پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

گروه جهان الف،   3980228093 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

سفر ناگهانی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به سوچی برای دیدار با ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف، رئیس‌جمهور و وزیر خارجه روسیه موضوعات مختلفی را در بر می‌گرفت. روسیه و آمریکا با توجه به تنش‌های به وجود آمده در سراسر دنیا، این روزها صحبت‌های زیادی با یکدیگر دارند و حالا که گزارش بازرس مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ منتشر شده و به نظر می‌رسد مسکو از دخالت در انتخابات آمریکا تبرئه شده، مسؤولان دولت ترامپ تلاش دارند به هر نحو ممکن دوباره رابطه خود با روسیه را به وضعیت مطلوب برسانند.

این بار اما موضوعات مختلفی وجود داشت که در جلسه پوتین با پمپئو مورد بحث قرار گرفت. وزیر خارجه آمریکا در شرایطی به سوچی سفر کرد که تنش‌ها در منطقه خلیج‌فارس و بین ایران و آمریکا بالا گرفته است. رسانه‌های وابسته به دموکرات‌ها در آمریکا که به دنبال درگرفتن جنگ در منطقه بودند تا نشان دهند ترامپ نمی‌تواند به وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل کند، از این سفر استفاده کرده و همزمان با ورود پمپئو به سوچی، خبر از درگیری‌های احتمالی آمریکا و ایران در منطقه و احتمال روانه شدن ۱۲۰ هزار نیروی آمریکایی به خلیج‌فارس دادند.

این در شرایطی بود که پمپئو قبل از سفر به روسیه تلاش کرد در جلسه وزرای خارجه کشورهای اروپایی که در بروکسل برگزار می‌شد، نشان دهد مواضع اتحادیه اروپایی با آمریکا درباره ایران مشترک است. اروپایی‌ها که می‌دانستند پمپئو تنها به دنبال گرفتن عکس یادگاری در این جلسه است تا جنگ روانی خود علیه ایران را پیش ببرد، از این حرکت استقبال نکرده و با او عکس نگرفتند. خبرگزاری‌ها نیز گزارش دادند مسؤولان اتحادیه اروپایی بحثی جدی را با وزیر خارجه آمریکا درباره سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا داشتند.

در این شرایط پمپئو راهی سوچی شد تا راهی برای پیش بردن اهداف آمریکا در منطقه پیدا کند. با این حال به نظر می‌رسد آنطور که انتظار داشت در روسیه نیز نتوانست به هدف خود دست پیدا کند. پوتین و لاوروف از بهتر شدن روابط واشنگتن و مسکو استقبال کردند اما در همین حال پوتین به صراحت بیان کرد برجام آخرین فرصت آمریکا برای مذاکره و همکاری با ایران بوده و مسکو نمی‌تواند در همه عرصه‌ها و بویژه حفظ برجام، نقش آتش‌نشان را بازی کند و در میانه آتشی که واشنگتن به راه انداخته، به فکر نجات برجام باشد.

آنطور که خبرگزاری راشاتودی گزارش داده، پوتین بیان کرد: «مسکو نمی‌تواند توافق هسته‌ای ایران را که هم اینک به خودی خود در حال فروپاشی است، حفظ کرده و نجات دهد». او در ادامه افزود: «از بین رفتن توافق هسته‌ای به خاطر اقدامات آمریکا بوده و اروپا نیز نتوانست در این باره واکنشی نشان دهد». بر اساس گزارش راشاتودی، پوتین در دیدار نخست‌وزیر استرالیا اظهار داشته: «در حالی که مسکو معتقد است برجام باید حفظ شود، در عین حال بر این عقیده است که توافق باید توسط تلاش‌های تمام کسانی که آن را امضا کرده‌اند رعایت شده و حفظ شود. روسیه گروه آتش‌نشان نیست. ما نمی‌توانیم همه جا برویم و هر چیزی را که به ما ربطی ندارد نجات دهیم».

بر اساس این گزارش، پوتین مسؤولیت از بین بردن توافق هسته‌ای را تنها بر عهده آمریکا ندانست و اروپا را نیز به جهت اینکه نتوانسته برای حفظ برجام کاری انجام دهد، سرزنش کرد. او بیان کرد: «آمریکایی‌ها از توافق بیرون آمدند، توافق در حال از هم پاشیدن است و کشورهای اروپایی نیز توانایی انجام کاری را ندارند. آنها نمی‌توانند با ایران همکاری کنند و برای اقتصاد این کشور کاری انجام دهند».

برخی رسانه‌های آمریکایی به دنبال این بودند نشان دهند سفر پمپئو در راستای هماهنگی با مسکو در جهت افزایش نیروهای آمریکایی در خلیج‌فارس بوده اما آنطور که رسانه‌ها از جلسه وزرای خارجه ۲ کشور و جلسه مشترک‌شان با پوتین گزارش کرده‌اند، بار اصلی مسائل مرتبط با ایران بر محور مخالفت روسیه با تنش‌های منطقه‌ای و مقصر دانستن آمریکا قرار داشته است.

اختلاف میان پمپئو و بولتون 

به نظر می‌رسد هوشیاری ایران در مقابل تهدیدات آمریکا باعث شده که اختلافات بین اعضای تیم ترامپ- بولتون-پمپئو بیش از پیش شود. همین چند روز پیش بود که با انتشار خبر احتمال فرستادن ۱۲۰ هزار نیروی آمریکایی به خلیج‌فارس و تنش‌های به وجود آمده در منطقه، ترامپ شخصاً وارد میدان شد و این خبر را رد کرد. بعد از آن رسانه‌ها عنوان کردند تندروی‌های بولتون در نهایت باعث اخراج او از کاخ سفید خواهد شد و این مساله بزودی رخ خواهد داد.

حالا نشریه پولیتیکو خبر از ایجاد اختلاف بین جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور داده است. شاید به همین دلیل باشد که بعد از ایستادگی تهران بر موضع خود و دیدارهای بی‌نتیجه پمپئو با مسؤولان اتحادیه اروپایی و روس‌ها، رسانه‌ها از افزایش اختلافات در درون مثلث سیاست خارجی آمریکا یعنی ترامپ، بولتون و پمپئو خبر می‌دهند. پولیتیکو در گزارش خود بیان کرده جاه‌طلبی‌های بولتون ۷۰ ساله در مقابل مایک پمپئوی ۵۵ ساله که قصد دارد سیاست خارجی آمریکا را همگام با نظرهای ترامپ به پیش ببرد، سبب ایجاد اختلاف بین این دو شده است.

بر این اساس انتشار خبر فرستادن نیرو به خلیج‌فارس کار بولتون بوده و این در حالی است که ترامپ و پمپئو از این کار رضایت نداشته‌اند. آنها در وضعیت تنش فوق‌العاده با ایران قرار گرفته‌اند و برخی اخبار تایید نشده درباره تهدیدهایی که ایران می‌تواند برای آمریکایی‌ها در منطقه داشته باشد، باعث شد وزارت خارجه آمریکا از برخی نیروهای خود بخواهد سریعاً عراق را ترک کنند.

شاید بولتون و ترامپ قصد داشتند جنگ روانی علیه ایران به راه انداخته و به قول خودشان «بازی جوجه» به راه بیندازند تا ایران را وادار به مذاکره کنند اما در نهایت به قول نشریه امریکن‌کانزروتیو، این کاخ سفید بود که در این بازی زودتر پلک زد و ترس خودش را از ایران نشان داد.

منبع: وطن امروز

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۱۱۳۳۱۳:۰۲:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۲۸
چقدر خوشخياليد شماها كه فكر ميكنيد پوتين پشت ما وايميسه
ناشناس۹۱۱۲۷۷۱۴:۱۳:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۸
وطن فروشهای داخلی و دو تابعیتی هایی که سخنگوی آمریکا در ایران شده اند , قطعاً از خارجیهایی که منافع کشور خودشان را دنبال میکنند بسیار بدتر و کثیف تر هستند
ناشناس۹۱۱۴۶۲۱۵:۵۰:۱۳ ۱۳۹۸/۲/۲۸
هنوز مرکب شش امضاء روس در تحریم ایران خشک نشده،
متخصص فک و صورت۹۱۱۴۹۸۱۶:۱۰:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۲۸
پوتین اشغالگر عددی نیست راجع به ایران صحبت کنه فک شو میاریم پائین
ناشناس۹۱۱۶۳۷۱۷:۳۲:۴۹ ۱۳۹۸/۲/۲۸
چرا هر وقت نظری برخلاف رای شما هست آنها را وابستگان خارجی می نماید. اگر اینطور است پس شما که از روسیه و حمایت هایش خوشتان می آید کمونیست هستید و جوجه توده ای
من۹۱۱۳۷۲۱۵:۰۴:۳۷ ۱۳۹۸/۲/۲۸
ما فکر نمیکنیم که پوتین پشت ما می ایستد ما فکر میکنیم چون روسها و ایران منافع مشترک در منطقه دارند پس میتوانیم از آنها استفاده کنیم کما اینکه تا حالا استفاده کردیم خوشحال شما هستید که امضای کری رو تضمین میدونستید و هنوز به نتایج مذاکره با ترامپ امیدوار هستید
ناشناس۹۱۱۶۹۱۱۸:۲۹:۰۲ ۱۳۹۸/۲/۲۸
روسيه و امريكا دو سر قيچي هستند با هم ميبُرند
ناشناس۹۱۱۱۵۱۱۳:۱۵:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۲۸
آقا تو این گرونی حیفه که ماستا رو واسه ماست مالی کردن استفاده کنید!!!
ناشناس۹۱۱۱۶۵۱۳:۲۲:۴۸ ۱۳۹۸/۲/۲۸
خوب شکر ، پس همه چی آرومه ؟
ناشناس۹۱۱۱۷۰۱۳:۲۵:۱۳ ۱۳۹۸/۲/۲۸
از بیان آتش نشان ما باید فکر کار خودمان باشیم .
ناشناس۹۱۱۱۷۸۱۳:۲۸:۴۷ ۱۳۹۸/۲/۲۸
کوری عصاکش کور دیگر مگه روسیه خودش تحریم نیست
ناشناس۹۱۱۳۶۷۱۵:۰۰:۴۱ ۱۳۹۸/۲/۲۸
لابد این وسط جناب روباه پیر و مکار انگلیس چشم داره و بینا هستش
ناشناس۹۱۱۴۲۷۱۵:۳۲:۲۲ ۱۳۹۸/۲/۲۸
میزان دموکراسی است
ناشناس۹۱۱۵۴۷۱۶:۴۲:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۲۸
خانم ملکه مادرزاد!
ناشناس۹۱۱۵۸۰۱۶:۵۹:۰۹ ۱۳۹۸/۲/۲۸
و لابد میزان دموکراسی هم آمریکا و انگلیس !!!
ناشناس۹۱۱۱۸۲۱۳:۳۱:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۲۸
پوتین همان سیاست همیشگی روسیه (خنجر از پشت) رو در پیش گرفت البته و صد البته چراغ سبز ایشون برای افزایش تولید نفت و جبران فقدان نفت ایران در بازار باعث دلگرمی ترامپ در عدم تمدید معافیت های نفت ایران شد. الف جان به حکم آزادی بیان درج کن
ناشناس۹۱۱۱۹۶۱۳:۳۹:۱۷ ۱۳۹۸/۲/۲۸
پوتین گفت که روسیه آتشنشان نیست که هرجا اتفاقی افتاد ، آتش را خاموش کند . معنی این حرف واضح است چرا .. در صدد توجیه کردن حرفهای متحد به اصطلاح استراتژیک ایم؟؟
ناشناس۹۱۱۳۰۶۱۴:۲۶:۱۱ ۱۳۹۸/۲/۲۸
جنگ چيز خوشايندي نيست اما ..
ناشناس۹۱۱۳۳۲۱۴:۳۹:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۲۸
(به نظر می‌رسد هوشیاری ایران) دلخوش به چه چیزهای هستید. کدام هوشیاری؟ با این وضعیت آچمز که داریم روسیه هم مثل همیشه از پشت به ما خنجر زد.
ناشناس۹۱۱۳۹۱۱۵:۱۴:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۲۸
امریکا و اروپا که به تعهدات برجامی شون عمل نکردند به ایران خنجر زدند روسیه نمی تواند یک تنه برای حفظ برجام تلاش نماید.
علی۹۱۱۴۰۴۱۵:۱۹:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۲۸
پوتین فقط دنبال ۴ چیز اصلی برای خود است و بس . ۱_ لغو تحریم اشغال کریمه ۲ _ ماندن در سوریه برای جلوگیری از رسیدن خط لوله گاز ایران و قطر به اروپا از طریق خاک سوریه ۳ _ کمک به اسرائیلی که سه میلیون یهودی ثروتمند و با نفوذ روس تبار و اسلاو تبار را در خود جای داده ۴ ،_ گرفتن سهمیه نفت ایران از اوپک در بازار جهانی
ناشناس۹۱۱۴۱۱۱۵:۲۳:۱۹ ۱۳۹۸/۲/۲۸
من نمیدونم از یه سوراخ چند بار باید گزیده بشیم تا بفهمیم روسیه بدترین متحد ممکن در دنیای سیاست است . این از وضعیت نیروگاه بوشهر . این از خیانتشان در سوریه و هزار شاهد دیگر . روسیه همیشه در بزنگاههای سخت با کارت ما بازی کرده است و همیشه ما را فروخته .
ناشناس۹۱۱۴۳۳۱۵:۳۴:۴۷ ۱۳۹۸/۲/۲۸
۹۰ درصد مشکلات ما از دو استعمارگران پیر روسیه و انگلیس است که در قدیم هم دو سوم خاک ایران را جدا کردند ، هموطن تاریخ را با دقت بخوان
شاهرخ۹۱۱۵۲۹۱۶:۳۰:۴۲ ۱۳۹۸/۲/۲۸
کاملا درست می گی مخصوصا تاریخ معاصر که اگه آمریکا نبود شمال کشور پس از جنگ جهانی دوم برای روسیه بود و اگه آمریکا نبود نفت هیچ وقت ملی نمی شد.
ناشناس۹۱۱۵۹۵۱۷:۰۳:۵۵ ۱۳۹۸/۲/۲۸
و آمریکا را هم اضافه کن که هواپیمای مسافری ما را هدف قرار داد ، صدام را برای حمله به ایران تحریک و کمک کرد ، تکنولوژی ساخت سلاحهای شیمیایی را در اختیار صدام قرار داد و بیش از سی سال هم هست که ملت ما را تحریم کرده است.
ناشناس۹۱۱۷۳۷۱۸:۵۴:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۸
درسته روس و انگلیس به ایران خیانتها کرده اند ولی دلیل خوبی برا چشم پوشی از جنایات آمریکای جهان خوار نیست
شهریار۹۱۱۴۴۹۱۵:۴۳:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۲۸
الان همه اینا رو که گفتی میدونستیم، تیتر زدی "پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟" فکر کردیم یه چیزی جدیدی کشف کردی از نظرها نهان مانده است!...
ناشناس۹۱۱۴۵۳۱۵:۴۵:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۸
روسیه سه چیز برای فروش دارد. گاز، نفت و سلاح. به لطف ما بازار هر سه بسیار گرم شده و دیگر نیازی به ما ندارد. ممکن است ته مانده این روابط را در وقت مناسب با یک رای ممتنع بفروشد...
ناشناس۹۱۱۴۶۰۱۵:۴۹:۴۳ ۱۳۹۸/۲/۲۸
میشه صحبت ها پوتین یک جا بنویسید و بدون تحلیل ..و تفسیر صحبت ها توسط همکاران شما..
ناشناس۹۱۱۶۵۶۱۷:۵۶:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۲۸
مردم دارن از دست میرن با این اقتصاد.دلخوش به حرفای پوتین موتین نباشین.امریکا هم اینجوری هم ما را نگه داره بین زمین وآسمون تا دوسال دیگه پدر مردم درمیاد.البته مسوولان باحقوق چند ده ملیونی مقاومت میکنن ولی مردم دیگه نفسای آخرشونه.
محمد ۱۲۳۹۱۱۷۲۸۱۸:۵۱:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۲۸
من فکر میکنم این دوستان که نظر منفی میدن یا رای منفی به این متن میدن اصلا متنو نمی خونن و تعصبی رای میدن

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 3. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 4. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 5. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 6. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 7. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 8. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 9. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 10. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 11. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 12. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 13. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 14. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 15. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 16. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 17. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 18. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 19. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 20. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 21. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 22. ادعای همسر زم: روح‌الله به بغداد رفته بود!

 23. سخنگوی دولت: دستگیری «زم» موجب اتهام زنی‌های جدید نشود/ تحت تحریم گفت‌وگو نمی‌کنیم

 24. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

 25. ماجرای مرغ‌های تریاکی در کشور

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 23. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 24. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 25. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

پربحث‌های هفته

 1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 3. مسکو: خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

 4. روایت طنزآمیز روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی از واکنش ترامپ به اعراب بعد از حمله به آرامکو 

 5. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 6. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

 7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 8. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 9. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 10. تنها دولتمرد عرب که در دفاع مقدس به ما خیانت نکرد

 11. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 12. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 13. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 14. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

 15. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 16. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

 17. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

 18. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

 19. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

 20. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 21. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 22. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 23. پنتاگون: توپخانه ترکیه نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد

 24. ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

 25. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

آخرین عناوین