نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

جعفر قادری،   3980226018 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

محورها و موضوعات اقتصادی نزدیک به یک دهه است که در شعارهای ابتدای سال از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح می‌شوند و حاکی از این واقعیت است که کشور سال‌هاست از «چند بیماری مزمن رنج می‌برد» و باید فکری اساسی برای حل آن کرد. به‌ویژه اینکه دشمن این بار از حربه تحریم‌ها برای امتیازگیری استفاده کرده و لذا مرتفع کردن مشکلات این حوزه، ارتباط تنگاتنگی با امنیت ملی و اقتدار بین‌المللی جمهوری اسلامی دارد. نسخه‌ای که مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی اخیر خود با کارگزاران نظام برای درمان این بیماری‌ها ارائه کرده‌اند، شامل محورهای شش‌گانه برای رفع «وابستگی به نفت و خام فروشی»، «عدم‌مداخله غیرضروری دستگاه‌های حکومتی در مسائل اقتصادی»، «اجرای سیاست‌های اصل 44»، «اصلاح فضای کسب‌وکار»، «اصلاح ساختاری بودجه» و «اصلاح نظام بانکی» است. در این خصوص، نکات ذیل قابل‌اعتنا به نظر می‌رسند.

1. علیرغم اینکه تحریم‌های نفتی، تنگناهایی برای معیشت مردم ایجاد کرده است، درعین‌حال باید آن را فرصتی برای شکوفایی اقتصاد کشور از رهگذر خلاص شدن از اتکا به درآمدهای حاصل از خام فروشی نفت بدانیم. برخی همچنان اصرار دارند که به هر طریق ممکن، نفت را صادر کنیم درحالی‌که ادامه این روند، نه‌تنها به صلاح کشور نیست بلکه بازی در زمین دشمن است. از طرفی، اقتصادی که وابسته به صادرات نفت و تحت تأثیر فراز و فرود قیمت آن باشد، پویا و چالاک نیست، از این رو، باید آن را بدون فوت وقت از نفت جدا کنیم، از خام‌فروشی فاصله بگیریم و به سمت تولید محصولات میان دستی و پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی گام برداریم. وجود ذخایر نفت و گاز در کشور یک مزیت و نعمت است که این مزیت و نعمت نباید تبدیل به یک بلا و نقمت شود بلکه باید از آن به‌درستی استفاده کنیم. ضمن اینکه ریشه تحریم‌ها به محدودیت فروش نفت گره‌خورده و چنانچه برای بستن در چاه‌های نفت اهتمام لازم صورت می‌گرفت، امروز نگرانی از عدم صادرات این کالای استراتژیک، به دغدغه اصلی مسئولین تبدیل نمی‌شد. به هر ترتیب، ادامه وضعیت موجود، قابل‌پذیرش نیست و فروش نفت برای تأمین هزینه‌ها و مخارج کشور، منابع خدادادی را هدر داده و ای‌بسا کشور را در شرایط بغرنج‌تری قرار دهد.

2. کاستن از حوزه تصدی‌گری دستگاه‌های اجرایی در راستای اجرای اصل 44 از این منظر حائز اهمیت است که اقتصاد مردمی را محقق می‌کند. اقتصادی که مردم در آن دست نداشته یا میزان حضور و مشارکت آن‌ها در آن کم باشد، کم‌تحرک و کم رونق خواهد بود. یکی از پایه‌های مهم اقتصاد مقاومتی هم حضور آحاد مردم در این بخش است و باید به‌طورجدی مدنظر قرار گیرد. باید توجه داشت که خصوصی‌سازی به معنی هرج‌ومرج در واگذاری شرکت‌های دولتی و عدم نظارت پس‌ازآن نیست، بلکه ضروری است که درنهایت دقت به این کار اقدام کرد و الا فساد گسترده‌ای در آن رخ می‌دهد. در مقابل، نظارت صحیح بر نحوه فعالیت شرکت‌های خصوصی، موجب رقابت سازنده و به کار گرفتن ایده‌های دانش‌بنیان می‌شود؛ کما اینکه در حال حاضر می‌بینیم که مشتری مداری و رقابت برای بهبود خدمات و تولیدات در میان شرکت‌های خصوصی در حال افزایش است.

3. رتبه کشورمان در کلید خوردن و تداوم کسب‌وکار در میان کشورهای دنیا 129 است که با توجه به جایگاه هجدهم جمهوری اسلامی در اقتصاد جهانی، این رتبه متناسب و در شأن ما نیست. کاغذبازی و بروکراسی موجب شده تا فرایندهای اخذ مجوزهای تولید و تداوم آن با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود و سرمایه‌گذاران را از ورود به این بخش پشیمان کند. فضای کسب‌وکار اگر بهبود نیابد، آفت‌هایی همچون بیکاری، کاهش قدرت خرید و ارزش ریال نیز حل نمی‌شود چون مقدمه حل همه آن‌ها تولید است. البته باید گفت که تسهیل آغاز تولید و ترغیب به ادامه آن، امری فرا قوه‌ای است و لازم است که همه ارکان کشور در آن مشارکت داشته باشند.

4. تدوین دقیق بودجه، مثل ترسیم دقیق نقشه راه یک‌ساله کشور است و اینکه با مشکلات ساختاری مهم از جمله کاهش ارزش پول ملی و قد کشیدن ارزش ارزهای خارجی دست به گریبانیم به دلیل افزایش هزینه جاری دستگاه‌ها و شرکت‌های دستگاه اجرایی و در نتیجه ناکارآمدی بودجه است. متأسفانه در طول سال‌های گذشته درآمدهای واهی حاصل از تسعیر دارایی‌های خارجی بانک مرکزی یا انتشار اسناد خزانه، اوراق مشارکت و اوراق بدهی برای نهادهای اجرایی تعریف‌شده است. اسناد خزانه در ظاهر، بدهی قوه مجریه به اشخاص است اما درنهایت به بدهی دستگاه‌های اجرایی به بانک‌ها و بانک مرکزی تبدیل می‌شود که عدم الزام برای بازپرداخت آن را در پی دارد. این امر می‌تواند به افزایش نقدینگی و پیامدهای بعدی آن منجر شود، درحالی‌که اگر بودجه به صورت دقیق و موشکافانه تدوین شود، مشکلاتی از این دست شکل نمی‌گیرند.

5. احیای کارکرد زیربنایی بانک‌ها در تزریق منابع به صنایع نیازمند تسهیلات، می‌تواند گام بلندی در تولید ایجاد کند. نقش بانک‌ها در حال حاضر عوض شده و به جای اینکه به یاری تولید بشتابند، به مانعی برای تولید مبدل شده‌اند و فاجعه‌بارتر اینکه وارد فعالیت‌های غیرمولد و بنگاه‌داری هم شده‌اند. از طرفی باید فهم درستی از ماهیت مشکلات تولیدکنندگان داشته باشیم و مناسبات بین بانک‌ها و واحدهای تولیدی را واقع‌بینانه و هدفمند کنیم. بر این مبنا، بانک‌ها از یک‌سو باید نقش حامی برای رشد و نمو تولیدات وطنی را بازی کنند و از سوی دیگر، راهکاری برای پرداخت بدهی واحدهای ناتوان از پرداخت معوقاتشان را تدبیر نمایند تا چرخ تولید از حرکت بازنماند.
ممشا و مبنای عمل جمهوری اسلامی استقلال از سیاست، فرهنگ و اقتصاد حاکم بر دنیاست و چون نمی‌خواهیم تابعی از منظومه آن باشیم، در نتیجه همواره در معرض فشارهای خارجی و تحریم‌ها قرار داریم. این در حالی است که چنانچه برای مستقل شدن در حوزه‌های اقتصادی اقدام و عمل نکنیم، انتظارات مشروع و به حق مردم از جمله اشتغال و درآمد مکفی نیز حاصل نمی‌شود. از این رو، ضرورت دارد تا استراتژی توسعه اقتصادی درون‌زا و متکی به ظرفیت، دانش و فناوری‌های داخلی با نگاه به بیرون بنیان‌گذاری شود تا گام دوم انقلاب اسلامی را به طرف قله‌های اعتلای کشور، محکم‌تر و استوارتر برداریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۰۸۹۷۴۰۸:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
درمان اقتصاد وسط این وضعیت؟ شوخی نکن
ناشناس۹۰۹۶۸۱۱۷:۲۶:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنها نسخه اقتصاد قطع دست دلالان . ویژه خواران و رانتخواران است آن هم به طریق قانونی
ناشناس۹۰۸۹۷۹۰۸:۱۴:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه اقتصاد کشور این است: تعامل با دنیا، عدم دخالت نهادها در اقتصاد، امنیت سرمایه گذاری.
تبریزی۹۰۹۳۹۶۱۳:۴۲:۱۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تعامل با دنیا بدون قبول واقعیت های دنیا (چه ازشون خوشمون بیاد و چه نیاد) و تغییر اساسی در سیاست های داخلی و خارجی ممکن نیست ..
ناشناس۹۰۸۹۸۲۰۸:۱۷:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۶
مشکل اصلی فعلی مملکت فرار سرمایه داران وسرمایه گذاران با اصالت و واقعی و سپردن میدان به دلالان و ژن های خوب است
ناشناس۹۰۹۱۸۹۱۱:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
وقتی هر روز یک قانون جدید در کشور داریم معلوم سرمایه گذار فرار میکنه !
ناشناس۹۰۸۹۹۵۰۸:۴۳:۱۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
فرضا که در شرایط ایده آل خصوصی سازی بهتر باشد ، ولی ابتدا شرایطش را فراهم کنند نبود شرایط تحریمی .نبود تنش در سیاست خارجی و داخلی .شفافیت داخلی .وجود شرایط رقابتی در داخل .ایجاد شرایط مناسب جذب سرمایه خارجی و داخلی .اصلاح وضعیت بانکها از شرایط اینها حداقل ها یا پیش نیاز خصوصی سازی است.
ناشناس۹۰۸۹۹۶۰۸:۴۳:۳۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
این نسخه پیچی ها در شرایط عادی جواب می دهد. اخر کدام انسان عاقلی در شرایط رکود و تحریم شدید و گرانی های افسارگسیخته به خصوصی سازی توصیه می کند؟ مگر هدف خصوصی سازی چیست؟ بررسی کنند ببیند در بنگاههایی که با قیمت های ناچیز به بخش خصوصی دادند آیا تحولی در بهره وری و تولیدشان رخ داده است یا خیر!
ناشناس۹۰۹۲۱۱۱۱:۳۴:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
دقیقاً راه حل خصوصی سازیه.
ناشناس۹۰۹۰۱۹۰۸:۵۷:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
حرف های تکراری و از آن بایدهای همیشگی!
ناشناس۹۰۹۰۴۷۰۹:۲۵:۴۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
با توجه به اینکه هر گونه هزینه ای برای اقتصادی که از پای بست ویران است وضعیت را بهتر که نمیکند ان هزینه ها خودش دوباره باعث اشفتگی میشود باید تمام ثروت کشور در یک برهه ملی اعلام شود و هیچ مالکیت خصوصی نداشته باشیم و سنگ بنای اقتصاد را از فونداسیون اصولی بنا کنیم سپس بطرف مالکیت خصوصی برویم
ناشناس۹۰۹۸۰۲۱۹:۵۵:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنها راه همین است و جز این نیست نسخه شفا بخش
امید۹۰۹۰۵۳۰۹:۳۵:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
بسم الله الرحمن الرحیم این موضوعاتی که فرمودید فقط موقعی اجرایی می شود که دولتی غیر از دولت روحانی باشد، چون دولت روحانی نمی خواهد کار کند . این دولت فقط به فکر فروش نفت خام و واردات بی رویه محصولات مصرفی کشورهای دیگر است. کسی مانند زنگنه از اول انقلاب تا کنون نزدیک به ۳۰ سال است وزیر است و دائم به دروغ می گوید که ساخت پالایشگاه صرفه اقتصادی ندارد . چون سود کسانی مانند زنگنه در واردات است نه تولید.
ناشناس۹۰۹۰۷۸۱۰:۰۸:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
بسیار تحلیل آبکی بود . بهتر بدونیم دنیا امروز به مانند یک دهکده اس و همه باید با هم در ارتباط باشند . هیچ کشوری امروز بدون ارتباط با دنیا نمی تواند یک کشور موفق در اقتصاد باشد حتی ایالات متحده و ژاپن.
ناشناس۹۰۹۰۸۳۱۰:۱۲:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
در مورد نفت اشتباه میکنید .ترکیه رو نگاه کنید اقتصاد غیر نفتی ولی با تحریم دوتا وزیرش پولش کلی افت کرد.اتفاقا این نفت بود که باعث شده دلار الان 15000 هزار تومان باشه ونه صد هزاتومان .ما اگه همه چیز هم تولید کنیم مثل چین باز هم اگر تحریم باشیم قادر به وارد کردن مواد اولیه برای تولید این اجناس نخواهیم بود همچنین بعلت تحریم قادر به فروش انها نیز نخواهیم بود.
ناشناس۹۰۹۰۹۰۱۰:۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۲/۲۶
میدانید ورود به بخش صنایع پایین دست نفت و گاز چقدر سرمایه نیاز دارد؟ مثلا ساخت پالایشگاه و پتروشیمی چقدر هزینه دارد؟ در این شرایط که دولت در پرداخت حقوق پرسنل ضروری خود مانده و از تامین اعتبار برای مناطق سیل زده درمانده شده چطور فکر می کنید می توان به صنایع پایین دستی رفت؟
ناشناس۹۰۹۰۹۳۱۰:۱۷:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
همش شعار ،دقیقا عین سالهای قبل
ناشناس۹۰۹۱۰۵۱۰:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اینها کلی گویی بیش نیست! وقتی ادعا میشود که راهکاری برای برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی ارائه شده است، انتظار میرود به طور مصرح درباره راهکارهای کاهش بدهی شبکه بانکی به بانک مرکزی و تولید نقدینگی بدون پشتوانه، به سود رساندن صندوقهای بازنشستگی ورشکست شده، اصلاح سیستم مالیات و به راه انداختن قانون از کجا آورده ای، ایجاد نظام اقتصادی ضد دلالی و ضد انحصار صحبت شود. وگرنه اینکه اقتصاد باید "خوب" بشود را که همه جامعه بلد هستند به زبان بیاورند. مثلا شما در متن گفتيد که باید بودجه اصلاح شود و هزینه ها کاهش یابند تا نیازی به انتشار اسناد و اوراق خزانه نباشد. راهکار عملیاتی شما برای کاهش بودجه جاری کشور چیست؟ اینکه بودجه ریزی کشور نیاز به اصلاح دارد را که همه میدانند. راهکار ارائه بدهید.
ناشناس۹۰۹۱۴۱۱۰:۵۱:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنگناها توسط سیاستهای غلط دولت وایادی ترامپ که خون مردم را می مکند ورحم ندارند ایجادشده است ودولت در حالت انفعالی در مقابله با این ظالمین قرار گرفته است
آزاده۹۰۹۱۴۵۱۰:۵۳:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
مسئولین میدانند اما عزم و اراده ایی وجود ندارد رخوت و سستی قابل لمس هست در کل حاله انجام موارد ذکر شده را ندارند به روزمرگی و حقوق مفت عادت کردند
ناشناس۹۰۹۱۶۶۱۱:۰۵:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اقتصاد علم است ، اصول دارد ، پیوستگی 100درصد با سیاست و تصمیمات سیاسی و چگونگی روابط بین المللی دارد
نخود هر آش !!!۹۰۹۱۸۶۱۱:۱۶:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه اي براي درمان اقتصاد ! ...تيتر اميد است كه اين نسخه ، نسخه چيني نباشد كه افاقه نميكنه !! ... منظور م اين است كه داروهاي اين نسخه چيني نباشد كه حتي ممكن است اين دوا ودرمان مهلك اقتصاد نحيف مان باشد !! ... از اين چشم بادامي هاي عيالوار كه مي خواهند دنيا را بخورند ، و چپو كنند بعيد نيست كه ... خدا انشاءالله همه فرزندان آدم را به راه راست هدايت كند !! آمين !! ...
ناشناس۹۰۹۱۹۰۱۱:۱۹:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
هیچ کشوری در تحریم پیشرفت نکرده اقتصاد به دنیا ربط داره
سالم۹۰۹۱۹۶۱۱:۲۵:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
احتیاجی به نسخه پیچی نیست دست آقازاده ها و دلاها را از اقتصاد کم کنید درمان میشود
ناشناس۹۰۹۲۰۵۱۱:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اگر با شعار و نسخه پیچی های آبکی مشکلی حل میشد تا حالا شده بود
احمد جوانی۹۰۹۲۶۱۱۲:۰۸:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
البته در یک قرن گذشته بیماری اقتصاد ایران پاشنه آشیل در دست دشمنان بوده است و علت اصلی آن هم وابستگی اقتصاد به نفت بوده که مقاوم نبودن پایه های اقتصاد بستر فشارهای بیرونی از طرف دشمنان را در پی داشته است.لاجرم چاره ای جز درمان این بیماری نیست ، و از قضا در حال حاضر که بحث تحریم نفت جدی است با یک عزم ملی و همت مسئولان و مدیریت شجاعانه جهادی می توان در این مسیر گام برداشت و یک بار برای همیشه اقتصاد را از نفت جدا و بیماری اقتصاد ایران را درمان کرد و راه علاجش اجرای 6 بند بالاست.
ناشناس۹۰۹۵۷۲۱۵:۵۲:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
8 سال مدیریت جهادی شما رو هم دیدیم !
ناشناس۹۰۹۳۴۱۱۳:۱۰:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۲۶
برای رفع مشکل، باید ریشه مشکل را از بین برد. تنها راهکار برای بهبود دائمی و ماندگار اقتصاد: تعامل مثبت و سازنده با دنیا و ..بهبود در سیاست خارجی.
ناشناس۹۰۹۳۴۴۱۳:۱۲:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
من به جرات می گم دیگه اقتصاد ما درمان نمیشه و به سمت فروپاشی کامل میره متاسفانه فرصت اصلاح بود ولی همون افرادی که کشور رو به اینجا رسوندن باعث شدن که قبل از این اتفاق اصلاحات صورت نگیره، دیگه دیره
سعید۹۰۹۵۲۲۱۵:۱۱:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۲۶
.. تازه به این نتیجه رسیدین ؟
مم۹۰۹۵۴۶۱۵:۳۱:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۶
سالها فقط نسخه میپیچین ولی دارو گیر نمیاد.
ناشناس۹۰۹۵۵۳۱۵:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
يك صدم مبالغى را كه نكبت هايى مثل خاورى بالا كشيدند به تيمى از درس خوانده هاى هاروارد و استنفورد و MIT بدهيد ظرف يك دهه برايمان سيستم طراحى كنند. با ذهن هاى بسيط تك متغيره، نميتوان مسايل بغايت بغرنج اقتصاد را حل كرد
ناشناس۹۰۹۶۹۲۱۷:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تمام مشکلات ایران فقط یک کلمه است. دموکراسی.
ناشناس۹۰۹۸۶۲۲۱:۳۴:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه نمی‌خواد آقازاده ها و ژن برتری ها رو حذف کنید درست میشه

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 8. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 9. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 10. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 11. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

 12. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 13. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 14. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 15. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 16. تصاویر زیبای زمین از آسمان  

 17. حسینی: پرسپولیس وضعیت نامشخصی دارد/ با همه قوا در کنار هواداران هستیم

 18. کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم/ پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید

 19. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 20. اجرای طرح ناظر ۲ و ۳ پلیس در تهران / تولید کننده البسه نامناسب زیر ذره بین ناجا

 21. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 22. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 23. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 24. پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰تومانی و پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های پایین

 25. نرخ سود بانکی تغییر می‌کند؟

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 15. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 16. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 18. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 19. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 20. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 21. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 22. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 23. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 24. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

 25. مجمع وزیران ادوار؛ اجتماع وزرا و معاونین چپ و راست  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 8. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 9. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 10. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 11. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 12. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 13. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 14. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 15. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 16. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 17. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 18. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 19. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 20. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 21. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 24. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 25. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

پربحث‌های اخیر

 1. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 2. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 3. مرندی: ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند

 4. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 5. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 6. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 7. پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰تومانی و پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های پایین

 8. نرخ سود بانکی تغییر می‌کند؟

 9. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 10. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 11. بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد!

 12. موافقت یواشکی وزرا با بازگشت کوپن/ روحانی هنوز مخالف است

 13. ادامه کاهش قیمت ارز/ دلار امروز چند؟

 14. تمدید ۴ماهه معافیت تحریم عراق برای واردات برق از ایران

 15. آغاز پروازهای حج از ۱۷ تیرماه/ مشکلی در تامین سوخت هواپیما در عربستان نداریم

 16. قیمت ارز در صرافی/ دلار ۲۰۰ تومان ارزان شد

 17. رییس بانک مرکزی: نرخ نیمایی حذف نمی‌شود

 18. عرضه محصولات لبنی ۱۵ درصد زیر قیمت در میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

 19. دلال‌های بازار خودرو، فروشنده شده‌اند

 20. مذاکره هند و روسیه برای اجرای پروژه انتقال گاز از طریق ایران

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 22. خانه‌نشینی فارغ التحصیلان به چه قیمتی؟

 23. آخرین جزئیات مبارزه علیه موج دوم ورود ملخ‌های صحرایی/ خسارت جدی به باغات و مزارع وارد نشده است

 24. انتقاد شدید از واردات بی رویه برخی تجهیزات به کشور

 25. نحوه تولید پلاک خودروها  

پربحث‌های دیروز

 1. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 2. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 3. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 4. مرندی: ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند

 5. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 6. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 7. آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت ۸۰۰۰ تومان!

 8. پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟

 9. یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟

 10. زنگنه مطرح کرد: وضع فعلی بازار نفت به نفع هیچکس نیست/ موافقت مشروط ایران با تغییر زمان برگزاری نشست اوپک

 11. صدور ۵۰ هزار مجوز استخدام در وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان

 12. ۱۰ نماینده مجلس عملکرد وزیر نفت را بررسی کردند

 13. انتقاد شدید از واردات بی رویه برخی تجهیزات به کشور

 14. نحوه تولید پلاک خودروها  

 15. شنبه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل

 16. تعیین تکلیف دلار ۴۲۰۰ تومانی تا پایان این هفته تکذیب شد/ هیچگونه تصمیم یا زمانبندی خاصی اعلام نشده است

 17. سرعت قطار سریع السیر تهران-اصفهان به ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد

 18. وزیر نیرو: بازار ۲۰۰ میلیون نفری در انتظار ایران است

 19. ارزش دلار به کمترین میزان در سه ماه گذشته کاهش یافت

 20. حذف پاداش‌ها درشستا

 21. حجم مبادلات ایران و روسیه7.4 درصد رشد داشته است

 22. آذری‌جهرمی: مخالف فعالیت پوسته‌های تلگرام بودم

 23. حراج‌های دقیقه ۹۰

 24. جایگزینی برای صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس وجود ندارد

 25. صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ ۹۰ درصد دکمه‌های لباس وارداتی است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 5. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 6. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 7. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 8. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 9. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 10. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 13. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 14. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 15. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 16. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 17. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 18. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 19. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 20. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 21. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 22. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 23. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 24. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 25. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

آخرین عناوین