زلزله در بازار موبایل/ یک فروشنده: چنین شرایط بدی را تاکنون ندیده بودیم

گروه اقتصادی الف،   3980212036 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

عدم استقبال مردم از خرید گوشی، خروج یکی پس از دیگری شرکت‌های فروش موبایل و افزایش بی‌حد و مرز قیمت گوشی باعث شده فروشندگان موبایل شیراز به تعمیرات رو بیاورند.

زلزله در بازار موبایل/ یک فروشنده: چنین شرایط بدی را تاکنون ندیده بودیم

برندهای موبایل به فکر خروج و کاهش فعالیت در بازار ایران هستند، از این رو با نبود کالا و تقاضا برای خرید موبایل، فروشندگان به تعمیرکاران این کالاها تبدیل شده‌اند. در همین ارتباط بسیاری از فروشندگان موبایل در بازار شیراز می‌گویند نمایندگی‌های رسمی فروش گوشی در بازار موبایل ایران از سوی کشور مبدا تحت فشار قرار گرفته‌اند تا بازار ایران را ترک کنند.

آن طور که دستغیب رئیس اتحادیه تعمیرکاران و فروشندگان تلفن و لوازم جانبى شیراز می‌گوید: زمزمه خروج شرکت‌های فروش موبایل از کشور سبب شده تا مغازه‌ها و مردم در بخش خدمات با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند، به طوری که این شرکت‌ها مانند گذشته به مردم و مشتریان خدمات پس از فروش ارائه نمی دهند.

سید علی دستغیب در گفت و گو با ایلنا می افزاید: برای پیگیری این مورد، بارها با شرکت‌های فروش موبایل تماس برقرار کردیم که آنها همواره اذعان می کنند به دلیل ترخیص نشدن محصولات و اجناس‌شان از گمرک، نمی توانند به مردم خدمات ارائه دهند.

دستغیب  با بیان اینکه  برای  پیگیری مشکلات و عدم خدمات دهی با یکی از شرکت‌ها نامه‌نگاری کردیم، ادامه می دهد: با توجه به اینکه طبق قانون شرکت های فروش موبایل باید از یک هفته پس از فروش محصولاتشان پاسخگوی مردم و مشتریان باشند، اما هنوز نتوانستند بعد از دو ماه به مشتریان خدمات برسانند.

وی خاطر نشان می‌کند: شرکت های فروش موبایل به دلایلی مانند عدم همکاری گمرک با آنها، عدم تخصیص دلار مبدا، مبادله ای، پایه و ..... ادامه خدمات دهی برایشان مقرون به صرفه نیست.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران و فروشندگان تلفن و لوازم جانبى شیراز خاطر نشان می کند: عدم خدمات دهی شرکت های فروش موبایل به مردم سبب شده که میزان شکایت های مردم 4 الی 5 برابر افزایش پیدا کند.

وی می‌افزاید: افزایش نرخ دلار سبب 3 الی 4 برابری قیمت موبایل در شیراز شد، بنابراین این مهم سبب شده که قیمت یک گوشی 4 میلیون  به 12 میلیون تومان افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه بازار کار تعمیرات تلفن همراه  4 برابر شده است، بیان می‌کند: در شرایط فعلی مردم به دلیل نداشتن قدرت خرید زمانی که تلفن همراهشان خراب می شود به جای خرید گوشی نو ترجیح می دهند گوشی خود را تعمیر کنند.

به گفته وی، در شرایط فعلی فروش گوشی در مغازه های شیراز نسبت به گذشته یک دهم شده و این امر سبب رکود سنگینی در بازار موبایل شیراز شده است.

دستغیب با بیان اینکه اتحادیه فروشندگان تلفن همراه شیراز در یک ماه گذشته حدود 10 پروانه کسب را تعطیل کرده است، ادامه می دهد: اتحادیه موبایل فروشان شیراز برای تمدید پروانه‌های مغازه‌های موبایل فروشی در شیراز به 103 واحد موبایل فروشی در شیراز نامه ارسال کرده است؛ این در حالی است که تعداد 50 واحد این مغازه ها به دلایل متعدد تعطیل شده‌اند.

وی می‌گوید:‌ شرکت‌هایی که در بخش فروش موبایل در تهران فعالیت می‌کنند پاسخگوی نیاز جامعه و شهرهایی مانند شیراز نیستند.

خرید گوشى به  بن بست خورده است

علی یکی از مغازه‌داران موبایل فروشى هم با بیان اینکه بازار موبایل در سال جارى با افت شدیدى مواجه شده است، مى گوید: ما در سال‌هاى گذشته در ماه اسفند، حدود 200 گوشى مى فروختیم، اما در سال گذشته این رقم به 20 عدد کاهش یافت.
1669102

علی با بیان اینکه براى خرید گوشى به شدت با بن بست ها و مشکلاتى مواجه هستیم، خاطر نشان مى کند: در حال حاضر مغازه داران موبایل فروشى در شیراز با کمبود مشترى مواجه نیستند اما عدم ثبات در نرخ گوشى هاى تلفن همراه باعث شده که مشتریان فعلا از خرید گوشى موبایل دست بکشند.

یکی دیگر از مغازه‌داران  نیز  با بیان اینکه بسیارى از مغازه داران و فروشندگان موبایل به خرید و فروش ارز و دلار رو آورده اند می افزاید: بیشتر فروشندگان موبایل در مغازه هاى استیجارى فعالیت مى کنند بنابراین آنها باید حداقل روزى یک میلیون تومان براى تامین هزینه هایى مانند اجاره، آب، برق گاز و .... کنار بگذارند و این نوسان قیمت دلار باعث بروز مشکلاتى براى آنها مى شود.

احمد  خاطر نشان می کند: چنین شرایط بدی را تاکنون تجربه نکرده‌ایم. اگر این شرایط پایدار باشد، به ناچار می‌بایست مغازه‌های خود را تعطیل کنیم و به دنبال شغل دیگری باشیم.

قدرت خرید گوشی ندارم

مصطفی یکی از خریداران در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه فروش گوشی اقساطی در شیراز دیگر وجود ندارد ادامه می دهد: به دلیل افزایش قیمت ناگهانی گوشی در شیراز مغازه ها و فعالان این صنف محصولات خود را به صورت اقساطی در اختیار مردم قرار نمی دهند.

وی می افزاید: با توجه به اینکه حدود دو میلیون تومان موجودی دارم اما گوشی که بتواند  با توجه به موجودی ام امکانات قابل قبولی داشته باشد را پیدا نمی‌کنم.

این خریدار با اشاره به اینکه در حال حاضر به هر مغازه ای که مراجعه می کنم یا گوشی دست دوم پیشنهاد می دهند یا گوشی های ساده ادامه می دهد: در شرایط فعلی ناچارم گوشی که در دست دارم را تعمیر کنم و به ناچار از آن مراقبت کنم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۸۳۵۴۳۰۹:۱۴:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۱۲
جالب است این دستغیب ها در اکثر پست ها در شیراز هستند شورای شهر مجلس شهرداری حتی ریس صنف تعمیرات موبایل
ناشناس۸۸۳۷۱۵۱۰:۵۹:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۱۲
الان شما کل این خبرو خوندی برداشت ات این بوده که بیایید و همچین کامنتی بگذارید؟فامیل بازی کم نداریم منتها خبر حکایت از ی داستان دیگه داره جای حواشی شما در مورد اصل خبر اظهار نظر کن
اردوان۸۸۴۳۵۰۱۶:۱۳:۴۱ ۱۳۹۸/۲/۱۲
یکی از دلایل مشکلات کشور همین فامیل بازی و انتخاب افراد بر اساس رابطه خویشاوندی هست
رضا۸۸۴۰۴۷۱۳:۵۲:۳۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
چندين مجتمع مدرسه غير انتفاهي و ...
ناشناس۸۸۴۲۴۰۱۵:۰۴:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۱۲
خداییش بعنوان یک شیرازی، اولین چیزی که وقتی خبر رو میخوندم برای جالب بود، همین نکته بود، فامیلی دستغیب، از شاهچراغ تا اموزش پرورش تا موبایل
ناشناس۸۸۴۴۵۷۱۷:۵۲:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۱۲
دایی اخراج شد بخاطر یک انتقاد ساده! مزد تبلیغات دایی برای روحانی این بود؟؟؟؟
ناشناس۸۸۴۵۴۹۱۸:۵۵:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۱۲
احتمالا چون دست غیب هستند دستشون در همه کارهای اصلی و نون و ابدار دیده نمیشه :)
ناشناس۸۸۳۶۲۰۰۹:۵۳:۱۶ ۱۳۹۸/۲/۱۲
اگه مسئولین راست می گویند الان وقت تولید موبایل ایرانی با کیفیت و قیمت معقول هست
ناشناس۸۸۳۷۲۶۱۱:۰۵:۲۵ ۱۳۹۸/۲/۱۲
با کدام تکنولوژ ی ؟ همه قطعات وارداتی هستن
ر.ک۸۸۳۸۲۳۱۲:۰۱:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۱۲
مثل اینکه شما خوابی؟؟؟ برو ببین ایران داره چه گوشی هایی میزنه(جی ال ایکس) الان بیش از یک ساله یکی شو خودم خریدم بالای دومیلیون پولشه واقعا همه جوره ازش راضی ام.... انقدر خودباخته و فریفته غرب نباش
ناشناس۸۸۴۲۶۰۱۵:۱۲:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۱۲
فریفته غرب ؟ همه گوشی های دنیا از سمت شرق دنیا میاد !!
ناشناس۸۸۴۲۸۲۱۵:۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۲/۱۲
اون کاملا چینیه و فقط مارک glx روش‌ خورده
ناشناس۸۸۴۵۸۲۱۹:۳۹:۵۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
بهتر، خودمون گوشی می زیم بعد از کره و ژاپن اقا این قدر خودمون را دست کم نگیریم . چرا باید خودمون را دست کم بگیریم ؟؟؟ این که بد نیست الان تعمیرات گوشی خوب درآمدی داره حداقل روزی یک میلیون تومن
ناشناس۸۸۳۷۴۱۱۱:۱۳:۴۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
فقط شعار ! مگر تولید گوشی مسخره بازیست ..آیا اصلا میدونی تولید گوشی اندروید بدون اجازه ی گوگل قابل انجام نیست .‌گوگل هم یک کمپانی امریکاییست حالا بحث سرمایه گزاری و تکنولوژی بماند فقط شعار دادن ..
ناشناس۸۸۴۱۵۹۱۴:۴۰:۰۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
اتفاقا تولید گوشی اندروید خیلی سادس چون اندورید پروژه اپن سورس هست و واسه همینه خیلی از شرکت ها بسته به نیاز خودشون تغییرات داخلش میدن
ناشناس۸۸۴۵۶۷۱۹:۱۵:۱۲ ۱۳۹۸/۲/۱۲
چقدر منفی هستید. اگر بتونن تولید کنن خیلی هم عالی. بالاخره از یک نقطه ی صفری باید شروع کنیم. الان ما از ویتنام که گوشی 12 میلیونی نوت 9 رو تولید میکنه کمتریم؟
امیر۸۸۵۹۱۰۲۱:۲۵:۲۵ ۱۳۹۸/۲/۱۳
عزیز جان خط تولید سامسونگ یه شعبه اش تو ویتنامه زیر نظر سامسونگه به خاطر ارزون بودن نیروی کار
ناشناس۸۸۳۷۵۸۱۱:۲۸:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۱۲
با کیفیت رو خوب اومدی آخه کدوم مسئول تو ایران به فکر مردم هستن
ناشناس۸۸۳۷۸۶۱۱:۴۱:۵۵ ۱۳۹۸/۲/۱۲
ناراحت نباش قیمت کالای ایرانی گرانتر از چینی آن در خواهد آمد
ناشناس۸۸۳۸۳۵۱۲:۰۶:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
موبایل بانام پراید تولید کنند میلیونی فروش میره
ناشناس۸۸۴۱۷۷۱۴:۴۴:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
اي لعنت بر اين موبايل
ناشناس۸۸۳۶۷۷۱۰:۳۳:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۱۲
آقای وزیر جوان کجایی و داری چه میکنی ..
ناشناس۸۸۳۷۳۸۱۱:۱۱:۵۷ ۱۳۹۸/۲/۱۲
چيه؟ وزير جوان برات گوشی وارد کنه يا بسازه؟
ناشناس۸۸۴۲۵۰۱۵:۰۷:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۱۲
نه عمو نمیخواد از اینکارا بکنه فقط قیمت گوشی رو بیاره پایین بسمونه
ناشناس۸۸۴۳۲۴۱۵:۴۶:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۱۲
ناشناس! خود وزیری یا ژن‌خوبی بهت برخورده؟؟؟
مجید جان۸۸۴۱۹۶۱۴:۴۹:۵۲ ۱۳۹۸/۲/۱۲
مجید جان باید به وزیر صنعت و وزیر بازرگانی بگی نه به وزیر مخابرات
ناشناس۸۸۳۶۸۹۱۰:۳۹:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۱۲
تحریم ها هیچ اثری بر زندگی مردم ندارد . کاغذ پاره هستند ...این تازه وضع موبایله وای به روزی که تو خوراک هم دچار مشکل بشیم همانطور که الان خیلی ها گوشت و مرغ از سفره شون خداحافظی کرده
ناشناس۸۸۳۷۵۵۱۱:۲۶:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
این حرف را هزار بار تا حالا شنیدیم باید به جای نق زدن با کمک هم جلوی تحریمها قد علم کنیم تنها راهش همینه
پرتو۸۸۴۰۶۱۱۳:۵۷:۲۵ ۱۳۹۸/۲/۱۲
چه جوری قد علم کنیم؟
ناشناس۸۸۴۲۷۳۱۵:۱۶:۱۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
پاشو برو چند تا جوجه بگیر بیار تا دو ماه دیگه مرغ میشن سرشونو ببر و بخور و اینقد نق نزن یا نگه دار برات تخم کنن.
ناشناس۸۸۳۷۲۷۱۱:۰۵:۳۷ ۱۳۹۸/۲/۱۲
روزی یک میلیون تومان اجاره و آب و برق و گاز!!! ماهی ۳۰ میلیون تومان. آخه آب که فقط برای خوردنه و برق هم که چهار تا لامپه و گاز هم که فقط نصف سال برای گرما. خیلی زیاد بشه ۳۰۰ تومن. یعنی ماهی ۲۹۷۰۰۰۰۰ اجاره؟؟ !!
ناشناس۸۸۳۷۴۵۱۱:۱۵:۰۰ ۱۳۹۸/۲/۱۲
قیمت دلار 14500تومن هست .یعنی تقریبا 3.5برابر پارسال .خواب معلومه بهترین گوشی که پارسال 3میلیون بود الان میشه ده میلیون وکسی توان خرید نداره . سختی برای ما مردم هست ودلارای نفتی برای آقازاده هایی که تو کانادا ..
پوریا۸۸۴۴۰۶۱۷:۰۶:۳۷ ۱۳۹۸/۲/۱۲
من از بازار شیراز بی خبرم. ولی در تهران، بازارای علا.الدین، چهارسو، بازار موبایل ایران، پایتخت و... همشون بسیار شلوغ و پر رونق هستند و حتی 1 مورد مغازه ای که تعطیل شده باشه دیده نمیشه. همیشه ام مغازه ها پر از مشتری هستن. نمیدونم اگه این اسمش رکوده، رونق چیه! چون الانش جا برای سوزن انداختن نیست. ضمنا کسی که ماهیانه 30 تا 40 میلیون اجاره پرداخت میکنه، قطعا فروش بسیار زیادی داره. لطفا دست از ناله کردن برداریم. البته شما اگه دقت کنین، همه بازارها همین هستن، از بازار بزرگ تهران و مولوی و سید اسماعیل و شوش بگیرین، تا مجتمع های تجاری مثل کوروش، هایپر استار، ایران مال و... وضع اقتصادی خرابه بدلیل نوسان شدید، ولی رکودی وجود نداره
ناشناس۸۸۴۶۸۲۲۱:۳۱:۰۹ ۱۳۹۸/۲/۱۲
اونی که می گفت مردم ایران یادتان هست کجاست؟ چرا هیچ جا پیداش نیست علی برکت الله
ناشناس۸۸۴۶۹۳۲۱:۳۵:۵۵ ۱۳۹۸/۲/۱۲
نمیدونم این دست غیبها چطور این همه پست و مقام در شیراز دارند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  12. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  13. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

  25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  آخرین عناوین