چرا دولت چابک نیست؟

محمد صادق شکوری، گروه تعاملی الف،   3980208017 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا دولت چابک نیست؟

در چند سال اخیر و در بسیاری محافل و رسانه‌ها، از بزرگ بودن دولت شنیده‌ و می‌شنویم و می‌خوانیم که باید دولت کوچک شود، کارها به مردم واگذار شود و بخش خصوصی کارها را انجام دهد و دولت صرفاً نظارت کند. خصوصی‌سازی‌ها و کوچک شدن در برخی جاها نشان داد که آنچه در عمل اتفاق می‌افتد، نه به نفع عامه مردم است و نه به نفع کشور و به خصوص قشر ضعیف و مستعضف.

حادثه سیل و خساراتی که به مردم و کشور وارد کرد، موجی از انتقادها و گلایه‌ها را در بین مردم عادی کوچه و بازار ایجاد کرده است که اگر قرار است دولت کاری نکند و مردم، خودشان را نجات دهند، پس نقش دولت چیست؟ چرا دولت توان مدیریت حوادث را نداشت؟ و به قول دوستان فرهیخته: چرا دولت چابک نیست؟ برای پاسخ به این سؤال، شاید بهتر باشد واقعیات سازمان‌ها و ادارات دولتی را یکبار به صورت مختصر و مفید مروری کنیم و بعد نتیجه بگیریم که آیا مشکل از ذات "دولت" هست و یا از چیز دیگر؟ آیا اگر دولت کوچک شود و همه چیز به بخش خصوصی واگذار شود، همه مشکلات حل می‌شود؟

واقعیت اول - در بخش دولتی، مدرک‌گرایی غلبه بر تخصص، شایستگی و توانمندی کارکنان دارد.

یکبار که به اداره‌ای رفته بودم، مشاهده کردم که هیچ کسی جواب درستی به من نمی‌دهد. دست آخر به کارمندی که در بدترین جای اداره در یک سالن نشسته بود و اصلاً حریم شخصی برایش در مواجه با مردم وجود نداشت، مراجعه کردم و او هم کارم را با بهترین نحو ممکن انجام داد. پرسیدم: چرا این ادارۀ شما اینطوری هست؟ جواب آدم را هم نمی‌دهند...کار کردن پیشکش! سری تکان داد و گفت: ای آقا! مگر در این کشور و این ارگان‌های دولتی، چیزی جز مدرک ارزش دارد؟ پرسیدم : چطور؟ جواب داد: وقتی فردی کمترین تخصصی در امور مالی ندارد و با ارشد و دکترای فلسفه، مدیر قسمت مالی می‌شود، شما انتظار داری سیستم بتواند کارتان را انجام دهد؟ فردی که به صرف داشتن پول مدرک ارشد و دکترایی گرفته، پست ومقام مدیریت و سرپرست می‌گیرد؛ اما کوچک‌ترین آداب و اصول ادب، معاشرت و حسن اخلاق را نداشته و ندارد...شما چه انتظاری داری عزیز دل؟

واقعیت دوم - عدم شایسته سالاری
در عمدۀ ادارات دولتی ایران، تخصص و علم حرف اول را در انتصابات نمی‌زند؛ بلکه در اکثریت مواقع، این روابط است که مدیر شدن‌ها و سرپرست شدن ها را رقم می‌زند. عدم شایسته سالاری در ساختارهای دولتی کشور، موجب ناامیدی، یأس، دلزدگی و روزمرگی کارکنان شایسته، بااخلاق و دارای وجدان کاری در ارتباط با مردم می‌شود؛ در نتیجه مشاهده می‌شود دولت به تغییرات نمی‌تواند درست واکنش دهد: کارمندان دلسوز و متخصص که بعضاً ممکن است مدرک تحصیلیشان بعضاً فقط کارشناسی باشد، در حاشیه‌اند و نقشی در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌ها ندارند؟

واقعیت سوم - عدم تمایز بین کارمندان دلسوز و کارمندان غیردلسوز
دوستی تعریف می‌کرد: ... کارمندی به واسطۀ رانت... به سیستمی تحمیل شد و این آدم چندجا جابه‌جا شد و کارکُن نبود! کارش هم این بود که مرخصی‌هایش را همیشه استفاده می‌کرد..پاس‌های ساعتی را به بهانه‌های مختلف از دست نمی‌داد؛ و وموقعی هم که سرکار بود، یا در آبدارخانه بود و یا اتاق این و آن. این آقا در محل خدمت خود فقط گند زد... و با حقوق و پولی که می‌گرفت، صرفاً دنبال ادامه تحصیل ارشد و دکترا بود؛ و بعد باز هم به واسطۀ همین رانت، به اداره بهتر جابه‌جا شد و الان سرپرست یک بخشی هست با کارمندان 100برابر توانمندتر از خودش. حالا آن کارمندان دلسوز کجا هستند؟ بدون ترقی...بدون پیشرفت...با خروارها کار نکرده...!

واقعیت چهارم - ...

این واقعیت‌ها زیاد هستند، اما سه واقعیت یاد شده، یکی از بزرگترین دلایل عدم چابکی سازمان‌ها و ادارات دولتی هستند. یک بار ببینیم که آیا مشکل از دولت‌هاست و یا مشکل از ساختارهاست؟ آیا پاک کردن صورت مساله، می‌تواند سبب برون‌رفت از وضعیت فعلی شود؟ به نظر می‌رسد حاکمیت کشور عزیزمان باید نگاهی جدی به کارکنان دلسوز و متعهد در ادارات دولتی داشته باشد. شناسایی کارمندان متخصص بدون توجه به مدرک تحصیلی، می‌تواند یکی از راهکارهای چابک سازی دولت باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۷۵۲۷۳۰۷:۵۲:۱۶ ۱۳۹۸/۲/۸
اگر اموال همه مسئولین رو بگیرند و در یک خانه 50 متری مستاجر بشوند اونوقت چابک چابک می شوند.
ناشناس۸۷۵۲۹۵۰۸:۱۶:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۸
دولت و سازمان های دولتی با این رویکرد هیچ وقت نه چابک می شود، نه به دنبال رفع مشکلات مردم، وقتی قوانین اداری ما صوری هستند و قبیله گرایی در سازمان ها موج می زند، اتفاق خاصی هم نمی افتد. برای مطالعه بیشتر به مقاله "مدل منشوری سالا" که توسط محققی به نام فردریگز نوشته شده مراجعه فرمایید. به صورت شفاف سیستم های اداری کشورهای جهان سوم را توضیح داده است
ناشناس۸۷۵۵۳۸۱۰:۴۹:۱۲ ۱۳۹۸/۲/۸
الان پارتی دار بودن یک نوع افتخاره طرف در جمع فامیلی می گفت یه پارتی کلفت پیدا کردم رفتم .. با هم کار کردیم یه سال نشده هر دو خونه خریدیم برای خودم تویوتا خریدم و برای خانمم سانتافه الان هم دارم فوق می خونم بعدش هم دکترا دانشگاه آزاد خیلی هم خوشحال و سر افراز حالا اون جوان دکترای پلی تکنیک شریف که بیکاره هنوز باید بشینه به موفقیت روز افزون این پارتی دارهای بی شرم نگاه کنه که چهار سال دیگه دکتر می شن مثل خودش و البته با سابقه کار و ..
ناشناس۸۷۵۵۶۰۱۰:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۲/۸
.. با این فوج افراد بی سواد مدرک به دست پارتی دار کاری نمی شه کرد باید صبر کنیم به تدریج بازنشسته بشن ولی چون خودشون با پارتی آمدن و خیلی بهشون خوش گذشته قطعا کل فک و فامیل و آقازاده ها را استخدام می کنند یکی را می شناسم که پسر و دخترش از دبیرستان درس نمی خوندن و می گفتن ما کارمون تضمین شده است و تضمین شده هم بود الان هر دو خوشحال سر کارند با ماموریت خارجی و خانه سازمانی و وام های کم بهره کلان و خلاصه خوشبخت خوشبخت
صمصام۸۷۶۲۰۶۱۶:۰۸:۴۵ ۱۳۹۸/۲/۸
پیشنهاد میکنم فقط یک ماه وزرا و نمایندگان مجلس با حقوق 1/5 میلیونی زندگی کنند اونوقت حجم دولت کاسته شده و چابک میشود چون نیمی از وزرا و نمایندگان به اخر ماه نرسیده خواهند مرد!

پربحث‌های دیروز

 1. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 2. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 3. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 4. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

 5. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 6. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 7. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 8. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

 9. ناگفته‌های حمید داودآبادی؛ پیکر حاج احمد متوسلیان در تهران است؟!

 10. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

 11. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 12. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 8. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. پایان داستان غم انگیز زم

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 14.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 15. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 25. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

ابر آروان

آخرین عناوین