برنامه‌های بیرونی نمی‌روم

شریعتی در پاسخ به این سوال که شنیده‌ایم به خاطر شأن اجرای برنامه‌های معارفی تلویزیون، برنامه‌های بیرونی خصوصاً استیج‌های صنعتی و اقتصادی را نمی‌پذیرید، گفت: همیشه دوست داشته‌آم در فضای دیگری با مخاطبم همراه باشم ولی خواستگاه من برنامه «سمت خدا» بوده و هست. کما اینکه طی 10 سال اجرای این برنامه، برنامه دیگری را حتی در شبکه‌های مختلف نپذیرفتم حالا چه برسد به استیج و برنامه بیرونی که نمی‌روم. احساس می‌کنم مجری باید به مخاطب خودش وفادار باشد و شأن اجرا و حیطه فعالیت خودش را حفظ کند. قطعاً این رویکرد و رفتار، احترام به مخاطب است. یعنی وقتی یک کاری را می‌پذیری ناخودآگاه، خودت را در یک چارچوب معرفی می‌کنی و یک چارچوب را می پذیری. من این چارچوب برنامه‌های معارفی را پذیرفته‌ام و سعی کردم در این چارچوب باشم. فعلاً برنامه خاصی برای ادامه این راه ندارم. ولی بازتاب‌های مثبتی که گفتم و لطفی که دوستان داشتند باید بنشینیم و ببینیم اگر یک ظرفیت و پتانسیلی هست از این پتانسیل چگونه استفاده شود.

هیچ حجابی بین من و مخاطب من نیست

وی درباره برگزیده شدن چند سال پیاپی به عنوان بهترین‌های تلویزیون در عرصه اجرا، تصریح کرد:  من احساس می‌کنم دو نکته وجود دارد که در وهله اول، هرچه هست لطف خدا و نورانیت کلام حضرات معصومین است. دومین نکته هم این است که واقعاً من شخصاً در این سال‌ها هر حرفی که زدم به آن کلام باور داشتم. این نبوده که حرفی بزنم آن را باور نداشتم. ممکن است در عمل کردن لنگ باشم ولی باور داشتم و دارم. تلاش می‌کنم به آن سمت و سو حرکت کنم. آن قله‌ای که در آیات و روایات حداقل در حوزه دین تعریف می‌کنند . لذا هیچ حجابی بین من و مخاطب من نیست. همچنین هیچ حجابی بین باور من و کلام من نیست.  من آن چیزی را که باور دارم می‌گویم. قطعاً اگر این طور باشد مخاطب همزادپنداری می‌کند کافی است مخاطب تو را باور کند و آن موقع به سرمنزل رسیده‌ایم و این ارتباط برقرار می‌شود. اگر در این مدت لطفی بوده قطعاً به واسطه ارتباط دلی و عاطفی بوده است. به شدت برای مخاطبم احترام قائلم و احساس می‌کنم مقابل من نشسته‌اند و باید خودم را جمع و جور کنم و آداب یک مهمانی و یک گفتگو را به جا بیاورم.

تلویزیون دنبال انتقال زیبایی کلام معصومین باشد

مجری برنامه سحرگاهی تلویزیون، خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که برنامه‌سازان و مدیران مربوطه در عرصه ساخت برنامه‌های معارفی و مذهبی بایستی به آن توجه کنند که جوان‌ها هم مخاطب اصلی آن خواهند بود انتقال درست «زیبایی کلام معصومین» است. یعنی در واقع اگر بتوانیم کلام معصومین را زیبا، درست و همان‌طور که هست و خودشان فرمودند منتقل کنیم. حواس‌مان باشد جامعه امروز به چه چیزی نیاز دارد و جوان‌ها چه چیزهایی را می‌خواهند. حضرت علی(ع) می‌فرمایند چه بد تجارتی است اگر بدانی دنیا می‌تواند بهای تو باشد خودت را یک وقت به دنیا نفروشی! همین را کافی است به مخاطب بگوییم آیا راهگشا نیست؟ قطعا هست. تلویزیون باید به این سمت حرکت کند و دنبال چیزهای عجیب و غریب نباشد؛ همین‌ حکمت‌ها کار خودشان را می‌کنند و بسیار موثرند.

هر شب اجرا برای من شب امتحان است

وی در خاتمه افزود: اجرا باید تخصصی شود و حوزه اجرا بسیار پیچیده است لذا به همین سادگی نیست که هرکسی که صدا و چهره خوبی داشته باشد، بتواند هر برنامه‌ای را اجرا کند. هر شب برای من همانند شب امتحان است و بعد از سال‌ها هنوز اجرا برای من یک امر عادی نشده است. اجرا مطالعه می‌خواهد و باید به موضوع و خط مشی برنامه اشراف کامل داشته باشیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۴۴۴۶۱۲:۲۹:۲۳ ۱۳۹۸/۲/۳۰
با عرض پوزش ولی خیلی لوس مجری گری می کنه. دست به سینه میشینه و چند تا لبخند ملیح تحویل میده و هرچی طرف مقابل میگه، تأیید میکنه. این که نشد مجری گری.

پربحث‌های اخیر

 1. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 2. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 3. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 4. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 5. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 6. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 7. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 8. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 9. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 10. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 11. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 12. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 13. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 14. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 15. ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند

 16. نامه جدایی برانکو به پرسپولیس رسید

 17. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 18. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 19. الاهلی؛ برانکو عید فطر با الاهلی به توافق رسید+عکس

 20. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

 21. درگیری صدها نفر در مقابل سالن غدیر ارومیه

 22. راه اندازی سامانه کنترل سگ‌های بدون صاحب در تهران

 23. بارگیری محموله ۶۰ تنی دارو برای حج ۹۸

 24. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 25. سارق با حوصله   

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. راز یک شعف

 7. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 8. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 9. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 10. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 11. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 12. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 13. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 14. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 15. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 16. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 17. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 18. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 19. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 20. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 21. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 22. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 23. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 24. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 25. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. پرستو یا آشیانه!؟

 9. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 10. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 11. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 12. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 13. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 14. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 15. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 16. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 17. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 18. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 19. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 20. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 21. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 22. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 23. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 24. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

 25. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

پربحث‌های هفته

 1. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 2. ماجرای مدیریت شهید احمدی روشن در خنثی کردن استاکس نت

 3. کدام گناه باعث نفرین هفتاد هزار فرشته می‌شود؟

 4. تولد نوزاد یک سلبریتی در کانادا چقدر هزینه دارد؟

 5. انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد بالای نوید محمدزاده

 6. چرا قبور ائمه بقیع را تخریب کردند؟/ وضعیت بقیع قبل از تخریب چگونه بود؟ + تصاویر

 7. واکنش معاون ‌صداوسیما به انتقادات از تولید ‌سریال‌های تلخ

 8. سردار سلیمانی: حیدر یکی از بهترین‌هایم بود

 9. بازیگر نقش چاوش در برادرجان: همیشه دستمزدم بالا بوده است

 10. «آچمز» به جای «گاندو» می‌آید؟

 11. محمود بصیری: از کسانی که ممنوع‌الکارم کردند تشکر می‌کنم

 12. داغ‌ترین رشته‌های بازار کار کدامند؟ + نمودار

 13. اصرار صداوسیما به وارونه نمایی یک «کودک ربایی»

 14. برنامه هیأت‌های مذهبی در سالروز تخریب قبور ائمه بقیع + جزئیات

 15. نظر شاعر لبنانی درباره خاطرات رهبر انقلاب/ «إنّ مع الصّبر نصراً» درس امید است و مقاومت

 16. سعید پیردوست: کار با مهران مدیری را دوست داشتم/ یک عده خاص همیشه سرِکارند

 17. استفاده از بازیگران خارجی ضابطه‌مند می‌شود

 18. مردم تهران با پیکر‌های ۱۱۰ شهید وداع خواهند کرد

 19. سکان سینمای ایران در دست چه کسانی است؟

 20. پخش مستند «مهندس بازرگان» از تلویزیون

 21. تشکیلات آرمانخواه هنر؛ از ماجرای نیمروز تا پایتخت

 22. بازخوانی یک استقبال تاریخی در ایران

 23. نقش دیپلماسی فرهنگی ایران دقیقا چیست؟/ نگاهی به بینال هنری ونیز از زاویه دیگر

 24. کارگردان سرشناس سینما درگذشت

 25. فراستی: «ما همه با هم هستیم» نه کمدی‌است، نه سرگرم‌کننده

آخرین عناوین