یک مقام مسئول: دلیل سیل خوزستان اشتباه استاندار است

گروه اجتماعی الف،   3980118123 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس مجمع هماهنگی تشکلهای کشاورزی کشور با بیان اینکه استاندار خوزستان خروجی سدها را قبل از وقوع سیل کاهش داده بود، گفت:سوء مدیریت در حوزه دز و کارون کاملا مشخص و غیر قابل بخشش است.

دلیل سیل خوزستان اشتباه استاندار است

مسعود اسدی رییس مجمع هماهنگی تشکل‌های کشاورزی کشور در گفتگو با تسنیم اظهار کرد: در حوزه دز و کارون اشتباه مدیریت بحران و شخص استاندار خوزستان در افزایش عمق مشکلات بسیار تاثیرگذار بود.

وی افزود: سیلاب بهمن ماه را با حداقل خسارت پشت سر گذاشتیم و باید در اسفند ماه نیز نسبت به ادامه رها سازی آب از سد دز  اقدام میشد و خروجی آب در رود کرخه  افزایش می‌یافت. با توجه به افزایش باران‌های بهاری و برفی که در بالا دست  منابع آبی کرخه، دز و کارون مشهود بود باید در روخانه های دز و کارون خروجی سد ها افزایش می یافت اما این اتفاق نیفتاد.

دلیل سیل خوزستان اشتباه استاندار است 

رییس مجمع هماهنگی تشکل‌های کشاورزی کشور در پاسخ به اینکه چرا خروجی سد ها به موقع افزایش نیافت، گفت: به زعم استاندار با این کار خسارت کمتری به کشاورزان وراد می‌شود اما باید میدانست با یک خسارت حداقلی در آن زمان  می‌شد جلوی فاجعه ای که امروز در حوزه دز ایجاد شده، را گرفت. این امر صراحتا به دلیل سوء مدیریت  شخص استاندار خوزستان است.

وی تصریح کرد: بعد از سیلاب 20 بهمن تا سیل بعدی در اسفند ماه حجم روخانه ها کم شد و آب را با این هدف که خسارت به بخش کشاورزی کم شود پشت سد ها نگه داشتند. اگر آن زمان خروجی سد ها را روی 1500 مترمکعب بر ثانیه تنظیم می کردیم مجبور نبودیم اکنون بر روی 3350 بر ثانیه را تجربه کنیم.

 اسدی گفت:حجم آب رودخانه ها قبل از وقع سیل به حدی کم بود که تداعی فصل تابستان برای مردم ایجاد شده بود.

رییس مجمع هماهنگی تشکل‌های کشاورزی کشور گفت: سوء مدیریت در حوزه دز و کارون کاملا مشخص و غیر قابل بخشش است. این خسارتی به استان و کشور وارد شده است نه تنها از طریق دستگاه های متولی بلکه باید از طریق دستگاههای نظارنتی و بازرسی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: از دادستان و دستگاه قضایی نیز میخواهیم که دلیل کاهش خروجی سد در استان( قبل از وقوع سیل) را مورد بررسی قرار دهند.

حضور دولتی‌ها برای کمک به سیل زدگان محسوس نبود

وی تصریح کرد: در کمک رسانی به خوزستان نیز به غیر از سپاه و ارتش که تمام توان خود را برای کمک به مردم به کار گرفتند  حضور دولتی ها در عرصه بسیار نا محسوس و ضعیف بوده است.

اسدی اظهار داشت: نیروهای سپاه و ارتش درکمک به کشاورزان سیل زده سنگ تمام گذاشتند.استاندار خوزستان اجازه بروز واقعیت برای مسئولانی که از تهران به استان  خوزستان برای بررسی واقعیت می آیند را نمیدهد و به صورت گزینشی عمل و به طور مرتب اعلام میکند که اوضاع تحت کنترل و مدیریت است. 

وی افزود: این اظهارات استاندار خوزستان باعث شده است که بسیاری از  کشاورزانی نیز که درحاشیه رودخانه ها هستند به هشدارها توجه نکنند که این امر بسیار خطرناک است.

رییس نظام صنفی کشاورزی استان خوزستان گفت: سوء مدیریتی که دولت در برخورد با سیل کرده، اشتباه فاجعه بار تاریخی است.

130 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان به زیر سیل رفته

اسدی اظهار داشت: حدود 130 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان به زیر سیل رفته و از شرایط برداشت خارج شده است.

رییس نظام صنفی کشاورزی استان خوزستان با بیان اینکه جامعه کشاورزی استان اعتمادی به وعده های استاندار خوزستان ندارند، گفت: استاندار در وعده های قبلی خود به کشاورزان این وعده را داده بود که آنها به دلیل خشکسالی به آنها خسارت پرداخت میشود  اما به تعهدات عمل نشد و جامعه کشاورزی کشور اعتماد خود را از دست داد.

وی اظهار داشت: با وجود این شرایط از کشاورزان میخواهم که به اظهارات مسئولان در این شرایط توجه و با آنها همکاری کنند زیرا در شرایط فعلی وقت گله و گله گذاری نیست.

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۴۵۵۸۰۱۲:۵۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱/۱۸
معما چون حل شود آسان شود طبق فرمایش شما اگه استاندار تو اسفندماه سد رو خالی میکرد و سیلی اتفاق نمیفتاد الان یقه شو میگرفتید چرا اب رو ذخیره نکرده برا تابستون
ناشناس۸۴۶۰۷۹۱۷:۱۲:۲۵ ۱۳۹۸/۱/۱۸
اگر زمان دقیانوس بود و پیش بینی هواشناسی و الگوی بارها و ابرها و سامانه بارشی وجود نداشت صحبت شما درست است اما اکنون .......... خیر عزیزم ....صحبت شما صحیح نمی باشد....
ناشناس۸۴۶۵۵۳۰۰:۱۱:۱۸ ۱۳۹۸/۱/۱۹
پیش بینی هیچ اعتباری ندارد. همین کلانتری اگه مرد بود باید استعفا میداد مگه هرروز نمیگفت ایران خشک سالی شده و تا ده سال دیگه فلا و ۳۰سال دیگه ایران خالی از سکنه میشه
ناشناس۸۴۶۱۴۴۱۷:۴۸:۴۱ ۱۳۹۸/۱/۱۸
تابستان که معلوم نیست ولی سیل الان که جلوی چشممون هست! حالیت باشه که ۱۰ نفر کشته شده اند.
ناشناس۸۴۶۴۵۳۲۲:۳۹:۵۳ ۱۳۹۸/۱/۱۸
وقتی گوگل برای ۱۰ روز دیگه پیش بینی میده یعنی مدیریت عالی در جریان نیست که سد باید توانایی پذیرش باران های اتی را داشته باشه؟ شب عید که سد نزدیک پر بوده باشه طبیعی هست بهار سرریز میکنه. قرار بود بهار بارون نیاد؟
ناشناس۸۴۵۵۸۹۱۲:۵۵:۳۰ ۱۳۹۸/۱/۱۸
دولت حرف.
ناشناس۸۴۵۶۹۶۱۳:۴۸:۲۱ ۱۳۹۸/۱/۱۸
عادت ایرانی جماعت فرا افکنی از موضوعات شخصی تا ملی
ناشناس۸۴۶۲۹۲۲۰:۳۳:۰۲ ۱۳۹۸/۱/۱۸
این دولت با رای همین ایرانی جماعت سر کار آمده . حالا که به ناکارآمدی دولت اعتراض می کنند ، شدن فرافکن ؟!!!
حسن۸۴۵۸۱۶۱۴:۴۵:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۱۸
معلوم نیست این استاندار باید چه افتضاح دیگه ای بار بیاره تا دولت روحانی فکری براش بکنه.حادثه تروریستی و سیل و درگیریهای مسلحانه و ... که همگی نتیجه ضعف و بی عملی استانداری بوده است.
ناشناس۸۴۵۹۱۵۱۵:۳۳:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۱۸
لطفا تخصص این کارشناس را هم اعلام میفرمودید . تا انجایی که بنده همکلاس ایشان بودم وی کارشناسی علوم سیاسی تحصیل کرده است . مگر قرار نبود هر فردی در حوضه تخصصی خود صحبت بفرمایند.
ناشناس۸۴۶۴۱۰۲۲:۰۱:۵۹ ۱۳۹۸/۱/۱۸
از حوضه تخصصی نوشتنت معلومه خیلی خودت متخصصی(حوزه تخصصی)
ناشناس۸۴۶۴۷۸۲۳:۰۳:۴۱ ۱۳۹۸/۱/۱۸
حوضه درست است اقای دکتر نه حوزه. مجید جان
ناشناس۸۴۶۵۹۹۰۱:۳۷:۲۳ ۱۳۹۸/۱/۱۹
حوضچه تخصصی صحیح است نه حوزه
پرستو۸۴۸۲۵۷۲۳:۳۹:۳۴ ۱۳۹۸/۱/۱۹
حالا خیلی گیر نده.دو تاش یکیه.اصل مطلب را بچسب
ناشناس۸۴۵۹۲۵۱۵:۳۹:۴۹ ۱۳۹۸/۱/۱۸
افزایش خروجی سد کرخه در محدوده اختیارات استاندار خوزستان است؟ شما اخبار را نمی بینید؟
ناشناس۸۴۶۰۳۷۱۶:۴۹:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۱۸
تسویه حساب.
علی۸۴۶۲۶۸۱۹:۵۰:۳۷ ۱۳۹۸/۱/۱۸
دلیل سیل علی رغم سخاوت طبیعت خساست کسانی بود که هر سال بیست میلیارد متر مکعب اب را مصرف می کنند بدون گزارش عملکرد و مخالف بهره برداری از سیلاب برای فلات مرکزی هستند .و الان دولت را مقصر میدانند
ناشناس۸۴۶۲۷۶۲۰:۱۳:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۱۸
برای پیش بینی دقیق هوا شناسی نیاز به ماهواره مربوطه است افغانستان سه ماهواره را اجاره دارد
مسعود۸۴۶۲۷۷۲۰:۱۳:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۱۸
استاندار که نمیتوانست پیش بینی کند که بارانهای سیل اسا در انتظار است خود شما هم بودید نمیتوانستید اب ذخیره سدها را بی دلیل خالی کنید مگر اینکه علم غیب داشته باشید . که ندارید .پس بنا براین انجام ریسک خیلی سخت است . و فراموش نکنید که سال گذشته به دلیل کمبود اب کمترین سال تولید برق را داشتیم .و تا به حال مدیریت استاندار خوزستان در موا جهه با سیل بسیار خوب بده است .
سید۸۴۶۳۰۱۲۰:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۱۸
خروجی سد چه ربطی به استاندار داره؟؟؟؟؟
ناشناس۸۴۶۵۹۱۰۱:۲۷:۳۷ ۱۳۹۸/۱/۱۹
میزان خروجی سد توسط استانداری تعیین میشه
بانو۸۴۶۳۸۱۲۱:۳۸:۱۶ ۱۳۹۸/۱/۱۸
حالا چه فرقی می کنه ؟فعلا مردم را دریابید .اب همه رو داره می بره.
علی۸۴۶۴۷۰۲۲:۵۱:۲۹ ۱۳۹۸/۱/۱۸
فقط در کشور ما یک نفر برای یک استان تصمیم می گیرد و مشاوره و مشورت و استفاده از کارشناس را اصلا زشت میدانند . واقعا چقدر مردم گرفتاری هستیم و چقدر خدا به ما صبر و تحمل داده است ؟
ناشناس۸۴۶۵۹۰۰۱:۲۷:۰۴ ۱۳۹۸/۱/۱۹
اشتباه اصلی زمانی انجام شد که طرح انتقال اب دز به زاینده رود و تونل 3 کوهرنگ تعطیل شد باپافشاری نمایندگان خوزستان و همراهی دولت ...اگه تونل 3 به بهره برداری رسیده بود میشد حجم زیادی از این اب به سد زاینده رود ریخته بشه و توسط زاینده رود به گاوخونی هدایت بشه که هم عمق فاجعه سیل کمتر بشه و هم استان های یزد و کرمان با تقویت اب زیر زمینی ناشی از سیراب شدن گاوخونی بهرمند بشند تمام این سدها هم به گاوخونی میریخت هیچ وقت گاوخونی پر نمیشد چون اب اونجا فرو میره و تبدیل به آب زیر زمینی میشه که سر از قنات ها و چشمه های یزد و کرمان و سیستان وحتی خود خوزستان در میاره
سید۸۴۶۶۰۵۰۱:۴۴:۱۶ ۱۳۹۸/۱/۱۹
به نظرم حرف نویسنده ، سخن درستی نیست. چرا که این اقدامات در حوزه استانداری نمی باشد. اگر لازم بوده است اقدامی در اسفند ماه انجام شود، باید مدیران سد ها و کازشناسان اون، انجام می دادند و این امور به استاندار ارتباط پیدا نمی کند بله اگه نامه ای ارایه بفرمایید که مثلا مدیر عامل سد، توصیه ای داشته و استاندار با آن مخالفت کرده، حرف شما درست است
ناشناس۸۴۶۷۰۳۰۸:۱۳:۳۰ ۱۳۹۸/۱/۱۹
تصمیم فردی یعنی فاجعه
رضایی۸۴۶۹۲۱۱۱:۲۲:۲۲ ۱۳۹۸/۱/۱۹
الان توی استان خوزستان، استاندا و سایر نهادها ، شبانه روز پیگیر امور می باشند با این تحلیل ها، ایشان و همکارانش رو دلسرد نکنید. آخه دوست عزیز، خروجی و ورودی سد چه ربطی به استاندار دارد؟
پگاه۸۴۸۲۵۵۲۳:۳۶:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۱۹
غلامرضا شریعتی استعفا بده بره خونشون بشینه سنگین تره
ناشناس۸۴۹۵۵۸۱۵:۲۶:۳۴ ۱۳۹۸/۱/۲۰
آب اضافه باید در هور ذخیره می شده ولی بدلیل عدم لایروبی کرخه امکان نداشت و تاسیسات نفتی هم با وجود آب و رشد نیزارها چندان راحت نبودند. با وجود بارش های ارتفاعات ورودی بالا قطعی بود و مجبور شدند به شانس امید ببندند که نشد.

پربحث‌های دیروز

 1. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 2. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 3. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 4. شکایت دیده‌بان شفافیت و عدالت از تاجگردون به شعبه ۷ ارجاع شد

 5. رهبر انقلاب: نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود/ دولت‌ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند/ موضوع مسکن از مسائل اصلی کشور است

 6. وقتی اقوام ایرانی از نمایندگانشان جلوترند...

 7. پاسخ ظریف به ادعای فروش کیش/ حمایت کارگزاران از بهزاد نبوی مقابل عبدالله نوری/ادعای روزنامه اصلاح‌طلب درباره قاليباف/یار کمکی روحانی کجاست؟

 8. چرا فرزندانمان نماز نمی‌خوانند؟!

 9. توئیت سعید جلیلی درباره برخی مدیران دائمی کشور

 10. دولت و مردم در بازی مار و پله کرونا / به خانه امن می‌رسیم؟

 11. ضرغامی: آملی لاریجانی نمی‎تواند بگوید فساد طبری به من ربطی ندارد/ احمدی‌نژاد از نظر محبوبیت جزء دو سه نفر اول کشور است/ دوران خلع لباس یک روحانی به خاطر اندیشه‌اش گذشته

 12. جهانگیری؛ پاس گل در انتخابات، سکوت در مشکلات

 13. رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی

 14. تاجگردون بعد از جدایی از مجلس کجا رفت؟

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 8. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 9. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 10. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 11. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 12. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 13. ترس از سوال !

 14. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 15. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 16. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 17. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 18. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 19. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 23. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

  2. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

  3. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

  4. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

  5. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

  6. کرونا در پیچ سرنوشت ساز؛ تخت هاي پر و پرستاران ٨٩ روزه !

  7. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

  8. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

  9. شورای شهر: عدم اجرای طرح ترافیک مشکلی را در پایتخت حل نخواهد کرد

  10. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

  11. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

  12. دولت و مردم در بازی مار و پله کرونا / به خانه امن می‌رسیم؟

  13. آیت‌الله علم‌الهدی: عفت در خانواده‌های امروز رو به ضعف است

  14. مجلس انحصار در وکالت را از بین می‌برد

  15. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

  16. احتمال تغییر دربرخی سهمیه‌ها تا قبل از کنکور

  17. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

  18. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

  19. پروفسور نادری شهید مدافع سلامت به خیل یاران شهیدش پیوست

  20. وضعیت کرونا در تهران اسفناک است

  21. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

  22. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

  23. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

  24. آیت‌الله ممدوحی: موضع رئیس‌جمهور مقابل اروپا انفعالی است

  25. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

  آخرین عناوین