هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

گروه سیاسی الف،   3980229107 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

نایب‌رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت نسبت به تبعات فساد خیز و مهلک "دستورالعمل شرایط واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جدید، نیمه تمام، تکمیل شده و آماده بهره‌برداری به بخش غیردولتی" هشدار داد.

به گزارش الف، محمد دهقان نماینده مجلس و نایب‌رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به روسای قوای سه گانه نسبت به تبعات فساد خیز و مهلک "دستورالعمل شرایط واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جدید، نیمه تمام، تکمیل شده و آماده بهره‌برداری به بخش غیردولتی" هشدار داد.

براساس این دستورالعمل که به امضاي معاون رئيس جمهور رسيده، کارگزاران دولتی از اختیارات بی حدی در قيمتگذاري و واگذاري غیر شفاف و غیررقابتی تمام طرح هاي عمراني برخوردار مي شوند.

متن این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

پیامبر درود خدا بر او و خاندانش: «مؤمن از يك سوراخ دو بار گزيده نمی‌شود»

رؤسای محترم قوای سه‌گانه

سلام علیکم؛

هدف از این نامه هشدار نسبت به پیدایی دره مرگباری در راه حراست از ثروت مردم، حق آنان در برخورداری از فرصت‌های برابر و تأمین‏ نیازهای‏ اساسی است. شورای اقتصاد در اجرای حکمی قانونی[1] مصوبه‌ای را تحت عنوان «دستورالعمل شرایط واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جدید، نیمه تمام، تکمیل شده و آماده بهره‌برداری به بخش غیردولتی» به کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور، ابلاغ نموده است.[2] مفاد این دستورالعمل ضمن ایجاد فضای غیر شفاف و غیررقابتی در امر واگذاری پروژه‌های عمرانی، مغایرت اساسی با قوانین آمره داشته و خارج از حدود صلاحیت شورای اقتصاد و اجازه قانون‌گذار به این شورا بوده است، به نحوی که تکالیف، مجوزها و اختیارات بسیار زیادی را برای دستگاه‌های اجرایی ایجاد نموده است. این دستورالعمل با نقض قوانین مادر در ارتباط با معاملات دولتی و دادن اختیارات بی حد و حصر به کارگزاران دولت به شدت فسادزا و موجب چپاول اموال و دارایی‌های مردم می‌شود.

دستورالعمل غیرقانونی چه اختیارات و تکالیفی مقرر می‌کند؟

برای روشن‌تر شدن مدعا، اجزاء مهم ضمن پرسش و پاسخ زیر بیان می‌شود:

۱- واگذاری، کدام طرح و پروژه را شامل می‌شود؟ تمامی آن‌ها را؛ از طرح جدید تا طرح پایان یافته آماده بهره‌برداری؛ از طرح مربوط به تولید کالای عمومی (مانند پروژه حفظ امنیت زیست محیطی و سد سازی) تا کالای ممتاز (بیمارستان و مدرسه)؛ از طرح و پروژه ملی تا استانی و...، یعنی همه!

۲- چه مرجعی تشخیص می‌دهد که کدام طرح و پروژه کی باید واگذار شود؟ کارگروه واگذاری کشور هیأتی هفت نفره به رياست بالاترين مقام دستگاه مركزي يا نماينده وي است که معاون وي يا رئيس دستگاه اجرايي تابعه ذيربط حسب مورد، نماينده وزارت اقتصاد، نماينده سازمان برنامه، نماينده وزارت دادگستري، نماينده اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران و يك نفر كارشناس صاحب‌نظر به تشخيص رئيس دستگاه مركزي، تشكيل می‌گردد و متناظر آن در استان برای طرح‌ها و پروژه‌های استانی. به وضوح روشن است که تصمیمات در این کارگروه، به اراده رئیس آن باز می‌گردد؛ زیرا او، معاونش و خبره‌ای که برمی‌گزیند، سه رأی دارند. نماینده اتاق بازرگانی نیز به او متمایل است چون امتیازات مطلوب اتاق را همین رئیس باید رقم بزند. علاوه بر این سه نفر دیگر نماینده سه دستگاه هستند که معمولاً کارشناسان را به جلسات می‌فرستند؛ و رئیس کارگروه مرکزی معمولاً وزیر است. تکلیف روشن است! هر دستگاهی مستقلاً پیشنهاد واگذاری طرح یا پروژه را به کارگروه واگذاری می‌دهد. در حالی که رئیس کارگروه و رئیس دستگاه یک نفر است. یعنی وقتی پیشنهاد می‌شود از قبل تصویب آن روشن است.

۳- روش قیمت‌گذاری چگونه است؟ ابتدا یک کارشناس (شخص حقیقی یا حقوقی) یا هیئت کارشناسی را کارگروه واگذاری (همان رئیس) انتخاب می‌کند. این کارشناس به چند روش که نخستین آن بر اساس اسناد هزینه است، قیمت اولیه را تعیین می‌کند. دوره احداث پروژه‌ها حدود 10 سال است. پس هزینه‌های انجام شده از سال‌ها پیش آغاز شده است. با وجود تورم قابل ملاحظه، طرح یا پروژه به قیمت‌های سال‌ها پیش، تعیین ارزش می‌شود و به ثمن بخس قیمت‌گذاری می‌گردد. این روش لااقل به دلیل سادگی و اینکه مسئولیتی متوجه کارشناس یا هیئت کارشناسی نمی‌کند، جایی برای استفاده از روش‌های دیگر باقی نمی‌گذارد. سوءاستفاده کنندگان فاسد نیز راضی‌ترند.

۴- کارگروه واگذاری از قیمت اولیه، می‌تواند به خریدار که در دستورالعمل سرمایه‌گذار نامیده می‌شود، در مناطق محروم تا 80 درصد تخفیف دهد و به یک پنجم قیمت اولیه کذایی، مال را واگذارد! در مناطق دیگر تخفیف تا 50 درصد است یعنی به نصف قیمت اولیه! بعد از تمام این حاتم‌بخشی‌ها تازه موقع تقسیط و استفاده از امتیازات دیگر فرا می‌رسد.

۵- اگر در دوره ساخت و اتمام پروژه سرمایه‌گذار برای خرید زمین اعتبار خواست یا تصمیم گرفت محصولی را که پس از راه افتادن پروژه تولید خواهد کرد، (کی؟!) پیش فروش کند، سازمان برنامه باید تأمین اعتبار کند!

۶- دستگاه‌ها می‌توانند از محل صرفه‌جویی تا 2 درصد بودجه کل کشور را برای افزایش سرمایه به بانک‌های دولتی بدهند تا آنان سه برابر آن را به خریداران یا سرمایه‌گذاران برای خرید پروژه‌ها از دولت اعتبار بدهند.

۷- این به اصطلاح خریدار یا بنا بر فرض سرمایه‌گذار حق گرفتن تسهیلات از صندوق توسعه ملی را نیز دارد.

۸- در ماده 4 دستورالعمل، اندر فرایند انتخاب به اصطلاح سرمایه‌گذار، در شرح نحوه ارزیابی صلاحیت و شرایط وی هیچ سخنی از شاخص‌های انتخاب نیست و به جای آن، از نحوه پر کردن فرم‌ها و چگونگی ارسال دعوت‌نامه برای داوطلبان سخن گفته می‌شود و در موارد نادر معطوف به اصل موضوع مانند دريافت ضمانت‌های لازم، بدون ذکر هیچ ملاک و شاخصی، شناسايي مناسب‌ترین پيشـنهاد به كميتـه منتخـب كارگروه واگذاري سپرده می‌شود که با اعلام نظر کمیته، كارگروه واگذاري تصمیم نهایی را می‌گیرد؛ یعنی سازوکار چنان است که در همه جا همان یک نفر (وزیر یا مدیرکل استانی منصوب وی) برای این ثروت افسانه‌ای تصمیم می‌گیرد! بعضی از مسائل مربوط را نیز به سازمان مدیریت احاله می‌دهند.

باز هم از این دست احکام در این دستورالعمل هست. دیگر بس است. به راستی حیرت‌آور و گیج کننده است. این‌ها نه فروش است نه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که بتوان دولت را فروشنده و تصرف کننده را خریدار یا سرمایه‌گذار نامید. این‌ها زمینه‌سازی برای تاراج و چپاولی شگفت‌آور از ثروت مردم ایران است که بدان لباس قانون پوشانده‌اند. در واقع ظاهر آن است که از سوراخ چپاول ملت دوبار گزیده خواهد شد. با این تفاوت که خیانت‌های رخ داده در فرایند خصوصی‌سازی در قیاس با آن کوچک خواهد بود. سکوت در برابر این غارت از هیچ مسلمانی و هیچ ایرانی پذیرفته نیست.

محمد دهقان

نماینده مجلس و نایب‌رئیس هیأت مدیره

سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت

28/02/1398


[1] ماده (27) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب 1393،
[2] طی نامه شماره 586206 مورخ 05/04/1395 و نامه اصلاحی شماره 1342590 مورخ 25/05/1396 توسط معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۲۸۱۸۱۲:۴۹:۴۹ ۱۳۹۸/۲/۲۹
متاسفانه عمده قوانین وضع شده مجلس شورای اسلامی و دستورالعمل های تدوین یافته مبتنی بر قوانین مذکور ریشه در فساد دارد.
ناشناس۹۱۳۳۹۱۱۸:۰۰:۳۷ ۱۳۹۸/۲/۲۹
اینهمه سر ضریب حقوق صحبت کارمندان میکنید چرا یک مقدار وقت نمی‌گذارید به تخلفات مدیران و هیبت مدیره ها بخصوص در بخش صنعت نفت و گاز بپردازید ،هییت مدیره ها بواسطه تسلط بر واحدهای طرح هادی تلفیقی وزارت خانه ها و تصویب طرح ها،مناقصه و اجرای آنها ،طرح های فاقد اولویت و حتی فاقد توجیه امکان سنجی را صرفا جهت واگذاری به شرکت های مناقصه گر از پیش برنده دست و دل باز تبانی محور کمیسیون ده و پورسانت پرداخت کن صد ها میلیاردی را با برآورد های نجومی چندین برابر تصویب میکنند و بودجه کشور را به تاراج می‌برند چرا کسی صدایش در نمی آید ،همش چسبیدید به کارمند ..تصویب طرح ها و براورد طرحهای نفت و گاز را از حیطه دست مدیران شرکت های دولتی خارج کنید مبالغ پورسانت و ضرری که در اینجا متوجه کشور است در قبال افزایش حقوق ها وحشتناک است ...جهت جلوگیری از فساد اختیار برگزاری مناقصات و نحوه برگزاری مناقصات را از حالت متمرکز درون شرکتی تحت نفوذ مدیران شرکت های دولتی مهندسی و توسعه نفتی و گازی خارج کنید و با الگوبرداری از سایر کشورها با ایجاد سامانه ملی متمرکز برگزاری مناقصات نظیر koneps کره جنوبی جلوی تاراج بودجه را بگیرید البته اگر منافع برخی متنفذان اجازه دهد چرا موارد دفساد را دایورت میکنید فقط روی حقوق ،چرا نمی‌گویید کمیسیون نجومی مناقصات مدیران ،چرا از پورسانت دریافتی نجومی مدیران در مناقصات صحبتی نمی‌شود چرا ....کی پس با فساد میخواهید مبارزه کنید ...خیلی زود دیر میشود عبرت بگیرید
ناشناس۹۱۳۵۹۰۲۱:۵۸:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
یک راهکار جامع و کلی برای همه مشکلات کشور وجود دارد و ان اینکه برای ایجاد تعادل اقتصادی در یک برهه همه ثروت کشور را ملی اعلام کنید و سنگ بنای اقتصاد سالم اسلامی را از پایه و اساسدتشکیل دهیم
ناشناس۹۱۳۶۷۳۰۰:۰۳:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۳۰
اگر جلوی فساد بگیر بودن جلوی برادرشون رو می‌گرفتند و علنی محاکمه آش می‌کردند نه بررسی مبالغ نامشروع اموال آنها و اتهاماتشان در دادگاه علنی راخط قرمز اعلام کنند
نوری۹۱۳۶۸۵۰۰:۱۴:۲۲ ۱۳۹۸/۲/۳۰
نوشدارو بعد از مرگ سهراب. فساد همه جارو گرفته داداش. خواب بودی؟
ناشناس۹۱۲۸۳۰۱۲:۵۳:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۲۹
سلام بر بي وجدانها اگر اين شكواييه را به سنگ هم ميگفتيم آب ميشد از خدا بيخبرها چرا اينهمه تفاوت و تبعيض بين حقوقهاست ؟ خبر داريد كه اعضاي غيبي دانشگاه بنام هيئت مثلا علمي 10 - 12 برابر دكترها و فوق ليسانسهاي مدرس غیر عنوانی حقوق ميگيرن ؟؟؟؟ آخه روساي بي تدبير و بي دين و ايمان روز قيامت جواب خدا رو چي ميدين ؟ اصلا شما به روز واپسين اعتقاد دارين ؟ چرا يه مدرس با عنوان اونهم علوم پايه و يا پرستاري سالي 600000000 تا 700000000 حقوق گرفته و يك مدرس بدون عنوان سالي 30 تا 40 ميليون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دين كه ندارين انصاف داشته و يه بررسي كنيد از خدا بيخبرها
ناشناس۹۱۲۸۸۵۱۳:۱۸:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
غارت به سبک خصوصی سازی
ناشناس۹۱۲۹۰۳۱۳:۲۵:۳۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
سالهاست که غارت کردن و باید از غارتگران پس گرفته شود
ناشناس۹۱۳۷۸۵۰۴:۳۵:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۳۰
بخصوص پتروشیمی ها
ناشناس۹۱۲۹۷۲۱۳:۴۶:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۲۹
فقط یک راه باقی مانده . نظارت مردمی . قوانین از کجا آورده ای . حمایت از افشا کنندگان فساد . تعارض منافع . شفافیت . اما قانون کافی نیست باید دستگاه اجرایی قوی برای اجرای قانون داشته باشیم . باید جوانان وارد سیستم کشور داری شوند تا فساد ریشه کن شود . باید رسانه ها فریاد بزنند .
ناشناس۹۱۲۹۷۵۱۳:۴۷:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۲۹
وقتی دولت و مجلس و شوراها ، رفیق بنگاهها و دلالها باشن قطعا تمام قوانینی که تصویب میکنن ضد منافع مردم و به سود ژنها و رفقای خودشونه
ناشناس۹۱۲۹۸۲۱۳:۵۰:۴۵ ۱۳۹۸/۲/۲۹
اینهمه دکتر توکلی افشاگری کرد اینهمه فریاد از فساد زد و نامه به سران زد . فسادهای علنی را با مستندات ارائه داد اما .................... اینجا ایران است لانه فساد و اژدهای هفت سر فساد
ناشناس۹۱۲۹۸۹۱۳:۵۴:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۹
بهتر است شرط بگذارند تا در صورتی که موارد واگذار شده بتوانند سود ده باشند و تا ده سال بعد فعالیت تولیدی داشته باشند در غیر اینصورت قرارداد واگذاري باطل گردد و اشخاص طرف قرارداد هم از هر گونه فعالیت اقتصادی بعدی منع گردند.
محمد۹۱۳۰۱۹۱۴:۱۵:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۹
با سلام و ضمن تشکر از آقای دهقان به دلیل دلسوزی و حساسیت در برابر بیت المال، نکته ای را تذکر می دهم از آن باب که سالهای متمادی از شروع طرح ها و پروژه ها می گذرد و سرمایه مالی هنگفتی بلا اثر بر روی زمین مانده و در حال اضمحلال است!!!!؛ اجازه دهید با توان مردمی و نظارت منسجم این دارائی ها و سرمایه ها به گردش در آیند، شاید باعث ایجاد اشتغال و رونق گردند. در اتحاد دو آلمان برخی کارخانه های آلمان شرقی را به رایگان به افرادی واگذار نمودند تا بتوانند چرخ صنعت آلمان شرقی را به حرکت در آورده و ... شود. امیدوارم این مطلب شما و سایر دلسوزان را به فاز دلسوزی واقعی برساند. و من الله التوفیق
ناشناس۹۱۳۰۶۷۱۴:۴۸:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۲۹
آقای دهقان کلی زحمت کشیده اند برای چپاول به توافق رسیده اند میدانید بابت آن چه خونهای که به ناحق ریخته نشده و چه زنان بیوه و فرزندان یتیم نشداند . شما توقع دارید با یک تلنگر و تذکر شما اوضاع بعد رضایت خدا بی انجامد؟
ناشناس۹۱۳۱۳۰۱۵:۲۴:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۲۹
به آسمان و زمین قسم 《 اگر تمام هشتاد و شش میلیون ایرانی هم نامه هشدار بدهند باز هم ترتیب اثری داده نخواهد شد 》چون قطعاً برای صدور چنین دستورالعمل هایی توافقات آشکار و پنهان لازم بین .......... وجود داشته است .
ناشناس۹۱۳۱۳۴۱۵:۲۷:۳۴ ۱۳۹۸/۲/۲۹
خصوصی سازی اسم رمز چپاول سرمایه های ملی به اسم افزایش بهره وری و کاهش تصدی گری دولت است. اگر صادقند ابتدا از وضعیت بنگاههای واگذار شده گزارشی تهیه کرده و سپس به دنبال ولگذاری بقیه بروند
میثم۹۱۳۲۴۸۱۶:۲۸:۲۲ ۱۳۹۸/۲/۲۹
ای کاش یه کارخونه درخور توجه به ما هم برسه، من حاضرم هزینه دوستانو بدم.
ناشناس۹۱۳۲۶۵۱۶:۳۸:۲۲ ۱۳۹۸/۲/۲۹
بنای چوب هراج به بیت المال از زمان ریاست جمهوری هاشمی گذاشته شده ، همه ی بیت المال به به قوم و خویش و فامیل و دوست و آشنا و هم جناح بخشیده می شود وزمان انتخابات همین اشخاص ناجوامردانه رای ها را به نفع کاندیدای خاص می خرند ومسئولین نالایق سوار بر سرنوشت مردم می شوند وفساد ایجاد می شود.
رضا۹۱۳۲۸۱۱۶:۴۶:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۹
آقای دهقان اینقدر جوش نزنید اصلا هدف اینست که عده ای به نوائی برسند شما چقدر ساده اید
رضا۹۱۳۳۱۸۱۷:۰۶:۳۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
امیدواریم روسای قوا عکس العمل لازم را نشان دهند
باهر۹۱۳۳۵۲۱۷:۲۳:۰۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
واقعا مردم از این همه غارت کردنهای سرسام آور و از این همه چیز خواری خانوادگی و ایل و تبار سالاری موروثی دیوانه شده اند. یعنی ایران راتبدیل به یک تیمارستان یا بیمارستان روانی کرده اند و ضروری است که از سراسر دنیا، روانپزشکان خبره بیاورند تا بلکه بخشی ازمردم نجات یابند!!!!
ناشناس۹۱۳۳۹۰۱۸:۰۰:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۲۹
مگه دیگه چیزی مونده ؟
سرباز۹۱۳۵۲۶۲۰:۰۴:۳۹ ۱۳۹۸/۲/۲۹
به این میگن غارت قانونی اموال دولت و ملت واقعا باید تهیه کنندگان و پیشنهاد دهندگان این متن به شورای اقتصاد شناسایی و به عنوان رانت سازان بزرگ به مردم و دستگاه عدالت قضایی سپرده بشوند تا به این راحتی این چرت و پرت ها رو تصویب نکنند.
ناشناس۹۱۳۵۳۹۲۰:۳۳:۳۹ ۱۳۹۸/۲/۲۹
این به اصطلاح خصوصی سازی در 10 سال اخیر اختلاف طبقاتی در کشور را به شکاف طبقاتی رساند.ناراحت کننده تر این است که گناهش رو گردن نگرفتن و گفتن روشش اشتباه بوده و نه اصل کار !!!
مصطفی۹۱۳۶۰۲۲۲:۱۱:۵۷ ۱۳۹۸/۲/۲۹
تو سوریه هم 15 سال قبل از این اشوبها خیلی ها درباره فساد اداری هشدار دادند سریال مدیر کل رو که یادتونه سیستم اداری منتظر یک مصلح برای فساد اداری بود که این مصلح پیدا نشد و شد انچه باید میشد
ناشناس۹۱۳۶۵۹۲۳:۵۱:۰۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
چرا از مدل فروش ازادانه در بورس استفاده نمیشود ملت در بلوکهای کوچک توانایی خرید و فروش داشته باشند ....
ناشناس۹۱۳۶۸۷۰۰:۱۶:۱۳ ۱۳۹۸/۲/۳۰
من فکر می کردم مال خودشونه! مگه وزیر نفت نمیتونه پالایشگاهها و چاهها و نفتکش و ... رو بفروشه یا وزیر صنعت سایپا و ایرانخودرو ... اخه مگه همینها انقلاب نکردن خوب! مال خودشونه دیگه؟ مگه نه؟
احمد۹۱۳۷۰۶۰۰:۳۷:۴۲ ۱۳۹۸/۲/۳۰
خصوصی سازی= چپاول دارایی های دولت و ملت
ناشناس۹۱۳۷۲۵۰۱:۱۱:۳۱ ۱۳۹۸/۲/۳۰
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
ناشناس۹۱۳۷۶۹۰۴:۱۵:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۳۰
معلوم نیست که این دستورالعمل فسادزاراچه کسی نوشته؟
ناشناس۹۱۳۸۳۴۰۷:۱۶:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۳۰
خصوصی سازی تا اصلاح قوانین و برقراری سیستم نظارتی درست باید متوقف شود اموال مردم طی این چند سال به تاراج رفته است
ناشناس۹۱۳۹۵۱۰۸:۵۳:۴۷ ۱۳۹۸/۲/۳۰
خیلی جالبه مجلس و دولت در چپاول اموال ملت با هم دست شده اند.
ناشناس۹۱۳۹۸۳۰۹:۱۰:۱۱ ۱۳۹۸/۲/۳۰
خیلی از سازمانهای عریض و طویل و موسسات و بنیادها غیر ضروری هستند.
ناشناس۹۱۴۰۳۹۰۹:۴۳:۴۹ ۱۳۹۸/۲/۳۰
باید تمامی بنگاه های اقتصادی و تولیدی با ساز و کار قانونی و شفاف به بخش خصوصی واگذار گردد
شاهرخ۹۱۴۰۷۶۰۹:۵۶:۵۲ ۱۳۹۸/۲/۳۰
آدم دلش به حال این کشور می سوزه..... از دشمنان برم شکایت به دوستان......چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟ جناب آقای دهقان ظاهرا مجری خودش مفسده هست.....هشدار را باید به نادان یا بی اطلاع داد مجری و قانون گذار بستر ساز و منتفع از جرم هست..... جناب دهقان اینجا هشدار شما خنده دار هست معمولا چنین مواقع اعلام جرم می کنن.....
ناشناس۹۱۴۴۶۲۱۲:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۳۰
هر چه باشد بهتر از غارت دولتی است. اکثر مدیران دولتی ناشایست و غارتگرند
ناشناس۹۱۴۴۶۳۱۲:۳۸:۴۲ ۱۳۹۸/۲/۳۰
آمریکا که مقصر نیست .... ؟؟؟؟؟
ناشناس۹۱۴۸۷۹۱۶:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۳۰
تورم منفی شدیدا داره حس میشه خودرو و مسکن داره شدید قیمت از دست میده و کسی خریدار نیست - هجوم مردم برای فروش ارز و سکه نیز داره به این قضیه دامن میزنه - بیچاره کسانی که با صاحبخانه ها طی 1 ماه گذشته قرارداد امضاء کرده بودند چون داره همه چیز میاد پایین

پربحث‌های اخیر

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 3. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 4. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 5. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 6. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 7. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 8. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 9. ۲ مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند

 10. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 11. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 12. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 13. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 14. ۲ علامت خطر درباره مسکن را بشناسیم

 15. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

 16. لحظه خروج نفتکش «آدریان دریا» از تنگه جبل الطارق  

 17. دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگ‌ها در تهران

 18. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 19. فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است

 20. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

 21. تصاویر جدید از نفتکش ایرانی آدریان دریا  

 22. کیفرخواست باند جهانبانی قرائت شد

 23. تعویض پرچم گنبد حرم حضرت علی (ع)  

 24. قیمت انواع شیرینی در آستانه عید غدیر

 25. برنامه‌های جذاب تلویزیون برای عید غدیر

پربحث‌های دیروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 3. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 4. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 5. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 6. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 9. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 10. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 11. ۲ مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند

 12. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 13. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 14. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 15. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 16. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 17. ۲ علامت خطر درباره مسکن را بشناسیم

 18. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

 19. لحظه خروج نفتکش «آدریان دریا» از تنگه جبل الطارق  

 20. دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگ‌ها در تهران

 21. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 22. فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است

 23. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

 24. تصاویر جدید از نفتکش ایرانی آدریان دریا  

 25. کیفرخواست باند جهانبانی قرائت شد

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 14. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 15. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 16. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 17. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 18. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 19. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 20. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 23. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 24. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 25. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 2. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 3. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 4. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 5. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 6. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 7. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

 8. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 9. ۵ ایراد شورای نگهبان به طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

 10. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 11. واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان: دشمنان طمع نکنند؛ اعضای شورا با هم برادرند

 12. تماس تلفنی آیت‌الله نوری همدانی با آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی/ با هر شکلی که صلاح می‌دانید این موضوع حل گردد

 13. آیت الله آملی لاریجانی هیچ صفحه ای در رسانه های مجازی ندارد

 14. «حسن عباسی» به مرخصی رفت

 15. واکنش‌ها به نامه دیروز آیت‌الله آملی‌لاریجانی/ ماجرای ویلاسازی برخی قضات و کارکنان دادگستری/اظهارنظر عجیب وکیل سابق نجفی/بی گناهی مازیار ابراهیمی تائید شد

 16. برادران دالتون در دام وزارت اطلاعات

 17. اعطای نشان فتح۲ به سردار عبدالله عراقی از سوی فرمانده معظم کل قوا  

 18. همه چیز درباره خارج‌نشینی فرزندان شهردار قم

 19. تقدیر رییس دانشگاه مذاهب اسلامی از اقدام انقلابی آیت الله رئیسی در برخورد با مفاسد

 20. رئیس‌جمهور قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی را ابلاغ کرد

 21. ظریف: آمریکا به دنبال افزایش تنش در منطقه است

 22. نامه جمعی از طلاب خطاب به آیت‌الله جنتی

 23. سرلشکر باقری: ایران فریب دعوت به مذاکره دشمن را نمی‌خورند

 24. ظریف با رئیس جمهور فنلاند دیدار کرد

 25. دستیار وزیر خارجه: هیچ‌کس نمی‌تواند دیپلماسی ظریف را متوقف کند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 2. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 3. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 6. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 7. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 8. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 9. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

 10. ۵ ایراد شورای نگهبان به طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

 11. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 12. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 13. واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان: دشمنان طمع نکنند؛ اعضای شورا با هم برادرند

 14. تماس تلفنی آیت‌الله نوری همدانی با آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی/ با هر شکلی که صلاح می‌دانید این موضوع حل گردد

 15. آیت الله آملی لاریجانی هیچ صفحه ای در رسانه های مجازی ندارد

 16. «حسن عباسی» به مرخصی رفت

 17. واکنش‌ها به نامه دیروز آیت‌الله آملی‌لاریجانی/ ماجرای ویلاسازی برخی قضات و کارکنان دادگستری/اظهارنظر عجیب وکیل سابق نجفی/بی گناهی مازیار ابراهیمی تائید شد

 18. برادران دالتون در دام وزارت اطلاعات

 19. اعطای نشان فتح۲ به سردار عبدالله عراقی از سوی فرمانده معظم کل قوا  

 20. همه چیز درباره خارج‌نشینی فرزندان شهردار قم

 21. تقدیر رییس دانشگاه مذاهب اسلامی از اقدام انقلابی آیت الله رئیسی در برخورد با مفاسد

 22. رئیس‌جمهور قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی را ابلاغ کرد

 23. ظریف: آمریکا به دنبال افزایش تنش در منطقه است

 24. نامه جمعی از طلاب خطاب به آیت‌الله جنتی

 25. سرلشکر باقری: ایران فریب دعوت به مذاکره دشمن را نمی‌خورند

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 10. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 11. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 12. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 13. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 14. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 15. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 16. حسن عباسی بازداشت شد

 17. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 18. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 19. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 20. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 21. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 22. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 23. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 24. انتقادات کرباسچی از خاتمی/ کنایه‌های عارف به کارگزاران/ انتقاد روزنامه اصولگرا از شورای نگهبان

 25. روند رسیدگی به پرونده اکبر طبری چگونه است؟

آخرین عناوین