رونق تولید؛ از الزامات و بایسته‌ها تا موانع و کاستی‌ها!/ مخاطب پیام رونق تولید کیست؟

غلامرضا کاظمیان پور،   3980111046 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
رونق تولید؛ از الزامات و بایسته‌ها تا موانع و کاستی‌ها!/ مخاطب پیام رونق تولید کیست؟

کشور عزیز ما ایران، از نظر وسعت، اقلیم، جمعیت، موقیعت جغرافیائی، منابع انرژی و مواد اولیه و بسیاری دیگر از مولفه‌ها و متغییر های موثر بر اقتصاد، در جایگاهی ویژه و بلکه سرآمد قرار گرفته است. موقعیتی که این امکان را فراهم ساخته است تا کشور ایران بتواند در عرصه اقتصاد جهانی ، به یکی از نقش آفرینان مهم تبدیل شود؛ اما متاسفانه شاهد هستیم که سهم ما در اقتصاد بین المللی، سهم شایسته و درخور توجهی نسیت و فاصله بسیار زیادی میان آنچه که هستیم؛ با آنچه که می‌توانیم باشیم و باید باشیم؛ وجود دارد و ما نتوانسته‌ایم، به نقطه مطلوب دست پیدا کنیم .

برای درک بهتر این ناکامی تاسف بار، کافی است صادرات نفت و مشتقات نفتی و میعانات گازی را از سبد صادراتی ایران حذف کنیم. آنگاه شاهد خواهیم بود که در چه وضعیت پرمخاطره ای قرار داریم.

مقام معظم رهبری به عنوان ناخدای باتدبیر و دوراندیش و البته نگران، کشتی کشوری که در اقیانوس موّاج و پر تلاطم قرار دارد؛ برای هدایت این کشتی به سوی ساحل امن و کرانه‌های نجات و اطمینان، در سالیان اخیر بیش از هر زمان دیگر و بیش از هر موضوع دیگر، اقتصاد و لزوم توجه همگان به این مقوله را مطرح نموده‌اند. توجه و تاکید حضرت ایشان به نوآوری و توسعه دانش‌های نوین و نیز تکیه و تاکید چند باره ایشان به لزوم ورود جوانان به عرصه مدیریت کشور، ترجمان دیگری از توجه به ضرورت حضور پایدار ایران در اقتصاد جهانی در آینده نزدیک است.

رهبر انقلاب، امسال را سال "رونق تولید" نامگذاری نموده‌اند. برای پرهیز از تبدیل این نام گذاری به شعاری زود گذر و جلوگیری از خنثی شدن پتانسیل نهفته در این نام گذاری‌ها، توجه به چند نکته ضرورت دارد:

- نخست باید توجه داشت که، نام گذاری‌های هر ساله، محصول اطلاعات دقیق و تحلیل عمیق از شرایط عینی کشور و محیط بین‌المللی و احاطه بر ضرورت‌ها، امکانات و نیز موانع پیش‌رو می‌باشد و در این میان دیدگاه کارشناسان و صاحب نظران دلسوز و با تجربه و مشورت بازیگران میدان اقتصاد، دقیقاً در تعیین اولویت‌ها، لحاظ می‌گردد.

- دیگر آنکه، نامگذاری‌های سالیانه، از هیچ روی جنبه نمادین ندارند و بلکه هر کدام در جای خود به مثابه دکترین و راهبرد و نقشه راه، تلقی می‌گردند؛ از همین رو تقلیل سطح نام‌ها به شعاری که چند صباحی زینت بخش صفحه تلویزیون و ترجیع بند سخنرانی‌ها باشد؛ هم نشانه عدم شناخت دقیق موضوع است و هم جفائی آشکار در حق کشور و الزاماتی که در برابر آن قرار دارد.

- سومین مطلبی که باید به آن توجه داشت این است که، نامگذاری‌های سالیانه‌، ماهیت به هم پیوسته داشته و در یک راستا و در مسیر رسیدن به یک هدف و نائل آمدن به یک آرمان هستند و لذا رونق تولید، همان تاکید بر خرید کالای ایرانی و همان وجدان کاری است. نباید اینگونه پنداشت که هر نام مخصوص همان سال و مستقل از سال‌های قبل و سال‌های بعدی است. این نام‌ها، به هم پیوسته و برای دوره بلند مدت، تعیین شده‌اند.

رونق تولید و بایسته‌ها و کاستی‌های آن:

در این مجال و قبل از ورود به اصل مطلب، نخست باید به این پرسش اساسی جواب داد که چه ضرورتی برای تولید و رونق بخشیدن به آن، وجود دارد؟ بدیهی است که تولید، نتیجه کار و اشتغال است. همانطور که از رهگذر تولید کالا و خدمات، تولید ثروت شکل می‌گیرد؛ اشتغال نیز منجر به کسب درآمد پایدار و موجب افزایش امنیت روانی فرد و اجتماع و منجر به رفاه اجتماعی و آسایش جامعه هدف خواهد شد.

ممکن است در ابتدای امر و در مواجهه با موضوع تولید و رونق آن، ذهن آدمی به سمت صنعت و تولیدات صنعتی سوق پیدا نماید. باید دقت داشت که "تولید" طیف وسیعی از دستاوردها و محصولات را در بر می‌گیرد. از همین رو می‌توان در مبحث رونق تولید، انواع تولیدات کشاورزی و دامی، تولید خدمات مهندسی، دارو و تجهیزات پزشکی، تولید دانش و اطلاعات و تولیدات نرم افزاری ووو را در نظر داشت. مجموع این تولیدات، منتج به خلق ثروت و تولید اقتدار ملی خواهد شد.

در تصور دیگر ممکن است این گونه استنباط شود که در بیان مقام معظم رهبری، تولید، اصالت پیدا کرده است. مسلماً این پندار نیز صحیح نیست، زیرا تولید بیشتر، مستلزم مصرف بیشتر است. گرفتار آمدن در چرخه تولید برای مصرف و مصرف بیشتر، برای تولید بیشتر، خود تبدیل به آفتی خواهد شد که دامنگیر اقتصاد ملی شده و آسیب‌ها و خسارات آن در بلند مدت موجب بیماری و زمینگیر شدن اقتصاد می شود.

همچنین، تولید بدون برنامه ریزی دقیق مبتنی بر بازارهای هدف، موجب رسوب محصول در انبارها خواهد شد. اتفاقی که در حقیقت به منزله خواب سرمایه و در موارد بسیاری نیز موجب از بین رفتن محصول و در حقیقت از بین رفتن تلاش فعالان عرصه تولید و تلف شدن سرمایه است. دپو شدن طولانی مدت کالا در انبارها، اگر فاسد شدن آن را در پی نداشته باشد، بدون تردید، کیفیت کالا را کاهش خواهد داد و باز تولید این قبیل کالاها نیز خود مستلزم صرف هزینه‌های بسیار و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده آن و غیر رقابتی شدن کالا، خواهد شد.

مفهوم رونق تولید، در ذات خود، تشخیص اولویت‌ها و تامین نیاز‌های جامعه و در ادامه معطوف به تولید برای صادرات است. تولید برای تامین نیازهای ملی و نیز تولید برای صادرات، در مجموع موجب استقلال هرچه بیشتر و از اسباب امنیت خواهد بود. در اینجا بد نیست به عنوان شاهد مثال، به نظر یکی از مقامات بانک جهانی اشاره نمایم. این مقام در تبیین مفهوم "استقلال اقتصادی" اظهار داشته‌اند: استقلال اقتصادی به معنی بی‌نیاز بودن یک کشور از دیگران نیست؛ بلکه به این معنی است که دیگر کشورها برای تامین نیازمندی‌های خودشان، چقدر به شما نیاز دارند؛ به عبارت دیگر اگر ما پوشاک و گندم و گوشت و لبنیات و سیمان خودمان را خودمان تولید کنیم؛ بسیار خوب و ارزشمند است اما در این مرحله، هنوز به استقلال اقتصادی دست پیدا نکرده‌ایم و هنوز آسیب پذیر هستیم و هر اتفاق کوچک و بزرگی ممکن است این وجه از استقلال ما را دستخوش تزلزل و تغییر نماید.

اما اگر تامین بخشی از نیاز دیگر کشورها به انرژی، گندم، سیمان، تولیدات صنعتی و کشاورزی، راه و ارتباطات ووو وابسته به ایران باشد؛ آنگاه می‌توانیم مفهوم استقلال اقتصادی را بهتر توضیح دهیم. خاطرم هست در جلسه‌ای، جناب آقای محمد خان ـ که در آن زمان وزیر امور اقتصادی و دارائی کشور بودند ـ به نقل از مرحوم هاشمی رفسنجانی فرمود: توسعه راه‌های مواصلاتی جنوب به شمال و تسهیل ارتباط کشورهای روسیه و حوزه قفقاز و آسیای میانه به بنادر جنوبی کشور و در حقیقت آسان ساختن واردات و صادرات این کشور ها از طریق راه‌آهن و شاهراه‌های سرزمینی ایران، موجب وابستگی اقتصادی این کشورها و کشورهای دارای مراودات تجاری با آنها به ایران و راه‌های ارتباطی ایران خواهد شد و لذا کشورهایی که به ایران نیاز دارند؛ نه تنها استقلال سیاسی و ارضی ما را تهدید نمی‌کنند؛ بلکه از امنیت و استقلال ایران نیز، دفاع خواهند کرد.

مسلماً و بی‌کمترین تردید، تاکید مقام معظم رهبری بر رونق تولید، دارای چند مفهوم مرتبط با یکدیگر است.

اولین مفهوم این تاکید، نگاه به داخل و شناخت و استفاده بیشتر از امکانات و توانمندی‌های داخلی و تلاش برای تامین نیازمندی‌های کشور و کاهش وابستگی به خارج و به واردات به ویژه در مورد کالاهای اساسی است. تامین نیاز داخلی و تسهیل دسترسی افراد جامعه به کالای دارای کیفیت مطلوب و با قیمت‌های مناسب و به ویژه کالا و محصولی که دسترنج کارگر و کشاورز و مهندس و تکنسین ایرانی است؛ نه فقط موجب بالا رفتن غرور ملی خواهد شد؛ بلکه از رهگذر فعال شدن چرخه اقتصاد داخلی و ایجاد اشتغال و تامین و تضمین درآمد ثابت برای نیروهای آماده کار ایرانی، ثبات و آرامش اجتماعی نیز ارتقاء خواهد یافت.

نکته دومی که از راهبرد رونق تولید، استفاده می‌شود؛ افزایش کیفیت و در کنار آن کاهش قیمت تمام شده با هدف بالا بردن قدرت رقابت کالای ایرانی در بازارهای داخلی و جهانی است. اگر تولید افزایش پیدا کند، اما کیفیت آن نازل باشد و قیمت آن نیز سرسام آور و بسیار گران‌تر از مشابه خارجی، مسلماً نمی‌توان برای این قبیل تولیدات آینده روشن و موفقی را انتظار داشت. البته باید به این مهم توجه داشت که افزایش کیفیت و کاهش قیمت‌ها، یک شبه اتفاق نخواهد افتاد و رسیدن به این نتیجه مطلوب، در طول زمان و در شیبی منطقی محقق خواهد شد.

سومین نکته‌ای که در بطن راهبرد رونق تولید نهفته است؛ تولید ارزش افزوده است. "خام فروشی" از خسارت بارترین مصائب و از بلایای سختی است که گریبان‌گیر اقتصاد ایران است. تبدیل مواد خام و در راس همه نفت و پتروشیمی و مواد معدنی، به محصول نهایی، راه برون رفت ایران از معضل اقتصادی است و لذا ادامه روند حاضر، از مشکلات کشور نخواهد کاست و بلکه تولید بیشتر و فروش بیشتر مواد خام، ریسمان وابستگی‌ها را بیشتر و محکم تر خواهد نمود.

چهارمین مفهوم قابل برداشت از توصیه و تاکید مقام معظم رهبری بر رونق تولید، افزایش بهره‌وری است. هم اینک نسبت تولید به مجموع سرمایه (مالی–نیروی انسانی–انرژی– ماشین آلات...)، نسبت قابل قبولی نیست و این عدم تعادل اجازه نمی‌دهد تا اقتصاد کشور به صورت تمام قد در بازارهای جهانی عرض اندام کند و توانمندی ذاتی خود را به نمایش بگذارد. همه کسانی که در میدان کار و تولید حضور دارند باید برای علاج این نقیصه و درمان آن، چاره اندیش کنند. بدون بر طرف ساختن این مشکل، اعتلای تولید اگر غیر ممکن نباشد؛ حتما بسیار دشوار و زمانبر خواهد بود.

پنجمین دریافت از رونق تولید را می توان نوآوری و ابداع و اختراع دانست. در جهانی که همه کشورهای صاحب نام، بقاء خود در بازار را در گرو عرضه همه روزه و بلکه همه ساعته کالاهایی جدید می‌دانند، باقی ماندن در تولید محصولات کهنه و از رده خارج و فاقد جذابیت، مفهومی جز دست و پازدن‌های نافرجام در باتلاق نیست.

کشور ایران برای یافتن جایگاه شایسته و بایسته در فهرست کشورهای مهم اقتصادی جهان، چاره‌ای جز تکیه بر تشکل‌های دانش بنیان و افزایش هزینه‌های مرتبط با تحقیق و توسعه و حمایت مادی و معنوی و قانونی از مخترعان و نوآوران و در نهایت تولید کالاهای جدید و انحصاری ندارد.

ششمین و آخرین برداشت از سلسله مفاهیم نهفته در ذات رونق تولید، "تولید برای صادرات" است. تولید اقتصادی و سودآور، یعنی تولید انبوه. برای تقسیم سرمایه گذاری‌های ثابت و اجتناب ناپذیر در زمینه تولید و نیز برای پایداری تولید، باید بازار مصرف داشت. محدود بودن نیاز‌های داخلی از یک طرف و لزوم ادامه تولید از طرف دیگر، تولید کننده را بر آن می‌دارد که در پی یافتن بازارهای جدید درماورای مرزها باشد. همانطور که در طلیعه مطلب حاضر مورد اشاره قرار گرفت؛ موقعیت جغرافیایی ایران، شرایط نسبتاً منحصر به فردی را برای دسترسی به بازارهای جدید، در دسترس تولید کننده و بازرگانان ایرانی قرار داده است. شرایطی که به هر دلیل تا کنون از آن به صورت کامل استفاده نشده است.

مخاطب پیام "رونق تولید" کیست؟

پاسخ کوتاه و گویا به پرسش بالا "همه" است. هر فرد ایرانی اعم از کوچک و بزرگ، شهری و روستائی، کارگر و مهندس و معلم و روحانی و نظامی ووو به اقتضاء موقعیت و نقش آفرینی اجتماعی خودشان، مخاطب این رهنمود مقام معظم رهبری هستند و همگان می‌توانند و باید سهم و تکلیف خودشان را در تحقق یافتن این مهم ادا نمایند.

تولید خوب و مصرف بهینه و تعصب داشتن در مصرف کالای ایرانی و پرهیز هرچه بیشتر در استفاده از کالای خارجی و تبلیغ و ترویج و حمایت از کالای ایرانی، وظیفه ملی و مذهبی و تاریخی همه ماست. ممکن است در مواردی و به ویژه در سال‌های نخست، کالای ایرانی در مقایسه با کالای مشابه خارجی، کیفیت کمتری داشته باشد و حسب ظاهر قیمت آن نیز بالاتر باشد. این واقعیت قابل انکار و قابل کتمان نیست، اما تجربه تاریخی به ما ثابت می‌نماید که ما باید از این مرحله گذر کنیم و می توانیم با همکاری و مشارکت همگانی، از این مسیر به سلامت عبور نماییم.

ملاحظه و مقایسه‌ای گذرا به سطح کمی و کیفی محصولات امروز کارخانجات بزرگی چون بنز و تویوتا و سامسونگ و دیگر تولید کنندگان مطرح و صاحب نام جهانی با تولید ده و بیست سال پیش آنها، به خوبی موید این حقیقت است که رسیدن به قله های موفقیت، با سپری شدن زمان و از رهگذر تلاش همگانی و حمایت مردم از تولیدات ملی خودشان میسّر گردیده است. موفقیت، بدون تلاش و بدون همکاری و بدون پرداخت هزینه‌های آن، امری موهوم و خوابی است بدون تعبیر؛ مگر یک ورزشکار می‌تواند بدون تلاش و بدون تمرین و بدون عرق ریختن و شاید بدون صدمه دیدن در تمرین و مسابقه و بدون هزینه کردن از وقت و پول خود، به موفقیت و قهرمانی و به افتخار برسد؟ مسلماً، پاسخ منفی است.

لذا برای موفقیت در تولید نیز مثل هر پدیده دیگر، باید تلاش و باید هزینه کرد؛ آنگاه می‌توان انتظار داشت به جای تابلو‌های رنگارنگ تبلیغاتی انواع محصولات خارجی که در جای، جای کوچه و خیابان‌های ایران جاخوش کرده‌اند؛ تابلو‌های تبلیغاتی کالاهای ایرانی، زینت بخش شهرهای مختلف در اقصی نقاط جهان باشد و هر ایرانی و نسل‌های آینده ما با افتخار و مباهات آن صحنه‌ها را نظاره کنند و با تمام وجود یاد تمام کسانی را که در خلق این افتخا سهیم بوده‌اند گرامی بدارند و به نیکی از آنها یاد کنند.

و اما در کنار مخاطب عام پیام نوروزی مقام معظم رهبری، این پیام دارای مخاطبان خاص نیز است. این دسته از مخاطبان که وظیفه سنگین‌تری بر عهده دارند، عبارتند از: تمام وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرائی و اداری مرتبط با آموزش نیروی کار، اشتغال، تولید، صادرات و خدمات بازرگانی، دانشگاه‌ها به ویژه دانشکده‌های فنی و مهندسی و کشاورزی و دامپزشکی، بانک ها و موسسات پولی و مالی، صاحبان سرمایه، کارگران، تکنسین‌ها، مهندسان، کشاورزان و دامداران، محققان و نوآوران و فعالان میدان تحقیق و پژوهش، تجّار و بازرگانان و دیگر اقشار و گروه‌های صنفی فعال در پهنه گسترده تولید و صادرات.

به امید آینده‌های بهتر، آینده‌های روشن‌تر و مطمئن‌تر؛ آینده‌هایی که کار و تولید و رفاه عمومی و آرامش اجتماعی در آن، بیشتر از گذشته و حال، موج می‌زند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۳۷۹۶۷۱۳:۵۲:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۱۱
به هیچوجه چشم انداز رونق اقتصادی متصور نیست
mostafa.kamali95@yahoo.com۸۳۸۰۸۱۱۵:۲۴:۲۵ ۱۳۹۸/۱/۱۱
برای استارت رونق تولید در همین اوایل سال مسولان کشور باید عزم خود را برای وصوی معوقات کلان بانکی جزم کنند و این پول های بسیار کلان را از بدهکاران کلان بانکی که حالا هر کدام با توجه به تورم دارای ثروت های افسانه ای شده اند باز پس گرفت برای وصول معوقات بانکی نباید منتظر نشست تا بانک ها اقدامی بکنند بانکها به دو دلیل اقدامی برای وصول نمی کنند 1 در بسیاری از وام مسله فساد و رانت و رشوه وجود داشته2 بانک ها همه ساله با دادن وام جدیدی وام قبلی را تسویه و سود موهومی می سازند
ناشناس۸۳۸۳۹۱۲۰:۳۹:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۱۱
مدیران بانک .. که مشمول قانون عدم بکار گیری بازنشستگان هستند و پست ها و مناصب را ترک نکرده اند در اقدامی نسبت به تمدید وام های کلان بدهکاران کلان بانکی کرده و سود های موهومی و صوری زیادی ایجاد کرده و ...درصد هم افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی داده و سپرده های 20 درصدی خلاف قوانین بانک مرکزی افتتاح کرده از دستگاههای نظارتی کشور درخواست میشود به این کمپانی های خلاف رسیدگی تا در اینده سهامداران و سپرده گذاران با مخاطرات جدی روبرو نشوند
ناشناس۸۳۸۰۹۶۱۵:۴۲:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۱۱
باید سیستم بانکی را برای رونق اصلاح کرد برای نمونه بانک .. با داشتن .. هزار میلیارد تومان زیان امده و از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه سنگین .. درصد داده که چون از آورده نقدی نیست نه تنها برای گسترش تولید فایده نداره بلکه در آینده سهامداران و سپرده گذاران خود را با مخاطرات جدی روبرو خواهد کرد هم چنین شعب این بانک دو باره سپرده های بسیار سنگین 20 درصد بر خلاف مقررات در دی و بهمن و اسفند جذب کرده و معوقات بسیار کلانی را با دادن وام مجدد به بدهکاران کلان بانکی معوقات آنها را تسویه و سود های کاغذی و موهومی ساخته که این امر هم مخفی کردن زیان ها ومشکلات می باشد و در اینده مشکلات عدیده زیادی بوجود می اید مسئولان دستگاههای نظارتی و بانک مرکزی باید ورود جدی و فوری به این تخلفات و برخورد لازم با متخلفان بنمایند
محمد قاسمی۸۳۸۵۷۶۰۰:۰۷:۴۱ ۱۳۹۸/۱/۱۲
دولت پاشو از اقتصاد بکشه بیرون و مدیران از اقتصاد دل بکنن ببینن چطور کشور رونق پیدا میگنه و چگونه کشور تحریم ناپذیر میشه
کارشناس اقتصاد۸۳۷۹۷۰۱۳:۵۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱/۱۱
نه تنها رونق نداریم بلکه به رکود شدید اقتصادی فرو میرویم
ناشناس۸۳۸۰۵۴۱۴:۵۷:۴۷ ۱۳۹۸/۱/۱۱
رونق رکود
ناشناس۸۳۷۹۷۱۱۳:۵۴:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۱۱
امسال فقط در حوزه پیاز رونق داریم
ناشناس۸۳۷۹۷۵۱۳:۵۷:۴۶ ۱۳۹۸/۱/۱۱
خوشبحال اونایی که پیاز کاشتن
تولیدی ظروف یک بار مصرف۸۳۷۹۷۹۱۴:۰۱:۲۳ ۱۳۹۸/۱/۱۱
ولی فکر کنم تمام صنایع تولیدی امسال برن توی کُما
ساکن گرگان هستم۸۳۷۹۸۶۱۴:۰۶:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۱۱
فقط در زمینه بازسازی .. به رونق و شکوفایی میرسیم
محبی از قم۸۳۸۰۵۲۱۴:۵۶:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۱۱
احتمالا از پرسنل راه آهن هستید نه ؟
کارخانه دار در آستانه ورشکستگی کامل۸۳۷۹۹۶۱۴:۱۶:۴۲ ۱۳۹۸/۱/۱۱
با حرف و سخن و ..نمیتوان رونق اقتصادی ایجاد کرد رونق در گرو تعامل با دنیاست
ناشناس۸۳۸۶۲۶۰۰:۵۴:۴۴ ۱۳۹۸/۱/۱۲
دقیقا
ناشناس۸۳۸۰۵۱۱۴:۵۶:۲۷ ۱۳۹۸/۱/۱۱
اقتصاد درست میشود اگر: 1. نیروهای نظامی و انتظامی برگردند به پادگانها .. 2. نیروهای متخصص در هر زمینه ای بکار گمارده شوند و از انتخاب مدیر به صرف مجیز گویی و پسر فلانی بودن پرهیز شود. 3. بپذیریم که اقتصاد علم است و با دعا و شعار و فحش به این و اون درست نمیشود. چون همین سه تا محاله اجرا بشه بقیه اش ..
ققنوس۸۳۸۰۵۸۱۵:۰۲:۴۲ ۱۳۹۸/۱/۱۱
مخاطبان پیام رونق تولید تو بخش موتور خانه کشتی هستن و چون سوخت کشتی تمام شده در حال ایستادن و تماشا هستن حالا شما هی پیام بده موتور کشتی روشن کنید!!!!!! درباره اینکه سوخت کشتی چگونه تمام شده نظری ندارم!!!!
بی سواد اقتصاد نخوانده۸۳۸۰۶۵۱۵:۰۸:۱۶ ۱۳۹۸/۱/۱۱
با سلام و احترام. تولید میوه درختی است که ریشه آن در شوره زار اقتصاد رانتی و فاسد و انحصاری با سیاست های مالی و پولی دستوری و ربوی، قابلیت رشد و شکوفایی نداشته و ندارد و در حد آرزو و شعاری است که هرگز تحقق بخشیده نخواهد شد. رونق تولید در بستر بانکداری ربوی با نرخ بهره دو رقمی خواب و خیال ی بیش نیست. هر گاه نظام مالی و پولی اصلاح شدو سیاست های مرتبط با اولویت بخش خصوصی به طور واقعی اجرایی شد و استیلای دولت و شبه دولت از اقتصاد این ملک برچیده شد ، بدانید که تولید و نو آوری و صادرات و زندگی سالم و مبتنی بر اخلاق خود به خود شروع میشود.
رضا۸۳۸۱۹۵۱۷:۲۴:۰۴ ۱۳۹۸/۱/۱۱
کشوری که رونق تولید دارد شاخص های مشخصی دارد که ابدا در کشور ما وجود ندارد تورم نزدیک به صفر،رشد اقتصادی بالای ۸ درصد،رشد نقدینگی نزدیک به رشد اقتصادی و نه بیشتر،سود بانکی و افزایش دستمزد حداکثر ۲ درصدی،صنایعی که ۹۰ درصد آنها خصوصی واقعی باشند و بخش عمده ای از سهام آنها متعلق به خارجی ها باشد تا انگیزه سرمایه گزاری و انتقال تکنولوژی داشته باشند،روابط بانکی تجاری و سیاسی آزاد با همه دنیا ..لذا در شرایط حاضر صحبت کردن از رونق تولید محال است
ناشناس۸۳۸۲۲۴۱۷:۴۹:۴۴ ۱۳۹۸/۱/۱۱
تولید یک چرخه است شامل ۱ خرید مواد اولیه ۲ تبدیل مواد اولیه به محصول ۳ فروش محصول حالا ببینیم نقش دولت خدمتگزار چگونه است در این چرخه مواد اولیه به قیمت روز جهانی چه داخلی چه خارجی در اختیار قرار میگیرد با نه درصد مالیات بر ارزش افزوده محصول تولید شده بیست درصد دیگر ارزش افزوده به صورت مستقیم هنگام فروش نه در صد دیگر دولت خدمت گزار می گیرد یعنی چهل درصد تقریبا و در سال بیست درصد دیگر هم افت ارزش پول ملی داریم یعنی دولت در یک پروسه شصت درصد یغماگری می کند پرنس جان اینطور با مردمش ..نمی کرد تولید و مردم در این سیستم نابود است
ناشناس۸۳۸۲۳۸۱۸:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۱/۱۱
رونق تولید بدون دسترسی به بازارهای بین المللی و سرمایه گذاری خارجی و در نبود اصل رقابت ، فقط یک آرزو است .
ناشناس۸۳۸۳۸۷۲۰:۳۷:۱۶ ۱۳۹۸/۱/۱۱
رونق تولید خوبه یا بده رو ولش کن. لطفا بگو چطوری؟ با چه روشی؟ با چه زیر ساختی؟
ناشناس۸۳۸۴۸۶۲۲:۱۱:۱۴ ۱۳۹۸/۱/۱۱
تورم
ناشناس۸۳۸۶۳۱۰۰:۵۹:۱۵ ۱۳۹۸/۱/۱۲
مخاطب بازهم تولیدکننده مصیبت زده است که باید از هزارخان هزارتو عبورکند اگر موفق به تولید شود تازه دارایی پیدایش میشود خدایا مزاحمان تولید را به راه راست هدایت فرما شماروبه خدا فقط به تولید کننده کاری نداشته باشید خلق الساعه عمل نکنید به خدا بدبخت شدیم لطفا برای ما دلسوزی نکنید ولمون کنید
ناشناس۸۳۸۹۵۹۱۱:۵۹:۵۱ ۱۳۹۸/۱/۱۲
ادارات مختلف دولتی و بانک ها، تولید کننده ها را بیچاره کردن و همه را به خاک سیاه نشوندن و به جای کمک، فقط سنگ اندازی میکنن.به زودی شاهد تعطیلی بقیه تولیدی ها خواهیم بود
ناشناس۸۳۹۰۸۳۱۳:۲۴:۳۵ ۱۳۹۸/۱/۱۲
رونق در قیمت ها داریم فقط

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 3. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 4. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 5. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 6. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 7. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 8. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 11. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 12. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 13. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 14. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 15. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 16. بهترین محافظ در برابر کرونا

 17. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 9. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 10. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 15. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 16. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 17. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 18. کرونا و اشک کباب! ...

 19. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 20. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 21. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 22. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 23. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 24. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های هفته

 1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 4. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 5. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 6. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

 7. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 8. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 9. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 10. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 11. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 12. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

 13. قیمت سکه رکورد شکست

 14. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

 15. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

 16. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

 17. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 18. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 19. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

 20. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

 21. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 22. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

 23. ستاری: در ایران سه گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا کار می‌کنند

 24. به داد "صیادان" جاسکی برسید

 25. اطلاعیه همراه اول درباره فعالیت‌های شرکت توسکا

آخرین عناوین