نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

جعفر قادری،   3980226018 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

محورها و موضوعات اقتصادی نزدیک به یک دهه است که در شعارهای ابتدای سال از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح می‌شوند و حاکی از این واقعیت است که کشور سال‌هاست از «چند بیماری مزمن رنج می‌برد» و باید فکری اساسی برای حل آن کرد. به‌ویژه اینکه دشمن این بار از حربه تحریم‌ها برای امتیازگیری استفاده کرده و لذا مرتفع کردن مشکلات این حوزه، ارتباط تنگاتنگی با امنیت ملی و اقتدار بین‌المللی جمهوری اسلامی دارد. نسخه‌ای که مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی اخیر خود با کارگزاران نظام برای درمان این بیماری‌ها ارائه کرده‌اند، شامل محورهای شش‌گانه برای رفع «وابستگی به نفت و خام فروشی»، «عدم‌مداخله غیرضروری دستگاه‌های حکومتی در مسائل اقتصادی»، «اجرای سیاست‌های اصل 44»، «اصلاح فضای کسب‌وکار»، «اصلاح ساختاری بودجه» و «اصلاح نظام بانکی» است. در این خصوص، نکات ذیل قابل‌اعتنا به نظر می‌رسند.

1. علیرغم اینکه تحریم‌های نفتی، تنگناهایی برای معیشت مردم ایجاد کرده است، درعین‌حال باید آن را فرصتی برای شکوفایی اقتصاد کشور از رهگذر خلاص شدن از اتکا به درآمدهای حاصل از خام فروشی نفت بدانیم. برخی همچنان اصرار دارند که به هر طریق ممکن، نفت را صادر کنیم درحالی‌که ادامه این روند، نه‌تنها به صلاح کشور نیست بلکه بازی در زمین دشمن است. از طرفی، اقتصادی که وابسته به صادرات نفت و تحت تأثیر فراز و فرود قیمت آن باشد، پویا و چالاک نیست، از این رو، باید آن را بدون فوت وقت از نفت جدا کنیم، از خام‌فروشی فاصله بگیریم و به سمت تولید محصولات میان دستی و پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی گام برداریم. وجود ذخایر نفت و گاز در کشور یک مزیت و نعمت است که این مزیت و نعمت نباید تبدیل به یک بلا و نقمت شود بلکه باید از آن به‌درستی استفاده کنیم. ضمن اینکه ریشه تحریم‌ها به محدودیت فروش نفت گره‌خورده و چنانچه برای بستن در چاه‌های نفت اهتمام لازم صورت می‌گرفت، امروز نگرانی از عدم صادرات این کالای استراتژیک، به دغدغه اصلی مسئولین تبدیل نمی‌شد. به هر ترتیب، ادامه وضعیت موجود، قابل‌پذیرش نیست و فروش نفت برای تأمین هزینه‌ها و مخارج کشور، منابع خدادادی را هدر داده و ای‌بسا کشور را در شرایط بغرنج‌تری قرار دهد.

2. کاستن از حوزه تصدی‌گری دستگاه‌های اجرایی در راستای اجرای اصل 44 از این منظر حائز اهمیت است که اقتصاد مردمی را محقق می‌کند. اقتصادی که مردم در آن دست نداشته یا میزان حضور و مشارکت آن‌ها در آن کم باشد، کم‌تحرک و کم رونق خواهد بود. یکی از پایه‌های مهم اقتصاد مقاومتی هم حضور آحاد مردم در این بخش است و باید به‌طورجدی مدنظر قرار گیرد. باید توجه داشت که خصوصی‌سازی به معنی هرج‌ومرج در واگذاری شرکت‌های دولتی و عدم نظارت پس‌ازآن نیست، بلکه ضروری است که درنهایت دقت به این کار اقدام کرد و الا فساد گسترده‌ای در آن رخ می‌دهد. در مقابل، نظارت صحیح بر نحوه فعالیت شرکت‌های خصوصی، موجب رقابت سازنده و به کار گرفتن ایده‌های دانش‌بنیان می‌شود؛ کما اینکه در حال حاضر می‌بینیم که مشتری مداری و رقابت برای بهبود خدمات و تولیدات در میان شرکت‌های خصوصی در حال افزایش است.

3. رتبه کشورمان در کلید خوردن و تداوم کسب‌وکار در میان کشورهای دنیا 129 است که با توجه به جایگاه هجدهم جمهوری اسلامی در اقتصاد جهانی، این رتبه متناسب و در شأن ما نیست. کاغذبازی و بروکراسی موجب شده تا فرایندهای اخذ مجوزهای تولید و تداوم آن با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود و سرمایه‌گذاران را از ورود به این بخش پشیمان کند. فضای کسب‌وکار اگر بهبود نیابد، آفت‌هایی همچون بیکاری، کاهش قدرت خرید و ارزش ریال نیز حل نمی‌شود چون مقدمه حل همه آن‌ها تولید است. البته باید گفت که تسهیل آغاز تولید و ترغیب به ادامه آن، امری فرا قوه‌ای است و لازم است که همه ارکان کشور در آن مشارکت داشته باشند.

4. تدوین دقیق بودجه، مثل ترسیم دقیق نقشه راه یک‌ساله کشور است و اینکه با مشکلات ساختاری مهم از جمله کاهش ارزش پول ملی و قد کشیدن ارزش ارزهای خارجی دست به گریبانیم به دلیل افزایش هزینه جاری دستگاه‌ها و شرکت‌های دستگاه اجرایی و در نتیجه ناکارآمدی بودجه است. متأسفانه در طول سال‌های گذشته درآمدهای واهی حاصل از تسعیر دارایی‌های خارجی بانک مرکزی یا انتشار اسناد خزانه، اوراق مشارکت و اوراق بدهی برای نهادهای اجرایی تعریف‌شده است. اسناد خزانه در ظاهر، بدهی قوه مجریه به اشخاص است اما درنهایت به بدهی دستگاه‌های اجرایی به بانک‌ها و بانک مرکزی تبدیل می‌شود که عدم الزام برای بازپرداخت آن را در پی دارد. این امر می‌تواند به افزایش نقدینگی و پیامدهای بعدی آن منجر شود، درحالی‌که اگر بودجه به صورت دقیق و موشکافانه تدوین شود، مشکلاتی از این دست شکل نمی‌گیرند.

5. احیای کارکرد زیربنایی بانک‌ها در تزریق منابع به صنایع نیازمند تسهیلات، می‌تواند گام بلندی در تولید ایجاد کند. نقش بانک‌ها در حال حاضر عوض شده و به جای اینکه به یاری تولید بشتابند، به مانعی برای تولید مبدل شده‌اند و فاجعه‌بارتر اینکه وارد فعالیت‌های غیرمولد و بنگاه‌داری هم شده‌اند. از طرفی باید فهم درستی از ماهیت مشکلات تولیدکنندگان داشته باشیم و مناسبات بین بانک‌ها و واحدهای تولیدی را واقع‌بینانه و هدفمند کنیم. بر این مبنا، بانک‌ها از یک‌سو باید نقش حامی برای رشد و نمو تولیدات وطنی را بازی کنند و از سوی دیگر، راهکاری برای پرداخت بدهی واحدهای ناتوان از پرداخت معوقاتشان را تدبیر نمایند تا چرخ تولید از حرکت بازنماند.
ممشا و مبنای عمل جمهوری اسلامی استقلال از سیاست، فرهنگ و اقتصاد حاکم بر دنیاست و چون نمی‌خواهیم تابعی از منظومه آن باشیم، در نتیجه همواره در معرض فشارهای خارجی و تحریم‌ها قرار داریم. این در حالی است که چنانچه برای مستقل شدن در حوزه‌های اقتصادی اقدام و عمل نکنیم، انتظارات مشروع و به حق مردم از جمله اشتغال و درآمد مکفی نیز حاصل نمی‌شود. از این رو، ضرورت دارد تا استراتژی توسعه اقتصادی درون‌زا و متکی به ظرفیت، دانش و فناوری‌های داخلی با نگاه به بیرون بنیان‌گذاری شود تا گام دوم انقلاب اسلامی را به طرف قله‌های اعتلای کشور، محکم‌تر و استوارتر برداریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۰۸۹۷۴۰۸:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
درمان اقتصاد وسط این وضعیت؟ شوخی نکن
ناشناس۹۰۹۶۸۱۱۷:۲۶:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنها نسخه اقتصاد قطع دست دلالان . ویژه خواران و رانتخواران است آن هم به طریق قانونی
ناشناس۹۰۸۹۷۹۰۸:۱۴:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه اقتصاد کشور این است: تعامل با دنیا، عدم دخالت نهادها در اقتصاد، امنیت سرمایه گذاری.
تبریزی۹۰۹۳۹۶۱۳:۴۲:۱۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تعامل با دنیا بدون قبول واقعیت های دنیا (چه ازشون خوشمون بیاد و چه نیاد) و تغییر اساسی در سیاست های داخلی و خارجی ممکن نیست ..
ناشناس۹۰۸۹۸۲۰۸:۱۷:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۶
مشکل اصلی فعلی مملکت فرار سرمایه داران وسرمایه گذاران با اصالت و واقعی و سپردن میدان به دلالان و ژن های خوب است
ناشناس۹۰۹۱۸۹۱۱:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
وقتی هر روز یک قانون جدید در کشور داریم معلوم سرمایه گذار فرار میکنه !
ناشناس۹۰۸۹۹۵۰۸:۴۳:۱۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
فرضا که در شرایط ایده آل خصوصی سازی بهتر باشد ، ولی ابتدا شرایطش را فراهم کنند نبود شرایط تحریمی .نبود تنش در سیاست خارجی و داخلی .شفافیت داخلی .وجود شرایط رقابتی در داخل .ایجاد شرایط مناسب جذب سرمایه خارجی و داخلی .اصلاح وضعیت بانکها از شرایط اینها حداقل ها یا پیش نیاز خصوصی سازی است.
ناشناس۹۰۸۹۹۶۰۸:۴۳:۳۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
این نسخه پیچی ها در شرایط عادی جواب می دهد. اخر کدام انسان عاقلی در شرایط رکود و تحریم شدید و گرانی های افسارگسیخته به خصوصی سازی توصیه می کند؟ مگر هدف خصوصی سازی چیست؟ بررسی کنند ببیند در بنگاههایی که با قیمت های ناچیز به بخش خصوصی دادند آیا تحولی در بهره وری و تولیدشان رخ داده است یا خیر!
ناشناس۹۰۹۲۱۱۱۱:۳۴:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
دقیقاً راه حل خصوصی سازیه.
ناشناس۹۰۹۰۱۹۰۸:۵۷:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
حرف های تکراری و از آن بایدهای همیشگی!
ناشناس۹۰۹۰۴۷۰۹:۲۵:۴۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
با توجه به اینکه هر گونه هزینه ای برای اقتصادی که از پای بست ویران است وضعیت را بهتر که نمیکند ان هزینه ها خودش دوباره باعث اشفتگی میشود باید تمام ثروت کشور در یک برهه ملی اعلام شود و هیچ مالکیت خصوصی نداشته باشیم و سنگ بنای اقتصاد را از فونداسیون اصولی بنا کنیم سپس بطرف مالکیت خصوصی برویم
ناشناس۹۰۹۸۰۲۱۹:۵۵:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنها راه همین است و جز این نیست نسخه شفا بخش
امید۹۰۹۰۵۳۰۹:۳۵:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
بسم الله الرحمن الرحیم این موضوعاتی که فرمودید فقط موقعی اجرایی می شود که دولتی غیر از دولت روحانی باشد، چون دولت روحانی نمی خواهد کار کند . این دولت فقط به فکر فروش نفت خام و واردات بی رویه محصولات مصرفی کشورهای دیگر است. کسی مانند زنگنه از اول انقلاب تا کنون نزدیک به ۳۰ سال است وزیر است و دائم به دروغ می گوید که ساخت پالایشگاه صرفه اقتصادی ندارد . چون سود کسانی مانند زنگنه در واردات است نه تولید.
ناشناس۹۰۹۰۷۸۱۰:۰۸:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
بسیار تحلیل آبکی بود . بهتر بدونیم دنیا امروز به مانند یک دهکده اس و همه باید با هم در ارتباط باشند . هیچ کشوری امروز بدون ارتباط با دنیا نمی تواند یک کشور موفق در اقتصاد باشد حتی ایالات متحده و ژاپن.
ناشناس۹۰۹۰۸۳۱۰:۱۲:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
در مورد نفت اشتباه میکنید .ترکیه رو نگاه کنید اقتصاد غیر نفتی ولی با تحریم دوتا وزیرش پولش کلی افت کرد.اتفاقا این نفت بود که باعث شده دلار الان 15000 هزار تومان باشه ونه صد هزاتومان .ما اگه همه چیز هم تولید کنیم مثل چین باز هم اگر تحریم باشیم قادر به وارد کردن مواد اولیه برای تولید این اجناس نخواهیم بود همچنین بعلت تحریم قادر به فروش انها نیز نخواهیم بود.
ناشناس۹۰۹۰۹۰۱۰:۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۲/۲۶
میدانید ورود به بخش صنایع پایین دست نفت و گاز چقدر سرمایه نیاز دارد؟ مثلا ساخت پالایشگاه و پتروشیمی چقدر هزینه دارد؟ در این شرایط که دولت در پرداخت حقوق پرسنل ضروری خود مانده و از تامین اعتبار برای مناطق سیل زده درمانده شده چطور فکر می کنید می توان به صنایع پایین دستی رفت؟
ناشناس۹۰۹۰۹۳۱۰:۱۷:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
همش شعار ،دقیقا عین سالهای قبل
ناشناس۹۰۹۱۰۵۱۰:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اینها کلی گویی بیش نیست! وقتی ادعا میشود که راهکاری برای برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی ارائه شده است، انتظار میرود به طور مصرح درباره راهکارهای کاهش بدهی شبکه بانکی به بانک مرکزی و تولید نقدینگی بدون پشتوانه، به سود رساندن صندوقهای بازنشستگی ورشکست شده، اصلاح سیستم مالیات و به راه انداختن قانون از کجا آورده ای، ایجاد نظام اقتصادی ضد دلالی و ضد انحصار صحبت شود. وگرنه اینکه اقتصاد باید "خوب" بشود را که همه جامعه بلد هستند به زبان بیاورند. مثلا شما در متن گفتيد که باید بودجه اصلاح شود و هزینه ها کاهش یابند تا نیازی به انتشار اسناد و اوراق خزانه نباشد. راهکار عملیاتی شما برای کاهش بودجه جاری کشور چیست؟ اینکه بودجه ریزی کشور نیاز به اصلاح دارد را که همه میدانند. راهکار ارائه بدهید.
ناشناس۹۰۹۱۴۱۱۰:۵۱:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنگناها توسط سیاستهای غلط دولت وایادی ترامپ که خون مردم را می مکند ورحم ندارند ایجادشده است ودولت در حالت انفعالی در مقابله با این ظالمین قرار گرفته است
آزاده۹۰۹۱۴۵۱۰:۵۳:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
مسئولین میدانند اما عزم و اراده ایی وجود ندارد رخوت و سستی قابل لمس هست در کل حاله انجام موارد ذکر شده را ندارند به روزمرگی و حقوق مفت عادت کردند
ناشناس۹۰۹۱۶۶۱۱:۰۵:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اقتصاد علم است ، اصول دارد ، پیوستگی 100درصد با سیاست و تصمیمات سیاسی و چگونگی روابط بین المللی دارد
نخود هر آش !!!۹۰۹۱۸۶۱۱:۱۶:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه اي براي درمان اقتصاد ! ...تيتر اميد است كه اين نسخه ، نسخه چيني نباشد كه افاقه نميكنه !! ... منظور م اين است كه داروهاي اين نسخه چيني نباشد كه حتي ممكن است اين دوا ودرمان مهلك اقتصاد نحيف مان باشد !! ... از اين چشم بادامي هاي عيالوار كه مي خواهند دنيا را بخورند ، و چپو كنند بعيد نيست كه ... خدا انشاءالله همه فرزندان آدم را به راه راست هدايت كند !! آمين !! ...
ناشناس۹۰۹۱۹۰۱۱:۱۹:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
هیچ کشوری در تحریم پیشرفت نکرده اقتصاد به دنیا ربط داره
سالم۹۰۹۱۹۶۱۱:۲۵:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
احتیاجی به نسخه پیچی نیست دست آقازاده ها و دلاها را از اقتصاد کم کنید درمان میشود
ناشناس۹۰۹۲۰۵۱۱:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اگر با شعار و نسخه پیچی های آبکی مشکلی حل میشد تا حالا شده بود
احمد جوانی۹۰۹۲۶۱۱۲:۰۸:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
البته در یک قرن گذشته بیماری اقتصاد ایران پاشنه آشیل در دست دشمنان بوده است و علت اصلی آن هم وابستگی اقتصاد به نفت بوده که مقاوم نبودن پایه های اقتصاد بستر فشارهای بیرونی از طرف دشمنان را در پی داشته است.لاجرم چاره ای جز درمان این بیماری نیست ، و از قضا در حال حاضر که بحث تحریم نفت جدی است با یک عزم ملی و همت مسئولان و مدیریت شجاعانه جهادی می توان در این مسیر گام برداشت و یک بار برای همیشه اقتصاد را از نفت جدا و بیماری اقتصاد ایران را درمان کرد و راه علاجش اجرای 6 بند بالاست.
ناشناس۹۰۹۵۷۲۱۵:۵۲:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
8 سال مدیریت جهادی شما رو هم دیدیم !
ناشناس۹۰۹۳۴۱۱۳:۱۰:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۲۶
برای رفع مشکل، باید ریشه مشکل را از بین برد. تنها راهکار برای بهبود دائمی و ماندگار اقتصاد: تعامل مثبت و سازنده با دنیا و ..بهبود در سیاست خارجی.
ناشناس۹۰۹۳۴۴۱۳:۱۲:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
من به جرات می گم دیگه اقتصاد ما درمان نمیشه و به سمت فروپاشی کامل میره متاسفانه فرصت اصلاح بود ولی همون افرادی که کشور رو به اینجا رسوندن باعث شدن که قبل از این اتفاق اصلاحات صورت نگیره، دیگه دیره
سعید۹۰۹۵۲۲۱۵:۱۱:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۲۶
.. تازه به این نتیجه رسیدین ؟
مم۹۰۹۵۴۶۱۵:۳۱:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۶
سالها فقط نسخه میپیچین ولی دارو گیر نمیاد.
ناشناس۹۰۹۵۵۳۱۵:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
يك صدم مبالغى را كه نكبت هايى مثل خاورى بالا كشيدند به تيمى از درس خوانده هاى هاروارد و استنفورد و MIT بدهيد ظرف يك دهه برايمان سيستم طراحى كنند. با ذهن هاى بسيط تك متغيره، نميتوان مسايل بغايت بغرنج اقتصاد را حل كرد
ناشناس۹۰۹۶۹۲۱۷:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تمام مشکلات ایران فقط یک کلمه است. دموکراسی.
ناشناس۹۰۹۸۶۲۲۱:۳۴:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه نمی‌خواد آقازاده ها و ژن برتری ها رو حذف کنید درست میشه

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 15. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 18. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 19. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 20. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 21. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 22. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 23. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 24. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

 25. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

آخرین عناوین