آموزش، لازم نیست اعدامش کنید!

مهدی نورمحمدزاده،   3980113035 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
آموزش، لازم نیست اعدامش کنید!

سیل نوروزی امسال در کنار همه رنج ها و مصائبش، آینه تمام نمایی است که ضعف و قوت مدیریت بحران در کشور را به خوبی نمایش می دهد و فارغ از شعارها و ادعاها، نمره واقعی ما را در مواجهه با بحران های بزرگ تعیین می کند.

درسها و عبرتهای سیل بسیارند، فضای مجازی هم پر است از نقدها و حرفهایی که بعضا خاصیت اصلاحگری هم ندارند و صرفا باعث رونق بازار تخریب و تحقیر شده اند.

البته شکی نیست که توسعه نامتوازن، تخریب منابع طبیعی، عدم رعایت سخت گیرانه استانداردهای علمی و فنی، ضعف و کمبود امکانات و حتی ضعف مدیریت برخی مسئولین ناکارآمد و ضعیف باعث تشدید مشکلات و عوارض حوادث طبیعی چون سیل و زلزله در کشور ما شده است، اما نباید از دیگر ابعاد ماجرا نیز غافل شد.

فقدان آموزش های کاربردی و عملیاتی و عدم آمادگی برای شرایط بحرانی در میان مسئولین و حتی خود مردم، یکی از هشدارهای مهم و مغفول این روزها است. هم آنهایی که در چند قدمی سیل می ایستند و سلفی می گیرند و هم آنهایی که علی رغم هشدارهای مکرر حاضر به تخلیه خانه خود نمی شوند نیازمند آموزش هستند. متاسفانه ما هنوز فهم درستی از ابعاد خطرناک حوادث طبیعی نداریم و به خیالمان توجه به هشدارها و احترام به قدرت طبیعت، نشانه سوسول بازی است! چرا؟! چون در برنامه های آموزشی دوران مدرسه، چیزی از مهربانی با طبیعت و رعایت احوالش نخوانده ایم!

در طرف دیگر، مسئول و امدادگر و مدیر بحران هم نیازمند آموزش و مانور هستند. مدیر بحرانی که راهکارهای خروج سیل از شهر آب گرفته را هنوز نمی داند و دنبال سعی و خطا است، مسئولی که ادبیات و روان شناسی اطلاع رسانی درست و دقیق را بلد نیست و مردم را نگران تر می کند، رسانه ای که به جای ارائه اخبار و کمک به رونق و سرعت امداد، مشتاق تسویه حساب سیاسی است، امدادگری که اولویت ها را خوب نمی شناسد و دنبال رستوران گردی است و حتی نیروی جهادی که متوجه حساسیت ها و ظرایف نیست و سینه زنی و رجز خوانی اش در برابر سیل را رسانه ای می کند، بیش از مردم عادی نیازمند آموزش هستند. البته که شکی در نیات صادقانه این عزیزان نیست، اشکال کار در فقدان آموزش و عدم درک صحیح شرایط بحران است.

نمونه جامع تر، طوفان اطلاع رسانی و گزارش دهی توسط همه مسئولان لشگری و کشوری است. واقعا داشتن این همه سخنگو و گزارش دهنده از آخرین وضعیت بحران و امداد، چه حسن و ثمری دارد؟! جز اینکه احتمال خطا در ارائه اطلاعات دقیق را افزایش می دهد و باعث نگرانی و تشویش بیشتر مردم می شود؟!

وجود سخنگوی واحد، مطلع، کاربلد و مسلط به فن بیان، اطمینان و اعتماد جامعه را جلب و بازار تخریب و مچ گیری معاندان را هم کساد می کند! به یاد بیاورید حادثه تلخ پلاسکو را و سخنگوی آتش نشان کاربلدی که اعتماد و اطمینان به مخاطبان منتظر و غمگین تلویزیون هدیه می آورد!

حرف بسیار است، بماند برای روزهای بعد. فقط خدا کند در کنار عزل و تنبیه و حتی محاکمه مسئولان ناکارآمد و ناتوان، کمی هم به آموزش و مانورهای واقعی بها بدهیم تا در روزهای سخت و بحران های بزرگتر، کلاهمان پس معرکه نماند!

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

پرویز۸۳۹۹۰۶۱۲:۴۶:۵۶ ۱۳۹۸/۱/۱۳
دست هیچ کس در گزارشهای این روزها نقشه توپوگرافی ندیدم . یا نمیدانند چطور از ان استفاده کنند یا از توانایی نقشه اطلاع ندارند یا هیچ کدام. مدیریت روی نقشه از ارکان مدیریت بحران است.بایده همه نیروهای درگیر کار با ان را اموزش ببینند.
ناشناس۸۳۹۹۴۳۱۳:۲۱:۴۲ ۱۳۹۸/۱/۱۳
آموزش چی ؟ کسی که تخصص نداره فقط با پارتی آومد سر کار !
تبریزی۸۴۰۲۳۰۱۹:۳۵:۱۴ ۱۳۹۸/۱/۱۳
مشکل اینه کسایی تو کشور سر کارند که نه تنها آی کیوشون در حد اسف بار...ه بلکه .. افراد باهوش کنج خونه ها موندن یا تو جای نامناسب یه شغل ساده و بیخود توسط افراد کم هوش که مسئول شدن بهشون داده شده یا اگه امکانش رو داشتن مهاجرت کردن. معلومه که وضع مملکت می شه این. ...
ناشناس۸۴۰۶۱۴۰۹:۳۶:۳۳ ۱۳۹۸/۱/۱۴
وقتی ملاک تخصص برای استخدام جای خودشو به آزمون تستی سازمان سنجش بده نتیجه همین میشه. اتو کشیده های پشت میزنشینی که دست چپ و راستشونم نمیتونند تشخیص بدهند
ناشناس۸۴۰۲۱۲۱۹:۲۰:۰۶ ۱۳۹۸/۱/۱۳
تنها تیمی که کارشون را درست و علمی انجام دادن، نیروهای مسلح بود، چه در زمینه تصمیم گیری، اجرا و چه اطلاع رسانی، تیم مهندسی که دارد کاملا علمی و منطقی و نه آزمون و خطا و احساسی، معضل شناسی، ریسک شناسی، برنامه ریزی و اقدام کردن،بدون هیچ تبلیغی، این یعنی بودجه و امکاناتشون را درست استفاده کردن و بهره وری لازم برای کشور را داراهستن
ناشناس۸۴۰۳۴۲۲۲:۲۷:۲۷ ۱۳۹۸/۱/۱۳
.. ، سالهاست بصورت هیئتی و فله ای پول و انرژی را به هدر دادیم و بخاطر جمعیت ، وسعت و ثروت ایران ، هیچوقت به در بسته نخوردیم . ولی این روزها ، حسابی می فهمیم که یه من ماست چقدر کره داشته و ما خبر نداشتیم !!!
ناشناس۸۴۰۵۹۳۰۸:۴۶:۴۱ ۱۳۹۸/۱/۱۴
آقایان مسوول کشوری و مسوولان کمیته بحران ،تهران با اینهمه بافت فرسوده ،با برجهای انبوه ساخته شده بر روی گسل ،با گسل های فعال متعدد ،با حدود بیست میلیون متر مکعب گاز در شبکه گاز رسانی ،با بیمارستانها ی با ساختمانهای فرسوده ،با خیابانهای باریکی که بعد زلزله مسدود خواهند شد و امکان کمک رسانی نخواهد بود با رتبه ۱ جهان در فرونشست که زلزله را مهیب‌تر خواهد کرد.شما بفرمایید در چه آماده باشی در مقابل زلزله قراردارد.فردا ی حادثه باید در قبال تلفات در مقابل قانون پاسخگو باشید.الان فعلا چه پاسخی دارید .تلفات را می‌توانید حدس بزنید .
ناشناس۸۳۹۹۱۵۱۲:۵۲:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۱۳
سخنگو؟! بجای عمل سخنرانی؟ مسوول سخنگو؟!
ناشناس۸۳۹۹۳۶۱۳:۱۴:۴۷ ۱۳۹۸/۱/۱۳
مشکل امروز کشور بحران مدیریت است نه مدیریت بحران !
ناشناس۸۳۹۹۴۲۱۳:۲۰:۴۲ ۱۳۹۸/۱/۱۳
دولت و مجلس و نیروهای مسلح باید سخنگوی واحد داشته باشن بهترین گزینه نوبخت است!!! اگر ایشون قبول نکرد ، جهانگیری یا ترکان یا واعظی یا نهاوندیان یا آشنا گزینه های بعدی هستن!!!!! اگه...
حمید۸۳۹۹۵۴۱۳:۳۱:۱۶ ۱۳۹۸/۱/۱۳
یه متن ساده و مفید و قابل تامل و بدون جهت گیری خاص و بی طرفانه بخصوص هنر انتخاب عکس قابل تامل بود تبریک می گم به آقای نو‌محمد زاده بابت شهامت نوشتن مطلب زیباشون
ناشناس۸۳۹۹۵۷۱۳:۳۲:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۱۳
کسی که نیروی غیر متخصص رو با پارتی و سهمیه استخدام کرده باید اعدام بشه چون به کشور و مردم خیانت کرده
ناشناس۸۴۰۱۳۲۱۷:۵۲:۱۸ ۱۳۹۸/۱/۱۳
احسنت
ناشناس۸۴۰۱۳۴۱۷:۵۳:۰۲ ۱۳۹۸/۱/۱۳
باید تمام کارمندان را اخراج شوند.
ناشناس۸۴۰۲۹۵۲۰:۵۸:۴۵ ۱۳۹۸/۱/۱۳
والا مدیران کشور که خیلیهاشون مدرک دکترا از دانشگاه های دولتی مثل تهران دارند و کارشناسان هم که خیلیهاشون همینطور، مشکل از جای دیگریست، از عدم وجدان کاری و پول دوستی
ناشناس۸۴۰۳۶۳۲۳:۰۳:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۱۳
خیر. به نظر کارشناسان توجه نمیشه. صاحبان قدرت صاحبان علم واقعی رو به حاشیه روندند.
ناشناس۸۳۹۹۶۲۱۳:۴۳:۳۷ ۱۳۹۸/۱/۱۳
فقط,متعجم که چطور اینهمه سال مملکت دوام آورده?
ناشناس۸۴۰۰۸۸۱۶:۵۶:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۱۳
با انشا الله و ماشاالله و هرچه خدا بخواد
ناشناس۸۴۰۳۵۱۲۲:۴۹:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۱۳
خیلی باحالی
ناشناس۸۴۰۳۷۲۲۳:۱۶:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۱۳
بنده خیلی بسیار متعجبم که با این اوضاع و احوال ، الان ایران 82 میلیون جمعیت دارد !!!
امید۸۳۹۹۶۸۱۳:۵۷:۵۱ ۱۳۹۸/۱/۱۳
بسم الله الرحمن الرحیم برای اینکه کشور دارای مدیران قوی حتی در سطح ریاست جمهوری و وزرا و استانداران باشد همه باید آموزش ببینند . حرف زدن و سخن گفتن را همه بلدند و می دانند چون خداوند متعال انسان را ناطق آفریده است. خداوند متعال در کلمه زیبای الحمدلله رب العالمین خود را رب می داند یعنی پرورش دهنده عالمیان و تمام موجودات عالم ، یعنی همه احتیاج به آموزش و راهنمایی دارند و این مهم باعث رشد انسان و در بالاتر از آن اجتماع می شود.
ناشناس۸۳۹۹۶۹۱۳:۵۹:۱۳ ۱۳۹۸/۱/۱۳
هرکس میخواهد از آب گل آلود ماهی بگیرد و قهرمان سازی کند برای خودش و در عمل هیچ فقط چند عکس و فیلم و سلفی گرفتن و در آخر مردم میمانند تنها که باید خودشان به همدیگر کمک کنند نمیدانم چرا اصلا حقوق میدن به این دستگاه ها که کارآمدی در حد صفر دارند
ناشناس۸۴۰۰۱۳۱۵:۱۰:۵۸ ۱۳۹۸/۱/۱۳
فکر کردی چرا ایران خودرو و سایپا ارابه مرگ میسازند ...بعضا بچه های محترم و بی سواد برخی نماینده های دوره های مختلف اونجا استخدام شدن و مدیر هستند تا پدرانشون بتونن از مجلس امتیاز بگیرند برای ساده ترین کار رفتم بیمه به خداوند احد و واحد هیچکدام کارشان را بلد نبودن به خداوند حکیم قسم یکسال با من بازی کردند و بعد از یک سال حتی عذر خواهی نکردن و مسیر کار به طور کلی عوض شد میری شهرداری ... میری بیمه و... میری ..... به کی پناه ببریم ؟ به کجا بریم هر جا میری علنی رشوه می خوان فقط حرف و حرف و حرف برخی شان وطن فروش صهیونیست هستند که تو کشور نفوذ کردند می خوان کشور رو زمین بزنند تنها کشوری که تو دنیا برده آمریکای جنایتکار نیست کشور ایرانه وبرخی افراد خائن می خوان کشور رو. زمین بزنند ..وطن فروشان مگر چه اتفاقی افتاد که همه چیز گرون شد؟ مگه پسته و ... تو این آب و خاک تولید نمیشه ؟ چ را باید قیمتش دو برابر قیمت جهانی باشه .. مرگ بر کسی که نمیتونه کاری رو انجام بده و به هر قیمتی دنبال پست و مقامه در مقابل خون شهدا مسئولید در مقابل خانواده شهدا مسئولید در مقابل ..... ایران من پاینده میمانی
ناشناس۸۴۰۰۲۹۱۵:۲۳:۱۶ ۱۳۹۸/۱/۱۳
برخی مسئولین آینده نگر با تعجب می خندیدند که جایی که باران نمی آید سد ساختند!؟
شلمانی۸۴۰۳۸۷۲۳:۳۸:۳۸ ۱۳۹۸/۱/۱۳
تا الان فقط خدا اداره کرده ایران را، .. خدا خودش اصلاح کند،مسئولان که خطاها را قبول ندارند،
ناشناس۸۴۰۰۳۳۱۵:۲۷:۱۴ ۱۳۹۸/۱/۱۳
از همه چیز مشمئز کننده تر تسویه حسابهای سیاسی بود طبق معمول ...
ناشناس۸۴۰۰۴۲۱۵:۴۱:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۱۳
اعدام یعنی جان یک انسان را گرفتن، فکر نکنم در هیچ جای دنیا با این روش کشوری به تمدن و پیشرفت رسیده باشد مشکل ما سهل انگاری و عدم اختصاص بودجه برای اقدامات پیشگیرانه و مدیریت انجام آن بنحو احسنت است .
ناشناس۸۴۰۰۶۱۱۶:۱۳:۵۸ ۱۳۹۸/۱/۱۳
وقتی برای رشته تخصصی و کار تخصصی، سهمیه میگذاری بالاخره باید یه جایی خودش رو نشون بده. کجا؟ تو موقع بحران.
ناشناس۸۴۰۰۶۴۱۶:۱۶:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۱۳
آدم وقتی کاری رو بلد نیست دست نمیزنه، اگر دست زد و خراب شد، شاخ شونه نمیکشه و گردن کلفتی نمیکنه، یه عذرخواهی کوچیک و تمام.
آرمان۸۴۰۳۰۳۲۱:۱۷:۰۳ ۱۳۹۸/۱/۱۳
شرمنده مردم عزیزی هستیم که در سیل گرفتارن و به جای مدیریت بحران در بحران مدیریت به سر میبریم مردم سیل زده ایران مردم شرمنده شما هستن
ناشناس۸۴۰۳۴۳۲۲:۲۸:۵۷ ۱۳۹۸/۱/۱۳
این عکس یادگاری را در حوض پارک سر کوچه گرفته اند ، دیگه ؟
ناشناس۸۴۰۹۲۵۱۴:۵۳:۱۱ ۱۳۹۸/۱/۱۴
سفلی با سیل !!!
محمد۸۴۰۳۶۲۲۳:۰۲:۰۱ ۱۳۹۸/۱/۱۳
با سلام باید دست پیمانکاران درجه چندم حذف گردد. وقتی مناقصه ای را یک پیمانکاربا شرایط قراردادبرنده میشود . وبدلیل دلال بازی ها پیمان را به نفر بعدی میدهدو سهم خودرا میگرد.نتیجه اش میشود .خرابی و از بین رفتن سرمایه ملی .از چندروز دیگر چه قراردادهایی که به افراد وشرکتهای غیر کاربلد داده میشود .باید ناظری باشد.
ناشناس۸۴۰۳۷۵۲۳:۲۰:۵۸ ۱۳۹۸/۱/۱۳
حالا دشمن ، امریکا و تحریم ها کجای این قضایا هستند ، الله اعلم !!!
ناشناس۸۴۰۴۱۰۰۰:۰۸:۴۶ ۱۳۹۸/۱/۱۴
نمره دولت 0- نمره نظامیان 20
سید۸۴۰۴۴۹۰۰:۴۴:۰۵ ۱۳۹۸/۱/۱۴
از کسانی باید گفت که ....نظر میدادند و شایعه می ساختند و جوک تولید می کردند...اینا از سیل بدترند
ناشناس۸۴۰۴۷۷۰۱:۱۸:۵۵ ۱۳۹۸/۱/۱۴
ممنون مطالب مفید و منجزی بود
ناشناس۸۴۰۴۸۱۰۱:۲۸:۴۹ ۱۳۹۸/۱/۱۴
اگر قرار بود شایسته سالاری باشد که کشور شده بود سوئیس. وقتی رئیس یک شبکه که هیچ تجربه ای ندارد و فقط به خاطر نسبت فامیلی رئیس شبکه می شود گویا این هست که هنوز در این کشور با شایسته سالاری فرسنگها فاصله داریم.
عبدالله۸۴۰۵۵۱۰۶:۲۰:۳۶ ۱۳۹۸/۱/۱۴
کشوری که اموزش و پرورشش ضعیف نگه داشته شود هر بلایی سرش می آید...تازه این اول کاره.بحران های اجتماعی تاچند سال دیگه خودشو نشون میده
ناشناس۸۴۱۵۳۹۰۸:۳۰:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۱۵
اینا حتی میترسن خیس بشن بعد اومدن در منطقه ی سیل زده میخوان مدیریت کنن. ببینید آب تا سر زانوی طرف هم نیست بعد اینا با قایق اومدن بازدید .

پربحث‌های اخیر

 1. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 2. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 3. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 4. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 5. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 6. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 9. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 10. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 13. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 14. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 15. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 16. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 17. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 18. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 19. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 20. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 21. انتقاد تند عباس عبدی از نقش اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی/ نمره «مردودی» گرفتند

 22. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 23. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 24. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 25. واكنش سازمان ملل به اعزام نظامیان جدید آمریکا به خلیج فارس

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 13. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 14. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 15. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 16. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 17. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 18. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 19. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 20. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 21. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 22. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 23. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 24. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 25. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 8. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 9. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 10. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 11. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 12. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 13. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 14. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 15. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 16. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 17. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 18. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 19. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 20. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 21. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 24. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 25. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

پربحث‌های اخیر

 1. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 2. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 3. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 4. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 5. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 6. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 7. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 8. انتقاد تند عباس عبدی از نقش اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی/ نمره «مردودی» گرفتند

 9. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 10. نامه آشنا درباره نحوه پوشش اخبار قتل میترا استاد در تلویزیون

 11. بعیدی‌نژاد اعلام کرد: لغو ملاقات‌ها در سفارت ایران در لندن  

 12. ۲۱۰ نماینده مجلس از مواضع رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن حمایت کردند

 13. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌

 14. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 15. وزیر دادگستری: دولت باید با مشکلات منعطف‌تر برخورد کند

 16. نبوی: چرا رهبر انقلاب نامه جهانگیری درباره FATF را به هیات نظارت مجمع ارجاع دادند؟

 17. نماینده دادستان: اظهارات خاتمی مخدوش و بدون سند بود/تخلف هم ثابت نشد چه رسد به تقلب ۸ میلیونی

 18. در سومین مناظره با زاکانی/ تاجزاده: از تیم مذاکره‌کننده قطعنامه ۵۹۸ انتقاد نکردیم چون نگاه ملی داریم/ بسیاری از دلواپسان که با برجام مخالف بودند

 19. اختصاصی/ مدیرکل روابط عمومی مجلس تغییر کرد/ پاک آیین جایگزین کیایی شد

 20. ۹ سند همکاری بین ایران و روسیه به امضا رسید

 21. جهانگیری: ‌آژانس هسته‌ای ۱۴ بار عمل به تعهدات ایران را تایید کرد‌‌

 22. شمخانی: خروج آمریکا از برجام و بی عملی اروپا، مانع گفت‌وگو برای رفع چالش‌هاست

 23. رمضان شریف: «معامله قرن» انتفاضه جدید فلسطین را در پی دارد

 24. مصباحی مقدم: آمریکا می‌خواهد با پیوستن ایران به FATF، راه‌های دور زدن تحریم‌ها را ببندد

 25. واکنش معاون نیروی زمینی سپاه به حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 3. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 4. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 5. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 6. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 7. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 8. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 9. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 10. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 11. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 12. انتقاد تند عباس عبدی از نقش اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی/ نمره «مردودی» گرفتند

 13. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 14. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 15. نامه آشنا درباره نحوه پوشش اخبار قتل میترا استاد در تلویزیون

 16. بعیدی‌نژاد اعلام کرد: لغو ملاقات‌ها در سفارت ایران در لندن  

 17. ۲۱۰ نماینده مجلس از مواضع رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن حمایت کردند

 18. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌

 19. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 20. وزیر دادگستری: دولت باید با مشکلات منعطف‌تر برخورد کند

 21. نبوی: چرا رهبر انقلاب نامه جهانگیری درباره FATF را به هیات نظارت مجمع ارجاع دادند؟

 22. نماینده دادستان: اظهارات خاتمی مخدوش و بدون سند بود/تخلف هم ثابت نشد چه رسد به تقلب ۸ میلیونی

 23. در سومین مناظره با زاکانی/ تاجزاده: از تیم مذاکره‌کننده قطعنامه ۵۹۸ انتقاد نکردیم چون نگاه ملی داریم/ بسیاری از دلواپسان که با برجام مخالف بودند

 24. اختصاصی/ مدیرکل روابط عمومی مجلس تغییر کرد/ پاک آیین جایگزین کیایی شد

 25. ۹ سند همکاری بین ایران و روسیه به امضا رسید

پربحث‌های هفته

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 3. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 4. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 5. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 6. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 7. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 8. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 9. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 10. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 11. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 12. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 13. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 14. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 15. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 16. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 17. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 18. راز یک شعف

 19. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 20. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 21. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 22. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 23. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 24. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 25. دو روایت اصلاح‌طلبان از ماجرای شهردار شدن نجفی و قتل میترا استاد

آخرین عناوین