برای حل مشکلات ایران منتظر معجزه هستیم؟/ مسئول واقعی کشور خودمانیم

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3971225020 ۷۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
برای حل مشکلات ایران منتظر معجزه هستیم؟/ مسئول واقعی کشور خودمانیم

امروزه در گفتمان اجتماعی و شبکه های اجتماعی تعبیر "مسئولان" به شکل فزاینده ای دیده می شود، مسئولانی که باید در قبال گرانی گوشت، افزایش قیمت خودرو، سکه و ارز، کمبود تخم مرغ و پوشک بچه تا آلودگی هوا، سیلاب، خشکسالی، تامین معیشت شاغلان و بازنشستگان و... جوابگو باشند. به طور طبیعی انگشت اشاره اصلی به سمت مدیران اجرایی کشور و دولت می رود و البته همه هم طلبکار هستند، همه انتظار دارند، از نمایندگان مجلس گرفته تا صاحبان تریبون های مختلف، از احزاب (به ویژه مخالف) گرفته تا مردم کوچه و بازار.

این صحنه یکی از تضادهای اجتماعی بین تفکر و خواست قلبی ما برای رسیدن به یک جامعه مدنی و از سوی دیگر عملکرد براساس منافع شخصی و ضد جامعه مدنی را نشان می دهد. در یک جامعه مردم سالار، نهادهای مدنی، گروه ها، احزاب و اشخاص همه با هم در رشد و اعتلای جامعه نقش داشته و همه در پیشرفت، ثبات یا نزول و ضعف آن سهیم هستند. لذا چگونه می شود که ما مردم سالاری و جامعه مدنی را بخواهیم ولی در عین حال هر گروه و شخص و جناح صرفا به دنبال منافع خود باشد و حاضر نشود و نپذیرد که باید بخشی از توان خود را در راه یک حرکت همگانی خرج کند. چگونه می شود که دولت مسئول بهبود همه امور باشد ولی تفکر بخشی از فعالان اقتصادی و سیاسی کمتر در حوزه مصالح عمومی دور بزند.

در جامعه ما همه خواستار رشد اقتصادی، کاهش بیکاری، در دسترس بودن همه نوع مواد غذایی، ارزانی و وفور و در سیاست خارجی عزت و موضع بالادستی، گذرنامه پر قدرت و نفوذ بالا هستند اما کمتر به این فکر می کنند که خود آنها چقدر به دولت در قدرت کمک کرده اند! تشکل آنها به چه میزان در حل مسائل اجتماعی مدد رسانده؟ یا خود مردم چقدر تلاش کرده اند مصالح جامعه را بر خود مقدم بدارند؟ یک نمونه بارز این وضعیت را می توان در یارانه های نقدی دید. زمانی که مساله دور جدید تحریم ها اصولا مطرح نبود، رئیس دولت از مردم خواست تا به جز خانواده هایی که واقعا به یارانه نیاز دارند بقیه داوطلبانه انصراف دهند اما چند نفر از ما به دولتی که رای داده بودیم در این زمینه اعتماد و کمک کردیم؟ این پول در زندگی چند نفر از ما اثر غیرقابل جبرانی داشت؟ به قول معروف یک سوزن به خودمان بزنیم و یک جوالدوز به همسایه.

یک بار هم فکر کنیم ما چه کردیم؟ آیا تصور می کنیم هر دولتی با هر اسم و شعاری به صرف چند صد مدیر ارشد با این وضع فشارهای خارجی و دشمنی های داخلی، با این عدم همراهی ها، با این سیل انتقادات و در برابر سودجویی های ده ها هزار فرصت طلب که نمونه های آن در بازار ارز و سکه و تلفن همراه و ... کم نبودند، می تواند معجزه کند؟ آیا با ذخیره 20 تا 25 میلیادر دلار در خانه ها به دولت کمک کرده ایم؟ آیا تشکیل صف خرید ارز و طلا و ثبت نام خودرو برای کسب سود بیشتر و نه رفع نیاز، یعنی همدلی و هم آوایی؟ آیا فکر می کنیم وظیفه اجتماعی ما صرفا این بوده که یک رای به صندوق بیاندازیم و بعد کنار بنشینیم تا همه کارها خود به خود و البته با پول نفت درست شده و مدیران ما را به رفاه برسانند؟

البته تحریم و دشمنی های شدید خارجی اثر کمی نداشته ولی حتی اگر تحریم هم نبود، در صورت عدم همراهی و همدلی مردم نمی شد انتظار پیشرفت و توسعه درخور داشت. اگر پیش از تحریم ها کمتر مساله داشتیم، اگر قیمت ها متعادل تر بود اگر زندگی راحت تر، یک علت مهم آن تزریق درآمدهای نفتی در بازار و جبران نقایص و ضعف ها با پول بوده است، حال که پول کمتر شده، بیماری هم عود کرده است. مشکل ما در درجه اول عدم باور و پذیرش این نکته کلیدی است که هر یک از ما نقشی اجتماعی هم دارد. جامعه کشتی است که همه در آن سواریم اگر بخواهیم هر یک، تکه ای از آن را بریده و ذخیره کنیم همه با هم شکست می خوریم. باید کمی به خود بیاییم، مسئولان واقعی در واقع خود ما هستیم. این ما هستیم که با چند روز کمبود تخم مرغ به ناگاه همه حرفها و جوک ها و مسائلمان رنگ تخم مرغ می گیرد، تحمل نمی کنیم و اجازه نمی دهیم و همراهی نمی کنیم، در عین حال خواهان مردم سالاری و جامعه مدنی هم هستیم. پس شاید انتظار یک معجزه داریم!

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۲۲۷۶۳۰۷:۱۷:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
جالبه! بعد از این همه مصیبت که به دست "مسئولان" بر سر مردم آوار شده است، بنابر آنچه نویسنده این مطلب مدعی شده است، "مردم" بدهکار هم شدند!!!!!!
سعید تمر۸۲۲۸۵۸۰۹:۱۹:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
متن محتوای خوبی دارد
ناشناس۸۲۲۹۳۳۱۰:۳۰:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
این تحلیل ها در مورد جامعه ای با ساختار قدرت دموکراتیک و آزاد صدق میکند نه در جامعه ای که تمام قدرت بدون مسئولیت پذیری به صورت مادام العمر در اختیار یک قشر خاص قرار داشته باشد!
ناشناس۸۲۲۹۸۲۱۱:۱۰:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
دقیقا! از همونجایی که میگه در یک جامعه مردم سالار..... داره فرض غلطی رو میگیره مملکت ما اسم مردم سالار رو یدک میکشه وگرنه همه امکانات در اختیار و یا در خدمت به یک اقلیت
پشمانی از جاجرود۸۲۳۱۰۲۱۲:۲۰:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
یعنی ما 24میلیون که روحانی را انتخاب کردیم قشر خاصیم؟؟؟؟؟
ناشناس۸۲۳۲۸۳۱۳:۵۱:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
..! خودت اتفاقات سیاسی همین یکماه اخیر را مرور کن متوجه میشوی!
ناشناس۸۲۳۳۱۷۱۴:۰۳:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مردم در سال 84 و 88 هم احمدی نژاد را انتخاب کردند آیا مشکلات حل شد؟ تمام افرادی که تایید صلاحیت میشود خود مسئولان فعلی هستن و باید جوابگو باشد نمیشه انداخت گردن مردم من خودم هیچ پست دولتی ندارم و اختیاری هم ندارم آیا من باید جوابگو باشم؟ با این رویه و روش هم مخالفم آیا باید پاسخگو باشم؟ پاسخگوی چه باید باشم؟
ناشناس۸۲۳۴۰۸۱۵:۰۰:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
رای به آقای روحانی انتخاب بین بد و بدتر بوده است
جلال۸۲۳۱۰۷۱۲:۲۴:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
جناب ناشناس خودمان با دموکراسی به روحانی رای دادیم اما جهانگیری و سیف و سایر مدیران روحانی این بلا را سرمان آوردند چی را مخفی میکنی؟
ناشناس۸۲۳۶۰۶۱۷:۰۱:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
انتخاب دیگری نبود و این انتخابها هم همه توسط خود مسئولان تایید صلاحیت شده بودند نمیشه انداخت گردن مردم شما میتونی دو سه نفر را نام ببری بعد بگی که چرا مردم به گزینه درست رای ندادن اگر گزینه درست رو میشناسی دیگه انتخابات برگزار نکن همونو بذار رئیس جمهور
ناشناس۸۲۳۹۴۷۲۳:۱۶:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
دیگه این حرفا قدیمی شده. حرف جدید بزنید
کریم ۲۸۲۳۴۶۴۱۵:۳۸:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
شما اصلاح طلبهام هروقت خرابکاری کردین بگین قدرت دست عده ای خاص است
ناشناس۸۲۳۲۲۸۱۳:۲۸:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اگر مسولان ما هستیم پس باید مذاکره کنیم!
ناشناس۸۲۲۸۸۰۰۹:۴۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
نخیر مردم بدهکار نیستند. ولی ظاهرا شما هم معتقدید مردم تماشاچی اند و باید منتظر معجزه بود. تا وقتی نپذیریم منشا خیلی از مشکلات (اجتماعی، فرهنگی و ...) خود ما هستیم تا صد سال دیگر هم اتفاقی نمی افته. کاش همه چیز را نفی نمی کردید و می پرسیدید چکار باید کرد؟
سیدمحمد۸۲۲۹۱۸۱۰:۲۰:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
حرف نویسنده این نیست که مسئولان مقصر نیستند. فقط می‌خواهد بگوید ما مردم هم وظیفه‌مان را انجام نمی‌دهیم.
ناشناس۸۲۳۳۰۳۱۳:۵۷:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مردم بایستی یک قدم از سوی دولت یا قوه مقننه و قوه قضاییه و نهادهای حکومتی دیگر ببیند تا اعتماد کرده و ده ها قدم بردارند.در مورد فساد چه عملکرد مثبت و قانع کننده ای مشاهده کرده اند؟اگر اعدام یا به زندان افتادن افراد، عملکرد مثبتی داشت که مدیران(همه را نمی گویم) دزدی یا اختلاس نمی کردند.چون اسامی افراد اصلی مرتبط با پرونده اختلاس یا هر فساد دیگری در رسانه ها برده نشده یا برده نمی شود و با آنها برخوردی صورت نگرفته است.بطور مثال چرا در پرونده خاوری اسامی افراد...ی که در فرار ایشان همراهی و کمک کرده اند،اعلام نمی شود؟مردم به چه امیدی باید به قوای سه گانه کمک کنند ؟شما زیرساخت"پله اول" را از مسئولین بخواهید آنوقت از مردم توقع داشته باشید گوشه ای از حل مشکلات و رفع موانع پیشرفت مملکت را انجام دهند.
ناشناس۸۲۳۶۴۴۱۷:۳۷:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
...مردم چه بکنند شما بگو
ناشناس۸۲۳۰۴۶۱۱:۴۹:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
باید از نویسنده پرسید مگر مشکلات و مصائبی که بر ملت رفته و می رود توسط مردم ایجاد شده؟ اگر قرار باشد مردم خودشان کار اقتصاد کشور را درست کنند، باید ...همه مسئولانی که در این سالها ثروت کشور را غارت کرده و برای خود سرمایه های بسیار بسیار کلانی و هنگفت و فوق تصوری به هم زده اند دستگیر و اموالشان مصادره و مجازات شوند! آیا حاضر به این کار هستند؟
ناشناس۸۲۳۲۹۷۱۳:۵۴:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
خود دوستان باید جوابگو باشند نمیشه انداخت گردن مردم
ناشناس۸۲۲۷۶۷۰۷:۲۷:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
واقعا" که معجزه باید صورت گیرد. مشکلات کوچک و بزرگ مانند یک گول بزرگ نخ کاموا شده اند که هزار سر دارند!
ناشناس۸۲۲۸۸۳۰۹:۴۵:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اولا معجزه در هر شرایطی رخ نمی دهد. ضمن اینکه برای مردم ایران اگر معجزه هم رخ دهد باز هم میگویند "ما وظیفه ای نداریم، فلانی باید بیاد درستش کنه"
ناشناس۸۲۲۷۶۸۰۷:۲۸:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مانند آب رفته به جوی، بعضی از مشکلات محال است که دیگر حل شوند.
ناشناس۸۲۲۷۷۱۰۷:۲۹:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
راه حل را تنها در همراه کردن مردم و نه کنار گذاشتن آنها باید جستجو کرد.
ناشناس۸۲۲۸۸۴۰۹:۴۶:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اولا نظر نویسنده هم همین همراه شدن مردم است. ثانیا مردم باید این قابلیت و توانایی و حس همراهی را در خود داشته باشند تا آنها را "با خود همراه کرد"
ناشناس۸۲۳۰۹۶۱۲:۱۶:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
شما نویسنده ای که جواب همه را می دهی؟؟
ناشناس۸۲۳۲۱۶۱۳:۲۵:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
نویسنده نیستم. ولی درست گفته. خودمون هم میدونیم ولی اصرار داریم که نمیدونیم.
ناشناس۸۲۲۷۷۲۰۷:۳۱:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
باید در اساس سیاست های خارجی کشور تغییرات زیر بنایی صورت گیرد.
ناشناس۸۲۲۸۸۶۰۹:۴۷:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اون یه بحث دیگه س.
ناشناس۸۲۲۸۹۰۰۹:۵۲:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
نویسنده طوری نوشته که گویی در این کشور زندگی نمی کند و مناسبات قدرت در این کشور را نمی شناسد.
ناشناس۸۲۲۹۶۸۱۰:۵۹:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
تئوری لذت بخشیدن به ذلت راستی چطوره رسما پیمان تحت الحمایگی با اسرائیل و امریکا امضا کنیم تا به قول شما سیاست خارجی ما تغییر کند این نکاهی است که امروزه علیرغم اینکه با برجام امتحانش را پس داده هنوز با وقاحت دست از تئوری پردازی وابستگی برنداشته است
ناشناس۸۲۲۷۷۵۰۷:۳۲:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مسئولان مثل کارمندان و کارگرانی هستند که ملت استخدام کرده اند مستخدمیکه از حدود اختیارات و تکالیف و وظایف قانونی خودش آگاه شده و قبول مسئولیت کرده و پس از استخام ؛ گردنکشی و یاغیگری و دزدی و کمکاری میکنه باید شدیدا مجازات و یا معزول بشه
ناشناس۸۲۲۷۷۶۰۷:۳۳:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
درآمد ملی باید در راستای حفظ و احیای منافع ملی مصرف شود.
ناشناس۸۲۲۷۷۸۰۷:۳۵:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مردم از ادامه این وضعیت خسته شده اند.
ناشناس۸۲۲۷۷۹۰۷:۳۶:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
ضمن طلب قبولی زیارت رئیس‌جمهور در کربلای معلی و نجف و کاظمین، امیدواریم که ره‌آورد سفر برای ملت عظیم‌الشان ایران اسلامی رسیدن به این حقیقت باشد که معلم کربلا درس مقاومت، شجاعت، گذشت،ظلم‌ستیزی به انسانهای آزاده در طول تاریخ داده است.
ناشناس۸۲۲۸۷۹۰۹:۳۹:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
البته مبارزه با فساد وچشم پوشی نکردن بر فساد خودیها وباندبازیهای خودیهایی که پدر مردم رو در اوردند در اولویت باید باشه .
ناشناس۸۲۳۶۷۱۱۸:۱۶:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
حتما اونم در راه... ژن های خوب
ناشناس۸۲۲۷۸۰۰۷:۳۷:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
آیا در این بازار افسار گسیخته قیمت‌ها (تورم،گرانی، رها‌کردن‌بازار، گوشت،مرغ و...) دولت تدبیر و نمایندگانی که به جای دغدغه مردم و حل این مشکلات به امور سیاسی و کسب رای و دیدار با فتنه‌گران مسبب همه مشکلات اهتمام دارند، خردشدن استخوان قشر ضعیف جامعه را حس می‌کنند؟
ناشناس۸۲۲۷۸۲۰۷:۳۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
شهرداری شهر رستم کلا از توابع استان مازندران به مدت 5 ماه است که حقوق رفتگران زحمتکش این شهر را پرداخت نکرده است تهدید هم کرده‌اند اگر موضوع را به رسانه‌ها بکشانید، شما را اخراج خواهیم کرد!
ناشناس۸۲۲۷۸۳۰۷:۳۸:۴۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مدتی قبل پای برادرم به دادگاه کشیده شد 50 میلیون تومان وثیقه گذاشتم. الان که ایشان تبرئه شده برای گرفتن پول وثیقه مراجعه کردم می‌گویند بودجه نداریم. این رویه در مدیریت جدید دستگاه قضایی باید تغییر یابد.
رضا۸۲۲۷۸۶۰۷:۴۶:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
حرف حساب شما جواب ندارد بسیار مطلب مهم و تاثیر گزاری رو مطرح نمودید خداوند به شما خیر بدهد ای کاش امامان جمعه ما هم کمی یاد بگیرند
ناشناس۸۲۲۷۹۲۰۷:۵۳:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
قطعا اگر ما فرهنگی منطبق باآموزه های دینی خودمان ویا همانندکشورهائی که بعد جنگ ها از خاکستر برخاستند واکنون به کاخ نشسته اند میداشتیم سرنوشتمان اینگونه نبود. ببینید رانت ها واختلاس ها وقاچاق وهزاران مفسده ریز ودرشت وآشکار راچه کسانی ایجاد کرده اند؟. مردم بیچاره کوچه وبازار؟. یا کسانیکه با ساختن ظاهری موجه گول زده اند مردم را ودر هرم قدرت نشسته اند. فقط معجزه.
ناشناس۸۲۲۸۱۰۰۸:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
من فکر می کنم اگر تک تک ما ایرانی ها به وظیفه خود درست عمل نکنیم مشکلات کشور حل نمی شود. من دانش آموز، من دانشجو، من پزشک، من استاد، من کارمند، من قاضی، من پلیس، من پرستار، من راننده تاکسی، من راننده اتوبوس و همه من های این جامعه باید به وظیفه شان عمل کنند تا روحانی و دولتش هم به من های ایرانی نگاه کنند و درست مدیریت کنند. دولت ها برآیند مردم هستند. نمی شود که من راننده از چراغ قرمز رد شوم، وقتی وارد محدوده طرح ترافیک می شوم پلاک خودرو ام را بپوشانم و بعد از دیگران انتظار داشته باشم قانون را رعایت کنند. نمی شود که من کارمند ارباب رجوع را اذیت کنم و بعد انتظار داشته باشم در یک اداره دیگر کار مرا به موقع و سریع انجام بدهند و .. کشور ما از 80 میلیون نفر تشکیل شده است و هر یک از 80 میلیون نفر یک وظیفه ای دارند.
بهزاد۸۲۲۸۱۴۰۸:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
حالا مردم را بدهکارهم کردید ؟!!!! تحلیل گر محترم سوراخ دعا را گم کرده اید عزیزم !
ناشناس۸۲۲۸۱۵۰۸:۱۸:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
با نویسنده موافقم
ناشناس۸۲۲۸۲۳۰۸:۲۴:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
این حرفها زمانی درست است که مسئولان بر اساس شایسته سالاری و در یک انتخابات آزاد انتخاب شوند و مشکل همین جا است که مردم امیدی به مدیریت و درایت مسئولان ندارند بنابراین هر کی باید به فکر خودش باشد!مثلا مدیر می گوید نرخ ارز را درست می کنیم دقیقا همین جا است که می فهمیم که نرخ ارز بهم می ریزه ! و شما مسئولان متاسفانه هیچکدام نه مدیر هستید نه دلتان برای وطن و مردم می سوزه و تا الان فقط پول نفت را هرجا که سوئ مدیریت داشتید تزریق می کردید که الان آن را هم نداریم
حسین۸۲۲۸۲۴۰۸:۲۵:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
کاملا درست است،سرنوشت یک ملت را تک تک افراد آن مشخص می کنند،ما همیشه گرفتاریها و کمبودها را گردن دیگری می اندازیم و متاسفانه به این فکر نمی کنیم که ما چه کرده ایم.
ققنوس۸۲۲۸۳۰۰۸:۳۰:۱۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
ما مردمان همان سرزمینی هستیم که زمانی رشد اقتصادی بالای ۱۰ درصد داشت که تا ان زمان در دنیا بی سابقه بود و یا مردم همان شهری که مسولان کره جنوبی بعد از بازدید از این شهر به امید اینکه روزی سئول مانند تهران شود خیابانی در سئول را به نام تهران نام گذاری کردن!!!!!!!!
ناشناس۸۲۲۸۴۴۰۸:۵۲:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اگر پیش از تحریم ها کمتر مساله داشتیم، اگر قیمت ها متعادل تر بود اگر زندگی راحت تر، یک علت مهم آن تزریق درآمدهای نفتی در بازار و جبران نقایص و ضعف ها با پول بوده است، حال که پول کمتر شده، بیماری هم عود کرده است. در همه سالهای گذشته به دلیل دسترسی دولتها.. به درآمدهای نفتی نیازی به مردم نداشته اند که زیربنای فعالیتهای جمعی آنها را سامان دهند. همه مواردی که گفتی به سازمانهای مردم نهاد نیاز دارد، اما کدام سازمان مردم نهاد میتواند از محدوده خاصی که برایش تدارک دیده شده است، فراتر رود. به اساسنامه انجمنهای علمی توجه کنید که جز بی خاصیتی چیزدیگری به انجمنهایی که باید در کشور نقش اساسی داشته باشند، تزریق نمی کند.
ناشناس۸۲۲۸۴۵۰۸:۵۳:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اولا که در ایران به دلیل نگرانی از افزایش قدرت گروههای مردمی و غیر دولتی همواره در مسیر انان سنگ اندازی ...رخ داده، پس از انجمنها و غیردولتیها نمیشه انتظار داشت. و ثانیا"، وقتی که علاوه بر مالیات و نفت، تمامی منابع و ارزشهای زیرزمینی هم در اختیار دولت هستندو علاو براین سیاست گزاریهای فرهنگی نیز هم، چگونه میشه از نهادهای مردمی توقع داشت؟!! بودجه سازمان محیط زیست که دولتی و شامل همه کشور هست چقدره؟ و بودجه نهادی مثل جامعه المصطفی و یا بنیاد سعدی چقدره؟!
ناشناس۸۲۲۸۴۷۰۸:۵۸:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
آیا با ذخیره 20 تا 25 میلیادر دلار در خانه ها به دولت کمک کرده ایم؟ آیا تشکیل صف خرید ارز و طلا و ثبت نام خودرو برای کسب سود بیشتر و نه رفع نیاز، یعنی همدلی و هم آوایی؟و..... دلیل این مواردعدم اعتماد مردمه.
ناشناس۸۲۳۵۰۰۱۵:۵۵:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
نه! ولی به یاد داریم که رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی دائم میگفتند مردم ارز نخرند که بدجوری ضرر میکنند! ولی آنها که گوش نکردند و خریدند به شدت سود کردند! در این میان آنها که با دولت همراهی کردند کجای ماجرایند؟ آیا دولت میتواند زیان آنها را جبران کند؟ مسئه این است که دیگر کسی به دولت اعتماد ندارد زیرا دولت توان جلب اعتماد مردم را از دست داده است.
بنده خدا۸۲۲۸۵۱۰۹:۰۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
سلام یعنی مردم کم گذاشته اند !! هر وقت اشاره شده مردم وسط میدان حاضر بوده اند و هستند آن کسانی که ارز در خانه نگه داشته اند چند درصد از مردم هستند ؟ قیاس شما همانند آمار چند صد مدیر ارشد است وقتی دولت از پس بقول شما چند صد مدیر بر نمی آید چطور میتوانید انتظار داشته باشید مردم حتی مدیریت 45 هزار تومان یارانه شان را به این دولت بسپارند بنظر نویسنده اشکال از یک بام دو هوای مردم است ؟؟ یا اینکه دولت در ثابت کردن توانایی و برادریش ناتوان بوده
ناشناس۸۲۲۸۵۷۰۹:۱۹:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
بنظر من تا بساط سیاست زدگی پهن باشه به جایی نمیرسیم اقتصاد سیاسی، فرهنگ و هنر سیاسی، مباحث اجتماعی سیاسی، ورزش سیاسی، مبارزه با فساد سیاسی...
ناشناس۸۲۳۴۲۸۱۵:۱۰:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
باید سیاست در خدمت اقتصاد و اجتماع باشد و نه برعکس
ناشناس۸۲۲۸۶۸۰۹:۳۲:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
هروقت جلوی این اختلاس های میلیاردی و گرفت اونوقت از ملت توقع همکاری داشته باشد.
ناشناس۸۲۳۷۴۲۱۹:۳۵:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
بله، درست است. آقایان یادشان رفته سالها از مردم طلب یاری کرده اند و پاسخ مثبت شنیده اند.در عوض مردم هروز یک خبر... جدید درباره اختلاس، فساد، گرانی و ...دریافت می کنند. مسئول یعنی کسی که مورد سئوال واقع می شود. آهای مسئولان در این همه سال که گذشته!!! بیایید و جواب ملت را بدهید.
ناشناس۸۲۲۸۷۱۰۹:۳۴:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
وقتی از هر طرف آقایان و آقازادگان دارند اموال کشور را غارت می کنند از دست مردم چه کاری ساخته است؟
ناشناس۸۲۲۸۷۸۰۹:۳۸:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
دقیقا!ما همه داریم جزیره ای و جدا از هم فکر و اقدام میکنیم نشستیم یا دستی از خارج یا ناجی ای از داخل پیدا بشه ما رو به سرمنزل مقصود برسونه ولی زهی خیال باطل!!
ناشناس۸۲۳۰۷۸۱۲:۰۶:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
این بلاییست که غرب بر سرمااورده وازنا اگاهی مااستفاده کرده بنابراین تنها خوداین ملت میتواند خودش راازاین مهلکه نجات بدهد ولاغیر
ناشناس۸۲۳۳۰۹۱۴:۰۰:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
غرب اورده !!! چطور و کی و چی زمانی و توسط چی کسانی
فلانی۸۲۲۸۸۵۰۹:۴۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
دو پارامتر مهم اثرگذار بر ارزش پول ملی هر حکومتی، تولید ناخالص ملی و اعتماد عمومی به حاکمیت است. فردی که پول کشورش را به دلار تبدیل می‌کند و ذخیره می‌کند یعنی به نظام اقتصادی و آنچه در آینده اتفاق می ‌افتد بی اعتماد است. معتقد است نظام اقتصادی کشور، فشل است و امکان سودآوری از طریق کارآفرینی وجود ندارد. بروید ببینید عامل این بی اعتمادی چیست. نه اینکه به مردم بگویید مردم دلار نخرید. با شعار چیزی حل نمی‌شود. حتی اگر مردم همه دلار ها و طلا هایشان را هم بیاورند و در بازار بفروشند دردی از سیستم مریض و فسادآفرین اقتصادی کشور حل نمی‌شود. تغییری در تولید ناخالصمان ایجاد نمی‌شود. توده مردم در اقتصاد بیش از آنکه کنشگر باشند، واکنشگرند.
ناشناس۸۲۳۰۱۶۱۱:۳۲:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
این که گفتید مسئول واقعی خودمانیم درست ، اما نگفتید چگونه باید مانع نابودی ( تمام هست و نیست ) مملکت و ملت توسط مسئول نماها شویم .
ناشناس۸۲۳۰۶۷۱۲:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
خداوند میفرماید <جامعه ای تغییر نمیکند مگر اینکه مردمش تغییر کنند > پس مامردم باید تغییرکنند
ناشناس۸۲۳۰۸۹۱۲:۱۳:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
چه کسی گفته مسئول واقعی مردم هستند ؟ مالک مردم هستند اما مسئول خیر . این راه درستی برای فرار از جوابگویی دولت نیست .
ناشناس۸۲۳۱۴۱۱۲:۴۲:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اگر اینطوریه، پس اینهمه مسوول ریز و درشت ... رو میخواهیم چکار؟
ناشناس۸۲۳۵۹۴۱۶:۵۰:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
هدف شما از نوشتن اینجور مقالات اینه که دلار و سکه مردم رو بکشونید بازار تا اون رو هم ... اگه مردم مسئول هستند پس این همه وزیر و وکیل برای چی حقوق می گیرند.
ناشناس۸۲۳۶۸۳۱۸:۲۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
الناس علی دین ملوکهم
فرهاد۸۲۳۷۰۳۱۸:۴۸:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مردم به اندازه کافی خدمتگزار مسئولان بوده اند.... وقت آن است که مسئولان فلسفه برپایی حکومت را مرور کنند و بدانند از مردم حقوق می گیرند تا خدمتگزار مردم باشند
ناشناس۸۲۳۸۷۷۲۱:۵۳:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
هر جا نیاز به نمایش باشد ، مردم حضور پرشور دارند ولی در بقیه ی موارد ذره ای برای آنها ارزش قائل نیستند .
ناشناس۸۲۴۶۷۸۱۴:۲۹:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
بیچاره مسئولین!!!!!!!!!!! از دست ما مردم چی می کشند؟؟؟؟؟ درسته آقای نویسنده؟
ناشناس۸۲۴۹۷۲۱۷:۱۶:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
دو برادر میشناختم یکی درس خوان و دیگری علاقه ای به درس خواندن نداشت ولی در عوض عاشق بودن در جمع ها و فعالیت های مسجد بود برادر اولی ازدواج کرد و خانه ای خرید و پیشرفت کرد ولی بردار دوم بیکار بود ولی او هم به فکر ازدواج بود بعد از مدتی که هر دو را دیدم برادر اول خانه اش را فروخته بود که بهترش را بخرد بخاطر تورم همان هم از دستش رفته بود ولی برادر دوم یک خانه مسکن مهر داشت و مرتب میپرسید سود سهام عدالت را کی میدهند به نظر شما نکته اخلاقی این موضوع در چیست ؟

پربحث‌های اخیر

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 5. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 6. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 7. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 8. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 9. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 10. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 11. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 12. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 13. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 14. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 15. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 16. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 17. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 18. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 19. ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند

 20. نامه جدایی برانکو به پرسپولیس رسید

 21. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 22. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 23. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 24. الاهلی؛ برانکو عید فطر با الاهلی به توافق رسید+عکس

 25. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. راز یک شعف

 7. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 8. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 9. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 10. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 11. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 12. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 13. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 14. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 15. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 16. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 17. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 18. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 19. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 20. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 21. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 22. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 23. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 24. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 25. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. پرستو یا آشیانه!؟

 9. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 10. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 11. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 12. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 13. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 14. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 15. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 16. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 17. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 18. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 19. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 20. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 21. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 22. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 23. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 24. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

 25. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

آخرین عناوین