نجم‌الدین شریعتی: شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!

گروه فرهنگی الف،   3980230093 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!

من چارچوب برنامه‌های معارفی تلویزیون را پذیرفتم و احساس می‌کنم مجری باید به مخاطب خودش وفادار باشد؛ به همین‌خاطر مجری هر برنامه‌ای نمی‌شوم.

تسنیم نوشت: اولین گام برنامه‌سازی شبکه سه برای سحرِ رمضان با «ماه من» کلید خورد که محمدرضا رضاییان تهیه‌کننده این برنامه زنده تلویزیونی است. برنامه‌ای که از محتوا، مجری و عواملش پیداست که به دنبال برنامه رمضانی جوان‌پسند هستند. نگاه جوانانه «ماه من» در دیگر بخش‌ها همچون متن و دکور هم به رخ مخاطب کشیده می‌شود. چرا که سحر زمان خوبی برای انتقال معارف و عمق مفاهیم دینی خصوصاً به جوانان است و زمان‌های دیگر شبانه‌روز هنگام فعالیت‌های اجتماعی سر مخاطب شلوغ است.

شاید یکی از ابعاد جذاب و قابل توجه مخاطب، حضور نجم‌الدین شریعتی به عنوان مجری این برنامه است که 10 سال در ساختار محتوای معارفی و شکل و شمایل «سمت خدا» کار کرده و بیشتر در آن قالب شناخته شده است. اما این برنامه فرصتی جدید برای بروز توانمندی‌های دیگر او خصوصاً در حفظ متن برنامه فراهم شد.

در لا به لای برنامه زمانی که نجم‌الدین شریعتی پلاتوی قبل از اذان صبح را جلوی دوربین اجرا می‌کرد به سراغ او رفتیم تا لحظاتی هرچند کوتاه به گپ و گفت بنشینیم. این اتفاق افتاد و این مجری با سابقه تلویزیون به نکات قابل توجهی اشاره کرد که مشروح آن در ادامه آمده است:

مخاطب سحرگاه تلویزیون باید به یک نکته تازه‌ای برسد

نجم‌الدین شریعتی مجری «سمت خدا» در پاسخ به این سوال که اجرای برنامه سحرگاهی «ماه من» قدری مخاطب را شگفت‌زده کرد، چرا که مدت‌ها شما را در جامه یک مستمع و شنونده دیده بود و حالا یک مجری تمام عیار با پلاتوهای جذاب و شنیدنی، تصریح کرد: حقیقتاً قبلا هم گفته‌ام می‌ترسیدم اجرای قالب جدیدی از برنامه را بپذیرم. به خاطر اینکه یک تفاوت کاملاً جدی به چشم مخاطب نیاید که آیا این شریعتی آن شریعتی است که ما می‌دیدیم؟ بنابراین باید یک طوری اجرا می‌کردم که هم خودم باشم و هم نباشم. این تفاوت به لحاظ وقت و مخاطب سحر است. ولی از آنجائیکه مخاطب سحر را به شدت دوست دارم؛ چون کسی در دل شب تلویزیون را برای تماشا انتخاب می‌کند که قطعاً به دنبال یک آرامشی است و هم به یک محتوا و مطلبی دست پیدا کند. در واقع یک نکته تازه و جدیدی را بشنود یا ببیند.

تلاش می‌کنم پلاتوها پُرمفهوم، جدی و لطیف باشند

وی افزود: خیلی مطالعه بهترین محتواها و غنی‌ترین مطالب برای این لحظه‌های روحانی و نورانی، زمان‌بر است و خیلی تلاش می‌کنم پلاتوها پُرمفهوم، جدی و لطیف باشند و به دل و جان مخاطب بنشینند و اثرگذار باشند. از طرف دیگر وقتی در دل شب با یک نفر همراه می‌شوی، به او دل می‌دهی و این زلف گره می‌خورد این خودش یک حسّ غرور ایجاد می‌کند. بحمدالله تا به امروز بازتاب‌های خوبی گرفتم؛ یک سوم راه را رفته‌ایم و در دوران باقی‌مانده ان‌شاالله بتوانیم «ماه من» را به کمال برسانیم. اشکالات و نقاط ضعف را رفع کنیم و ان‌شاالله مردم این برنامه را دوست داشته باشند که دلمان به دعای مردم عزیزمان خوش است.

همیشه تلاش می‌کنم مخاطب را برای شنیدن حرف‌ها، آزاد بگذارم

شریعتی در پاسخ به این سوال که جزو مجریانی هستید برای مباحث شنونده و مستمع پروپاقرصی هستید و از طرفی سوار بر مباحث، سوالات و نکات مهمی را مطرح می‌کنید این‌ موارد همان تحلیلی است که رهبر معظم انقلاب از اجرای شما داشته‌اند؛ این قابلیت‌ها از کجا می‌آید، خاطرنشان کرد: قطعاً‌ یک بخش عمده آن از مطالعه می‌آید. یک بخشی هم بر اثر فکر کردن و شنیدن همین حرف‌هاست که برای خود من کلاس درسی است و خوشبختانه هر چند یک بار هم برایم تکرار می شود. قطعاً این راه و روش بی‌تأثیر نیست. اما بسته به نوع اجرا حتی در گفتگوها چه در این برنامه و «سمت خدا» سعی کردم مراعات کنم. همیشه تلاش می‌کنم مخاطب را برای شنیدن حرف‌ها، آزاد بگذارم. چرا که بحث‌ها آرام، نرم و طمئنینه  پیش می‌رود و در واقع به مخاطب یک فرصتی می‌دهیم.

بسیاری به من می‌گویند چرا چالش نمی‌کنید!

این مجری با سابقه تلویزیون افزود: بسیاری به من می‌گویند چرا چالش نمی‌کنید چون تعریف برنامه چالشی، این نیست! من خودم سَرم برای چالش، بگومگو و پیدا کردن سوالاتی که در ذهنم است، درد می‌کند. در سحر دوست داشتم چنین اتفاقی بیفتد اما دیدم فضا اقتضا نمی‌کند؛ با دوستان مشورت کردیم و به این نتیجه رسیدیم همان شیوه را باید ادامه داد و مخاطب باید مجال و فرصتی برای شنیدن این حرف‌ها داشته باشد. اگر قرار است چنین اتفاقی بیفتد یک برنامه دیگر طراحی بشود و وارد آن حوزه‌ها و قالب‌ها بشویم.

از اول دنبال این نبودم که دیده شوم

وی با اشاره به اینکه مجری نباید دیده شود بلکه باید از پَسِ مسئولیت و تکلیفش بربیاید، خاطرنشان کرد: به نظرمن فضای چالش هم در اجرا لازم است اما نه تیم ما بلکه افراد دیگری هستند که باید به این عرصه ورود کنند. ولی آن چیزی که شخصاً از اول نگاهم بوده این است که مجری نباید دیده شود. مجری باید از پَسِ مسئولیت و تکلیفی که به او واگذار شده درست بربیاید. ممکن است این مجری دیده نشود ولی کارش را درست انجام می‌دهد. لذا از اول دنبال این نبودم که دیده شوم. به من می‌گفتند باید در «سمت خدا» بنشینی مستمع باشی و یک لحظاتی هم اجرا کنی. اما «ماه من» به طور کل طراحی متفاوت‌تری داشت که مجالی برای پلاتو و گفتگوهای صمیمانه‌تری بود.

به استیج و برنامه‌های بیرونی نمی‌روم

شریعتی در پاسخ به این سوال که شنیده‌ایم به خاطر شأن اجرای برنامه‌های معارفی تلویزیون، برنامه‌های بیرونی خصوصاً استیج‌های صنعتی و اقتصادی را نمی‌پذیرید، گفت: همیشه دوست داشته‌آم در فضای دیگری با مخاطبم همراه باشم ولی خواستگاه من برنامه «سمت خدا» بوده و هست. کما اینکه طی 10 سال اجرای این برنامه، برنامه دیگری را حتی در شبکه‌های مختلف نپذیرفتم حالا چه برسد به استیج و برنامه بیرونی که نمی‌روم. احساس می‌کنم مجری باید به مخاطب خودش وفادار باشد و شأن اجرا و حیطه فعالیت خودش را حفظ کند. قطعاً این رویکرد و رفتار، احترام به مخاطب است. یعنی وقتی یک کاری را می‌پذیری ناخودآگاه، خودت را در یک چارچوب معرفی می‌کنی و یک چارچوب را می پذیری. من این چارچوب برنامه‌های معارفی را پذیرفته‌ام و سعی کردم در این چارچوب باشم. فعلاً برنامه خاصی برای ادامه این راه ندارم. ولی بازتاب‌های مثبتی که گفتم و لطفی که دوستان داشتند باید بنشینیم و ببینیم اگر یک ظرفیت و پتانسیلی هست از این پتانسیل چگونه استفاده شود.

هیچ حجابی بین من و مخاطب من نیست

وی درباره برگزیده شدن چند سال پیاپی به عنوان بهترین‌های تلویزیون در عرصه اجرا، تصریح کرد:  من احساس می‌کنم دو نکته وجود دارد که در وهله اول، هرچه هست لطف خدا و نورانیت کلام حضرات معصومین است. دومین نکته هم این است که واقعاً من شخصاً در این سال‌ها هر حرفی که زدم به آن کلام باور داشتم. این نبوده که حرفی بزنم آن را باور نداشتم. ممکن است در عمل کردن لنگ باشم ولی باور داشتم و دارم. تلاش می‌کنم به آن سمت و سو حرکت کنم. آن قله‌ای که در آیات و روایات حداقل در حوزه دین تعریف می‌کنند . لذا هیچ حجابی بین من و مخاطب من نیست. همچنین هیچ حجابی بین باور من و کلام من نیست.  من آن چیزی را که باور دارم می‌گویم. قطعاً اگر این طور باشد مخاطب همزادپنداری می‌کند کافی است مخاطب تو را باور کند و آن موقع به سرمنزل رسیده‌ایم و این ارتباط برقرار می‌شود. اگر در این مدت لطفی بوده قطعاً به واسطه ارتباط دلی و عاطفی بوده است. به شدت برای مخاطبم احترام قائلم و احساس می‌کنم مقابل من نشسته‌اند و باید خودم را جمع و جور کنم و آداب یک مهمانی و یک گفتگو را به جا بیاورم.

تلویزیون دنبال انتقال زیبایی کلام معصومین باشد

مجری برنامه سحرگاهی تلویزیون، خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که برنامه‌سازان و مدیران مربوطه در عرصه ساخت برنامه‌های معارفی و مذهبی بایستی به آن توجه کنند که جوان‌ها هم مخاطب اصلی آن خواهند بود انتقال درست «زیبایی کلام معصومین» است. یعنی در واقع اگر بتوانیم کلام معصومین را زیبا، درست و همان‌طور که هست و خودشان فرمودند منتقل کنیم. حواس‌مان باشد جامعه امروز به چه چیزی نیاز دارد و جوان‌ها چه چیزهایی را می‌خواهند. حضرت علی(ع) می‌فرمایند چه بد تجارتی است اگر بدانی دنیا می‌تواند بهای تو باشد خودت را یک وقت به دنیا نفروشی! همین را کافی است به مخاطب بگوییم آیا راهگشا نیست؟ قطعا هست. تلویزیون باید به این سمت حرکت کند و دنبال چیزهای عجیب و غریب نباشد؛ همین‌ حکمت‌ها کار خودشان را می‌کنند و بسیار موثرند.

هر شب اجرا برای من شب امتحان است

وی در خاتمه افزود: اجرا باید تخصصی شود و حوزه اجرا بسیار پیچیده است لذا به همین سادگی نیست که هرکسی که صدا و چهره خوبی داشته باشد، بتواند هر برنامه‌ای را اجرا کند. هر شب برای من همانند شب امتحان است و بعد از سال‌ها هنوز اجرا برای من یک امر عادی نشده است. اجرا مطالعه می‌خواهد و باید به موضوع و خط مشی برنامه اشراف کامل داشته باشیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۴۴۴۶۱۲:۲۹:۲۳ ۱۳۹۸/۲/۳۰
با عرض پوزش ولی خیلی لوس مجری گری می کنه. دست به سینه میشینه و چند تا لبخند ملیح تحویل میده و هرچی طرف مقابل میگه، تأیید میکنه. این که نشد مجری گری.

پربحث‌های اخیر

 1. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 2. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 3. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 4. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 5. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 6. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 7. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 8. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 9. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 10. مغولستان در قاب دوربین  

 11. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 12. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 13. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 14. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 15. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 16. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 17. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 18. روسیه حمایت قاطع خود را از دولت ونزوئلا اعلام کرد

 19. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 20. برندگان مسابقه عکاسی از طبیعت ۲۰۱۹  

 21. واکنش تند و اهانت آمیز ترامپ به اظهارات رهبر دانمارک

 22. انصارالله بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا: آسمان یمن جای تفریح نیست

 23. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

 24. تصمیمات جدید شهرداری برای مقابله با پدیده حیوان آزاری

 25. هند ۱۲۵ هزار نظامی به جامو و کشمیر اعزام کرد

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 3. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 4. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 5. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 6. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 7. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 8. بازیگر گاندو: با اعتقاد جیسون رضاییان را بازی کردم

 9. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 10. شب‌نشینی مدیری بدون محدودیت‌های صداوسیما

 11. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 12. رامبد جوان: خندوانه ساخته می‌شود/ چرا می‌گویند مهاجرت کرده‌ام؟

 13. چه کسانی از تشکیل وزارت میراث فرهنگی سود می‌برند؟

 14. برنامه‌های جذاب تلویزیون برای عید غدیر

 15. ماجرا‌های شیرین خانواده ۵ قلو‌های قمی!

 16. فیلم‌های تلویزیون در عید غدیر

 17. شناسایی 20 هزار بازیگر برای سریال «سلمان فارسی»

 18. سینا مهراد «آقازاده» شد

 19. چرا پیامبر (ص) جانشینی حضرت علی (ع) را در خود مکه اعلام نکردند؟

 20. نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ را بشناسید

 21. پخش «بانوی سردار» از ۲۹ مرداد در شبکه سه

 22. ثواب زیارت حضرت علی (ع)

 23. چه خبر از ابراهیم حاتمی‌کیا؟

 24. فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات/ همراهی «پینوکیو» با «بچه‌های آسمان»

 25. توزیع «زندانی‌ها» و «متری شیش و نیم» در شبکه نمایش خانگی

آخرین عناوین