وزیر نیرو: رصد ورود و خروجی آب به سدهای کشور/ سیلاب‌ها ۲.۵ میلیارد دلار آب شیرین برای کشور فراهم کرد

گروه سیاسی الف،   3980113109 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر نیرو با بیان اینکه ورودی و خروجی آب سدهای کشور به ویژه در خوزستان به صورت دائم رصد و مدیریت می‌شود،‌ گفت: سیل اخیر بیش از ۵ میلیارد مترمکعب آب شیرین برای کشور فراهم کرد که ارزش آن به قیمت جاری ۲.۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وزیر نیرو: رصد ورود و خروجی آب به سدهای کشور/ سیلاب‌ها ۲.۵ میلیارد دلار آب شیرین برای کشور فراهم کرد

به گزارش فارس، رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفت‌وگو با خبر ساعت ۲۱ شبکه یک گفت: ۱۷۲ سد بزرگ در کشور وجود دارد که مدیریت ورود و خروج این سدها به صورت مستمر انجام می‌شود.

وی گفت: بر اثر دو سیلاب اخیر در کشور بیش از ۵ میلیارد مترمکعب آب شیرین پشت سدهای کشور جمع شد که این آب در آینده به مصرف شرب شهرها، کشاورزی، صنعت و تولید برق خواهد رسید.

وی گفت: این حجم آب از منابع زیر زمین قابل برداشت نیست و اگر می خواستیم آن به دست آوریم، باید آب دریا را شیرین می‌کردیم که با توجه به ارزش روز شیرین‌سازی آب از دریا، ارزش این آب شیرین برای کشور ۲.۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وزیر نیرو گفت: همچنین بارندگی‌های اخیر ۴۰ تالاب کشور را سیراب کرد و حجم وسیعی از آب در دریاچه ارومیه که در حال خشک شدن بود، وارد شد.

به گفته اردکانیان اگر با اقدامات مدیریتی بتوانیم خسارات سیل را به حداقل برسانیم می‌توانیم، از منافع بیشتر سیلاب‌ها استفاده کنیم.

وی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: خالی کردن جمعیت در شهرها و روستاهای پایین‌دست سدها برای حفظ سلامت و امنیت آنها است و باید به هشدارهای کارشناسان دقت کنند و مردم از حضور در کرانه رودخانه‌ها دور شوند.

وزیر نیرو در مورد سد کرخه در استان خوزستان گفت: ساعات اولیه امروز ساعات حساسی بود که با مدیریت پشت سر گذاشته شد و سیلابی که روز گذشته در لرستان بود با آورد دبی ۸۰۰۰ مترمکعب در ثانیه وارد کرخه شد که این میزان ورودی کارشناسان را شگفت‌زده کرد.

اردکانیان اضافه کرد: از ساعت ۱۸ امروز ورودی آب به کرخه به ۳۵۰۰ مترمکعب در ثانیه کاهش یافته و ورودی آب به سد دز به ۳۰۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده، البته خروجی این دو سد به صورت مدیریت‌شده انجام می‌شود تا ارتفاع آب در پشت این سدها از حد مجاز تجاوز نکند.

وی ادامه داد: تراز آب در سد کرخه در حال حاضر ۲۲۳ متر است که اگر این تراز به ۲۲۶ متر برسد آن موقع مجبور خواهیم شد، میزان ورودی و خروجی آب به این سد را یکسان کنیم که در آن صورت ورودی آب و خروجی از این سد بین  ۵ تا ۶ هزار مترمکعب خواهد رسید.

وزیر نیرو در مورد این‌که آیا سد کرخه سرریز شده است گفت: سرریز شدن سدها دو حالت دارد که یک وقت مدیریت شده آب از آن رها می‌شود و یک وقت غیرمدیریت‌شده که در حال حاضر سرریز این سد به صورت مدیریت‌شده است.

اردکانیان همچنین از مردم عزیز درخواست کرد، به هشدارهای مسئولان دقت کرده و برای امنیت جانی خود و احشام ‌شان توصیه‌های تخلیه روستاها را در مناطق پایین‌دست سدها جدی بگیرند تا خسارات سیل به حداقل کاهش یافته و منافع آن به حداکثر برسد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۴۰۳۹۸۲۳:۴۹:۵۳ ۱۳۹۸/۱/۱۳
اگر وزارت نیرو تحت تاثیر لابی گری های بی مورد نمایندگان محترم خوزستان قرار نمی گرفت و به منافع ملی فکر می کردند، اول در استان لرستان، سیل این همه خسارت ببار نمی آورد (وضعیت مردم در این استان را ببینید!)، دوم، حجم زیادی آب از کشور خارج نمی شد، سوم، سدهای خوزستان، رسوبات کمتری دریافت می کردند، چهارم، خسارت به مردم پایین دست سدهای خوزستان وارد نمی شد. پنجم، در موقع کم آبی از این آبها استفاده می شد. آن موقع مدیریت در راستای منافع ملی، تجلی می نمود. این همه نگرانی وجود نداشت. به امید روزی که مقصران این همه خسارت محاکمه گردند.
ناشناس۸۴۰۸۸۵۱۴:۱۳:۰۵ ۱۳۹۸/۱/۱۴
توجیهش شبیه توجیه جهانگیریه ۱۰۰میلیارد دلار۴۲۰۰تومنی رو بی هدف نابود کردن با افتخار ادعا میکنن با این کار گرونی کنترل کردیم!!!؟
ناشناس۸۴۰۴۲۶۰۰:۱۹:۲۲ ۱۳۹۸/۱/۱۴
این چ حرفیه دونیم میلیارد دلار آب شیرین؟ ده برابرش خسارت زد بخاطر عدم لایروبی و..
ناشناس۸۴۰۴۴۵۰۰:۳۶:۰۴ ۱۳۹۸/۱/۱۴
2/5 یا 205 ؟؟
ناشناس۸۴۰۴۵۶۰۰:۴۸:۱۱ ۱۳۹۸/۱/۱۴
اگر اجازه داده بودید تونل بهشت آباد احداث شود الان یک میلیارد متر مکعب آب سدهای خوزستان بجای اینکه خانه ها ومزارع مردم را خراب کند وبه دریا بریزد پشت سد زاینده رود جمع شده بود
ناشناس۸۴۰۴۶۲۰۰:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۱/۱۴
چه چیزها دادیم که چی بگیریم ؟
امین۸۴۰۴۷۰۰۱:۰۷:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۱۴
اگر بنا به منافع ملی باشه صنایع آب بر که نباید درفلات مرکزی علی الخصوص اصفهان..توسعه پیدا میکرد که زمینها تشنه بشن .. درمورد اول که اگر رودخانه های لرستان و خوزستان لایروبی میشد این فاجعه ببار نمی آمد.حالا .. در مورد دوم آب شیرینی که به دریا میریزه جزء اکو سیستم طبیعی بوده و هدر نمیده این ماییم که باید خودمون و با طبیعت وفق بدیم نه اینکه اون رو دستکاری کنیم در مورد سوم در مورد رسوبات سد باطبع احداث هر سد بزرگ و طویل موارد رسوب طبیعی بوده که هیچ کاری نمیتوان کرد. در ضمن هزینه لایروبی سد صرفه اقتصادی ندارد مورد چهارم. خسارتهایی که سد سازی و انتقال آب در سالهای گذشته به استان خوزستان وارد کرد با توجه به کمبود. نزدیک به دو دهه بارش خیلی بیشتر از این سیل بود مورد پنجمتون هم یه جوری میگین در موارد کم آبی استفاده بشه انگار قراره آب در منبع ذخیره بشه . داریم در مورد سد سازی صحبت میکنیم. خوزستان دیگه ظرفیت ساخت سد و انتقال آب ندارد . این حجم بارون تو سی چهل سال گذشته بیسابقه بوده . اگر هر سال این مقدار بارون داشتیم حرف شما قابل قبول بود .
ناشناس۸۴۰۶۰۱۰۹:۰۰:۵۵ ۱۳۹۸/۱/۱۴
فقط و فقط توجیه بی مورد هیچ وجدان بیداری نمیتواند حرفهای شما را قبول کند
ناشناس۸۴۰۶۹۱۱۱:۲۴:۱۰ ۱۳۹۸/۱/۱۴
شما ما رو توجیه بکن کجای دنیا تو دل کویر صنایع آب بر احداث میکنن تا ما قبول کنیم
ناشناس۸۴۰۸۰۲۱۲:۵۶:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۱۴
هم‎وطن گرامی‎ام، اولا مقدار آب در ابتدا و انتهای پدیده مهم است؛ یعنی بخشی از آب هدر می‎رود، اما برغم آن آنچه باقی‎‎مانده است معادل 2.5 میلیارد دلار به اقتصاد ملی کمک می‎کند. خدا را شکر که طبیعت مهربان بوده است. دوما، اگر پروژه‎های انتقال آب از لرستان و خوزستان - با رعایت منافعِ بلند مدت زیست محیطی و نه منافع کوتاه مدت این استان و آن استان - اجرا شوند؛ هم منابع آبی به همه‎ی مردم می‎رسد و هم نغمتِ سیل به نعمت بدل می‏‎شود. این کمی حساب و کتاب دارد! مثلا اینکه انتقال آب از پشت سدها صورت بگیرد، نه از سرچشمه‎ی رودها! و تنها وقتی صورت بگیرد که حداقل80 درصد مخزن سد پرشده است و خروجیِ سد به دشت‎های پایین دستی آن هم مثلا از 500 متر مکعب بر ثانیه بیشتر باشد. یعنی، هم رعایت حال مصرف کننده‎ی پایین دستِ سد بشود، هم رعایت ذخیره‎ی بلند مدت آن، و هم به هنگام وقوع سیل بتوان آب شیرین را سریع به بخش‎های دیگر کشور انتقال داد، به جای اینکه بعد از ایجاد خرابی به خلیج فارس بریزد.
ناشناس۸۴۰۴۹۳۰۱:۵۶:۵۹ ۱۳۹۸/۱/۱۴
چند میلیارد دلار خسارت به مردم وارد کرد؟ پس چرا در دز و کرخه رو باز کردی اینا چند میلیارد دلار میشن؟ اصلا با دلار چند تومن حساب کردی؟ اگه گفتی؟ نمی دونم چرا جدیدا میخواهیم در مصیبت ها بگیم چیزی نشده بجاش از سخنان نامربوط میزنیم
عباس اکبری۸۴۰۵۲۸۰۴:۱۰:۴۵ ۱۳۹۸/۱/۱۴
این قدر سیل درآمد داشت؟میزان مدیریت ضعیف دولت چقدرخسارت داد ده برابر صد برابر؟به این نمیگن سود میگن فاجعه سونامی مدیریت بعدش حالاببینید کمک های بلاعوض که نمیدن هنوز خسارت های حوادث سال ۹۵ پرداخت نکرده دولت . حالا مخاطب های عزیز ازاین سخن وزیر ناراحت نشید شوخی سیزده بدره
ناشناس۸۴۰۵۵۸۰۶:۵۵:۲۵ ۱۳۹۸/۱/۱۴
اردکانیان، یکی از باسواد ترین وزیران هست که تخصصش تو حوزه ی آبه
ناشناس۸۴۰۵۶۹۰۷:۴۴:۱۵ ۱۳۹۸/۱/۱۴
نمایندگان خورستان شرمنده مردم استان و مناطق مرکزی ایران خواهند بود تا ابد و این شرم بر آنها خواهد ماند. یادمان نمیرود. والله ..
ناشناس۸۴۰۶۹۷۱۱:۲۷:۱۸ ۱۳۹۸/۱/۱۴
هیچ حای دنیا انتقال آب جواب نماینده های شما هم تا قیامت شرمنده مردم خوزستان و چهار محال و لرستان خواهند بود
ناشناس۸۴۰۷۰۵۱۱:۳۷:۱۳ ۱۳۹۸/۱/۱۴
آره دیگه باید بخاطر خشک شدن سفره های زیر زمینی در لرستان و چهابخاطرل خشک شدن تالابها تو خوزستان و بوجود آمدن چشمه های گردو خاک داخلی نشان شوالیه به نمایندگان شماها داد. حالا بعد از سی سال یه بارون بیسابقه زده. شما تو فکر 29 سال کمبود بارش باش . دستکاری طبیعت یعنی نابودی زندگی منطقه

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 5. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 8. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 9. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 10. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 11. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 12. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 13. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 15. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 16. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 17. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 18. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 19. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 20. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 21. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 22. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 23. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 24. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 25. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

آخرین عناوین