رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

مهدی گمرکی*،   3980229099 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

در تجارت بخشی از قیمت کالا مختص به چرخه توزیع و فروش کالا می باشد. چرخه توزیع و فروش اصولا شامل جریانی از فروشندگان سنتی همانند بنکداران ، عمده فروشان ، شرکت های پخش و در نهایت خرده فروشان می باشند. در این چرخه معیوب دو گروه تولید کننده و مصرف کننده آسیب های جدی می بینند و در عین حال بخشی قابل توجهی از سود تولید به حساب واسطه گران کالا سرازیر می گردد.

وقتی می شنویم جنس تولید شده در کارخانه با قیمت 6 هزار تومان در بازارهای تهران با قیمت 25 هزار تومان به فروش می رسد و یا پارچه تولید شده متری 15 هزار تومان به قیمت بیش از 50 هزار تومان فروخته می شود باید از خود پرسید مشکل چیست و راه کار رفع مشکل در کجاست.

چرخه معیوب عرضه کالا ، تولید کنندگان را با مشکلات جدی روبرو می کند.این چرخه باعث از دست رفتن بخش زیادی از درآمد تولید که حق تولید کننده گان و کارگران شاغل است می شود و در عین حال مصرف کننده را متضرر می سازد.انبارهایی که به واسطه عدم شناخت صحیح از تقاضای بازار از محصولی پر شده است و بازاری که به دلیل عدم شناخت تولید کننده از تقاضا خالی از محصولی دیگر شده است.هزینه های کمرشکن انبارداری ، خواب سرمایه های ملی در انبارها ، بی ثباتی سطح تولید و ده ها مشکل دیگر از نتایج این چرخه معیوب می باشد.

خرید در خانه از سال ها پیش در کشورهای توسعه یافته رونق داشته است حتی در روزگار ما قبل اینترنت!. روش خرید بسیار ساده بوده است. مشتریان کالاهای خود را از طریق کاتالوگ های موجود در صندوق پستی منزل انتخاب و با یک تماس تلفنی خرید می کردند و به سرعت در منزل تحویل می گرفتند.

این خرید بعد ها با توسعه اینترنت رنگ و بوی جدید به خود گرفت و وارد فصل نوینی از تجارت شد که تحت عنوان تجارت الکترونیک شهرت یافت.در این بین و در کنار آن صنعت مدیریت زنجیره تامین هم به سرعت توسعه یافت و گره گشای کمپانی های بزرگ تولیدی همچون شرکت نفتی شرون تگزاکو شد.نتایح حاصل از یک مطالعه صنعتی در سال 1998 نشان داد که می توان با استفاده از زنجیره تامین در صنعت خواروبار می توان 30 میلیارد دلاز از طریق اشتراک گذاری اطلاعات و همکاری صرفه جویی کرد.

خرده فروشی اینترنتی به دلیل کاهش هزینه تولید و همچنین افزایش سرعت فروش کالا می تواند درمانگر بخش هایی از دردهای تولید در کشور باشد. فناوری اطلاعات با ابزار تجارت الکترونیک و مدیریت زنجیره تامین سال های پیش به کمک تولید و فروش آمد. این کمک نه تنها باعث بهبود وضعیت تولید شده است بلکه بخش حمل و نقل که یکی از مهمترین حوزه های اقتصادی هر کشور می باشد را به واسطه ایجاد برنامه های دقیق از نابسامانی نجات داده است.

تجارت در کشور تحت سلطه واسطه گران و بنکداران بزرگ قرار گرفت است. اصولا تولید کنندگان یا به تجارت الکترونیک اعتقاد ندارند یا به دلیل سلطه و نفوذ بنکداران که تامین کننده بخشی از سرمایه در گردش تولید کنندگان می باشند تمایل به ورود به آن را پیدا نمی کنند.تجارت الکترونیک نقش مهمی در اتصال بی واسطه بخش تولید به مصرف کنندگان واقعی دارد و قطعا می تواند نجات بخش نظام نابسامان توزیع کالا باشد.از سوی دیگر تجارت الکترونیک و توسعه آن می تواند راه بازارهای محلی را به سوی دنیای تجارت باز کند و باعث رونق بخشیدن به اقتصاد های محلی وروستایی گردد.

روستاهایی که می توانند یکی از مراکز مهم تولید باشند به دلیل فقدان مدیریت کارآمد و عدم بهره مندی مدیران از ابزارهای نوین دچار بحران های اقتصادی شده اندکه حاصل آن بحران کوچ به شهرها ، توسعه حاشیه نشینی و هزاران مشکل دیگر خواهد بود.

توسعه تجارت الکترونیک تنها نیاز به زیرساخت های ارتباطی ندارد که البته عدم وجود آن زیرساخت ها ماهیت تجارت الکترونیک را خدشه دار می کند.به نظر می رسد همزمان با توسعه زیرساخت های ارتباطی باید موارد مهم دیگری نیز در برنامه متولیان تجارت الکترونیک قرار بگیرد که مهترین آن به شرح زیر می باشد:

• آموزش های عمومی

• ایجاد زیرساخت های نرم افزاری

• ایجاد پایگاه های بزرگ تجارت الکترونیک

• توسعه و آموزش خدمات دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا

• توسعه خدمات فنی مهندسی

• توسعه خدمات حمل و نقل و پستی

• توسعه زیرسخت های انبارداری و ارسال

• ایجاد مراکز قدرتمند پردازش مراسلات پستی

• توسعه و تجهیز ناوگان حمل و نقل

توسعه نامتوازن و بی برنامه تجارت الکترونیک باعث شده است که تولید کنندگان بزرگ و کوچک، شیرینی آن را احساس نکنند و مصرف کنندگان نیز به واسطه وجود حجم عظیمی از واسطه گران از تجربه خرید به صرفه محروم بمانند. تجارت الکترونیک راه را بر واسطه گران می بندد ، خواب سرمایه تولید کنندگان را با کاهش زمان انبارداری کم می کند ، نقد شوندگی کالای تولید کنندگان را تسریع می کند، از طریق هوش تجاری پیش بینی تقاضا را تسهیل می کند و از بی ثباتی سطح تولید جلوگیری می کند. و از همه مهمتر چرخه اطلاعات تولید را شفاف می کند تا از ناهنجاری های تولید جلوگیری کند.

وزارت ارتباطات به عنوان متولی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین خدمات پستی مهمترین عنصر درحوزه مدیریت تجارت الکترونیک می باشد.ایجاد بستر مناسب و مدیریت آن از سوی این وزارتخانه جهت ارائه خدمات B2C از سوی بنگاه های بزرگ و کوچک تولیدی در کشور می تواند در سال رونق تولید سرآغاز فصل نوینی از تولید در کشور باشد. مهمترین وظیفه این وزارتخانه برنامه ریزی صحیح با هدف توسعه بخش های مختلف از جمله زیرساخت های ارتباطی، سامانه های فروش و خدمات حمل و نقل پستی می باشد.

متاسفانه در سال های اخیر بیشترین توان این وزارتخانه در حوزه ارتباطات و اینترنت هزینه شده است و به دلیل نگاه اشتباه مدیران آن، حوزه حمل و نقل پستی که توسعه آن می تواند نقش مهمی در ارائه خدمات B2C در جامعه داشته باشد مغفول مانده و به نوعی رها گردیده است.که قطعا ادامه این روند توسعه تجارت الکترونیک را در کشور مختل می سازد.

در پایان پیشنهاد می شود مراکز رشد و توسعه تجارت الکترونیک با هدف توسعه کمی و کیفی آن ، استفاده موثر از توان بخش خصوصی و هم افزایی در بخش های مختلف تجارت الکترونیک از قبیل خدمات فنی ، پشتیبانی و هاستینگ ، تولید محتوا ، بازاریابی ، خدمات پستی و انبارداری در کلیه استان های کشور تشکیل و عملیاتی گردد.

*کارشناس تجارت الکترونیک

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۲۷۶۴۱۲:۳۱:۴۷ ۱۳۹۸/۲/۲۹
عمو جان رونق تولیدبه قدرت خرید مردم و قدرت پول آن مردم وابسته هست نه به مسیر فناوری اطلاعات
ناشناس۹۱۲۸۷۸۱۳:۱۶:۲۲ ۱۳۹۸/۲/۲۹
کاهش هزینه تمام شده تولید ناشی از حذف واسطه به جیب مردم کمک خواهد کرد
ناشناس۹۱۳۵۵۶۲۱:۱۰:۲۳ ۱۳۹۸/۲/۲۹
رونق تولید به قدرت پول بستگی داره و قدرت پول به تولید و تولید به نقدینگی و کاهش هزینه های تولید و یکی از راه های کاهش هزینه تولید استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات مثل تجارت الکترونیک و مدیریت زنجیره تامین هست
ناشناس۹۱۴۳۳۴۱۱:۳۲:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۳۰
جیب مردم هم از رونق تولید پر میشه این اصل اول اقتصاده رابطه بنگاه با مشتری
ناشناس۹۱۲۷۸۸۱۲:۴۰:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۲۹
اینترنت و فن آوری اطلاعات همین الآن دارد تیشه به ریشه اقتصاد می زند. نگاه کنید به همین سایت های فروش اینترنتی که چگونه قیمت خودرو و مسکن را ساعت به ساعت بالا می برند. اینترنت و فن آوری اطلاعات فقط و فقط مصرف گرایی را از راه تبلیغات و مصرف بیشتر، ترویج می دهد.
ناشناس۹۱۲۸۵۵۱۳:۰۶:۱۷ ۱۳۹۸/۲/۲۹
تا وقتی مصرف نباشه تولیدی هم نیست !
ناشناس۹۱۲۸۹۶۱۳:۲۲:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۲۹
پس معنی صرفه جویی چیست؟
ناشناس۹۱۳۱۰۴۱۵:۱۰:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۲۹
در جهان پیشرفته غرب معنی ندارد
علوی۹۱۲۸۷۴۱۳:۱۵:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۹
این به دلیل بی تدبیری مسئولان و ولنگاری فضای مجازی در کشور ما هست نه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک
ناشناس۹۱۲۹۱۵۱۳:۲۸:۴۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
پیاز و گوجه رو هم اینترنت و فضای مجازی گرون کرده ؟ نخرید صف نکشید قیمت ها کم کم میاد پایین
ناشناس۹۱۳۵۵۰۲۱:۰۴:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۲۹
اینترنت تیشه به ریشه اقتصاد نزده بلکه بی تدبیری مدیران ریشه اقتصاد را خشک کرده. اگر قرار به این بود الان آمریکا چیزی از اقتصادش نمونده بود
ناشناس۹۱۲۸۲۴۱۲:۵۲:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۹
کسب و کارهای اینترنتی هر روز با خطر فیلتر و دستورات مثل حذف قیمت از سایت و ... روبرو هستن
ناشناس۹۱۲۸۳۵۱۲:۵۶:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۲۹
الان شما بخوای به خارج جنس صادر کنی / در کشور چین با 1.5$ دلار برات پست میکنه ایران باید 200 هزار تومن هزینه پست بدی / مشخص نمیشه صادر کرد
ناشناس۹۱۲۸۵۸۱۳:۰۷:۰۹ ۱۳۹۸/۲/۲۹
فقط امریکا و چین و استرالیا در تجارت الکترونیک پیشرفت کردن
ناشناس۹۱۲۸۶۲۱۳:۰۸:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۲۹
موانع تجارت الکترونیک در ایران 1- فیلترینگ 2- تغییر هر روز قوانین 3- هزینه پست و صادرات به بقیه کشورها بسیار زیاد است 4- نبود ارز های دیجیتال برای راحت کردن صادرات
ناشناس۹۱۴۳۳۸۱۱:۳۳:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۳۰
تحریم یادت رفت
ناشناس۹۱۳۳۳۷۱۷:۱۴:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۲۹
مشکل عدم توسعه تجارت الکترونیک در کشور نفوذ شبکه های واسطه گری و دلالی در تولید هست. تجارت الکترونیک یعنی حذف واسطه از اقتصاد. و این امر به خاطر قدرت این شبکه پرنفوذ شدنی نخواهد بود مگر با استفاده از ابزار حاکمیتی دولت و مالیات
ناشناس۹۱۳۳۴۳۱۷:۱۶:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۹
یکی از مهمترین مشکلات تجارت الکترونیک شبکه معیوب و بیمار پست کشور است. واقعا معلوم نیست مدیریت پست کشور چه هدفی دنبال می کنه
ناشناس۹۱۴۳۳۹۱۱:۳۴:۱۳ ۱۳۹۸/۲/۳۰
تجارت الکترونیک فقط یک ابزار کمکی است مشکل ما زنجیره قبل تجارت الکترونیک است.

پربحث‌های اخیر

 1. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 2. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 3. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 4. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 5. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 6. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 7. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 8. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 9. مغولستان در قاب دوربین  

 10. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 11. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 12. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 13. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 14. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 15. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 16. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 17. روسیه حمایت قاطع خود را از دولت ونزوئلا اعلام کرد

 18. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 19. برندگان مسابقه عکاسی از طبیعت ۲۰۱۹  

 20. واکنش تند و اهانت آمیز ترامپ به اظهارات رهبر دانمارک

 21. انصارالله بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا: آسمان یمن جای تفریح نیست

 22. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

 23. تصمیمات جدید شهرداری برای مقابله با پدیده حیوان آزاری

 24. هند ۱۲۵ هزار نظامی به جامو و کشمیر اعزام کرد

 25. آمریکا و رژیم صهیونیستی بازپس گیری کشتی ربوده شده را تمرین کردند

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های دیروز

 1. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 2. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 3. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 6. تخلفات بزرگی در واگذاری "اردوگاه شهید باهنر" انجام شده است + جزییات

 7. نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان در سال جاری

 8. آغاز ثبت‌ نام مسکن دولتی از شهریور ماه

 9. حذف صفر از پول ملی در ترکیه چگونه انجام شد؟

 10. احداث ۲۰ هزار مسکن برنامه اقدام ملی با حضور روحانی آغاز می‌شود

 11. انتقال کالا از طریق بندر چابهار به 2 شرکت بزرگ دولتی ابلاغ شد

 12. گران‌فروشی بلیط هواپیما در شرکت‌های هواپیمایی  

 13. ثبات نسبی قیمت سکه و ارز + جدول

 14. ظرفیت تولید برق حرارتی 9000 مگاوات افزایش یافت

 15. ارسال پرونده تخلف ایران خودرو، سایپا و ۴ خودروساز دیگر به تعزیرات

 16. ورود و خروج چه میزان طلا توسط مسافر مجاز است؟

 17. وعده تولید پژو ۳۰۱ با ۸۰ درصد داخلی سازی/ افزایش سه برابری سهام ایران خودرو/ اُفت تولید سمند و رانا

 18. کارت‌های سوختی که محدود شدند

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 3. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 4. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 5. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 6. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 7. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 8. ناکارآمدی طرح‌های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!

 9. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 10. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 11. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 12. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 13. ملت منتظر گزارش خصوصی‌سازی

 14. پشت پرده خصوصی‌سازی‌ها با محاکمه علنی آشکار می‌شود

 15. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 16. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 17. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 18. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 19. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 20. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 21. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 22. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 23. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

 24. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 25. خط‌ونشان همتی برای بانک‌ها/ دوران تخطی از مقررات به‌سر آمد

آخرین عناوین