جهان اقدام ترامپ در مورد جولان را محکوم کرد؛ جولان جزو لاینفک سوریه است

گروه جهان الف،   3980106087 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

جامعه بین‌الملل اقدام یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی را محکوم کرد.

جهان اقدام ترامپ در مورد جولان را محکوم کرد؛ جولان جزو لاینفک سوریه است

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، سازمان ملل اعلام کرد: وضعیت جولان تغییر نکرده است. سیاست سازمان ملل درخصوص بلندی‌های جولان در قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت منعکس شده است.

اتحادیه اروپا نیز بار دیگر موضع خود علیه به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را که از سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال شده، ابراز کرد.

عربستان سعودی نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام آمریکا گفت: تلاش‌های این چنینی حقایق را تغییر نمی‌دهند. طبق قطعنامه‌های بین‌المللی بلندی‌های جولان یکی از سرزمین‌های اشغالی سوریه است.

عربستان در ادامه این بیانیه گفت: این اقدام آمریکا تاثیرات منفی قابل توجهی بر روند صلح در خاورمیانه و امنیت و ثبات این منطقه خواهد داشت.

ریاض این اقدام آمریکا را نقض فاحش منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی توصیف کرد.

در همین حال ترکیه گفت: آمریکا با اقدام تازه خود به نفع اسرائیل در حقیقت قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در توییتی نوشت: آمریکا بار دیگر قوانین بین‌المللی را نادیده گرفت با این حال این تصمیم هرگز الحاق بلندی‌های جولان به اسرائیل را قانونی و مشروع نخواهد ساخت.

در همین حال، روسیه نیز اعلام کرد که موضع‌اش نسبت به بلندی‌های جولان همچنان بدون تغییر باقی مانده است.

میخائیل بوگدانف، نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا گفت: قبل یا بعد از این تصمیم هیچ چیز تغییر نکرده و نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرده، گفت: این اقدام وضعیت در این منطقه را وخیم‌تر خواهد کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد، تصمیم دولت آمریکا درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان گامی در راستای بر هم زدن ثبات خاورمیانه است.

وی گفت: اقدام آمریکا درباره بلندی‌های جولان با قوانین بین‌المللی تناقض دارد و احتمال دارد منجر به بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه شود.

زاخارووا افزود: ترامپ سند به رسمیت شناختن اسرائیل بر جولان را امضا کرد. ما نگران این هستیم که بسیاری از هشدارهای ما به واقعیت تبدیل شوند. ما پیش از این بارها هشدار دادیم که احتمال دارد این اقدام آمریکا به آغاز دور جدیدی از تنش‌ها در خاورمیانه منجر شود.

در همین حال، انگلیس نیز تاکید کرد که بلندی‌های جولان را همچنان به عنوان قلمرو اشغالی توسط اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

وزارت امور خارجه انگلیس گفت: ما الحاق بلندی‌های جولان در سال ۱۹۸۱ به اسرائیل را به رسمیت نشناختیم و قصد نداریم موضع‌مان را تغییر دهیم.

از سوی دیگر اسپانیا اعلام کرد که طبق قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت مشروعیت این اقدام آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد.

این در حالی است که اتحادیه عرب در بیانیه‌ای این اقدام دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را نامشروع و غیرقانونی توصیف کرد و گفت: تصمیم رئیس جمهور آمریکا وضعیت قانونی جولان را تغییر نمی‌دهد.اتفاق نظر کاملی درباره حق سوریه بر اراضی اشغالی‌اش وجود دارد و این اتفاق نظر در تصمیمات آتی سران عرب در تونس به نمایش گذاشته خواهد شد.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس در غزه گفت: بلندی‌های جولان برای همیشه بخش لاینفک سوریه باقی خواهد ماند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن محکوم کردن تصمیمات آمریکا بر قدس و جولان اشغالی، گفت: هرگونه تصمیمی که بر حق حاکمیت فلسطین بر قدس یا هر سرزمین عربی تاثیر داشته باشد، نامشروع است.

دولت سوریه نیز گفت: این اقدام ائتلاف آمریکا و اسرائیل علیه ملت عرب را تایید می‌کند.

در همین حال وزارت امور خارجه سوریه مخالفت کامل و قطعی خود را با این تصمیم آمریکا اعلام کرده و گفت: جهان نمی‌تواند این واقعیت تاریخی را تغییر دهد که جولان منطقه‌ای عربی و متعلق به سوریه بوده و خواهد ماند و آزادسازی جولان و بازگشت آن به سوریه حقی غیرقابل تغییر است.

ولید معلم، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه با اشاره به اینکه ترامپ و دولتش ثابت کردند که عامل کنترل بر جامعه جهانی هستند، تاکید کرد: جولان اشغالی با حمایت مردم سوریه و پایداری نیروهای مسلح این کشور تقویت شده است.

در همین حال وزارت خارجه تونس نیز در بیانه‌ای تاکید کرد: طبق تایید شورای امنیت و سازمان ملل جولان منطقه‌ای اشغالی است و تصمیم ترامپ بر خلاف قوانین بین المللی است.

همچنین دیدبان حقوق بشر در بیانه‌ای اعلام کرد: تصمیم دولت ترامپ برای نادیده گرفتن اشغال بلندی‌های جولان توسط اسرائیل نشان دهنده این حقیقت است که این دولت حمایت لازم از ساکنان سوریه را طبق قوانین انسانی بین المللی رعایت نمی‌کند.

وزارت خارجه عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: جولان اشغالی سرزمینی اصالتاً سوری است و باید به شکل کامل و مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت به سوریه بازگردد، ما با الحاق جولان به اراضی اشغالی تحت هر عنوانی مخالف هستیم.

همچنین، وزارت خارجه کویت اعلام کرد: بلندی‌های جولان اراضی متعلق به سوریه هستند و اقدام ترامپ تخلف از قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت است.

وزارت خارجه قطر نیز در بیانیه‌ای بر موضعگیری اولیه و ثابت خود درباره بلندی‌های جولان تاکید کرده و عنوان داشت: ارتفاعات جولان اراضی متعلق به اعراب و اشغال شده هستند.

این وزارتخانه در ادامه گفت: کمک به اشغالگران اسرائیلی برای نقض قطعنامه‌های بین‌المللی مربوط به جولان اشغالی به ویژه قطعنامه شماره ۴۹۷ سال ۱۹۸۱ هرگز این واقعیت را تغییر نخواهد داد که این بلندی‌ها منطقه‌ای عربی و اشغال شده هستند و اینکه اسرائیل قوانین، حاکمیت و مدیریت خود را بر جولان اعمال می‌کند، اقدامی باطل و نامعتبر بوده و هیچگونه ارزش قانونی ندارد.

وزارت خارجه قطر با تاکید بر لزوم پایبندی اسرائیل به قطعنامه‌های بین‌المللی برای عقب‌نشینی از اراضی عربی اشغال شده از جمله جولان، گفت: هرگونه تصمیم یک جانبه برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان مانع بزرگی را در راه برقراری صلح در منطقه ایجاد خواهد کرد.

وزارت خارجه کانادا نیز تاکید کرد: موضعگیری کانادا درباره جولان تغییر نمی‌کند و کانادا حاکمیت دائم اسرائیل بر این منطقه را به رسمیت نمی‌شناسد.

این وزارتخانه تاکید کرد: هرگونه اعلام یک طرفه تغییر مزرها با اصول ساختار جهانی مبتنی بر قوانین تناقض دارد.

همچنین وزارت خارجه موریتانی تاکید کرد، اقدام آمریکا درباره جولان به منزله نقض قوانین بین‌المللی است.

میشل عون، رئیس جمهور لبنان که به دعوت ولادیمیر پوتین، همتای روس خود به مسکو سفر کرده، گفت: اقدام آمریکا درباره ارتفاعات جولان با قوانین بین‌المللی و تصمیمات شورای امنیت تناقض دارد.

عون در جریان دیدارش با رئیس دومای روسیه اظهار کرد: امروز به دلیل اقدام ترامپ درباره جولان روز سیاهی برای جهان عرب است و این تصمیم مستقیما به منافع لبنان ضربه می‌زند.

رئیس جمهور لبنان تاکید کرد: رئیس جمهور یک کشور خارجی نمی‌تواند در اراضی دیگر کشورها تصرف کند و این اقدام می‌تواند موجب افزایش تنش‌ها در منطقه شود.

در همین حال، وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از این تصمیم ترامپ، اعلام کرد: این اقدام می‌تواند تلاش‌ها برای دستیابی به صلحی پایدار و با ثبات در منطقه خاورمیانه را متوقف کند.

در این بیانیه  بر لزوم احترام به قطعنامه‌های بین‌المللی در موضع‌گیری دائم بحرین درباره بلندی‌های جولان و اینکه  بلندی‌های جولان منطقه‌ای سوری و اشغال شده توسط اسرائیل در ژوئن 1967 است، تاکید شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۳۳۹۶۴۰۶:۵۶:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۷
توهینی گستاخانه و عکس العملی ضعیف و فقط در حد حرف گام به گام به سمت آمریکای اول و برده شدن بقیه کشورها پیش میرویم وای به حال دنیا زور گویی و وقاحت به بالاترین حد خود رسیده در دنیا دو جا اجازه دفاع از خود دارند امریکا و رژیم صهیونیستی شما اگر برای دفاع از خود فقط دسته بیل داشته باشی باید تحت کنترل سازمان های بین المللی باشد تا مبادا به سربازان امریکایی آسیبی برسانید تمام سازمان ها برای دفاع از منافع نامشروع آمریکا بوجود آمده اند کسی که زندان گوانتانامو دارد بقیه را برای رعایت حقوق بشر تحت فشار می گذارد
ناشناس۸۳۳۹۶۵۰۷:۰۸:۲۳ ۱۳۹۸/۱/۷
.......امضای ترامپ. خودم سانسور کردم.

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین