طراحی و چاپ جعبه و کارتن

گزارش بازرگانی،   3980202071

ساخت خلاقانه جعبه و طراحی و بسته بندی یک هنر است که شرکت های خدمات چاپ مانند قاصدک پرینت  در طرح ها و انواع مختلفی انواع  چاپ جعبه  فوری  را ارائه می دهند. برای آشنایی بیشتر با چاپ جعبه این مطلب را تا پایان مطالعه نمایید.

طراحی و چاپ و ساخت جعبه و کارتن سازی

در زمان های قدیم برای حفاظت از کالاها برای اینکه در حمل و نقل آسیب نبینند و راحت تر بتونند تعداد بیشتری از یک کالارو حمل کنند از نایلون ها و پلاستیک هایی که دوره کالا می پیچیدند استفاده میکردند.

این نایلون ها برای حمل کالاهایی با وزن کم بسیار مناسب بودند اما برای کالاهای با وزن زیاد از مقاومت قابل قبولی برخوردار نبودند و پاره میشدند یا مقاومتشون رو از دست میدادند.

بعده ها کم کم پاکت های کاغذی جایگزین نایلون ها شدند از مزایای این پاکت ها مقاوت بیشتر و طول عمر بیشتر می توان اشاره کرد .

در ضمن امکان چاپ بر روی ای پاکت های تبلیغاتی نیز وجود داشت البته خیلی کم شرکت ها و موسسات و افراد به این فکر افتادند که این کار رو انجام دهند

جالب بود که همان موقع هم دیده میشد که هم از نایلون استفاده میشد و هم روی نایلون یک مقوایی دور جنس پیچیده میشد که بعنوان تبلیغات از آن استفاده میکردند

اما آن پاکت ها هم در برابر وزن های زیاد کالاها مقاومت نداشتند و نمیشد به عنوان یک بسته بندی خوب روی آن ها اکتفا کرد اما میشد با بالا بردن گراماژ کاغذ و استفاده از مقواها که یک نوع کاغذ با گراماژ بالا محسوب میشدند کالاهای با وزن زیاد رو هم داخل آن ها جا داد.

پیدایش تبلیغات روی جعبه و کارتن

کم کم صاحبان مشاغل مختلف به این فکر افتادن که از طراحی روی این جعبه ها و چاپ روی جعبه برای تبلیغ کالای داخل جعبه استفاده کنند. ساخت جعبه کار آسانی در ابتدای کار نبود چه برسد که میخواستیم روی آن چاپ هم بزنیم.

جعبه سازی توسط جعبه سازها به یکی از مشاغل پر درآمد محسوب میشد و کمتر کسانی بودند که به این کار مشغول بودند

اما امروزه چاپ انواع جعبه ها از جمله چاپ جعبه دارویی بسیار پر کاربرد می باشد

کارتن چیست ؟ کاربد کارتن ها در چیست؟ و چه مزایایی دارد؟ کارتن سازی چگونه انجام میگیرد؟

کارتن از چسباندن کاغذ هایی که بنام کاغذ کرافت معروف هستند و به رنگ قهوی ای هستند به روی هم ساخته می شوند . دستگاه های کارتن سازی وظیفه این کار را برعهده دارند

ساخت کارتن ها بسته به اندازه جعبه هاست . بصورتکه که ۱۲ تا یه تعدای جعبه ای که کالا در اون قرار گرفته اند رو درون یک کارتن قرار میدهند و وظیفه این کارتن حمل این جعبه هاست .

تفاوت و فرق جعبه ها با کارتن ها در چیست؟

جعبه ها برای حمل کالا با وزن خاص و سبک نسبت به کارتن کاربرد دارد ولی کارتن ها برای حمل کالاهای سنگین و تعداد بالای جعبه کاربرد دارد

کارتن سازی توسط دستگاه های لمینیت که وظیفه لمینیت کردن چند مقوا روی هم رو دارند ساخته میشه و دستگاه دایکات وظیفه تیغ زنی این کارتن ها را در قالب اندازگیری شده انجام میدهد

مراحل چاپ جعبه و کارتن سازی

شما کالای مورد نظر رو اندازگیری کرده و بعد از اندازگیری طراحی ماکت جعبه و کارتن خود را آغاز میکنید. پس از ساخت و تایید مشتری طراحی روی جعبه را انجام داده و پس از طراحی رو جعبه و قالب جعبه یک جعبه به عنوامن ماکت ساخته و به مشتری داده تا تایید کند.

پس از تایید مشتری از طرح مورد نظر زینک تهیه می شود و کاغذ یا مقوای مربوطه را خریده و به چاپ خانه منتقل میکنیم.

پس از چاپ روی جعبه سلفون کشیده و چس از آن به وسیله قالب و دستگاه دایکات یا لترپرس عملیات قالب گیری جعبه انجم میشود.

پس از این مرحله مرحله چسب زنی لبه های جعبه انجام می شود و جعبه آماده میشود.

پس از آن همه این مراحل نسبت به اندازه جعبه و تعداد آن کارتن برای گذاشتن جعبه ها و حمل آن ساخته میشود.

این مراحل به صورت کلی برای ساخت جعبه و ساخت کارتن انجام میشود.