خودروسازان و افزایش قیمت خودرو؛ ملاک چیست؟/ دلالان مشغول کارند

گروه اقتصادی الف،   3971226117 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
خودروسازان و افزایش قیمت خودرو؛ ملاک چیست؟/ دلالان مشغول کارند

کیفیت و طراحی مدرن و استفاده از امکانات به‌روز در خودروهای ایرانی به یک حسرت برای مردمی‌تبدیل شده که قیمت برندهای خوب دنیا را می‌دهند تا سوار ماشین‌های داخلی شوند. انحصار، نفوذ، رانت، فساد و دولتی‌بودن صنعت خودروسازی مشکلاتی اساسی‌ است.

خودروسازان سال‌ها با سوءمدیریت سر کرده‌اند. این را بسیاری از مردم و کارشناسان مطرح می‌کنند. آن‌ها سال‌هاست که به بنگاه‌داری و فعالیت‌های نامرتبط روی آورده‌ و بدهی عظیمی‌ به نظام بانکی کشور دارند که بهای این سوء‌مدیریت‌ها را مردم می‌پردازند.

صنعت خودروسازی کشور حتی با استفاده از رانت و نفوذ در دولت مانع کاهش تعرفه واردات خودرو شده تا این بازار همچنان به صورت اختصاصی باقی بماند، مدیران این شرکت‌ها به خوبی می‌دانند تا زمانی که این بازار در انحصار است هر کار کنند، بقیه باید خود را با آن‌ها هماهنگ کنند. از سوی دیگر حضور گسترده دلالان در بازار نیز مزید بر علت شده تا خودرو هر راهی را که خود می‌خواهد بپیماید.

خودرو در سالیان اخیر به یکی از کالاها و نیازهای اساسی مردم تبدیل شده و البته برای برخی از اقشار و گروه‌های اجتماعی، خودرو از یک کالای مصرفی به کالایی سرمایه‌ای تغییر ماهیت داده است.

در این میان، قیمت خودرو نیز همواره با حساسیت ویژه‌ای از سوی جامعه و افکار عمومی رصد می‌شود. فارغ از کم و کیف نرخ‌گذاری خودرو و اینکه آیا اساساً قیمت موجود برای جامعه و افکار عمومی‌قابل هضم است یا خیر، یا به تعبیر دیگر جامعه با آن کنار آمده یا نه، یکی از نخستین انتظارات مشتریان و به عبارتی صحیح‌تر مصرف‌کنندگان خودروهای داخلی به این امر باز می‌گردد که آیا با افزایش نرخ خودرو، کیفیت آن نیز تقویت خواهد شد یا خیر؟

کیفیت و طراحی مدرن و استفاده از امکانات به‌روز در خودروهای ایرانی به یک حسرت برای مردمی‌تبدیل شده که قیمت برندهای خوب دنیا را می‌دهند تا سوار ماشین‌های داخلی شوند. انحصار، نفوذ، رانت، فساد و دولتی‌بودن صنعت خودروسازی مشکلاتی اساسی‌ است که کارشناسان اقتصادی زیادی بر آن‌ها تاکید داشته و دارند و معتقدند با رویه کنونی امکان اصلاح ساختار و نظام خودروسازی در کشور وجود ندارد.
 
تعیین قیمت خارج از محدوده
آقای سیدجواد حسینی‌کیا، عضو هیات‌رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره چرایی آشفتگی بازار خودرو می‌گوید: «قیمت‌گذاری محصولات خودرویی سابقاً برعهده شورای رقابت بود؛ اما الآن در واقع دستگاه دیگری که وظیفه حمایت از تولید را دارد این کار را انجام می‌دهد، بخشی از افزایش قیمت‌ها به‌دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، بخشی به‌دلیل کاهش ارزش پول ملی و بخش مهم‌تر شکل‌گیری گروه‌های مافیایی بیرون از مجموعه خودروسازان است که باعث شده تا قیمت خودرو افزایش چشمگیری داشته باشد.»

او ادامه می‌دهد: «بنابراین اگر بخواهیم قیمت خودرو را ساماندهی کنیم راهی جز این نداریم که در یک مقطع کوتاه یک دو ساله از صنعت خودروسازی حمایت جدی کنیم تا خودروی ارزان قیمت و رقابت‌پذیر صادرات‌محور تولید شود، از سوی دیگر هم باید تعرفه واردات خودرو را صفر کنیم تا خودروساز بداند که باید در یک عرصه جهانی رقابت کند.»
 
قیمت‌های دستوری چیزی را درست نمی‌کند
حسینی‌کیا با تاکید بر اینکه نمی‌توان به صورت دستوری قیمت خودرو را تغییر داد، توضیح می‌دهد: «الآن قیمت‌های خودرو در کشور دستوری است، یعنی وزارت صنعت می‌گوید مثلاً فلان خودرو با چه قیمتی عرضه شود، باید اجازه دهند تا عرضه و تقاضا، کیفیت رقابتی را به وجود بیاورد تا خودروسازان بتوانند جایگاه واقعی خود را به دست آورند.»

او اضافه می‌کند: «نکته دیگری که در حوزه مباحث خودرو موثر است وجود نقدینگی در جامعه است، ما نتوانستیم نقدینگی جامعه را به سمت تولید و اشتغال ببریم و همین موضوع باعث شد تا این نقدینگی خودبه‌خود به سمت زیرساخت‌های اقتصادی کشور بیاید و یک روز مسکن و روز دیگر ارز و سکه و امروز هم خودرو را هدف قرار داده و بعد از ویران کردن به سمت زیرساخت اقتصادی دیگری حرکت می‌کند. دولت باید برای این موضوع چاره‌اندیشی کند تا بتوانیم از این بحران عبور کنیم.»
 
تصمیم‌گیری‌های نادرست
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی‌ در پاسخ به این سوال که چه زمانی قرار است خودروسازان به کیفیت تولیدات خود توجه داشته باشند، می‌گوید: «براساس تصمیم‌گیری‌های قبلی قرار بود پراید امسال از رده خارج شود، اما به‌دلیل همین نوسانات عملاً به شرایطی رسیدیم که نه تنها حذف نشد بلکه دیگر کسی هم نمی‌تواند پراید بخرد! بخشی نوسانات ارزی، بخشی کاهش ارزش پول ملی و بخشی سوءمدیریت بود که باعث شد امروز در چنین شرایطی قرار بگیریم. باید به سمت هدایت نقدینگی به توسعه و اشتغال و تولید حرکت کنیم.»

او در واکنش به این پرسش که با توجه به شرایط موجود یعنی با وجود مافیای خودرو در تعیین قیمت بازار، کارشکنی‌های خودروسازان، حمایت‌های بی‌چون و چرای دولت، ضایع‌شدن حق مردم و هزینه شدن ده‌ها میلیون دلار ارز ترجیحی و موارد دیگر، آیا ادامه کار خودروسازان به نفع کشور است، توضیح می‌دهد: «از سمتی باید به این موضوع توجه داشت که حدود 150هزار اشتغال مستقیم در خودروسازی و حدود ۷۵۰ هزار نفر هم در حوزه قطعه‌سازی مشغول هستند. ما راهی جز حمایت نداریم منتها حمایت باید مشروط باشد.»

حسینی‌کیا اضافه می‌کند: «حمایت مشروط باید منوط به تولید خودروی ارزان‌قیمت، صادرات‌محور و رقابت‌پذیر باشد، اگر این‌گونه شود خودروسازی ما هم در منطقه جایگاه پیدا می‌کند و همینطور می‌توان بخشی از نقدینگی سرگردان در جامعه را به سمت آن هدایت کرد. باید برای همین منظور مجلس یا دولت برنامه کوتاه‌مدتی را تعیین کنند و خودروساز مکلف شود تا در یک فرآیند مشخصی تولید را انجام دهند.»
 
ملاک افزایش قیمت خودرو چیست؟
آقای علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت خودرو در کارخانه و بازار به لحاظ روانی تاثیر منفی روی جامعه می‌گذارد، گفت: «با اینکه بالاخره نوسان قیمت ارز کنترل شده؛ اما چرا هر روز خودرو یک قیمت دارد و روز‌به‌روز هم در حال افزایش است و مشخص نیست ملاک این افزایش‌ها چیست؟»

این نماینده مجلس معتقد است: «با آنکه قیمت خودرو افزایش پیدا کرده؛ اما چرا کیفیت آن بالا نرفته است و روز‌به‌روز هم کاهش پیدا می‌کند که قطعاً این موضوع از عجایب روزگار است. ضمن اینکه مردم پول خوبی می‌دهند، اما آیا خودروی خوبی سوار می‌شوند و این خودرو در شان ملت ایران است؟ در بازدیدی که دو ماه پیش از مجموعه سایپا داشتیم مسوولان آنجا به صراحت گفتند ۶۰درصد محصولات‌مان را به یک عده خاص می‌دهیم که حتماً آن‌ها دلال و سودجو هستند.»

سلیمی با بیان اینکه چرا وزارت صنعت در مورد افزایش کیفیت خودروها به صورت جدی ورود نمی‌کند، گفت: «کارخانه‌های فولکس و بنز روز‌به‌روز ارتقای کیفیت دارند ولی پراید، پیکان، پژو ۴۰۵ اول و آخرش یکی است و این ظلم به مردم است، چرا که جور کوتاهی یک عده را باید یک عده دیگر بکشند.»
 
دلالان مشغول کارند
این روزها هرازگاهی تجمعات مشتریان محصولات کارخانه‌های خودروسازی در مقابل ساختمان وزارت صمت یا مجلس و حتی نمایندگی‌ها و کارخانه‌ها شکل می‌گیرد؛ اما نکته اینجاست که چه تعداد از این مشتریان، مصرف‌کننده واقعی هستند؟

مشاهدات عینی از یکی از این تجمعات که هفته گذشته در مقابل وزارت صنعت و معدن برپا شده بود نشان داد که از حدود۲۵نفری که مقابل این وزارتخانه تجمع کرده بودند تقریباً دو نفر مصرف‌کننده واقعی بوده و هر یک، یک خودرو ثبت‌نام کرده بودند. بقیه مشتریان گفتند که هفت و هشت و حتی تعداد بیشتر خودرو ثبت‌نام کرده‌اند. البته ثبت‌نام آن‌ها مربوط به زمانی بوده که قوانین محدوده‌کننده مانند هر خودرو به ازای هر کارت ملی یا شرط سنی بالای ۱۸ سال وضع نشده بود. حال سوال اینجاست که مسوولان نهادهای نظارتی برای کنترل بازار از بابت حضور دلالان و نیز تحویل خودرو به افرادی که دلال‌بودن آن‌ها محرز می‌شود کاری انجام می‌دهند یا خیر؟

 

منبع: صبح نو

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مردم بستوه امده۸۲۴۶۳۷۱۴:۰۵:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
مدیران و مسولان فرصت طلب و محتکر و گرانفروش خودرو سازی را روی سقف خودروهای احتکاری و گران شدع کاذب شلاق بزنید و خودرو های احتکاری را روانه بازار کنید
امین۸۲۴۹۲۸۱۶:۵۹:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
ضعف بزرگ دستگاه های نظارتی داریم بزرگترین معضل این بازار هم سلطان دارد...نرخ تعیین کن دارد ناجا...بازرسی کشور...حراست...باهم بروند :::ببین چه کسی دارد قیمت تعیین میکند؟ تابلو که ندارد...چه کسی نخ میدهد...کی خط مشی تعیین میکند؟ او با کی در ارتباط است...کانال تلگرامی مخصوص این صنف را چه کسی اداره میکند...دلیل سو استفاده چیست؟ دلسوز باشیم...انجام میدهیم...آیا تا این لحظه شد؟
ناشناس۸۲۵۳۹۴۲۳:۳۸:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
به نظر می آید خودرو های بی کیفیت را با این قیمت های نجومی عرضه میکنند به جزء دلالان کسی توان خرید آن را ندارد ویا کسی هم پول داشته باشد با این قیمت کاذبی که دلالها درست کردند. پولش را به هدر نمیدهد .میرود خودرو خارجی با کیفیت میخرد
نادر۸۲۷۱۰۳۱۱:۵۰:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
جناب درست میفرمائید که باید حمایت شوند ملت ما هم ( بنظر من ) حاضرند حمایت کنند و جنس کم کیفیت بخرند مشروط بر اینکه از بهتر شدن کیفیت و معقول شدن قیمتها افق روشنی متصور باشد . بنظر نمیرسد که این خودرو!!!!!! سازان اصلاً تمایلی به ارتقاء کیفی محصولات خود داشته باشند و سابقه چندین و چند ساله آنها به روشنی نشاندهنده این موضوع است. یا بنده حقیر معنی حمایت سازنده را درست متوجه نشدم یا اینکه هدف از حمایتی که اتفاق می افتد، حمایت سازنده و موثر نیست. - به ما بگویید چند سال دیگر بایستی آنها حمایت شوند تا کم کم به وضعیت مطلوب برسیم؟ - آیا تاکنون از ایشان برنامه زمانبندی اجرائی با جزئیات، جهت رسیدن به نقطه مطلوب مطالبه شده است؟ - بچه نوزاد را تاآخر عمر غذا در دهانش نمی گذارند و تا آخر عمر شیر مادر نمی خورد.
ناشناس۸۲۴۶۸۱۱۴:۳۰:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
قیمت ها تا کجا افزایش خواهد داشت!؟
ناشناس۸۲۴۹۲۴۱۶:۵۷:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
تا هر جایی که ملت برای خرید هجوم بیاورند و صف بکشند
رضا۸۲۶۳۱۶۱۸:۲۳:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
تا آنجایی که ارز افزایش بیابد
ناشناس۸۲۴۷۱۶۱۴:۴۶:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
چرا هر شخص باید یک خودرو داشته باشد؟ این سیاست غلط است. باید تولید ماشین سواری کمتر شده ودر عوض تولید خودروهای عمومی و سنگین افزایش یابد.
ناشناس۸۲۴۷۲۳۱۴:۵۱:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
تمام روستاییان با خرید یک پراید به شهرها نقل مکان کرده و مسافرکشی می کنند. این مسئله باعث شده که روستاها خالی از سکنه شوند. باید اینقدر قیمت ماشین افزایش یابد که ضمن حل شدن این مسئله، مشکل مصرف بالای بنزین، ترافیک سنگین و آلودگی هوا هم کاهش یابد.
ناشناس۸۲۴۷۳۳۱۴:۵۸:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
مبارزه با پدیده دلالی باید از خودرو آغاز شود. اگر کسی ماشینی خریداری نماید و بر اساس آمار ثبت دوربینها و معاینات فنی و نیز مراجعه به پمپ بنزین، در ماه از مقدار کیلومتر خاصی (مثلا" 300 کیلومتر) کمتر از ماشین استفاده کند، باید مالیات جدیدی به نام مالیات خرید ماشین بصورت ماهانه پرداخت نماید. این امر باعث می شود که دیگر کسی به خاطر احتکار و دلالی ماشین خریداری نکند.
م۸۲۴۷۴۲۱۵:۰۵:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
الان اقای رییسی شده رییس قوه قضاییه. اگر مشکلی هست به او گزارش کنید. سریعا حل میشود. ناراحت نباشید.
ناشناس۸۲۴۷۹۰۱۵:۳۳:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
باید درب این 2 کارخانه مونتاژ لگن های سیار و ارابه های مرگ را گل گرفت
ناشناس۸۲۴۸۱۶۱۵:۴۸:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
دلالان مشغول پوست کندن ایرانی مسلمانند
ناشناس۸۲۴۸۹۱۱۶:۳۱:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
باز هم صحبت از حمایت می کنید؟ تای کی؟ تا کجا؟ آیا بیش از نیم قرن حمایت از خودروسازان داخلی کافی نبود؟ متاسفانه ..
ناشناس۸۲۵۰۷۸۱۸:۵۴:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
علت عدم خصوص سازی واقعی است امروز خودروسازان را خصوصی کنید و تا ۱۰ سال آینده‌ سالی ۱۰ درصد عوارض ورودی خودرو را کم کنید یعنی ۱۰ سال وقت دارند با شرکتهای بین المللی رقابت کنند
ناشناس۸۲۵۱۴۶۲۰:۳۳:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
وزیر صنعت هیچ تخصصی در این حوزه ندارد و فورا باید برکنار شده و کسی مثل همتی جایگزین ان شود
ناشناس۸۲۵۲۱۰۲۱:۱۶:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
چقدر این چند دلال قدرت دارند که یک کشور 80 میلیونی را به این روز انداخته اند؟ یا دست از این بهانه بچگانه بردارید یا کشور را بدهید به این دلالان که اینقدر قدرت دارند.
رضا۸۲۵۲۷۴۲۲:۱۲:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
عزیزم یکی از ویژگی های خاص و عام مردم ما توهم است که خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست.برادر من خودرو قیمت جهانی دارد و قیمت یک خودروی کلاس سی با موتور ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ سی سی در انواع برندهای جهانی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار است که اگر حداقل هزینه ها و عوارض شامل ترخیص ارزش افزوده حمل و سود وارد کننده به همراه حداقل گمرکی را ۳۰ درصد هم به جای ۱۰۰ درصد فعلی در نظر بگیریم با دلار ۱۳۰۰۰ تومانی چنین خودرویی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان قیمت خواهد داشت حال نمی دانم شما بر چه اساسی قیمت خودروهای داخلی را با برندهای جهانی مقایسه می کنید و اگر هم خودروسازان داخلی خودروی روز را با این قیمت تولید کنند چه تعداد مشتری برای آن وجود خواهد داشت؟
ناشناس۸۲۵۳۷۶۲۳:۲۶:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
دولتی وسیاسی کاری بودن شرکتهای خودرو سازی باعث گردیده سهامداران حقوقی آن با پایین آوردن سهام خودروی ها طوری که قیمت سهام خودروی هارا به کف کف رسانده وچون اطلاعات و پول زیادی دارند هرروز نوسانگیری میکنند وسود زیادی از این راه کسب میکنند وهر طور که دلشان میخواهد با سهام بازی میکنند وسهامداران کوچک را به خاک سیاه نشانند طوری که در این مدت دوماه سهامداران کوچک سرمایه اندک خودرا از دست دادند. وهیچ کسی هم بدادشان نمیرسد واز طرفی تبلیغ کردند که بورس جای امن برای سرمایه گذاران است . بلی بورس برای سرمایه گذاران حقوقی جای امن است
بیکار۸۲۵۶۷۰۰۹:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
ایرانی غیرتت کجاست.....!!!!!
سید احمد حسینی۸۲۵۸۹۴۱۲:۳۵:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
چه خوب گفتید یکی دو سال حمایت کامل بکنیم و بعدش فلان فلان مرد حسابی چهل ساله حمایت نکردید؟ ماشین سمند را بزک کردند دارن میدن 145 میلیون حالا میخوای بیشتر از این هم بفروشید ؟ خب معلومه در پشت دربهای بسته و بازار انحصاری هر چیزی میتونید بگید و هر کاری خواستید بکنید
ناشناس۸۲۶۱۶۴۱۶:۰۴:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
آقا پسته چی ، سکه چی ، گوشت چی و..من نمی دونم چرا کشورمان دلال پرور شده یا مسئولان تمام سوء مدیریت و کاستی های خودشان را سر دلال خراب می کنند! بابا شما یک ده را آباد کنید شهر پیشکشتون!
علی۸۲۷۹۷۵۰۹:۱۰:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
باید ورود خودرو خارجی با تعرفه پایین آزاد شود .مثل دیگر کشورها تا این خودرو سازان داخلی مجبور شوند ماشین با کیفیت و ارزان تولید کنند اگر رانت خواران وسودجوها اجازه دهند
ناشناس۸۳۰۰۳۲۰۱:۳۸:۲۱ ۱۳۹۸/۱/۳
یه سوال پیش میاد چه کسانی سود میبرن از افزایش قیمت ....کیا سود میبرن سکوت میکنن والاه این همه قیمت سرسام آور خودرو داد همه رو در آوردن جز بالا نشینان

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 5. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 6. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 7. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 8. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 9. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 10. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 11. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 12. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 13. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 14. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 15. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 16. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 17. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 18. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 19. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 20. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 21. ادامه کاهش قیمت ارز/ دلار امروز چند؟

 22. ترامپ شعار انتخاباتی خود را تغییر داد

 23. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 24. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 25. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 15. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 16. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 18. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 19. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 20. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 21. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 22. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 23. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 24. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

 25. مجمع وزیران ادوار؛ اجتماع وزرا و معاونین چپ و راست  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 8. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 9. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 10. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 11. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 12. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 13. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 14. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 15. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 16. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 17. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 18. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 19. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 23. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 24. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 25. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

پربحث‌های امروز

 1. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 2. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 3. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 4. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 5. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 6. ادامه کاهش قیمت ارز/ دلار امروز چند؟

 7. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 8. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 9. پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰تومانی و پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های پایین

 10. نرخ سود بانکی تغییر می‌کند؟

 11. رییس بانک مرکزی: نرخ نیمایی حذف نمی شود

 12. بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد!

 13. موافقت یواشکی وزرا با بازگشت کوپن/ روحانی هنوز مخالف است

 14. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: پوری تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 15. دولت چه تعداد کارمند دارد؟

 16. آخرین تغییرات قیمتی در بازار خودرو/ رانا ۸۶ میلیون تومان قیمت خورد

 17. چین به خرید گاز مایع ایران ادامه می‌دهد

 18. تمدید ۴ماهه معافیت تحریم عراق برای واردات برق از ایران

 19. آغاز پروازهای حج از ۱۷ تیرماه/ مشکلی در تامین سوخت هواپیما در عربستان نداریم

 20. قیمت ارز در صرافی/ دلار ۲۰۰ تومان ارزان شد

 21. عرضه محصولات لبنی ۱۵ درصد زیر قیمت در میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

 22. دلال‌های بازار خودرو، فروشنده شده‌اند

 23. مذاکره هند و روسیه برای اجرای پروژه انتقال گاز از طریق ایران

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. خانه‌نشینی فارغ التحصیلان به چه قیمتی؟

پربحث‌های دیروز

 1. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 2. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 3. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 4. مرندی: ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند

 5. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 6. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 7. آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت ۸۰۰۰ تومان!

 8. پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟

 9. یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟

 10. زنگنه مطرح کرد: وضع فعلی بازار نفت به نفع هیچکس نیست/ موافقت مشروط ایران با تغییر زمان برگزاری نشست اوپک

 11. صدور ۵۰ هزار مجوز استخدام در وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان

 12. ۱۰ نماینده مجلس عملکرد وزیر نفت را بررسی کردند

 13. انتقاد شدید از واردات بی رویه برخی تجهیزات به کشور

 14. نحوه تولید پلاک خودروها  

 15. شنبه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل

 16. تعیین تکلیف دلار ۴۲۰۰ تومانی تا پایان این هفته تکذیب شد/ هیچگونه تصمیم یا زمانبندی خاصی اعلام نشده است

 17. سرعت قطار سریع السیر تهران-اصفهان به ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد

 18. وزیر نیرو: بازار ۲۰۰ میلیون نفری در انتظار ایران است

 19. ارزش دلار به کمترین میزان در سه ماه گذشته کاهش یافت

 20. حذف پاداش‌ها درشستا

 21. حجم مبادلات ایران و روسیه7.4 درصد رشد داشته است

 22. آذری‌جهرمی: مخالف فعالیت پوسته‌های تلگرام بودم

 23. حراج‌های دقیقه ۹۰

 24. جایگزینی برای صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس وجود ندارد

 25. صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ ۹۰ درصد دکمه‌های لباس وارداتی است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 5. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 6. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 7. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 8. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 9. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 10. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 13. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 14. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 15. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 16. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 17. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 18. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 19. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 20. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 21. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 22. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 23. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 24. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 25. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

آخرین عناوین