نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

جعفر قادری،   3980226018 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

محورها و موضوعات اقتصادی نزدیک به یک دهه است که در شعارهای ابتدای سال از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح می‌شوند و حاکی از این واقعیت است که کشور سال‌هاست از «چند بیماری مزمن رنج می‌برد» و باید فکری اساسی برای حل آن کرد. به‌ویژه اینکه دشمن این بار از حربه تحریم‌ها برای امتیازگیری استفاده کرده و لذا مرتفع کردن مشکلات این حوزه، ارتباط تنگاتنگی با امنیت ملی و اقتدار بین‌المللی جمهوری اسلامی دارد. نسخه‌ای که مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی اخیر خود با کارگزاران نظام برای درمان این بیماری‌ها ارائه کرده‌اند، شامل محورهای شش‌گانه برای رفع «وابستگی به نفت و خام فروشی»، «عدم‌مداخله غیرضروری دستگاه‌های حکومتی در مسائل اقتصادی»، «اجرای سیاست‌های اصل 44»، «اصلاح فضای کسب‌وکار»، «اصلاح ساختاری بودجه» و «اصلاح نظام بانکی» است. در این خصوص، نکات ذیل قابل‌اعتنا به نظر می‌رسند.

1. علیرغم اینکه تحریم‌های نفتی، تنگناهایی برای معیشت مردم ایجاد کرده است، درعین‌حال باید آن را فرصتی برای شکوفایی اقتصاد کشور از رهگذر خلاص شدن از اتکا به درآمدهای حاصل از خام فروشی نفت بدانیم. برخی همچنان اصرار دارند که به هر طریق ممکن، نفت را صادر کنیم درحالی‌که ادامه این روند، نه‌تنها به صلاح کشور نیست بلکه بازی در زمین دشمن است. از طرفی، اقتصادی که وابسته به صادرات نفت و تحت تأثیر فراز و فرود قیمت آن باشد، پویا و چالاک نیست، از این رو، باید آن را بدون فوت وقت از نفت جدا کنیم، از خام‌فروشی فاصله بگیریم و به سمت تولید محصولات میان دستی و پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی گام برداریم. وجود ذخایر نفت و گاز در کشور یک مزیت و نعمت است که این مزیت و نعمت نباید تبدیل به یک بلا و نقمت شود بلکه باید از آن به‌درستی استفاده کنیم. ضمن اینکه ریشه تحریم‌ها به محدودیت فروش نفت گره‌خورده و چنانچه برای بستن در چاه‌های نفت اهتمام لازم صورت می‌گرفت، امروز نگرانی از عدم صادرات این کالای استراتژیک، به دغدغه اصلی مسئولین تبدیل نمی‌شد. به هر ترتیب، ادامه وضعیت موجود، قابل‌پذیرش نیست و فروش نفت برای تأمین هزینه‌ها و مخارج کشور، منابع خدادادی را هدر داده و ای‌بسا کشور را در شرایط بغرنج‌تری قرار دهد.

2. کاستن از حوزه تصدی‌گری دستگاه‌های اجرایی در راستای اجرای اصل 44 از این منظر حائز اهمیت است که اقتصاد مردمی را محقق می‌کند. اقتصادی که مردم در آن دست نداشته یا میزان حضور و مشارکت آن‌ها در آن کم باشد، کم‌تحرک و کم رونق خواهد بود. یکی از پایه‌های مهم اقتصاد مقاومتی هم حضور آحاد مردم در این بخش است و باید به‌طورجدی مدنظر قرار گیرد. باید توجه داشت که خصوصی‌سازی به معنی هرج‌ومرج در واگذاری شرکت‌های دولتی و عدم نظارت پس‌ازآن نیست، بلکه ضروری است که درنهایت دقت به این کار اقدام کرد و الا فساد گسترده‌ای در آن رخ می‌دهد. در مقابل، نظارت صحیح بر نحوه فعالیت شرکت‌های خصوصی، موجب رقابت سازنده و به کار گرفتن ایده‌های دانش‌بنیان می‌شود؛ کما اینکه در حال حاضر می‌بینیم که مشتری مداری و رقابت برای بهبود خدمات و تولیدات در میان شرکت‌های خصوصی در حال افزایش است.

3. رتبه کشورمان در کلید خوردن و تداوم کسب‌وکار در میان کشورهای دنیا 129 است که با توجه به جایگاه هجدهم جمهوری اسلامی در اقتصاد جهانی، این رتبه متناسب و در شأن ما نیست. کاغذبازی و بروکراسی موجب شده تا فرایندهای اخذ مجوزهای تولید و تداوم آن با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود و سرمایه‌گذاران را از ورود به این بخش پشیمان کند. فضای کسب‌وکار اگر بهبود نیابد، آفت‌هایی همچون بیکاری، کاهش قدرت خرید و ارزش ریال نیز حل نمی‌شود چون مقدمه حل همه آن‌ها تولید است. البته باید گفت که تسهیل آغاز تولید و ترغیب به ادامه آن، امری فرا قوه‌ای است و لازم است که همه ارکان کشور در آن مشارکت داشته باشند.

4. تدوین دقیق بودجه، مثل ترسیم دقیق نقشه راه یک‌ساله کشور است و اینکه با مشکلات ساختاری مهم از جمله کاهش ارزش پول ملی و قد کشیدن ارزش ارزهای خارجی دست به گریبانیم به دلیل افزایش هزینه جاری دستگاه‌ها و شرکت‌های دستگاه اجرایی و در نتیجه ناکارآمدی بودجه است. متأسفانه در طول سال‌های گذشته درآمدهای واهی حاصل از تسعیر دارایی‌های خارجی بانک مرکزی یا انتشار اسناد خزانه، اوراق مشارکت و اوراق بدهی برای نهادهای اجرایی تعریف‌شده است. اسناد خزانه در ظاهر، بدهی قوه مجریه به اشخاص است اما درنهایت به بدهی دستگاه‌های اجرایی به بانک‌ها و بانک مرکزی تبدیل می‌شود که عدم الزام برای بازپرداخت آن را در پی دارد. این امر می‌تواند به افزایش نقدینگی و پیامدهای بعدی آن منجر شود، درحالی‌که اگر بودجه به صورت دقیق و موشکافانه تدوین شود، مشکلاتی از این دست شکل نمی‌گیرند.

5. احیای کارکرد زیربنایی بانک‌ها در تزریق منابع به صنایع نیازمند تسهیلات، می‌تواند گام بلندی در تولید ایجاد کند. نقش بانک‌ها در حال حاضر عوض شده و به جای اینکه به یاری تولید بشتابند، به مانعی برای تولید مبدل شده‌اند و فاجعه‌بارتر اینکه وارد فعالیت‌های غیرمولد و بنگاه‌داری هم شده‌اند. از طرفی باید فهم درستی از ماهیت مشکلات تولیدکنندگان داشته باشیم و مناسبات بین بانک‌ها و واحدهای تولیدی را واقع‌بینانه و هدفمند کنیم. بر این مبنا، بانک‌ها از یک‌سو باید نقش حامی برای رشد و نمو تولیدات وطنی را بازی کنند و از سوی دیگر، راهکاری برای پرداخت بدهی واحدهای ناتوان از پرداخت معوقاتشان را تدبیر نمایند تا چرخ تولید از حرکت بازنماند.
ممشا و مبنای عمل جمهوری اسلامی استقلال از سیاست، فرهنگ و اقتصاد حاکم بر دنیاست و چون نمی‌خواهیم تابعی از منظومه آن باشیم، در نتیجه همواره در معرض فشارهای خارجی و تحریم‌ها قرار داریم. این در حالی است که چنانچه برای مستقل شدن در حوزه‌های اقتصادی اقدام و عمل نکنیم، انتظارات مشروع و به حق مردم از جمله اشتغال و درآمد مکفی نیز حاصل نمی‌شود. از این رو، ضرورت دارد تا استراتژی توسعه اقتصادی درون‌زا و متکی به ظرفیت، دانش و فناوری‌های داخلی با نگاه به بیرون بنیان‌گذاری شود تا گام دوم انقلاب اسلامی را به طرف قله‌های اعتلای کشور، محکم‌تر و استوارتر برداریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۰۸۹۷۴۰۸:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
درمان اقتصاد وسط این وضعیت؟ شوخی نکن
ناشناس۹۰۹۶۸۱۱۷:۲۶:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنها نسخه اقتصاد قطع دست دلالان . ویژه خواران و رانتخواران است آن هم به طریق قانونی
ناشناس۹۰۸۹۷۹۰۸:۱۴:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه اقتصاد کشور این است: تعامل با دنیا، عدم دخالت نهادها در اقتصاد، امنیت سرمایه گذاری.
تبریزی۹۰۹۳۹۶۱۳:۴۲:۱۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تعامل با دنیا بدون قبول واقعیت های دنیا (چه ازشون خوشمون بیاد و چه نیاد) و تغییر اساسی در سیاست های داخلی و خارجی ممکن نیست ..
ناشناس۹۰۸۹۸۲۰۸:۱۷:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۶
مشکل اصلی فعلی مملکت فرار سرمایه داران وسرمایه گذاران با اصالت و واقعی و سپردن میدان به دلالان و ژن های خوب است
ناشناس۹۰۹۱۸۹۱۱:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
وقتی هر روز یک قانون جدید در کشور داریم معلوم سرمایه گذار فرار میکنه !
ناشناس۹۰۸۹۹۵۰۸:۴۳:۱۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
فرضا که در شرایط ایده آل خصوصی سازی بهتر باشد ، ولی ابتدا شرایطش را فراهم کنند نبود شرایط تحریمی .نبود تنش در سیاست خارجی و داخلی .شفافیت داخلی .وجود شرایط رقابتی در داخل .ایجاد شرایط مناسب جذب سرمایه خارجی و داخلی .اصلاح وضعیت بانکها از شرایط اینها حداقل ها یا پیش نیاز خصوصی سازی است.
ناشناس۹۰۸۹۹۶۰۸:۴۳:۳۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
این نسخه پیچی ها در شرایط عادی جواب می دهد. اخر کدام انسان عاقلی در شرایط رکود و تحریم شدید و گرانی های افسارگسیخته به خصوصی سازی توصیه می کند؟ مگر هدف خصوصی سازی چیست؟ بررسی کنند ببیند در بنگاههایی که با قیمت های ناچیز به بخش خصوصی دادند آیا تحولی در بهره وری و تولیدشان رخ داده است یا خیر!
ناشناس۹۰۹۲۱۱۱۱:۳۴:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
دقیقاً راه حل خصوصی سازیه.
ناشناس۹۰۹۰۱۹۰۸:۵۷:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
حرف های تکراری و از آن بایدهای همیشگی!
ناشناس۹۰۹۰۴۷۰۹:۲۵:۴۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
با توجه به اینکه هر گونه هزینه ای برای اقتصادی که از پای بست ویران است وضعیت را بهتر که نمیکند ان هزینه ها خودش دوباره باعث اشفتگی میشود باید تمام ثروت کشور در یک برهه ملی اعلام شود و هیچ مالکیت خصوصی نداشته باشیم و سنگ بنای اقتصاد را از فونداسیون اصولی بنا کنیم سپس بطرف مالکیت خصوصی برویم
ناشناس۹۰۹۸۰۲۱۹:۵۵:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنها راه همین است و جز این نیست نسخه شفا بخش
امید۹۰۹۰۵۳۰۹:۳۵:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
بسم الله الرحمن الرحیم این موضوعاتی که فرمودید فقط موقعی اجرایی می شود که دولتی غیر از دولت روحانی باشد، چون دولت روحانی نمی خواهد کار کند . این دولت فقط به فکر فروش نفت خام و واردات بی رویه محصولات مصرفی کشورهای دیگر است. کسی مانند زنگنه از اول انقلاب تا کنون نزدیک به ۳۰ سال است وزیر است و دائم به دروغ می گوید که ساخت پالایشگاه صرفه اقتصادی ندارد . چون سود کسانی مانند زنگنه در واردات است نه تولید.
ناشناس۹۰۹۰۷۸۱۰:۰۸:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
بسیار تحلیل آبکی بود . بهتر بدونیم دنیا امروز به مانند یک دهکده اس و همه باید با هم در ارتباط باشند . هیچ کشوری امروز بدون ارتباط با دنیا نمی تواند یک کشور موفق در اقتصاد باشد حتی ایالات متحده و ژاپن.
ناشناس۹۰۹۰۸۳۱۰:۱۲:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
در مورد نفت اشتباه میکنید .ترکیه رو نگاه کنید اقتصاد غیر نفتی ولی با تحریم دوتا وزیرش پولش کلی افت کرد.اتفاقا این نفت بود که باعث شده دلار الان 15000 هزار تومان باشه ونه صد هزاتومان .ما اگه همه چیز هم تولید کنیم مثل چین باز هم اگر تحریم باشیم قادر به وارد کردن مواد اولیه برای تولید این اجناس نخواهیم بود همچنین بعلت تحریم قادر به فروش انها نیز نخواهیم بود.
ناشناس۹۰۹۰۹۰۱۰:۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۲/۲۶
میدانید ورود به بخش صنایع پایین دست نفت و گاز چقدر سرمایه نیاز دارد؟ مثلا ساخت پالایشگاه و پتروشیمی چقدر هزینه دارد؟ در این شرایط که دولت در پرداخت حقوق پرسنل ضروری خود مانده و از تامین اعتبار برای مناطق سیل زده درمانده شده چطور فکر می کنید می توان به صنایع پایین دستی رفت؟
ناشناس۹۰۹۰۹۳۱۰:۱۷:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
همش شعار ،دقیقا عین سالهای قبل
ناشناس۹۰۹۱۰۵۱۰:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اینها کلی گویی بیش نیست! وقتی ادعا میشود که راهکاری برای برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی ارائه شده است، انتظار میرود به طور مصرح درباره راهکارهای کاهش بدهی شبکه بانکی به بانک مرکزی و تولید نقدینگی بدون پشتوانه، به سود رساندن صندوقهای بازنشستگی ورشکست شده، اصلاح سیستم مالیات و به راه انداختن قانون از کجا آورده ای، ایجاد نظام اقتصادی ضد دلالی و ضد انحصار صحبت شود. وگرنه اینکه اقتصاد باید "خوب" بشود را که همه جامعه بلد هستند به زبان بیاورند. مثلا شما در متن گفتيد که باید بودجه اصلاح شود و هزینه ها کاهش یابند تا نیازی به انتشار اسناد و اوراق خزانه نباشد. راهکار عملیاتی شما برای کاهش بودجه جاری کشور چیست؟ اینکه بودجه ریزی کشور نیاز به اصلاح دارد را که همه میدانند. راهکار ارائه بدهید.
ناشناس۹۰۹۱۴۱۱۰:۵۱:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تنگناها توسط سیاستهای غلط دولت وایادی ترامپ که خون مردم را می مکند ورحم ندارند ایجادشده است ودولت در حالت انفعالی در مقابله با این ظالمین قرار گرفته است
آزاده۹۰۹۱۴۵۱۰:۵۳:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
مسئولین میدانند اما عزم و اراده ایی وجود ندارد رخوت و سستی قابل لمس هست در کل حاله انجام موارد ذکر شده را ندارند به روزمرگی و حقوق مفت عادت کردند
ناشناس۹۰۹۱۶۶۱۱:۰۵:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اقتصاد علم است ، اصول دارد ، پیوستگی 100درصد با سیاست و تصمیمات سیاسی و چگونگی روابط بین المللی دارد
نخود هر آش !!!۹۰۹۱۸۶۱۱:۱۶:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه اي براي درمان اقتصاد ! ...تيتر اميد است كه اين نسخه ، نسخه چيني نباشد كه افاقه نميكنه !! ... منظور م اين است كه داروهاي اين نسخه چيني نباشد كه حتي ممكن است اين دوا ودرمان مهلك اقتصاد نحيف مان باشد !! ... از اين چشم بادامي هاي عيالوار كه مي خواهند دنيا را بخورند ، و چپو كنند بعيد نيست كه ... خدا انشاءالله همه فرزندان آدم را به راه راست هدايت كند !! آمين !! ...
ناشناس۹۰۹۱۹۰۱۱:۱۹:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
هیچ کشوری در تحریم پیشرفت نکرده اقتصاد به دنیا ربط داره
سالم۹۰۹۱۹۶۱۱:۲۵:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
احتیاجی به نسخه پیچی نیست دست آقازاده ها و دلاها را از اقتصاد کم کنید درمان میشود
ناشناس۹۰۹۲۰۵۱۱:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۲/۲۶
اگر با شعار و نسخه پیچی های آبکی مشکلی حل میشد تا حالا شده بود
احمد جوانی۹۰۹۲۶۱۱۲:۰۸:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۲۶
البته در یک قرن گذشته بیماری اقتصاد ایران پاشنه آشیل در دست دشمنان بوده است و علت اصلی آن هم وابستگی اقتصاد به نفت بوده که مقاوم نبودن پایه های اقتصاد بستر فشارهای بیرونی از طرف دشمنان را در پی داشته است.لاجرم چاره ای جز درمان این بیماری نیست ، و از قضا در حال حاضر که بحث تحریم نفت جدی است با یک عزم ملی و همت مسئولان و مدیریت شجاعانه جهادی می توان در این مسیر گام برداشت و یک بار برای همیشه اقتصاد را از نفت جدا و بیماری اقتصاد ایران را درمان کرد و راه علاجش اجرای 6 بند بالاست.
ناشناس۹۰۹۵۷۲۱۵:۵۲:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۶
8 سال مدیریت جهادی شما رو هم دیدیم !
ناشناس۹۰۹۳۴۱۱۳:۱۰:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۲۶
برای رفع مشکل، باید ریشه مشکل را از بین برد. تنها راهکار برای بهبود دائمی و ماندگار اقتصاد: تعامل مثبت و سازنده با دنیا و ..بهبود در سیاست خارجی.
ناشناس۹۰۹۳۴۴۱۳:۱۲:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۲۶
من به جرات می گم دیگه اقتصاد ما درمان نمیشه و به سمت فروپاشی کامل میره متاسفانه فرصت اصلاح بود ولی همون افرادی که کشور رو به اینجا رسوندن باعث شدن که قبل از این اتفاق اصلاحات صورت نگیره، دیگه دیره
سعید۹۰۹۵۲۲۱۵:۱۱:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۲۶
.. تازه به این نتیجه رسیدین ؟
مم۹۰۹۵۴۶۱۵:۳۱:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۶
سالها فقط نسخه میپیچین ولی دارو گیر نمیاد.
ناشناس۹۰۹۵۵۳۱۵:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۲۶
يك صدم مبالغى را كه نكبت هايى مثل خاورى بالا كشيدند به تيمى از درس خوانده هاى هاروارد و استنفورد و MIT بدهيد ظرف يك دهه برايمان سيستم طراحى كنند. با ذهن هاى بسيط تك متغيره، نميتوان مسايل بغايت بغرنج اقتصاد را حل كرد
ناشناس۹۰۹۶۹۲۱۷:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۲۶
تمام مشکلات ایران فقط یک کلمه است. دموکراسی.
ناشناس۹۰۹۸۶۲۲۱:۳۴:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۲۶
نسخه نمی‌خواد آقازاده ها و ژن برتری ها رو حذف کنید درست میشه

پربحث‌های اخیر

 1. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 2. چرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

 3. حکم اعدام محمدعلی نجفی باطل شد

 4. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 5. راهروهای سازمان ملل و ظریف‌کاری‌ هیئت ایرانی/ سفر روحانی به آمریکا با دستانی پُر

 6. تصاویری از تاسیسات نفتی آسیب دیده آرامکو عربستان   

 7. فرد آزاد دهنده حیوان در بهشهر شناسایی شد

 8. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 9. یک قصه تکراری: کارگر حقوق ندارد

 10. فیلم منتشر نشده از رژه خونین اهواز  

 11. تمسخر ترامپ توسط مجری سرشناس آمریکایی به خاطر تهدید ایران  

 12. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 13. یک نماینده: حقوق‌مان از ۵ تا ۸ میلیون تومان است

 14. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 15. خاله بازی توئیتری سلبریتی‌ها/ دعوای افشار و آهنگرانی بالا گرفت؟

 16. نظر ۲۹۰ نماینده مجلس درباره شفافیت آرا چیست؟ + جدول

 17. نوآوری‌های دستورالعمل رئیسی/ آیا جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد؟

 18. سياسيون! لطفا اميد مردم به مبارزه با فساد را از بين نبريد

 19. آمریکا ویزای چندین دانشجوی ایرانی را لغو کرد

 20. ادعاهای پسر پادشاه عربستان علیه ایران

 21. محسنی اژه‌ای: باید با کسانی که به خاطر جیب خود به مردم ظلم می‌کنند مبارزه کرد

 22. ادعای ترامپ: می‌توانم دستور دهم به ۱۵ نقطه در ایران حمله کنیم

 23. زندگی ۴۰ میلیون ایرانی به تامین اجتماعی گره خورده است

 24. حناچی: گزارشی درباره حذف عنوان شهید به دست‌مان نرسیده است

 25. انتقاد شدید کارگردان فیلم رستاخیز از دولت  

پربحث‌های دیروز

 1. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 2. چرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

 3. حکم اعدام محمدعلی نجفی باطل شد

 4. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 5. راهروهای سازمان ملل و ظریف‌کاری‌ هیئت ایرانی/ سفر روحانی به آمریکا با دستانی پُر

 6. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 7. تصاویری از تاسیسات نفتی آسیب دیده آرامکو عربستان   

 8. فرد آزاد دهنده حیوان در بهشهر شناسایی شد

 9. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 10. یک قصه تکراری: کارگر حقوق ندارد

 11. فیلم منتشر نشده از رژه خونین اهواز  

 12. تمسخر ترامپ توسط مجری سرشناس آمریکایی به خاطر تهدید ایران  

 13. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 14. یک نماینده: حقوق‌مان از ۵ تا ۸ میلیون تومان است

 15. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 16. خاله بازی توئیتری سلبریتی‌ها/ دعوای افشار و آهنگرانی بالا گرفت؟

 17. نظر ۲۹۰ نماینده مجلس درباره شفافیت آرا چیست؟ + جدول

 18. نوآوری‌های دستورالعمل رئیسی/ آیا جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد؟

 19. سياسيون! لطفا اميد مردم به مبارزه با فساد را از بين نبريد

 20. آمریکا ویزای چندین دانشجوی ایرانی را لغو کرد

 21. ادعاهای پسر پادشاه عربستان علیه ایران

 22. محسنی اژه‌ای: باید با کسانی که به خاطر جیب خود به مردم ظلم می‌کنند مبارزه کرد

 23. چرا برخی پایان «هیولا» را دوست نداشتند؟

 24. روستای هنرمندان مجسمه‌ساز  

 25. ادعای ترامپ: می‌توانم دستور دهم به ۱۵ نقطه در ایران حمله کنیم

پربحث‌های هفته

 1. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 2. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 3. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 4. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 8. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 9. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 10. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 11. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 12. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 13. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 14. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 15. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 16. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 17. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 18. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 19. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 20. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 21. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 22. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 23. وزیر کشور: ۱۰ درصد جامعه به حجاب بی‌توجه هستند/ باید از دو قطبی شدن موضوع حجاب پرهیز شود

 24. واکنش بنیاد شهید به حذف شهید از خیابان‌های تهران

 25. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

پربحث‌های اخیر

 1. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 2. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 3. زندگی ۴۰ میلیون ایرانی به تامین اجتماعی گره خورده است

 4. دلیل مشکلات کنونی «هپکو» از نظر سازمان خصوصی‌سازی

 5. انحصار اطلاع رسانی در بازار بورس و از بین رفتن سرمایه های مردم /تذکر به وزیر اقتصاد

 6. مصرف لبنیات ۲۱ درصد کاهش یافت

 7. جزئیات بسته‌های قطع وابستگی بودجه به نفت

 8. وزیر راه: درصدد صادرات ریل ملی ذوب‌آهن هستیم

 9. تامین ۳۸هزار میلیارد تومان کسری بودجه با مصوبه سران قوا

 10. آغاز فروش اعتباری ۳ محصول سایپا از فردا + جدول

 11. جدول/ سکه گران شد  

 12. درباره تحریم جدید آمریکا علیه بانک مرکزی

 13. جدول/ آخرین قیمت تلفن همراه در بازار

 14. 14 اشکال حقوقی به يك مصوبه هيئت دولت درباره رمز ارزها

 15. پای درد دل کارگران هپکو/ سهامدار ابرصنعت اراک فردا مشخص می شود؟

 16. شیوه تعیین نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟

 17. کلاهبرداری با ترفند دو نرخی شدن سهمیه بنزین

 18. وزیر صنعت: نساجی قاچاق پذیرترین صنعت کشور است

 19. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا + جدول

 20. وزیر صنعت: کاهش واردات، سیاست‌ اصلی دولت است

 21. رشد ۳۵۴۶ واحدی شاخص کل بورس تهران

 22. بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش

 23. تازه‌ترین قیمت خودروهای سایپا

 24. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 25. بی‌تفاوتی بازار ارز به تحریم بانک مرکزی

پربحث‌های دیروز

 1. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 2. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 3. زندگی ۴۰ میلیون ایرانی به تامین اجتماعی گره خورده است

 4. دلیل مشکلات کنونی «هپکو» از نظر سازمان خصوصی‌سازی

 5. انحصار اطلاع رسانی در بازار بورس و از بین رفتن سرمایه های مردم /تذکر به وزیر اقتصاد

 6. مصرف لبنیات ۲۱ درصد کاهش یافت

 7. جزئیات بسته‌های قطع وابستگی بودجه به نفت

 8. وزیر راه: درصدد صادرات ریل ملی ذوب‌آهن هستیم

 9. تامین ۳۸هزار میلیارد تومان کسری بودجه با مصوبه سران قوا

 10. آغاز فروش اعتباری ۳ محصول سایپا از فردا + جدول

 11. جدول/ سکه گران شد  

 12. درباره تحریم جدید آمریکا علیه بانک مرکزی

 13. جدول/ آخرین قیمت تلفن همراه در بازار

 14. پای درد دل کارگران هپکو/ سهامدار ابرصنعت اراک فردا مشخص می شود؟

 15. شیوه تعیین نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟

 16. کلاهبرداری با ترفند دو نرخی شدن سهمیه بنزین

 17. وزیر صنعت: نساجی قاچاق پذیرترین صنعت کشور است

 18. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا + جدول

 19. وزیر صنعت: کاهش واردات، سیاست‌ اصلی دولت است

 20. رشد ۳۵۴۶ واحدی شاخص کل بورس تهران

 21. بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش

 22. تازه‌ترین قیمت خودروهای سایپا

 23. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 24. بی‌تفاوتی بازار ارز به تحریم بانک مرکزی

 25. تکذیب حملات سایبری موفق به تاسیسات نفتی ایران

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 4. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 5. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 6. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 7. مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 10. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 11. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 12. اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

 13. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 14. جریمه افرادی که کارتخوان خود را به سامانه مالیاتی وصل نکنند

 15. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 16. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 17. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 18. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 19. تجمع دانشجویان انقلابی در حمایت از کارگران هپکو

 20. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 21. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 22. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 23. آش دوغ با رؤسای پیشین بانک مرکزی

 24. چگونه هزینه قبض برق‌مان را کاهش دهیم؟

 25. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

آخرین عناوین