تصویب «لایحه مبارزه با قاچاق انسان»

گروه سیاسی الف،   3971208200

هیئت دولت «لایحه مبارزه با قاچاق انسان» را برای تصمیم‌گیری و تصویب نهایی، به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.

به گزارش تسنیم،‌ اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور در ابتدای جلسه امروز هیئت دولت در ابتدای جلسه، اسحاق جهانگیری ضمن تبریک سالروز ولادت صدیقه طاهره، حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن به عموم زنان، دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه پیشرفت زنان را بزرگ و با اهمیت توصیف کرد.

وی افزود: تحولات در عرصه آموزش و پژوهش شامل رشد میزان باسوادی و کاهش فاصله باسوادی زنان روستایی با زنان شهری، کاهش نرخ بازماندگی از تحصیل، افزایش تعداد تحصیل ‌کردگان دانشگاهی، عرصه بهداشت و سلامت شامل افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر مادران و عرصه اقتصاد و معیشت شامل افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان و افزایش ضریب نفوذ بیمه، همچنین افزایش مشارکت سیاسی زنان از جمله این دستاوردهاست.

معاون اول رئیس‌جمهور ضمن تشکر از دستگاه‌هایی که در سطوح مدیریتی از زنان استفاده کرده اند، به افزایش بهره مندی از زنان در پست های مدیریتی تاکید و این اقدام را گامی مهم در ترویج شایسته سالاری ذکر کرد.

براساس گزارش معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، میزان باسوادی زنان در 40 سال اخیر با رشد 2/4 برابری همراه بوده است؛ به طوری که میانگین نرخ باسوادی زنان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 53 درصد و اکنون این میزان به 95/8 درصد رسیده است و از هر 10 زن ایرانی 18 ساله و بالاتر، 1/6 آنان دارای تحصیلات عالی هستند.

آمار نشان می‌دهد، میزان امید به زندگی در زنان ایرانی، از 56/2 درصد در سال 1355، به 75/5 درصد در سال 1395 افزایش یافته است. همچنین میزان مرگ و میر مادران در هر یکصد هزار زایمان زنده کاهش چشمگیری داشته؛ به طوری که این میزان از 91 درصد در سال 1367، به 18/1 درصد تا سال 1395 تنزل پیدا کرده است.

گزارش معاونت امور زنان و خانواده در ادامه، با مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی زنان قبل و بعد از انقلاب اسلامی، به رشد ضریب نفوذ بیمه تامین اجتماعی در بین زنان شاغل از 12/5 درصد در سال 1355 به 77/4 درصد در سال 1395 اشاره دارد. همچنین طی سالهای مذکور، درصد شاغلان عالی رتبه در ایران، از 3/3 درصد به 17/3 درصد رسیده است.

در حوزه خانواده نیز شاهد رشد 39 درصدی ضریب نفوذ بیمه تامین اجتماعی در بین زنان خانه دار و رشد 5 درصدی این ضریب در بین زنان سرپرست خانوار هستیم.

گزارش فوق در ادامه، به مقایسه میزان مشارکت سیاسی و مدنی زنان قبل و بعد از انقلاب پرداخته است. این مقایسه، نشان می‌دهد میزان زنان داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی طی 10 دوره از ابتدا تاکنون، 21 برابر رشد داشته است. همچنین تعداد نمایندگان زن شورا‌های اسلامی شهر و روستا طی سال‌های 1377 تا 1396 با 3 برابر رشد و سهم نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی طی سال‌های 1358 تا 1394 با 4/5 برابر رشد همراه بوده است. افزایش تعداد سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه زنان و خانواده از 55 سازمان در سال 1375 به 2 هزار و 722 سازمان در سال 1396، از دیگر موارد مورد اشاره در گزارش مذکور است.

در حوزه ورزش زنان نیز، آمارها حاکی از افزایش حوزه‌های فعال در این حوزه و رشد حضور و مشارکت زنان در رشته‌های مختلف ورزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. تعداد حضور زنان در ورزش‌های قهرمانی، از 76 هزار و 952 نفر در دهه اول انقلاب، به یک میلیون و 400 هزار نفر تا دهه چهارم انقلاب رسیده است.

موافقت دولت با اصلاحات و تغییرات تقسیماتی در چند استان کشور

هیئت وزیران در اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، با تغییر و اصلاحات تقسیماتی در استان های زنجان، ایلام، همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، فارس، خراسان شمالی و گلستان موافقت کرد.

به موجب این تصمیمات، ایجاد دو بخش و یک شهرستان، ادغام پنج روستا و تبدیل سه روستا به شهر در استانهای مذکور، به تصویب دولت رسید.

تصویب «لایحه مبارزه با قاچاق انسان» در دولت

با توجه به لزوم تقویت و هماهنگی بین بخشی در امر مبارزه با پدیده شوم قاچاق انسان از طریق اصلاح قوانین و مقررات مربوط و با هدف رفع خلاهای قانونی، دولت «لایحه مبارزه با قاچاق انسان» را جهت تصمیم‌گیری و تصویب نهایی، به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

ضرورت حفظ امنیت داخلی با توجه به شرایط بی‌­ثبات کشورهای پیرامون، مقابله همه جانبه با گسترش پدیده قاچاق انسان و عبور غیرمجاز از مرزها با توجه به درآمد و عواید نامشروع سرشار آن و تشدید مبارزه با قاچاقچیان، همچنین تجمیع قوانین مرتبط و انطباق آنها با اسناد و کنوانسیون های بین المللی، از جمله اهداف لایحه یاد شده است.

توافق ایران و صربستان در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی

هیئت وزیران با توجه به سودمند بودن همکاری‌های بین‌المللی در زمینه حفظ نباتات و مهار آفات مربوط به گیاهان و فرآورده‏های گیاهی، با امضای موافقتنامه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان موافقت کرد.

موافقت دولت با اصلاح آیین نامه اجرایی مربوط به تسویه مطالبات و بدهی های دولت از طریق صدور اسناد تسویه خزانه

هیئت دولت در ادامه، آیین نامه اجرایی مربوط به تسویه مطالبات و بدهی‌های دولت با اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی از طریق صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع اول را اصلاح کرد.

پربحث‌های هفته

 1. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 4. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 5. گرانی خودرو تا کجا!؟

 6. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 7. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 8. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 10. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 15. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 16. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 17. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 18. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 20. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

 21. تشییع پیکر آیت‌الله صانعی در قم

 22. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 23. مطالبه از مجلس انقلابی...

 24. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 25. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 2. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 3. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 4. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 5. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 6. مطالبه از مجلس انقلابی...

 7. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 8. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 9. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

 10. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

 11. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 12. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 13. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 14. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

 15. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

 16. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

 17. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 18. رصد دشمن!

 19. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 20. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

 21. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

آخرین عناوین