پاکستان خواهان اخراج هند از هیات ناظر FATF شد

گروه جهان الف،   3971219048

پاکستان از ماه‌ها پیش با خاطر قرار گرفتن در لیست کشورهای غیر همکار کارگروه ویژه اقدام مالی روبرو بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری نیوز ۱۸، وزارت دارایی پاکستان اعلام کرد این کشور از کارگروه ویژه اقدام مالی درخواست کنار گذاشتن هند از کرسی ریاست بر گروه منطقه آسیا-اقیانوسیه و هیات ناظر جهانی را کرده است. پاکستان که اکنون در فهرست خاکستری (تعلیقی) FATF قرار دارد، از ماه‌ها پیش در حال برنامه‌ریزی برای خروج از این لیست بوده است.

اسد عمر، وزیر دارایی پاکستان در نامه‌ای به مارشال بیلینگسلا، رئیس کارگروه ویژه اقدام مالی از وی خواسته است به منظور اطمینان از عادلانه بودن پروسه بررسی اقدامات پاکستان، هر کشوری غیر از هند را به ریاست گروه منطقه آسیا-اقیانوسیه انتخاب کند.

در حال حاضر یک هندی رئیس کارگروه منطقه آسیا-اقیانوسیه است و اقدامات پاکستان ابتدا توسط این کارگروه منطقه‌ای ارزیابی می‌شود. عمر در نامه خود نوشته است: رویکرد خصمانه هند نسبت به پاکستان مشهود است که آخرین مورد آن نقض حریم هوایی پاکستان توسط جنگنده‌های هندی بوده است. وی در ادامه با اشاره به تلاش هند برای منزوی کردن پاکستان و افزودن نام پاکستان به لیست سیاه گفته است حضور هند در هیات ناظران بر روند ارزیابی اخلال ایجاد می‌کند.

پیش‌تر FATF در اجلاس ماه فوریه خود از پیشرفت اندک پاکستان در انجام تعهداتش خبر داد و مهلت این کشور را تا ژوئن سال آینده تمدید کرد. این کار گروه با ابراز ناخرسندی از عدم تکمیل تعهدات صورت گرفته توسط پاکستان گفته بود پاکستان شواهد قانع کننده از عدم حمایت از گروه‌های تروریستی ارائه نکرده است.