چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

مرتضی مصطفوی،   3980106077 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

این روزها وقوع سیلاب در اکثر استان های کشور کانون توجهات مردم و مسئولین شده است. حجم تلفات جانی و سرمایه سیل به حدی بوده که پای تمام مسئولین مربوطه را برای بررسی ابعاد و علل بروز حادثه به مناطق سیل زده کشانده است. از رئیس سازمان بازرسی کل کشور گرفته تا مسئولین ارشد دولتی و نیروهای مسلح.

هرچند که پدیده سیل دلخراش است ولی از منظر جامعه شناسی منجر به شکل گیری بسیج ملی برای حل بحران و ریشه یابی مسئله شده است. قدر مسلم دردناک ترین و اصلی ترین علت این توجهات از دست رفتن جان و بی خانمان شدن هموطنان عزیزمان در این چند روز اخیر بوده است. طبق آمار رسمی منتشر شده براثر وقوع سیل در استان های کشور ده ها تن فوت و آسیب دیده اند که در این بین فوت19 نفر از هموطنان در شیراز برجسته ترین آمار تلفات جانی بوده است.

تجربه نشان داده در هر اتفاق و رویدادی که منجر جان مردم در میان بوده، مسئولین با شدت و حدت به موضوع رسیدگی کرده اند. در سیل اخیر مسئولین رده 1 بسیاری از دستگاه ها شخصا به مناطق سیل زده مراجعه و از نزدیک موضوع را مورد ارزیابی قرار داده اند. این توجه مسئولین قابل ستایش و قدردانی است ولی یک سوال جدی در این میان مطرح است و آن این است که آیا این حساسیت مسئولین نسبت به جان و مال مردم در تمامی حوزه ها وجود دارد؟

هرچند که این حساسیت در قاطبه اتفاقات هولناک از جمله فروپاشی ساختمان پلاسکو، زلزله سرپل ذهاب، سیل گلستان، مازندران و شیراز در مسئولین سه قوا همواره وجود داشته است ولی در کمال تعجب در برخی از اتفاقات شاهد"سکوت سنگین"در بین مسئولین مربوطه هستیم. اتفاقاتی که آثار و تبعات آن به مراتب هولناک تر از زلزله و سیل است.

یکی از اتفاقات هولناک تلفات جانی جاده ای است. طبق آمار سردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا، در سال 1397 در حدود 28 هزار نفر از عزیزمان در جاده های کشور بر اثر تصادف جان خود را از دست داده اند. این آمار در مقایسه با کشته شدن 18 نفر در سیل شیراز عدد وحشتناکی است. این رقم حتی در مقایسه با آمار جهانی نیز فاصله دارد. در ایران به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه، 5.1 نفر در سوانح ترافیکی جان خود را از دست می‌دهند. در حالی که این آمار در کشورهای اروپایی، 2.5 نفر به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه است.

نکته قابل تامل در این آمارها سهم خودرو در تلفات جاده ای است. به طور کل انسان، خودرو و جاده سه عامل اصلی بروز تلفات جاده ای هستند. هرچند که هنوز هیچ آمار رسمی توسط وزارت صنعت در خصوص سهم دقیق هر یک از این عوامل منتشر نشده ولی طبق آخرین اظهارنظر سردار محمد حسین حمیدی رئیس پلیس راه کشور"بر اساس داده‌های تجربی، سهم انسان در حدود 50 تا 60 درصد است و مابقی به خودرو و جاده تعلق می‌گیرد." و لذا خودرو و کیفیت آن سهم قابل توجهی در تلفات جاده ای دارد.

موضوع"تولید خودرو و کیفیت آن" از آن دست مسائلی است که هیچگاه به طور جدی مورد ارزیابی قرار نگرفته است. گویا وضعیت تولیدات داخلی خودرو یک خط قرمزی است که کمتر مسئولی به آن ورود می کند. اینکه چرا آمار 28 هزار فوتی جاده ای، حساسیت مسئولین کشور را همچون سیل اخیر برنمی انگیزد، خود از سوالات جدی است. اینکه چرا مسئولین سه قوه همچون سیل گلستان، نیروهای خود را برای حل کیفیت پایین خودروهای داخلی به خودروسازان نمی فرستند، از سوالات جدی است؟

اینکه چرا همچون استاندار گلستان، هیچ مدیر خودروسازی نسبت به ارائه محصولات بی کیفیت خود از مردم عذرخواهی نمی کند و حتی استعفا نمی دهد خود جز معماهای عیان ولی پیجیده صنعت خودرو است؟ اینکه چرا دستگاه قضا و سازمان بازرسی کل کشور نتایج رسیدگی به تخلفات برخی خودروسازان را با مردم به اشتراک نمی گذارد خود از دیگر سوالات است؟ از این اینکه ها بسیار وجود دارد.

قطعا در موقع بروز حوادث طبیعی که تحت اختیار بشر نیست بایستی بدون فوت وقت همه مسئولین و مردم بسیج شوند چرا که جان مردم عزیز و ارزشمند است ولی چرا این قاعده در خصوص خودروسازی کشور صادق نیست؟ خودروسازی که میلیون نفر مردم سالانه جان خود را در اختیار محصولات آنان می گذارند که نتیجه آن نیز حجم بالای تلفات جاده ای است؟ چرا در این موضوع دستگاه های مربوطه سکوت کرده اند؟ چرا هیچ حساسیتی نسبت به جان 28 هزار نفر تلفات جاده ای وجود ندارد؟

متاسفانه در خصوص خودروسازی کشور برخلاف سیل، زلزله و ... نه تنها حساسیتی وجود ندارد بلکه گاها شاهد حاشیه امن برخی مدیران خودروسازی نیز هستیم. مدیرانی که هیچگاه مورد سوال قرار نمی گیرند؟ هیچگاه بابت تبعات منفی تولیدات خود مسئولیت به عهده نمی گیرند؟

این تناقض رفتاری قطعا سازمان یافته نیست ولی انتظار افکارعمومی از مسئولین مربوطه به ویژه دستگاه قضا این است که در خصوص آن شفاف سازی شود. مردم از رئیس جدید دستگاه قضا که فردی ولایتمدار، پاک، سالم و شجاع است این انتظار را دارند که همچون جان هموطنان عزیزمان در مناطق سیل زده، نسبت به جان ده ها هزار نفری که سالانه در جاده های کشوراز بین می رودح، حساسیت نشان دهد و برای اولین بار در تاریخ صنعت خودرو، عملکرد مدیران خودروسازی را مورد پایش جدی قرار دهد و نتایج را به اطلاع عموم مردم برساند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

حسن۸۳۳۶۱۹۱۶:۱۰:۲۹ ۱۳۹۸/۱/۶
چون جون مردم ایران براشون اهمیتی نداره
ناشناس۸۳۳۷۹۰۱۹:۴۵:۱۸ ۱۳۹۸/۱/۶
مردم می میرند عیب ندارد شهید می شوند !
ناشناس۸۳۳۹۴۳۰۲:۴۸:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۷
چون نظر مردم هم اهمیتی ندارد
ناشناس۸۳۳۶۴۸۱۶:۲۲:۰۴ ۱۳۹۸/۱/۶
زیرا مسئولان خودشون با هواپیما سفر می کنند و مرگ و میر هموطنان در جاده ها برایشان کم اهمیت است !
ناشناس۸۳۳۶۷۵۱۶:۴۸:۱۵ ۱۳۹۸/۱/۶
کلا هر فاجعه ای سر مردم بیاد برای مسئولان عادی است. مهم آقازاده ها هستند در لندن و تورنتو پول ..کم نیاورند!!!
ناشناس۸۳۳۶۷۶۱۶:۴۸:۲۶ ۱۳۹۸/۱/۶
وقتی جون آدمیزاد در این کشور پشیزی نمی ارزد، حوادث از هر نوع آن هم مهم جلوه نمی کند.
بانو۸۳۳۷۷۶۱۹:۲۲:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۶
همون طور که اختلاس و فرار دزدان عادی شده.
ناشناس۸۳۳۷۷۹۱۹:۲۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۶
فرهنگ رانندگی ضعیف و غیر مسوولانه، جاده های نا ایمن و قدیمی و کم کیفیت، اتومبیل های غیراستاندارد، مسئولین بی خیال، فقر اقتصادی و...
ناشناس۸۳۳۸۴۱۲۱:۲۶:۰۳ ۱۳۹۸/۱/۶
وقتی خودروسازان ساخت خودروی غیر ایمن ونا مطمئن عادی شده تلفات حاده ایم عادی میشود در ساخت خودروها زه بغل ابشن محسوب میشود
باهر۸۳۳۸۷۵۲۳:۰۱:۳۵ ۱۳۹۸/۱/۶
تمام حوادث قابل پیش بینی و با برنامه ریزی کوتاه مدت ومیان مدت ودراز مدت قبلی، قابل پیش گیری است؛ منتهی احتیاج به مدیریت لایق و دانا و توانا ودرستکار وساعی هست که ماکم داریم.ما برخی مدیران نالایق با مدرک دکتری الکی که برای گرفتن پستهای بالا و حقوق بالا و ... تمام حوادث مثل مارهای زنگی در حال صدا کردن هستند که ما در کمین و مترصد شما هستیم.اگر ما مدیران شایسته داشتیم این صداها را درک می کردندوگوش بزنگ بودند ویا دستگاههای ژئوفن می گذاشتند تا این صداها را تقویت کرده( متخصصین بادانش و باتجربه داخلی و خارجی) وبموقع بسمع مسئولین برسانند تا قبل از وقوع ،چاره جویی کنند.مثلا پل بزنند و یا سد بزنند و یا از تخریب جنگل و مرتع و مزرعه و باغ جلوگیری کنند و یا جاهایی که نیاز به سیستم F& g دارد نصب کنند و قس علیهذا. ولی وقتی این مدیریت قوی وجود ندارد همه در کار انجام شده ی حوادث طبیعی و مصنوعی قرار می گیرند و بعد با بسیج همه امکانات مملکت و آسیب های جبران ناپذیر گسترده و هزینه های کلان برای تعمیر و ترمیم ونیز کشته ها و آوارگیهای مردم بدبخت ،سعی می کنند درمان کنند وبا آب وتاب هم گزارش کار میدهند و از همدیگر هم تقدیر و تشکر ... نه کسی تنبیه میشود نه کسی استعفا می دهد ونه..... خلاصه این مطالب پایان ندارند.بخصوص حوادث و سوانح که سالانه مدام در حال تکرارهستند وبا تعجب اسمش هم گذاشته اند حوادث غیر مترقبه وغیر قابل پیش بینی و پیش گیری!!!
سید۸۳۳۸۹۵۲۳:۳۷:۳۹ ۱۳۹۸/۱/۶
پلیس بومی بیشترین تقصیر را دارد بررسی فرمایید
ناشناس۸۳۳۹۸۳۰۸:۱۷:۳۳ ۱۳۹۸/۱/۷
رانندگی دیوانه وار و افسار گسیخته چه ربطی به پلیس دارد ؟
ناشناس۸۳۳۹۰۹۰۰:۲۴:۱۶ ۱۳۹۸/۱/۷
مگر برای خود مردم عادی نشده ؟!! مگر مردم برای جانشان ارزشی قائلند که برای مسئولین ارزش داشته باشند ؟
رضا۸۳۳۹۲۰۰۰:۵۲:۳۹ ۱۳۹۸/۱/۷
یکی از اقوام من مدیر ترافیک یک استان مهم است و می گفت در یکی از آزاد راههای بزرگ آمار تصادفات بسیار بالا بود و در جلسه ای با حضور مقامات ارشد پلیس راه و وزارت راه به این نتیجه رسیدیم که ۹۵ درصد مشگل فرهنگ رانندگی مردم است که اگر درست بود اصلا تصادفی روی نمی داد آنهم در آزاد راه که فوق ایمن است پس فرافکنی نکنید و تقصیر رانندگی دیوانه وار مردم را گردن جاده و خودرو نیاندازید
مرتضی۸۳۳۹۶۹۰۷:۲۴:۲۵ ۱۳۹۸/۱/۷
درسته درصد بالایی از تصادفها به خاطر سهل انگاری راننده است اما اگر ماشین ایمن باشد بعد از کوچکترین تصادفی راننده به ملکوت اعلی نمیپیوندد... مثل تصادف علی دائی با سرعت بالای 180 چپ میکند ولی چون ماشینش ایمن و محکم بود زنده میماند اما میبینیم که کسی با سرعت زیر 100 تا با پراید چپ میکند اگر دیدی زنده است بدانید معجزه رخ داده است
رضا۸۳۴۱۷۹۱۲:۲۸:۳۲ ۱۳۹۸/۱/۷
عزیزم اولا در آن تصادف ایربگ های ماشین گران قیمت علی دایی هم عمل نکرد پس شعار ندهید راه نمردن تصادف نکردن است و خودروسازان نمی توانند به جای خودرو تانک چیفتن بسازند که بعد چپ کردن و تصادف کسی در آن نمیرد با این رانندگی ایرانی ها پورشه هم آدم می کشد
ناشناس۸۳۴۳۶۸۱۵:۴۵:۰۹ ۱۳۹۸/۱/۷
اگر سرعت بالای ۱۸۰ داشت .. این افتخار نیست کار ایشان دیوانگی محض است و جان بقیه را در خطر انداختن
ناشناس۸۳۳۹۸۲۰۸:۱۶:۳۲ ۱۳۹۸/۱/۷
برای کسی که به جان خود و همراهانش بی توجه است و هرگونه خلاف را ;زرنگی ; می داند مسئولین چه کار می توانند بکنند ؟ پیشرفته ترین اتومبیل ها هم صد در صد در مقابل تصادف های وحشتناک دوام نمی آورند باید یاد بگیریم که فرار از قوانین زرنگی نیست و عمل به آنها کوتاه مغزی
ناشناس۸۳۳۹۸۶۰۸:۲۵:۳۸ ۱۳۹۸/۱/۷
فرق ترافیک در جزیره کیش با سایر شهر های ایران فقط مدیریت درست ترافیک در کیش است. البته احتمالا رئیس راهنمائی کیش را هم عوض کنند تا آنجاهم مانند همه ایران شود
ناشناس۸۳۴۰۲۸۰۹:۲۶:۰۶ ۱۳۹۸/۱/۷
بدلیل سکونت اهل و عیالشان در خارج از کشور دلیلی برای نگرانی ندارند .
ناشناس۸۳۴۱۹۶۱۲:۴۳:۲۷ ۱۳۹۸/۱/۷
اگر در کشور تخلفی اعم از تخلف رانندگی تا اختلاس چند میلیارد یورویی انجام می شود مقصر مردم هستند!!!
ناشناس۸۳۴۷۲۴۰۱:۵۷:۳۳ ۱۳۹۸/۱/۸
"گاها "از نظر دستور زبان اشتباه است و" گاهی "درست است
ناشناس۸۳۴۸۹۶۱۱:۴۶:۰۲ ۱۳۹۸/۱/۸
چون قدرت خودروسازان بی کیفیت بیشتر از جون مردم است

پربحث‌های امروز

 1. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 2. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 3. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست نه گفتمان‌ها

 4. برای مقابله با هوسرانی مردها چه باید کرد

 5. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 6. سخنی با رئیس جدید قوه قضائیه

 7. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 8. درگیری لفظی شدید «لاریجانی» با «حاجی دلیگانی» در صحن مجلس

 9. ریزش دلار در پی تحریم‌های شب گذشته ایران

 10. وزیر اقتصاد: دست ایران برای مقابله با تحریم‌ها پُر است اما از بیان راهکارهایمان معذوریت داریم

 11. چادر دیگر لباس متهمان نیست

 12. اطلاعیه شرکت توانیر: نیاز به صرفه جویی در مصرف برق داریم

 13. واشنگتن: سیاست ما بر تلاش دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات استوار است

 14. جزئیات نحوه حذف قبوض کاغذی برق

 15. لوازم خانگی داخلی جایگزین چینی‌ها شدند

 16. موز ١٠٠٠ تومان ارزان شد + جدول

 17. بیت‌کوین‌ها برق را می‌بلعند!

 18. مخالف زورگویی و استبداد کانون وکلا هستیم/ مؤسسات حقوقی برای تأسیس نیاز به اخذ مجوز از کانون وکلا ندارند

 19. نباید از این فرمانده صحبتی می‌شد

 20. دره شیرز، پدیده طبیعت زاگرس  

 21. روحانی: انقدر زیادی در زندگی مردم دخالت نکنیم  

 22. روحانی: پرونده الکترونیک سلامت یکی از قول‌های دولت است/ امروز شاهد تحقق یکی از آرزوهای دیرینه‌ام هستم

 23. بدهکار بانکی قسط‌هایش عقب‌افتاد، ضامنش او را ربود!

 24. تخت‌روانچی: واشنگتن به ماجراجویی نظامی علیه مردم ایران پایان دهد

 25. روحانی: بعضی‌ها در برابر دولت نقش مادر شوهری دارند  

پربحث‌های دیروز

 1. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 2. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 3. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 4. مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو

 5. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 6. آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد/ تحریم بی نتیجه علیه فرماندهان سپاه

 7. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 8. واکنش پلیس تهران به هنجارشکنی 5 دختر و پسر در تهرانپارس

 9. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 10. بهای دروغ‌ها چیست؟

 11. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 12. گابارد خطاب به ترامپ: تا دیر نشده، به برجام بازگرد

 13. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 14. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 15. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 16. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 17. جهانگیری: بودجه دولت در تنگنا و محدودیت قرار دارد/ نیازمند جراحی اقتصادی هستیم

 18. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 19. پناهیان: جریانی مشکوک موجب امنیت بی‌حجاب‌ها شده است

 20. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 21. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 22. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 23. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 24. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 25. رئیس قوه قضاییه: انقلاب اسلامی حقوق مردم را از حاشیه به متن آورد/ رعایت حقوق، مبنای هر تصمیم در ایران است

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 5. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 6. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 7. هزينه‌هاي يك دروغ!

 8. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 9. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 10. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 11. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 12. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 13. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 14. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 15. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 16. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 17. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 18. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 19. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 20. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 21. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 22. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 23. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 24. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 25. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

پربحث‌های امروز

 1. ریزش دلار در پی تحریم‌های شب گذشته ایران

 2. وزیر اقتصاد: دست ایران برای مقابله با تحریم‌ها پُر است اما از بیان راهکارهایمان معذوریت داریم

 3. اطلاعیه شرکت توانیر: نیاز به صرفه جویی در مصرف برق داریم

 4. جزئیات نحوه حذف قبوض کاغذی برق

 5. لوازم خانگی داخلی جایگزین چینی‌ها شدند

 6. موز ١٠٠٠ تومان ارزان شد + جدول

 7. بیت‌کوین‌ها برق را می‌بلعند!

 8. خبر خوش درباره افزایش حقوق رزمندگان

 9. متوسط مصرف بنزین به ۹۴ میلیون لیتر در روز رسید

 10. مخالفت وزیر راه با مسکن اجتماعی

 11. وزیر اقتصاد: بحثی برای افزایش قیمت بنزین در مرداد نداشته‌ایم

 12. هشدار به معامله گران "بیت کوین" در ایران

 13. دژپسند: برای رهن مستاجران وام خواهیم داد

 14. قیمت دلار ۵۰ تومان کم شد

 15. جزئیات نشست همتی با اقتصاددانان درباره بازار متشکل ارزی، نقدینگی و تورم

 16. چه کسی مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است؛ سود ۴۰۰درصدی آن به جیب چه افرادی می‌رود؟/ سه اشکال اساسی توزیع ارز ترجیحی/ چرا دولت کوپن الکترونیکی را اجرا نمی‌کند؟

 17. یادداشت تازه اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی  

 18. خرید ویلا در طبیعت زیبا و هوای پاک شمال

 19. استراتژی فروش محصول با طراحی سایت فروشگاهی

 20. تازه‌ترین قیمت دلار و سکه

 21. شاخص بورس و فرابورس در اوج تاریخ

 22. نوبخت: باید نفت از بودجه خارج شود

 23. کدام محصولات ایران‌خودرو ارزان شد؟ + جدول

 24. تعزیرات آماده برخورد با تخلف شرکت‌های لبنی

 25. آخرین قیمت جهانی طلا

پربحث‌های دیروز

 1. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 2. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 3. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 4. جهانگیری: بودجه دولت در تنگنا و محدودیت قرار دارد/ نیازمند جراحی اقتصادی هستیم

 5. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 6. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 7. راهکار یک نماینده برای حل مشکل گرانی خودرو

 8. کاهش مصرف لبنیات به‌ دلیل گرانی

 9. گرانی عجیب اجاره خانه در محروم‌ترین محله تهران

 10. مطالبه سه هزار میلیاردی شهرداری از دولت

 11. تکذیب فوت مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز

 12. استان‌های پرمصرف برق کدامند؟/«وضعیت قرمز» مصرف برق در ۷ استان  

 13. وزیر نفت: شایعات مربوط به میزان صادرات نفت ایران کذب است

 14. رسول نجفیان: سال‌هاست مستأجرم و می‌دانم مستأجران چه می‌کشند!

 15. پرداخت بخشی از مطالبات شاکیان سکه ثامن پیش از صدور حکم

 16. قیمت انواع میوه‌ها در بازار  

 17. حاجی‌بابایی: برخی از دولتی‌ها حقوق ۲۶میلیون تومانی می‌گیرند/ دوره دهم مجلس راس امور نبود

 18. خبر جدید درباره واردات خودروهای هیبریدی

 19. ظرفیت پالایش کشور در خردادماه به 2 میلیون و 150 هزار بشکه در روز رسید

 20. آخرین قیمت سکه در بازار: ۴میلیون و ۷۰۵هزار تومان + قیمت دلار

 21. فروش فوری ۴ محصول ایران خودرو از فردا + جدول

 22. هزینه وام مسکن ۱.۵ میلیون ارزان‌ شد

 23. کلاهبرداری ارزی ۳۰۰ میلیاردی یک صراف

 24. برق «مراکز تولید ارز دیجیتال» در تبریز قطع شد

 25. افزایش صادرات چای هند به ایران

پربحث‌های هفته

 1. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 2. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. مسکو: اینستکس اجرایی نشود منافع ایران در بخش نفتی و بانکی را تضمین می‌کنیم

 5. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 6. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 7. رحمانی خبر داد: واگذاری دو خودروساز بزرگ تا سال ۹۹

 8. چرا بايد ثروت کنترل شود؟

 9. کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

 10. اجماع نظر بر سر تخلف در افزایش حقوق کارمندان

 11. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 12. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 13. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 14. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 15. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 16. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 17. خبر همتی از تصمیم دولت برای تامین کسری بودجه

 18. مرندی: ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند

 19. تورم خرداد ۳۷.۶ درصد شد

 20. اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی‌ها

 21. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 22. افراد بیکار سطح توقع خود را پایین بیاورند

 23. جهانگیری: بودجه دولت در تنگنا و محدودیت قرار دارد/ نیازمند جراحی اقتصادی هستیم

 24. همتی: شایعه نقش دولت در افزایش نرخ ارز صحت ندارد

 25. پرونده رییس سابق بانک مرکزی به دادسرا ارجاع شد

آخرین عناوین