جهان اقدام ترامپ در مورد جولان را محکوم کرد؛ جولان جزو لاینفک سوریه است

گروه جهان الف،   3980106087 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

جامعه بین‌الملل اقدام یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی را محکوم کرد.

جهان اقدام ترامپ در مورد جولان را محکوم کرد؛ جولان جزو لاینفک سوریه است

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، سازمان ملل اعلام کرد: وضعیت جولان تغییر نکرده است. سیاست سازمان ملل درخصوص بلندی‌های جولان در قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت منعکس شده است.

اتحادیه اروپا نیز بار دیگر موضع خود علیه به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را که از سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال شده، ابراز کرد.

عربستان سعودی نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام آمریکا گفت: تلاش‌های این چنینی حقایق را تغییر نمی‌دهند. طبق قطعنامه‌های بین‌المللی بلندی‌های جولان یکی از سرزمین‌های اشغالی سوریه است.

عربستان در ادامه این بیانیه گفت: این اقدام آمریکا تاثیرات منفی قابل توجهی بر روند صلح در خاورمیانه و امنیت و ثبات این منطقه خواهد داشت.

ریاض این اقدام آمریکا را نقض فاحش منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی توصیف کرد.

در همین حال ترکیه گفت: آمریکا با اقدام تازه خود به نفع اسرائیل در حقیقت قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در توییتی نوشت: آمریکا بار دیگر قوانین بین‌المللی را نادیده گرفت با این حال این تصمیم هرگز الحاق بلندی‌های جولان به اسرائیل را قانونی و مشروع نخواهد ساخت.

در همین حال، روسیه نیز اعلام کرد که موضع‌اش نسبت به بلندی‌های جولان همچنان بدون تغییر باقی مانده است.

میخائیل بوگدانف، نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا گفت: قبل یا بعد از این تصمیم هیچ چیز تغییر نکرده و نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرده، گفت: این اقدام وضعیت در این منطقه را وخیم‌تر خواهد کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد، تصمیم دولت آمریکا درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان گامی در راستای بر هم زدن ثبات خاورمیانه است.

وی گفت: اقدام آمریکا درباره بلندی‌های جولان با قوانین بین‌المللی تناقض دارد و احتمال دارد منجر به بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه شود.

زاخارووا افزود: ترامپ سند به رسمیت شناختن اسرائیل بر جولان را امضا کرد. ما نگران این هستیم که بسیاری از هشدارهای ما به واقعیت تبدیل شوند. ما پیش از این بارها هشدار دادیم که احتمال دارد این اقدام آمریکا به آغاز دور جدیدی از تنش‌ها در خاورمیانه منجر شود.

در همین حال، انگلیس نیز تاکید کرد که بلندی‌های جولان را همچنان به عنوان قلمرو اشغالی توسط اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

وزارت امور خارجه انگلیس گفت: ما الحاق بلندی‌های جولان در سال ۱۹۸۱ به اسرائیل را به رسمیت نشناختیم و قصد نداریم موضع‌مان را تغییر دهیم.

از سوی دیگر اسپانیا اعلام کرد که طبق قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت مشروعیت این اقدام آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد.

این در حالی است که اتحادیه عرب در بیانیه‌ای این اقدام دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را نامشروع و غیرقانونی توصیف کرد و گفت: تصمیم رئیس جمهور آمریکا وضعیت قانونی جولان را تغییر نمی‌دهد.اتفاق نظر کاملی درباره حق سوریه بر اراضی اشغالی‌اش وجود دارد و این اتفاق نظر در تصمیمات آتی سران عرب در تونس به نمایش گذاشته خواهد شد.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس در غزه گفت: بلندی‌های جولان برای همیشه بخش لاینفک سوریه باقی خواهد ماند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن محکوم کردن تصمیمات آمریکا بر قدس و جولان اشغالی، گفت: هرگونه تصمیمی که بر حق حاکمیت فلسطین بر قدس یا هر سرزمین عربی تاثیر داشته باشد، نامشروع است.

دولت سوریه نیز گفت: این اقدام ائتلاف آمریکا و اسرائیل علیه ملت عرب را تایید می‌کند.

در همین حال وزارت امور خارجه سوریه مخالفت کامل و قطعی خود را با این تصمیم آمریکا اعلام کرده و گفت: جهان نمی‌تواند این واقعیت تاریخی را تغییر دهد که جولان منطقه‌ای عربی و متعلق به سوریه بوده و خواهد ماند و آزادسازی جولان و بازگشت آن به سوریه حقی غیرقابل تغییر است.

ولید معلم، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه با اشاره به اینکه ترامپ و دولتش ثابت کردند که عامل کنترل بر جامعه جهانی هستند، تاکید کرد: جولان اشغالی با حمایت مردم سوریه و پایداری نیروهای مسلح این کشور تقویت شده است.

در همین حال وزارت خارجه تونس نیز در بیانه‌ای تاکید کرد: طبق تایید شورای امنیت و سازمان ملل جولان منطقه‌ای اشغالی است و تصمیم ترامپ بر خلاف قوانین بین المللی است.

همچنین دیدبان حقوق بشر در بیانه‌ای اعلام کرد: تصمیم دولت ترامپ برای نادیده گرفتن اشغال بلندی‌های جولان توسط اسرائیل نشان دهنده این حقیقت است که این دولت حمایت لازم از ساکنان سوریه را طبق قوانین انسانی بین المللی رعایت نمی‌کند.

وزارت خارجه عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: جولان اشغالی سرزمینی اصالتاً سوری است و باید به شکل کامل و مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت به سوریه بازگردد، ما با الحاق جولان به اراضی اشغالی تحت هر عنوانی مخالف هستیم.

همچنین، وزارت خارجه کویت اعلام کرد: بلندی‌های جولان اراضی متعلق به سوریه هستند و اقدام ترامپ تخلف از قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت است.

وزارت خارجه قطر نیز در بیانیه‌ای بر موضعگیری اولیه و ثابت خود درباره بلندی‌های جولان تاکید کرده و عنوان داشت: ارتفاعات جولان اراضی متعلق به اعراب و اشغال شده هستند.

این وزارتخانه در ادامه گفت: کمک به اشغالگران اسرائیلی برای نقض قطعنامه‌های بین‌المللی مربوط به جولان اشغالی به ویژه قطعنامه شماره ۴۹۷ سال ۱۹۸۱ هرگز این واقعیت را تغییر نخواهد داد که این بلندی‌ها منطقه‌ای عربی و اشغال شده هستند و اینکه اسرائیل قوانین، حاکمیت و مدیریت خود را بر جولان اعمال می‌کند، اقدامی باطل و نامعتبر بوده و هیچگونه ارزش قانونی ندارد.

وزارت خارجه قطر با تاکید بر لزوم پایبندی اسرائیل به قطعنامه‌های بین‌المللی برای عقب‌نشینی از اراضی عربی اشغال شده از جمله جولان، گفت: هرگونه تصمیم یک جانبه برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان مانع بزرگی را در راه برقراری صلح در منطقه ایجاد خواهد کرد.

وزارت خارجه کانادا نیز تاکید کرد: موضعگیری کانادا درباره جولان تغییر نمی‌کند و کانادا حاکمیت دائم اسرائیل بر این منطقه را به رسمیت نمی‌شناسد.

این وزارتخانه تاکید کرد: هرگونه اعلام یک طرفه تغییر مزرها با اصول ساختار جهانی مبتنی بر قوانین تناقض دارد.

همچنین وزارت خارجه موریتانی تاکید کرد، اقدام آمریکا درباره جولان به منزله نقض قوانین بین‌المللی است.

میشل عون، رئیس جمهور لبنان که به دعوت ولادیمیر پوتین، همتای روس خود به مسکو سفر کرده، گفت: اقدام آمریکا درباره ارتفاعات جولان با قوانین بین‌المللی و تصمیمات شورای امنیت تناقض دارد.

عون در جریان دیدارش با رئیس دومای روسیه اظهار کرد: امروز به دلیل اقدام ترامپ درباره جولان روز سیاهی برای جهان عرب است و این تصمیم مستقیما به منافع لبنان ضربه می‌زند.

رئیس جمهور لبنان تاکید کرد: رئیس جمهور یک کشور خارجی نمی‌تواند در اراضی دیگر کشورها تصرف کند و این اقدام می‌تواند موجب افزایش تنش‌ها در منطقه شود.

در همین حال، وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از این تصمیم ترامپ، اعلام کرد: این اقدام می‌تواند تلاش‌ها برای دستیابی به صلحی پایدار و با ثبات در منطقه خاورمیانه را متوقف کند.

در این بیانیه  بر لزوم احترام به قطعنامه‌های بین‌المللی در موضع‌گیری دائم بحرین درباره بلندی‌های جولان و اینکه  بلندی‌های جولان منطقه‌ای سوری و اشغال شده توسط اسرائیل در ژوئن 1967 است، تاکید شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۳۳۹۶۴۰۶:۵۶:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۷
توهینی گستاخانه و عکس العملی ضعیف و فقط در حد حرف گام به گام به سمت آمریکای اول و برده شدن بقیه کشورها پیش میرویم وای به حال دنیا زور گویی و وقاحت به بالاترین حد خود رسیده در دنیا دو جا اجازه دفاع از خود دارند امریکا و رژیم صهیونیستی شما اگر برای دفاع از خود فقط دسته بیل داشته باشی باید تحت کنترل سازمان های بین المللی باشد تا مبادا به سربازان امریکایی آسیبی برسانید تمام سازمان ها برای دفاع از منافع نامشروع آمریکا بوجود آمده اند کسی که زندان گوانتانامو دارد بقیه را برای رعایت حقوق بشر تحت فشار می گذارد
ناشناس۸۳۳۹۶۵۰۷:۰۸:۲۳ ۱۳۹۸/۱/۷
.......امضای ترامپ. خودم سانسور کردم.

پربحث‌های دیروز

 1. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 2. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 3. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 4. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

 5. نامه ۱۸۲ منتخب مجلس یازدهم به رهبرانقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 6. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 7. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 8. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 9. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 10. فرمانده ستاد مقابله با کلانشهر تهران: مردم باید همچنان در خانه بمانند

 11. خانه‌نشینیِ خیابانی

 12. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 13. او هرگز نمی‌میرد

 14. نگاه مادی به جان انسان

 15. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

 16. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 17. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

 18. حوزه های نیازمند به منابع مالی خارجی کدامند؟

 19. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

 20. آخرین آمار کرونا در کشور|۱۷۹۳۵ بهبود یافته و ۳۲۹۴ جان‌‌باخته

 21. هشدار سناتورها به ترامپ درباره حمله خودسرانه به ایران

 22. موفقیت اولیه واکسنی که کرونا را یک سال خنثی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 8. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 9. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 10. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 11. کرونا و برخوردهای جناحی

 12. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 13. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 14. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 15. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 16. کرونا و اشک کباب! ...

 17. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 18. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 19. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 20. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 21. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 22. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 23. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 24. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 25. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

پربحث‌های هفته

 1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 2. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 3. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 4. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 5. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

 6. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 7. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

 8. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 9. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

 10. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

 11. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 12. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

 13. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

 14. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

 15. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

 16. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

 17. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

 18. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 19. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 20. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

 21. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

 22. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

 23. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

 24. آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟

 25. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

آخرین عناوین