چشم انداز تقابل بین ایران و آمریکا در سال 98 /آیا همه گزینه‌ها روی میز است؟

کورش احمدی،   3971228175 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
چشم انداز تقابل بین ایران و آمریکا در سال 98 /آیا همه گزینه‌ها روی میز است؟

سال نو ایرانی در شرایطی آغاز می‌شود که همچنان محتمل است مسئله تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و تلاش دولت ترامپ برای اعمال "فشار حداکثری" بر ایران مسئله اصلی ما در سال پیش‌رو باشد.

حداقل هنوز هیچ نشانه‌ای که حاکی از امکان کاهش سطح تقابل بین دو کشور باشد، در افق مشهود نیست. تقابل بین دو کشور که در سال 1395 و در پی توافق برجام به پائین‌ترین سطح طی 40 سال گذشته رسیده بود، در سال 1397 به نحوی بی‌سابقه، حداقل بعد از خاتمه جنگ ایران و عراق، اوج گرفت.

ترامپ بطور جدی و حتی بیش از حد انتظار همه ناظران در جهت اجرا کردن قول‌های انتخاباتی‌اش برای معکوس کردن روند تخفیف تنش بین ایران و آمریکا حرکت کرد. خروج آمریکا از برجام در 18 اردیبهشت کامل و به سخت‌ترین شکل ممکن بود. فرصت سه تا شش ماهه‌ای نیز که برای اعاده تحریم‌ها داده شد، در واقع ناشی از الزامات اجرایی بود. لفاظی‌های بی‌پایه و بی منطق ترامپ و دیگر اعضای تیم او به همان اندازه طی 40 سال گذشته از مبداء واشنگتن علیه ایران بی‌سابقه بوده است.

ترامپ طی سال گذشته و بیشتر با هدف رفع موانع بر سر راه سیاست افراطی‌اش بر علیه ایران تیم امنیتی خود را تعدیل کرد. مقاماتی که در مورد خروج آمریکا از برجام تردید داشتند به تدریج در حاشیه قرار گرفتند و نهایتا حذف شدند. تیلرسون، مک مستر و ماتیس، به ترتیب وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و وزیر دفاع که آشکارا با نظر ترامپ در مورد برجام و ایران موافق نبودند و گهگاه نظرات خود را بطور علنی نیز مطرح می‌کردند، کنار رفتند.

همزمان، تلاش‌هایی برای ائتلاف سازی و واداشتن کشورها به تبعیت از تحریم‌های فراملی آمریکا علیه ایران در دستور کار تیم ترامپ قرار گرفت. اگر چه تحریم‌ها به گونه‌ای است که بخش‌های اقتصادی کشورها با توجه به نیازشان به بازار آمریکا کمتر می‌توانند آنها را نادیده بگیرند، اما شمار زیادی از دولتها علنا از خروج آمریکا از برجام انتقاد کردند و به این دلیل آمریکا از این نظر در انزوای بی‌سابقه‌ای قرار گرفت.

در این رابطه، به نظر می‌رسد که در سال آینده باید پیگیر تحولاتی در سه حوزه به شرح زیر باشیم:

1- شواهد و قراین حاکی از آن است که دولت ترامپ حداکثر تلاش خود را برای ائتلاف سازی علیه ایران در سال جدید بکار خواهد بست. در این رابطه، به نظر می‌رسد تشویق و تهدید اروپا برای خروج از برجام اولویت اول باشد. این روند با نشست ورشو که هدف اصلی آن ائتلاف سازی علیه ایران بود، وارد مرحله جدیدی شد. در این نشست، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، برای اولین بار صریحا از اروپا خواست از برجام خارج شود. این درخواست چند روز بعد در نشست امنیتی مونیخ نیز تکرار شد.

سه عامل احتمالا موجب ورود آمریکا به این مرحله شد: افزایش موارد ابراز نگرانی اروپا در مورد سیاست منطقه‌ای و برنامه موشکی دفاعی ایران، طرح برخی ادعاها توسط چند کشور اروپایی در مورد قصد ایران به انجام ترورهایی در اروپا برغم تکذیب شدید ایران و ایجاد یک سازوکار مالی برای کار با ایران (اینستکس) توسط اروپا.

اگر چه هنوز جزئیات اینستکس مشخص نیست و طبق بیانیه‌ای که در این مورد توسط فرانسه، آلمان و انگلیس منتشر شد قرار است در مراحل اولیه تمرکز آن بر تسهیل صدور اقلام انساندوستانه به ایران باشد، اما آمریکا نگران آن است که این سازوکار گسترش یافته و نهایتا خللی در تحریم‌ها وارد سازد. اروپا اگر چه تاکنون در برابر فشار آمریکا مقاومت کرده و به جد کوشیده تا حساب برجام را از حساب اختلافاتش با ایران جدا کند، اما سیاست اروپا مبنی بر تلاش برای حفظ برجام را باید امری قطعی شمرد و مقامات ما باید به اروپا برای مقاومت در برابر آمریکا و حفظ برجام کمک کنند.

2- تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران و تلاش برای به صفر رساندن آن هدف دیگری است که مقامات آمریکایی بر پیگیری آن در سال جدید اصرار دارند و یکی دو ماه اخیر کرارا بر آن تاکید کرده اند. اما حرکت در این جهت مطابق یک قانون کنگره (NDAA)موکول به احراز وجود نفت کافی در بازار از منابع دیگر است.

تاکنون وزارت انرژی آمریکا مدعی بوده که این شرط حاصل است. افزایش مستمر تولید نفت آمریکا طی سال گذشته با افزایشی در حدود روزانه 2 میلیون بشکه به 12 ملیون بشکه در روز رسیده است. با این حال، تصمیم اوپک به کاهش تولید با هدف افزایش قیمت موجب شد تا تولید اوپک در ماه فوریه در حدود 560 هزار بشکه کاهش یابد. البته نیمی از این کاهش ناشی از کاهش نفت ایران و ونزوئلا در اثر تحریم بود.

با توجه به این کاهش که عربستان و امارات نیز در آن شرکت داشتند و نیز بالا بودن تقاضا در بازار نفت، بویژه در چین و هند، تردید وجود دارد که آمریکا بتواند در مورد به صفر رساندن صدور نفت ایران در اردیبهشت موفق شود. البته این خطر هم وجود دارد که به علت کاهش صدور نفت ایران و ونزوئلا، دیگر اعضای اوپک تحت فشار آمریکا سیاست کاهش تولید را رها کنند.

لذا، از اوائل اسفند ترامپ دور جدیدی از فشار بر اوپک و عربستان برای افزایش تولید را شروع کرده است. بعلاوه، افزایش 16 دلاری قیمت نفت طی 3-2 ماه گذشته نیز خبر خوبی برای ایران بوده است. لذا روشن نیست که آیا لغو معافیت خرید نفت از ایران در حد معینی که در 13 آبان به 8 کشور داده شد، برای آمریکا ممکن خواهد بود یا خیر. آمریکا تا 22 اردیبهشت فرصت دارد که در این مورد تصمیم گیری کند.

3- نکته مهم دیگری که در سال جدید باید تکلیف آن روشن شود، این است که کدام جناح در داخل آمریکا در ارتباط با ایران دست بالا را پیدا خواهد کرد و ایران در قبال این جناح‌ها چگونه واکنشی نشان خواهد داد. روشن است که نوع نگاه ترامپ با نوع نگاه اکثریت اعضای تیم امنیت ملی‌اش متفاوت است. ترامپ به نظر یک فرد عملگرایی می رسد که بر آینده سیاسی خودش و مشخصا حفظ خود در محیط سیاسی بی رحم واشنگتن و حفظ پایگاه رای خود برای انتخابات 2020 متمرکز است.

او امیدوار است که با افزایش فشار، ایران را به پای میز مذاکره بیاورد و امتیازاتی در حد تعدیل "بند غروب" و مختصری سخت‌تر کردن بازرسی‌ها و یکی دو نکته فرعی دیگر و نیز برخی تعدیلات در سیاست منطقه‌ای ایران به دست آورد و از این طریق ثابت کند که انعقاد توافق بهتر با ایران ممکن بود و دمکراتها در این مورد اهمال کردند.

ترامپ آرزو دارد که چنین توفیقی را به برگی برنده در انتخابات آتی علیه دمکرات ها تبدیل کند. این درحالی است که عناصر ایدئولوژیک در تیم امنیتی ترامپ مانند پنس، پمپئو و بولتون و ... اهدافی ایدئولوژیک را در سر دارند و مایل اند از وجود ترامپ برای پیگیری هدف براندازی در ایران استفاده کنند. البته جناح دیگری مرکب از افراد ساختار سیاست خارجی سنتی آمریکا همان سیاست مهار سنتی آمریکا در قبال ایران را دنبال می‌کنند و به نظر می‌رسد که عمدتا به برجام هم پایبند اند.

4- سوال در مورد امکان رویارویی نظامی بین ایران و آمریکا در سال جدید همچنان مطرح خواهد بود. با توجه به نیات جناح تندرو در دولت ترامپ و اشتیاق اسرائیل و عربستان در این رابطه نمی توان این امکان را کاملا منتفی دانست. تنها امید جناح تندرو برای پیشبرد این هدف واداشتن ایران به ترک برجام و از سرگیری برنامه هسته‌ای است.

این جناح امیدوار است که در این صورت اروپا را نیز با خود همراه کند و ترامپ را به خاطر ملاحظات سیاست داخلی و اجتناب از یک شکست کامل در قضیه ایران به سمت اقدام نظامی متمایل سازد. (البته هر اقدام نظامی تنها ممکن است در حد حملات هوایی و موشکی باشد.) تحولات سیاست داخلی آمریکا و موقعیت ترامپ در برابر مخالفان نیز در این رابطه بی تاثیر نخواهد بود.
منبع: اعتماد

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۲۸۰۱۸۱۰:۲۳:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
لفاظی ها دو طرفه است. با خروج آمریکا از برجام، صادرات این کشور به ایران ۲۹ برابر شده است آمریکا و ایران منافع مشترک بسیاری در منطقه و جهان دارند. نزدیکی این دو بسیاری از مشکلات جهان را حل می کند.
سیستانی۸۲۸۲۷۷۱۶:۲۶:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
فقط مشکلات ژن خوبهای واردکننده از آمریکا و اروپا و چین حل شد و در پول شنا میکنند. شک داری؟
ناشناس۸۲۸۳۵۳۱۸:۱۵:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
ترامپ و دیگران فرقی ندارد قطعا امتیازی نمیدهند تا ضعیف باشیم
ناشناس۸۲۸۰۲۱۱۰:۲۷:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
ترامپ عاشق وطنش نیست ، عاشق پول است...! یک تاجر گردن کلفت وخوشگذران که روی موج وطن پرستی وحفظ ارزشهای جامعه آمریکایی سوارشده وپول سعودی وامارات وکویت وتبلیغات وسیع اسرائیل به کمک او آمده ووضع فعلی رابه وجود آورده است... این وضع دوام نخواهد آورد و مردم آمریکا پشت پرده این سیاست عوام فریب را خواهند شناخت.
نانوا۸۲۸۰۳۲۱۰:۳۶:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
بعضی وقتا بعضی جاها این گزینه آخر از نون شب هم واجبتره
خادمی۸۲۸۰۴۰۱۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
فعلا گزینه آخر برای ما شده قیمت سیب زمینی و پیاز و خیار ! فعلا ما داریم از قیمت ها شکست میخوریم گزینه آخر باشه پیشکش
له شده زیر بار گرونی۸۲۸۰۴۵۱۰:۴۸:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
رویارویی نظامی منسوخ شده . قیمت اجناس و کالاها ؛ از رویایی نظامی تلفات بیشتری میتونه در بر داشته باشه
ناشناس۸۲۸۰۵۷۱۱:۲۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
علت این تقابل چیه؟! هزینه های این تقابل را چه کسانی می پردازند ؟! آینده این تقابل چیه؟ آیا هزینه و فایده این تقابل محاسبه شده است ؟!
ناشناس۸۲۸۰۷۱۱۱:۵۵:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
به عقیده من به نفع مملکته که همه مسایل بین ایران و آمریکا از راههای سیاسی و مذاکره وعقلانیت حل بشه .هرچه زودتر بهتر .
پورامینی۸۲۸۱۰۰۱۲:۲۸:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
ماموریتی که ترامپ داشت این بود که از برجام خارج شود وتحریمها را برگرداند وکم وزیاد کرده وصحنه رافرسایشی کند یک موازنه بدین منوال حتی بنظر می رسد در دوره دموکراتها در صورت پیروزی ادمه پیدا خواهد کرد تا امریکابه یک توافق حداقلی در منطقه غرب اسیادست پیدا کند تغییر وتحولات پیش بینی نشده گاهی ناگزیر ومحتمل است
جلال۸۲۸۱۲۳۱۲:۵۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
وقاحت میخواهد تا ترامپ به برجام برنگشته است صحبت از میزمذاکره کردن آزموده را دوباره آزمودن خطاست
ناشناس۸۲۸۴۶۶۲۰:۳۴:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
موافقم مذاکره آری ولی با ترامپ نه
مریلا۸۲۸۱۴۶۱۳:۱۹:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
عاقل از یک‌ سوراخ چند باز گزیده نمیشود خصوصا اینکه ماری چون ترامپ درونش باشد
کریمی۸۲۸۱۴۸۱۳:۲۲:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
مگر چین و مالزی و‌... تسلیم آمریکا شدند که پیشرفت کردند؟ اول خودشان را قوی کردند و قدرت چانه زنی پیداکردند بعد رفتند پشت میز ما هم باید این مدل را اجرا کنیم
سبزواری۸۲۸۱۵۷۱۳:۳۶:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
وضع موجود محصول ۶سال وعده های سرخرمن است مذاکره هم مردش را میخواهد که ثابت کردید نیستید
ناشناس۸۲۸۱۷۵۱۴:۰۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
دشمن اصلی ما امریکاست مرگ بر امریکا فریاد ملت ما مرگ بر امریکاست
مهرداد۸۲۸۱۷۶۱۴:۰۷:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
اگر مثل ژاپنی ها روزی ۱۶ساعت تلاش و پیشرفت کردیم این یعنی مرگ‌ بر آمریکای عملی
ناشناس۸۲۸۲۰۲۱۴:۳۵:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
با تنبلی نمیشود با آمریکا رقابت کرد
ناشناس۸۲۹۳۳۴۲۳:۱۰:۱۱ ۱۳۹۸/۱/۱
با پارتی بازی چی؟میشه؟
ناشناس۸۲۸۲۷۴۱۶:۲۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
بهتر است این جنگ کلامی باشد نه با سلاح چون واقعیت اینه حریفشون نمیشیم
پورامینی۸۲۸۳۱۷۱۷:۲۳:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
پذیرفتن fatf در شرایط نابرابر فایده ندارد مگر حقوق گروه های ازادیبخش را به رسمیت بشناسند بطور برابر ومنافع مشترک
ناشناس۸۲۸۳۳۱۱۷:۵۰:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
خب چرا وارد جنگ با امریکا میشویم؟ نمیشه در وضعیت تنش کشور را نگه داشت هزینه داره به مردم تحمیل میشه بریم سمت جنگ که تکلیف معلوم بشه اسرائیل را چرا نمیزنیم؟
ناشناس۸۲۸۶۴۱۰۳:۴۸:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۱
رابطه با تمام کشورها باید سرلوحه کار سیاستمداران باشد.

پربحث‌های امروز

 1. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوق دان

 2. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 3. وزیر ارتباطات خبر داد: آماده سازی ابررایانه ایرانی سیمرغ

 4. پیامدهای نظامی و اقتصادی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان

 5. گزارش توئیتری ظریف از یک روز پرکار؛ دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

 6. ورود وزارت اقتصاد به ۳ پرونده گمرکی/ ابهامات پرونده ۱۷۰۰ کانیتنری شفاف شود

 7. نماینده دموکرات کنگره اظهارات نتانیاهو را دروغ توصیف کرد

 8. راه حل تبادل پایدار اطلاعات کوتاژ صادراتی در ۲ سامانه جامع گمرک و تجارت چیست؟

 9. خان‌محمدی: اگر عرب می‌رود و یک کاربلد می‌آید تغییرات را انجام دهند

 10. 12 باشگاه لیگ برتری همچنان بدهکارند!/ مجوز ثبت قرارداد کالدرون و استرا صادر می شود؟

 11. دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد

 12. مرگ ۱۳ زائر حج در مکه و مدینه/ بازگشت ۴۳ زائر بیمار ایرانی از عربستان

 13. علت گرد و خاک سیستان‌ و بلوچستان چیست؟

 14. رژیم صهیونیستی شمال نوار غزه را موشک باران کرد

 15. درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت

 16. «در جستجوی فریده»، نماینده ایران در اسکار

 17. پیروزی ارزشمند آمیان با حضور قدوس

 18. چه کسانی از تشکیل وزارت میراث فرهنگی سود می‌برند؟

 19. آمریکا: جنگ در جبهه های متعدد

 20. نخستین جام ژاوی به عنوان مربی

 21. لوازم التحریر «باربی و اِلسا یا دارا و سارا»؟/ تولیدکنندگان دفاترمشق «شکرستان» ورشکست شدند

 22. اندر مصائب رحم اجاره‌ای

 23. آسمان زیر دید رادارهای ایرانی؛ جایی برای پنهانکاران نیست

 24. از كودتای ننگين 28 مرداد تا گریس 1

 25. دیدار اعضای انجمن دوستی ایران و کویت با ظریف

پربحث‌های دیروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 3. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 4. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 5. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 6. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 7. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 8. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 9. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 10. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 11. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 12. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 13. داخل شهرک باستی هیلز را ببینید  

 14. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 15. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 16. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 17. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 18. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 19. افشاگری بنگر از مرگ هادی نوروزی

 20. رو در رو شدن جنگنده‌های ایرانی و آمریکایی  

 21. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 22. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

 25. وزیر صنعت: قیمت کالاهای اساسی و موردنیاز به ثبات نسبی رسیده/ مرغ با نرخ مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرید

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 5. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 6. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 9. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 10. چرخش ظریفانه از برجام!...

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 13. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 14. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 15. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 16. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 17. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 18. اما و اگرهای تحریم ظریف

 19. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 20. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 21. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 22. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 23. آزار و اذیت زن جوان توسط ۴ نفر

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. رتبه های برتر کنکور ، مدارس خاص و شاخص بی عدالتی آموزشی

پربحث‌های اخیر

 1. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 2. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 3. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 4. آمریکا آبرویی برای حقوق بین الملل باقی نگذاشته است

 5. واکنش علی مطهری به انتقاد تند آیت‌الله یزدی از آملی لاریجانی

 6. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 7. گزارش توئیتری ظریف از یک روز پرکار؛ دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

 8. دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد

 9. آسمان زیر دید رادارهای ایرانی؛ جایی برای پنهانکاران نیست

 10. از كودتای ننگين 28 مرداد تا گریس 1

 11. دیدار اعضای انجمن دوستی ایران و کویت با ظریف

 12. وزیر اطلاعات: باید از دو قطبی شدن دانشگاه ها در دوران انتخابات جلوگیری کرد

 13. روایت فلاحت پیشه از تلاش برای همنشینی مسئولان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات

 14. توضیح وزیر کشور درباره باز شدن مرز خسروی

 15. متن نامه لاریجانی به روحانی درباره ابلاغ تشکیل وزارت میراث فرهنگی

 16. ژاپن برای روابط با ایران اهمیت زیادی قائل است

 17. وزیر کشور عراق وارد تهران شد

 18. هشدار جانشین فرمانده‌کل سپاه به دشمنان

پربحث‌های دیروز

 1. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 2. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 3. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 4. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 5. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 6. آمریکا آبرویی برای حقوق بین الملل باقی نگذاشته است

 7. جزئیات جلسه فتاح و رئیسی  

 8. واکنش علی مطهری به انتقاد تند آیت‌الله یزدی از آملی لاریجانی

 9. رئیس مجلس تشکیل وزارت میراث فرهنگی را به رئیس جمهور ابلاغ کرد

 10. جدول تازه‌ترین قیمت تلفن همراه در بازار

 11. بروجردی: آمریکا باید تحریم تسلیحاتی شود

 12. وزیر اطلاعات: باید از دو قطبی شدن دانشگاه ها در دوران انتخابات جلوگیری کرد

 13. روایت فلاحت پیشه از تلاش برای همنشینی مسئولان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات

 14. توضیح وزیر کشور درباره باز شدن مرز خسروی

 15. متن نامه لاریجانی به روحانی درباره ابلاغ تشکیل وزارت میراث فرهنگی

 16. ژاپن برای روابط با ایران اهمیت زیادی قائل است

 17. وزیر کشور عراق وارد تهران شد

 18. هشدار جانشین فرمانده‌کل سپاه به دشمنان

 19. طرح تشکیل یک استان جدید اعلام وصول شد

 20. سرلشکر باقری: تحریم را به فرصت تبدیل کرده‌ایم

 21. واکنش کواکبیان به صحبت‌های آیت‌الله یزدی

 22. سوال از وزیر اطلاعات درباره مازیار ابراهیمی  

 23. تحقیر آمریکا و دوستانش در برابر ایران

 24. رئیس‌جمهور موظف به ارائه برنامه وزرا ظرف دو هفته پس از تحلیف شد

 25. لاریجانی: آمریکا با استیصال آخرین تیرهای شکسته خود را رها می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 5. اما و اگرهای تحریم ظریف

 6. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 7. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 8. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 9. حسن عباسی بازداشت شد

 10. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 11. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 12. حاجی‌دلیگانی: همه می‌دانند که جریان اصلاحات مقصر اوضاع فعلی است/ نمی‌توانند مردم را فریب دهند

 13. انتقادات کرباسچی از خاتمی/ کنایه‌های عارف به کارگزاران/ انتقاد روزنامه اصولگرا از شورای نگهبان

 14. روند رسیدگی به پرونده اکبر طبری چگونه است؟

 15. عباس سلیمی نمین داغ دار فقدان دخترش شد

 16. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 17. حاجی‌دلیگانی: میلیاردها دلار ذخایر ارزی با تصمیم جهانگیری حیف‌ومیل شد

 18. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 19. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 20. تحلیل کیهان از بازداشت حسن عباسی

 21. حسین الله‌کرم: تلاش می‌کنیم بدون تماس یا درگیری لفظی به بدحجاب‌ها تذکر دهیم

 22. پرونده همه‌پرسی روی میز رئیس‌جمهور/ واکنش زیباکلام به اظهارات خاتمی/ اشتباه اصلاح‌طلبان در ائتلاف سال ۹۲ و ۹۶

 23. داستان‌سرایی بی‌بی‌سی فارسی برای فریب جمعیتی

 24. توضیح احمد توکلی به شایعه جدال لفظی‌اش با آملی لاریجانی  

 25. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

آخرین عناوین