رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

مهدی گمرکی*،   3980229099 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

در تجارت بخشی از قیمت کالا مختص به چرخه توزیع و فروش کالا می باشد. چرخه توزیع و فروش اصولا شامل جریانی از فروشندگان سنتی همانند بنکداران ، عمده فروشان ، شرکت های پخش و در نهایت خرده فروشان می باشند. در این چرخه معیوب دو گروه تولید کننده و مصرف کننده آسیب های جدی می بینند و در عین حال بخشی قابل توجهی از سود تولید به حساب واسطه گران کالا سرازیر می گردد.

وقتی می شنویم جنس تولید شده در کارخانه با قیمت 6 هزار تومان در بازارهای تهران با قیمت 25 هزار تومان به فروش می رسد و یا پارچه تولید شده متری 15 هزار تومان به قیمت بیش از 50 هزار تومان فروخته می شود باید از خود پرسید مشکل چیست و راه کار رفع مشکل در کجاست.

چرخه معیوب عرضه کالا ، تولید کنندگان را با مشکلات جدی روبرو می کند.این چرخه باعث از دست رفتن بخش زیادی از درآمد تولید که حق تولید کننده گان و کارگران شاغل است می شود و در عین حال مصرف کننده را متضرر می سازد.انبارهایی که به واسطه عدم شناخت صحیح از تقاضای بازار از محصولی پر شده است و بازاری که به دلیل عدم شناخت تولید کننده از تقاضا خالی از محصولی دیگر شده است.هزینه های کمرشکن انبارداری ، خواب سرمایه های ملی در انبارها ، بی ثباتی سطح تولید و ده ها مشکل دیگر از نتایج این چرخه معیوب می باشد.

خرید در خانه از سال ها پیش در کشورهای توسعه یافته رونق داشته است حتی در روزگار ما قبل اینترنت!. روش خرید بسیار ساده بوده است. مشتریان کالاهای خود را از طریق کاتالوگ های موجود در صندوق پستی منزل انتخاب و با یک تماس تلفنی خرید می کردند و به سرعت در منزل تحویل می گرفتند.

این خرید بعد ها با توسعه اینترنت رنگ و بوی جدید به خود گرفت و وارد فصل نوینی از تجارت شد که تحت عنوان تجارت الکترونیک شهرت یافت.در این بین و در کنار آن صنعت مدیریت زنجیره تامین هم به سرعت توسعه یافت و گره گشای کمپانی های بزرگ تولیدی همچون شرکت نفتی شرون تگزاکو شد.نتایح حاصل از یک مطالعه صنعتی در سال 1998 نشان داد که می توان با استفاده از زنجیره تامین در صنعت خواروبار می توان 30 میلیارد دلاز از طریق اشتراک گذاری اطلاعات و همکاری صرفه جویی کرد.

خرده فروشی اینترنتی به دلیل کاهش هزینه تولید و همچنین افزایش سرعت فروش کالا می تواند درمانگر بخش هایی از دردهای تولید در کشور باشد. فناوری اطلاعات با ابزار تجارت الکترونیک و مدیریت زنجیره تامین سال های پیش به کمک تولید و فروش آمد. این کمک نه تنها باعث بهبود وضعیت تولید شده است بلکه بخش حمل و نقل که یکی از مهمترین حوزه های اقتصادی هر کشور می باشد را به واسطه ایجاد برنامه های دقیق از نابسامانی نجات داده است.

تجارت در کشور تحت سلطه واسطه گران و بنکداران بزرگ قرار گرفت است. اصولا تولید کنندگان یا به تجارت الکترونیک اعتقاد ندارند یا به دلیل سلطه و نفوذ بنکداران که تامین کننده بخشی از سرمایه در گردش تولید کنندگان می باشند تمایل به ورود به آن را پیدا نمی کنند.تجارت الکترونیک نقش مهمی در اتصال بی واسطه بخش تولید به مصرف کنندگان واقعی دارد و قطعا می تواند نجات بخش نظام نابسامان توزیع کالا باشد.از سوی دیگر تجارت الکترونیک و توسعه آن می تواند راه بازارهای محلی را به سوی دنیای تجارت باز کند و باعث رونق بخشیدن به اقتصاد های محلی وروستایی گردد.

روستاهایی که می توانند یکی از مراکز مهم تولید باشند به دلیل فقدان مدیریت کارآمد و عدم بهره مندی مدیران از ابزارهای نوین دچار بحران های اقتصادی شده اندکه حاصل آن بحران کوچ به شهرها ، توسعه حاشیه نشینی و هزاران مشکل دیگر خواهد بود.

توسعه تجارت الکترونیک تنها نیاز به زیرساخت های ارتباطی ندارد که البته عدم وجود آن زیرساخت ها ماهیت تجارت الکترونیک را خدشه دار می کند.به نظر می رسد همزمان با توسعه زیرساخت های ارتباطی باید موارد مهم دیگری نیز در برنامه متولیان تجارت الکترونیک قرار بگیرد که مهترین آن به شرح زیر می باشد:

• آموزش های عمومی

• ایجاد زیرساخت های نرم افزاری

• ایجاد پایگاه های بزرگ تجارت الکترونیک

• توسعه و آموزش خدمات دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا

• توسعه خدمات فنی مهندسی

• توسعه خدمات حمل و نقل و پستی

• توسعه زیرسخت های انبارداری و ارسال

• ایجاد مراکز قدرتمند پردازش مراسلات پستی

• توسعه و تجهیز ناوگان حمل و نقل

توسعه نامتوازن و بی برنامه تجارت الکترونیک باعث شده است که تولید کنندگان بزرگ و کوچک، شیرینی آن را احساس نکنند و مصرف کنندگان نیز به واسطه وجود حجم عظیمی از واسطه گران از تجربه خرید به صرفه محروم بمانند. تجارت الکترونیک راه را بر واسطه گران می بندد ، خواب سرمایه تولید کنندگان را با کاهش زمان انبارداری کم می کند ، نقد شوندگی کالای تولید کنندگان را تسریع می کند، از طریق هوش تجاری پیش بینی تقاضا را تسهیل می کند و از بی ثباتی سطح تولید جلوگیری می کند. و از همه مهمتر چرخه اطلاعات تولید را شفاف می کند تا از ناهنجاری های تولید جلوگیری کند.

وزارت ارتباطات به عنوان متولی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین خدمات پستی مهمترین عنصر درحوزه مدیریت تجارت الکترونیک می باشد.ایجاد بستر مناسب و مدیریت آن از سوی این وزارتخانه جهت ارائه خدمات B2C از سوی بنگاه های بزرگ و کوچک تولیدی در کشور می تواند در سال رونق تولید سرآغاز فصل نوینی از تولید در کشور باشد. مهمترین وظیفه این وزارتخانه برنامه ریزی صحیح با هدف توسعه بخش های مختلف از جمله زیرساخت های ارتباطی، سامانه های فروش و خدمات حمل و نقل پستی می باشد.

متاسفانه در سال های اخیر بیشترین توان این وزارتخانه در حوزه ارتباطات و اینترنت هزینه شده است و به دلیل نگاه اشتباه مدیران آن، حوزه حمل و نقل پستی که توسعه آن می تواند نقش مهمی در ارائه خدمات B2C در جامعه داشته باشد مغفول مانده و به نوعی رها گردیده است.که قطعا ادامه این روند توسعه تجارت الکترونیک را در کشور مختل می سازد.

در پایان پیشنهاد می شود مراکز رشد و توسعه تجارت الکترونیک با هدف توسعه کمی و کیفی آن ، استفاده موثر از توان بخش خصوصی و هم افزایی در بخش های مختلف تجارت الکترونیک از قبیل خدمات فنی ، پشتیبانی و هاستینگ ، تولید محتوا ، بازاریابی ، خدمات پستی و انبارداری در کلیه استان های کشور تشکیل و عملیاتی گردد.

*کارشناس تجارت الکترونیک

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۲۷۶۴۱۲:۳۱:۴۷ ۱۳۹۸/۲/۲۹
عمو جان رونق تولیدبه قدرت خرید مردم و قدرت پول آن مردم وابسته هست نه به مسیر فناوری اطلاعات
ناشناس۹۱۲۸۷۸۱۳:۱۶:۲۲ ۱۳۹۸/۲/۲۹
کاهش هزینه تمام شده تولید ناشی از حذف واسطه به جیب مردم کمک خواهد کرد
ناشناس۹۱۳۵۵۶۲۱:۱۰:۲۳ ۱۳۹۸/۲/۲۹
رونق تولید به قدرت پول بستگی داره و قدرت پول به تولید و تولید به نقدینگی و کاهش هزینه های تولید و یکی از راه های کاهش هزینه تولید استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات مثل تجارت الکترونیک و مدیریت زنجیره تامین هست
ناشناس۹۱۴۳۳۴۱۱:۳۲:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۳۰
جیب مردم هم از رونق تولید پر میشه این اصل اول اقتصاده رابطه بنگاه با مشتری
ناشناس۹۱۲۷۸۸۱۲:۴۰:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۲۹
اینترنت و فن آوری اطلاعات همین الآن دارد تیشه به ریشه اقتصاد می زند. نگاه کنید به همین سایت های فروش اینترنتی که چگونه قیمت خودرو و مسکن را ساعت به ساعت بالا می برند. اینترنت و فن آوری اطلاعات فقط و فقط مصرف گرایی را از راه تبلیغات و مصرف بیشتر، ترویج می دهد.
ناشناس۹۱۲۸۵۵۱۳:۰۶:۱۷ ۱۳۹۸/۲/۲۹
تا وقتی مصرف نباشه تولیدی هم نیست !
ناشناس۹۱۲۸۹۶۱۳:۲۲:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۲۹
پس معنی صرفه جویی چیست؟
ناشناس۹۱۳۱۰۴۱۵:۱۰:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۲۹
در جهان پیشرفته غرب معنی ندارد
علوی۹۱۲۸۷۴۱۳:۱۵:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۹
این به دلیل بی تدبیری مسئولان و ولنگاری فضای مجازی در کشور ما هست نه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک
ناشناس۹۱۲۹۱۵۱۳:۲۸:۴۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
پیاز و گوجه رو هم اینترنت و فضای مجازی گرون کرده ؟ نخرید صف نکشید قیمت ها کم کم میاد پایین
ناشناس۹۱۳۵۵۰۲۱:۰۴:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
اینترنت تیشه به ریشه اقتصاد نزده بلکه بی تدبیری مدیران ریشه اقتصاد را خشک کرده. اگر قرار به این بود الان آمریکا چیزی از اقتصادش نمونده بود
ناشناس۹۱۲۸۲۴۱۲:۵۲:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۹
کسب و کارهای اینترنتی هر روز با خطر فیلتر و دستورات مثل حذف قیمت از سایت و ... روبرو هستن
ناشناس۹۱۲۸۳۵۱۲:۵۶:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۲۹
الان شما بخوای به خارج جنس صادر کنی / در کشور چین با 1.5$ دلار برات پست میکنه ایران باید 200 هزار تومن هزینه پست بدی / مشخص نمیشه صادر کرد
ناشناس۹۱۲۸۵۸۱۳:۰۷:۰۹ ۱۳۹۸/۲/۲۹
فقط امریکا و چین و استرالیا در تجارت الکترونیک پیشرفت کردن
ناشناس۹۱۲۸۶۲۱۳:۰۸:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۲۹
موانع تجارت الکترونیک در ایران 1- فیلترینگ 2- تغییر هر روز قوانین 3- هزینه پست و صادرات به بقیه کشورها بسیار زیاد است 4- نبود ارز های دیجیتال برای راحت کردن صادرات
ناشناس۹۱۴۳۳۸۱۱:۳۳:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۳۰
تحریم یادت رفت
ناشناس۹۱۳۳۳۷۱۷:۱۴:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۲۹
مشکل عدم توسعه تجارت الکترونیک در کشور نفوذ شبکه های واسطه گری و دلالی در تولید هست. تجارت الکترونیک یعنی حذف واسطه از اقتصاد. و این امر به خاطر قدرت این شبکه پرنفوذ شدنی نخواهد بود مگر با استفاده از ابزار حاکمیتی دولت و مالیات
ناشناس۹۱۳۳۴۳۱۷:۱۶:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۹
یکی از مهمترین مشکلات تجارت الکترونیک شبکه معیوب و بیمار پست کشور است. واقعا معلوم نیست مدیریت پست کشور چه هدفی دنبال می کنه
ناشناس۹۱۴۳۳۹۱۱:۳۴:۱۳ ۱۳۹۸/۲/۳۰
تجارت الکترونیک فقط یک ابزار کمکی است مشکل ما زنجیره قبل تجارت الکترونیک است.

پربحث‌های اخیر

 1. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 2. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 3. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 4. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 5. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 6. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 7. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 8. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 9. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 10. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 11. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 12. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 13. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 14. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 15. ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند

 16. نامه جدایی برانکو به پرسپولیس رسید

 17. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 18. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 19. الاهلی؛ برانکو عید فطر با الاهلی به توافق رسید+عکس

 20. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

 21. درگیری صدها نفر در مقابل سالن غدیر ارومیه

 22. راه اندازی سامانه کنترل سگ‌های بدون صاحب در تهران

 23. بارگیری محموله ۶۰ تنی دارو برای حج ۹۸

 24. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 25. سارق با حوصله   

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. راز یک شعف

 7. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 8. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 9. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 10. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 11. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 12. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 13. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 14. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 15. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 16. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 17. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 18. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 19. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 20. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 21. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 22. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 23. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 24. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 25. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. پرستو یا آشیانه!؟

 9. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 10. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 11. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 12. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 13. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 14. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 15. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 16. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 17. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 18. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 19. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 20. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 21. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 22. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 23. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 24. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

 25. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 2. ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند

 3. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

 4. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 5. سکه در بازار امروز به ۴میلیون و ۷۳۰هزار تومان رسید + آخرین قیمت ارز

 6. آخرین خبرها درباره حمایت مالی از مستاجرها

 7. چرا خودرو گران شد؟

 8. دلایل افزایش قیمت روغن نباتی اعلام شد

 9. آخرین قیمت خرید دلار در بانک‌ها

 10. درآمدسازی هنگفت از دیرکرد

 11. قیمت نفت منتظر تصمیم اوپک پلاس

 12. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 13. بانک‌ها ۴۰ درصد سهم تسهیلات بخش صنعت را پرداخت نکرده‌اند

 14. لادای روسیه در راه ایران است؟

 15. وصول ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از محل تراکنش‌های بانکی

 16. معاون سازمان برنامه و بودجه: برای عبور از سال سخت ۹۸ برنامه داریم

 17. تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است

 18. تصویب سه موافقت‌نامه همکاری امنیت در دریای خزر/ تأکید رئیس جمهور بر توسعه گردشگری در کشور

 19. یارانه سود تسهیلات مسکن مهر پرداخت می‌شود

 20. ماینرها برق تبریز را به هم زدند/ ارز دیجیتال از شورای شهر تا مدیریت بحران

 21. وزارت نفت: در تبصره 1 قانون بودجه 98 هیچ بحثی درباره تهاتر نفت نشده است

 22. زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی از ۳ به ۵ سال افزایش یافت

 23. ۳۰۰ نفر از مسئولان بخش دولتی و خصوصی روسیه در ایران هستند

 24. افزایش قیمت مسکن چه تبعاتی را به دنبال دارد؟

 25. وعده‌های وزیر صنعت برای کنترل قیمت‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 3. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 4. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 5. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 6. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 7. ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند

 8. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

 9. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 10. سکه در بازار امروز به ۴میلیون و ۷۳۰هزار تومان رسید + آخرین قیمت ارز

 11. روایت ۳ نماینده از جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر صمت درباره بازار خودرو

 12. آخرین خبرها درباره حمایت مالی از مستاجرها

 13. چرا خودرو گران شد؟

 14. دلایل افزایش قیمت روغن نباتی اعلام شد

 15. آخرین قیمت خرید دلار در بانک‌ها

 16. ارسال ۲۰ پرونده تخلف در عرضه‌ کاغذ به تعزیرات

 17. حفظ اشتغال موجود با واگذاری کارخانه‌ها به کارگران

 18. لادای روسیه در راه ایران است؟

 19. وصول ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از محل تراکنش‌های بانکی

 20. معاون سازمان برنامه و بودجه: برای عبور از سال سخت ۹۸ برنامه داریم

 21. تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است

 22. تصویب سه موافقت‌نامه همکاری امنیت در دریای خزر/ تأکید رئیس جمهور بر توسعه گردشگری در کشور

 23. یارانه سود تسهیلات مسکن مهر پرداخت می‌شود

 24. ماینرها برق تبریز را به هم زدند/ ارز دیجیتال از شورای شهر تا مدیریت بحران

 25. وزارت نفت: در تبصره 1 قانون بودجه 98 هیچ بحثی درباره تهاتر نفت نشده است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 4. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 5. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 6. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 7. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 8. اقتصاد گره خورده ایران به بازی زمان آمریکایی‌ها و «آبه»

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 11. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 12. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 13. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 14. ادعای عجیب وزیر کشور درباره ارزانی کالاهای اساسی از کجا آمد؟!

 15. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 16. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 17. نسخه واقع بینانه برای آرمان اقتصاد بدون نفت

 18. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 19. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 20. نوبخت: طی امسال و سال آینده وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد

 21. برنامه فوری یا فهرست آرزوها/ چرا باید جامعیت را فدای فوریت کنیم؟

 22. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 23. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 24. مالیات ستانی مشکوک در ماجرای سکه‌های پیش فروشی/ همه ثروت‌های بادآورده در صف مالیات باشند

 25. احیای کارت سوخت، از قاچاق بنزین جلوگیری می‌کند/ افزایش قیمت بنزین از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان رأی نیاورد

آخرین عناوین