عدم وجود برنامه مبارزه با قاچاق سیگار/ 4 هزار میلیارد تومان سیگار قاچاق دود شد

گروه اقتصادی الف،   3980130009

رئیس هیات مدیره انجمن تولید‌کنندگان محصولات دخانی با بیان اینکه هیچ طرح و برنامه‌ای برای مبارزه با قاچاق سیگار وجود ندارد، گفت: 4 هزار میلیارد تومان سیگار قاچاق در سال گذشته دود شد.

محمدرضا تاجدار در گفت‌وگو با فارس، در مورد تولید و واردات محصولات دخانی گفت : برای واردات محصولات دخانی منعی وجود ندارد، اما از آنجایی‌که عوارض و مالیات غیرمتعارفی برای آن تعریف شده، این کالاها در سال گذشته به صورت قانونی وارداتی نداشته‌اند.

وی افزود : بر اساس برنامه پنجم توسعه مقرر بود، در پایان برنامه واردات به تولید داخلی مبدل شود، که این مهم با پیگیری مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور تا حدود ۸۰ درصد محقق شد و تولید بسیاری از برندهای پرمصرف، داخلی و بومی شد.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی بیان داشت: بر اساس ماده ۷۳ قانون برنامه ششم، مالیات تولیدات داخلی کالای دخانی ( سیگار ) ۱۰ درصد، تولیدات مشترک ۱۵ درصد، تولیدات داخلی با برندهای بین‌المللی ۲۵ درصد و واردات ۴۰ درصد تعیین و جهت اجرا در ابتدای شروع برنامه ابلاغ شد.

تاجدار بیان داشت: لیکن پس از گذشت کمتر از یک سال از ابلاغ این مالیات‌ها بر اساس لابی وزارت بهداشت ،کمیسیون بهداشت و کمیته مبازره با دخانیات مجلس و بدون توجه به تبعات افزایش عوارض و مالیات در حوزه دخانیات و بدون توجه به هشدارهای کارشناسان خبره این صنعت پیشنهاد دریافت مالیات نخی از کارتنی 75 هزار  تومان برای تولیدات داخلی تا کارتنی 600 هزار  تومان برای سیگارهای وارداتی ارائه و در مجلس شورای اسلامی با توجیه افزایش قیمت باعث کاهش مصرف می‌شود، به تصویب رسید.

وی افزود: این افزایش قیمت‌ها در ماه پایانی سال ۹۶ ، تقاضای خرید را از سوی بازار تشدید کرد و متأسفانه التهابات ارزی که از اسفندماه سال ۹۶ آغاز گردید ، تقاضا را باهدف کسب سود بیشتر و در مواردی برای حفظ ارزش پول از سوی افراد غیرحرفه‌ای به شدت افزایش داد، به طوری که تعادل عرضه و تقاضا در بازار به هم خورده و انتشار خبر عدم تخصیص ارز کافی برای تأمین مواد اولیه تولید محصولات دخانی در ۳ ماهه ابتدای سال ۹۷ ، نرخ خرده‌فروشی سیگار را در برخی از برندها با بیش از ۳۰۰ درصد رشد مواجه کرد. 

رئیس هیات مدیره انجمن  تولید‌کنندگان محصولات دخانی اظهار داشت: از طرفی در ابتدای سال ۹۷ به دلیل محدودیت ایجاد شده برای نقل‌وانتقال پول از طریق صرافی‌ها، دسترسی قاچاقچیان به ارز آزاد نیز محدود و ورود سیگار قاچاق نیز کاهش یافت و این نیز خود عامل دیگری بود برای افزایش نرخ خرده‌فروشی سیگار و علی‌القاعده باید سال ۹۷ با توجه به افزایش چند صددرصدی نرخ خرده‌فروشی سیگار ، با کاهش مصرف مواجه می‌شدیم ، لیکن پس از کاهش فشارها بر فعالیت صرافی‌ها و دسترسی قاچاقچیان به ارز آزاد ، کالای دخانی قاچاق در سطح گسترده در بازار توزیع شد و بخش قابل‌توجهی از بازار مصرف ، در اختیار قاچاقچیان قرار گرفت .

وی افزود: این‌ یک اصل اقتصادی است که در کالاهای پر کشش با افزایش قیمت تقاضا برای خرید کاهش می‌یابد و این موضوع را حتی در گوشت که نمی‌توان آن را حتی یک کالای پر کشش تلقی نمود ، نیز شاهد بودیم، اما در مورد سیگار به‌محض افزایش غیرمتعارف عوارض و مالیات و رفع موانع فعالیت صرافان شاهد سرازیر شدن انواع کالای دخانی قاچاق، جعلی و تقلبی به کشور بوده و علاوه بر اقتصاد، اشتغال، خزانه دولت، سلامت عمومی جامعه نیز به دلیل نبود نظارت بر کالای دخانی قاچاق به شدت با تهدید و آسیب مواجه شد.

تاجدار  در رابطه با وضعیت مبارزه با قاچاق محصولات دخانی گفت: تقریباً هیچ برخورد انتظامی ، اطلاعاتی و امنیتی با قاچاق سیگار وجود نداشته و طرح و برنامه‌ای برای مبارزه با قاچاق مشاهده نمی‌شود .

وی اظهار داشت: بر اساس آمار منتشره از سوی مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور میزان تولید سیگار در سال ۱۳۹۷ در حدود ۴۸ میلیارد نخ بوده این در حالی است که برآورده‌‌های مصرف حدود ۶۵ میلیارد نخ را نشان می‌دهد که با عنایت به عدم واردات سیگار از مبادی قانونی در سال ۱۳۹۷ به نظر می‌رسد، در حدود ۱۷ میلیارد نخ از نیاز بازار مصرف از مبادی غیررسمی و به‌صورت قاچاق تأمین شده است . چنانچه ارزش هر پاکت سیگار قاچاق را به صورت میانگین در خرده فروشی 5 هزار تومان در نظر بگیریم نرخ خرده‌فروشی سیگار قاچاق دود شده در کشور بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان خواهد بود. 

رئیس هیأت مدیره انجمن در پاسخ به این سؤال که سیگار قاچاق معمولاً از کدام کشورها به ایران وارد می‌شود، گفت : در حال حاضر به دلیل گران بودن سیگار در کشور  ترکیه نسبت به ایران ، به میزان محدودی سیگار از مبادی غیررسمی به کشور ترکیه قاچاق می‌شود، لیکن عمده سیگارهای قاچاق وارده به کشور از امارات متحده عربی ، عمان ، عراق ، پاکستان ، افغانستان و آذربایجان می‌باشد.

تاجدار در مورد راه‌های مبارزه با قاچاق کالای دخانی به کشور گفت : موضوع قاچاق قبل از آنکه یک موضوع انتظامی ، امنیتی باشد، یک موضوع اقتصادی است و بدیهی است چنانچه عوارض و مالیات منطقی تعیین شود با حداقل قاچاق سیگار در کشور مواجه خواهیم بود.

پیش از این محمدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تشریح برنامه‌های سال جاری برای مبارزه با قاچاق گفت:  برای مبارزه با قاچاق محصولات دخانی در سال 98 سامانه‌‌هایی طراحی و استقرار یافته و اگر شرکت دخانیات همکاری‌ لازم را انجام دهد، می‌توان اقدامات لازم را انجام داد. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 23. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 24. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 25. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

آخرین عناوین