مهدی فقیه: «دورهمی»، «خندوانه» و «عبدی‌شو» کارهای محکم تلویزیون نیستند

گروه فرهنگی الف،   3980111024 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

بازیگر «ملک سلیمان» و «علی البدل» با انتقاد از بی‌توجهی مسئولین فرهنگی به جامعه، گفت: گلایه‌دارم که کارهای محکم و تاثیرگذار جایش در تلویزیون خالیست و به جای آن برنامه‌هایی چون «دورهمی»، «خندوانه» و «عبدی‌شو» روی آنتن می‌روند.

مهدی فقیه بازیگر سینما و تلویزیون یکی از خلاهای مهم در سینما و هنرهای امروز را فقدان مولفه اساسی توجه به مفاهیم انسانی در جامعه است، تصریح کرد: یکی از مولفه‌های بزرگی که ما به عنوان هنرمند باید پیرو و پایبند آن باشیم حالا در هر رشته هنری، مفاهیم انسانی است که از توجه به جامعه نشات می‌گیرد. چقدر خودمان را نزدیک کردیم به آدم بودن و انسان بودن که بتوانیم مفاهیم را برای جامعه هم واقعاً به طریق تصویر، نوشته و دیگر رشته‌های هنری به نمایش درآوریم. می‌دانید چرا "چالی چاپلین" توانست در عرصه کمدی و طنز موفق باشد چون به مثابه سخن پیامبر اکرم(ص) دست روی سر یتیم می‌کشید، یک انسان بود و در وهله بعدی توانست این انسانیت را با هنرمندی‌اش همراه کند. جای این توجه به مفاهیم انسانی و همگام بودن با جامعه در میان سینماگران و هنرمندان ما کمتر شده و فقدان آن هر روز هم بیشتر احساس می‌شود.

وی به خاطرات دوران نوجوانی و ورودش به عرصه هنر اشاره کرد گفت: وقتی خاطرات نوجوانی‌ام و دوران دبیرستان را مرور می‌کنم یاد مرحوم استاد محی‌الدین لایق می‌افتم که زنگ آغاز هنرمندی‌ام آنجا به صدا درآمد. جایی که در مدرسه "حیات" برای مبعث حضرت رسول اکرم(ص) جشن می‌گرفتند به این مناسبت آقای لایق که نویسنده خوبی هم بود یک نمایش به نام «دورنمای مکه» نوشت تا در مدرسه اجرا شود. بیرون هم بلیت فروشی برپا شد و شهرداری به خاطر عوارض یک قدری مانع‌تراشی کرد. نامه‌ای در روزنامه نوشتیم که در اواخر دهه 40، وزیر وقت دو نفر را مامور کرد تا این مشکل برطرف شود. آن دو نفر مرحوم عزت‌الله انتظامی و استاد علی نصیریان بودند.

فقیه تاکید کرد: مرحوم انتظامی و استاد نصیریان کارها را دیدند از این تئاتر خوششان آمد. یادم می‌آید آقای انتظامی با فولکس خودشان از تهران به شیراز آمدند تا این کار را ببینند و این توجه بسیار ستودنی بود. چرا که امروز برای یک استاد دانشگاه بلیت هواپیما هم می‌گیرند به مناطق دورافتاده نمی‌رود. آنجا نصیریان ما را وادار کردند که بنویسیم و مشوق فعال کردن قلم نمایشنامه‌نویسی ما شدند. از همان موقع بیشترین کار عروسکی را انجام دادم و مدتی در دانشکده دراماتیک شروع به تحصیل کردم. در این راستا یک بورسیه‌ای برای فرانسه هم فراهم شد تا در دانشگاه ونسن تئاتر را ادامه بدهم.

مهدی فقیه در نقش شیطان «ملک سلیمان»

وی با اشاره به خدمات ارزشمند استاد انتظامی و نصیریان، افزود: من هیچ‌وقت خدمات استادم محی‌الدین لایق و توجه و تشویق‌های استاد انتظامی و نصیریان را فراموش نمی‌کنم که پتانسیل بزرگی شدند برای اینکه شیراز از لحاظ تئاتر خیلی فعال و پویا شود. کارهای بسیار خوبی بر روی صحنه تئاتر شیراز رفت؛ کارهای بسیاری که مجید افشاریان و مرحوم جمشید اسماعیل‌خانی می‌نوشتند. اما به هر حال سال 68 بود که «تابستان 58» را با مجتبی راعی کار کردم و پایم به سینما باز شد. «هور در آتش» اوج کار من در سینما بود که این اعتماد را عزیزالله حمیدنژاد انجام داد و به «ستارگان خاک» و «قله دنیا» و «لیلی با من است» رسیدم. خدا را شاکرم که با یک محقق اسلامی- قرآنی چون شهریار بحرانی هم «مریم مقدس» و «ملک سلیمان» را کار کردم. البته در این راستا کمتر افتخار پیدا کردم در تلویزیون سریال بازی کنم.

فقیه در پاسخ به این سوال که امروز احساس می‌کنید چه خلاها و اتفاقاتی در تلویزیون جایشان خالیست، تاکید کرد: مردم امروز «دورهمی»، «خندوانه» و «عبدی‌شو» می‌بینند و زمانی «سربداران» و سریال‌ها و برنامه‌های با محتواتر و قوی‌تری روی آنتن تلویزیون بود که مردم برای تماشایش ثانیه‌شماری می‌کردند. جای این نوع پرداخت‌ها و مفاهیم خالیست و البته احساس می‌کنم مسئولین فرهنگی ما هم دیگر دغدغه‌مندی گذشته را ندارند و انگار جامعه را نمی‌شناسند. در صورتیکه حضرت امام(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی اعتقاد داشتند انقلاب ما فرهنگی بود. این‌ها درد است که آنقدر از این آرمان‌ها فاصله گرفته‌ایم. حالا مهم نیست که فقیه حدود چهار سال در دوران بیکاری به سر می‌برد. اما همیشه سعی کرده‌ام کارهای مفاهیم انسانی در شان ملت و نظام انجام دهم و کاری احساس کردم این سمت و سو را ندارد از آن فاصله گرفته‌ام. حاضرم کارهای سخت انجام دهم ولی در موقعیت‌هایی قرار نگیرم که هیچ مفهوم و آرمانی را برای جامعه‌ام نداشته، ندارد و نخواهد داشت.

مهدی فقیه همراه با جمال شورجه و رضا فیاضی در خلیج فارس

وی با اشاره به ضعف فیلم‌سازی در عرصه دفاع‌مقدس، گفت: من شیراز هستم و کار باشد به تهران می‌آیم؛ استاد راهنمای دانشگاه تهران با گرایش عروسکی بودم اما نمی‌توانستم در تهران بمانم، چون معلوم نبود چه اتفاقی قرار است بیفتد و وضعیت مالی و اقتصادی اقتضا نمی‌کرد در تهران ماندگار شویم. من بسیار گلایه دارم به کارهای نمایشی امروز که گریبان پرداخت‌های دفاع‌مقدسی را هم گرفته است. حضرت امام(ره) می‌فرمودند این شهدا یک شبه ره صدساله رفتند و الان فیلم‌های دفاع‌مقدس ما ردّ لاستیک توییتاهایی که در جبهه بود را به نمایش درمی‌آورد. در واقع آن مفاهیم بدون محتوا و سرمنزل، فیلم دفاع‌مقدس شدند یا این ردّ لاستیک‌ها سریال شدند.

فقیه با اشاره به اینکه ما یادم رفته در سینما و تلویزیون چه کسانی کاربلد هستند، خاطرنشان کرد: چرا امروز امثال شهریار بحرانی کاری نباید در تلویزیون انجام دهند یا در سینما به مرور پیشنهاد کار داشته باشند و از طرفی شخصیتی چون عزیزالله حمیدنژاد هم بعد از سال‌ها کاری داشته باشد و باز برود در پستو و خبری از او نباشد. ما یادمان رفته چه کسانی کاربلد هستند و چه کسی از متوسط هم رو به پایین کار می‌کنند. ما دیدیم وقتی بحرانی «مریم مقدس» می‌سازد چه اتفاقی حتی در بعد جهانی هم برای این فیلم می‌افتد یا حمیدنژاد سریال «بانوی عمارت» را روی آنتن می‌برد چقدر مخاطب جذب می‌کند. قدر این کاربلدها را بدانیم و امیدوارم ان‌شاالله در سال جدید یک مقداری فکر بیشتری راجع به فرهنگ و هنر انجام شود. اولین چیزی که می‌گویند بودجه است که واقعاً فقدان بودجه هم از بی‌توجهی مسئولین فرهنگی نشات می‌گیرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۳۸۶۴۰۰۱:۱۰:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۱۲
تو خوبی !
ناشناس۸۳۹۵۵۰۲۱:۱۱:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۱۲
هیچکس در تلویزیون خوب نیست
رشید۸۳۸۶۵۶۰۱:۳۷:۲۹ ۱۳۹۸/۱/۱۲
واقعا. این. سه. برنامه. که. در. بالا. اسم. برده. شد.بسیار بی محتوا. بی مزه. غیرسازنده. بی هدف. و هدر دادن بودجه. وقت است
ناشناس۸۳۸۹۴۶۱۱:۵۲:۳۸ ۱۳۹۸/۱/۱۲
لابد نود خوبه!
ناشناس۸۳۸۸۸۶۱۱:۱۱:۴۶ ۱۳۹۸/۱/۱۲
مگه قراره تلویزیون کار محکم هم داشته باشه؟....باورش غیرممکنه
ناشناس۸۴۰۱۹۸۱۹:۱۰:۱۳ ۱۳۹۸/۱/۱۳
یه زمانی داشت دوران مدیریت هاشمی و اوایل لاریجانی محله بهداشت ، هشیار و بیدار ، سایه همسایه ، امیرکبیر ، ابن سینا ، تله تئاترهای گوناگون، امام علی، روزی روزگاری ، هادی و هدی و دهها برنامه بی تکرار که در زمان خودشون یگانه بودن الان چی؟
تبریزی۸۳۹۰۱۴۱۲:۲۳:۵۸ ۱۳۹۸/۱/۱۲
مهم ترین وظیفه تلویزیون ایران فراری دادن مردم و سوق دادنشون به سمت ماهواره و اینترنته و شکر خدا تا حالا تو انجام وظیفه اش قصور نکرده.
ناشناس۸۳۹۰۲۶۱۲:۳۵:۰۲ ۱۳۹۸/۱/۱۲
با درود به جناب فقیه، ولی باید اذعان کرد همین برنامه ها هم نباشند مردم چگونه اوقات خود را سپری کنند باید اقشار مختلف با دیدگاههای متفاوت و معلومات کلاسیک را در تهیه برنامه ها در نظر گرفت.متاسفانه بناگاه برنامه ; شبی باعبدی t; قطع شد دلیلش اعلام نگردید.
ناشناس۸۳۹۰۷۳۱۳:۱۴:۵۴ ۱۳۹۸/۱/۱۲
تلویزیون بدنبال کار محکم نیست ولی اگر دور همی وخندوانه را هم از آن حذف کنیم دیگه تلویزیون چیزی ندارد
ناشناس۸۳۹۱۷۷۱۴:۴۹:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۱۲
با همه احترام به آقای فقیه.هیچ میل و رغبتی نسبت به دیدن آثار ایشان نیست
ناشناس۸۳۹۳۰۵۱۶:۰۷:۳۴ ۱۳۹۸/۱/۱۲
در مورد خندوانه بی انصافی کرده اند

پربحث‌های اخیر

 1. نکاتی مهم درباره داوری در قانون حمایت خانواده که باید بدانید

 2. خرمشهر چگونه آزاد شد؟

 3. روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی

 4. آمریکا بنیانگذار ویکی‌لیکس را به ۱۷ اتهام جدید متهم کرد

 5. پاسخ سخنگوی دفتر نمایندگی ایران به خبر دیدار ظریف با سناتور آمریکایی

 6. آمریکا: پیام محرمانه به ایران ارسال نکردیم

 7. جهاد اسلامی: آماده مقابله با حملات رژیم صهیونیستی هستیم

 8. ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟

 9. ظریف: منطقه شرایط بسیار دشواری را می‌گذراند

 10. پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»

 11. تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

 12. صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند

 13. کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند

 14. ژاوی: تصور نمی‌کردم در ایران از فوتبال خداحافظی کنم/ برای مربیگری انگیزه زیادی دارم/ تیمم را با فلسفه کرایوف و گواردیولا بنا می‌کنم+ فیلم

 15. راز‌هایی درباره ویروس ایدز که کمتر شنیده‌اید

 16. ۲ گزینه جدید استقلال روی میز مدیران

 17. ثبت نام ۷۵درصدی لیسانسه ها برای طرح کارورزی

 18. مسیر دولت در اصلاح ساختار بودجه شفاف نیست/ ۵ اشکال اساسی در نظام بودجه‌ریزی ایران

 19. ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست

 20. فتح‌الفتوح امروز در «رونق توليد» است/ دولت از بی‌خيالی خارج شود

 21. قرارداد تراکتور با لیکنز فسخ شد

 22. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به هیچ وجه مذاکره‌ با آمریکا در کار نخواهد بود

 23. دانش‌آموزان شین‌آبادی لیزردرمانی می‌شوند

 24. برخورد شدید خودرو پلیس با قطار  

 25. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های هفته

 1. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 2. مراسم ازدواج بازیگر زن در زیر آب! + عکس

 3. رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

 4. سلبریتی‌ها اولین کسانی هستند که در جنگ به دشمن پناهنده می‌شوند

 5. تبلیغات دوش و کفش و قابلمه/ صدای« آشنا» درآمد

 6. تجملات لاکچری‌پسند ازدواج؛ از خواستگاری خانم بازیگر در زیر آب تا پرواز عروس هنگام عقد

 7. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 8. واکنش کاربران به پست اینستاگرامی مهناز افشار

 9. رضا رویگری: احمدی‌نژاد عیادتم آمد، افطاری‌اش رفتم

 10. دادسرای تهران و بابل بر سر پرونده مهناز افشار به اختلاف برخوردند!

 11. توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره تحصیل دانش‌آموزان افغان در مدارس

 12. کاهش سفر ایرانی‌ها به ترکیه

 13. بغض رهبر انقلاب پس از پایان یک شعر؛ به شهدای مظلوم فاطمیون پرداخته شود

 14. تغییر مجری برنامه تلویزیونی پس از تذکر رئیس رسانه ملی

 15. راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات اولیاء از مدارس

 16. شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!

 17. مورد عجیب «کلاه قرمزی۹۸»

 18. تصویربرداری فوق لیسانسه‌ها هشت ماه طول می کشد/ اضافه شدن بازیگر جدید به پروژه

 19. معتمدآریا نمی‌تواند عضو هیأت مدیره خانه سینما باشد

 20. پنج توصیه زیبا از امام علی علیه‌السلام

 21. خرمشهر چگونه آزاد شد؟

 22. روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی

 23. احساس شرم کارگردان اتریشی از سیاست‌های خصمانه علیه ایران

 24. این شعرخوانی‌ها و بهانه‌های ما برای گریستن!

 25. برنامه تعطیلی سینماها در شب‌های قدر

آخرین عناوین