آیا انگیزه‌ای برای جلوگیری از قاچاق سوخت وجود دارد؟

جعفر قادری،   3980223141 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا انگیزه‌ای برای جلوگیری از قاچاق سوخت وجود دارد؟

در اوایل ماه جاری موضوع افزایش قیمت بنزین با هدف کاهش یارانه پرداختی، کاهش مصرف بنزین و کاهش قاچاق به صورت جدی در دستور کار دولت قرار گرفت.

اقدام نسنجیده وزارت نفت در برخورد با موضوع، سبب شد تا صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های توزیع بنزین تشکیل و مجلس شورای اسلامی به موضوع ورود کرده و سرانجام با رای استمزاجی مجلس بر همه گزینه‌های دولت خط بطلان کشیده شود.

در همان ایام، در یادداشتی تحت عنوان "یک راه حل جایگزین افزایش قیمت بنزین" در سایت الف برای تحقق هدف کاهش یارانه پرداختی دولت و افزایش درامد حاصل از فروش داخلی بنزین، پیشنهاد وضع مالیات سالانه بر پایه قیمت روز خودروها را مطرح کردم.

در آنجا توضیح داده شد که استفاده از این روش هم درآمد کافی برای دولت ایجاد می‌کند و هم تورم‌های بعدی بدنبال نخواهد داشت.

در این یادداشت راه حلی برای کاهش قاچاق سوخت مطرح می‌کنم.

کشور ما دارای بیشترین ذخایر گاز طبیعی بین کشورهای دنیا است. علی‌رغم برخورداری از این ذخائر فراوان، به علت دوری از بازارهای مصرف، تحریم‌های اقتصادی و عدم دسترسی به تکنولوژی مایع سازی گاز طبیعی، چشم انداز مناسبی برای عرضه گاز طبیعی به بازارهای جهانی ندارد.

بهترین گزینه برای استفاده از این منابع فراوان گازی، تبدیل آن به محصولات پتروشیمی و یا استفاده از آن به عنوان سوخت جایگزین فرآورده های نفتی است.

در صورتی‌که دولت ایستگاه‌های عرضه گاز سی ان جی را با اولویت استان‌های مرزی و تحویل به خودروهای حمل و نقل عمومی و خودروهای شخصی ارزان قیمت، توسعه داده و قیمت آن را پایین نگه دارد، می‌تواند ضمن جلوگیری از قاچاق، بنزین و گازوئیل صرفه جوئی شده را به بازارهای جهانی عرضه کند. مزیت سوخت سی ان جی در این است که قابل قاچاق نیست و از این نظر ارزانی آن مشوق قاچاق نمی شود.

امکان تولید داخلی تجهیزات فشرده سازی و عرضه سی ان جی در داخل کشور و گستردگی شبکه توزیع گاز طبیعی، اجرایی شدن این پیشنهاد را عملی کرده و اجرای آن در کمترین زمان ممکن امکان پذیر است. تولید تجهیزات مورد نیاز در داخل موجب توسعه بخش‌های صنعتی مرتبط شده و از این نظر هم ایجاد رونق می‌کند.

کمتر بودن آلایندگی گاز سی ان جی مزیت دیگر جایگزینی این گاز به جای بنزین و گازوئیل خصوصا در شهرهای پرجمعیت و کلانشهرها است. استفاده از این سوخت باعث کاهش حجم حمل و نقل جاده‌ای فرآورده‌های نفتی بین مناطق کشور شده و فشار اضافی وارده بر ناوگان حمل و نقل جاده ای و ریلی را نیز کاهش می دهد.

تلاش برای تولید خودروهای گازسوز و یا تبدیل خودروهای بنزینی و گازوئیلی به خودروهای دوگانه سوز همراه با پایین نگهداشتن قیمت سی ان جی، باعث می‌شود تا بار حمل و نقل عمومی و بخش قابل توجهی از حمل و نقل خصوصی از روی دوش فرآورده های نفتی برداشته شده و به سی ان جی منتقل شود.

توسعه جایگاه‌های سی ان جی نیاز به سرمایه‌گذاری یکجا ندارد و با استفاده از ظرفیت منابع داخلی سرمایه گذاران در بخش های غیر دولتی قابل اجرا است. کافی است دولت زمینه را برای چنین سرمایه گذاری‌هایی فراهم و فرآیند صدور مجوز را تسهیل کند. این اقدام با استفاده از زیرساخت‌های فراهم شده در جایگاه‌های توزیع فرآورده‌های نفتی نیز امکانپذیر است.

وجود جایگزین مناسب برای بنزین و گازوئیل و در نتیجه افزایش کشش قیمتی فرآورده های نفتی، به دولت این امکان را خواهد داد تا با افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی مصرف آن را در داخل شدیدا کاهش داده و با صرفه جویی داخلی، امکان صادرات بیشتر این فرآورده‌ها را داشته باشد.

وقتی کشش قیمتی فرآورده‌های نفتی با فراوانی و دسترسی مناسب به سی ان جی افزایش یابد، اقدام دولت در افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی در داخل با هیچ‌گونه اصطکاک و مخالفتی روبرو نشده و منجر به تشدید تورم نیز نخواهد شد.
وقتی راه حل مناسب بدون تن دادن به تبعات ناشی از افزایش قیمت بنزین وجود دارد چرا دولت باید ساده ترین راه یعنی افزایش قیمت فرآورده های نفتی را انتخاب و با این اقدام پیامدهای منفی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را بر جامعه تحمیل کند؟

طرح این پیشنهاد به مفهوم عدم تلاش برای افزایش ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از خام فروشی نفت خام نیست. ما در هر شرایطی باید برای مواجهه با تحریم فروش نفت خام آمادگی لازم را داشته باشیم.

واقعیات دنیای تجارت حاکی از آن است که فروش فرآورده‌های نفتی به مراتب راحت‌تر از فروش نفت خام است. اگرچه خریداران نفت خام محدود و قابل ردیابی هستند، ولی خریداران فرآورده‌های نفتی فراوان و غیرقابل ردیابی هستند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۰۴۵۵۷۲۰:۵۶:۵۷ ۱۳۹۸/۲/۲۳
اصل درآمدهای بزرگ نهادهای انتصابی از محل قاچاق سوخت و کالاهای دیگر است و نمی گذارند تا قانون اجرا گردد .
ناشناس۹۰۴۵۷۶۲۱:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۲/۲۳
امسال چون نماینده ها به رای مردم برای 4 سال خدمت بیشتر!!!!! نیاز دارند پوپولیستی برخورد کرده و با مخالفت با طرح دولت برای افزایش قیمت بنزین آتش به منافع کشور زدند!!!
باهر۹۰۴۶۴۴۲۱:۵۶:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۲۳
احسنت! احسنت! بسیارپیشنهاد جالب و باصرفه وصلاح برای مردم و مملکت است.امیدوارم که برخی گروه های غارتگر در دولت و مجلس مانع اجرای آن نشوند!!!!

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 6. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

آخرین عناوین