وزارت خارجه در سالی که گذشت؛ از خروج آمریکا از برجام و ثبت اینس‌تکس تا استعفای ۳۰ ساعته وزیر و سفر به عراق/کارنامه ظریف مثبت بود یا نه؟

گروه سیاسی الف،   3971222044 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
وزارت خارجه در سالی که گذشت؛ از خروج آمریکا از برجام و ثبت اینس‌تکس تا استعفای ۳۰ ساعته وزیر و سفر به عراق/کارنامه ظریف مثبت بود یا نه؟

دستگاه دیپلماسی در سال گذشته بدلیل خروج ترامپ از برجام تحرک فراوانی جهت نیل به توافق جدید با اروپایی ها داشت که منجر به نتیجه خاصی و عینی تا کنون نشده اما تقویت ارتباطات با همسایگان هر چند بسیار دیرهنگام صورت گرفت اما نکته مثبتی در روابط خارجی دولت به حساب می آید.

به گزارش الف، وزارت خارجه در سالی که گذشت فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشت. تقریبا اوائل سال گذشته بود که دونالد ترامپ از برجام خارج شد و تحریم های تعلیق شده ایران را دوباره برگرداند. بعد از این اتفاق، وزارت خارجه درگیر مذاکرات طولانی با اتحادیه اروپا در زمینه های مختلف شد که در نهایت خروجی آن رونمایی از اینس‌تکس بود. در اواخر سال هم محمدجواد ظریف بدلیل برخی ناهماهنگی ها در جریان سفر بشار اسد به ایران از منصب خود استعفا داد و در روزهای آخر اسفند نیز وزیر خارجه به همراه رئیس جمهور به عراق سفر کرد. در ادامه تلاش شده تا این محورها به طور مفصل تر توضیح داده شوند.

خروج ترامپ از برجام و آغاز مذاکرات برای حفظ برجام

برجام را بدون شک می توان ماحصل روی کار آمدن حسن روحانی در انتخابات 92 و رسیدن محمدجواد ظریف به وزارت خارجه دانست. به عبارتی بهتر توافق هسته ای تنها دستاورد جدی دولت اعتدال در عرصه سیاست خارجی بوده است(فارغ از داده و ستانده های آن). به همین دلیل بود که خروج آمریکا از توافق هسته ای، دولت و وزارت خارجه را در سال 97 با چالش جدی روبه رو کرد.

روز 18 اردیبهشت، دونالد ترامپ رسماً خروج آمریکا از توافق هسته ای را اعلام کرد. برجام حاصل مذاکرات طولانی با وزرای خارجه گروه 1+5 بود که در نهایت در قالب قطعنامه 2231 نیز ظاهراً به تثبیت رسیده بود. اما دونالد ترامپ از زمان آغاز رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری در آمریکا وعده بود حتماً توافق هسته ای با ایران را کنار خواهد گذاشت. پیرو خروج ترامپ از برجام، تحریم‌های تعلیق شده دوباره مرحله به مرحله و به فاصله 90 و 180 روز اجرایی و عملیاتی شد. این تحریم ها مرتبط با نفت، فروش هواپیما، خودروسازی، ارز، طلا و ... بود.

حسن روحانی بعد از اعلام خروج امریکا از برجام در گفت‌وگوی تلویزیونی با بیان اینکه برجام توافقی بین‌المللی و مورد تایید سازمان ملل بود، تصریح کرد:... امریکا بگوید از زمان توافق هسته‌ای تا امروز چه زمانی به همه تعهدات خود عمل کرده بوده است؛ جز چند امضا و چند بیانیه، آیا هرگز به نفع مردم ایران و در چارچوب تعهدات برجام عمل کرده بودند یا نه؟

روحانی در ادامه گفت: ...از یک نظر متاسفم که مردم امریکا که مردم بزرگی هستند، گرفتار زمامدارانی شده‌اند که حیثیت آنها را زیر پا گذاشته است و از طرفی خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.

محمد جواد ظریف هم به تصمیم دونالد ترامپ واکنش نشان داد و در توئیتر نوشت: «در پاسخ به نقض‌های مداوم آمریکا و خروج غیرقانونی این کشور از توافق هسته‌ای، طبق دستور رئیس‌جمهور روحانی، من تلاشی دیپلماتیک را پیش خواهم برد تا بررسی کنم که آیا دیگر اعضای برجام می‌توانند منافع کامل را برای ایران تضمین کنند یا نه. نتیجه، پاسخ ما را مشخص خواهد کرد.»

مذاکرات طولانی با اروپایی ها؛ زیاده خواهی تمام نشدنی و فعلاً ثبت اینستکس

با خروج ترامپ از برجام، مذاکرات با اروپایی ها آغاز شد. در واقع قرار بود بدلیل تعهد ایران به توافق هسته ای و بازگشت تحریم های ثانویه، راهی برای تامین منافع ایران در نظر گرفته شود. اما اروپایی ها از همان ابتدا ثابت کردند نه تنها در برداشتن گام هایی جهت تامین منافع ایران دچار تعلل و سختی هستند بلکه همصدا با رئیس جمهور آمریکا خواستار از بین بردن مولفه های قدرت ایران هستند. به همین دلیل بود که اروپایی ها از لزوم مذاکره و پذیرش تعهدات جدید در زمینه برنامه هسته ای و موشکی ، نقش منطقه ای و ... سخن می گفتند.

اما بالاخره بعد از حدود 9 ماه، اروپایی ها از سازوکار خود برای ادامه مبادله اقتصادی با ایران رونمایی کردند.

روز 11 بهمن ماه بود که خبر ثبت رسمی مکانیسم مالی حمایت از تبادلات تجاری با ایران توسط سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه منتشر شد.

اگر چه مشخص نیست این مکانیسم چه زمانی عملیاتی شود اما ظاهراً ابتدا باید یک شرکت بدهکار به ایران، مبلغ بدهی خود را به اینس‌تکس پرداخت کند و سپس کالاهای مورد نیاز به ایران صادر خواهد شد.

این سازوکار هیچ تمهیدی در مقابل تحریم های روزافزون آمریکایی ها در نظر نگرفته؛ این در حالی است که در ابتدای مذاکرات با اروپایی‌ها، صحبت از مسدود شدن تحریم‌های ثانویه آمریکا بود. با توجه به این شرایط تن دادن به کانال اینس‌تکس با چنین مختصاتی نه تنها بعید است آورده ای برای ایران به همراه داشته باشد بلکه موجب تحمیل تعهدات جدیدی نیز خواهد شد.

جنجال استعفای ظریف

ساعات پایانی روز 6 اسفند، محمدجواد ظریف در اینستاگرام متنی منتشر کرد که حدود 30 ساعت، فضای سیاسی و رسانه ای کشور را تحت تاثیر قرار داد؛ برداشت همگان از این متن کناره گیری ظریف از منصب وزارت خارجه بود.

استعفا در زمانی رخ داد که بشار اسد بعد از مدت ها از زمان جنگ سوریه به تهران آمده بود و همان روز به دمشق بازگشته بود.  

الف روز بعد در یادداشتی نوشته بود: درباره دلیل استعفای ظریف حدس و گمانه‌زنی متفاوتی گفته شده است. اختلاف در دولت، ناهماهنگی نهادها در سیاست خارجی، ارائه پیام به خارج، فشار به مجمع برای تصویب لوایح FATF، شکست پروژه برجام، به‌نتیجه نرسیدن مذاکرات با اروپایی‌ها، بن‌بست سیاست خارجی و... بخشی از دلائل ارائه‌شده برای استعفای ظریف در رسانه‌هاست.

در ادامه این یادداشت آمده بود: بدون شک انتظار و خواسته اولیه از وزارت خارجه این است همیشه تحقق منافع و مصالح ملی را سرلوحه و مبنای فعالیت خود قرار دهد و این خواسته در درجه اول باید توسط شخص وزیر امور خارجه مراعات شود. آیا استعفای وزیر امور خارجه را می‌توان برآورده‌کننده این امر دانست؟

بعدها مشخص شد دلیل اصلی استعفا به ناهماهنگی های بوجود آمده در پاستور برمی گشت. اما بدون شک آن استعفا در آن مقطع زمانی اقدام منطقی و درستی نبود.

سفر روزهای پایانی به عراق

در حالی دولت اعتدال و دستگاه دیپلماسی تمام هم و غم خود را به تقویت ارتباطات با اروپایی ها اختصاص داده بود سفر پایان سال اعضای دولت را باید تحرکی جدی در راستای تقویت مبادلات اقتصادی بین دو کشور و بی اثر کردن تحریم ها ارزیابی کرد. به خصوص در این موقعیت که دولت ترامپ به شدت تلاش دارد تا حلقه محاصره علیه ایران را هر روز شدیدتر کند. تمام رسانه های جهان سفر روحانی  به عراق را موفق و نشان دهنده دست بالای ایران در منطقه دانستند.

به خصوص اینکه دونالد ترامپ چندی قبل مجبور شده بود شب هنگام وارد عراق شود و در یک پایگاه نظامی آمریکایی مستقر شود اما روحانی در روشنایی و در روز آن هم به مدت سه روز در عراق حضور داشت. اما در این مدت کشورهای عربستان و آمریکا تلاش گسترده ای برای خنثی کردن اثرات این سفر داشته اند. به همین علت ضرورت دارد دولت و به خصوص وزارت خارجه در سال 98 توجه ویژه ای به تقویت ارتباطات با عراق داشته باشند.

در مجموع باید گفت دستگاه دیپلماسی در یک ساله گذشته بدلیل خروج ترامپ از برجام تحرکات فراوانی جهت نیل به توافق جدید با اروپایی ها داشت که منجر به نتیجه خاص و عینی نشد اما تقویت ارتباط با همسایگانی مثل عراق هر چند بسیار دیرهنگام صورت گرفت اما نکته مثبتی در روابط خارجی دولت بود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

املی۸۲۹۵۷۷۱۳:۳۶:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۲
بنظرم اقای ظریف دیپلمات کارکشته مذهبی باسوادوهیچکس دراین کشور نمیتواند جای ظریف راپرکند
ناشناس۸۲۹۸۲۵۱۹:۲۷:۳۴ ۱۳۹۸/۱/۲
کودک شو
ناشناس۸۳۰۱۷۳۱۱:۵۰:۵۱ ۱۳۹۸/۱/۳
موگرینی عید را تبریک گفت
ناشناس۸۲۹۸۸۰۲۱:۲۱:۰۶ ۱۳۹۸/۱/۲
استاد نمایش و فریب ملت خودشانند نه مذاکره صحیح و گرفتن امتیاز از طرف خارجی
علی۸۲۹۵۸۹۱۳:۵۰:۴۴ ۱۳۹۸/۱/۲
کاملا مثبت . خروج ترامپ از برجام ربطی به وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ایران نداشت . این دیوانه به همه منجمله متحدان خود در افتاده . با همه به مشکل خورده . اروپا سر تعرفه واردات . کره سر تعرفه واردت و هزینه ارتش امریکا - مکزیک و کانادا سر نفتا - استرالیا و نیوزیلند و ژاپن سر پیمان ترانس پسیفیک - ترکیه- روسیه - و.... وزیر خارجه به نظر من با دیپلماسی فعال اجازه اجماع علیه ایران را نداد . اقای ظریف بهترین عملکرد را داشت
ناشناس۸۲۹۹۵۶۲۳:۲۶:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۲
ظریف باید پاسخگو باشد که چرا امریکا بدون هیچ هزینه ای از برجام خارج شد ؟!
حمید۸۲۹۵۹۱۱۳:۵۶:۵۵ ۱۳۹۸/۱/۲
کارنامه ظریف مثبت بوده و هست اگر دوستان نا آگاه فرصت دهند مثبت تر هم خواهد بود
از تکرار عذرخواهم۸۲۹۶۴۲۱۵:۱۵:۵۸ ۱۳۹۸/۱/۲
مثبت اشتباه بود چون فکر کردم تیکه انداختی کدام مثبت؟ لطفا لیست کن
ناشناس۸۲۹۸۸۸۲۱:۳۵:۳۰ ۱۳۹۸/۱/۲
احسنت ظریف بهترین بوده
ناشناس۸۲۹۶۰۸۱۴:۱۶:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۲
ظریف بعد از بازگشت به دولت: واعظی رفیق ۴۰ساله ام است!!؟ این هم روی بقیه نمایشهای شما
مارال۸۲۹۶۱۳۱۴:۲۵:۲۱ ۱۳۹۸/۱/۲
تا الان داریم هزینه ۶سال معطلی مذاکرات و نتیجه بی تضمینش را پرداخت میکنیم آخرش هم شد سامانه نفت در برابر غذا آنهم مشروط!!؟؟؟
ناشناس۸۲۹۹۴۱۲۲:۵۳:۵۹ ۱۳۹۸/۱/۲
شما راه بهتری سراغ داری.. البته نه اون راهی که احمدی نژاد رفت وهمه رامتحدکرد علیه ایران..یه راه منطقی..
عباسی۸۲۹۶۶۹۱۵:۵۲:۱۳ ۱۳۹۸/۱/۲
بیش ازحدبه ایشان پروبال دادن و بخاطر سطحی نگری ایشان ضررهای عمیقی بر معیشت مردم نشست
شیراز۸۲۹۶۷۵۱۶:۰۳:۴۸ ۱۳۹۸/۱/۲
افتضاح. با شاهان قاجار قابل مقایسه هست. فقط ایشون یه لابی خوب تبلیغاتی داره وگرنه خیانتش آینده مشخص میشه.البته خیانت عمدی نبوده اما نتیجه اقدامات بدون فکر و آینده نگری بوده. الان که سرشون به سنگ خورده بعده ۶ سال معطل گذاشتن کشور حالا فهمیدن که تنها یه کشور همسایه مثل عراق میتونه چن برابر کل اروپا برای ما منفعت داشته باشه. در کل افتضاح
ناشناس۸۲۹۷۵۴۱۷:۴۱:۱۲ ۱۳۹۸/۱/۲
کارنامه وزیر خارجه کاملاً مثبت است. اما درب وزارت خارجه‌ای که وزیرش را نامحرم میدانند باید گل گرفت!
ناشناس۸۲۹۸۸۶۲۱:۲۸:۴۹ ۱۳۹۸/۱/۲
فارغ از مرزبندی های گروهی و جناحی دکتر ظریف جوانمردانه تلاش کرد من به سهم خود از ایشان کمال تشکر رادارم
ناشناس۸۲۹۹۳۰۲۲:۴۰:۳۳ ۱۳۹۸/۱/۲
بله کارنامه اقای ظریف خیلی هم مثبت بوده بنده خدا تحریم های غیرهسته ای رو هم از دوش ما برداشت و به جای توئیتر بازی به ارتباط با کشور ها و گذاشتن سفیر در سفارت خانه های بدون سفیر مشغوله
ناشناس۸۳۰۰۴۳۰۱:۴۸:۱۳ ۱۳۹۸/۱/۳
تاریک‌ترین دوران وزارت خارجه در ۱۰۰ سال اخیر!
ناشناس۸۳۰۱۴۰۱۱:۰۰:۳۳ ۱۳۹۸/۱/۳
با این وضع موجود به نظر خود شما مثبت بوده یا منفی؟

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 3. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 4. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 5. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 6. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 7. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 8. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 9. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 10. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 11. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 12. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 13. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 14. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 15. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 16. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 17. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 18. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 19. عضو جدید شورای نگهبان: افراد برای اینکه انتقاد یا زبان تندی دارند، نباید از گردونه نظام رانده شوند

 20. دومین جلسه دادگاه نجفی به اتهام قتل میترا استاد  

 21. آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

 22. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 23. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 24. شوخی قاضی با نجفی: به ما شلیک نکنی!  

 25. تب و تاب بازار ارز  

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 9. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 10. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 11. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 12. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 13. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 14. بی مهری دولت به رسانه ملی

 15. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 16. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 17. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 18. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 19. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 20. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 21. مراقب نفوذی ها باشیم

 22. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 23. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 24. باز شدن قفل پراید با کلید چینی   

 25. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

پربحث‌های اخیر

 1. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 2. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 3. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 4. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 5. عضو جدید شورای نگهبان: افراد برای اینکه انتقاد یا زبان تندی دارند، نباید از گردونه نظام رانده شوند

 6. آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

 7. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 8. تجمع دانشجویان و مردم مقابل سفارت نیجریه در حمایت از «شیخ زکزاکی»

 9. ظریف: دنبال تغییر رژیم در هیچ کشوری نیستیم/ داشتن بمب اتم را امنیت‌آور نمی‌دانیم

 10. کدخدایی: فساد اقتصادی در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار است/ ماجرای فساد اخلاقی یک نماینده مجلس

 11. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 12. خط حزب‌الله ۱۹۳/بی‌جواب نمی‌گذاریم  

 13. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 14. شهردار لواسان: برای حذف گیت ورودی شهرک «باستی هیلز» از من شکایت کردند

 15. توضیح سخنگوی دولت درباره تامین بودجه رسانه ملی با وجود محدودیت‌ها

 16. روحانی: نمی شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر عده ای تعطیل کرد

 17. وزیر دفاع: ملت ایران در جنگ اراده ها نظام سلطه را با شکست مواجه خواهد کرد

 18. ‭‬اقدام‭ ‬متقابل‮‬‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬و‭ ‬مكان‭ ‬مناسب به توقیف نفتکش ایرانی

 19. رئیس‌جمهور 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

 20. پاسخ سه عضو شورای نگهبان به شبهات درباره احراز صلاحیت‌ها و انتخابات الکترونیک

 21. خروج چندباره رئیس صداوسیما از جلسه دولت + تصاویر

 22. روایت آیت‌الله یزدی از قانع شدن محسن رضایی در انتخابات ۸۸

 23. ظریف: آمریکا فروش سلاح به امثال صدام را پایان دهد

 24. آیت‌الله جنتی: اعضای جدید شورای نگهبان دارای سوابق درخشان در خدمت به انقلاب هستند

 25. محمد قمی؛ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: متاسفانه جنگ نرم را خیلی باور نکردیم

پربحث‌های دیروز

 1. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 2. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 3. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 4. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 5. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 6. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 7. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 8. عضو جدید شورای نگهبان: افراد برای اینکه انتقاد یا زبان تندی دارند، نباید از گردونه نظام رانده شوند

 9. حمایت سعید جلیلی از مواضع وزیر بهداشت

 10. آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

 11. فواد ایزدی: در تعامل با اروپا از برجام عبرت بگیریم/ پروژه برجام موفق نبود

 12. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 13. نقوی‌حسینی: کف‌گیر آمریکا در تحریم به تهِ دیگ خورده است/ دیگر چیزی نمانده که تحریم کنند

 14. نجفی، علیزاده را از وکالت خود عزل کرد

 15. تجمع دانشجویان و مردم مقابل سفارت نیجریه در حمایت از «شیخ زکزاکی»

 16. لاریجانی: بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند

 17. توئیت ظریف درباره گفت‌وگوهایش در آمریکا

 18. خط حزب‌الله ۱۹۳/بی‌جواب نمی‌گذاریم  

 19. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 20. شهردار لواسان: برای حذف گیت ورودی شهرک «باستی هیلز» از من شکایت کردند

 21. توضیح سخنگوی دولت درباره تامین بودجه رسانه ملی با وجود محدودیت‌ها

 22. روحانی: نمی شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر عده ای تعطیل کرد

 23. وزیر دفاع: ملت ایران در جنگ اراده ها نظام سلطه را با شکست مواجه خواهد کرد

 24. ‭‬اقدام‭ ‬متقابل‮‬‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬و‭ ‬مكان‭ ‬مناسب به توقیف نفتکش ایرانی

 25. رئیس‌جمهور 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 3. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 4. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 5. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 6. بی مهری دولت به رسانه ملی

 7. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 8. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 9. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 10. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 11. مراقب نفوذی ها باشیم

 12. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 13. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 14. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 15. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 16. انگیزه سفیدنمایی درباره جاسوسان سوخته چیست؟

 17. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 18. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 19. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 20. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 21. علم‌ا‌لهد‌ی: چرا آقایان در مقابل ‌جولان زنان بدحجاب ‌عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؟ / اتومبیل ‌حریم خصوصی نیست

 22. جلادهای هشتگ ساز+ عکس

 23. ترامپ: ایران، اگر گوش می‌دهی بهتر است مراقب باشی

 24. کامنت‌های برتر مخاطبان الف:‌ ظریف، راه خدمت به کشور را اشتباه تشخیص داد/ چرا دولت و مجلس در بازار مسکن دخالت نمی‌کنند؟/ خروج از برجام در وضعیت کنونی بهترین راه‌حل است

 25. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

آخرین عناوین