پراید و سمند و ... مثقالی چند؟!

کورش شجاعی،   3971204018 ۵۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
پراید و سمند و ... مثقالی چند؟!

هزار و یک شبهه و سوال درباره خودروسازی کشورمان همچنان در ذهن مردم وجود دارد، از کمیت و کیفیت گرفته تا نوع عرضه و قیمت هایی که در این فضای انحصاری و غیررقابتی ساعت می زند و... شبهه ها، سوال ها و اما و اگرهایی که در کنار دستیابی ایران به پیشرفته ترین فناوری های جهان در  عرصه های گوناگون پررنگ تر و ابهام برانگیزتر می شود! 

مردم می بینند علاوه بر پیشرفت های شگرف در عرصه های پزشکی، نانوتکنولوژی، زیست فناوری، بیوتکنولوژی، کلونینگ و ... امروز کشورمان به فناوری، طراحی و ساخت پیچیده ترین، بزرگ ترین، مهم ترین و حساس ترین تولیدات صنعتی از جمله سازه ها و سکوهای چندصد تنی، استخراج نفت و گاز، برج های عظیم پالایشگاهی، سدهای عظیم، دستگاه های پیشرفته مخابراتی، ماهواره ها و موشک های پرتاب ماهواره، سانتریفیوژهای پیشرفته دست یافته، همچنین طراحی و ساخت تجهیزات دفاعی از تانک و نفربر گرفته تا موشک های بالستیک و نقطه زن تا ساخت ناوچه مدرن جماران و انواع کشتی و زیردریایی – که به گفته کارشناسان از جمله پیچیده ترین صنایع جهان محسوب می شود – و صدها تولید پیشرفته و صنعتی مدرن دیگر به برکت انقلاب و همت کارگران و مهندسان و دانشمندان این آب و خاک محقق شده است و اخیرا از تازه ترین ساخته عظیم و پیشرفته صنعت دفاعی، زیردریایی 527 تنی «فاتح» رونمایی شده که این همه از توان، قابلیت، استعداد، نبوغ و همت ایرانی حکایت می کند. اما چرا وضعیت خودروسازی در کشورمان دچار چنین آشفتگی، کج فرمانی، گرانی، کمیت و کیفیت نه چندان قابل قبول، بلبشوی عرضه، بی توجهی و کم توجهی به خواست مردم و «نافرمانی» و ناتوانی در پاسخ گویی است؟

قدرمسلم در گرانی قیمت خودروها هم تحریم ها و خروج یک جانبه آمریکا از «برجام» موثر است اما اولا مدیران خودروسازی کشور و وزارت صنعت و معدن نباید پیش از این ها، تمهیدات لازم برای مقابله با چنین وضعیتی را می اندیشیدند؟ ثانیا، مگر این آقایان مدعی تولید ملی و خودروی ایرانی نیستند؟ پس این همه وابستگی، آن هم پس از گذشت این سال های طولانی به خارج از کشور چه توجیهی دارد؟ ثالثا، مگر وظیفه اساسی مدیران توانمند و شایسته استفاده حداکثری از کمترین امکانات و تبدیل «تهدیدها» به «فرصت ها» نیست؟ آیا حتی تصور پراید 47میلیونی، آن هم به عنوان ارزان ترین خودرو باورپذیر است چه برسد به قسمت تلخی که امروز مردم از سر اجبار برای این خودرو و مانند آن باید پول های کلان این چنینی بپردازند، بی آن که در فناوری و کیفیت و امنیت و مصرف خودروها اتفاق هایی افتاده باشد؟!

یادمان نرفته که رئیس جمهور قبلی تازه آن سال ها که قیمت پراید کمتر از این روزها بود، می گفت مگر «پراید کیلویی چند»؟! و متاسفانه امروز باید این طنز تلخ را تکرار کرد با این تفاوت که پرسیده شود: پراید و ... مثقالی چند؟!

اگر خودروسازان همت بلند می کردند و به کیفیت و امنیت خودروها که برخی از آن ها از نظر سازمان ملی استاندارد و ... قابلیت لازم برای شماره گذاری نداشتند می افزودند و از توان و ظرفیت علمی محققان، تولیدکنندگان، صنعتگران و دانشگاهیان کشور که در طراحی و ساخت پیشرفته ترین و پیچیده ترین صنایع از جمله زیردریایی فاتح و آن چه در ابتدای مطلب ذکر آن گذشت، بهره واقعی و لازم می بردند آیا امروز در صنعت خودروسازی نیز نمی توانستیم مثل ساخت کشتی و زیردریایی و سازه های پالایشگاهی و ... جزو معدود کشورهای برخوردار از چنین توانی باشیم؟

آیا با وجود این همه جوان و متخصص مبتکر و مخترع و کارگر ماهر در صنعت خودروسازی و دیگر صنایع، خودروسازان واقعا نمی توانستند با به کارگیری دانش روز، مصرف سوخت تولیدات خود را حداقل تا حد 2لیتر در هر 100کیلومتر کاهش دهند تا هم از هدررفت روزانه چند میلیون لیتر بنزین جلوگیری شود و هم به کاهش آلودگی هوا کمک کنند؟

بماند که برخی از طراحان و مبتکران مانند شخصی که در سیما با او مصاحبه شد و مدعی تولید خودرو با مصرف هر نوع آبی شده بود، هنوز پاسخی از مسئولان مربوط دریافت نکرده اند؟

کم کاری نهادهای نظارتی و وزارت صنعت پرواضح است که به رغم اقداماتی که نهادهای نظارتی انجام می دهند ، خروجی کار و واقعیت های بازار نشان می دهد نه تنها نهادهای نظارتی اقدام موثری انجام نداده اند بلکه حتی دولت و مجلس نیز اقدام جدی و موثری برای جلوگیری از گرانی بی حساب و کتاب و عرضه نامناسب تولیدات خودروسازان انجام نداده اند. وزیران صنعت قبلی و فعلی نیز گویا نخواسته اند یا نتوانسته اند جلوی این بلبشوی قیمتی خودروها را بگیرند و سامانی به این اوضاع بدهند. 

آیا واقعا مدیران و هیئت مدیره خودروسازان می توانند ادعا کنند که در این مجموعه ها «انضباط مالی» کامل وجود دارد و از «ریخت و پاش» های آن چنانی و حقوق های نجومی مدیران و پاداش های چند میلیونی خبری نیست؟! چرا مجلس از این مجموعه ها تحقیق و تفحص نمی کند؟! 
وزیر صنعت و مدیران خودروسازی ها پاسخ دهند

اما اگر وزیر صنعت و معدن و مدیران خودروسازی ها برای این سوالات و شبهات پاسخی درخور دارند، در یک یا چند برنامه تلویزیونی در حضور کارشناسان مجرب، بی طرف و منصف و دلسوز صنعت کشور، گفته ها و ناگفته های خود را بیان کنند تا هم مردم و افکار عمومی و رسانه ها و منتقدان پاسخ های خود را دریافت کنند و هم اگر در جریان این همه سوال و شبهه و نقد و انتقاد به مدیران خودروسازی و خودروسازی کشور بی انصافی، اجحاف و حتی ظلمی شده و این مجموعه ها مظلوم واقع شده اند، از مظلومیت بیرون آیند، حتی اگر لازم شد مدال شایستگی به ایشان اعطا شود و در غیر این صورت، اگر لازم شد در محاکم قضایی به محاکمه کشانده شوند.

 

منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۸۶۰۹۰۸:۱۱:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۴
در کجای دنیا مثل ایران قیمت خودرو از حاشیه بازار تعیین می‌شود؟ این سیاست نشانگر آن است که خودروسازان در قیمت حاشیه بازار نقش اساسی دارند و سود کلانی می‌برند. اگر دولت اراده‌ای به خرج می‌داد جلوی این پلشتی‌ها گرفته می‌شد.
رضا۷۸۸۷۷۰۱۰:۰۹:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۴
در هیچ جای دنیا به جز خود خودروسازان کسی در قیمت گزاری خودرو دخالت نمی کند اگر هم در کشور واردات خودرو ممنوع است ربطی به خودروسازان ندارد و به واسطه تحریم و کمبود منابع ارزی است و ایشان هیچ مخالفتی با واردات خودرو ندارند چون قیمت خودروی وارداتی با دلار 14000 تومانی به قدری گران است که در رِنج قیمت های افزایش یافته ایشان هم نمی باشد.
ناشناس۷۸۸۹۷۲۱۲:۴۶:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
مدیر عامل سایپا هم همچین نظری نداره که شما داری.
ناشناس۷۸۹۰۲۴۱۳:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۴
چرا با حرف منطقی و واقعی ناراحت هستید
ناشناس۷۸۹۱۲۶۱۴:۱۴:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۴
حالا که شما خیلی منطقی تشریف دارید لطفا قیمت واقعی پراید را هم بفرمایید تا خدایی ناکرده سایپا ضرر نکنه
ناشناس۷۸۹۴۷۶۱۷:۱۷:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۴
قیمت واقعی پراید حدود 5 هزار دلاره.این که بعضی یکسری خزعبل مثل پراید 900 دلاری در عراق رو باور کردند تنها نشون دهنده سطح خطرناک بیسوادیشونه.تاتا نانو با شتاب صفر تا 60 کیلومتر 30 ثانیه حداکثر سرعت 100 کیلومتر فاقد ای بی اس و شیشه بالابر برقی و ضبط صوت و بخاری و کولر و برنده صفر ستاره از تست ایمنی یوروان کپ 3 هزار دلاره .
ناشناس۷۸۹۵۴۹۱۷:۵۹:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۴
اشکال نداره شما پراید رو بفرست همونجا که تاتا نانو اجازه تردد داره ببین اصلا به پراید پلاک میدن یا نه
ناشناس۷۸۹۱۵۹۱۴:۳۰:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۴
کجاش منطقیه؟ اون‌موقع که دلار هزار تومن بود چرا واردات خودرو ممنوع بود؟ همین الان سیگار برگ و قلاده سگ از خارج با همین ارز گرون وارد میشه. شما بازار نمیری؟ واسه اونا نگرانی منابع ارزی نیست؟ تازه اگر ورود خودروی دست دوم آزاد بشه که دیگه ارز زیادی خارج نمیشه. الان همه با گوشی موبایل میتونن قیمت خودروی دست دوم تو آمریکا رو هم ببینن. کیفیت خودروی دست دوم اروپا و آمریکا به مراتب از دست اول ما بالاتره. شما منطقی باش.
محمود۷۸۹۱۳۳۱۴:۱۸:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۴
سلام. دوست عزیز کار از این حرفها گذشته، بی لیاقتی مدیران و مسولان ما از حد گذشته. ظلم که شاخ و دم نداره، این واضح ترین ظلمه، که تمام دنیا میتونن خودروهای با کیفیت و قیمت پایین سوار بشن اما ما نمیتونیم. . دولتی که نتونه قیمت خودرو رو کنترل کنه، نتونه جلوی جولان این دو خودرو ساز رو بگیره، به نظرت توان اداره یک کشور رو داره؟! چطور ما انتظار داشته باشیم که اینها در روابط بین‌الملل برای ما کاری انجام بدن. اگه این مشکل رو حل کردن داخل کشور اونجا هم موفقن. .
ناشناس۷۸۹۳۶۱۱۶:۳۴:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
بهترین خودرو سمند ef7 کلاس ۱۶ ملقب به سلطان‌ . فقط روغنش رو عوض کن دیگه هیچ خرجی نداره. صدای موتورش رو هم اصلا احساس نمیکنی.
ناشناس۷۸۸۶۱۰۰۸:۱۲:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
خودروسازان امنیت ملی را تهدید می‌کنند. متاسفانه دولتمردان اشرافی گوششان بدهکار نیست. خودروسازان به مدد حمایت‌های پی‌درپی دولت و بازار انحصاری، اعصاب و روان و امنیت اجتماعی و معیشت هشتاد میلیون را به نفع خودشان به گروگان گرفته‌اند.
ناشناس۷۸۸۹۷۹۱۲:۵۲:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۴
خودروساز کجا بوده؟ اینها فرغون ساز هم نیستند. اصلا اینها را تعطیل کنید و خودرو دست دوم با کیفیت و استاندارد مناسب از برندهای معتبر وارد کنید ببینید کسی پراید میخرد؟ تازه اشتغالزایی بالایی دارد و به مرور به پیشرفت صنعت قطعه سازی هم کمک میکند که به مراتب از خودروسازی به صرفه تر و ارزآورتر است.
ناشناس۷۸۸۶۱۱۰۸:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۴
این شعبده‌بازی قیمت خودرو به دست خود دولت و شرکت‌های خودروساز صورت می‌گیرد. دستشان برای مردم رو شده است. مردم کاملا به این دولت بی‌اعتماد شده‌ اند.
ناشناس۷۸۸۷۶۵۱۰:۰۸:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۴
اگر بی اعتمادن چرا نیم ساعته سایت خرید سمند 75 میلیونی و ماشینهای دیگه پر میشه بی اعتماد نیستن
ناشناس۷۸۸۸۳۴۱۱:۰۶:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۴
از روی ناچاری میخرند قربون شکلت!
ناشناس۷۸۸۸۴۲۱۱:۰۹:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۴
دو سوال مهم وجود دارد: شما از تعداد ماشین های پیش فروش شده خبر دارید مثلا 10 عدد بوده یا 1000 عدد؟ کسانی که خریداری کردند مصرف کننده بودند یا دلالان و نمایندگی های ایران خودرود ؟ چیزی که به مردم نشان داده شده تمام شدن خرید خودرو ظرف نیم ساعت است همین! نه معلوم است چند تا ارائه شده و نه معلوم است چه کسانی خریده اند !!!!
ناشناس۷۸۸۹۸۵۱۲:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۴
اکثرا کار دلال هاست نه مردم
ناشناس۷۸۸۶۱۲۰۸:۱۳:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
عدم عرضه خودرو و افزایش‌های متعدد قیمت خودرو، فقط برای ناراضی کردن مردم و انتقام‌گیری از مردم به خاطر حماسه 22 بهمن و ضربه زدن به مردم از طریق به تصویب رساندن لایحه‌های ننگین تحمیلی شیطان بزرگ و اروپای بدعهد است.
ناشناس۷۸۸۷۶۹۱۰:۰۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
فقط خودرو نیست هر جا رو نیگا میکنی ایجاد نارضایتی است و میگن این سیاست دولته
ناشناس۷۸۸۸۶۷۱۱:۴۰:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۴
سیاست دولت هم نباشه.... بی عرضگی بی سابقه در تاریخ ایران توسط دولته...آخه چرا این قدر وزیران ما ناتوانند؟! چرا جهانگیری نوبخت واعظی و رئیسشان دست از سر مردم بر نمی دارند...
ناشناس۷۸۸۶۱۳۰۸:۱۳:۴۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
اینکه پراید از 20 میلیون به 48 میلیون رسید یعنی دولت از تامین رفاه برای مردم عاجز است حالا یا به انگیزه غنی‌تر‌ کردن اقشار مرفه بی‌درد جامعه یا تامین هزینه‌های میلیاردی تبلیغات انتخاباتی اصلاح‌طلبان.
مهدي۷۸۸۶۲۸۰۸:۲۹:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
هزار و یک سوال برای مردم شبهه نیست برا دولت مردان احتمالا هست چون مردم ب این اعتقاد رسیدن از مدیران نالایق ورانت خوار بیش از این انتظاری نمیشه داشت خودرو سازها اگر واقعا دنبال اصلاح بودن چه در زمینه کیفیت محصول چه در قیمت بی حساب و کتابش قطعا میتوانستند به این مهم دست پیدا کنند چطور میشه این تولیدات بی کیفیت اینهمه خواهان داشته باشه برا پیش فروش ؟چون خودرو ساز هنوز بهره یا سود یارانه به خریدارمیده و حتی در زمان لغو سود پرداخت میکنه این یعنی خریدار بدون ریسکی خودرو را پیش خرید میکنه واگر قیمت کاهش پیدا کرد سود بانکیشو میگیره و اگر قیمت خودرو بالا رفت سود بازارو میگیره ولی رانت مدیران خودرو سازی و وزارت صنایع جلوگیری میکنه از سرو سامان گرفتن بازار خودرو و کیفیت ساخت در این شرایط خودرو ساز باید سود سالانه خریدار رو حذف کنه و درصورت انصراف خریدار بهر دلیل خسارت سفارش خودرویی که خریدار داده دریافت کنه بعد ببینید همه سفته بازان از این بازار خارج خواهند شد ولی در حال حاضر سفته بازان میبینند با ثبت نام خودرو هیچ ضرری که نمیبیند در صورت سقوط قیمت خودرو سودی نزدیک به سود بانکی هم دریافت میکنند یعنی در هرصورت سود میکنند ریسکی در این بازار براشون وجود نداره
ناشناس۷۸۸۶۲۹۰۸:۲۹:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
مهم اینه که ما مردم دیگه قانع شدیم که حقمون همینه که هست . همین ماشینها همین مدیریتهای ناکارآمد همین سطح زندگی همین سطح رفاه
رضا۷۸۸۷۸۱۱۰:۱۹:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۴
برادر باز گلی به گوشه جمال شما که مسایل را بهتر تحلیل کردی.در کشور ما 100 شرکت بزرگ که همگی دولتی و شبهه دولتی هستند 90 درصد تولید ملی را دارند که در مجموع 1 میلیون نفر کارگر و کارمند دارند .23 میلیون نفر شاغل دیگر کشور هم که عمدتا در شرکت های کوچک خصوصی مشغول به کار هستند در مجموع فقط 10 درصد تولید ملی را ایجاد می کنند که بود و نبودشان در اقتصاد کشور تاثیر زیادی ندارد .واقعیت اقتصاد ما این است که بخش خصوصی نداریم و تولید ثروت واقعی نداریم اساس بخش دولتی هم بر فروش منابع خدادادی است و نه فروش محصولات منطبق بر خلاقیت و فراورده های فکری .پس باید بپذیریم تا این ساختار تغییر نکند مردم ما به رفاه بیشتر دست نخواهند یافت.
ناشناس۷۸۸۶۴۵۰۸:۳۷:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۴
بابا جون اون موارد بالایی هم که گفتی با صرف هزینه های سرسام اور و وارد کردن وسایل مورد‌نیاز از کشورهای صنعتی و نیز با مهندسی معکوس یعنی به نوعی کپی کاری صورت گرفته وگرنه اگه دقیق نگاه کنیم وضعیت اونام مثل خودرو سازیه و کاملا وابسته به خارجن
ناشناس۷۸۸۶۴۷۰۸:۳۸:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۴
خودرو با سوخت آب!!! چرا هر ادعایی رو باور می کنید و ادعاهای بزرگ و دروغ رو گسترش میدین؟؟؟
ناشناس۷۸۸۷۲۴۰۹:۴۲:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۴
سلام در واقع با برق کار میکند به این ترتیب که برای هیدرولیز آب به هیدروژن و اکسیژن از نیروی برق زخیره شده در باتری استفاده میکند
ناشناس۷۸۸۸۳۰۱۱:۰۱:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۴
همان قطار 200 سال قبل نیست که با بخار اب کار میکنه چرا لقمه را می پیچونید
ققنوس۷۸۸۶۵۳۰۸:۴۵:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۴
سرنوشت کارخانه های ایران مدتهاست اینجوریه که میگن: یکی مرد و یکی مردار شد و دیگری نیز به عذاب الهی گرفتار شد
ناشناس۷۸۸۶۵۶۰۸:۴۹:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۴
مگه سمند و تیبا و رانا و ساینا خودروی ملی نبودند؟؟؟پس چرا قیمت نهائی اینها انقدر وابسته به نرخ ارز و قطعات وارداتیه؟!؟!؟
ناشناس۷۸۸۶۹۵۰۹:۲۳:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۴
هیچ جای دنیا خودروی ملی وجود ندارد
ناشناس۷۸۸۶۷۹۰۹:۱۰:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
باز هم حرف و حدیث اشتباه و خطا عزیزم تاج سرم کارشناس محترم همه چیز به پول ملی مرتبط است و دلار است نباید توقع داشته باشیم بعنوان مثال گوشت گوسفند کیلو سی هزار تومان با دلار سیزده هزار تومانی و خیار کیلو ده سنت و کاهو کیلو ده سنت قیمت ها امروز جهانی است نه محلی
رضا۷۸۸۶۸۹۰۹:۲۰:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
اخوی خدا وکیلی از این عنوان تکراری و تنزل دادن صنعت خودرو به یک مقوله عوامی خسته نشدید؟مشگل صنعت خودروی ما علیرغم همه کاستی ها عدم توانایی در تولید خودروی روز نیست چه اینکه قبل تحریم خودروی بنز هم در یکی از زیر مجموعه های شرکت ایران خودرو مونتاژ می شد بلکه مشگل در قیمت آن است که در باره تجهیزات نظامی و نفتی که برشمردید ابدا موضوعیت ندارد.در صنعت خودروسازی امروز که همه خودروسازان به یک شبکه جهانی متصل هستند،با هم همکاری تکنولوژیک دارند و به بازارهای جهانی دسترسی دارند یک خودروی متوسط با موتور 1600 سی سی حداقل 15000 دلار قیمت دارد که بدون احتساب هر نوع هزینه ای که محال است در ایران قیمتش میشود 180 میلیون تومان حال در کشور ما با این فضای کسب و کار و محدودیت های مختلف و احتساب حداقل هزینه های جانبی قطعا این قیمت به 250 میلیون تومان می رسد.حال خودروساز ما چنین خودرویی را به چه کسی بفروشد؟با توجه به محدودیت های تحریم به کجا صادر کند؟نیاز بازار خودروی بالای 250 میلیون تومانی به بالا چه تعداد است؟این که می بینی اقایان به پراید چسبیده اند به واسطه عدم توانایی در تولید خودروی بهتر نیست بلکه به واسطه آن است که تولید خودرویی با قیمت پراید حتی اگر به نسبت سال قبل 3 برابر هم گران شود دیگر غیر قابل تکرار است.
ناشناس۷۸۸۶۹۷۰۹:۲۳:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۴
نویسنده محترم اگر کشور از نظر تجهیزات نظامی پیشرفت کرده خیلی خوبه ولی این جنگ افزارها که مصرف عمومی نداره در کشورهای پیشرفته هر چیزی که ساخته میشه اول در قسمت نظامی تست و راه اندازی میشه بعد وارد صنعت کشور میکنن چرا این مساله در کشور ما رخ نمیده؟ یکی از دلایلش اینه که اگر مسوولان اقدام نکردن این دلال بازیها و قیمتهای نجومی نباشه چرخه زندگی مسوولان نمیچرخه مگه خودروسازی از آن دولت نیست چرا قیمتها این گونه رشد کرده و دولت حتی کوچکترین واکنشی نشون نداد مردم یا خیلی خوبن و خاطر کشور و میخوان یا هیچی نمیدونن و یا نمیخوان که مردم بدونن دنیا چه خبره اینجا چه خبره که هیچ واکنشی به این گونه گرانیها نشون نمیدن.
علی۷۸۸۷۳۹۰۹:۵۳:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
مشکل اصلی ساختاری هست یعنی وقتی مدیران شرکت های نیمه دولتی و وابسته به نهادهای غیر دولتی عملا گوششان به هیچ یک از حرفها و سیاست های اعلامی توسط رهبر و یا رییس جمهور نداشته و منافع سازمانی خود را دنبال میکنند و خیلی هم تحت فشارشان بگذارند خواهند گفت ما به هیئت مدیره و سهامداران خود باید جوابگو باشیم بعبارت دیگر بهتر این است که هر چه زودتر یا اینها مستقیم زیر نظر دولت اداره شوند (ذیحسابی داشته باشند و زیر نظر سازمان برنامه بودجه خرج کنند ) یا کلا خصوصی شوند و تحت نظارت شدید مالیاتی و نظارت های سیستمی قرار گیرند
ناشناس۷۸۸۷۶۶۱۰:۰۸:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
شمـــــــــــــــــــــــــــــــــاها یادتون نمیاد اوایل سال 96 شمسی که مردم خیلی هاشون دیگه یادشـــــــــــــــــــــــــــــــــون نیست امثال.. مصاحبه می کرد و می گفت ملت اگر به رییسی رای بدید دلار میشه 12000 تومان و پــــــــــــــــــــــــــــراید هم میشه 50میلیون تومان ما چنین متخصصان فرهیخته اگاه و خبره ای داریم خدا رو شکر که روحانی رو به جای رییسی انتخاب کردیم خدا را شـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــکر :(
ناشناس۷۸۸۹۲۶۱۲:۱۴:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۴
ما که یادمون میاد می گفتن .... اگه رئیسی بیاد دلار می شه 5 تومن نه 12 تومن
جانباز۷۸۸۸۱۴۱۰:۵۰:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۴
اقایان اگر بعضی از مردم سریع به خرید خودرو رو نیارن باور کن ارزان میشه نه خودرو بلکه همه چیز
کیان۷۸۸۸۲۹۱۱:۰۰:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
آقا آخه از این واضح تر هم مگه مافیا داریم؟ اخه کجای دنیا این شکلی هست. خودرو 100 تا 300 درصد گران میشه اما درآمدها خیر. واقعا مسئولین تا کی می خواهند ادامه بدن!!!!!!!
حسین۷۸۸۸۵۲۱۱:۲۱:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۴
زمان احمدی نژاد پراید را کیلویی می خریدیم الان باید مثقالی بخریم. پیدا کنید پرتقال فروش را
ناشناس۷۸۸۸۷۲۱۱:۴۲:۴۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
حسن چی کار کردی با رای مردم. /!!! حسن ای داد... کی میشه دیگه ..
ناشناس۷۸۸۹۳۷۱۲:۲۶:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۴
مگر در خیابانها جایی هم برای ماشینمانده استبه نظر من اگر می شود این ماشینها را صادر کنید وماشین هم وارد نکنید همین همه ماشین که هستدیگر جایی برای اسایش نگذاشته است
ناشناس۷۸۸۹۹۳۱۳:۰۰:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۴
مشکل از ریشه ست، از روزی که بجای تبلیغ استفاده از وسایط نقلیه عمومی آمدن تبلیغ کردند به امید روزی که هر ایرانی یک پیکان داشته باشد. در هیچ کشور دنیا اینقدر حرص ماشین داشتن در مردمش وجود ندارد که ما داریم.
ناشناس۷۸۹۰۱۵۱۳:۰۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۴
همش دروغ
ناشناس۷۸۹۳۲۳۱۶:۱۴:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
انشاله که این دروغ هاشون به عذاب الهی گرفتار بشه اونیکه باعث بانیش هست الهی امین
ناشناس۷۸۹۲۳۷۱۵:۱۷:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۴
وقتی وزیر صنعت و معدن میگه مردم به خودروسازها اعتماد کنن دیگه معلوم آخر عاقبتش چیه به قول مرحوم ناصر حجازی همه چیزمون به همه چیزمون میاد وقتی ملت برای پراید 40 میلیونی صف می کشن باید اینجوری بدبخت و سوار لگن بشن
ناشناس۷۸۹۲۴۳۱۵:۲۰:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
ورود خودرو رابه کشور ازادکنید. اکثر اقایان تصمیم گیرنده سهامدارعمده خودرو سازی هستند
ناشناس۷۸۹۲۷۵۱۵:۴۶:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
انحصار اعمال شده بر مردم در قفس
ناشناس۷۸۹۳۱۳۱۶:۰۷:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
پراید ۱۳۱ که ابان ماه تگمیا وجه کردن الان ۴ ماه از تحویلشون می گداره تحویل بدین بعد فروش فوری بگذارین شما هنوز به تعهد قبلی عمل نکردین
ناشناس۷۸۹۴۵۴۱۷:۰۷:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۴
تا چندماه دیگر .... پراید و سمند مولکولی چند در تمام نمایندگی های مجاز ایران !
ناشناس۷۸۹۵۴۶۱۷:۵۷:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۴
با این وضعیت باید ورود خودرو های دست دوم را مثل دهه هفتاد آزاد کنن
ناشناس۷۸۹۷۹۹۲۱:۱۷:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۴
فارغ از هر موضوعی، اطلاع موثق دارم قسمت قابل توجه ثبت نام خودروها توسط دلالها، پولدارها و نمایشگاه داران انجام شده ...
ناشناس۷۸۹۸۱۰۲۱:۲۸:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۴
چه دانی وپرسی سوالت خطا است واردات وابیتگی دارد پورسانت دارد پذیرایی های انچنانی دارد دوستی وحمایت تولید کننده را دارد درعوض تولید دشمنی وزحمت به همراه دارد

پربحث‌های امروز

 1. استخراج بیت‌کوین، قاچاق انرژی الکتریکی است/ نرخ استخراج هر بیت‌کوین در جهان ۷ هزار دلار است

 2. حکیم به آمریکا: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معنوی میلیون‌ها انسان در سرتاسر جهان است

 3. ترافیک سنگین در آزادراه قزوین-کرج-تهران

 4. آیا خودرو ارزان می‌شود؟/ علت نوسانات قیمت خودرو

 5. استفاده از کارت سوخت چه زمانی عملیاتی می‌شود؟

 6. قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین پهپاد‌های نظامی دنیا  

 7. رئیسی: وقتی ایستادگی کنیم دشمن عقب نشینی می‌کند

 8. مراسم تشييع پيكر مطهر ١٥٠ شهيد دوران دفاع مقدس

 9. بازخوانی حادثه ششم تیر ۱۳۶۰؛ از ترور تا تحریم

 10. پرسپولیسی‌ها به قطبی راضی شدند؟

 11. نماینده دموکرات: بولتون و پمپئو می‌خواهند آمریکا را به جنگ با ایران بکشانند

 12. قاچاق قرص متادون با مجوز مرکز ترک اعتیاد!

 13. سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟

 14. افزایش بودجه مرکز اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 15. ۳ روش طبیعی برای سلامت و تقویت مو

 16. تصویری دردناک از دختران وزنه‌بردار

 17. آقای رئیسی لطفا ما را امیدوار نگه دارید!

 18. عوارض چاقی برای کودکان

 19. رونمایی ارتش یمن از جدیدترین موشک ها و پهپادها

 20. حاجی‌بابایی: دریافت کنندگان حقوق های نجومی، ۱۸ درصد به حقوقشان اضافه شده/ قانون اصلاح شود

 21. ترامپ: در سفر آسیایی با کیم دیدار نمی کنم

 22. فیلم‌های تلویزیون در ایام شهادت

 23. نگاهی به نمایشگاه‌های هنری آخر هفته

 24. کارشناسان مطرح آمریکا: ترامپ شکست را به خود تحمیل می‌کند

 25. موضع نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا درباره برجام

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیات حادثه در زندان فشافویه/ قتل علیرضا شیرمحمدعلی در ۹۰ ثانیه

 2. سفارت بریتانیا در تهران: اوضاع اقتصادی در ایران در حال وخیم شدن است

 3. توکلی: وضعیت خراب است ولی بن‌بستی وجود ندارد/ اشرار یقه‌سفید امروز پست و منصب دارند

 4. درباره برخورد پلیس با دختری در پارک تهرانپارس/ کاهش تنش، وظیفه پلیس آموزش دیده

 5. در حاشیه انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب

 6. درباره #امیر_جعفری

 7. راز بوسه آن روز سردار سلیمانی

 8. سکانس جنجالی در رسانه ملی درباره مصونیت اطرافیان مسئولین  

 9. ترامپ: برای مذاکره با ایران خیلی مشتاقیم/ بسیاری از دوستانم ایرانی هستند/ آن‌ها مردمان خارق‌العاده‌ای هستند

 10. اعتراف وزیر خزانه داری آمریکا به استفاده از FATF برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها

 11. ترامپ: امیدوارم جنگی با ایران اتفاق نیفتد

 12. ربیعی: صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند/ روحانی درباره اتفاق تهرانپارس با وزیر کشور صحبت کرده است

 13. یک ورزشکار دیگر به ایران بازنگشت

 14. عوارض «مالْچ‌ْپاشی» بر محیط‌ زیست خوزستان  

 15. نشست شورای امنیت؛ فرانسه: پایان برجام عقب‌گردی خطرناک خواهد بود/ انگلیس: به ایران توصیه می‌کنیم از محدودیت‌های برجام فراتر نرود

 16. نوبخت: مصوبه مجلس را برای افزایش حقوق کارمندان اجرا کردیم

 17. بالاترین مدال افتخار ارتش آمریکا بر گردن سرباز سابق جنگ عراق  

 18. جزئیات ۵ برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»

 19. واکنش کاربران توییتر به تحریم ظریف؛ چیز عجیبی نیست/ دیدی نمی‌شود؟/ آقای ترامپ در تهران فقط نظامیان با تو سخن می‌گویند/ ادعای مذاکره آمریکا، نمایشی است  

 20. عملیات جمع آوری پل گیشا  

 21. چهره دستوری مقام فرانسوی مقابل نماینده عربستان  

 22. ۱۸ تیر ماه پایان مهلت ایران به اروپا

 23. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 24. ماکرون: با آمریکا به دنبال عقد توافقی دقیق‌تر با ایران هستیم

 25. همتی: صادرات نفت در حال افزایش است/ تحریم‌ها تاثیری بر بازار ارز نداشت

پربحث‌های هفته

 1. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 2. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 3. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 4. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 5. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 6. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 7. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 8. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 9. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 10. هزينه‌هاي يك دروغ!

 11. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 12. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 13. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 14. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 15. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 16. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 17. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 18. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 19. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 20. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 21. برای مقابله با هوسرانی مردها چه باید کرد

 22. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 23. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 24. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 25. مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو

پربحث‌های دیروز

 1. نوبخت: مصوبه مجلس را برای افزایش حقوق کارمندان اجرا کردیم

 2. جزئیات ۵ برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»

 3. همتی: صادرات نفت در حال افزایش است/ تحریم‌ها تاثیری بر بازار ارز نداشت

 4. توضیحات دادستان کشور درباره زن نفوذی در وزارت نفت و دستگیری یک مقام نفتی

 5. جهرمی: سرویس ADSL رو به انقراض است  

 6. کارمندان صاحب خانه می‌شوند؟

 7. سمند LX به ۸۵ میلیون تومان رسید + جدول قیمت‌ها

 8. آخرین قیمت طلا و سکه در بازار / دلار: ۱۳ هزار تومان

 9. سرانه مصرف آب ایران از شهرهای پرمصرف صنعتی اروپا بیشتر است/ سرانه متوسط مصرف آب در کشور ۱۵۵ لیتر به ازای هر نفر

 10. ایران از اوپک می‌رود؟

 11. ارزش ۳۰۰ میلیارد دلاری ارزهای رمزپایه در دنیا / ماینرهای بیت‌کوین فرصتند یا قاچاقچی؟

 12. چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

 13. قیمت سیمان افزایش یافت

 14. وزیر اقتصاد: رهن و اجاره را به نفع مستاجران سازماندهی می‌کنیم

 15. پاسخ زنگنه به انتقادات: جا نمی‌زنم/ دوستان وقت مرا نگیرند

 16. تورم خرداد ماه استان تهران 38.9 درصد شد

 17. تازه‌ترین قیمت خودروهای وارداتی  

 18. مصرف برق خوزستان از «پیک مصرف» گذشت

 19. جزئیات برنامه اقدام ملی تولید مسکن

 20. طلای جهانی یک درصد ارزان شد

 21. سایپا "چانگان" را ۲۸ میلیون تومان گران کرد!

 22. بازگشت وجوه ارزی راکد به حساب یک شرکت نفتی

 23. مصرف برق کشور در پیک به ۵۶ هزار مگاوات رسید

 24. کدام واحدهای صنفی بیشترین تخلفات را دارند؟

 25. واردات ۳۵ هزار تن گوشت گوساله با ارز نیمایی

پربحث‌های هفته

 1. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 2. مسکو: اینستکس اجرایی نشود منافع ایران در بخش نفتی و بانکی را تضمین می‌کنیم

 3. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 4. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 5. رحمانی خبر داد: واگذاری دو خودروساز بزرگ تا سال ۹۹

 6. چرا بايد ثروت کنترل شود؟

 7. کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

 8. اجماع نظر بر سر تخلف در افزایش حقوق کارمندان

 9. روسیه چطور پول نفت ایران را می‌دهد؟

 10. نوبخت: مصوبه مجلس را برای افزایش حقوق کارمندان اجرا کردیم

 11. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 12. جزئیات ۵ برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»

 13. حجتی: قیمت گوشت قرمز مقداری نامتعادل است

 14. خبر همتی از تصمیم دولت برای تامین کسری بودجه

 15. تورم خرداد ۳۷.۶ درصد شد

 16. اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی‌ها

 17. همتی: صادرات نفت در حال افزایش است/ تحریم‌ها تاثیری بر بازار ارز نداشت

 18. توضیحات دادستان کشور درباره زن نفوذی در وزارت نفت و دستگیری یک مقام نفتی

 19. چه کسی مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است؛ سود ۴۰۰درصدی آن به جیب چه افرادی می‌رود؟/ سه اشکال اساسی توزیع ارز ترجیحی/ چرا دولت کوپن الکترونیکی را اجرا نمی‌کند؟

 20. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 21. افراد بیکار سطح توقع خود را پایین بیاورند

 22. جهانگیری: بودجه دولت در تنگنا و محدودیت قرار دارد/ نیازمند جراحی اقتصادی هستیم

 23. همتی: شایعه نقش دولت در افزایش نرخ ارز صحت ندارد

 24. پرونده رییس سابق بانک مرکزی به دادسرا ارجاع شد

 25. نوبخت: درآمد مالیاتی جایگزین درآمدهای نفتی می‌شود

آخرین عناوین