چشم انداز تقابل بین ایران و آمریکا در سال 98 /آیا همه گزینه‌ها روی میز است؟

کورش احمدی،   3971228175 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
چشم انداز تقابل بین ایران و آمریکا در سال 98 /آیا همه گزینه‌ها روی میز است؟

سال نو ایرانی در شرایطی آغاز می‌شود که همچنان محتمل است مسئله تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و تلاش دولت ترامپ برای اعمال "فشار حداکثری" بر ایران مسئله اصلی ما در سال پیش‌رو باشد.

حداقل هنوز هیچ نشانه‌ای که حاکی از امکان کاهش سطح تقابل بین دو کشور باشد، در افق مشهود نیست. تقابل بین دو کشور که در سال 1395 و در پی توافق برجام به پائین‌ترین سطح طی 40 سال گذشته رسیده بود، در سال 1397 به نحوی بی‌سابقه، حداقل بعد از خاتمه جنگ ایران و عراق، اوج گرفت.

ترامپ بطور جدی و حتی بیش از حد انتظار همه ناظران در جهت اجرا کردن قول‌های انتخاباتی‌اش برای معکوس کردن روند تخفیف تنش بین ایران و آمریکا حرکت کرد. خروج آمریکا از برجام در 18 اردیبهشت کامل و به سخت‌ترین شکل ممکن بود. فرصت سه تا شش ماهه‌ای نیز که برای اعاده تحریم‌ها داده شد، در واقع ناشی از الزامات اجرایی بود. لفاظی‌های بی‌پایه و بی منطق ترامپ و دیگر اعضای تیم او به همان اندازه طی 40 سال گذشته از مبداء واشنگتن علیه ایران بی‌سابقه بوده است.

ترامپ طی سال گذشته و بیشتر با هدف رفع موانع بر سر راه سیاست افراطی‌اش بر علیه ایران تیم امنیتی خود را تعدیل کرد. مقاماتی که در مورد خروج آمریکا از برجام تردید داشتند به تدریج در حاشیه قرار گرفتند و نهایتا حذف شدند. تیلرسون، مک مستر و ماتیس، به ترتیب وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و وزیر دفاع که آشکارا با نظر ترامپ در مورد برجام و ایران موافق نبودند و گهگاه نظرات خود را بطور علنی نیز مطرح می‌کردند، کنار رفتند.

همزمان، تلاش‌هایی برای ائتلاف سازی و واداشتن کشورها به تبعیت از تحریم‌های فراملی آمریکا علیه ایران در دستور کار تیم ترامپ قرار گرفت. اگر چه تحریم‌ها به گونه‌ای است که بخش‌های اقتصادی کشورها با توجه به نیازشان به بازار آمریکا کمتر می‌توانند آنها را نادیده بگیرند، اما شمار زیادی از دولتها علنا از خروج آمریکا از برجام انتقاد کردند و به این دلیل آمریکا از این نظر در انزوای بی‌سابقه‌ای قرار گرفت.

در این رابطه، به نظر می‌رسد که در سال آینده باید پیگیر تحولاتی در سه حوزه به شرح زیر باشیم:

1- شواهد و قراین حاکی از آن است که دولت ترامپ حداکثر تلاش خود را برای ائتلاف سازی علیه ایران در سال جدید بکار خواهد بست. در این رابطه، به نظر می‌رسد تشویق و تهدید اروپا برای خروج از برجام اولویت اول باشد. این روند با نشست ورشو که هدف اصلی آن ائتلاف سازی علیه ایران بود، وارد مرحله جدیدی شد. در این نشست، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، برای اولین بار صریحا از اروپا خواست از برجام خارج شود. این درخواست چند روز بعد در نشست امنیتی مونیخ نیز تکرار شد.

سه عامل احتمالا موجب ورود آمریکا به این مرحله شد: افزایش موارد ابراز نگرانی اروپا در مورد سیاست منطقه‌ای و برنامه موشکی دفاعی ایران، طرح برخی ادعاها توسط چند کشور اروپایی در مورد قصد ایران به انجام ترورهایی در اروپا برغم تکذیب شدید ایران و ایجاد یک سازوکار مالی برای کار با ایران (اینستکس) توسط اروپا.

اگر چه هنوز جزئیات اینستکس مشخص نیست و طبق بیانیه‌ای که در این مورد توسط فرانسه، آلمان و انگلیس منتشر شد قرار است در مراحل اولیه تمرکز آن بر تسهیل صدور اقلام انساندوستانه به ایران باشد، اما آمریکا نگران آن است که این سازوکار گسترش یافته و نهایتا خللی در تحریم‌ها وارد سازد. اروپا اگر چه تاکنون در برابر فشار آمریکا مقاومت کرده و به جد کوشیده تا حساب برجام را از حساب اختلافاتش با ایران جدا کند، اما سیاست اروپا مبنی بر تلاش برای حفظ برجام را باید امری قطعی شمرد و مقامات ما باید به اروپا برای مقاومت در برابر آمریکا و حفظ برجام کمک کنند.

2- تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران و تلاش برای به صفر رساندن آن هدف دیگری است که مقامات آمریکایی بر پیگیری آن در سال جدید اصرار دارند و یکی دو ماه اخیر کرارا بر آن تاکید کرده اند. اما حرکت در این جهت مطابق یک قانون کنگره (NDAA)موکول به احراز وجود نفت کافی در بازار از منابع دیگر است.

تاکنون وزارت انرژی آمریکا مدعی بوده که این شرط حاصل است. افزایش مستمر تولید نفت آمریکا طی سال گذشته با افزایشی در حدود روزانه 2 میلیون بشکه به 12 ملیون بشکه در روز رسیده است. با این حال، تصمیم اوپک به کاهش تولید با هدف افزایش قیمت موجب شد تا تولید اوپک در ماه فوریه در حدود 560 هزار بشکه کاهش یابد. البته نیمی از این کاهش ناشی از کاهش نفت ایران و ونزوئلا در اثر تحریم بود.

با توجه به این کاهش که عربستان و امارات نیز در آن شرکت داشتند و نیز بالا بودن تقاضا در بازار نفت، بویژه در چین و هند، تردید وجود دارد که آمریکا بتواند در مورد به صفر رساندن صدور نفت ایران در اردیبهشت موفق شود. البته این خطر هم وجود دارد که به علت کاهش صدور نفت ایران و ونزوئلا، دیگر اعضای اوپک تحت فشار آمریکا سیاست کاهش تولید را رها کنند.

لذا، از اوائل اسفند ترامپ دور جدیدی از فشار بر اوپک و عربستان برای افزایش تولید را شروع کرده است. بعلاوه، افزایش 16 دلاری قیمت نفت طی 3-2 ماه گذشته نیز خبر خوبی برای ایران بوده است. لذا روشن نیست که آیا لغو معافیت خرید نفت از ایران در حد معینی که در 13 آبان به 8 کشور داده شد، برای آمریکا ممکن خواهد بود یا خیر. آمریکا تا 22 اردیبهشت فرصت دارد که در این مورد تصمیم گیری کند.

3- نکته مهم دیگری که در سال جدید باید تکلیف آن روشن شود، این است که کدام جناح در داخل آمریکا در ارتباط با ایران دست بالا را پیدا خواهد کرد و ایران در قبال این جناح‌ها چگونه واکنشی نشان خواهد داد. روشن است که نوع نگاه ترامپ با نوع نگاه اکثریت اعضای تیم امنیت ملی‌اش متفاوت است. ترامپ به نظر یک فرد عملگرایی می رسد که بر آینده سیاسی خودش و مشخصا حفظ خود در محیط سیاسی بی رحم واشنگتن و حفظ پایگاه رای خود برای انتخابات 2020 متمرکز است.

او امیدوار است که با افزایش فشار، ایران را به پای میز مذاکره بیاورد و امتیازاتی در حد تعدیل "بند غروب" و مختصری سخت‌تر کردن بازرسی‌ها و یکی دو نکته فرعی دیگر و نیز برخی تعدیلات در سیاست منطقه‌ای ایران به دست آورد و از این طریق ثابت کند که انعقاد توافق بهتر با ایران ممکن بود و دمکراتها در این مورد اهمال کردند.

ترامپ آرزو دارد که چنین توفیقی را به برگی برنده در انتخابات آتی علیه دمکرات ها تبدیل کند. این درحالی است که عناصر ایدئولوژیک در تیم امنیتی ترامپ مانند پنس، پمپئو و بولتون و ... اهدافی ایدئولوژیک را در سر دارند و مایل اند از وجود ترامپ برای پیگیری هدف براندازی در ایران استفاده کنند. البته جناح دیگری مرکب از افراد ساختار سیاست خارجی سنتی آمریکا همان سیاست مهار سنتی آمریکا در قبال ایران را دنبال می‌کنند و به نظر می‌رسد که عمدتا به برجام هم پایبند اند.

4- سوال در مورد امکان رویارویی نظامی بین ایران و آمریکا در سال جدید همچنان مطرح خواهد بود. با توجه به نیات جناح تندرو در دولت ترامپ و اشتیاق اسرائیل و عربستان در این رابطه نمی توان این امکان را کاملا منتفی دانست. تنها امید جناح تندرو برای پیشبرد این هدف واداشتن ایران به ترک برجام و از سرگیری برنامه هسته‌ای است.

این جناح امیدوار است که در این صورت اروپا را نیز با خود همراه کند و ترامپ را به خاطر ملاحظات سیاست داخلی و اجتناب از یک شکست کامل در قضیه ایران به سمت اقدام نظامی متمایل سازد. (البته هر اقدام نظامی تنها ممکن است در حد حملات هوایی و موشکی باشد.) تحولات سیاست داخلی آمریکا و موقعیت ترامپ در برابر مخالفان نیز در این رابطه بی تاثیر نخواهد بود.
منبع: اعتماد

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۲۸۰۱۸۱۰:۲۳:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
لفاظی ها دو طرفه است. با خروج آمریکا از برجام، صادرات این کشور به ایران ۲۹ برابر شده است آمریکا و ایران منافع مشترک بسیاری در منطقه و جهان دارند. نزدیکی این دو بسیاری از مشکلات جهان را حل می کند.
سیستانی۸۲۸۲۷۷۱۶:۲۶:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
فقط مشکلات ژن خوبهای واردکننده از آمریکا و اروپا و چین حل شد و در پول شنا میکنند. شک داری؟
ناشناس۸۲۸۳۵۳۱۸:۱۵:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
ترامپ و دیگران فرقی ندارد قطعا امتیازی نمیدهند تا ضعیف باشیم
ناشناس۸۲۸۰۲۱۱۰:۲۷:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
ترامپ عاشق وطنش نیست ، عاشق پول است...! یک تاجر گردن کلفت وخوشگذران که روی موج وطن پرستی وحفظ ارزشهای جامعه آمریکایی سوارشده وپول سعودی وامارات وکویت وتبلیغات وسیع اسرائیل به کمک او آمده ووضع فعلی رابه وجود آورده است... این وضع دوام نخواهد آورد و مردم آمریکا پشت پرده این سیاست عوام فریب را خواهند شناخت.
نانوا۸۲۸۰۳۲۱۰:۳۶:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
بعضی وقتا بعضی جاها این گزینه آخر از نون شب هم واجبتره
خادمی۸۲۸۰۴۰۱۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
فعلا گزینه آخر برای ما شده قیمت سیب زمینی و پیاز و خیار ! فعلا ما داریم از قیمت ها شکست میخوریم گزینه آخر باشه پیشکش
له شده زیر بار گرونی۸۲۸۰۴۵۱۰:۴۸:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
رویارویی نظامی منسوخ شده . قیمت اجناس و کالاها ؛ از رویایی نظامی تلفات بیشتری میتونه در بر داشته باشه
ناشناس۸۲۸۰۵۷۱۱:۲۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
علت این تقابل چیه؟! هزینه های این تقابل را چه کسانی می پردازند ؟! آینده این تقابل چیه؟ آیا هزینه و فایده این تقابل محاسبه شده است ؟!
ناشناس۸۲۸۰۷۱۱۱:۵۵:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
به عقیده من به نفع مملکته که همه مسایل بین ایران و آمریکا از راههای سیاسی و مذاکره وعقلانیت حل بشه .هرچه زودتر بهتر .
پورامینی۸۲۸۱۰۰۱۲:۲۸:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
ماموریتی که ترامپ داشت این بود که از برجام خارج شود وتحریمها را برگرداند وکم وزیاد کرده وصحنه رافرسایشی کند یک موازنه بدین منوال حتی بنظر می رسد در دوره دموکراتها در صورت پیروزی ادمه پیدا خواهد کرد تا امریکابه یک توافق حداقلی در منطقه غرب اسیادست پیدا کند تغییر وتحولات پیش بینی نشده گاهی ناگزیر ومحتمل است
جلال۸۲۸۱۲۳۱۲:۵۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
وقاحت میخواهد تا ترامپ به برجام برنگشته است صحبت از میزمذاکره کردن آزموده را دوباره آزمودن خطاست
ناشناس۸۲۸۴۶۶۲۰:۳۴:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
موافقم مذاکره آری ولی با ترامپ نه
مریلا۸۲۸۱۴۶۱۳:۱۹:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
عاقل از یک‌ سوراخ چند باز گزیده نمیشود خصوصا اینکه ماری چون ترامپ درونش باشد
کریمی۸۲۸۱۴۸۱۳:۲۲:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
مگر چین و مالزی و‌... تسلیم آمریکا شدند که پیشرفت کردند؟ اول خودشان را قوی کردند و قدرت چانه زنی پیداکردند بعد رفتند پشت میز ما هم باید این مدل را اجرا کنیم
سبزواری۸۲۸۱۵۷۱۳:۳۶:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
وضع موجود محصول ۶سال وعده های سرخرمن است مذاکره هم مردش را میخواهد که ثابت کردید نیستید
ناشناس۸۲۸۱۷۵۱۴:۰۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
دشمن اصلی ما امریکاست مرگ بر امریکا فریاد ملت ما مرگ بر امریکاست
مهرداد۸۲۸۱۷۶۱۴:۰۷:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
اگر مثل ژاپنی ها روزی ۱۶ساعت تلاش و پیشرفت کردیم این یعنی مرگ‌ بر آمریکای عملی
ناشناس۸۲۸۲۰۲۱۴:۳۵:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
با تنبلی نمیشود با آمریکا رقابت کرد
ناشناس۸۲۹۳۳۴۲۳:۱۰:۱۱ ۱۳۹۸/۱/۱
با پارتی بازی چی؟میشه؟
ناشناس۸۲۸۲۷۴۱۶:۲۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
بهتر است این جنگ کلامی باشد نه با سلاح چون واقعیت اینه حریفشون نمیشیم
پورامینی۸۲۸۳۱۷۱۷:۲۳:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
پذیرفتن fatf در شرایط نابرابر فایده ندارد مگر حقوق گروه های ازادیبخش را به رسمیت بشناسند بطور برابر ومنافع مشترک
ناشناس۸۲۸۳۳۱۱۷:۵۰:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
خب چرا وارد جنگ با امریکا میشویم؟ نمیشه در وضعیت تنش کشور را نگه داشت هزینه داره به مردم تحمیل میشه بریم سمت جنگ که تکلیف معلوم بشه اسرائیل را چرا نمیزنیم؟
ناشناس۸۲۸۶۴۱۰۳:۴۸:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۱
رابطه با تمام کشورها باید سرلوحه کار سیاستمداران باشد.

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 4. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 5. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 6. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 7. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 13. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 14. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 15. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 16. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 17. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 18. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 19. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 20. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 21. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 22. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 23. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 24. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 25. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 4. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 5. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 6. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 7. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 13. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 14. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 15. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 16. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 17. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 18. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 19. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 20. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 21. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 22. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 23. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 24. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 25. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 8. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 9. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 10. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 11. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 12. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 13. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 14. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 15. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 16. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 17. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 18. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 19. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 20. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 21. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 22. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 23. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 24. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 25. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

پربحث‌های اخیر

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 3. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 4. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 5. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 6. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 7. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 8. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 9. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 10. انتقاد تند عباس عبدی از نقش اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی/ نمره «مردودی» گرفتند

 11. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 12. نامه آشنا درباره نحوه پوشش اخبار قتل میترا استاد در تلویزیون

 13. بعیدی‌نژاد اعلام کرد: لغو ملاقات‌ها در سفارت ایران در لندن  

 14. ۲۱۰ نماینده مجلس از مواضع رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن حمایت کردند

 15. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌

 16. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 17. وزیر دادگستری: دولت باید با مشکلات منعطف‌تر برخورد کند

 18. نبوی: چرا رهبر انقلاب نامه جهانگیری درباره FATF را به هیات نظارت مجمع ارجاع دادند؟

 19. نماینده دادستان: اظهارات خاتمی مخدوش و بدون سند بود/تخلف هم ثابت نشد چه رسد به تقلب ۸ میلیونی

 20. در سومین مناظره با زاکانی/ تاجزاده: از تیم مذاکره‌کننده قطعنامه ۵۹۸ انتقاد نکردیم چون نگاه ملی داریم/ بسیاری از دلواپسان که با برجام مخالف بودند

 21. اختصاصی/ مدیرکل روابط عمومی مجلس تغییر کرد/ پاک آیین جایگزین کیایی شد

 22. ۹ سند همکاری بین ایران و روسیه به امضا رسید

 23. جهانگیری: ‌آژانس هسته‌ای ۱۴ بار عمل به تعهدات ایران را تایید کرد‌‌

 24. شمخانی: خروج آمریکا از برجام و بی عملی اروپا، مانع گفت‌وگو برای رفع چالش‌هاست

 25. رمضان شریف: «معامله قرن» انتفاضه جدید فلسطین را در پی دارد

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 3. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 4. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 5. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 6. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 7. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 8. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 9. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 10. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 11. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 12. انتقاد تند عباس عبدی از نقش اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی/ نمره «مردودی» گرفتند

 13. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 14. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 15. نامه آشنا درباره نحوه پوشش اخبار قتل میترا استاد در تلویزیون

 16. بعیدی‌نژاد اعلام کرد: لغو ملاقات‌ها در سفارت ایران در لندن  

 17. ۲۱۰ نماینده مجلس از مواضع رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن حمایت کردند

 18. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌

 19. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 20. وزیر دادگستری: دولت باید با مشکلات منعطف‌تر برخورد کند

 21. نبوی: چرا رهبر انقلاب نامه جهانگیری درباره FATF را به هیات نظارت مجمع ارجاع دادند؟

 22. نماینده دادستان: اظهارات خاتمی مخدوش و بدون سند بود/تخلف هم ثابت نشد چه رسد به تقلب ۸ میلیونی

 23. در سومین مناظره با زاکانی/ تاجزاده: از تیم مذاکره‌کننده قطعنامه ۵۹۸ انتقاد نکردیم چون نگاه ملی داریم/ بسیاری از دلواپسان که با برجام مخالف بودند

 24. اختصاصی/ مدیرکل روابط عمومی مجلس تغییر کرد/ پاک آیین جایگزین کیایی شد

 25. ۹ سند همکاری بین ایران و روسیه به امضا رسید

پربحث‌های هفته

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 3. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 4. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 5. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 6. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 7. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 8. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 9. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 10. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 11. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 12. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 13. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 14. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 15. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 16. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 17. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 18. راز یک شعف

 19. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 20. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 21. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 22. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 23. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 24. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 25. دو روایت اصلاح‌طلبان از ماجرای شهردار شدن نجفی و قتل میترا استاد

آخرین عناوین