چرا نمی‌توان به اروپایی‌ها اعتماد کرد؟

گروه جهان الف،   3980223218 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا نمی‌توان به اروپایی‌ها اعتماد کرد؟

اروپایی‌ها بعد از خروج ترامپ از برجام به غیر از برخی موضع گیری های لفظی عملاً اقدامی برای تامین منافع ایران انجام ندادند؛ رهبر انقلاب همزمان با شروع مذاکرات با سه کشور اروپایی نسبت به عدم حصول نتیجه از این مذاکرات هشدار داده بودند.

به گزارش الف، با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های تعلیق شده، هنوز اروپایی‌ها نتوانسته‌اند اقدامی جدی در راستای تامین منافع ملی ایران انجام دهند. این در حالی است که چهارده گزارش  آژانس بین المللی انرژی اتمی که منتشر شده بیانگر تعهد ایران به انجام تعهدات هسته ای از زمان امضای برجام تا کنون است.

کانال مالی اینستکس نیز که بعد از حدود یک سال به ثبت رسیده عملاً با تعلل اروپایی ها هنوز به راه نیفتاده و با توجه به موضع گیری سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان بسیار بعید است چنین موضوعی از حداقل کارآمدی برای فروش نفت و برقراری تبادلات مالی ایران برخوردار باشد. اروپایی‌ها در طول ماه‌های گذشته در قبال بازگشت تحریم‌ها، قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی و لغو معافیت‌های هسته‌ای توسط دونالد ترامپ صرفاً به اظهار تاسف و حمایت لفظی از برجام اکتفا کردند و هیچ اقدام عملی انجام ندادند.

 خروج ترامپ (آمریکا)از برجام نشان داد اروپای مستقل شعاری و آرزویی بیش نیست. و آنان مستقل از آمریکا قادر به انجام هیچ حرکتی نیستند . 

حال بعد از گذشت یک سال از عهدشکنی آمریکایی‌ها و تعلل اروپایی‌ها، دولت مبادرت به کاهش تعهدات خود در چارچوب برجام نموده و اولتیماتوم ۶۰ روزه داده که در صورت عدم انجام تعهدات اروپا در برجام و  تامین منافع ایران برخی اقدامات نظیر بالا بردن سطح غنی سازی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

این اتفاقات در حالی رخ داده که رهبری از یک سال گذشته و همان زمان با خروج ترامپ از برجام بیان داشتند که نمی‌توان به اروپایی‌ها اعتماد کرد و با توجه به سابقه تاریخی منفی آنها حتماً باید از آنها تضمین های لازم گرفته شود.

حضرت آیت الله خامنه ای ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ یعنی دقیقاً یک روز بعد از خروج ترامپ از توافق هسته ای درباره‌ی ادامه برجام با سه کشور اروپایی اظهار داشتند: من به این سه کشور هم اعتماد ندارم و می‌گویم به این‌ها هم اعتماد نکنید. اگر می‌خواهید قراردادی ببندید، تضمین واقعی و عملی بگیرید وَالّا فردا این‌ها هم همان کار امروز آمریکا را به شیوه‌ی دیگری خواهند کرد.

ایشان خاطرنشان کردند: این‌ها گاهی در حال لبخند، خنجر را در سینه‌ی طرف مقابل فرو می‌برند و با تعریف و تمجید ظاهری و اینکه ما می‌دانیم شما قرارداد را به هم نمی‌زنید، اهداف خود را دنبال می‌کنند.

البته اروپایی‌ها در هفته‌های اخیر و بعد از کاهش تعهدات ایران در برجام نیز واکنش مناسبی نداشته‌اند و آن چنان که انتظار می‌رفت تحرک خاصی از خود بروز نداده‌اند. بنا به همین دلیل پیش بینی میشود اروپایی‌ها در هفته‌های آینده نیز  اقدام خاصی انجام نخواهند داد.

کلاً در ماه‌های اخیر اروپایی‌ها فقط روی کاغذ و با زبان به تعهدات خود متعهد بوده‌اند و واکنشی در مقابل تحریم‌های مداوم و فزاینده آمریکا از خود نشان نداده‌اند. حتی فراتر از این موضوع کشورهای یونان و ایتالیا با وجود معافیت‌های قبلی دونالد ترامپ از خرید نفت ایران امتناع کرده بودند. همچنین کشورهای اروپایی (علی الخصوص فرانسه) در یک سال گذشته شدیدترین موضع گیری‌ها را نسبت به برنامه دفاعی و سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده بودند.

به دلیل همین مسائل و نوع واکنش اروپایی‌ها است که دولت باید پیگیر محقق شدن سیاست نگاه به داخل، بهره گیری از ظرفیت همسایگان، کمک گرفتن از روسیه و چین و البته همزمان ادامه مذاکرات با اروپایی‌ها باشد. اما انتظار این که اروپایی‌ها در آینده اقدامی در راستای منافع ایران انجام دهند با واقعیات حتماً سازگار نیست و بسنده کردن به چنین برنامه ای حتماً مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب همچنین در جلسه تیرماه با هیئت دولت که سخنان آن در اسفند ماه منتشر شد به صراحت از تکیه به منابع و مقدورات کشور سخن گفتند و خواهان این شدند که مثل قضیه برجام، جامعه به بسته اروپایی شرطی نشود.

رهبری در این باره می‌فرمایند: کار را در محدوده مقدورات کشور با جدّیّت دنبال بکنید؛ منتظر این و آن نباشید. ما یک روز مشکل اقتصادی کشور را موکول کردیم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشکل اقتصادی کشور ما را برطرف کند و به ما کمک قابل توجّهی بکند؛ و نتیجه این شد که مردم نسبت به برجام شرطی شدند، که وقتی آن بابا [رئیس‌جمهور آمریکا] می‌خواهد از برجام خارج بشود، تا مدّتی که او می‌گوید خارج میشوم، ما همین‌طور دچار تلاطم در بازار خواهیم بود؛ ما شرطی شده‌ایم دیگر، مردم را ما شرطی کرده‌ایم. حالا هم «بسته‌ی اروپایی»؛ مردم را درباره‌ی بسته‌ی اروپایی شرطی نکنید...

البته رهبری در این سخنرانی به صراحت خواستار تحرّک هدفمند دستگاه دیپلماسی کشور در قبال عرصه بین المللی می شوند، اما همزمان از منوط کردن حل مشکلات داخلی به خارج  از کشور نهی می کنند.

انچه در  دو ماه آینده میتواند روند موجود را دستخوش تغییر کند چیزی جز اقدامات عملی اروپا در مقابله با تحریمهای یکجانبه آمریکا  علیه ایران نیست . خرید نفت ایران و انجام مبادلات پولی و ارزی و بخشی از اقداماتی است که اروپا برای  زنده نگه داشتن برجام می‌تواند انجام دهد. آنچه آنان باید بدانند اینکه ایران اینبار یکپارچه و منسجم در صورت پایان ۶۰ روز ضرب الاجل گام‌های بعدی خود را برخواهد داشت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۰۶۶۲۱۱۸:۰۸:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۴
چون شما هم اهل تعامل نیستید و به یک سری از قوانین بین المللی پایبند نیستید
ناشناس۹۰۶۸۵۵۲۰:۴۹:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۲۴
دیگه باید چیکار کنیم پرفسور؟ که شما اینقدر نق نزنید؟!!!!
ناشناس۹۰۷۳۶۳۰۸:۲۱:۴۷ ۱۳۹۸/۲/۲۵
شما خوشتان می آید پرچممان را وقت و بی وقت زیر پابگذارند و آتش بزنند.. .. چکار کردیم که اینجوری دشمن شده اند چرا با عراق دشمن نیستند
ناشناس۹۰۶۹۴۴۲۱:۴۹:۵۸ ۱۳۹۸/۲/۲۴
احتمالا شما تازه به سن بلوغ سیاسی رسیدی چون مذاکرات چند ساله برجام یادت نیست!!! به اعتراف خود اروپاییها برجام یک توافق خوب و حاصل مذاکره هست و بارها اعتراف کردن که ایران کاملا به اون پایبند بوده و الان بجز شما همه میدونن و اعتراف میکنن که ما اهل مذاکره و پایبندی به نتایج اون هستیم.
ناشناس۹۰۷۰۴۹۲۳:۰۲:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۲۴
چون شما...!!! نمیدانم شما اهل کدام ولایتی .. ؛ ولی ما با افتخار اهل ایرانیم ، نه گاو شیرده هستیم نه اهل جنگ ، با مرد جماعت اهل تعامل و مدارا هستیم و هر که با ناجوانمردی کند را از کردارش سخت پشیمان میکنیم
ناشناس۹۰۹۰۷۵۱۰:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۲/۲۶
کلا شما به کی اعتماد دارید عربها بدن اروپا بده امریکا بده فقط روس عزیز ..
ناشناس۹۰۶۶۲۷۱۸:۱۳:۰۱ ۱۳۹۸/۲/۲۴
ما به خودمان هم اعتماد نداریم چه برسد به دیگران
ناشناس۹۰۷۰۵۶۲۳:۰۵:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۲۴
خوب این مشکل شماست ، و البته هیچ ربطی هم به ما ایرنی جماعت ندارد
ناشناس۹۰۷۵۴۹۰۹:۳۷:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۲۵
ربطی به ما ایرانی ها ندارد. ما تیرانی ها از زمین و زمان شاکی هستیم و فکر می کنین حقمان را خورده اند. حتی اگر وسط بازی نیمه نهایی جام ملتهای اسیا باشد توپ را رها کرده به داور هجوم می بریم.
ناشناس۹۰۶۶۳۳۱۸:۱۴:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۲۴
نتنها با اروپایی ها، بلکه به روس ها و چینی ها هم نباید اعتماد کنیم.
بانو۹۰۷۶۳۸۱۰:۴۲:۳۸ ۱۳۹۸/۲/۲۵
هزاران افرین.
ناشناس۹۰۶۶۴۵۱۸:۲۱:۳۹ ۱۳۹۸/۲/۲۴
اروپایها در جنگ جهانی دوم به آمریکایها مدیونند چند وقت پیش بود ترامپ خطاب به فرانسه گفت اگه ما نبودیم شما الان آلمانی صحبت می کردید
ناشناس۹۰۷۲۲۳۰۲:۵۸:۱۴ ۱۳۹۸/۲/۲۵
باور کنید مستعمره آمریکا هستند
م۹۰۷۳۹۷۰۸:۴۶:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۲۵
خخخخخخ راس گفته
ناشناس۹۰۶۶۶۵۱۸:۲۷:۵۹ ۱۳۹۸/۲/۲۴
چون ریشه آمریکایی ها از اروپاست!
نخود هر آش !!۹۰۶۷۰۰۱۸:۴۶:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۲۴
چرا به ارو پاييان نمي توان اعتماد كرد ؟ تيتر در سياست به هيچ كس نمي توان اعتماد كرد !! ... حالا منحصر به اروپاييان نيست !! در سياست اعتماد كردن به همه كس ، و يا به هر كس ، در واقع خود نوعي بي سياستي است برادر !! ! ... شك نكن !!
ناشناس۹۰۶۷۱۸۱۹:۰۰:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۲۴
چون سگ زرد برادر شغال است با احترام
ناشناس۹۰۷۹۲۳۱۳:۰۹:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۲۵
در مورد روسیه و چین نظرت چیه؟
ناشناس۹۰۶۷۵۳۱۹:۳۱:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۲۴
در عالم سیاست به هیچ کشوری نمی شود اعتماد کرد چون هر کشوری دنبال منافع ملی خودش است . بهتره بجای دلخوش کردن به این و آن ، منافع ملی را با تکیه بر رای و نظر مردم پیگیری کنیم .
ناشناس۹۰۶۸۰۲۲۰:۰۳:۵۲ ۱۳۹۸/۲/۲۴
خوب اگه نمیشه اعتماد کرد برید دعوا کنید ، والله به خدا
ناشناس۹۰۶۸۳۷۲۰:۳۳:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۲۴
چون هر کشوری به دنبال منافع خودش ..
ناشناس۹۰۷۲۳۲۰۳:۲۳:۳۱ ۱۳۹۸/۲/۲۵
این اطمینان کردن کلا غلطه چون روابط بین المللی روابط شخصی و انسانی نیست بلکه براساس منافع تعریف می شه .درنظر بگیرید می فرمایید اروپایی ها قابل اطمینان نیستند مگر چینی ها خرید نفت را از ایران متوقف نکردند؟ مگر روس ها بعداز تحریم نفت ایران تولیدشون رو بالا نبردند ؟ مگر عراقی ها نگفتند اختلاف امریکا و ایران ربطی به ما ندارد؟ نظام اقتصادی در اروپا نظام سرمایه داریه و تمایل این کشورها به سمت طرفی ست که معامله کردن با آن براشون به صرفه تره این نگاه به ایکس اطمینان دارم به ایگرگ نه کلا غلطه
ناشناس۹۰۷۲۸۳۰۶:۵۹:۲۱ ۱۳۹۸/۲/۲۵
در تایید فرمایشات شما یهودی های صهیونیست در خود آلمان به علت هولوکاست قلابی به دولت مالیات نمی دهند و با اینکه تعداد انگشت شماری هستند اکثریت رای مجلس آلمان را دارند دیگر وابستگی و ذلت تا چه حد ؟
ناشناس۹۰۷۳۲۶۰۷:۵۹:۳۸ ۱۳۹۸/۲/۲۵
بحث اعتماد نیست اروپا زورش به آمریکا نمی رسد کاری هم از دستش بر نمی آید
ناشناس۹۰۷۳۵۱۰۸:۱۶:۰۱ ۱۳۹۸/۲/۲۵
اعتماد؟ واقعا برخی تصور می کنند روابط بین الملل را مثل رفاقت های کوچه و خیابانی است و هنوز از کلماتی مثل اعتماد ، مردانگی و ..استفاده می کنند. اگر .. می دانستید چه باید بکنید مردم را در این مخمصه گرفتار نمی کردید.
ناشناس۹۰۷۳۵۸۰۸:۱۹:۳۴ ۱۳۹۸/۲/۲۵
کل اتحادیه اروپا توی چنگ لابی صهیونیستیه. نباید بیشتر ازاین انتظار داشت.
مهرداد رجبی۹۰۷۴۹۴۰۹:۲۰:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۲۵
اروپایی ها هنوز هم با اعمال سیاست های نرم به دنبال استعمار و تزریق فرهنگ بی بندواری و بی هویتی به ملت های جهان سوم هستند. همیشه یک ارتباط دو سویه بین اروپا و آمریکا در جهت غارت منابع و فرهنگ ملت های اصیل آسیا( به ویژه خاورمیانه) و آفریقا بوده اند. به عنوان مثال فرانسه که به عنوان یک کشور متمدن شناخته می شود با استعمار کشورهای آفریقای یا حتی بعضی کشورهای خاورمیانه( لبنان، سوریه و مصر) علاوه بر استعمار منابع آنها، باعث از بین رفتن زبان، فرهنگ ، ریشه و اصالت و هویت این ملت ها شده است، خیلی خنده دار است 60% آفریقایی ها در آفریقا فرانسوی صحبت می کنند. شاید تنها کشوری که در اروپا هیچ گاه چنین برنامه هایی را نداشته است سوئیس است. متاسفانه در حال حاضر اکثر سفارت خانه های اروپایی ها در تهران به دنبال پیاده کردن سیاست های استعماری خود و نفوذ فرهنگی به جوانان و رواج رویاهای خیالی در بین جوانان وطن هستند، متاسفانه بارها دیده ام که دختر خانمی زیبا و خوش ترکیب از تهران با یک شخصی سیاه آفریقایی یا اروپایی یا کشورهای جنوب شرق آسیا( کره جنوبی) ارتباطی عشقی داشته است. جالب است ایرانیان خارج نشین که بیش از دهه ها از عمر خود را در کشورهای غربی گذرانده اند بیشتر به پوچی فرهنگ غرب رسیده اند و قدر فرهنگ ناب ایرانی - اسلامی را خیلی بیشتر از مردم داخل کشور می دانند. به نظر می رسد که تمرکز برنامه های فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم, تحقیقات و فناوری برای عمق بخشیدن به غنای فرهنگ ایرانی و اسلامی دانش آموزان و دانشجویان کم است. مهرداد رجبی - دکترای تبدیل انرژی
ناشناس۹۰۷۵۰۱۰۹:۲۲:۰۹ ۱۳۹۸/۲/۲۵
چطور به جوانان و فرهیختگان کشورمان اعتماد نکنیم ولی به اجنوی ها و دشمنان قسم خورده اعتماد کنیم ؟
ناشناس۹۰۷۷۹۱۱۲:۲۰:۰۸ ۱۳۹۸/۲/۲۵
برای کسانی که نمیدونن منافع ملی یعنی چه باید گفت به هیچ کشوری نمیشه اعتماد کرد این قدرت اقتصادی هست که حرف اول و آخر میزنه هر کشوری بر اساس منافع ملی خودش تصمیم میگیره و همینطور نفوذ اقتصاد طرف مقابلش. ایران چند درصد از سهم اقتصادی دنیا را بخودش اختصاص داده؟ هر قراردادی که بسته بشه تضمینش قدرت اقتصادی اون کشور در دنیا هست. اونهاییکه میگن برجام باید تضمین میگرفتیم باید گفت آمریکا از هر قرارداد بین المللی یا چند جانبه و دوجانبه براحتی خارج میشه بدون هیچ هزینه ای
ناشناس۹۰۷۷۹۴۱۲:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۲/۲۵
اروپایی ها از امریکا هم بدتر هستند برای مذاکره دفعه بعد اصلا لازم نیست با اینها مذاکره بشه
جابر۹۰۸۲۲۳۱۵:۴۲:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۲۵
جوری میگن اروپا غیر قابل اعتماده ،انگار مثلا چین و روسیه که آنقدر بهشون اعتماد کردیم چه گلی به سرمون زدن!از رای مثبت به تحریم ها بگیر تا جبران فقدان نفت ایران در بازار توسط روسیه و نیروگاه بوشهر و و و و و و ....

پربحث‌های امروز

 1. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 2. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 3. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 4. برای مقابله با هوسرانی مردها چه باید کرد

 5. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 6. سخنی با رئیس جدید قوه قضائیه

 7. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 8. درگیری لفظی شدید «لاریجانی» با «حاجی دلیگانی» در صحن مجلس

 9. ریزش دلار در پی تحریم‌های شب گذشته ایران

 10. وزیر اقتصاد: دست ایران برای مقابله با تحریم‌ها پُر است اما از بیان راهکارهایمان معذوریت داریم

 11. چادر دیگر لباس متهمان نیست

 12. اطلاعیه شرکت توانیر: نیاز به صرفه جویی در مصرف برق داریم

 13. واشنگتن: سیاست ما بر تلاش دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات استوار است

 14. جزئیات نحوه حذف قبوض کاغذی برق

 15. لوازم خانگی داخلی جایگزین چینی‌ها شدند

 16. موز ١٠٠٠ تومان ارزان شد + جدول

 17. بیت‌کوین‌ها برق را می‌بلعند!

 18. مخالف زورگویی و استبداد کانون وکلا هستیم/ مؤسسات حقوقی برای تأسیس نیاز به اخذ مجوز از کانون وکلا ندارند

 19. نباید از این فرمانده صحبتی می‌شد

 20. دره شیرز، پدیده طبیعت زاگرس  

 21. روحانی: انقدر زیادی در زندگی مردم دخالت نکنیم  

 22. روحانی: پرونده الکترونیک سلامت یکی از قول‌های دولت است/ امروز شاهد تحقق یکی از آرزوهای دیرینه‌ام هستم

 23. بدهکار بانکی قسط‌هایش عقب‌افتاد، ضامنش او را ربود!

 24. تخت‌روانچی: واشنگتن به ماجراجویی نظامی علیه مردم ایران پایان دهد

 25. روحانی: بعضی‌ها در برابر دولت نقش مادر شوهری دارند  

پربحث‌های دیروز

 1. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 2. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 3. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 4. مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو

 5. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 6. آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد/ تحریم بی نتیجه علیه فرماندهان سپاه

 7. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 8. واکنش پلیس تهران به هنجارشکنی 5 دختر و پسر در تهرانپارس

 9. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 10. بهای دروغ‌ها چیست؟

 11. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 12. گابارد خطاب به ترامپ: تا دیر نشده، به برجام بازگرد

 13. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 14. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 15. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 16. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 17. جهانگیری: بودجه دولت در تنگنا و محدودیت قرار دارد/ نیازمند جراحی اقتصادی هستیم

 18. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 19. پناهیان: جریانی مشکوک موجب امنیت بی‌حجاب‌ها شده است

 20. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 21. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 22. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 23. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 24. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 25. رئیس قوه قضاییه: انقلاب اسلامی حقوق مردم را از حاشیه به متن آورد/ رعایت حقوق، مبنای هر تصمیم در ایران است

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 5. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 6. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 7. هزينه‌هاي يك دروغ!

 8. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 9. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 10. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 11. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 12. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 13. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 14. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 15. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 16. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 17. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 18. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 19. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 20. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 21. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 22. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 23. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 24. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 25. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

پربحث‌های امروز

 1. واشنگتن: سیاست ما بر تلاش دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات استوار است

 2. تخت‌روانچی: واشنگتن به ماجراجویی نظامی علیه مردم ایران پایان دهد

 3. معاون لاوروف: آمریکا قصد مذاکره با ایران را ندارد

 4. بالاترین دمای ثبت شده در اروپا چقدر است؟

 5. گفت‌وگوی پمپئو و ولیعهد ابوظبی درباره با ایران

 6. ترامپ: حمله به ایران را لغو کردم چرا که اقدام مناسبی نبود/ هیچ نیازی به مجوز کنگره ندارم

 7. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 8. واکنش سوریه به تصمیم ترامپ علیه ایران

 9. برخورد هواپیماهای جنگنده در آلمان

 10. بولتون: تنها کار ایران عبور از در مذاکره با آمریکاست

 11. لاوروف: اتهام‌های آمریکا علیه ایران را قبول نداریم

 12. نتانیاهو: بارها علیه ایران در سوریه اقدام کرده‌ایم

 13. واکنش اردوغان به تنش‌ها در خلیج فارس

 14. دبیر شورای امنیت ملی روسیه: پهپاد آمریکایی در حریم هوایی ایران هدف قرار گرفت

 15. چین: فشار کورکورانه بر ایران نتیجه نخواهد داد

 16. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 17. واکنش ترامپ به اتهامات رسوایی جنسی‌اش

 18. ناو‌های هواپیمابر آمریکا به شدت در برابر حملات موشک‌های دوربرد آسیب‌پذیرند

 19. اروپا به پایان تحریم‌های روسیه رای داد

 20. هند از آمریکا ۱۰ میلیارد دلار سلاح می‌خرد

 21. دستگیری یکی از سران داعش در ترکیه + عکس

 22. جزئیات جلسه شورای امنیت درباره حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان

 23. ماکرون: درخصوص آخرین تحولات منطقه با «ترامپ» رایزنی می‌کنم

 24. اندیشکده ویلسون: سیاست آمریکا در قبال ایران بهم ریخته است

 25. وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی استعفا داد

پربحث‌های دیروز

 1. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 2. آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد/ تحریم بی نتیجه علیه فرماندهان سپاه

 3. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 4. گابارد خطاب به ترامپ: تا دیر نشده، به برجام بازگرد

 5. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 6. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 7. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 8. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 9. عادل الجبیر: تحریم‌های ایران خیلی شدید است

 10. ظریف: اروپایی ها باید با عواقب عدم اجرای تعهداتشان روبرو شوند

 11. روایت «ترزا می» از اولویت لندن در روابط با تهران

 12. تحلیل عبدالباری عطوان از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط ایران

 13. حرکت‌های بعدی تهران و واشنگتن بعد از ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی چه خواهد بود؟

 14. آغاز عملیات الحشد الشعبی برای تامین امنیت مرزهای عراق با سوریه

 15. ظریف: کاملا آشکار است که «تیم ب» تشنه جنگ است

 16. سی‌ان‌ان: تحریم ظریف عملا احتمال هرگونه دیپلماسی ایران و آمریکا را از بین می‌برد

 17. محاکمه سه محقق ایرانی با وجود ادعای معافیت اقلام انسانی از تحریم

 18. سازمان ملل: ۵۵ هزار داعشی در عراق و سوریه مستقرند

 19. واکنش ترکیه به تحریم‌های آمریکا برای خرید اس۴۰۰

 20. رویترز: یک جنگنده روسی در یکی از فرودگاه‌های ونزوئلا فرود آمد

 21. روسیه: تحریم‌های آمریکا کشورها را از بخشی از حق حاکمیت خود محروم می‌کند

 22. منوچین: این هفته ظریف را تحریم می‌کنیم

 23. نتانیاهو: هرکاری برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام می‌دهیم

 24. وضعیت امنیتی در کاخ سفید در پی کشف یک بسته مشکوک

 25. گزارش «سی‌ان‌ان» از علت تغییر تصمیم لحظه آخری ترامپ در قبال ایران

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 3. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 4. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 5. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 6. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 7. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 8. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 9. چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

 10. آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد/ تحریم بی نتیجه علیه فرماندهان سپاه

 11. واکنش جدید ترامپ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی: احتمالا یک نفر اشتباه کرده است

 12. ترامپ: از اینکه ایران هواپیمای سرنشین‌دار آمریکایی را سرنگون نکرد قدردانی می‌کنیم

 13. بازتاب سرنگونی پهپاد آمریکایی در رسانه‌های عربی؛ رأی الیوم: پنتاگون در شوک فرو برده شد/ الجزیره: آمریکا جرات زدن ایران را ندارد + تصاویر

 14. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 15. ادعای پیام ترامپ ازطریق عمان به ایران: یا مذاکره یا جنگ

 16. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 17. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 18. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 19. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 20. ایران پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکا بر فراز آسمان خود را ممنوع کرد

 21. واکنش روسیه به سرنگونی پهپاد آمریکایی

 22. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 23. درخواست عربستان از انگلیس: به ایران حمله کنید

 24. جزئیاتی از تصمیم ترامپ درباره حمله به ایران و صحبت‌های رد و بدل شده با ژنرال آمریکایی

 25. توازن بین المللی جدیدی که دیپلماسی ایرانی محقق کرد

آخرین عناوین