بازار آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند/حباب ۲۰ درصدی قیمت پسته به قوت خود باقی است

گروه اقتصادی الف،   3971229035 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

با توجه به آنکه تنها یک روز به شروع سال جدید زمان باقی است، بازار آجیل و خشکبار، شیرینی و شکلات با هیاهوی بیشتری همراه است.

بازار آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند/حباب ۲۰ درصدی قیمت پسته به قوت خود باقی است

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به آنکه تنها یک روز به شروع سال جدید زمان باقی است، بازار آجیل و خشکبار، شیرینی و شکلات با هیاهوی بیشتری همراه است و بنابر یک سنت دیرینه در میان خانوارهای ایرانی، بازار این اقلام حسابی داغ است.

بررسی ها از بازار اقلام آجیل و خشکبار، شیرینی و شکلات نشان می دهد که قیمت اقلام از یک مغازه به مغازه دیگر متفاوت است که مسئولان اتحادیه کیفیت و تنوع اقلام را عامل اصلی تفاوت قیمت می دانند و اذعان می‌کنند که این امر به معنای گران فروشی نیست.

باتوجه به آنکه سو استفاده شبکه دلالی، احتکار و افزایش تقاضای هیجانی و غیره در ایام پیک مصرف در رشد بی رویه قیمت تاثیر دارد، از مسئولان ذی ربط انتظار می‌رود با اعمال نظارت بیشتر از سودجویی و تخلف دلالان در بازار جلوگیری کند، چرا که افزایش بی رویه قیمت در ماه‌های اخیر به دغدغه اصلی مردم به خصوص قشرهای متوسط و ضعیف جامعه تبدیل شده است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضع عرضه و تقاضا و قیمت اقلام آجیل و خشکبار، شیرینی و شکلات در ایام پایانی سال با خبر شویم:

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران  از ثبات نرخ آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: علی رغم تبلیغات سو علیه آجیل و خشکبار، تقاضا برای خرید در چند روز گذشته افزایش داشته است. وی با اشاره به اینکه قیمت اکثر اقلام آجیل و خشکبار در بازار متعادل است، افزود: در شرایط فعلی حباب ۲۰ درصدی قیمت پسته همچنان به قوت خود در بازار باقی است.

احمدی ادامه داد: با توجه به نیاز اعضای آجیل و خشکبار به نقدینگی پیش بینی می‌شود که طبق روال همه ساله قیمت اقلام آجیل و خشکبار با روند کاهشی در بازار روبه‌رو شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در هیچ یک از اقلام آجیل و خشکبار در بازار وجود ندارد، بیان کرد: اگرچه در چند روز گذشته استقبال خوبی برای خرید آجیل و خشکبار صورت گرفته است، اما میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال قبل با افت ۲۰ درصدی در بازار روبه‌رو شده است.

وی در پاسخ به این سوال که علت قیمت‌های متفاوت آجیل و خشکبار در مغازه‌ها چیست، گفت: با توجه به آنکه قیمت آجیل و خشکبار تابع کیفیت و تنوع جنس است، از این رو فروش با نرخ‌های متفاوت در مغازه‌ها به معنای گران فروشی نیست.

احمدی با اشاره به اینکه اقلام آجیل و خشکبار نرخ مصوبی در بازار ندارد، اظهار کرد: فروشندگان براساس فاکتور باید ۱۰ درصد سود در اجناس خود لحاظ کنند که در شرایط فعلی به سبب افزایش قیمت آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته و کاهش قدرت خرید خانوار کمتر از سود قانونی اجناس خود را در بازار عرضه می‌کنند.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران ادامه داد: افراد می‌توانند هر گونه شکایت و انتقاد خود از واحد‌های صنفی دارای پروانه کسب را با اتحادیه به شماره ۳۳۱۱۲۳۱۳ و سامانه ۱۲۴ مطرح کنند تا در اسرع وقت به شکایت آنها رسیدگی شود.

وی نرخ هر کیلو آجیل چهار مغز در نمایشگاه‌های بهاره را ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار و آجیل شور ۶۵ تا ۱۱۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: براساس بررسی‌ها از نمایشگاه‌های بهاره و اظهارات فروشندگان، تقاضا برای خرید آجیل و خشکبار مناسب بوده است.

احمدی در توصیه‌ای به خانوار‌ها افزود: به افراد توصیه می‌شود که از واحد‌ها دارای مجوز اقلام آجیل و خشکبار خود را خریداری کنند تا در صورت بروز مشکل امکان رسیدگی به شکایات وجود داشته باشد چرا که طبق روال سال‌های گذشته در ایام پایانی سال، برخی افراد سود جو با اجاره واحد‌های صنفی اقدام به عرضه آجیل و خشکبار می‌کنند که در صورت بروز مشکل امکان پیگیری و رسیدگی به شکایت مردم وجود ندارد.

آجیل و خشکبار ارزان شد

علیرضا ارزانی، ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار از کاهش قیمت آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: ثبات نرخ ارز، کاهش فروش مغازه داران و نیاز فعالان صنف به نقدینگی بر کاهش قیمت آجیل و خشکبار در بازار دامن زد.

وی از بهبود نسبی تقاضا برای خرید آجیل و خشکبار نسبت به ماه‌های قبل در بازار خبر داد و گفت: با توجه به آنکه قیمت آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، از این رو میزان خرید آجیل و خشکبار از نظر حجمی کاهش یافته است.

ارزانی ممقانی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه آجیل و خشکبار وجود ندارد، بیان کرد: در سال‌های گذشته به سبب ازدیاد تقاضا، گاهی بازار با کمبود‌هایی مواجه بود، در حالیکه هم اکنون اعضا با چنین تنش‌هایی روبه‌رو نیستند، ضمن آنکه کیفیت آجیل و خشکبار بسیار مناسب است.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار قیمت مصوب هر کیلو آجیل مخلوط را ۶۵ تا ۱۸۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت هر کیلو تخمه کدو گوشتی ۴۵ تا ۵۵ هزار، تخمه ژاپنی ۳۰ تا ۴۵ هزار، بادام زمینی ۲۰ تا ۳۸ هزار، بادام درختی ۸۰ تا ۱۵۰ هزار، پسته فندقی ۱۴۰ تا ۱۵۵ هزار، پسته اکبری ۱۸۰ تا ۲۵۰ هزار، پسته اکبری دستچین ۲۸۰ هزار، پسته احمد آقایی ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار، بادام هندی ۱۸۰ تا ۲۴۰ هزار، فندق ۶۰ تا ۸۰ هزار، مغز فندق ۱۳۰ تا ۱۸۰ هزار، آجیل چهار مغز ۱۸۰ هزار، مغز گردو ۱۳۰ تا ۱۶۰ هزار، تخمه آفتابگردان ۳۰ تا ۳۵ هزار، نخودچی ۱۵ تا ۲۵ هزار و کشمش ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان است.

شیرینی مخصوص شب عید دارای نرخ مصوب نیست/ کمبودی در عرضه شیرینی وجود ندارد

علی بهره‌مند رئیس اتحادیه صنفی قنادان تهران با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه شیرینی وجود ندارد، اظهار کرد: براساس برآورد مصرف و تجربه سنوات گذشته، واحد‌های صنفی شیرینی مورد نیاز ایام عید را تهیه کردند و مشکلی در عرضه شیرینی شب عید وجود ندارد.

وی از کمبود مواد اولیه مورد نیاز واحد‌های صنفی خبر داد و گفت: در شرایط فعلی واحد‌های صنفی با کمبود مواد اولیه نظیر شکر، روغن و غیره مواجه هستند که دولت بخشی از شکر مورد نیاز واحد‌ها را به اتحادیه تخصیص داد و شکر با نرخ مصوب در اختیار اعضا قرار گرفت.

بهره‌مند از ثبات نرخ شیرینی در بازار شب عید خبر داد و افزود: اتحادیه طی ابلاغیه به واحد‌های صنفی اعلام کرده که تمامی اقلام شیرینی در بازار شب عید را با نرخ‌های قبلی عرضه کنند.

این مقام مسئول نرخ مصوب هر کیلو شیرینی‌تر را ۲۶ هزار، دانمارکی ۲۱ هزار، زبان و پاپیون ۲۱ هزار و ۵۰۰، برنجی ۲۱ هزار و ۵۰۰ و کیک یزدی ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: شیرینی‌های مخصوصی شب عید اعم از آرد نخودچی و غیره دارای نرخ مصوب نیستند و تنها براساس کیفیت و متریال توزیع می‌شود. اما این امر به معنای سودجویی اعضا نیست چرا که اتحادیه بر قیمت‌ها نظارت کافی را دارد.

رئیس اتحادیه صنفی قنادان تهران در توصیه‌ای به افراد گفت: از خانوار‌ها تقاضا می‌شود که از واحد‌های مجاز و دارای پروانه کسب که به صورت مستمر نظارت بر آن‌ها صورت می‌گیرد، اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنند چرا که در ایام پایانی سال برخی افراد فاقد تخصص با اجاره مغازه اقدام به عرضه شیرینی غیر بهداشتی و فاقد کیفیت می‌کنند که در صورت بروز مشکل امکان رسیدگی از طریق اتحادیه و سایر دستگاه‌ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه قیمت شیرینی در بازار شب عید افزایشی ندارد، از این رو افراد هر گونه تخلف را به سامانه ۱۲۴ یا شماره تلفن اتحادیه ۶۶۹۴۴۴۹۹ مطرح کنند تا اتحادیه در اسرع وقت به شکایت آن‌ها رسیدگی کند.

بهره‌مند تصریح کرد: با توجه به افزایش چشمگیر قیمت آجیل و خشکبار و ثبات نرخ شیرینی پیش بینی می‌شود که تقاضا برای خرید شیرینی نسبت به سال‌های گذشته در بازار بهتر باشد.

ثبات قیمت شیرینی در ایام پایانی سال

جشمید مغازه‌ای دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات از رونق بازار شکلات نسبت به ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: با توجه به ثبات قیمت شکلات در ایام پایانی سال، تقاضا برای خرید افزایش یافته است.

وی افزود: قیمت شکلات در ۶ ماه گذشته به سبب افزایش قیمت مواد اولیه ۱۰ تا ۱۵ درصد در بازار گران شد.

مغازه‌ای با اشاره به اینکه بحران شکر در هفته‌های اخیر تا حدودی مرتفع شده است، بیان کرد: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته، شرکت بازرگانی دولتی شکر مورد نیاز صنایع شیرینی و شکلات را با قیمت مصوب ۳ هزار تومان تامین و عرضه می‌کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تولید شیرینی و شکلات طبق روال معمول در حال انجام است، بیان کرد: اگرچه در شرایط کنونی، مشکلاتی به واسطه تحریم دست به گریبان بخش‌های مختلف تولید است، اما در ۶ ماهه دوم سال به ویژه ماه‌های بهمن و اسفند تولید به سبب ازدیاد تقاضا همانند سال‌های گذشته انجام می‌شود.

دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات در پایان درباره تاثیر گرانی آجیل و خشکبار بر بازار شکلات تصریح کرد: آجیل در سفره شب عید مردم جایگاه خاص خود را دارد و نمی‌توان گفت که افزایش قیمت آجیل و خشکبار می‌تواند بر ازدیاد تقاضا در بازار شکلات تاثیر گذار باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

جواد۸۲۸۰۰۱۰۹:۵۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
حباب 20 درصدی !!!!!!! پسته نسبت به سال قبل قیمتش سه برابر شده یعنی افزایش 300 درصدی و این یعنی اینکه تا 280 درصد حباب نیست و آن 20 درصد حباب است . ضد انقلاب واقعی اینها هستند بخدا .
ناشناس۸۲۸۰۰۸۱۰:۰۵:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
من دیروز سه شنبه بازار شهرستان فومن بودم پیاز کیلویی 10 هزار تومن ! سیب زمینی 9 هزار تومن ! آقایان چه پاسخی دارند ؟
ناشناس۸۲۸۰۱۳۱۰:۱۵:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
یعنی مثلا پسته درجه سه صدو چهل هزارتومانی اگر بیست وهشت هزار تومان ارزان شود،قیمتش واقعی شده؟؟؟؟؟؟؟؟
حسین۸۲۸۰۱۶۱۰:۲۰:۰۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
فروش ما تقریبا ۹۰ درصد کاهش داشته لطفا دروغ نگویید با عملکرد شماها مردم‌ایران فقیر و فقیر تر میشوند
ناشناس۸۲۸۰۱۹۱۰:۲۳:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
قیمتهای مصوب گران یعنی گرانفروشی مصوب!
محمد۸۲۸۰۴۷۱۰:۵۵:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
دوست من از افغانستان برای خودش پسته ایرانی خریده بود کیلویی ۷۰ هزار تومن فقط آفرین به این همه تدبیر
ناشناس۸۲۸۰۷۸۱۲:۰۷:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
همه چی حبابه اخه مگر این مملکت کف صابونه ؟
ناشناس۸۲۸۰۹۴۱۲:۲۳:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
پسته دانه ۱۵۰۰ تومن خجالت آوره قصه نگید و لطفا حداقل با این حرفها نمک رو زخم مردم نپاشید عامه مردم پول این اجناس ندارن
ناشناس۸۲۸۱۰۷۱۲:۳۵:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
آقایان به افت 20 درصدی خریداران آجیل دلخوش نکنید. افت واقعی فردا مشخص خواهد شد.
ناشناس۸۲۸۲۲۷۱۵:۱۸:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
لطفا حباب کاهو وخیار راهم اعلام کنید!!
شیوا۸۲۸۴۴۱۱۹:۵۹:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
سزای گران فروشی نخریدن مردم است بیخود مسئول اتحادیه و اینو و اون واسه خودشون تفسیر علی الخصوص نگویند.
ناشناس۸۲۸۵۱۹۲۲:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
برکات دولت تدبیر و امید شامل خشکبار هم شد.
نان خشکی۸۲۸۹۲۹۱۳:۱۴:۳۹ ۱۳۹۸/۱/۱
واقعا که حباب 20درصدی یا حباب 120درصدی ؟؟؟!!!
سمیر۸۲۸۹۳۱۱۳:۱۶:۲۱ ۱۳۹۸/۱/۱
حباب که کلا تو تمام اجناس به شکل فجیع وجود داره اما مشکل اینه که حباب ساز دست از حباب سازی ورنمی داره و حباب شکن ها هم بی عرضه شدن

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  2. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  4. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  5. سیروس مقدم: قسمت‌های آخر پایتخت۶ بعد از کرونا تولید و پخش می‌شود

  6. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

  7. بازدید رئیسی از نقاهتگاه ارتش برای بیماران کرونایی

  8. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  9. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

  10. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  11. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  12. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

  13. بهار تبریز

  14. تصویری باورنکردنی از آزادراه تهران - کرج

  15. تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا برای ۶۰ روز دیگر

  16. حمله به پایگاه عین الاسد عراق و رهگیری توسط پاترویت آمریکا

  17. اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر تلگرام لو رفت

  18. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

  19. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

  20. روزی روزگاری تهران

  21. چهره نزدیک به چلبی نامزد نخست وزیری عراق شد

  22. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  23. آخرین تحولات میدانی استان الانبار عراق؛ جزئیات دفع حملات سنگین عناصر مخفی داعش در منطقه مهم و راهبردی « عکاشات» + نقشه میدانی و عکس

  پربحث‌های هفته

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  3. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  4. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  5. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

  6. کرونا و برخوردهای جناحی

  7. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

  8. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

  9. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  10. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  11. کرونا و اشک کباب! ...

  12. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  13. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  14. زیر پوست پایتخت...

  15. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

  16. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

  17. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  18. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  19. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  20. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  21. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  22. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  23. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  24. برادر علیرضا فغانی پناهنده شد

  25. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

  آخرین عناوین