فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرهنگی

محمد براتی، گروه اجتماعی الف،   3971224051 ۱۴۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرهنگی

از تازه‌ترین جنجال‌هایی که دوربین‌به‌دست‌ها بوجود آورده‌اند،‌ نحوه خواستگاری یک جوان در پاساژی در شهر اراک بود. خواستگاری که شکل و شمایل آن نشان می‌داد برآیند ولنتاین‌ها برخلاف آنچه که در گذشته فکر می‌کردیم، تدریجی نبوده و به سرعت در حال وقوع است. اینکه در طی سال‌ها آنچه را که چندباره گفته‌ایم، دوباره بگوییم و از تمایز فرهنگ شرقی و غربی با فرهنگ اسلامی-ایرانی حرف بزنیم، همان تکرار مکررات همیشگی است؛ تَکرارهایی که نتیجه آن همان‌طور که مشاهده می‌کنیم قطعاً رویش و استقبال به سمت فرهنگ موردنظر و کمتر شدن آیین ولنتاینی نبوده است.

"اقدام خارج از عرف، شرع و اخلاق" نامیدن این خواستگاری از آنجایی برای «برخی» با علامت تعجب خوانده می‌شود که برخلاف تجمعات مردم برای مشاهده به دار آویخته شدن یک اعدامی،‌ اینبار ازدحام جمعیت با تشویق،‌ سوت و کف زدن آنان همراه شده است!

عمدتاً جایگاه این «برخی» را سلبریتی‌های همیشه در صحنه پر می‌کنند. همان‌هایی که تا وقتی از مسئله‌ای رضایت داشته باشند و باب میل شخصیشان باشد،‌ آن را در بوق و کَرنا می‌کنند، از فواید و مزایایش می‌گویند و آن را بهترین می‌دانند! اما به محض بوجود آمدن عدمِ رضایتِ شخصی، یا ژست پشیمانم به خود می‌گیرند و یا احساس سخنگوی مردمِ معترض بودن، به آن‌ها دست می‌دهد.

این سلبریتی‌ها در جایی که لازم بدانند خود را تافته جدا بافته فرض می‌کنند و در جایی دیگر تبدیل به تافته‌ای مردمی،‌ خاکی و خَیِّر می‌شوند. این عزیزانِ مشهور که بعضاً طنزپردازان قهاری نیز هستند،‌ قسمت خنده‌دار ماجرا را نمی‌بینند؛‌ حرکت این زوج در راستای ازدواج است،‌ عملی که علاوه بر یک سنت دینی بودن،‌ به مرحله امکان رساندنش نیز در این شرایط اقتصادیِ اسف‌بار،‌ خود کار بسیار بزرگی است! با این حال کارشناسان اینستاگرامی به طرز عجیبی نه از نفسِ‌ خواستگاری و ازدواج بلکه نحوه برخورد قانون با حرکت غیرمتعارف و قرون وسطایی «زانو زدن جهت ابراز علاقه» را به متن پُست/اِستوری‌هایشان تبدیل می‌کنند.

اما جدای از این مسئله که رفتار این زوج برخلاف نفس عملشان قطعاً هنجارشکنانه و برخلاف قانون رسمی کشور بوده،‌ سوال‌هایی که باید برای سردمداران فرهنگی کشور ایجاد شود،‌ ورای چگونگی برخورد با این موارد و نحوه جلوگیری از اینگونه رفتارها است. آن‌ها باید ببینند مردمی که گرداگرد این زوجِ جوان جمع شده‌اند، از سنین و قشرهای مختلف هستند؛ مردمی که بسیاری از آن‌ها این اتفاق را به هیچ عنوان "ترویج بی‌اخلاقی در جامعه" و موجب "جریحه‌دار شدن احساسات مردم مومن" نمی‌دانند. در عین ناباوری برای بعضی از مسئولین،‌ این مردم همان‌هایی هستند که بارها در مذمت فرهنگِ منحطِ غرب فیلم‌ها و مستندها دیده‌اند، سخنرانی‌ها گوش کرده‌اند و بنرها و بیلبوردهای عظیم شهری را از جلوی چشم گذرانده‌اند.

اما چه شده است که ولنتاین،‌ هالووین و کریسمس در نظرشان مُنحطِ غرب نیست؟ چه شده است که زانو زدن به سبک جنگجویانِ قرون وسطی در پیشگاه جمع برای ابراز علاقه و سپس در آغوش گرفتن یکدیگر را بی‌بندوباری نمی‌دانند؟ نسل‌های جدید در گیرودار چه اتفاقاتی بوده‌اند که ساخت یک حصار به شکل قلب و ترکاندن بادکنک را به آداب و رسوم چندین هزارساله آن ترجیح می‌دهند؟ چه گفته‌هایی گفته نشده و یا چه گفته‌هایی به اشتباه گفته شده که جلوگیری از انجام اینگونه رویدادها در نظرشان تبدیل به "مانعی برای شادی کردن" آن‌ها شده است؟

و چه بسیار "چه شده‌"هایی که آنقدر بی‌جواب و یا بدجواب مانده‌اند که باعث شده سلبریتیِ همه‌چیزدان ما، تازه‌ عروس‌ودامادهای راهپیمایی‌ها و صندوق‌های رای را در مقابل خواستگاری‌های ولنتاینی و زانوزدن‌های عمومی قرار دهد. در نهایت مانند آنچه که در این سال‌ها در پایان این ماجراها می‌شنیدیم،‌ با گفتن "باید فکری کرد" اتفاقی نخواهد افتاد؛‌ مدت‌ها است که گفته می‌شود "باید فکری کرد" اما همچنان آن جوانِ زانو زده و هنجارشکن، اطرافیانِ در حال زیاد شدنِ‌ او و آن سلبریتیِ سوار بر اریکه‌ی احساسات مردم، به درستی نمی‌دانند که چرا و کجای فرهنگِ به ظاهر جذابِ غرب منحط است؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۲۱۸۹۴۱۱:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
از نظر شما خواستگاری یعنی قشون کشی خانواده پسر به خانه دختر؟ بیدار شوید، زمانه عوض شده. خواستگاری در ملا عام هیچ ایرادی ندارد. باعث شادی و تشویق مردم به ازدواج می شود، آنهم در زمانه ای که تنور ازدواج سرد و ازدواج سفید خودنمایی می کند.
ناشناس۸۲۱۹۴۵۱۱:۴۴:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
جناب براتی هنوز اولشه ، امروز با نسلی روبرو هستید که با آنچه در رسانه های حاکمیتی تبلیغ می کنید فرسنگ ها فاصله دارند همانند شما نمی اندیشند و راه خود را می روند تلاش های قلمی و رقمی شما و امثال شما هم بیهوده است
پیمان۸۲۲۶۷۳۰۰:۴۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
خب این خوبه یا بد؟ شما خودت چند سال بعد دختر دار بشی دوست داری دوخترت فرسنگ ها با اخلاق و عفت فاصله داشته باشه؟
من من۸۲۴۰۰۷۰۰:۵۳:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
یه زمانی فکر می کردن ک مدرسه رفتن دختر یعنی بی عفتی! یک زمانی فکر می کردن کار کردن زن و در اجتماع بودنش یعنی بی عفتی! معیار و تعریف شما از عفت با معیار عموم جامعه فاصله داره.. مشکلی نیست..حق انتخاب داری برای زندگیت..ولی تحمیل سبک زندگیت به بقیه قابل پذیرش نیست.. اما در مورد اصل سوالت! مطمئنا انتظار دارم دخترم تبدیل به فردی مستقل بشه.. یعنی در طول زندگی تا اونجا ک درتوانم هست بر اساس برداشت و نگاهم به زندگی تجربیاتم رو منتقل کنم بهش و بعد خودش تصمیم گیرنده زندگیش باشه.. حتی اگر در تضاد با انتخابهای من باشه.. داشتن فرزند کپی شده و محدود و بدون نگاه آزاد حتی در بهترین حالتش هم ارزشی نداره..
ناشناس۸۲۴۶۰۶۱۳:۵۱:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
خوب یا بدش رو عرف اجتماع تشخیص می ده. زمانی نه چندان دور مادران و مادر بزرگان ما در گرمابه‌های زنانه برای پسران خود همسر پیدا می کردن و چشم عروس و داماد تا حجله عروسی به جمال همدیگر روشن نمی شد و جالبه که همان خانواده ها هر رویه ای به غیر از این رویه رو غیر اخلاقی و فساد می دونستند. اما چیزی نگذشت که نحوه ازدواج از حالت سنتی تغییر پیدا کرد. جامعه و عرف و عادات اجتماعی دایم در حال تغییر و تحول هست.
ناشناس۸۲۷۸۸۴۰۱:۵۹:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
امیدوارم این اتفاق پسندیده بزودی برای دختر خودتان بیفتد و شادبشوید
ناشناس۸۲۱۹۶۱۱۱:۵۱:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
این کار فقط یک اقدام نمایشی است و برای جلب توجه دیگران. ازدواج احتیاج به تعقل دارد، نه تصمیم آنی و احساسی که موجب افزایش آمار طلاق بشود!
ناشناس۸۲۲۰۵۷۱۲:۳۴:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
میبنم آمار طلاق و ازدواج را!!! همه هم که ماشاالله نتیجه طرق خواستگاری سنتی است!!! ضمنا تو از کجا می توانی فکر و نیت مردم را بخوانی؟؟؟
ناشناس۸۲۲۲۷۵۱۶:۰۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اتفاقا نتیجه عشقهای خیابونیه
ناشناس۸۲۲۳۳۲۱۷:۰۰:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
حتما" توی روستا ها هم خیابان وجود دارد که این هم آمار طلاق بالا است!!!!
کریم۸۲۲۷۸۱۰۷:۳۷:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مشکل تفکر سنتی اینه که میگه دختر وپسر حق ندارند قبل از ازدواج با هم ارتباط داشته ورفتار همدیگر را بشناسند، بلکه این شناخت باید پس از ازدواج و از طریق درک متقابل بوجود بیاید. متاسفانه بسیاری از ازدواج های سنتی در اثر نیازهای جنسی به وقوع پیوسته وپس از دوره کوتاهی از زندگی .. ، تازه متوجه می شوند که بایکدیگر تفاهم ندارند.که این موضوع یا باعث طلاق شده و یا در بسیاری از زندگی های کنونی و تنها بخاطر حفظ آبرو منجر به طلاق های عاطفی شده و زن وشوهر هیچگونه حس عاطفی و حتی احترامی برای همدیگر قائل نیستند . جوانان امروز دیگر خواهان این نوع زندگی نیستند.
ناشناس۸۲۲۶۴۲۲۳:۲۶:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اگر ثمره ی ازدواج های سنتی است پس چرا این فرهنگ چند هزار ساله الان نتیجه بد داده یا شاید هم ناشی از اشتباه راهبردی شما باشد از نظر من این افزایش آمار ها به دلیل گسترش تکنولوژی بدون آموزش های لازم است نه فرهنگ ازدواج و خواستگاری سنتی.
مهران۸۲۲۷۹۵۰۷:۵۶:۰۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
این شیوه خواستگاری اشکالی نداره ولی کاش آماری از نتیجه این نوع ازدواج ها هم منتشر میشد تا معلوم بشه دوام پیدا میکنه یا سریع به پایان میرسه
ناشناس۸۲۳۲۸۴۱۳:۵۲:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
شما هم فقط بشین فکر کن! احتمالاً بچه من میشه هفت سالش و تو هم هنوز داری فکر میکنی!!!
ناشناس۸۲۲۰۴۰۱۲:۲۵:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
نه زانو زدن پسر جلوی دختر طوری که حتما همه ببینند وهمچنین دخترم بایددستش رو دهانش بگذاره،ضمن اینکه خانواده نباید در این بین کوچکترین نقشی داشته باشه
ناشناس۸۲۲۱۰۸۱۳:۱۷:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
یه سر به دادگاه خانواده بزن فکر کنم نظرت تغییر کنه
ناشناس۸۲۲۳۳۰۱۶:۵۷:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کاری به چرندیات نوشته شده ندارم. ولی خدایی بابت این طور حرف زدن و چرند گفتن میشه تو این مملکت خوب ترقی کرد‌. کاش من هم اندازه شما خائن بودم تا حداقل راحت تر زندگی کنم.
ناشناس۸۲۲۵۹۱۲۲:۰۳:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
طرف هر طور دوس داره خواستگاری کنه، به من و شما هیچ ارتباط نداره گرچه بماند خیلی هم زیباست زانو میزنی و از دختر تقاضای ازدواج میکنی.
ناشناس۸۲۳۵۸۷۱۶:۴۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
قشون کشی ؟ متاسفانه نوع این در یک جامعه با باورها و بافت سنتی محل پرسش هست نه نفس خواستگاری ؟ سوال هائی که باید از خودتون بپرسید اینه که آیا در جوامع غربی همه خواستگاری ها به این سبک انجام میشه؟ در همین سبک خواستگاری عروس خانم درخواست چه مهریه ای رو دارن (البته تو این موارد به ترکیب سنت و مدرنیته میشه رجوع کرد) !!! وقتی باورهای فرهنگی رو قبول نداشته باشیم چی برای گفتن داریم؟ هالوین - ولنتاین از یه طرف این تقلیدها هم یه طرف دیگه در کنار باورهای سنتی واقعا چه ترکیبی میشه
ناشناس۸۲۱۸۹۵۱۱:۰۶:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
خواستگاری در ملا عم چه ایرادی دارد؟ مگر جنایت است؟ کدام قانون را نقض می کند؟
ناشناس۸۲۱۹۶۳۱۱:۵۲:۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اشکالی ندارد عاقلانه نیست ... لابد همون جا و در همون لحظه هم باید جواب بده؟!
ناشناس۸۲۲۰۳۵۱۲:۲۱:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
حتما" شما مرجع تشخیص عاقلانه هستید!
ناشناس۸۲۲۰۵۵۱۲:۳۳:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
به فرض که عاقلانه نیست از دیدگاه شما! ایا جرم است؟!
ناشناس۸۲۲۲۴۲۱۵:۴۸:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
گفته شده که اشکالی نداره و جرم نیست
ناشناس۸۲۳۳۳۱۱۴:۱۵:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
&;اما جدای از این مسئله که رفتار این زوج برخلاف نفس عملشان قطعاً هنجارشکنانه و برخلاف قانون رسمی کشور بوده،‌ سوال‌هایی که باید برای سردمداران فرهنگی کشور ایجاد شود،‌...; داره میگه برخلاف قانون رسمی بوده!!!!
ناشناس۸۲۱۸۹۷۱۱:۰۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
به نظر من این نوع خواستگاری کردن ایرادی بهش وارد نیست چون یه عده مردم در یک لحظه شاد شدن
ناشناس۸۲۲۳۲۴۱۶:۵۰:۱۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
پس دیگه خواستگاری اسمش نیست در حقیقت خنداننده شو هست
ناشناس۸۲۲۴۶۵۱۹:۵۵:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
خندوانه است مگه؟!
ناشناس۸۲۱۸۹۹۱۱:۰۸:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
این نوع خواستگاری در جمع، چون ابهت مرد را درجامعه مرد سالار می شکند، مورد پسند بعضی ها نیست!!
ناشناس۸۲۱۹۶۷۱۱:۵۴:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اتفاقا شان دختر رو پایین میاره.
ناشناس۸۲۲۱۳۰۱۳:۳۰:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
هیچ کدوم از این دو. ولی واقعا در فرهنگ ما نیست.
ناشناس۸۲۲۵۷۳۲۱:۳۶:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
از جانب دخترها نظر ندین.. فوق العاده است این نوع خواستگاری.. هیجان انگیز و عاشقانه ست
محمد۸۲۱۹۷۸۱۱:۵۷:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
جرم انگاری هر اقدامی باید در قانون پیش بینی شده باشه بفرمایید کجا قانون گفته این اقدام جرم محسوب میشه؟ اقدامات خلاف عرف فراوان هست بفرمایید بگیرید
ناشناس۸۲۱۹۰۱۱۱:۰۸:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
زندگی مردم به شما مربوط نیست.
ناشناس۸۲۱۹۷۰۱۱:۵۵:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
در هیچ جای دنیا همچین حرفی زده نمیشه.
ناشناس۸۲۲۰۶۰۱۲:۳۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کی این حرف را زده؟ در همه جای دنیا قانون اجازه نمی دهد که کسی در زندگی کس دیگری دخالت کند.
ناشناس۸۲۲۶۹۰۰۱:۰۸:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
قوانین راهنمایی رانندگی ، قوانین بهداشتی مثل ریختن زباله، قوانین اجتماعی و فرهنگی مثل عدم توهین به نژاد و دین و جنسیت، مثل عدم نوشیدن مسکرات در ملاعام، مثل ممنوعیت عشق بازی در ملاعام، قوانین پوششی (با حدود مختلف و موکدا ممنوعیت عریانی یا اگزیبیشنیسم در ملاعام) و... همه مسائلی هستند که جز قوانین کوچه و خیابان اکثر کشورها هستند و برایشان به سخت ترین شکلها مجازات و جریمه وجود دارد و کسی مثل شما آنها را دخالت در زندگی دیگران نمیداند!!! شما به قدری از اون ور پشت بام افتادید که حالاحالاها اصلا هیچ دردی را حس نمیکنید و اصلا نفهمیدید که ..
ناشناس۸۲۲۰۰۴۱۲:۰۸:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
پس گرانی ها هم بهشون مربوط نیست؟!؟؟؟؟
ناشناس۸۲۲۰۶۱۱۲:۳۷:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
شکایت از گرانی، مطالبه مردم از دولت است و نه مطالبه مردم از مردم!
ناشناس۸۲۲۱۱۰۱۳:۱۷:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
زندگی شخصی مردم در منازلشون جریان داره. اگر کسی زندگی داخل منزلش رو آورد وسط جامعه ناخودآگاه این اجازه رو به دیگران داده که در موردش اظهار نظر کنن.
ناشناس۸۲۲۲۷۹۱۶:۰۴:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اظهار نظر، نه دخالت فیزیکی یا بی ادبی
ناشناس۸۲۲۷۲۰۰۳:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
بله درسته. زندگی شخصی در منازل هست و زندگی اجتماعی در جامعه! ولی کی گفته سبک زندگی اجتماعی که شماها تبلیغ میکنید درست هست ؟ بهتره هر کی سرش تو کار خودش باشه و کاری که فکر میکنی رو انجام بدی. نه من به تو توهین کنم نه تو به من
ناشناس۸۲۴۰۳۱۰۲:۲۹:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
قرار بر دخالت باشه باید اکثریت بر اقلیت تصمیم بگیرد نه بر عکس
پیمان۸۲۲۶۷۵۰۰:۴۲:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
به شما چه ربطی داره که به کی مربوطه به کی مربوط نیست؟
ناشناس۸۲۲۶۸۵۰۰:۵۵:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
یه چیزی شنیدید فکر میکنید همه جای دنیا همه کاری در ملاعام آزاد است و مخالفت با آن دخالت در کار دیگران است شما مشکلتان حتی با حدود این قضیه هم نیست که مثلا بگویید محدودیت ها در ایران بیشتر است و ما با این مخالفیم شما میگویید کلا نباید هیچ محدودیتی وجود داشته باشد همه کشورها قوانینی مطابق با فرهنگ و سنت های خودشان دارند که مخالفت با آنها مجازات ها و جریمه های سختی دارد آنقدر خودباختگی هم نوبره ..
ناشناس۸۲۱۹۰۵۱۱:۱۱:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
یه چیزی رو فراموش نکنید. فرهنگ فرمایشی نمیشه. با بگیر و ببند هم ترویج نمیشه. پس زور الکی نزنید. این مردم همون مردمی هستن که وقتی راهپیمایی میرن باهوش و فهیم خونده میشن. حالا هم با همون فهم و هوش راهشون رو خودشون انتخاب می کنند. سردمداران حکومت فقط می تونن گزینه های فرهنگی خودشون رو جذاب تر کنن. اما اونی که انتخاب می کنه همین مردم هستن.
آریابان۸۲۲۲۳۳۱۵:۳۸:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
تردیدی نیست که فرهنگ فرمایشی محکوم به شکست است همانطوریکه پیش-استاد جامعه شناسی ایرانی شیخ اجل سعدی ، آورده است : جوجه کلاغی را وادار کردند که روش و منش کبک را تقلید کند ولی در پایان ، نه تنها کبک نشد بلکه دیگر متاسفانه همان کلاغ اولیه هم نبود وکلا موجودی شده بود دچار سر در گمی هویتی ، از خود باخته ، نیست-انگار و .... !!!! ؛
ناشناس۸۲۱۹۰۷۱۱:۱۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
خواستگاری به هرشیوه ای که ادب وملایمت دران باشد هیج ایرادی ندارد وزانو زدن وتقاضا کردن غربی وشرقی واسلامی وغیر اسلامی ندارد طرف مقابل می تواند بگوید قبول ندارم یا من می پذیرم ولی باید مراسم عرفی هم را رعایت کنید
ناشناس۸۲۱۹۹۷۱۲:۰۷:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
برای ازدواج نباید فکر کرد؟! نباید تحقیق کرد؟! نباید با خانواده مشورت کرد؟! میخاید آمار ازدواج های احساسی و بی منطق زیاد بشه تا آمار طلاق افزایش پیدا کنه؟!
ناشناس۸۲۲۰۵۲۱۲:۳۲:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
آمار طلاق همین حالا بالا هست. تو نگران آمار طلاق نباش
ناشناس۸۲۲۲۴۵۱۵:۴۹:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
پس بالاترش نبرید؟!
ناشناس۸۲۲۳۴۵۱۷:۰۹:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
آب که از سر گذشت چه یه وجب چه صد وجب
ناشناس۸۲۲۰۶۲۱۲:۳۹:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اگر خواستگاری سنتی درست است، پس چرا آمار طلاق اینقدر بالاست.
ناشناس۸۲۲۲۴۸۱۵:۵۰:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
مطمئنی الان سنتیه؟!
ناشناس۸۲۲۰۷۳۱۲:۴۸:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
امار طلاق الان هم زیاد است سخنرانی ومقاله نویسی را کنار بگذارید ریشه یابی کنید راه حل پیدا کنید
ناشناس۸۲۲۰۹۱۱۳:۰۶:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
چه ربطی داره؟
علی۸۲۲۱۵۵۱۴:۰۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کی گفته که این خواستگاری بدون شناخت بوده؟
ناشناس۸۲۲۳۳۴۱۷:۰۳:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ازدواجی که عروس و داماد در عرض یک ساعت در یک اتاق بسته و به صورت سنتی با هم آشنا می شوند، حتما" موفق نخواهد بود.
ناشناس۸۲۲۴۱۸۱۹:۱۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ازدواجهای سنتی هم با شرایط زمانه امروز خیلی هم جواب نداده تو دادگاههای خانواده میتونید ببینید با گذر زمان خیلی چیزها تغییر کرده و خواهد کرد!
ناشناس۸۲۲۹۰۲۱۰:۰۳:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اگر مبنا فکر باشد در شرایط این مملکت وناامیدی توام با اینده مبهم ، که اصلا اصل ازدواج عاقلانه نیست !!
ناشناس۸۲۲۱۲۵۱۳:۲۷:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اگر درخواست ازدواج به صورت رسمی و البته خصوصی ارائه بشه هم دختر خانم راحت‌تر می‌تواند نظرش را بیان کند و هم اگر جواب منفی بود بار روانی کمتری برای پسر خواهد داشت اینطور نیست؟
ناشناس۸۲۱۹۰۹۱۱:۱۳:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
درود بر این دو جوان سنت شکن که با این عمل خود، سنت انبیا که همانا ازدواج است را به زیبا ترین شکل تبلیغ کردند.
ناشناس۸۲۱۹۸۰۱۱:۵۷:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
سنت ها رو مسخ نکنید بعدا تبعات بدی خواهد داشت ... زندگی که مثل انیمیشن های دیزنی نیست!
ناشناس۸۲۲۰۶۶۱۲:۴۱:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
مگر تو مرجع تشخیص بد و خوب و سنتها هستی؟؟؟ در ضمن ،زندگی هر شخصی یک قصه است . اما مال بعضی ها خواندنی و زیباتر است.
ناشناس۸۲۲۳۹۸۱۸:۳۴:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
قصه واقعی با قصه فانتزی و تخیلی متفاوته!
ناشناس۸۲۲۱۲۲۱۳:۲۵:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
الان من نفهمیدم اینا بالاخره سنت شکن هستن یا سنت رو احیا کردن؟!!
ناشناس۸۲۲۷۲۲۰۳:۱۸:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
عزیزم اینا فقط شاد بودن. همین. نه دزدی کردن، نه فساد نه دروغگویی. جوانِ شاد. جرم ازین بالاتر ؟
ناشناس۸۲۲۱۲۷۱۳:۲۹:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ائمه اطهار هم خواستگاری رو از خانواده همسر مورد نظرشون انجام میدادند این نحوه خواستگاری هم کسر شان پسره هم دختر
ناشناس۸۲۲۳۶۰۱۷:۲۳:۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
عزیزم، امامان ما خواستگاری را از خانواده‎ی دختر انجام می‎دادند؛ اما هیچ شرطی در این مورد وجود ندارد. اما، قبول دارم که خواستگاری، برمبنای یک لحظه تصمیم احساسی، هرچه باشد، غیرعقلانی است. و تنها آمار طلاق را بالاتر می‎برد.
پیمان۸۲۲۶۷۷۰۰:۴۵:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اومدیم و دختر خودت در آینده پرچ داره سنت شکن ها شدن! یعنی یه سنت هایی رو شکست که نشه حتی اینجا ازش صحبت کرد! اون زمان باز هم خوشحالی میشی که سنت ها شکسته؟
ناشناس۸۲۱۹۱۵۱۱:۱۹:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
آنزمانی که همه دست به دست هم داده بودیم در حذف وبراندازی جشن های زیبا واعیاد ایرانی حتی عید نوروز،باید فکر امروز را میکردیم که به جایش ولنتاین جایگزین میشود.اینها همه آثار تندروی است.
ناشناس۸۲۱۹۵۰۱۱:۴۸:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بودیم خیر بودند
ناشناس۸۲۱۹۵۲۱۱:۴۹:۰۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
آفرین
ناشناس۸۲۱۹۵۶۱۱:۵۰:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ولنتاین یک جشن جهانی است و در تمام دنیا انجام می شود. موضوع آن هم به یاد داشتن پیوندها و عشق است. در جوامع خشن و مادی امروز، آیا گرامی داشتن عشق امر بدی است؟
احمد۸۲۲۶۰۲۲۲:۲۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
عشق ؟! منظورته یا هوس ؟
ناشناس۸۲۲۶۹۴۰۱:۱۲:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
خیلی خوب بوپ از این عزیزانی که به این مقولات ولنتاینی معتقدند یک نظرسنجی کرد که هدیه امسالی چند درصدشون برای همان به اصطلاح عشق پارسالشون است
ناشناس۸۲۱۹۷۲۱۱:۵۶:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
در چه زمانی عید نوروز در کشور جشن گرفته نشده؟!
زمانی۸۲۲۴۰۵۱۸:۴۹:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
از وقتی که چهارشنبه سوری.. شد چهارشنبه آخر سال و سیزده بدر شد روز طبیعت . هزاران خرده فرهنگ وهنر ،موسیقی فولکلر ، آواز و رسم و رسوم در روستاها و شهرهای ایران را به بهانه ..ی خوشایند این و آن ممنوع کردیم . و هیچ جایگزینی هم نداشتند که بخواهند جایگزین کنند و وقتی خانه خالی شد می شود جای اغیار.
ناشناس۸۲۱۹۲۳۱۱:۲۵:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
با نویسنده این متن موافق هستم! واقعا چه شده که 4 دهه آموزش نتیجه عکس آن چیزی که مسئولان انتظار دارند داده است (از لحاظ فرهنگی)! البته پاسخ روشن است... این چهار دهه آموزش فرهنگی اصلا مناسب و درست انجام نشده است...
ایران۸۲۱۹۲۴۱۱:۲۵:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بگذریم از غربی ها. به خودمان بنگریم. شاید یه دلیلش نداشتن جشن و شادی واقعی در ایران است.
وندی۸۲۱۹۲۸۱۱:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
نفهمیدم این کار با کدام ماده قانون مغایرت دارد؟ گرچه ممکنست مطابق عرف نباشد
ناشناس۸۲۱۹۳۲۱۱:۲۸:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بابا گوشت گیر نمیاد اخه گوشت رو ول کردید چسبیدین به حرکات اینها
ناشناس۸۲۱۹۴۷۱۱:۴۷:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
فرهنگ مقدم بر شکم است.
ناشناس۸۲۲۰۳۲۱۲:۱۸:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
شماها که شکمتون سیره اره
ناشناس۸۲۲۳۳۷۱۷:۰۵:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کمتر گوشت بریز تو این شکم.
ناشناس۸۲۲۱۰۶۱۳:۱۴:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
آدم گرسنه ، فرهنگ که هیچ حتی خدا و دین هم نمی فهمد.
ناشناس۸۲۲۶۹۵۰۱:۱۴:۰۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
فرهنگ مجموعه تمام برآیندهای رفتاری انسان های جامعه است
ناشناس۸۲۲۱۱۵۱۳:۲۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
تا غذا نباشه تا اولیه های زندگی نباشه بحث فرهنگ کاملا بی اهمیته شکم گرسنه، آدم بیکار فرهنگ نمیشناسه بشر اول شروع کرد غذا پیدا کرد رفاه پیدا کرد بعد فرهنگ شکل گرفت این کارها هم به نظر من فرهنگ ما نیست و فرهنگ غرب است غرب بسیار چیزای خوبی داره که دوستان اونها رو نمیگیرن فقط میخان کارهای ظاهری غرب را بگیرن فرهنگ تعهد فرهنگ کار کردن از 9 صبح تا 5 غروب فرهنگ کار وتلاش فرهنگ کار جمعی فرنگ راستگویی فرهنگ اختلاس نکرن اینها هم فرهنگ غربه اینا رو چرا دوستان اولویت نمیدن اگر فرهنگ اولویت است؟ فقط شلوار جین پاره و سگ گردانی فرهنگه؟ ضمنا من فردی هستم که عاشق غرب و پیشرفتهای غرب هستم ولی هر کاری که اونها کردن لزوما فرهنگ ما نیست پس فکر نکنید یه ادم مذهبی و..این حرفها رو داره میزنه نمیشه فقط فرهنگ سطحی را گرفت و بقیه چیزهای غرب رو نخواست.
محمد۸۲۱۹۳۸۱۱:۳۲:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کسی که در داخل کشور ایران بر خلاف سنتهای ایرانی اسلامی رفتار کند نشان از بی ریشه بودن آن قشر است و دولت باید شدیدا برخورد با چنین افراد هنجارشکنی را در دستور کار خود قرار دهد .
ناشناس۸۲۲۰۱۷۱۲:۱۳:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اینهمه بگیر و ببند کردین که نتیجه اش این شده.امیدوارم روزی با شما هم شدیدا بگیر رو ببند کنند تا حالتان جا بیاید..
ناشناس۸۲۱۹۳۹۱۱:۳۵:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
فاصله بین فرهنگ رسمی نظام و فرهنگ عام مردم روز به روز بیشتر می شود و بنظر من این ناشی از عصر ارتباطات است . این مختص ایران نیست و تدریجا در کل جهان در حال اتقاق افتادن است و بهتر است بجای برخورد سخت بفکر برخورد نرم باشیم
ناشناس۸۲۱۹۵۳۱۱:۴۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ایرانیان از دیرباز مردمانی روادار و پذیرنده تغییرات مثبت بودند. بزودی ایران ایرانی خواهدشد
ناشناس۸۲۱۹۹۱۱۲:۰۴:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
خودت فهمیدی چی گفتی؟! کجای ایران باستان از این کارها میکردند؟!
ناشناس۸۲۱۹۶۵۱۱:۵۳:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اول نویسنده بگوید چه شده که فکر می کند مردم هیچ نمی دانند ونظری ندارند وفقط این سلبریتی ها هستند که می توانند به آنها راه و روش وآداب ورسوم بیاموزند ؟! نه جناب براتی عصر عصر ارتباطات است وبه حدی این ارتباط ها قویست که حتی فیلترکردنها وسانسورکردن های مکرر قدرت مقابله وجلوگیری از آن را ندارند ! واما سوال شما هرچند دیر اما به جاست که چه کرده یا نکرده ایم که جوانان ما به شیوه های مدروز دنیا روی آورده اند ؟ جوابش ساده است . اولا هرچه تلاش کنی انسان را از دنیای اطراف دور کنی بیشتر تشنه دیدن وآشنایی با آن می شود ( اصلا آدم به همین خصلت از بهشت رانده شد ) دوم این که هیچ جایگزین جذاب راحت وکم خرجی برای این شیوه های بیگانه نداشته ونداریم وحتی بعضی شادیهای جامعه را بدون جایگزین مناسب از آن گرفته ایم !!! از طرفی متاسفانه دعواهای جناحی وحفظ قدرت در میان تریبون داران وسیاست گذاران ما باعث شده تا به جای ارائه راه های پسندیده زندگی وآوردن نمونه های زیبا وقابل قبول منطبق بر باورهای دینی وفرهنگیمان فقط به توهین وافترا و مرگ براین کشور وآن کشور و تکرار افشاگریهای سیاسی بپردازند آنهم در حد دلزدگی مخاطبان !!! وصدا سیما به عنوان رسانه ای که باید بیشترین بیننده را داشته باشد در این بیراهه روی گوی سبقت از همگان ربوده و تنها تلاشش اثرگذاری بر تفکر سیاسی وخط وربط جناحی است به حدی که در کمتر خانه ای جوانی را مشتاق تماشای آن می بینیم !!
ناشناس۸۲۱۹۷۴۱۱:۵۶:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
سبک صحیح زندگی، اون چیزی است که توی سوییس و سوئد وجود داره!
ناشناس۸۲۲۳۷۷۱۷:۴۸:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
تا حالا موافق نبودم ولی از دیروز ظهر کلا عوض شدم.جواب منو یک آدم منطقی بده.
ناشناس۸۲۱۹۷۵۱۱:۵۶:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
الان یک پذیرایی ساده خواستگاری به شیوه سنتی حداقل 150 الی 200 هزارتومان برای خانواده دختر آب می خورد تازه آیا بشود یا نشود حتی خواستگاریهای کافی شاپی هم هزینه بر است . خوب مردم رو به این روشهای ساده می آورند که البته اگر شئونات دینی وعرفی جامعه رعایت شود هیچ اشکالی ندارد .
ققنوس۸۲۱۹۹۰۱۲:۰۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
با این اوضاع اقتصادی من که خیلی وقته با هر خانمی صحبت می کنم او را آبجی خطاب میکنم که یه وقت مشکلی پیش نیاد!!!!!! ان کس هم که توانایی داره بزاریدهر جور که میخواهد ابراز علاقه کنه
هموطن۸۲۱۹۹۳۱۲:۰۴:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
عشق هرگز نمی میرید
ناشناس۸۲۱۹۹۵۱۲:۰۶:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ادا درآوردن کار مسخره ای است اگرچه اعتقاد دارم عقیده هر کسی به خودش مربوطه ولی اینهمه بی ریشگی و تقلید در ایرانیان مابه تعجب است.
ناشناس۸۲۲۰۱۵۱۲:۱۲:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کاملا واضحه که مردم نه تنها ناراضی نیستند و احساساتشون جریحه دار نشده بلکه شاد هم هستند.
ناشناس۸۲۲۰۲۲۱۲:۱۵:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ازدواج به سبک غربی مشکل داره .... ولی اختلاس به سبک شرقی (سامورایی) نه تنها نکوهش نمیشه بلکه نباید بهش پرداخته هن بشه
ناشناس۸۲۲۲۶۷۱۶:۰۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
سامورایی ها اختلاس نمی کردند !
ناشناس۸۲۲۴۶۲۱۹:۵۰:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ولی یه جوری شمشیر میزدن که نسل طرف منقرض میشد
علی۸۲۳۳۲۰۱۴:۰۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
یه سامورایی در یک دقیقه یک ساعت میخوابه یعنی کارای محیرالعقول انجام میده عین دوستان اختلاس چی در غیب کردن اموال این ملت شریف و نجیب
ناشناس۸۲۲۰۳۴۱۲:۱۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
فرهنگ شما به درد خودتون میخره . هیچ فسادی با فرهنگ شما کم نشده بلکه بیشتر هم شده
ناشناس۸۲۲۷۲۶۰۳:۲۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
دقیقا
ناشناس۸۲۲۰۴۳۱۲:۲۷:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
باشه ... از فردا برای فرهنگ اختلاس سوت و کف میزنیم
حسین۸۲۲۰۵۶۱۲:۳۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
جدا از افرادی که بدون منطق فقط به خاطر زرق وبرق غرب هرگونه حرکات غربی رو تقلید میکنند،عده ای هم هستند که بخاطر اهدافی که دارند دست به هر وسیله ای از جمله قبح شکنی یا ترویج فرهنگ مخالف میزنند به قولی هدف وسیله رو توجیه میکنه،درحالی که غافلنداز اینکه برعکس وسیله غلط هدف رو منحرف میکنه
ناشناس۸۲۲۰۹۷۱۳:۰۹:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
"اما جدای از این مسئله که رفتار این زوج برخلاف نفس عملشان قطعاً هنجارشکنانه و برخلاف قانون رسمی کشور بوده" بفرمایید بر خلاف کدوم قانونه
ناشناس۸۲۲۱۰۷۱۳:۱۶:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
زمانی ما می توانیم بگوییم با مسئله ای اجتماعی در جامعه مواجهیم که اکثریت افراد جامعه آن را به عنوان مسئله قبول داشته باشند و در مقابل آن احساس خطر کنند. این تعریف جامعه شناسان هست. بر این اساس چون جامعه در مقابل این سبک از خواستگاری احساس خطر نمی کند پس به هیچ عنوان یک مسئله اجتماعی نیست که نیاز به رسیدگی داشته باشد. تغییرات اجتماعی در هر حال اتفاق خواهد افتاد و هیچ جامعه ای هم تا به حال نتوانسته جلوی وقوع آن را بگیرد
علی۸۲۲۱۱۲۱۳:۱۹:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
این مقاله چنان آشفته است که نویسنده هم نمیداند که از کجای این عمل ایراد بگیرد و برای همین به همه بدو بیراه میگه تا بلاخره یکی بچسبه و اون کسی که قراره خوشش بیاد ، بیاد . حداقل در مقابل قلم ما را شرمنده نکنید!
رسول مشهدي۸۲۲۱۴۳۱۳:۴۹:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
جامعه ما از لحاظ اجتماعی در حال گذر از حالت سنتی به حالت مدرن است و خیلی ها نمیخواهند این تغییرات را باور کنند و بپذیرند.کلا" کالای فرهنگی بدرد بخوری به جوانان عرضه نکرده اند و در عین حال میخواهند از رویکرد جوانان به فرهنگهای دیگر نیز جلوگیری کنند عزیزان مسئول کمی از دنیای سیاست خارج شوید و به متن جامعه بیایید تا ببینید چه خبر است.صورت مسئله را با زندان و بازداشت و غل و زنجیر پاک نکنید.
ناشناس۸۲۲۱۴۸۱۳:۵۸:۱۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
من کار این دو جوان رو نمیپسندم ولی شیوه برخورد با آنها رو هم زشت میدانم. این روش خواستگاری مال فرهنگ و کشور ما نیست. مال کشور های دیگه است و به جای خودش محترم. تمسخر فرهنگ کشورها و مردم دیگر جهان ناشایست است. یک غربی هم میتواند "ما را به غلامی بپذریرید" ما را هم مسخره کند و قرون وسطایی بنامد. از نظر قانونی هم نه زانو زدن جرم است و نه خواستگاری کردن. استفاده بی اجازه از فضای پاساژ میتواند جرم باشد. تبلیغ کردن هم شاید جرم باشد. به همان اندازه که پارک دوبل و سرعت غیر مجاز جرم است ولی بزرگ کردن جرم غیر اخلاقی است. خلاف کوچکی انجام شده است.
ناشناس۸۲۲۱۷۱۱۴:۱۷:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اینها نتایج ماهواره و پذیرش نشانه های زندگی غربی است بی آنکه مجموعه فرهنگ آنان حاکم باشد.....قطعا کسانی که اوقات فراغتشان را پای ماهواره سپری می کنند از این نشانه ها استقبال می کنند بدون این که به نتیجه آن فکر کنند. لازم نیست همه چیز را به مسئولین ارجاع دهیم. برخی از آنان در خانواده شان هم با گرایشات به نشانه های رفتاری غرب روبرو هستند. بله مردم حق انتخاب دارند اما آنان که فرهنگ زیبا و تلاشگر عمیق ایرانی را به همراه سنتهای باحیا و کارمدار و جامع چندهزار ساله اسلامی، رها می کنند و بدنبال فرهنگ سکولار و لذتجویی و مصرف گرایی شدید و پول بدون زحمت غربی هستند؛ از نتایج این پذیرش سطحی و بی ریشه رفتارهای غربی غافلند.
ناشناس۸۲۲۱۸۲۱۴:۳۶:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
نمیشه از هر فرهنگ فقط پازل های خوبش رو برداریم و به به چه چه کنیم همین کار این ۲ تا جوون اشتباه هست چون با فرهنگ خانواده سالاری ما در تضاده کی حاظر میشه یکی تو خیابون جلوی ناموسشو بگیره و ازش تقاضای ازدواج کنه؟؟؟ تو فرهنگ ما مرد اونه که بره لنگه در خونه دختر رو از جا در بیاره وگرنه تو خیابون و جلوی دختر مردم رو گرفتن و احساسی کردنش ماله انسان های احساسی و .... هست
ناشناس۸۲۲۲۳۰۱۵:۳۳:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
یکی از امامان معصوم ما می فرمایند: مردم اگر زیبایی سخن ما را درک کنند هیچگاه آن را رها نخواهند کرد. کلام معصوم قطعا درست است بدون هیچ شک و شبهه ای . سالها است که از تریبون های رسمی و آموزش و پرورش این فرهنگ و حرف های این چنینی گفته و تبلیغ می گردد پس ایراد از جای دیگری ست و آن هم .. که قول و فعل شان با هم نمی خواند ایرانی هم اصولا باهوش است و نسبت به فرهنگ و آداب و سننی که می خواهند تحمیل کنند که هر چقدر هم که درست باشد مقاومت فکری می کند و به آموزه های غربی تمسک می کند دقیقا یاد فرمایش مقام معظم رهبری (حفظه الله) می افتم که چشم مردم عاصی از فرهنگ مادی غرب به ایران اسلامی ست که در تکمیل فرمایش ایشان باید گفت چشم مردم عاصی ایران از حرف های قشنگ و عمل بد مسئولین به فرهنگ مادی غرب است پس نویسنده بجای محکوم کردن این و آن و گیر ب سلبریتی ها باید بیندیشد که چرا انسان هایی که سالها در آب و ایران تنفس کرده اند این قدر غرب زده شده اند؟ گفتن کلماتی مانند تهاجم فرهنگی توطئه استکبار جهانی نظام سلطه و خزعبلات این چنینی تنها توجیهی ست به غایت نخ نما و فرافکنی محض .فردای قیامت ..
جانباز 70 درصد۸۲۲۲۳۷۱۵:۴۲:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
عادت شده که نسبت هر اتفاقی واکنش منفی و ایزایی بگیریم . کار خوب خوب است ولاغیر ... پیغمبرمان نیز فرموده است طلب علم بکن حتی در چین .... چه اشکالی دارد دو جوان شادی سرنوشت زندگی اشان را در جامعه بیاورند . برایشان دعا و آرزوی خوشبختی بکنید نه شور بختی
ناشناس۸۲۲۲۴۴۱۵:۴۹:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
خدا خانه شیطان بزرگ را خراب کند که از هر نوع ترفندی استفاده می کند تا فرهنگ نجابت را آلوده نماید ، متاسفانه عده ای هم در این کشور پیاده نظام شیطان شده اند وبرایش کف و هورا می کشند.
ناشناس۸۲۲۴۰۱۱۸:۴۲:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کدام شیطان ، سنت رسول را اجرا کرده راجع به‌ناموس مردم درست حرف بزن
ناشناس۸۲۲۵۲۳۲۰:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
واقعا برات و دیدگاهت متاسفم...مقاله تان را تا آخر خواندم.هیچ استدلالی در آن نبود یک سری تناقضات در آن مطرح شده.سوال اساسی اینست که آیا واقعا فکر میکنید فرهنگ غرب منحط است و فرهنگ تبلیغی ما برتر؟
سعید۸۲۳۰۹۸۱۲:۱۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
تا زمانی که بین گفتار و رفتار مسئولین نظام جمهوری اسلامی فاصله ای عمیق وجود داره (علی الخصوص در بعد اقتصادی) طبعا مردم هم از ارزشهای که تبلیغ میکنند پیروی نمیکنند
ناشناس۸۲۲۲۸۷۱۶:۱۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
فرهنک ایرانی اسلامی چی صیغه است فرهنگ نظام اسلامی است نه ایرانی لطفا نویسنده محترم تعریف شفاف از فرهنگ داشته باشد
ولی۸۲۲۹۹۴۱۱:۱۵:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اینجا ایران است نمیشود بگویید فرهنگ امریکایی مسیحی !!
ناشناس۸۲۲۳۲۸۱۶:۵۴:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
وقتی تنگ نظرانه آداب و رسوم کشور را که ریشه های هزاران ساله دارد با عناوین مختلف کنار می زنند نتیجه اش همین است.
ناشناس۸۲۲۳۶۹۱۷:۳۴:۴۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
این جمود مغز ویران کننده است یک عده فکر می کنند که دقیقا باید جا پای اجدادشون بزارن و اگر روشهای دیگر را ایجاد کنند دچار مرگ می شوند ویا زمین به آسمان دوخته می شود بابا هیچ اتفاق خاصی نشده اینهادریک پاساژ همکار بودن حرفها شون هم باهم زدن فقط میخواستن یک تنوعی در این کسالت و تکرار ایجاد کرده باشن اتفاقا نوآوری وایجاد شان انسان هست اصل ازدواج است که صورت گرفته والله..
محسن۸۲۲۳۹۴۱۸:۳۰:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بعید می دونم از نظر شرعی تخلفی رخ داده باشه.
مهشید۸۲۲۳۹۷۱۸:۳۳:۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کار این زوج قطعا با فرهنگ و آیین چند هزار ساله ایرانی نمی خواند. ولی عروس و داماد های صندوق رای و راهپیمایی نیز ..نوع آوری است که کانون پاک خانواده را به.. بازیهای سیاسی و جناحی می برد. حریم خانواده باید مصون از هر سو استفاده ای باشد.
ناشناس۸۲۲۴۰۰۱۸:۴۲:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بخدا که باید تشویقش هم بکنین تشکیل خانواده میده، همه چیزمون برعکس هست
ناشناس۸۲۲۴۱۳۱۹:۰۲:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
چرا دست از سر زندگی مردم بر نمی دارید؟؟
ناشناس۸۲۲۴۱۹۱۹:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
به نظر من اگر صد سال صدسال راهی بود که می توانستیم ببینیم مسلما تغییرات زیادی در هر صد سال دردنیا اتفاق افتاده است که البته در حال حاضر این تغییرات به خاطر تکنولوژی جدید به پنجاه سال رسیده است که اول هر اتفاق هم برای خیلی ها سخت بوده ولی کم کم به آن عادت کرده اند مسلما هیچ خانوادهای دوست ندارد اینگونه از دخترش خواستگاری شود ولی آنقدر اختلاف سلیقه فرزندان با خانوادهایشان زیاد شده که خانوادها تسلیم فرزندانشان شده اند من برای این زوج وتمام جوانانی که ازدواج می کند آرزوی خوشبختی وپیرشدن کنارهم را به سلامتی دارم دم عید است حواسمان باید به دزد ها وقمه کشاها خیلی زیادتر باشد
ناشناس۸۲۲۴۲۱۱۹:۱۵:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
خیلیم عالی هست باید سعی کنیم این توع خواستگاری گسترش بدیم .اونای هم که خیلی نگران هستن چرا برای گرانی بیکاری تورم انقد نگرتن نمیسن
پیمان۸۲۳۳۴۹۱۴:۲۷:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
هرکس نگران نداشته هاشه خب! شما مشکل مالی داره دنبال عدالت پولی هستی یکی هم دغدغه فرهنگی اجتماعی داره دنبال جلوگیری از بروز فساد اخلاقیه ...
حامد۸۲۲۴۳۸۱۹:۳۱:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
این جور .. ها در جامعه خیلی زیاد شده. در مترو شاهد برخی اعمال زشت دوست دختر و پسر ها در جلوی چشم همه هستیم. کسی هم برخورد نمی کند . در آغوش گرفتن در خیابان و جامعه هم زیاد شده کسی هم برخورد نمی کند مومنین هم جرات تذکر ندارند چون ممکن است جان خود رو در این راه از دست بدهند. اما فقط اینا نیست. جامعه ما جامعه قانون شکنی است. 90 درصد اصناف کارشان با کارهای خلاف قانون پیش می رود. تاکسی و رانندگی ما بر خلاف قوانین است. مدرسه و اداره ما پر از خلاف و قانون شکنی است. دولت ما دولت قانون شکنی است. کسی هم برخورد نمی کند. صدا و سیما خودش خلاف شرع زیاد مرتکب می شود. سینما ها پر از فیلم های مبتذل است که اثر آنها صد برابر اقدام شرم آور این دو فرد است. کسی هم برخورد نمی کند و از این راه در آمد زیادی هم دارند.
ناشناس۸۲۲۵۶۸۲۱:۲۸:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
تیتر مقاله شما غلط است! عنوان تیتر باید ؛ فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرنگی ؛ باشد
ناشناس۸۲۲۶۳۴۲۳:۰۶:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
نویسنده محترم: چه الگویی ملی و ایرانی برای جوانان ارائه داده اید؟ من خاک پای ائمه اطهار نیستم ولی الگویی باید ارائه داد که دست یافتنی باشد
ناشناس۸۲۲۶۶۱۰۰:۰۷:۰۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
جدای از این مسئله که رفتار این زوج برخلاف نفس عملشان قطعاً هنجارشکنانه و برخلاف قانون رسمی کشور بوده کجای قانون نوع خواستگاری رو مشخص کرده که شما میگی قطعا خلاف قانونه؟؟ هرکی مخالفت بود هنجارشکنه؟؟ پس ..
پیمان۸۲۲۶۸۲۰۰:۵۲:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
من کاری به این موضوع و خواستگاری و این حرفها ندارم اما لطفا کاری نکنید که جامعه از این فاسدتر بشه به خدا قسم به نفع هیچ کدوممون نیست! همه تو یک قایق هستیم و به اون آقا پسری که از بی بند و باری جنسی تو جامعه طرفداری میکنه باید بگم دیر یا زود احتمال 80% خود شما دختر داری خواهی شد آیا دوست داری دخترت در جامعه ای فاسد زندگی کنه؟
ناشناس۸۲۲۸۹۱۰۹:۵۴:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
از نظر بعضی ها اونوریها همه کارهاشون قشنگه و همه سنت ها و رسم ورسومات ما غلط بنظر من هر کسی باید خودش باشه اون چیزی که باعث میشه آدم احساس نا همگونی بکنه اینه که این رفتارها از جنس ما نیست حالا اگه دوست دارید سیاسیش کنید ایرانی و غیر ایرانیش کنید و ... خود دانید
صمصام۸۲۲۹۹۲۱۱:۱۳:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
جناب براتی در موضوعات دیگری بارها و بارها قبلا گفتم در جامعه ای که هویت اصل و واقعی اش را... ازش میگیرند ..جامعه ما مبتلا به عدم هویت است این را باور کنید لطفا البته من متوجه نشدم این دو جوان چه کار خلافی کرده اند .جز این که اقدام به امر ازدواج نموده اند ..
احمد۸۲۵۱۷۵۲۰:۵۱:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
در فرانسه این مدل ازدواج می کنن سری به دادگاههای آنها بزنید در فرانسه آمار طلاق 70 درصد هستش ولی در ایران خودمان در شهرستانها 20 درصد و تهران 40 تا 50 درصد
ناشناس۸۲۵۸۰۰۱۱:۲۱:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
این دو نفر که رفتن سر خونه زندگیشون ، اینا پیر می شن بچه هاشون هم میرن پی زندگیشون شما هم .. مقاله بنویس .

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 5. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 6. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 7. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 8. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 9. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 10. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 11. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 12. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 13. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 14. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 15. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 16. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 17. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 18. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 19. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 20. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 21. ادامه کاهش قیمت ارز/ دلار امروز چند؟

 22. ترامپ شعار انتخاباتی خود را تغییر داد

 23. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 24. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 25. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 15. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 16. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 18. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 19. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 20. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 21. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 22. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 23. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 24. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

 25. مجمع وزیران ادوار؛ اجتماع وزرا و معاونین چپ و راست  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 8. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 9. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 10. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 11. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 12. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 13. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 14. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 15. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 16. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 17. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 18. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 19. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 23. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 24. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 25. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

پربحث‌های امروز

 1. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 2. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 3. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 4. دستگیری ۱۷ نفر در ارتباط با ناهنجاری اجتماعی در لفور

 5. اجرای طرح ناظر ۲ و ۳ پلیس در تهران / تولید کننده البسه نامناسب زیر ذره بین ناجا

 6. سرپرست سازمان غذا و دارو: بحران دارویی نداریم / کیفیت بالای داروی ایرانی را اطلاع‌رسانی کنید

 7. ۴ نفر از شهرداران شیراز مقصران حادثه سیل شناخته شدند؛ گزارش شورای شهر فاقد اعتبار قضایی است

 8. بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد!

 9. حناچی: هر دو هفته یک پروژه افتتاح می کنیم

 10. مشخص نیست "سلبریتی‌ها" کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان را کجا هزینه کرده‌اند

 11. رئیسی اعلام کرد: اختصاص شعبه ویژه برای گزارش‌های خاص کمیسیون اصل ۹۰/ آغاز بررسی پرونده خودروسازان

 12. گذراندن دوره پیش دبستانی ضروری است؟/

 13. زندگی با کیفیت با یادگیری مهارت‌های تازه

 14. رشد ۶۰ درصدی اجرای احکام پرونده‌های تعزیرات

 15. وزش باد نسبتا شدید در تهران/ هوا در آستانه شرایط ناسالم

 16. حمایت دادستان تهران از اقدامات پلیس در مبارزه با مفاسد اخلاقی

 17. چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

 18. ۳۶۶ شرور زمینگیر شدند/ تشکیل "گروه‌های ضربت" در سرکلانتری‌های تهران

 19. نمکی: یکی از الگوهای موفق منطقه در زمینه پیوند عضو هستیم

 20. باتری ماشین خود را رایگان عوض کنید

 21. آغاز دادگاه پرونده شرکت «کیمیا خودرو»/ قاضی صلواتی: هشت متهم شرکت کیمیاخودرو متواری هستند

 22. تفریحات آبی در تابستان

 23. رسانه‌های متقاضی طرح ترافیک دو برابر شدند/ توزیع کارت بلیت از هفته آینده

 24. جدیدترین نتایج رتبه بندی دانشگاه های جهان اعلام شد/ درخشش 5 دانشگاه ایران در آسیا

 25. تفاوت اسپید با سامانه‌های سفارش پیک‌ موتوری

پربحث‌های دیروز

 1. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 2. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 3. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 4. تحصیل ۳۵هزار دانشجوی بورسیه در کشور

 5. مسیرهای جایگزین در طرح جمع‌آوری پل گیشا اعلام شد

 6. جمع‌آوری ۲۳ هزار معتاد از محله هرندی/تهران، امسال از لوث معتادان متجاهر پاک می‌شود

 7. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

 8. حاجی‌بابایی: حداقل حقوق ۱.۵ میلیون تومانی مشمول دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شود

 9. ۳ شهر ایران، در آستانه جهانی شدن

 10. افتتاح دوازدهمین نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال در قم

 11. احتمال جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال۹۶ تا دو هفته آینده

 12. خارجی‌ها برای درمان ناباروری در رویان ۳ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه می‌کنند

 13. رییس شورای شهر تهران: دولت وظیفه خود را در زمینه حمل و نقل عمومی انجام داده است

 14. خیزش گرد و خاک در دو استان جنوبی کشور

 15. تا ۷۰ درصد کودکان کار استان تهران،اتباع خارجی هستند

 16. جمع‌آوری بساط دستفروشان در چهارراه ولیعصر (عج) و تئاتر شهر

 17. تکذیب واردات داروی تقلبی سالک

 18. نفس‌های آخر انحصار وکالت+ نمودار

 19. ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری؛ امکان اعدام و قصاص به روشی غیر از طناب دار و اهدای عضو محکوم

 20. ۴۰۰ تارنما در رصد ویژه پلیس فتا

 21. دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است

 22. نشست نگران کننده زمین به مناطق شهری البرز سرایت کرده است

 23. سهم عوارض در هزینه ساخت و ساز اعلام شد

 24. جزئیات استخدام 20 هزار نیرو در وزارت بهداشت اعلام شد

 25. واکنش رئیس شورای شهر به استعفای بودجه‌ای یک مدیر

پربحث‌های هفته

 1. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 2. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 3. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 4. مسافر و راننده اسنپ دیدار کردند  

 5. تازه‌ترین پست اینستاگرامی رامبد جوان/ عکس  

 6. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 7. دفاع تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» از سفر رامبد جوان و همسرش

 8. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 9. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 10. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 11. ۵۰ میلیون وجه رایج مملکت در یک تصویر   

 12. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 13. جزئیات تردد در محدوده زوج یا فرد+ قیمت‌ها

 14. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 15. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 16. سامانه سجام امنیت مفسدان اقتصادی را برهم زده است

 17. مهناز افشار: نه من به این پول‌ها نیاز دارم و نه مولاوردی به این توییت‌ها!

 18. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 19. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. پورمحمدی: قبرستان باید در شهر باشد تا یاد مرگ را حفظ کنیم

 22. عصبانیت مدیر روابط عمومی صداوسیما از انتشار خبر حذف علی‌فروغی

 23. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 24. حکم ممنوع‌التصویری رامبد جوان ابلاغ شد؟

 25. جانشین فرماندهی ناجا: زیر بار حیات شبانه در شهر نمی رویم

آخرین عناوین