دو روی سکه فساد سازمان یافته/ مفسدان اقتصادی غیرخودی‌اند؟

دکترسیدیحیی عظیمی،   3971206178 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
دو روی سکه فساد سازمان یافته/ مفسدان اقتصادی غیرخودی‌اند؟

باندهای سازمان یافته فساد دربخش های مختلف اقتصادی کشور در شرایط کنونی اختلالات فراوانی را در بازار دادوستد و تامین معیشت مردم به ویژه قشرهای کم درآمد جامعه به وجود آورده اند.‌ آیا مفسدان اقتصادی برای جریانات سیاسی خودی اند یا غیرخودی ؟

آماراختلاس‌های بعضاکلان! درشبکه اقتصادی آلوده به ویروس رانت، بیانگراین واقعیت است که رقم های نجومی اختلاس هاورانت خواری هابه تنهایی توسط یک یا دونفر غیرممکن است بلکه این پدیده شوم با تلاش سرتیم های فاسد به شکل نابه هنجاری درنظام اقتصادی مملکت رقم خورده و بسترهای غیرقابل باوری را برای دانه درشت شدن رانت خواران، انحصارگران وغارتگران اموال عمومی شکل داده است که ابر مفسدان سکه ، قیر ، دلار و تیم های اختلاس و احتکار ارزاق عمومی نمونه هایی از همین مفاسد هستند.

این که باندهای سازمان یافته فساد چگونه در ساختار اقتصادی کشور شکل گرفته اند یک روی سکه است که باید در بررسی علل این مفاسد به درستی مسئله یابی و شناسایی شود تا بتوان برای خشکاندن ریشه‌های این آسیب خانمان‌سوز به اطلاعات صحیح و آن گاه تصمیمات درستی رسید ولی برخورد جدی و بدون اغماض در این مقطع زمانی با عوامل پشت پرده و روی صحنه آن، طرف دیگر سکه است که باید این مهم در یک فرایند اطلاع رسانی شفاف از طریق مسئولان امر و رسانه ها صورت بگیرد تا حداقل جلوی برخی از قصورهای احتمالی در ردیابی شبکه های فساد تا به نتیجه رسیدن گرفته شود.

البته ضرورت برخورد با مفسدان اقتصادی به خوبی از طرف برخی از نهادهای مسئول و تا حدودی بعضی از مقامات پاسخگو در برابر مردم به جد، احساس شده و حساسیت‌های به وجود آمده در بین مردم هم این هشدار را دربر دارد که اگر با اخلالگران امنیت اقتصادی جامعه درست و به موقع برخورد نشود در آینده نه چندان دور هزینه های سنگینی را باید بابت این تقصیرها پرداخت کنیم.

از سوی دیگر تجربه‌ها، طی چهار دهه نشان می دهد که در این گونه مسائل تا زمانی که حساسیت‌ها رنگ همگانی به خود نگیرد و به صورت یک مطالبه عمومی در نیاید، کار مبارزه قاطع با باندهای فساد که متاسفانه گاهی ریشه‌های آن ها هم بسیار عمیق است، چندان آسان نخواهد بود، اما خوشبختانه هم سو بودن مردم در این قبیل موارد از مسئولان به مراتب قوی‌تر بوده و مردم طی یک سال گذشته هم به اشکال مختلف، تقاضای برخورد با اخلالگران اقتصادی را مطرح و حجت را بر مسئولان تمام کرده‌اند.

درواقع مردم با مطالبه‌گری خود، شرایط مناسب و بدون اغماضی را برای برخورد با ریز و درشت رانت‌خواران اقتصادی فراهم آورده‌اند و حال اراده مسئولان برای مبارزه تمام جانبه با عاملان مفاسد اقتصادی باید مضاعف شود تا این نبرد به مفهوم واقعی بدون توجه به موقعیت‌ها، وابستگی‌ها، منصب‌ها و نسبت‌ها صورت بگیرد. مبارزه ای که البته قوه قضاییه به طور جدی آن را آغاز کرده است.

براساس موازین قانونی و شرعی همه چیز روشن است و اجرای قانون هم خودی و غیرخودی نمی‌شناسد و هیچ کسی نباید در مبارزه تمام جانبه با مفسدان اقتصادی، دچار تردید شود؛ چراکه رانت خواران از کرات دیگری به این سرزمین نیامده‌اند و البته ممکن است در ردیابی‌ها، جای پای برخی از افراد فاسد در زمین جریانات سیاسی به دلیل سوء مدیریت آن ها پیدا شود.

بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که در چنین وضعیتی، همه عوامل بدلی برای اینکه خطاهای شرکای جرم خود را کوچک و ناچیز جلوه دهند، هم سو شوند و دست در کیسه کنند تا قهوه مماشات را به خورد کافه نشینان پشت میز ارتشاء دهند. پس باید هوشیار بود و اهمال کاری نکرد و مفسدان اقتصادی را غیرخودی دید. مسلما خودی دیدن آن‌ها یک خطای بزرگ تاریخی است و جبرانش غیرممکن!

 

منبع: خراسان

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۹۳۶۵۹۱۹:۳۲:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۶
....یک سری به فروش برجهای شمال شهر بزنید و ببینید آپارتمان متری 50 میلیون را چه کسانی می خرند..همه یا از کارمندان ... هستند.یا ...یا ... یا دیگر ...تا کجا ...
ناشناس۷۹۳۸۴۲۲۲:۱۰:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۶
در رسیدگی به فساد بزرگ بانک ...,....که دادکاه ان علنی تشکیل و رسانه ای شد متاسفانه متخلفین اصلی این فساد در سایه بودند و فقط چند فرد دست چندم فساد محاکمه شدند
ناشناس۷۹۳۶۶۴۱۹:۳۴:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۶
تمام مشکلات از آنجا شروع شد که خودی و غیر خودی بنا نهاده شد. آنجاییکه به خودیها امتیازات خاص اعطا شد و این آغاز ماجرا بود. خودیهایی که بعضی از آنها از دشمن بیشتر به کشور و نظام آسیب رساندند.
ناشناس۷۹۳۸۷۵۲۲:۴۸:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۶
سهمیه کنکور، آزادی در تغییر رشته و محل دانشگاه ها، سهمیه استخدام، معافیت از قانون عدم بکارگیری بازنشستگان، مدارا با تخلفاتشان و....
ناشناس۷۹۳۶۷۷۱۹:۴۲:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۶
اول دستگاهها وافرادیکه برای جلوگیری وبرخورد با مفسدین کار میکنند خود سالم وکاملا پاک باشند که پیدا کردن این افراد انهم درون دستگاهها اگر نگویم نادر ولی یکی از کارهای سخت ودشوارست البته اگر اراده ای باشد وبدون اغماض بخواهند پاسازی کنند میشود ولی اول باید ساختارهای ارتقا وپست دادنها را کلا تغییر داد وسمت ها براساس خودی وجناحی وحرافی نباشد وواگذاری سمتها براساس دانش ولیاقت وعلم فرد باشد البته نه دانش وعلمی که درچهار راه انقلاب وفردوسی وسایر خیابانها اماده وخرید وفروش میشود
ناشناس۷۹۳۷۱۵۲۰:۱۵:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۶
شعار بسه دیگه
ناشناس۷۹۳۷۲۱۲۰:۲۱:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۶
آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است؟!!!
ناشناس۷۹۳۷۷۵۲۰:۵۳:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۶
متاسفانه رسیدگی به فساد ها بسیار زمان بر است و متخلفین اصلی در سایه هستند...
ناشناس۷۹۴۵۱۰۰۸:۱۶:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۷
دنبال مفسد می گردید ؟ بانکها که در پوشش قانون تحت عنوان سود ماه شمار از وجوهات پس انداز شده استفاده میکنند و سود آنرا بر خلاف آنچه در قرار داد اولیه تضمین شده پرداخت نمی کند این فساد نیست ؟ در حال حاضر سکوت بزرگترین مفسده است . دیوان عدالت اداری چرا اجازه چنین کاری را داده . چه کسی به خود اجازه داده که تصور کند میتواند در قراردادهای منعقده تعرض کند . آیا مردم میدانند که اگر شکایت کنند بانکها باید تمام سود حق سپرده گزار را بر گردانند ؟ شما مبلغ 100 تومن در بانک داشته باشی و در روز آخر ماه 90 تومن آنرا برداشت کنی و به بانک اجازه قانونی بدهند به 10 تن سود بدهد؟ آیا آن 90 تومن در اختیار بانک بوده یا خیر ؟ با آن سود کسب کرده است یا خیر؟ حالا متوجه می شوید وقتی مراجع می گویند حقوق کارمندان بانک حرام است یعنی چه؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  7. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  8. گرانی خودرو تا کجا!؟

  9. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  10. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  11. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  12. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  13. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  14. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  15. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

  18. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

  19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

  20. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

  21. مطالبه از مجلس انقلابی...

  22. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  23. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  24. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

  25. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین