سرقت‌های میلیونی با ربودن کارت‌های عابربانک

گروه حوادث الف،   3971214054

جیب‌بر حرفه‌ای به این دلیل موفق می‌شد از کارت عابربانک شهروندان برداشت‌های میلیونی انجام بدهد که در بیشتر موارد مال‌باختگان، رمز کارت عابربانک خود را همراه با کارت‌شان نگهداری می‌کردند.

به گزارش شرق، مدتی پیش فردی با مراجعه به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، اظهار کرد از کارت عابربانکش مبلغی به حساب دیگری واریز شده است بدون اینکه وی از ماجرا خبر داشته باشد.

این فرد مدعی بود با بررسی کارت‌های عابربانکش متوجه شده یکی از کارت‌های عابربانک خود را مدتی پیش گم کرده است. با بررسی‌های صورت‌گرفته از سوی کارآگاهان مشخصات فردی که پول به حساب او واریز شده بود، به دست آمد و با هماهنگی مرجع قضایی، این فرد به پلیس آگاهی احضار و مشخص شد او از این ماجرا هیچ خبری ندارد. زمانی که تحقیقات از مظنون انجام شد، معلوم شد کیف پول این فرد که حاوی کارت‌های عابربانکش بود در ازدحام یکی از ایستگاه‌های اتوبوس«بی‌آرتی»  به سرقت رفته و او نیز در این‌باره  به پلیس شکایت کرده است اما نکته مهم این بود که رمز کارت عابربانک این فرد نیز به همراه کارت عابربانکش بود.

با تحقیقات بعدی و تلاش‌های کارآگاهان روی این مسئله، سرنخ‌هایی به دست آمد که نشان می‌داد از کارت‌های مسروقه یا مفقوده که همراه با رمز عابربانک بوده است، واریزهایی به یک شماره حساب انجام شده که این شماره حساب داخل زندان افتتاح شده است و صاحب آن در حبس به سر می‌برد.

به این ترتیب، متهم در زندان شناسایی و برای تحقیقات به پلیس آگاهی منتقل شد. او با توجه به مدارک موجود در پرونده لب به اعتراف گشود و اقرار کرد با فرد دیگری از جیب‌بران حرفه‌ای پایتخت به نام مهران که بیرون از زندان به‌سر می‌برد، در ارتباط است و با کمک وی اقدام به افتتاح حساب کرده و این جیب‌بر هر بار پس از سرقت با استفاده از کارت‌های عابربانک مسروقه که عمدتا همراه با رمز عابربانک بودند، اقدام به جابه‌جایی پول در حساب‌های متعدد می‌کرد و در نهایت به حساب اصلی که متعلق به خودش است، واریز می‌کرد.

کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی با کسب اطلاعات لازم و نشانی مخفیگاه مهران، موفق شدند او را در عملیات ضربتی دستگیر کنند. این متهم با قرارگرفتن در برابر کارآگاهان لب به اعتراف گشود و اظهار کرد که تاکنون 20 فقره سرقت در ایستگاه‌های اتوبوس‌های «بی‌آرتی» به‌ویژه در ساعات شلوغی شهر انجام داده است. تا کنون چهار نفر از مال‌باختگان در این‌باره  به پلیس مراجعه و شکایت کرده‌اند.

یکی از مال‌باخته‌ها که موفق به شناسایی مهران شده بود، به کارآگاهان گفت برای انجام کارهای روزمره شرکتش در حال استفاده از کارت عابربانک بود که سارق اقدام به دزدی کرد و کارت را به همراه رمز عابربانک ربود و 17 میلیون تومان به کارت دیگری جابه‌جا کرد.

سرهنگ کارآگاه «کامیار چهری»، رئیس پایگاه سوم آگاهی پایتخت، با اشاره به این مطلب که در حال حاضر هر دو متهم برای تحقیقات بیشتر درباره سرقت‌های احتمالی در اختیار کارآگاهان پلیس آگاهی پایتخت هستند، گفت: با توجه به نزدیک‌شدن ایام پایانی سال و شلوغی‌های خرید سال نو، نیاز است شهروندان در محیط‌های شلوغ مانند ایستگاه‌های اتوبوس و «بی‌آرتی» مراقبت‌های لازم را به عمل آورده و نسبت به نگهداری و حفظ رمز کارت عابربانک خود کوشا باشند و هرگز رمز کارت‌های اعتباری خود را در کنار کارت‌هایشان قرار ندهند تا از طرف افراد فرصت‌طلب  سوء‌استفاده  نشود.

پربحث‌های هفته

 1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 22. غیزانیه از نمای نزدیک

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

آخرین عناوین