بحران خبر در ایران

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3980207002 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
بحران خبر در ایران

در چند دهه اخیر تولید خبر رشد خیره کننده ای در کشور ما داشته است. بروز و ظهور فضای مجازی و به ویژه شبکه های اجتماعی که نیازمند هزینه فراوان چاپ، نشر و توزیع و مقید به مکان خاصی نبودند، زمینه چنین رشدی را فراهم کرده است. البته این فقط یک بخش موضوع و مساله مهم تر افزایش کشش و جذابیت و به عبارت بهتر عطش خبر در بین مردم بوده است. رقابت و توجه به تولید خبر را در اغلب سازمان‌ها و نهادها با ده‌ها و صدها خبرگزاری مثل ایسنا، ایکنا، ایلنا، آنا، ایپنا، برنا، حوزه، تقریب، شبستان و.... و حتی در حوزه داخلی خود صدا و سیما هم می‌توان دید، در یک نشست خبری گاه لوگوهای متعدد از این سازمان مشاهده می شود: خبرگزاری صدا و سیما، شبکه خبر، جام جم، باشگاه خبرنگاران، پرس تی وی، العالم، هیسپان، سحر و ...

اهمیت خبررسانی از دید کانال‌ها و شبکه های سرگرمی مجازی هم پوشیده نمانده و در بین مطالب سرگرم کننده، خبر و حواشی خبر به اطلاع مخاطبان می‌رسد. گروه‌های مجازی فامیلی و دوستانه نیز معمولا مملو از آخرین خبرها و حاشیه‌ها است. آمار مشخصی از تعداد سایت های خبری فعال موجود نیست ولی آخرین بار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1392 تعداد کل سایت های خبری را ۷۲ هزار اعلام کرده بود. بر مبنای آخرین آمار سامانه جامع رسانه‌های کشور در حال حاضر نزدیک به 11 هزار رسانه چاپی و مجازی دارای مجوز در کشور فعالیت می کنند.

فارغ از مساله بودجه کلانی که به ویژه مراکز دولتی یا وابسته به کمک دولت خرج تولید خبر یا محتوای خبری به سلیقه خود می کنند، باید در جستجوی علت هایی بود که مردم ما را دچار عطش خبر کرده است، عطشی که موجب شده سرمایه گذاران و دولت های خارجی غربی و عربی، به ویژه آنهایی که بی‌دلیل خرج نمی‌کنند، سرمایه بسیار هنگفتی را صرف راه اندازی شبکه‌های رنگارنگ فارسی زبان خبر و محتوا ساز کنند یا هسته هایی را برای تولید محتوای مجازی در شبکه های اجتماعی به کار گرفته و هر روز سیلی از مطالب تشتت برانگیز و تفرقه افکن را در اختیار مخاطبان قرار دهند.

شاید فرهنگ مردم ما که همواره باور داشتند نیم کاسه‌ای زیر کاسه هست، قوانین ما که خلاء‌هایی به جهت سوء استفاده متخلفان باز گذاشته، برداشت مماشات در معرفی خلافکاران از هر گروه و جناح و عدم برخورد شدید و قاطع با هر متخلف ریز و درشت در کنار ناپایداری ها و رقابت های شدید و گاهی بی رحمانه سیاسی و تلاطم های اقتصادی، زمینه هایی را فراهم کرد تا آحاد جامعه جدای از اخبار رسانه های رسمی، همواره گوش شنیدن شایعات و حاشیه ها را داشته باشند. دروازه و نقطه ضعفی که همه به سمت آن رفتند. از عنوان خبرهای ویژه و پشت پرده و "بیست و سی" در داخل گرفته تا یک کلاغ چهل کلاغ و سندسازی و دروغ پراکنی در رسانه های خارجی. آنقدر ساختند و ساختند که حتی گاهی در امور بدیهی یا مطالبی که با یک جستجوی بسیار ساده اینترنتی دروغ بودن آن ثابت می شود شبهه ایجاد و بی محابا مطلب تولید کردند چون می دانستند خواننده حوصله جستجو ندارد.

حالا هر کدام از ما شاید عضو چندین کانال خبری و سرگرمی، دوست و خانوادگی باشیم، گوشی دستمان باشد و مرتب ببنیم و بخوانیم اما چند درصد از ما، مو را از ماست می‌کشد و بین خطوط را می‌خواند و به نیت و صحت تولید کننده محتوا دقت دارد؟ چند درصد طعمه را از غذای واقعی تشخیص می‌دهد؟ چند نفر با دیدن خبر "فلان دارو کشنده شناخته شده، فورا به همه اطلاع دهید" یا "فلان بیمارستان بیماران سرطانی را رایگان درمان می‌کند" یا "فلان کودک گم شده با سرهنگ فلانی تماس بگیرید" و.... فکر می کنیم که اطلاعیه دارو را باید وزارت بهداشت بدهد و خبر درمان رایگان باید در سایت خود بیمارستان دیده شود یا درستی خبر کودک گم شده را اول باید از منابع خبری معتبر تحقیق کرد؟ اینها مثال‌های واضح بودند، وای به حال شایعات سیاسی که فلانی خورد و برد و خیانت کرد و... که در این موارد فرد متهم شده اگر بند بند خودش را از هم جدا کند، باز عده ای دروغ بودن شایعه را باور نمی‌کنند.

در نهایت باید همتی کرد و بدون محافظه کاری اطلاع‌رسانی نمود، باید فرهنگ سیاسی را ارتقا داد و مردم را به این باور رساند که خبری پنهان نمی‌ماند که آنها بخواهند از کاسه زهرآلود خارجی‌ها بگیرند. هر چه ما نگوییم، آنها که نمی‌خواهیم صد برابرش را به اسم واقعیت به خورد مردم می‌دهند، خوره ای که به جان همه خواهد افتاد و در نهایت آنقدر فضای دروغ و واقعیت مخدوش می شود که در جایی دیگر اکثریت مخاطبان هیچ چیز را باور نخواهند کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۷۳۴۲۰۰۷:۱۰:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۷
یادداشت بسیار خوبیست و به نکته ای کلیدی اشاره شده است.
ناشناس۸۷۳۴۳۷۰۷:۳۵:۲۱ ۱۳۹۸/۲/۷
بحران خبر در ایران به خاطر ناکارآمدی رسانه های داخلی اعم از صدا و سیما، مطبوعات و سایت های خبری است. انتشار اخبار تکراری و یک سویه در قالب کلیشه ای مردم را خسته کرده است. مردم تشنه اخبار صحیح و به دور از جانبگرایی هستند.
ناشناس۸۷۳۸۵۰۱۲:۰۱:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۷
خب اینجا چه کار می کنی برو بی بی سیت رو نگاه کن
ناشناس۸۷۳۵۵۳۰۹:۲۳:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۷
باید روی رسانه کنترل باشه که هرکسی به خودش اجازه نده با پخش خبر دروغ و بی پایه ذهن جامعه رو مخدوش کنه
ناشناس۸۷۳۵۹۹۰۹:۵۴:۵۹ ۱۳۹۸/۲/۷
وقتی مشروعیت و باور حذف شود شایعه جایگزین میشود
ناشناس۸۷۳۶۴۵۱۰:۱۸:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۷
اینقدر خبرها تکذیب و مخفی و یا در انتشارش تعلل شدند تا رسانه مرجع تغییر کرد.خود کرده را تدبیر نیست.
ناشناس۸۷۳۷۱۳۱۱:۰۳:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۷
خود خبرگزاری شما یک لطفی بکنه منبعد بدون اینکه برای مردم پدری کنه اخبار رو به مصلحتی برای پخش و غیر مصلحتی تقسیم بندی کنه راست و حسینی پوشش بده اون وقت نیازی به چاپ چنین مقاله هایی نیست که اگر تو کشور خود رسانه هام تو مطالبات صف اول بودن وضع مملکت این نبود
ناشناس۸۷۳۸۱۵۱۱:۴۷:۱۶ ۱۳۹۸/۲/۷
اخبا در ایران بیشتر تعارف و ساختگی است اکثرا هم به ضرر مردم هست
آریابان۸۷۳۸۳۵۱۱:۵۸:۲۵ ۱۳۹۸/۲/۷
در دوران انفجار و انتقال لحظه ای و آنی اطلاعات به اقصی نقاط جهان ، طبیعتا هر شنوندۀ مشتاقی ، لبریز از انتظار است و سراپا گوش برای دریافت اطلاعات ؛ حال اگر اطلاعات بگونه ای واقعی ، درست ، به هنگام و در هنگام پخش نشه ، میدان بیش از پیش گشوده میشه برای انتشار شایعات واخبار جهت دار با اهداف خاص ، آشوب آفرین و .... ؛ در آن هنگام است که دیگر حتی با "فیل" !!! هم نمیتوان جلوی سیل ویرانگر را گرفت ، در حالیکه اقدام بموقع با "بیل" !!! ، کارساز و نتیجه بخش میبود ، البته اگر ..
ناشناس۸۷۴۱۶۱۱۴:۱۰:۲۲ ۱۳۹۸/۲/۷
به علت نبود رسانه هاي آزاد و همچنين بخاطر اينكه تو مملكت كساني كه تصميم گيرنده هستند پاسخگو نيستند! اين مشكلات بوجود مي آيد
ناشناس۸۷۴۴۴۲۱۵:۵۸:۰۷ ۱۳۹۸/۲/۷
قتل وکیل .. چهار روز مخفی کردن و اگر بی بی سی و تلگرام نبود کسی خبردار نمیشد

پربحث‌های دیروز

 1. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 2. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 3. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 4. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

 5. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

 6. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 7. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 8. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 9. ناگفته‌های حمید داودآبادی؛ پیکر حاج احمد متوسلیان در تهران است؟!

 10. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

 11. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 12. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. پایان داستان غم انگیز زم

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 14.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 15. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 25. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

ابر آروان

آخرین عناوین