زوج‌های تهرانی برای بچه‌دار نشدن چه دلایلی دارند؟

گروه اجتماعی الف،   3980221006 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نتایج یک پژوهش نشان داد که مشکلات اقتصادی تنها عامل عدم تمایل زوجین به فرزندآوری نیست. «توجه افراد به نیازها و علایق فردی» و «نگرانی نسبت به آینده»، به‌ویژه در افراد دارای تحصیلات و درآمد بالا، مهم‌ترین مانع فرهنگی و اجتماعی برای خواستن فرزند است.

به گزارش ایسنا، عدم تمایل به فرزندآوری و به دنبال آن کاهش میزان باروری کل در سال‌های اخیر، تجربه مشترک کشورهای پیشرفته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله ایران است.

نرخ کلی باروری؛ میانگین تعداد فرزندانی است که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می‌آورد و نرخ جایگزینی جمعیت؛ میزان کلی باروری است که منجر به جبران جمعیت درگذشته با جمعیت جدید می‌شود.

طی دو دهه گذشته، میزان باروری کل در ایران به زیر «سطح جایگزین» سقوط کرده است. به گفته برخی جمعیت‌شناسان «چنانچه میزان باروری کل به میزان زیادی به زیر سطح جایگزین (دو فرزند به ازای یک زن) سقوط کند، جمعیت، سالخورده شده و شاخص وابستگی اقتصادی افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی دولت‌ها نیز به شدت درگیر مشکلاتی مثل تأمین نیروی کار فعال، بحران سازمان‌های بازنشستگی و نظام خدمات بهداشتی و درمان می‌شوند».

از آن‌جا که مطالعه درباره «قصد باروری» در ایران بسیار محدود است، دکتر «امیر عرفانی»؛ استاد جمعیت‌شناسی و انسان‌شناسی دانشگاه نیپیسینگ کانادا و عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان به همراه «دکتر جواد شجاعی»؛ کارشناس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، مطالعه‌ای را به منظور تعیین دلایل عدم تمایل زوجین تهرانی به فرزندآوری انجام دادند.

در این پژوهش از داده‌های پیمایش قصد باروری که در سال ۱۳۹۱ در شهر تهران انجام گرفته، استفاده شده است. جامعه آماری این پژوهش همه زنان و مردان متأهل زیر ۳۶ سال ساکن مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بودند و تعداد ۲۲۶۷ نفر از خانواده‌های دارای زن متأهل ۱۵ تا ۳۵ سال مورد بررسی قرار گرفتند.

اطلاعات شرکت‌کنندگان در این پژوهش در خصوص ویژگی‌های اقتصادی اجتماعی، ترجیحات باروری و تنظیم خانواده، قصد باروری و دلایل نخواستن فرزند در آینده، با استفاده از پرسش‌نامه و مصاحبه رو در رو جمع‌آوری شد.

اطلاعات به دست آمده با استفاده از روش‌های آماری مورد بررسی قرار گرفت. در این پژوهش مشخص شد که ۴۴ درصد از پاسخ‌گویان قصد دارند که در آینده فرزند دیگری داشته باشند و تمایل برای داشتن فرزند دیگر در آینده با افزایش تعداد فرزندان، کاهش می‌یابد. همچنین یافته‌ها حاکی از این بود که با افزایش سن زنان، از نسبت زنانی که فرزند دیگری می‌خواهند کاسته می‌شود و عدم تمایل به فرزندآوری با افزایش تحصیلات زن افزایش می‌یابد. همچنین عواملی مثل «مناسب نبودن سلامت جسمی و روانی برای فرزندآوری»، «مخالفت همسر با داشتن فرزند دیگر» و «رابطه زناشویی نامناسب»، از دیگر دلایل عدم تمایل به فرزندآوری است که در تحقیقات قبلی به آن‌ها اشاره نشده است.

به گفته دکتر عرفانی و دکتر شجاعی: بعد از مشکلات اقتصادی، «نگرانی از آینده فرزندان» و «تداخل فرزندآوری با علایق، تفریحات و برنامه‌های کاری و تحصیلی فرد»، دو دلیل مهم فرهنگی و اجتماعی برای نخواستن فرزند است، که در تحقیقات پیشین کمتر به آن‌ها اشاره شده است».

بر همین اساس پژوهشگران این تحقیق معتقدند: «حتی برخورداری اقتصادی خانواده نمی‌تواند به تنهایی مشوقی برای داشتن فرزند باشد».

نتایج این پژوهش، بهار ۱۳۹۸ در فصل‌نامه علمی- پژوهشی «سلامت اجتماعی» به چاپ رسیده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی۸۹۸۷۷۴۰۷:۲۷:۲۱ ۱۳۹۸/۲/۲۱
هرچقدر هم دلیل بتراشید اقتصاد و امنیت اقتصادی اولین و مهمترین عامل در همه امور خانواده میباشد.
ناشناس۸۹۹۱۸۱۱۱:۱۵:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۲۱
معلومه شما معنی فرهنگ و سبک زندگی را نمیدانی. دیگه با چه زبونی باید داد بزنند که پولدارها کمتر بچه می آورند تا امثال شما متوجه بشوید؟
ناشناس۸۹۹۲۲۵۱۱:۲۷:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۲۱
هر کی گول این حرفهارو بخوره باخته. بیست سال بعد باید به اون بچه ی که به دنیا آوردید جواب بدید.نتونستید باید اون دنیا جواب بدید..
ناشناس۸۹۹۳۵۴۱۲:۰۱:۱۵ ۱۳۹۸/۲/۲۱
متاسفانه اغلب تحقیقات انجام شده با واقعیت فرق دارد. دوست عزیز نیازی به تحقیق نیست . ببینید هزینه خانوار 3 نفره چقدر است و متوسط درآمد شهری را هم ببینید. آیا با هم سازگار است؟
ناشناس۸۹۸۷۷۵۰۷:۲۷:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۲۱
خبر کاهش جمعیت بسیار مسرت بخش است. امید حل مشکلات آلودگی هوا، ترافیک، مسکن و ... را در آینده زنده میکند. درود بر ملت فرهیخته که گرچه در مواردی چون صف بنزین انتقاداتی به او وارد است، اما در این مورد هوشمندانه رفتار کرده اند.
ناشناس۸۹۸۷۸۲۰۷:۴۰:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۲۱
شاید تو این اوضاع سوال درست این باشه: زوج ها برای بچه دار شدن چه دلایلی دارند؟!!
خانم متاهل۸۹۸۸۰۰۰۷:۵۵:۳۷ ۱۳۹۸/۲/۲۱
نمیدونم فردا چی در انتظارمونه، آینده پیشکش!
آریابان۸۹۹۱۵۸۱۱:۰۸:۴۵ ۱۳۹۸/۲/۲۱
همین ترس از آینده را باید مهمترین دلیل این پدران و مادران امروز ، یعنی همون متولدین دهۀ 60 دیروز دانست، یعنی کسانی که انباشته اند از خاطرات دردآور و ناخوشایند دوران خردسالی و سپس نوجوانی و جوانی خودشون !!!!!؛ یعنی فرزندان همون پدران و مادرانی که بدون ذره ای کار کارشناسی و آینده-نگری تشویق شدندبه : بچه-دار شوید !!!! تا خانه-دار شوید !!!! ؛ این نوزادان دهۀ شصتی وحتی دهه های بعدی که با بزرگتر شدن خودشون شاهد بزرگتر شدن !!!! مشکلاتشون بودند و هیچگاه تا آخر عمر انبوه گرفتاریها و محرومیت های دوران نوزادی و کودکی تا نوجوانی و جوانی و حتی امروز خودشون رو از یاد نخواهند برد، پس دیگه هیچگاه حاضر نخواهند بود که همۀ اون تراژدیها و درد نامه ها را به یک کودک معصوم و مظلوم دیگر ارزانی بدارند !!!! البته در این گرانی بسیار شدید !!!!!!
جمال۸۹۸۸۲۹۰۸:۱۴:۳۶ ۱۳۹۸/۲/۲۱
یعنی مسئله اقتصادی مهم نیست؟ خوب اینکه ازهمه مهمتراست. بچه‌ها رابرای گدایی بوجودبیاوریم؟
محمد۸۹۸۸۵۶۰۸:۲۹:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۲۱
ما الان دومی پارسال به دنیا اومد و واقعا لنگ شدیم هم هزینه هم زمان مورد نیاز برای کودکان لطفا نیارید واقعا اذیت میشید با بچه بیشتر
ناشناس۸۹۸۸۶۷۰۸:۳۵:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۲۱
همینایی که داریم زیادین...میخوایم بیشتر بیاریم که نوکر داشته باشیم.
ناشناس۸۹۸۸۷۵۰۸:۳۸:۴۸ ۱۳۹۸/۲/۲۱
نبود شرایط روانی مناسب رشد کودک در جامعه مهمترین عامل است .
ناشناس۸۹۸۸۹۴۰۸:۴۸:۳۰ ۱۳۹۸/۲/۲۱
فرقش اینه که در کشورهای پیشرفته مردم به خاطر خوشی زیاد و گرفتار و پابند نشدن به بچه، زاد و ولد نمی کنن و کشورهای جهان سوم به خاطر فقر و بیکاری!
ناشناس۸۹۸۹۰۱۰۸:۵۵:۵۷ ۱۳۹۸/۲/۲۱
.. میرید بالاشهر تحقیق می کنید من 35 سالم هست و با کارشناسی ارشد و شغل دولتی و حقوق سه میلیونی از پس هزینه ازدواج و اجاره مسکن در تهران بر نمیام اجاره یک آپارتمان 50 متری بیش از 2 میلیون شده ؟ آیا میشه بچه دار شد ؟ با کدوم پول ؟ اگه اجاره بدی پول برای پوشک و شیر خشک و دارو و لباس بچه نداری حالا غذای پدر بچه و مادرش بمونه که از پارسال بیش از 200 درصد رشد داره و متوقف هم نمیشه متاسفانه دولت در پس این تحقیقات می خواد بگه مردم در رفاه هستن که بچه نمی خوان ولی اینطور نیست من توان ازدواج ندارم آیا مسئولین برای جونان ذره ای کار کردن یا فقط برای بچه های خودشون دارن کار می کنن دولتمردان چون هر کدومشون چندین ملک دارن از بحث مالیات بر خانه خالی و ... استقبال نمی کنن و فقط به فکر خودشون هستن هیچ کس و تاکید می کنم هیچ کس به فکر جوانان نیست و همه به فکر منافع خودشون هستند! ازدواج نکردن و بچه دار نشدن بهترین تصمیم در زمان حاضر هست امیدوارم خدا شرایط را تغییر دهد من امیدی به هیچ مسئولی ندارم
ناشناس۸۹۸۹۲۲۰۹:۱۲:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۱
الکی خودتون را به در و دیوار نزنید بعد دهه شصت و مصیبتی که بر سر دهه پنجاهی ها و دهه شصتی ها برای تحصیل و اشتغال آمد مردم ایران مطلقا بچه دار شدن بی رویه را تجربه نخواهند کرد مسبب این اوضاع هم کسانی هستند که بی حساب و کتاب مردم را تشویق به بچه دار شدن کردند
ناشناس۸۹۹۰۹۹۱۰:۴۳:۳۴ ۱۳۹۸/۲/۲۱
والله ما میخواهیم بچه دار بشیم، خدا نمیده. کلی هم خرج کردیم نشد، همه روشها رو هم امتحان کردیم. بیمه هم که. چی بگم والله؟!!!! الان دو ساله رفتیم سراغ بهزیستی برای فرزندخواندگی، متاسفانه اونجا هم هیچ وضعیت روشنی نداره، اول میری توی سایت ثبت نام میکنی، بعد از یکسال (دقیقا یکسال) زنگ میزنند و دعوت میکنند برای جلسه مشاوره و درخواست کتبی، و بعد باید دو سه سال منتظر بمونی! اول اینکه وضعیت نوبت و صف اصلا مشخص نیست. و دوم اینکه بنا بر توصیه برخی که موفق شده اند، باید مداوم بری و پیگیری کنی، تا شاید بهت بچه بدن. هرکی بیشتر اصرار کنه زودتر موفق میشه. کلا امیدوار کننده نیست.
بی خیال۸۹۹۱۳۵۱۰:۵۸:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۲۱
خوشی بیش از اندازه !!!!!
جستجوگر۸۹۹۳۲۶۱۱:۵۲:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۲۱
این تحلیل اشتباهه مردم به خاطر مشکلات اقتصادی و همینطور عدم روشن بودن آینده تمایلی به فرزندآوری ندارند.
ناشناس۸۹۹۳۴۱۱۱:۵۶:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۲۱
تشویق به بچه دار شدن با آگاهی از آینده نامعلومشان در حوزه اشتغال، مسکن، تحصیل و.. چه دلیلی میتواند داشته باشد!!!!!

پربحث‌های اخیر

 1. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 2. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 3. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 4. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 5. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 6. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 7. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 8. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 9. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 10. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 11. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 12. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 13. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 14. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 15. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 16. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 17. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 18. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 19. انتقاد تند عباس عبدی از نقش اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی/ نمره «مردودی» گرفتند

 20. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 21. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 22. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 23. واكنش سازمان ملل به اعزام نظامیان جدید آمریکا به خلیج فارس

 24. ۷ درمان خانگی برای زخم‌های دهان

 25. نامه آشنا درباره نحوه پوشش اخبار قتل میترا استاد در تلویزیون

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 13. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 14. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 15. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 16. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 17. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 18. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 19. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 20. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 21. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 22. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 23. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 24. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 25. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 8. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 9. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 10. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 11. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 12. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 13. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 14. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 15. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 16. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 17. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 18. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 19. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 20. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 21. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 24. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 25. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

پربحث‌های اخیر

 1. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 2. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 3. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 4. تحصیل ۳۵هزار دانشجوی بورسیه در کشور

 5. مسیرهای جایگزین در طرح جمع‌آوری پل گیشا اعلام شد

 6. جمع‌آوری ۲۳ هزار معتاد از محله هرندی/تهران، امسال از لوث معتادان متجاهر پاک می‌شود

 7. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

 8. حاجی‌بابایی: حداقل حقوق ۱.۵ میلیون تومانی مشمول دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شود

 9. آخرین جزئیات مبارزه علیه موج دوم ورود ملخ‌های صحرایی/ خسارت جدی به باغات و مزارع وارد نشده است

 10. پرونده قتل شیرمحمدعلی جهت رسیدگی روی میز قاضی بابایی قرار گرفت

 11. ۳ شهر ایران، در آستانه جهانی شدن

 12. افتتاح دوازدهمین نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال در قم

 13. احتمال جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال۹۶ تا دو هفته آینده

 14. خارجی‌ها برای درمان ناباروری در رویان ۳ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه می‌کنند

 15. رییس شورای شهر تهران: دولت وظیفه خود را در زمینه حمل و نقل عمومی انجام داده است

 16. خیزش گرد و خاک در دو استان جنوبی کشور

 17. تا ۷۰ درصد کودکان کار استان تهران،اتباع خارجی هستند

 18. جمع‌آوری بساط دستفروشان در چهارراه ولیعصر (عج) و تئاتر شهر

 19. تکذیب واردات داروی تقلبی سالک

 20. نفس‌های آخر انحصار وکالت+ نمودار

 21. ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری؛ امکان اعدام و قصاص به روشی غیر از طناب دار و اهدای عضو محکوم

 22. ۴۰۰ تارنما در رصد ویژه پلیس فتا

 23. دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است

 24. نشست نگران کننده زمین به مناطق شهری البرز سرایت کرده است

 25. سهم عوارض در هزینه ساخت و ساز اعلام شد

پربحث‌های دیروز

 1. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 2. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 3. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 4. تحصیل ۳۵هزار دانشجوی بورسیه در کشور

 5. مسیرهای جایگزین در طرح جمع‌آوری پل گیشا اعلام شد

 6. جمع‌آوری ۲۳ هزار معتاد از محله هرندی/تهران، امسال از لوث معتادان متجاهر پاک می‌شود

 7. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

 8. حاجی‌بابایی: حداقل حقوق ۱.۵ میلیون تومانی مشمول دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شود

 9. ۳ شهر ایران، در آستانه جهانی شدن

 10. افتتاح دوازدهمین نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال در قم

 11. احتمال جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال۹۶ تا دو هفته آینده

 12. خارجی‌ها برای درمان ناباروری در رویان ۳ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه می‌کنند

 13. رییس شورای شهر تهران: دولت وظیفه خود را در زمینه حمل و نقل عمومی انجام داده است

 14. خیزش گرد و خاک در دو استان جنوبی کشور

 15. تا ۷۰ درصد کودکان کار استان تهران،اتباع خارجی هستند

 16. جمع‌آوری بساط دستفروشان در چهارراه ولیعصر (عج) و تئاتر شهر

 17. تکذیب واردات داروی تقلبی سالک

 18. نفس‌های آخر انحصار وکالت+ نمودار

 19. ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری؛ امکان اعدام و قصاص به روشی غیر از طناب دار و اهدای عضو محکوم

 20. ۴۰۰ تارنما در رصد ویژه پلیس فتا

 21. دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است

 22. نشست نگران کننده زمین به مناطق شهری البرز سرایت کرده است

 23. سهم عوارض در هزینه ساخت و ساز اعلام شد

 24. جزئیات استخدام 20 هزار نیرو در وزارت بهداشت اعلام شد

 25. واکنش رئیس شورای شهر به استعفای بودجه‌ای یک مدیر

پربحث‌های هفته

 1. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 2. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 3. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 4. مسافر و راننده اسنپ دیدار کردند  

 5. تازه‌ترین پست اینستاگرامی رامبد جوان/ عکس  

 6. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 7. دفاع تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» از سفر رامبد جوان و همسرش

 8. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 9. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 10. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 11. ۵۰ میلیون وجه رایج مملکت در یک تصویر   

 12. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 13. جزئیات تردد در محدوده زوج یا فرد+ قیمت‌ها

 14. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 15. سامانه سجام امنیت مفسدان اقتصادی را برهم زده است

 16. مهناز افشار: نه من به این پول‌ها نیاز دارم و نه مولاوردی به این توییت‌ها!

 17. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 18. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 19. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 20. پورمحمدی: قبرستان باید در شهر باشد تا یاد مرگ را حفظ کنیم

 21. عصبانیت مدیر روابط عمومی صداوسیما از انتشار خبر حذف علی‌فروغی

 22. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 23. حکم ممنوع‌التصویری رامبد جوان ابلاغ شد؟

 24. جانشین فرماندهی ناجا: زیر بار حیات شبانه در شهر نمی رویم

 25. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

آخرین عناوین