دستورالعمل‌های منافقین برای فریب سوژه‌ها در فضای مجازی

گروه جهان الف،   3971219191

فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی امروز مهمترین بستر عملیات اعضای منافقین محسوب می‌شوند و با استفاده از استعداد نیرویی دو تا سه هزار نفره خود در آلبانی از مهمترین امکان موجود خود برای فریب و تاثیرگذاری بر جامعه ایران استفاده می‌کنند.

به گزارش فارس، فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی امروز مهمترین بستر عملیات اعضای منافقین محسوب می‌شوند. آنها با استفاده از استعداد نیرویی دو تا سه هزار نفره خود در آلبانی از مهمترین امکان موجود خود برای فریب و تاثیرگذاری بر جامعه ایران استفاده می‌کنند و به شکل شبانه روزی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای فریب، به کارگیری و تحریک مخاطبین شبکه‌های اجتماعی بهره می‌برند.

اما اعضای این فرقه مانند دیگر اقدامات خود در این حوزه نیز با توجه به ویژگی‌های فضای مجازی به عنوان محیط عملیات و روحیات و سلایق کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی به طراحی دستورالعمل‌هایی برای اقدام در این محیط پرداخته و مطابق با این دستورالعمل‌های تشکیلاتی به طعمه‌گذاری برای جذب مخاطبین غالباً جوان این محیط می‌پردازند. بررسی و شناخت اصلی‌ترین مولفه های دستورالعمل‌های منافقین برای فریب سوژه‌ها در فضای مجازی می‌تواند کاربران جوان شبکه‌های اجتماعی را نسبت به قرارگیری در تور منافقین تا حد زیادی مصون سازد. به عبارت دقیق‌تر وقتی جوان امروزی که زمان زیادی از وقت خود را صرف فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌کند، از شیوه‌ها و فنون عوامل منافقین و به طور کلی دشمن برای جذب و به‌کارگیری افراد در داخل ایران مطلع باشد، حساس‌تر، محتاط‌تر و با مراقبت بیشتری در این فضا فعالیت کرده و در قبال ارتباط‌گیری‌های ناشناس رفتار حساس تری از خود نشان می‌دهد.

جنس مخالف و بهره‌برداری از مولفه‌های جنسی

بدون شک یکی از آسیب‌های شبکه های اجتماعی خصوصاً برای نسل جوان ارتباط‌گیری بدون کنترل و محدودیت افراد با جنسیت های مخالف با یکدیگر است که خود بستری برای آسیب‌های ثانویه را ایجاد می‌کند. متاسفانه برخی از کاربران شبکه های اجتماعی نیز با نگاه به همین مولفه وارد این فضا می‌شوند و از فضای نامحدود آن برای ارتباط‌گیری استفاده می‌کنند. عوامل منافقین در شیوه فعالیت خود در شبکه‌های اجتماعی برای این مسئله به شکل ویژه دستورالعمل داشته و از جذابیت‌های جنسی برای فریب سوژه‌های خود بهره می‌برند. هر عضو سازمان که در این پروژه مامور به فعالیت است، از چندین صفحه مجازی فیک با اسامی و عکس‌های ساختگی استفاده می‌کند که بخشی از آنها از اسامی دخترانه و برخی نیز از هویت‌های پسرانه انتخاب شده‌اند. حال برای ارتباط گیری با پسران و دختران جوان از هویت‌های مخالف استفاده کرده و از این طریق سعی دارند تا توجه سوژه‌های خود را جلب نمایند.

استفاده از عکس‌ها و اسامی جذاب و به‌روز، بارگذاری فیلم‌ها و علائم و محتواهای مورد پسند نسل جوان از شیوه‌های عوامل منافقین در شبکه های اجتماعی است که با مدل‌گیری از صفحات پر طرفدار در صفحات غیر واقعی اعضای سازمان طراحی و اجرا می‌شوند.

در یکی از روش‌های مرسوم عوامل منافقین با آی‌دی های فیک و غیر واقعی سوپرگروه‌هایی را با موضوعات عمومی از قبیل دوست‌یابی، همسر یابی، حرف‌های عاشقانه، گروه‌های سرگرم کننده، بحث‌های سیاسی و اجتماعی مرسوم و داغ جامعه و اتاق‌های گفتگو تشکیل می‌دهند و در تبلیغات این گروه ها از تصاویر دختران و پسران جوان استفاده نموده و به این ترتیب نوجوانان و جوانان را برای عضویت در این گروه ها تحریک می‌کنند. افراد بعد از ورود به چنین گروه‌هایی در فرصت های مناسب در تور منافقین قرار گرفته و اقدامات هدفمندی برای تاثیرگذاری و فریب آنها اجرا می‌گردد.

شناسایی روحیات و احساسات سوژه‌ها برای انتخاب شیوه فریب و انتخاب بهترین ادبیات برای ارتباط‌گیری نیز مراحل بعدی این دستور العمل را تشکیل می‌دهد که در نهایت گاهی به ارتباط عاطفی در فضای مجازی می‌انجامد و مخاطبین جوان شبکه‌های اجتماعی به دلیل همین وابستگی عاطفی به هویت‌های غیر واقعی و ساختگی عوامل نفاق توسط عوامل منافقین برای اقدامات میدانی در ایران به کار گیری می‌شوند. این مولفه یکی از جدید‌ترین شیوه های مجاب‌سازی کاربران شبکه‌های اجتماعی برای برخی اقدامات خطرناک همچون خرابکاری یا آتش‌زدن یک تابلو، بنر یا اموال عمومی است.

هویت‌های ساختگی عوامل منافقین در شبکه‌های اجتماعی معمولاً در رنج‌های سنی بین 17 تا 30 سال تعریف می‌شوند و عکس‌های مورد استفاده نیز معمولاً به گونه‌ای گزینش می‌شوند که برای این رده سنی جذاب و محرک باشند. کاربرانی هم که معمولاً فریب این تکنیک عوامل منافقین را در فضای مجازی می‌خورند افرادی با سنین پایین در حدود 15 تا 20 سال هستند که به سرعت درگیر احساسات و عواطف شده و توانایی شناخت فریب‌ هویت‌های مستعار و ساختگی عوامل منافقین را ندارند.

تحریک احساسات و ایجاد خشم و نارضایتی

تحریک سوژه‌ها و ایجاد حالات هیجانی در آنها یکی دیگر از شیوه های مرسوم منافقین برای انتخاب سوژه‌ها و ارتباط‌گیری با آنان است. در این روش عناصر فعال فرقه رجوی در شبکه‌های اجتماعی به روش‌های متنوع تلاش می‌کنند تا مطالبی با محتوای القای بی‌عدالتی، فقر، اختلاس و دزدی مسئولین و برخی خواص، تبعیض اجتماعی، تبعیض جنسیتی و ... را در معرض دید مخاطبین شبکه‌های اجتماعی قرار دهند. این مطالب که توسط عوامل فنی منافقین در قالب‌هایی همچون عکس‌نوشت، کلیپ‌های کوتاه صوتی و تصویری، اخبار و گزارشات، اسناد و... تولید می‌شود گاهی در ارتباط مستقیم عوامل منافقین با سوژه‌ها برای آنها ارسال شده یا توسط عوامل منافقین در گروه‌ها و کانال‌های پوششی سازمان قرار داده می‌شوند تا در معرض دید مخاطبین قرار گیرند. هر گونه واکنش هیجانی به چنین محتواهایی، نشانه‌ای برای عوامل منافقین محسوب می‌شود تا با فرد واکنش دهنده به عنوان سوژه‌ای جدید ارتباط گرفته و با افزایش میزان نارضایتی و هیجانات ناشی از آن، فرد را به سمت به‌کارگیری در اقدامات سازمان سوق دهند.

قریب به اتفاق محتوای تولید شده توسط عوامل سازمان بر پایه اخبار و مطالب دروغ یا غلوآمیز می‌باشند و متاسفانه سطح آگاهی و مطالعه نامناسب بسیاری از مخاطبین این شبکه ها و عدم تلاش برای صحت‌سنجی محتواها، باعث اثرات سوء آن بر مخاطبین می‌شود. تولید و طراحی این مطالب نیز همواره برای مخاطبین جوان و نوجوان و با سطح سواد عمومی تولید شده است.

راه‌اندازی بحث‌های سیاسی و اجتماعی نیز از جمله روش‌های عوامل سازمان منافقین در محیط‌های عمومی شبکه های اجتماعی مانند گروه‌های و سوپرگروه های تلگرامی است که باعث می‌شود افراد تحت تاثیر هیجانات ناشی از بحث مواضع سیاسی و فکری خود را بروز داده و از این طریق برای ارتباط‌گیری از سوی عوامل منافقین انتخاب شوند.

گاهی در یک گروه یا سوپرگروه دو یا سه عضو منافقین یک بحث سیاسی یا اجتماعی را راه انداخته و به یکدیگر به شکلی هماهنگ کمک می‌کنند تا بحث داغ شده و دیگران را برای مشارکت در آن تحریک می‌کنند. در خلال این بحث‌ها گاهی مسائلی همچون توهین به ارزش‌ها، مقدسات و شخصیت‌های سیاسی و مذهبی نیز گنجانده می‌شود و دیگر افراد حاضر در گروه متناسب با همراهی و واکنش‌هایشان نسبت به محتواهای منتشر شده، برای ارتباط‌گیری و نفوذ انتخاب می‌شوند.

سپردن مسئولیت‌های ساختگی

این شیوه درواقع نوعی از تکنیک‌های کنترل ذهن در فرقه‌ها محسوب می‌شود که افراد بعد از آنکه در مرحله اول به فرقه نزدیک شده و به عبارتی به عضویت آن در می‌آیند، به بهانه های مختلف در مورد توانمندی و استعداد‌های وی دور از چشم جمع صحبت شده و مسئولیت‌هایی ظاهر فریب و ساختگی به وی سپرده می‌شود. این اقدام معمولاً باعث دلبستگی افراد به فرقه، احساس وظیفه و مسئولیت نسبت به جایگاه خود و در نهایت الزام به ادامه همکاری با فرقه می‌شود.

فرقه رجوی در عضوگیری‌ها و فریب اعضا خود در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از همین روش افراد را به مسئولیت‌های متنوعی می‌گمارد. یکی از کاربرد‌های استفاده از عنوان «کانون‌های شورشی» برای منافقین همین بوده که هر فرد یا گروه دو یا سه نفره با یک شماره نسبت به دیگر کانون های شورشی مجزا شده و عناوینی همچون مسئولیت اداره و اقدامات کانون شورشی با همان شماره خاص به افراد سپرده می‌شود. به عنوان مثال فردی در یک شهر بعد از آنکه فریب سرپل منافقین را در فضای مجازی خورده و حاضر به همکاری شده است، شماره 700 برای کانون شورشی وی انتخاب شده و از آن لحظه به عنوان مسئول کانون شورشی شماره 700 در ایران شناخته می‌شود.

همچنین در اغتشاشات و درگیری‌های احتمالی یا قرارهای تجمع نیز تقسیم بندی مناطق شهری میان مرتبطین فریب خورده از روش‌های اعطای مسئولیت به افراد است که معمولاً به دلیل سن پایین و بی تجربگی تحت تاثیر عناوین و مسئولیت‌های ساختگی منافقین قرار گرفته و برای همکاری تحریک می‌شوند. در این تقسیم بندی‌ها مثلاً به فرد گفته می‌شود در فلان روز که قرار تجمع وجود دارد، مسئولیت فلان منطقه شهری یا فلان چهارراه با او می‌باشد و وی نیز باید در آن منطقه به بیشتر شدن اعتراضات کمک کند. مقایسه عملکرد فرد با دیگران، در شرایطی که حتی ممکن است فرد دیگری در آن منطقه یا شهر تن به چنین همکاری‌ای نداده باشد، باعث رقابت و تحریک ساختگی برای فرد شده و نمایش عملکرد وی را شدیدتر می‌کند.

به عنوان مثال برای یکی از اعضای به‌کارگیری شده فیلم‌های از دیگر محله‌های همان شهر یا شهرهای دیگر ارسال می‌شود و با این جملات که کانون شورشی تو نباید از دیگران عقب بماند، وی را برای شدت بخشیدن به تحرکاتش تحریک می‌کنند.

تحریف تاریخ از طریق اطلاعات غلط سیاسی و تاریخی

آنچه امروز بعد از شنیدن نام گروهک منافقین در خاطره تاریخی افراد تداعی می‌شود، مربوط به سابقه ترورهای مردم کوچه و بازار توسط منافقین در دهه 60، سابقه جنایت و خیانت و جاسوسی در جنگ تحمیلی، سابقه حمله به خاک کشور در عملیات مرصاد و ده‌های جنایت دیگر است که هیچ‌گاه از خاطره ملت ایران پاک نخواهد شد. همین مسئله سبب می‌شود تا در ارتباط‌گیری سرپل‌های منافقین با سوژه‌ها در شبکه‌های اجتماعی، وقتی نام «مجاهدین خلق» یا سرکردگان سازمان نظیر مریم و مسعود رجوی برده می‌شود، عموماً شناخت افراد و وجود تصویر ذهنی در مورد جنایت‌های آنها باعث امتناع افراد از همکاری گردد.

اما با این حال اطلاعات عموماً کم نسل جوان و عدم آگاهی و مطالعه برخی نوجوانان سبب می‌شود تا منافقین فرصت تحریف تاریخ و ارائه اطلاعات غلط به سوژه های خود را پیدا کنند. در همین رابطه عناصر منافقین که وظیفه ارتباط‌گیری با کاربران شبکه های اجتماعی در ایران را دارند متناسب با سوالات کاربران جواب‌هایی طولانی در مورد تاریخچه فعالیت‌های سازمان مجاهدین خلق در اختیار دارند که برای افراد ارسال می‌کنند. در این محتواها تاریخ فعالیت سازمان به شدت تحریف شده و مسائلی همچون ترور مردم کوچه و بازار به کلی از تاریخ حذف شده است. توجیهاتی نیز در مورد برخی دیگر از اقدامات جنایت‌بار سازمان تهیه شده است که متناسب با سوالات کاربران و عموماً در مورد بخش‌هایی از تاریخ سازمان که انکار آن ممکن نیست، ارائه می‌شود.

همانطور که اشاره شد متاسفانه مطالعه محدود مخاطبین در سنین 17 تا 25 سال در شبکه‌های اجتماعی بهسرپل‌های منافقین برای مجاب‌سازی یا به عبارتی فریب آنها کمک می‌کند. از این رو است که قریب به اتفاق جذب شده‌ها توسط سازمان منافقین در شبکه های اجتماعی در همین رنج سنی قرار داشته و تقریباً در همه موارد سطح سواد مطالعه نیز بسیار پایین بوده و در مواردی حتی فرد نام منافقین را نیز تا لحظه برقراری ارتباط با سرپلنفاق نشنیده است!

تب شهرت رسانه‌ای

تب شهرت و دیده شدن آسیب فزاینده فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است که عموماً توسط افراد سودجو مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. افراد برای مشهور شدن گاهی دست به هر اقدامی می‌زنند که از تغییرات عجیب و نامتعارف در چهره و لباس گرفته تا کارهای نامتعارف را شامل می‌شود. در این شرایط عوامل منافقین در شبکه‌های اجتماعی سوژه‌های خود را که به دنبال این شهرت بوده و عموماً در رنج سنی زیر 30 سال قرار دارند، به وعده کمک به بالا رفتن میزان بازدید صفحات، لایک‌ها، فالوئر‌ها و ... تحریک کرده و به همکاری با خود مجاب می‌کنند.

هزاران صفحه ساختگی و فیک و مستعار منافقین در شبکه های اجتماعی کمک می‌کنند تا به یکباره تعداد بازدید یا مخاطبین یک سوژه را بالا برده و همین مسئله باعث ایجاد انگیزه برای همکاری با سرپل منافقین می‌شود.

در برخی موارد افراد به شوق بالا رفتن آمار مخاطبین صفحات اجتماعی خود حتی مجاب می‌شوند که یکی از نمادهای شهری یا یک سازه یا مکان متعلق به بیت‌المال را آتش زده و از آن فیلم‌برداری کنند.

وعده‌های مالی

یکی از روش‌های مرسوم سرپل‌های منافقین برای فریب و ارتباط‌گیری با عوامل داخل کشور از گذشته تاکنون وعده پرداخت پول یا ارائه خدمات و امکاناتی از قبیل تسهیل و کمک برای خروج از کشور و پذیرش اقامت در اروپا یا پذیرش برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های مطرح دنیاست! این وعده‌ها از سال‌ها پیش و در زمانی که روش‌های ارتباطی منافقین با عوامل داخل کشور از طریق تلفن بود هم ارائه می‌شد. بسیاری از سوژه‌ها به دلیل عدم شناخت و آگاهی و با تصور اینکه سرپل‌های منافقین واقعاً به وعده های خود عمل کرده و حاضر به واریز پول به داخل کشور هستند، تن به همکاری می دهند.

حتی در مواردی هم که مقادیری پول به حساب افراد در داخل کشور واریز شده، عدد پرداختی به هیچ وجه هیچ تناسبی با اقدامات مورد انتظار منافقین نبوده و حتی کفاف خرج و مخارج زندگی در یک ماه را نیز نمی دهد. گاهی این مبالغ ناچیز برای اثبات وعده های مالی بزرگ واریز می‌شوند و دقیقاً زمانی که سوژه حاضر به همکاری شد، دیگر راه مالی بسته می‌شود و از آن لحظه به بعد عدم همکاری سوژه باعث تهدید از سوی عناصر نفاق مبنی بر لو دادن وی می‌گردد.

در مورد وعده‌های اقامت و تحصیل در اروپا نیز هم تکلیف کاملاً روشن است، وقتی خود سرپل منافقین در سخت‌ترین شرایط زندگی در آلبانی مجبور به کار شبانه روزی در ازای جای خواب و سه وعده غذا می‌باشد! چطور می‌تواند وعده امکانات و هزینه های متناسب با زندگی در اروپا را به سوژه‌های خود بدهد! متاسفانه عدم اطلاع قریب به اتفاق سوژه‌ها از غیر واقعی بودن این وعده‌ها سبب برخی همکاری‌ها با سرپل های منافقین می‌شود.    

در مجموع می‌توان اینگونه جمع‌بندی کرد که عملکرد منافقین در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تماماً توام با فریب مخاطب و طراحی برای سوء استفاده از وی می‌باشد. عوامل و سرپل‌های سازمان در آلبانی به کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران به چشم طعمه هایی نگاه می‌کنند که باید از کمترین فرصت ها برای فریب آنان استفاده کنند. افراد و سوژه های منافقین در شبکه های اجتماعی به دلیل آگاهی کم، عدم شناخت و آموزش در مورد تهدیدات شبکه های اجتماعی به دام سرپل‌های منافقین افتاده و ناخواسته مرتکب اقدامی می‌شوند که بر خلاف امنیت ملی کشورشان است؛ اتفاقی که در برخی موارد خسارات جبران ناپذیری برای فرد و حتی جامعه در پی دارد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 4. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 5. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 6. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 7. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 13. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 14. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 15. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 16. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 17. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 18. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 19. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 20. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 21. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 22. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 23. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 24. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 25. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 4. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 5. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 6. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 7. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 13. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 14. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 15. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 16. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 17. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 18. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 19. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 20. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 21. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 22. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 23. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 24. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 25. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 8. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 9. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 10. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 11. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 12. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 13. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 14. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 15. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 16. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 17. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 18. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 19. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 20. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 21. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 22. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 23. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 24. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 25. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

پربحث‌های اخیر

 1. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 2. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 3. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 4. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 5. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 6. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 7. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 8. واكنش سازمان ملل به اعزام نظامیان جدید آمریکا به خلیج فارس

 9. سرلشکر سلامی: پشت سر منطق مذاکره، تسلیم نهفته است

 10. اردوغان: به مرگ طبیعی «مرُسی» معتقد نیستم

 11. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 12. همزمان با مرگ «مرسی»، ریاض دوباره اخوان‌المسلمین را تروریستی خواند

 13. ترامپ حادثه دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند/ دنبال اقدام نظامی علیه ایران نیستیم

 14. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 15. جمعیت جهان تا سال 2100 به 10.9 میلیارد نفر می رسد

 16. حمله لفظی ترامپ به رئیس بانک مرکزی اروپا

 17. عربستان صدور روادید عمره را متوقف کرد

 18. سناتور روس: روسیه نمیگذارد سناریوی بدی برای تهران به وقوع بپیوندد

 19. سوال معنادار جهانگیری از آمریکایی‌ها: چه اتفاقی افتاد از برجام کنار کشیدید؟

 20. نامزد انتخابات آمریکا: ترامپ عامل دامن زدن به تنش‌ها علیه ایران است

 21. اروپا: نشست بعدی کمیسیون برجام طی 10 روز آینده برگزار می‌شود

 22. هوک در پاریس با مقام‌‌های اروپایی درباره ایران رایزنی می‌کند

 23. مجلس دومای روسیه پیمان موشکی با آمریکا را لغو کرد

 24. سرپرست وزارت دفاع آمریکا استعفا کرد/ترامپ جانشین را معرفی کرد

 25. پامپئو: ترامپ دنبال جنگ با ایران نیست

پربحث‌های دیروز

 1. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 2. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 3. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 4. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 5. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 6. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

 7. واکنش‌های بین‌المللی به عبور قریب‌الوقوع ایران از سقف 300 کیلویی اورانیوم

 8. ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

 9. حمله شدید اللحن اردوغان به مکرون

 10. ترامپ به دور جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران واکنش نشان داد/عکس

 11. بولتون: ایران از توانمندی‌های آمریکا هراسی ندارد

 12. جنگنده‌های سعودی و آمریکایی بر فراز خلیج فارس به پرواز درآمدند

 13. نظرسنجی فاکس‌نیوز: ترامپ از تمامی نامزدهای دموکرات عقب‌‌ افتاد

 14. دلایل حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان چیست؟

 15. ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» از دفترش بیرون کرد+ فیلم

 16. حدود نیمی از نمایندگان پارلمان هند اتهام تجاوز و قتل در پرونده دارند

 17. اولین حضور علنی عمر البشیر از زمان برکناری‌اش/ جزئیاتی از شرایط زندان رئیس‌جمهوری مخلوع+ عکس

 18. سانحه رانندگی در ونزوئلا ۱۶ قربانی گرفت

 19. مقام شورای امنیت روسیه: برجام جایگزینی ندارد/ منافع ایران در سوریه در نظر گرفته شود

 20. انصارالله: کشورهای متخاصم و جهان را با سلاحی که طرفی در منطقه ندارد، غافلگیر می‌کنیم

 21. مقام ژاپنی: توکیو از مدارک آمریکا علیه ایران در حمله به نفتکش‌ها قانع نشده‌ است

 22. نتانیاهو یک منطقه در جولان اشغالی را به اسم ترامپ زد

 23. سناتور ارشد آمریکایی: ترامپ دنبال آغاز جنگ با ایران نیست

 24. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: تسلیم اخاذی هسته‌ای ایران نمی‌شویم

 25. مقام سابق ایران در مصر؛ آمریکا و سعودی از پشت به مرسی خنجر زدند

پربحث‌های هفته

 1. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 2. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 3. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 4. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 5. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 6. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 7. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 8. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 9. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 10. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 11. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 12. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 13. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 14. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 15. ادعای رویترز مبنی بر اصابت اژدر به نفتکش نروژی

 16. واکنش آمریکا به دیدار نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهور ایران

 17. هدیه دانشجویان ایرانی به نخست‌وزیر ژاپن

 18. واشنگتن: تنها راه پایان بحران با ایران دستیابی به توافق هسته‌ا‌ی جدید است

 19. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 20. مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

 21. خبرهایی درباره حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان

 22. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 23. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 24. لاوروف: تقصیرات را به گردن ایران می‌اندازند تا مسئله فلسطین فراموش شود

 25. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

آخرین عناوین